Schaamte over slikstoomissen Opname voedselbestanddelen soms een raadsel Gezondheid Een zere knie MAANDAG 20 SEPTEMBER 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023- Mevrouw Van Gent zie ik re gelmatig met haar twee kinde ren op liet spreekuur. Haar man ken ik voornamelijk uit haar verhalen. Hij is bakker van beroep en maakt nog am bachtelijk brood. Dat is hard werken, maar zoals zijn vrouw zegt geeft het grote voldoening. Ze hebben alles opgebouwd met hun eigen handen. Ik zie haar op een ochtend na mijn vakantie op het spreek uur. ,,Ik kom niet voor mezelf, maar om te praten over mijn man", zegt ze. „Tijdens uw va kantie is hij in het ziekenhuis terechtgekomen, ik ben nog niet over de schrik heen. Hij werd ziek, en dat is hij nooit, zoals li weet. Vlak voor het weekend bijna veertig graden koorts, en pijn in zijn rechter knie. We hebben meteen de waarnemer gebeld. Oorspron kelijk dachten ze, dat het een griepje was. Dat leek me wel aannemelijk, hij had zo'n pijn in zijn spieren, was verkouden, en dan die koorts. Dus heb ik hem een paracetamol gegeven. Dat hielp maar heel even. De koorts kwam weer terug, en hij voelde zich zieker worden. Ik heb toen toch maar een doktei laten komen, die hem ook ziek vond, maar nog geen medicij nen kon geven. Dat werkte niet op zo'n infectie, vertelde hij. Maar als ik me zorgen maakte, kon ik uiteraard weer bellen." Zondag was de koorts nog niet gedaald. In de bakkerij hadden we gelukkig een vriend van mijn man, die voor hem kon invallen. We hadden an ders helemaal geen rust gehad. Als zelfstandige kun je je haast niet permitteren om ziek te zijn." Zondag werd mijn man mis selijk. De dokter van die dag stelde ons gerust: dat kon nog steeds bij de griep horen. Maar 's avonds werd het echt te erg. Mijn man raakte de kluts kwijt, het leek of hij ging ijlen. Toen is de dokter alsnog geko men. De knie, waarin hij zo'n pijn had, bleek te zijn ontsto ken. Hij kon nauwelijks meer bewegen. Hij was toen ook rood en warm geworden, en gezwollen. Dat was geen griep meer, maar een gewrichtsont steking!" Terwijl zij aan het vertellen is, schiet het door mijn hoofd, dat dit de tweede keer is, dat ik zo'n ziektegeval meemaak in mijn praktijk. Enkele jaren ge leden heb ik een jonge man met plotseling hoge koorts, en een pijnlijk ontstoken gewricht naar het ziekenhuis gestuurd. Hij was aan het klussen, tij dens de verhuizing, en kon plotseling niet meer op of neer. We waren toen nog net op tijd, hij kon gelukkig direct worden opgenomen en met spoed anti biotica krijgen per infuus. Hij is volledig genezen. Ik vraag hoe het met meneer Van Gent is. „Hij ligt nog in het ziekenhuis", zegt zijn vrouw. Het is nu al twee we ken geleden, maar de koorts is nog niet helemaal weg. Hij is die zondagavond wel direct opgenomen. De dokter die toen kwam, vond het niet verant woord om thuis nog antibioti ca legeven. Mijn man hield trouwens niets meer binnen, hij was erg misselijk. Toen hij naar het ziekenhuis ging, be sefte hij nauwelijks water ge beurde. Hij vroeg niet eens meer naar de zaak, en dat zegt wat. „In het ziekenhuis heeft hij al les maar over zich heen laten komen, maar ik vond het doodeng. Zo ziek heb ik hem nog nooit gezien. De specialist vertelde me dat hij acuut reu ma had: er was een bacterie uit zijn keel naar zijn gewricht is over gesprongen. Dat kon ge beuren. omdat zijn weerstand minder was dan gewoonlijk. Hij was ook wel erg moe, de laatste tijd. Weinig rust gehad, zijn naaste medewerker was ziek, hij heeft gewerkt voor twee. Gelukkig is de zaak nu in goede handen, we hebben een vervanger gevonden. Dat geeft rust. Wat een geweldige schrik moet dat zijn geweest in het gezin. Meneer Van Gent, die nooit ziek was! En nu de zorgen om het eigen bedrijf. Het gezin is er nog niet, want hij moet nog opknappen. Een paar weken later hoor ik, dat de bacterie ook zijn hart klep heeft geïnfecteerd. Als dat gebeurt, ontstaat een blijvende afwijking. Dat kan nog proble men geven. Voorlopig moer Van Gent bij ingrepen waar bloed bij vrij komt. zoals bij de tandarts en de chirurg, voort aan uit voorzorg medicijnen slikken. Wie zoekt nu zoiets achter een zere knie? MARIEKE VAN SCHIE. huisarts Een op de drie ouderen heeft last van problemen met eten en drinken Een op de drie ouderen in Eu