Vermogensbelasting inzet van ruzie PvdA en VVD Proces tegen Zwarte Cobra is inhaalslag justitie Binnenland Market Garden herdacht Benenwagens op stoom 'Kostwinnersdenken jaagt vrouwen niet in de WAO' Politie wil criminele illegalen in cel houden (MNDAG 20 SEPTEMBER 1999 PKK trainde in Groningen De Koerdische verzetsbeweging PKK heeft een Groningse imping gebruikt om sympathisanten op te leiden. Dat blijkt uit onderzoek dat de Binnenlandse Veiligheids Dienst eerder dit jaar afrondde naar activiteiten van de PKK in ons land. Vanuit ieel Europa kwamen 130 jonge PKK-aanhangers naar camping )e Marne in het Groningse Leens. Ze verbleven daar tien dagen voor de som van 20.000 gulden en leefden volgens strenge re- >ls. De campinghouder had geen bezwaar tegen de komst van je PKK, een organisatie die in Nederland niet is verboden. De >KK heeft zich niet meer laten zien sinds de BVD een onder dek instelde naar de activiteiten van de afscheidingsbeweging n Nederland. Van de 300.000 Turken in ons land zijn er 75.000 nan Koerdische afkomst. 'ortier gewond bij schietpartij itrecht Een portier van een horecagelegenheid in Utrecht is isterochtend ernstig gewond geraakt bij een schietpartij. Een iog onbekende man wilde rond half zeven naar binnen, maar en aantal portiers weigerde hem de toegang. De bezoeker trok aarop een vuurwapen en loste enkele schoten. Daarbij werd portier geraakt en raakten enkele van de 150 bezoekers licht- ewond door rondvliegend glas. De dader is spoorloos. iusje met chemicaliën ontploft In de bossen bij het Limburgse Kessel is gisteravond een utobusje ontploft. De politie vermoedt dat met het voertuig va- met chemicaliën werden vervoerd voor een xtc-laboratori- Niemand werd gewond. Het voertuig ontplofte op het mo- ient dat politiemensen poolshoogte kwamen nemen na een leiding dat in het bos brand was uitgebroken. In de buurt van et voertuig werd niemand aangetroffen. 'laymobil roept zaklamp terug iwuk» Speelgoedfabrikant Playmobil waarschuwt voor een ideugdelijke zaklamp, die cadeau werd gegeven bij een speel- Ded reddingsboot. In de lamp kan bij gebruik van bepaalde atterijen kortsluiting ontstaan. Daardoor kan het ding overver- t raken en kan er batterijzuur vrijkomen. Het bedrijf roept insumenten op de lamp te retourneren. Playmobil heeft een formatienummer geopend: 076 - 5086522. Minder zakgeld bij werkweigering' burg» Van asielzoekers die weigeren te werken op asielzoe- irscentra moret zakgeld worden ingehouden. Ook moeten ielzoekers die wel werken een deel van hun verdiende geld in teren om bij te dragen aan de kosten voor hun opvang. Dat is mening van directeur Stoove van het Centraal orgaan Op- ng Asielzoekers (COA). Hij ziet hierin een mogelijkheid om de sten voor de asielopvang te drukken. Het is voor asielzoekers egestaan om te werken op de asielzoekerscentra zelf. Ook zij buiten de centra al onder voorwaarden werken in bij- orbeeld de fruitpluk. Hastuinbouw in Zuidplaspolder ■beuerlanp Minister Brinkhorst van landbouw wil een deel de glastuinbouw vanuit het Westland verplaatsen naar de lidplaspolder bij Nieuwerkerk aan den IJssel. Dat zou moeten beuren in combinatie met een verhuizing van kassen naar oerdijksehoek in Noord-Brabant. Dat heeft de D66-bewinds- 11 m zaterdag gezegd op een partijbijeenkomst in Oud-Beijer- ld. Als het plan zou worden gerealiseerd, zou een nieuw kas- icomplex in de Hoekse Waard van de baan zijn. De provincie Holland reageerde zaterdagavond meteen positief op het