Weer minder nieuwbouw Dassen maakt beste Nederlandse rode wijn Headhunters verleggen terrein naar middenkader Economie BERICHT Hogere rente heeft geen effect op prijs van huizen Iran en Saoedi-Arabië zijn akkoord over leiding OPEC El Gratis lfoiceMail. Ook handig als je thuis bent. 0842-333 Van der Lugt: alle ING-bedrijven straks op internet HANDAG 20 SEPTEMBER 1999 ;rote order voor VDL-dochter ipHOVEN Jonckheere Bus en Coach in het Belgische Roese- re, een dochteronderneming van de VDL Groep in Eindhoven, eft een grote order in de wacht gesleept. Het bedrijf gaat 192 issen leveren aan De Lijn, een Vlaams bedrijf dat zich bezig- judt met openbaar vervoer. Met de order is een bedrag ge- oeid van 55 miljoen gulden, aldus een woordvoerster. De bus- n worden binnen 18 maanden geleverd. Het bedrijf heeft niet rder zo'n grote order in de sector van het openbaar vervoer nnengehaald. oreaanse schepen weer duurder rrpRDAMDe prijzen voor nieuwbouw schepen in Zuid-Korea an langzaam maar zeker weer omhoog. Dat is goed nieuws or de Europese scheepsbouwindustrie, die de laatste tijd raar te lijden heeft gehad onder de extreem lage prijzen die de reanen voor nieuwe schepen rekenen. „Er zijn signalen dat tmet die lage prijzen is afgelopen", zegt president-directeur C.M. van Dooremalen van IHC Holland, tevens voorzitter de Europese vereniging van scheepsbouwers. „Werknemers n Koreaanse werven hebben de afgelopen twee jaar dertig ocent van hun loon ingeleverd om de financiële crisis te over men. Die arbeiders willen nu ook wel weer eens geld zien." Ma tegen fusie van fruitveilingen ihaag De twee grootste fruitveilingen, The Greenery en litmasters, mogen niet zonder meer fuseren. De Nederlandse dedingingsautoriteit (NMa) is bang dat er te weinig concur- 4! ine overblijft als het duo gaat samenwerken. De NMa wil de igekondigde fusie daarom eerst uitgebreid onderzoeken, al- ens een fiat te geven. Voor het samengaan is een vergunning dig, vindt de 'kartelpolitie'. De fruittelers van The Greenery Fruitmasters bieden samen meer dan de helft van het in Ne land geteelde fruit aan, zo heeft de NMa berekend. Vooral in fruitseizoen, wanneer er weinig import is, is de macht van nieuwe club groot. ok KPN komt met gratis internet haag» Het kon niet uitblijven; ook KPN Telecom gaat gratis met aanbieden. Vanaf vandaag kunnen internetgebruikers der abonnements- of aanmeldingskosten Het Net op, dat >nt werd omgevormd tot een volwaardige internetprovider. heeft de telecomgigant bekendgemaakt. Op dit moment 130.000 mensen geabonneerd op Het Net, maar dat moeten anzienlijk meer worden. Telecomtoezichthouder Opta vindt tap van de voormalige monopolist vanuit commercieel oog- itwel begrijpelijk. „Maar het is maatschappelijk en juridisch anvaardbaar als dat tot meer krapte op het telefoonnetwerk KPN leidt", tekent voorzitter J. Arnbak aan. R koopt machinebouwer Vickers ÜLï De Britse motorenfabrikant Rolls-Royce heeft een bod 576 miljoen pond (bijna 2 miljard gulden) uitgebracht op machinebouwconcern Vickers. De twee bedrijven willen ir samengaan een hoofdrolspeler worden op de markt voor ïepsmotoren. Rolls-Royce is vooral bekend als producent vliegtuigmotoren, maar het bedrijf maakt ook scheepsmo- n. Vickers heeft grote belangen in de defensiesector, onder op het gebied van pantserwagens. Vickers was tot vorig eigenaar van de fabrikant van luxe auto's Rolls-Royce, die tot hetzelfde concern behoorde als de motorenproducent. R-autodivisie werd verkocht aan Volkswagen. VW doet -Royce in 2002 over aan BMW en behoudt dan alleen Bent- le sportieve versie van het Britse statussymbool. ;ch wil af van telecommunicatie Het Duitse Bosch-concem wil af van zijn activiteiten op 'ebied van telecommunicatie. Reden van de verkoop is dat h in dit marktsegment niet in staat is het op te nemen te- indere veel grotere marktpartijen. De omzet van Bosch in ommunicatietechniek was het afgelopen jaar 5 miljard Et (5,6 miljard gulden), ongeveer evenveel als in 1997. Ge- ken met overnamekandidaten zijn gestart. De omzet van U h is vorig jaar met ruim zeven procent gestegen tot 50,3 ij rd mark. Ruim zestig procent daarvan kwam uit de sfeer ^le automobieltechniek. 'cus Royal stopt met voorstellingen Het doek is gevallen voor Circus Royal. Gisteren werd de te voorstelling gegeven in Assen. Het reizende circus houdt 103 jaar mee op omdat de kosten te hoog zijn en er te wei elangstelling is. Het circus, eigendom van de familie Teu- erg, had eerder al laten weten aan het eind van dit jaar te :n. „Tegenvallende bezoekersaantallen maken het niet verantwoord om de nog geplande voorstellingen te ge- aldus de leiding in een verklaring gisteren. De directie van is Royal onderhandelt met circussen in binnen- en buiten om artiesten en medewerkers elders onder te brengen. dh|lië: ENI samen met Elf en Total De Italiaanse regering wil het Italiaanse olieconcern ENI samengaan met de fuserende olieconcerns Elf Aquitaine )tal Fina. Volgens de Financial Times zal de Italiaanse pre- D'Alema dit onderwerp aan de orde stellen op de Frans- anse top volgende week in Nïmes. In Italië bestaat de vrees -NI, waarin de staat nog een belang heeft van 37 procent, ïoofd niet boven water kan houden in het wereldwijde fu- weld in de oliewereld. a-order voor Northrop Grumman Lngton Vliegtuigfabrikant Northrop Grumman heeft van nerikaanse luchtmacht een order gekregen ter grootte van iiljard dollar (5,7 miljard gulden) voor onderhoud van de van 21 B-2-Stealth-bommenwerpers. Northrop heeft de Tienwerpers, die niet zichtbaar zijn op radar, zelf geleverd leen bedrag van 2,1 miljard dollar per stuk. van de Nederlandse banken Hs gevolg van een besluit van de Europese Centrale Bank kunnen 31 december 1999 in en tussen alle Europese landen geen girale 'nsacties worden verwerkt. 'aardoor wijkt de dienstverlening van de Nederlandse banken 'nd de jaarwisseling wat betreft het girale betalingsverkeer af in de gebruikelijke gang van zaken. 31 december 1999 worden geen girale betalingen, ook geen spoedbetalingen, uitgevoerd Alle opdrachten tot betaling die nog in 1999 moeten worden uitgevoerd, dienen vóór een nader door de banken bekend te maken tijdstip te worden aangeleverd Spoedhetalingen kunnen gedurende de daarvoor gebruikelijke openingstijden worden uitgevoerd tot en met 30 december He overige bankdiensten zijn rond de jaarwisseling normaal Schikbaar. De meeste banken hanteren de openingstijden die Al* bruikelijk zijn op oudejaarsdag. Deze verschillen per bank. k effectenhandel is zoals altiid on oudeiaarsdaB Besloten. effectenhandel is zoals altijd op oudejaarsdag gesloten, bancaire sector heeft zich nauwgezet voorbereid op de "Henniumovergang De banken zien dan ook met vertrouwen d "Iknniumwisseling tegemoet en verwachten geen problemen. [c banken zullen hun cliénten nog informeren o n 1999 moeten worden uitgevoerd. r betalingen NVB NVB verwacht vooral in tweede helft dit jaar einde aan daling De bouwbedrijven en projectontwikkelaars hebben in de eerste zeven maanden