ropa boven de 75 jaar heeft last van slikstoomissen, oftewel dysfagie. Uit internationaal on derzoek blijkt dat deze aandoe ning van grote invloed is op hun dagelijkse leven. Mensen eten vaak slecht, raken onder voed, zijn angstig en leven ge- isoleerd. Bovendien wordt de aandoening zelden door artsen geconstateerd en blijft dus on behandeld. Bovendien weten ouderen vaak niet dat behande ling mogelijk is. Slikken is essentieel voor de mens. Problemen met slikken komen voor bij mensen van alle leeftijden, maar vooral bij ou deren. Gemiddeld slikt een mens 580 keer per dag om te eten, drinken en om slijm en speeksel af te voeren. Klachten met slikken leiden er vaak toe dat voedsel of vloeistoffen via de keel in de luchtpijp terecht komen. Dit verschijnsel wordt ook wel aspiratie genoemd. As piratie kan tot longontsteking leiden. Bij mensen met andere medische aandoeningen heeft dysfagie als complicatie soms zelfs de dood of handicaps tot gevolg. Uit onderzoek bij CVA- patiënten (beroerte) blijkt dat 20 procent van het aantal sterf gevallen in het eerste jaar na de beroerte wordt veroorzaakt door een longontsteking als ge volg van aspiratie. De symptomen van dysfagie zijn: geen honger meer en/of gewichtsverlies, voedsel dat in de keel blijft steken, verslikken in eten of drinken, pijn bij het slikken, kwijlen, onprettig ge voel in de keel of borst, maag- zuuroprispingen. Vaak hoesten, verslikken en proesten tijdens het eten kan ertoe leiden dat er voedsel uit neus of mond komt. Mensen schamen zich hier voor. Daarom eten ze slecht of slaan maaltijden over, met als gevolg uitdroging, ondervoe ding en gewichtsverlies. Dat is van invloed op de gezondheid. Een tekort aan calorieën, mine ralen en vitamines leidt tot een verzwakte weerstand. Er zijn verschillende oorzaken van dysfagie: neurologische problemen, zoals CVA, de ziek te van Parkinson, MS en Alzhei mer, hoofd- en en nektumoren, maag-slokdarmoprispingen, goedaardige vernauwingen, in fecties zoals aids, Candida en herpes, een beschadiging aan de slokdarm tijdens intubatie, vergiftiging of verbranding door bijvoorbeeld het drinken van schoonmaakproducten De laatste tien jaar zijn er nieu we therapieën ontwikkeld voor dysfagie, waarbij het vooral gaat om aandacht voor een goede zithouding tijdens het eten en het aanpassen van de voeding. Voedsel moet worden gepureerd of zacht gemaakt. Geadviseerd wordt om voedsel met een zure smaak te geven, omdat dit automatisch slikreac- ties opwekt. Water of andere vloeistoffen moeten worden verdikt, omdat ze anders zo vanuit de mond in de luchtpijp kunnen stromen. Naast de praktische eetproble men hebben patiënten vaak ook sociale problemen. Ze schamen zich voor hun stoor nis en proberen zo min moge lijk met anderen de maaltijd te delen, terwijl eten juist een so ciale functie heeft. Een aantal ouderen is zelfs bang om te eten of raakt tijdens het eten in paniek. Ruim de helft van de ondervraagde ouderen gaf aan dat ze door hun slikprobme- men minder konden genieten van hun leven. PETER DE JAGER* Er zijn aanwijzingen dat groen ten en fruit de kans op hart- en vaatziekten en kanker verlagen. Maar hoe dat precies zit, weet men (nog) niet. Om een even tueel verband te verklaren moe ten eerst worden uitgezocht hoe en wat ons lichaam precies opneemt van het voedsel dat we dagelijks eten. Uit dergelijk onderzoek komen soms onver wachte resultaten. „Vroeger hadden voedingskun- digen interesse voor de gevol gen van ernstige tekorten aan vitaminen, mineralen en spoor- elementen in onze voeding. Sinds die tekorten in ons land nauwelijks meer voorkomen, is de aandacht verschoven naar de relatie tussen voeding en welvaartsziekten", stelt Clive West (60), hoofddocent Huma ne Voeding aan de Wageningse Universiteit. Zo stonden een paar jaar terug de Wageningse voedingsexperts voor een raadsel. In Indonesië stuitten ze op vrouwen die twee keer zoveel vitamine A inna men dan nodig was om hun be hoefte te dekken en toch nog een tekort aan vitamine A had den. West: „We vermoedden dat het iets te maken had met de manier waarop de voedings stof werd aangeboden. Dus was de vraag wat de rol is van voed selbereiding." Dat werd nader onderzocht door vrouwen via geroerbakte groenten betacaroteen te ge ven, waaruit het lichaam vita mine