arstel van Brinkhorst om glastuinbouw vanuit het overbezet- 1 westland naar de Zuidplaspolder te verhuizen. leen levende lokdieren plezierjacht' haag» De Dierenbescherming wil een onmiddellijk verbod het gebruik van levende lokdieren bij de plezierjacht. Het in- ten van levende lokdieren is barbaars en niet meer van deze aldus de Dierenbescherming in een brief aan staatssecreta- n Faber van landbouw, natuurbeheer en visserij. Volgens de re' irenbescherming fokken jagers lokeenden speciaal voor de 13 t en mogen de dieren alleen tijdens*de jacht het water in. voor de verdekt opgestelde jachthut worden de eenden een baksteen aan hun pootjes in het water gegooid. Over- gende eenden worden zo door de lokeenden naar de jacht - ;elokt, waardoor de jagers ze gemakkelijk kunnen neerha- )e Dierenbescherming is overigens tegen elke vorm van zierjacht. roningen wil aansluiting zweeftrein iningen De toekomstige hogesnelheidslijn tussen Amster- n en Groningen moet worden uitgevoerd als een magneet- g eefbaan. Dat zegt de Groningse gedeputeerde T. Musschenga een reacüe op het Duitse besluit definitief een magneetbaan te leggen tussen Hamburg en Berlijn. De gedeputeerde zou onlogisch vinden wanneer Nederland een conventionele gesnelheidslijn aanlegt die niet past op de nieuwe Duitse ver- Li ding. Door het aansluiten van beide lijnen ontstaat een itstreekse verbinding tussen Amsterdam en Berlijn. Dit Eu- ;se tracé verhoogt de haalbaarheid van de Nederlandse Jgneettrein, aldus Musschenga. De magneetzweeftrein be- j ft snelheden tot 400 kilometer per uur. Het project kost de itse overheid bijna zeven miljard gulden. De treinen moeten 2006/2007 tussen Hamburg en Berlijn rijden. ntimilitairisten opnieuw actief KELi Antimilitaristen hebben gisteren opnieuw actie gevoerd de vliegbases Volkel en De Peel. Ze bekladden voertuigen en i elektriciteitshuisje met leuzen. De antimilitaristen zijn de igvelden opgekomen via gaten die ze in het hekwerk hebben flipt. De actie op Volkel was gericht tegen de aanwezigheid irvan nucleaire wapens. De actievoerders zeggen dat ze de Jj iden van enkele Amerikaanse vrachtwagens hebben lek ge- ten. Ze vermoeden dat met die voertuigen van tijd tot tijd -.lwapens worden overgebracht naar de Belgische vliegbasis n ine Brogel. Op vliegbasis De Peel is de Groep Geleide Wa- is ondergebracht. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Het is vg t bekend hoe groot de schade is. dfitterrand wilde Lubbers irdamDe Franse president Mitterrand vond Ruud Lub- in 1994 de beste man om de Fransman Delors op te volgen e voorzitter van de Europese Commissie. Dat'onthulde de c irmalig premier zaterdag in een lezing op het Duitsland-in- nut in Amsterdam. De kandidatuur van Lubbers strandde n tijds op het overbiddelijke veto van de Duitse bondskanse- e Kohl. Uiteindelijk werd de Luxemburgse premier Santer 0 Tb voren geschoven als compromis-kandidaat. aa «DAM A provincie Zuid-Holland voor volgend jaar 60 mil- j gulden gereserveerd om P3* rliezen van het speculeren 1 dekken. „Het is heel erg. n' vertrouwen van de burger '8eI overheid is geschaad. Er is n- geld verloren", zei D66- teD nlid Klijnsman zaterdag 118 de radio toen hij onthulde sal' eel geld Zuid-Holland uit- is; voor de Ceteco-affaire. g oi heeft het college van Gede- Erde Staten opheldering f over de schorsing van de "iciale kasgeldbeheerder 'Pul. >,Daar hebben we ons SON» Hoógbejaarde veteranen en leden van de Amerikaanse 101ste Airbom Division maakten