van dit jaar 27.800 nieuwe wonin gen verkocht. Dat zijn er 800 minder dan in de eerste ze ven maanden van 1998. De dalende trend lijkt echter voorbij te zijn. Voor de tweede helft van dit jaar ver wachten de bouwbedrijven, verenigd in de NVB, aan merkelijk meer huizen op te kunnen leveren. DEN HAAG GPD Door het kleinere aanbod gin gen veel kopers hun heil zoeken in de bestaande woningbouw. De prijzen voor bestaande wo ningen stegen daardoor gemid deld zestien procent, voor nieuwbouw werd gemiddeld negen procent meer betaald. Dat blijkt uit de onderzoek 'Thermometer Koopwoningen' van het NVB. De bouwbedrijven lopen al jaren te klagen over de geringe productie van nieuwbouwwo ningen. De ontwikkeling van de grootschalige nieuwbouwwij ken aan de randen van de grote steden, de Vinex-locaties, komt zeer traag op gang. Eerder dit jaar berekende het Algemeen Verbond Bouwbedrijven (AVBB) al dat er eind dit jaar slechts 232.000 woningen op de Vinex locaties zullen staan, te gen een gepland aantal van 287.000. De schuldvraag heeft al tot verhitte discussies tussen bouwbedrijven, projectontwik kelaars en overheid geleid. Eer der dit jaar kwam een werk groep tot de conclusie dat de schuld bij alle partijen ligt. Zo blijkt dat de grootschalige nieuwbouwprojecten organisa torisch zeer complex zijn. Voor al de eerste jaren liepen de ver schillende bouwbedrijven el kaar meer voor de voeten dan dat ze samenwerkten. Omdat het Rijk nauwelijks nog een rol speelt bij de nieuwbouw heb ben gemeenten veel meer in vloed. Niet bij alle gemeenten was echter voldoende kennis en mankracht aanwezig om het proces te managen. Ook het wantrouwen tussen de ge meentelijke overheden en spe culanten leidde tot vertraging bij de uitvoering. Bovendien bleek een aantal projecten te moeten worden stilgelegd om dat omwonenden massaal be zwaar aantekenden en naar de rechter stapten. De NVB constateert in haar onderzoek echter dat de bouw productie nu goed op gang komt. Dat betekent dat het aan bod van nieuwe woningen groeit. De bouwers tekenen daar bij aan dat het aanbod slechts ten dele overeenkomt met de vraag. De kopers zoeken vrijstaande huizen of twee on der een kappers en luxe appar tementen. Het aanbod wordt echter gedomineerd door rij tjeswoningen en standaard ap partementen. De NVB dringt er dan ook op aan de komende ja ren meer luxe woningen te bouwen, waar de markt om vraagt. DEN HAAG GPD De gestegen hypotheekrente heeft geen effect op de hui zenprijzen. Van juli tot au gustus is de prijs van de ge middelde woning in Neder land met krap 40.000 gulden gestegen tot 423.888 gulden terwijl de rente in de afgelo pen maanden met 0,7 pro cent steeg. Dat blijkt uit cij fers van de Nederlandse Ver eniging van Makelaars en vastgoeddeskundigen (NVM). Volgens een woordvoerder van de NVM is de renteverho ging te klein geweest om ef fect te hebben op de vraag. Bovendien zijn de tarieven stapje voor stapje verhoogd, telkens met 0,1 tot 0,2 pro cent. „Als de rente in één keer met 1,5 procent stijgt, dan schrikken mensen. Dan stel len veel potentiële kopers de koop tijdelijk uit", aldus de woordvoerder. De prijsverschillen per re gio blijven groot. Zo kost een nuis in het noorden van het land gemiddeld 296.000 gul den terwijl een huis in het westen van het land 491.000 gulden op brengt. Prijs nu en een jaar geleden: Noord 296.000 was 242.000 Oost 373.000 was 319.000 Midden 459.000 was 371.000 West 491.000 was 326.000 Zuid 386.000 was 314.000 Totaal 424.000 was 319.000 Wijnboer