A maakt. Een andere groep kreeg de voedingsstof binnen via een wafel waarvan de chocola was verrijkt met de zelfde hoeveelheid betacarot een. Het eten van groenten deed het vitamineniveau in het bloed niet toenemen, terwijl dat van de wafeleters wèl steeg. Ook het betacaroteen uit zui velproducten, vlees en rode palmolie bleek veel beter te worden benut dan uit groenten en fruit. „Groenten en fruit zijn blijkbaar niet zulke sterke vita mine A-bronnen als altijd werd gedacht", concludeert West. Andere studies hebben deze verrassende bevinding beves tigd. Een student van West heeft bo vendien aangetoond dat het li chaam het hoge gehalte aan be tacaroteen in spinazie nauwe lijks opneemt. Slechts zeven procent wordt door het lichaam benut. Dat lage percentage kan wat omhoog door enzymen toe te voegen die de celwanden af breken. Verhitting van wortelen en to maten maakt dat nuttige stof fen makkelijker door het li chaam worden opgenomen. „Door het kookproces worden de celwanden afgebroken en komen de voedingsstoffen be- Voedingsdeskundige Clive West: „Groenten en fruit zijn blijkbaar niet zulke sterke vitamine A-bronnen als altijd werd gedacht." FOTO CPD HENK VAN HOLLAND ter beschikbaar dan bij rauwe wortelen", stelt West. Bij toma ten gaat het om lycopeen, een stof die de tomaat zijn felrode kleur geeft. Deze kleurstof is in verband gebracht met preven tie van prostaatkanker bij man nen. Maar die stof komt pas volledig vrij, als de tomaat is verwerkt, zoals in ketchup en puree. „Vroeger zei men dat be handeling van groente, zoals koken of pureren niet goed is, want dan gaat de \itamine C kapot. Maar we zien steeds va ker dat je bepaalde bestandde len juist beter uit voeding kunt halen door een goede behande- ling." Voedingsonderzoek is niet een voudig. Het verband tussen groenten en fruit en gezond heid is pas echt goed te onder zoeken als je jarenlang een groep mensen geen groenten en fniit laat eten en een andere groep wel. Maar dat is praktisch niet haalbaar. West: „Wat je wel kunt doen is de invloed van het eten van groenten meten op factoren die hart en vaatziekten beïnvloeden. Zo heeft groente behalve een gunstig effect op de bloeddruk, ook een positieve uitwerking op het niveau van antioxidanten. Deze stoffen in het bloed verlagen mogelijk het risico op hartaandoeningen." Ook is het mogelijk om het ef fect van bepaalde bestanddelen uit groenten en fruit afzonder lijk te meten. Dat is onlangs in Finland gedaan met betacarot een bij mensen die roken, om dat die een verhoogde kans op longkanker hebben. Gehoopt werd dat provitamine A de kans op kanker zou verlagen, maar vreemd genoeg ging het risico juist omhoog na consumptie van extra betacaroteen. Dit te leurstellende resultaat is in Amerikaanse studies bevestigd. West: „Een mogelijke verklaring is dat de mensen al een voor stadium van kanker hadden, voordat ze betacaroteen gingen slikken. Niettemin wordt het moeilijk om nu nog een nieuwe proef te doen met niet-rokers. De ethische toetscommissie be denkt zich nu wel twee keer voor ze dat toestaat." Ook de betekenis van flavonoï- den, die wijn rood kleuren, staat nu ter discussie. Tot nu toe werd gedacht dat Fransen relatief weinig last van hun hart hadden, vanwege de dagelijkse inname van een halve liter rode wijn. De verklaring wordt nu echter gezocht in de invloed van andere niet-nutriënten in de groenten, zoals glucosinala- ten, phytosterolen en phytoes- Gemiddeld slikt een mens 580 keer per dag om te eten, drinken en om slijm en speeksel af te voeren. Klach ten met slikken leiden er vaak toe dat voedsel of vloeistoffen via de keel in de luchtpijp terecht komen. FOTO ERWIN JOHANN WODICKA trogenen. Uit onderzoek blijkt ook dat vi tamine E en foliumzuur een gunstige werking hebben op het verloop van een zwanger schap. Vitamine E verlaagt de kans op te vroeg geboren ba by's. Foliumzuur verkleint het risico op een kind met een open ruggetje. In Nederland beslissen zwangere vrouwen zelf of ze foliumzuur willen gaan slikken. In de Verenigde Staten daarentegen worden door de overheid ontbijtgranen verrijkt met foliumzuur. West: „In Nederland is negentig pro cent van alle zwangerschappen gepland, in Amerika is dat nau welijks tien procent, vanwege de slechte seksuele voorlichting op scholen. Nederland