zaterdag een parachutesprong boven Son in Bra bant. De eenheid maakte de sprong op precies dezelfde plaats als in september 1944 in het kader van Market Garden. Dankzij die militaire opera tie is 55 jaar geleden het zuiden bevrijd. De operatie liep uiteindelijk stuk bij Arnhem. Ook boven de Ginkelse heide werd gesprongen (foto). Daarbij raakte een parachutespringer gewond. De man is niet ernstig gewond, maar moest wel per ziekenauto worden afgevoerd naar het zieken huis. Een veteraan moest ter plekke behandeld worden aan een oude blessure. foto anp PvdA vindt dat rijkeren te weinig gaan betalen De regeringspartijen PvdA en WD hebben ruzie over de belasting op het vermogen. De PvdA-fractie in de Twee de Kamer vindt dat rijkeren in het nieuwe fiscale stelsel te weinig belasting over hun vermogen gaan betalen. Woordvoerder Bos wil een hogere belasting, zodat het stelsel, dat in 2001 in gaat, meer opbrengt. WD-woord voerder De Vries eist dat de sociaal-democraten zich aan het regeerakkoord houden. Dat gaat uit van een belas ting die per saldo 1,2 procent van het vermogen be draagt. DEN HAAG GPD id hade Ceteco mogelijk 60 mil joen In het afgelopen week gepre senteerde kabinetsvoorstel voor een nieuw belastingstelsel, wordt uitgegaan van een zoge heten forfaitaire rendements heffing op vermogen dat is op- Burgemeesters: 'Criminelen buiten gemeente houden' DEN HAAG ANP Burgemeesters moeten zware criminelen buiten hun gemeen tegrenzen kunnen houden, als deze (ex-) delinquenten naar hun oude woonplaats terugwil len. Dit klemt des te meer als de criminelen in die plaats slacht offers hebben gemaakt. Burge meesters moeten op z'p minst weten dat een zware crimineel van plan is om zich in hun ge meente te vestigen. Dit vindt een werkgroep van burgemeesters onder leiding van de Echteldse burgemeester H. Zomerdijk. Criminelen daadwerkelijk weigeren mag al leen in uitzonderlijke gevallen, vindt Zomerdijk. Dat is volgens hem het geval bij zedendelin quenten. De gevolgen voor het slachtoffer kunnen desastreus zijn als zo iemand weer in de buurt komt wonen. Ook wijst hij op het gevaar dat een on- tuchtpleger in herhaling valt. Burgemeesters moeten altijd worden ingelicht over de vrijla ting van een crimineel die een zwaar delict in hun gemeente heeft begaan. Dat is nodig om een 'sociaal vangnet' voor de dader en het slachtoffer te creë ren, aldus Zomerdijk. Het ministerie van justitie heeft zich nog geen oordeel ge vormd over de ideëen van Zo merdijk, aldus een woordvoer der. In november stuurt minis ter Korthals hierover een notitie naaf de Tweede Kamer. gebouwd uit onder meer spaar geld, aandelen en tweede hui zen. Dit vermogen wordt jaar lijks een denbkbeeldig rende ment toegekend van vier pro cent. Daarover moet dan dertig procent belasting worden be taald. De fiscale woordvoerder van de PvdA vindt het denkbeeldige rendement van vier procent te laag. Bos gaat ervan uit dat mensen met een vermogen veel hogere rendementen kunnen behalen, waarbij hij verwijst naar de winsten op aandelen. Hij herhaalde afgelopen week end een eerder FtydA-voorstel om het forfaitaire rendement te laten meebewegen met de in afgelopen jaren werkelijk be haalde rendementen op allerlei vormen van vermogen zoals aandelen. In de praktijk komt dat neer op een hoger fictief (denkbeel dig) rendement dan vier pro cent, gezien de enorme stijging van de belangrijkste beurskoer sen in de jaren negentig. FVdA- staatssecretaris Vermeend ver dedigt de vier procent