H. Dassen uit Maas tricht heeft de beste Nederland se rode wijn van 1999 geprodu ceerd. Een jury van fijnproevers is het hier zaterdag in Venlo over eens geworden. De des kundigen kozen als beste Ne derlandse witte wijn, die van wijngaard De Linie in het Noord-Brabantse Made van producent H. van Stokkom. De jury roemde het bijzonde re karakter van Dassens wijn (jaar '97). „De prijswinnaar laat zijn product tot wasdom "ko men in nieuwe houten vaten en dat gaat alleen goed als de wijn wordt gemaakt van mooie, rijpe druiven." (Pinot Noir/Domfel- der). Zonder die kwaliteit zou de smaak van hout overheer sen, aldus de deskundigen. De witte wijn van Van Stok kom (jaar '98) typeerde de jury als stevig en geschakeerd. De wijnboer gebruikt verschillende druivensoorten, terwijl de trend juist is om één soort druiven voor 'wit' te gebruiken. Vooraf had het panel vijf rode en vijf witte wijnen geselecteerd uit in totaal 39 wijnen van achttien wijnboeren. De competitie werd voor de derde keer georganiseerd door het Wijngaardeniersgilde. Dit gezelschap bekommert zich om de Nederlandse wijnbouw. Vol gens H. Sas van het gilde is de kwaliteit van de in ons land ge produceerde wijnen goed. De kwantiteit blijft nog wat achter. Wijnboer Math Bollen uit Maastricht gooide hoge ogen in Venlo met zijn Hoeve Nekumin 1997. Hij was een van de kanshebbers voor de titel Nederlandse wijn van het jaar. Hij redde het echter net niet. foto anp bas rutten De zaterdag bekroonde wij- meer belangstelling voor de Ne- die willen omschakelen. bescheiden af tegenover de im- nen zijn bijvoorbeeld niet ge- derlandse wijn. Zowel om te Vooralsnog steekt de Neder- port van bijna 2,8 miljoen hec- makkelijk verkrijgbaar. consumeren als om te maken, landse productie, van jaarlijks toliter per jaar. Maar volgens Sas gaat het tij Zo zijn er volgens Sas steeds zo'n duizend hectoliter, door ten goede keren. Er komt steeds meer fruittelers en tuinbouwers ongeveer honderd wijngaarden, TEHERAN AFP-Rtr Iran en Saoedi-Arabië zijn over eengekomen de komende drie jaar elk voor de helft van de tijd de secretaris-generaal van de OPEC te leveren. Dat heeft de Iraanse minister voor oliezaken Bijan Namdar-Zangheneh gis teren gezegd „Wij zijn overeengekomen om een voorstel in- te dienen waarin staat dat de Iraanse en Saoedische kandidaten beiden tegelijkertijd tot secretaris-ge neraal van de OPEC gekozen worden", zei de Iraanse minis ter. Iran en Saoedi-Arabië wil len beiden de-opvolger van de vertrekkende secretaris-gene raal, de Nigeriaan Rilwanu Luk- man, leveren. De nieuwe func tionaris moet echter unaniem door de elf leden van het oliekartel worden aangewezen. Uit de mededelingen van mi nister Namdar-Zangheneh blijkt niet wie van beide kandi daten de eerste anderhalf jaar de functie van secretaris-gene raal zal vervullen, de Iraniër Ar- debili of de Saoediër Al-Her- bish. Iran heeft drie jaar gele den al tevergeefs geprobeerd Ardebili aan het hoofd van de OPEC te krijgen. In de aanloop tot de opvol ging van Lukman heeft Iran la ten weten nu in geen geval een andere dan de eigen kandidaat te zullen steunen. Wegens de unanimiteitsregel leek er daar om een impasse op komst. De belangrijke olie-expor teurs Iran en Saoedi-Arabië hebben eerder dit jaar de han den ineen geslagen om een we reldwijde vermindering van de olieproductie tot stand te bren gen. Dat leidde ertoe dat de prijs van ruwe olie is opgelopen van 10 naar ongeveer 23 dollar. Soms wil je even niet opnemen. Soms kan het gewoon niet. Ook