als een 'redelijk fictief rendement'. Hij wil bovendien niet dat dit elk jaar verandert, zodat vermo genden 'weten waar ze aan toe zijn'. De WD in de Tweede Kamer is mordicus tegen een hogere belasting op vermogen. WD- Kamerlid De Vries kondigt aan dat het hele wetsvoorstel in de problemen komt, als de PvdA aan onderdelen daarvan gaat morrelen. PvdA-woordvoerder Bos wil trouwens op nog vijf onderdelen van het plan wijzi gingen aanbrengen. Zo vindt hij dat rijkeren ook te veel profite ren van het nieuwe stelsel bij het aanvullen van hun pensi oen. STADSKANAAL Voor de tweede keer werd zater dag in Stadskanaal een wedstrijd verlopen en verreden tussen stoom locomotief Anna en en kele honderden atleten. Het parcours van 18 ki lometer bestond uit de spoorlijn tussen Stads kanaal en Musselkanaal heen en terug. De boe mel deed zijn best, maar de benenwagens lagen zaterdag beter op stoom Jacob Vos uit Bedum rende in ruim een uur op en neer, terwijl Anna pas ruim twintig minuten la ter arriveerde. foto anp henk oosterhuis ANP Algemeen Neder GPD Geassocieerde Pers Diensten Bonden laken uitlatingen Hoogervorst DEN HAAG GPD De sociale partners, werkne mers en werkgevers, en politici zijn het niet eens met de verkla ring van staatssecretaris Hoog ervorst van sociale zaken waar om er zoveel vrouwen in de WAO verdwijnen. Volgens Hoogervorst komen vrouwen sneller in de WAO dan mannen omdat ze geen kostwinner zijn. Werkgevers, keuringsartsen en vaak de vrouwen zelf, hebben er daarom minder moeite mee een vrouw in de WAO te laten verdwijnen. FNV-bestuurder Jongerius vindt de verklaring van de mis baarheid van het vrouweninko men vergezocht. „Uit onder zoek van het Lisv (het instituut dat de sociale zekerheid be heert, red.) blijkt dat de arbo- diensten en de uitvoeringsin stellingen zich vooral richten op de terugkeer in het arbeids proces van fulltimers. Vrouwen werken vaak parttime en daar is minder aandacht voor, waar door ze sneller in de WAO be landen". Ook de hoogte van de functie speelt een rol. Als leidinggeven den ziek worden, worden de ta ken verdeeld over de collega's. Die krijgen er extra werk bij en willen dat de zieke collega zo snel mogelijk terugkomt. In la gere functies wordt een vervan ger gezocht en draait alles ge woon door. Dan wordt sneller afscheid genomen van een zie ke. „Als iemand vaak ziek is vindt men het zelfs lastig als die collega weer terugkeert en bij voorbeeld voor de halve tijd gaat werken. Zo iemand ver dwijnt ook sneller in de WAO", aldus Jongerius. Jongerius denkt dat vooral de kennis over werkdruk en gees telijke belasting tekortschiet om de instroom van vrouwen in de WAO te keren. „Het onderzoek naar arbeidsomstandigheden richt zich vooral op de harde zaken als hoe belastend tillen is, hoe schadelijk oplosmidde len zijn en hoe belastend nachtarbeid is. In de zorg, de sector waaruit veel vrouwen in stromen in de WAO, is vooral de combinatie van fysiek en emotioneel zwaar werk belas tend. Daar is echter heel weinig onderzoek naar gedaan. Het is schrijnend dat Hoogervorst zich daar niet op richt", aldus Jongerius. Een woordvoerder van werk geversvereniging VNO-NCW kan al evenmin iets voorstellen bij Hoogervorts uidatingen. „Ik kan natuurlijk niet voor al onze 80.000 leden praten, maar ik heb nooit gehoord dat werkge vers vrouwen sneller in de WAO laten verdwijnen omdat ze geen kostwinner zijn. Werkgevers hebben er belang bij zo weinig mogelijk mensen in de WAO te laten verdwijnen, mannen of vrouwen. De werkgever wordt daar financieel voor gestraft. Bovendien is er met de huidige krapte op de arbeidsmarkt geen enkele werkgever die geneigd is een werknemer in de WAO te laten verdwijnen". PvdA-Kamerlid Smits sltiit niet uit dat Hoogervorst in elk geval deels gelijk heeft. Smits: „Vaak verdient de man in hun huishouden het grootste deel van het geld. De vrouw hoeft vanwege dat inkomen niet per se weer een baan te zoeken als ze in de WAO terecht is geko men." Smits denkt niet dat daar snel een oplossing voor is te vinden: „Het zijn hele subtiele processen, waarin de omgeving van zo'n vrouw haar ontmoe digt weer werk te zoeken. Arts, werkgever en de privé-omge- ving zijn blijkbaar niet zomaar van dat kostwinnersidee af." De regeringspartijen gaan er overigens van uit dat het nieu we belastingstelsel, dat in 2001 wordt ingevoerd, meer dan nu vrouwen zal stimuleren tot be taald werk. Vrouwen kunnen hun deel van de belastingvrije som niet meer overdragen aan hun man, maar krijgen een vas te korting op hun belasting. Hebben ze geen eigen inko men, dan maakt de belasting dienst die zogeheten heffings korting direct naar hun girore kening over. Daarnaast krijgen werkende mannen en vrouwen een arbeidstoeslag van ruim 1500 gulden in de vorm van een belastingkorting. Wie niet werkt, krijgt dat geld niet. Pagina 2: Commentaar AMSTERDAM GPD-ANP Criminele illegalen moeten in de cel worden gehouden zolang ze niet kunnen worden uitge zet. Dat vindt hoofdcommissa ris J. Kuiper van de Amsterdam se politie. Van veel criminele il legalen kan de identiteit niet worden vastgesteld, zodat het niet mogelijk is ze naar het land van herkomst terug te sturen. „Zo komen ze na het uitzitten van hun straf weer op straat te recht om opnieuw rovend en stelend door de stad te trek ken", aldus de woordvoerder van Kuiper. De hoofdcommissaris vindt dat de politiek hoognodig moet ingrijpen om erger te voorko men. „De grens is bereikt", al dus Kuiper. Vandaag vergadert de Tweede Kamer over asiel zoekers. Onder meer komt een voorstel ter sprake van staatsse- rag N A A R D E V O L G E N E EEUW 1993 Tabletten, Calgonit introduceert de vaatwastabletten. Handig in gebruik en de hele vaat superschoon. 1900 De eerste vaatwasmachine, In hotel Marguery in Parijs werd de eerste vaatwasmachine gebruikt Deze machine waste 8 borden per keer. 1999 PowerBall Tabs, de doorbraak in vaatwastechnologie. pak 66 stuks 1~7Aft van 23.49 voorl/.yy Xanbledlngen alleen nr en geldig t/m 26 september cretaris Cohen, waarin staat dat uitgeprocedeerde asielzoekers verplicht moeten meewerken aan hun uitzetting. Kuiper wil dat dit ook gaat gelden voor il legale criminelen. De Amsterdamse politie klaagt al jaren over het pro bleem van illegale 'draaideur criminelen' die, zo meent Kui per, de leefbaarheid in de stad ernstig in gevaar brengen. Vol gens hem lopen er in de hoofd stad zo'n tweeduizend rond. Uit een recent onderzoek bleek dat deze verantwoordelijk zijn voor twintig procent van de in braken, vijftien procent van de straatroof en veertig procent van de zakkenrollerij. Het gaat hierbij vooral om Noord-Afrika nen, die doorgaans al meerdere malen met politie in aanraking zijn geweest. Maar er is ook sprake van nog zwaardere vergrijpen. Zo zit er op dit moment een illegaal vast voor moord, die ook in Spanje de nodige delicten heeft ge pleegd. Hij komt volgend jaar weer vrij. Omdat de man niet wil zeggen waar hij oorspronke lijk vandaan komt, kan hij ook niet worden