dan is VoiceMail, de gratis berichtenbox in je eigen telefoon, heel handig. Bel 0842-333 en volg de simpele instructies. AMSTERDAM ANP Alle ING-bfedrijven moeten hun producten en diensten via in ternet toegankelijk maken. Dit besluit heeft de ING-top geno men in het kader van een nieu we structuur in het jaar 2000. Door internet verandert de fi nanciële wereld enorm, zegt ING-bestuursvoorzitter Van der Lugt in het personeelsblad ING Nieuws. Van der Lugt lijkt gelijk te krijgen. Afgelopen vrijdag werd bekend dat de Europese verzekeringsmaatschappij Ine- as Insurance Company binnen kort in Nederland verzekerin gen gaat verkopen via internet. De maatschappij die daarna Duitsland, België en andere Eu ropese landen zal benaderen, claimt de eerste verzekerings maatschappij in Europa te zijn die volledig is opgezet om ge bruik te maken van de moge lijkheden van internet. Ineas werkt daarbij samen met nog onbekende partners. ING heeft ondertussen ook al haar aandacht op de nieuwe technologische ontwikkelingen gericht. „Nieuwe methoden en technieken zijn in de afgelopen jaren snel ingeburgerd geraakt. Via de Postbank heeft ING een voortrekkersrol gespeeld in di recte distributie via post, tele foon en computer", vindt Van der Lugt. Maar de concurrentie zit niet stil en daarom moeten alle ING-bedrijven zo snel mo gelijk op internet zitten. Vol gens de bestuursvoorzitter is die stap noodzakelijk. Veel animo voor groene energie ARNHEM ANP De afgelopen twee weken heb ben ruim 16.500 gezinnen aan meldingsformulieren aange vraagd om groene stroom te gaan afnemen. Dit is het resul taat van een gezamenlijke pro motiecampagne van het Wereld NatuurFonds (WNF) en de energiebedrijven. Het is nog niet duidelijk of al le aanvragers ook daadwerkelijk op groene stroom overschake len. Dat moet over enkele we ken bekend zijn. De organisato ren spreken van een goede start en zien het als bewijs dat groe ne energie leeft. Een groen lint langs de hele Nederlandse kust vormde twee weken terug de start voor de campagne 'Laat de Noordpool niet smelten. Ga voor groene energie'. Hiermee wilde het WNF de aandacht vestigen op concrete mogelijkheden om de opwarming van de aarde te hel pen tegen te gaan. Als 16.500 huishoudens hun belangstelling ook echt omzet ten in de afname van duurzame energie wordt zeker 30.000 ton minder C02 geproduceerd. De energiebedrijven krijgen dan het geld binnen om twintig ex tra windmolens van 1 Mega watt te bouwen. Op dit mo ment zijn er 80.000 afnemers van groene stroom. Werk onder vrouwen niet gelijk verdeeld DEN HAAG GPD Surinaamse vrouwen zijn rede lijk succesvol op de arbeids markt. Ze hebben zelfs vaker een baan dan Nederlandse vrouwen. Van de Turkse en Ma rokkaanse vrouwen heeft slechts een klein deel een be taalde baan. Dat blijkt uit on derzoek van het Sociaal en Cul tureel Planbureau (SCP), in op dracht van de Directie Coördi natie Emancipatiebeleid. Van de Surinaamse vrouwen werkt 58 procent. Bij de Neder landse vrouwen is dat 54 pro cent, gevolgd door Antilliaanse- Arubaanse vrouwen met 49 procent. Van de Turkse en Ma rokkaanse vrouwen heeft res pectievelijke slechts 22 en 17 procent een baan. Het meest kansrijk is de twee de generatie allochtonen die in Nederland opgroeide. Nieuw komers uit Turkije, Marokko, de Antillen en Aruba hebben daar entegen zeer weinig kans op werk. De grootste verschillen be staan tussen allochtone en au tochtone vrouwen zonder kin deren. Van de Nederlandse vTOuwen zonder kinderen werkt 85 procent. Bij