uitgewezen, en be landt dus weer in Amsterdam op straat. „We hebben voortdu rend te maken met dit soort si tuaties", aldus de woordvoer der. „Als politie worden we ge acht garant te staan voor de vei ligheid van de burger. Maar dat wordt wel steeds moeilijker." Een speciale eenheid van veertig mensen slaagt er jaar lijks slechts in de identiteit van een paar honderd criminelen vast te stellen. De kosten van die onderzoeken bedragen vol gens de Amsterdamse politie- baas zo'n vier miljoen gulden per jaar. zeer over opgewonden. Het heeft er alle schijn van dat GS het eigen straatje schoonveegt door Baarspul alles in de schoe nen te schuiven." Mocht blijken dat GS in deze zaak niet zorgvuldig heeft ge handeld of bewust verkeerde informatie heeft verstrekt, kan dat wat D66 betreft niet zonder politieke gevolgen blijven. De commissie-Van Dijk, die de gang van zaken rond de Cete co-affaire onderzoekt, komt over twee weken met haar rap port. Gedeputeerde De Jong van financiën heeft al het veld moeten ruimen. AMSTERDAM ANP De Amsterdamse rechtbank begint morgen het proces tegen de Zwarte Cobra, een 48-jarige man die verdacht wordt van omvangrijke drugshan del. De zaak kan worden beschouwd als een in haalslag voor justitie. In 1994, toen het begrip opsporingsmethode buiten politiekringen nog nauwelijks iets betekende, ontsprong de ver meende drugshandelaar de dans. De flamboyante Surinamer lachte na een slepen de en bewogen rechtsgang het laatst, omdat de politie een aantal inkijkoperaties angstvallig voor de rechter verborgen had gehouden. In hoger be roep strafte de rechter dat hard af door het Openbaar Ministerie niet-ontvankelijk te verkla ren en de verdachten naar huis te sturen. In de jaren daarna liepen niet alleen de Zwarte Cobra maar ook twee medeverdachten opnieuw tegen de lamp. De poging om één van hen, een Schot met een twijfelachtige reputatie, voor de rechter te krijgen strandden eerder dit jaar. De man werd gezien als voornaam handlanger van de veelbesproken voorman van de Delta-organi satie, Etienne Urka. De zaak tegen Urka eindigde in een fiasco. Het Openbaar Ministerie zag in dat een vervolging van de Schot daarmee bepaald niet kansrijker werd. De verdachten werden gearresteerd in Spanje. Het is een publiek geheim dat de leiders van de zogeheten Hollandse netwerken met hun ver moedelijke drugsfortuinen graag luxe-investerin gen doen onder de Spaanse zon, met Marbella als favoriet. Een villaatje, een jachtje, een feestje hier en daar - zolang de Nederlandse justitie zich koest houdt, is het leven zo slecht nog niet. De smokkel heeft de Zwarte Cobra bijna de kop gekost, letterlijk: de Joegoslaven met wie hij de il legale activiteiten zou hebben ontplooid, wilden hem met behulp van een partijtje springstof (TNT) naar de andere wereld helpen. Hij was in hun ogen verantwoordelijk voor het mislukken van het door de Britse douane onderschepte transport. De 24-jarige zoon van de Cobra, ken nelijk in de voetsporen van zijn vader getreden, had daarbij eveneens het loodje moeten leggen. De politic kreeg lucht van het moordplan en wist de aanslag te verijdelen. De Joegoslaaf die de aanslag had beraamd, is vo rig jaar veroordeeld tot negen jaar cel. De zoon kreeg wegens zijn betrokkenheid bij het spaakge lopen drugstransport vier jaar cel. Voor het pro ces tegen de Zwarte Cobra en zijn vier medever dachten heeft de Amsterdamse rechtbank drie dagen uitgetrokken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3