Surinaamse en Antilliaanse/Anibaanse vrou wen is dat respectievelijk 70 en 67 procent, bij Turkse vrouwen 43 en bij de Marokkaanse 41 procent. ROTTERDAM MARIE-LOUISE THISSEN Een groeiend probleem bij steeds meer bedrijven is het verloop. Jonge ambitieuze mensen voelen niets voor een levenslange baan bij één werkge ver. Resultaat is dat de leeftijd van jon geren, waarop mensen 'gehunt' wor den, inmiddels is gezakt naar 28 tot 33 jaar. Was een aantal jaren geleden het terrein van de headhunters beperkt tot topmanagers vanaf twee ton en meer, nu worden ook jongeren benaderd als ze na een paar jaar bij hun eerste werkgever vertrekken. Bestuursvoorzitter mr. C. de Swart van verzekeraar ASR (Stad Rotterdam, De Amersfoortse en De Europeesche) klaagde vorige maand over het verloop in zijn concern. „Vöor dertig tot veer tigduizend gulden méér per jaar wor den jonge ambitieuze mensen in ons bedrijf weggekocht. Dat is een zorgelij ke ontwikkeling." Verzekeraar ASR kampt met een steeds groter aantal vacatures. Tot voor enke le jaren schommelde dit tussen de ze ven en de acht procent, dat is in het af gelopen jaar gestegen naar twaalf tot veertien procent. Volgens De Swart zijn jongeren erg ongeduldig als het om hun carrière gaat. „Zij hebben geen clubtrouw, zoals onze generatie." Headhunter B. Nijsse (52) uit Amster dam beaamt het feit dat jonge veelbe lovende werknemers weggelokt wor den voor een salaris van dertig- tot veertigduizend gulden méér per jaar. „Dat is de categorie mensen, die tus sen de 90.000 en de 140.000 per jaar verdient. De meeste jongeren blijven na een academische studie maximaal vijf jaar meestal voor een interne op leiding bij een bedrijf. Dan kijken ze of die werkgever hen voldoende perspec tief biedt voor de volgende stap in hun carrière. Is dat niet zo dan gaan ze naar een ander bedrijf." Nijsse, oprichter en mede-eigenaar van NMC Nijsse International in Am sterdam, zegt: „Het probleem bij veel bedrijven is: Hoe houd je veelbeloven de jonge werknemers binnen. Dat komt ook omdat de leeftijd waarop mensen carrière kunnen maken, dras tisch is verlaagd. Als je tussen de 32 en 45 jaar bent, dan is een carrière nog mogelijk. Na je vijftigste ben je afge schreven." Nijsse startte zijn bedrijf in 1983. Met een omzet van dertien miljoen gulden in het afgelopen jaar en veertig werk nemers is het bedrijf uitgegroeid tot de nummer twee in Nederland. Als head hunter behoort hij tot een van de wei nige zelfstandige bedrijven. Zijn klan ten zijn vooral multinationals. Zijn be middeling bij een baan kost, afhanke lijk van het jaarsalaris, vijf-en-twintig tot dertig procent. De bedrijven in de informatie-techno logie hebben veel mensen zien ver trekken naar de telecommunicatie. „Dat is nu een beetje tot stilstand ge komen", zegt Nijsse. „Ik ken bedrijven waar meer dan de helft van het perso neel is ingehuurd, omdat het eigen personeel het werk niet aankan. Dat brengt enorme kosten met zich mee." De vraag naar financiële specialisten verklaart Nijsse door de vele fusies en overnames van bedrijven. Elke fusie wordt deskundig begeleid door deze specialisten. Er is een hele hoop werk voor hen." Veel werkgevers vragen zich af hoe ze hun ambitieuze werknemers vast kun nen houden. Nijsse: „Lol in je werk hebben en houden is soms belangrij ker dan een salaris. Ik ken computer freaks die bij een werkgever blijven, omdat die hen toestaat de nieuwste ontwikkelingen op hun terrein te vol gen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5