telt het laagste aantal tienermoeders binnen Europa en het minste aantal abortussen ter wereld. Daarom kun je in Nederland de beslissing foliumzuur te nemen gerust bij de aanstaande moe ders zelf leggen." Overigens overweegt de Voe dingsraad om foliumzuur stan daard toe te voegen aan pro ducten als brood. Er zijn bewij zen dat foliumzuur het niveau van homocysteine in het bloed- serum verlaagt. En van homo cysteine is al langer bekend dat dit een risicofactor is voor hart ziekten en darmkanker. Centrale huisartsenpost Een centrale huisartsenpost kan de groeiende werkdruk van huisartsen gedeeltelijk op lossen, volgens het Nivel, het Nederlands instituut voor on derzoek van de gezondheids zorg. Het instiuut deed onder zoek in Rotterdam, waar men begin vorig jaar overging op centrale huisartsenposten. Tot die tijd werd de zorg buiten spreekuurtijden verzorgd door waarneemgroepen, bestaande uit zeven tot elf huisartsen. De drie centrale posten in Rotter dam bestrijken elk een gebied met ongeveer 50 huisartsen. De posten regelen zeven nachten per week de waarne ming van 23.00 tot 08.00 uur. De post wordt bemand door een huisarts, een assisten Cy een taxichauffeur. In Rott dam-zuid functioneert de ook in het weekend. Dooi ze aanpak is het aantal na diensten per huisarts ged van gemiddeld 46 naar 71 per jaar. Als de huisartsei ook de avond- en weeker dienst regelt daalt het tot aantal diensten van onge 108 naar 33. In de oude s tie vond 80 procent vand g huisartsen de diensten bi kantooruren zeer belaste Na invoering van het niei systeem denkt nog maar 'f procent er zo over. Ookj in enten zijn tevreden over ee nieuwe opzet. Rokers en ontstekingsremmers Intensieve rokers met chroni sche bronchitis hebben baat bij ontstekingsremmers. Dit blijkt uit een onderzoek van de Katholieke Universiteit Nij megen. Ongeveer 15 procent van mensen die roken krijgt na twintig jaar intensief roken longemfyseem of chronische bronchitis. Elk jaar verliezen ze hierdoor een deel van hun longinhoud. Medische weten schappers van de Katholieke Universiteit hebben aange toond dat met ontstekings remmers (corticosteroïden) die worden geïnhaleerd dit verlies met 34 procent per jaar kan worden beperkt. Inhala- tiecorticosteroïden remmen ontstekingen en zijn het basis medicijn tegen astma. De we tenschappers bepaalden de rol k bi i om edei leels sch achteruitgang van de Ion 'aar functie bij 95 patiënten n chronische longziekten.! werden twee jaar lang beloes deld met ontstekingsrem '8er Deze groep werd vergele aa§5 met de achteruitgang vai mensen die een nepmidi aa| (placebo) hadden gekregDuis De longfunctie van alle daar nemers was bij aanvang het onderzoek al met me n§£ dan de helft afgenomen, groep die ontstekingsren n"§( kreeg nam de longfunctiIeeu eenderde tot de helft mii11 v£ snel af. De ontstekingrei voorkomen blijkbaar de ISS1C recte effecten van de sch a?ts die het teer en vrije radic uit sigarettenrook het loi '8®s weefsel toebrengen. ac'lt Vijge «ft Scheel en dubbel zien Kinderen die scheel zijn door een scheve oogstand, zien niet dubbel. De kinderen bescher men zich tegen dubbel zien, doordat ze een deel van het beeld of eigenlijk het gezichts veld van het schele oog kun nen uitschakelen (suppressie). De mate waarin iemand dit beeld kan uitschakelen ver schilt van kind tot kind. Dit beschermingsmechanisme te gen dubbel zien verdwijnt soms na een operatieve cor rectie van de scheve oogstand. Het kind was namelijk gewend aan de scheve oogstand en kon in die toestand een deel van beeld uitschakelen. Na aanpassing van de oogstand kan het kind hier soms niet Kans op kanker Jaarlijks krijgen ongeveer 60.000 mensen te horen dat ze kanker hebben. De gevaarlijk ste soorten zijn kanker aan de longen en dikke darm. Bij mannen komt daar kanker aan de prostaat bij en bij vrouwen borstkanker, dit meldt het tijdschrift Kanker. Hoe kun je de kans op kanker verkleinen? Door bijvoorbeeld niet te roken (roken heeft in vloed op het ontstaan van long- en blaaskanker), het eten van fruit en groenten (dat helpt tegen het vormen van tumoren in het maagdarmka naal), niet meer dan drie gla zen alcohol per dag (in ver band met vorming van kanker de I meer aan wennen. Dit ot deert oogarts Maurits Jo n^'( in een onderzoek waaro onlangs is gepromoveeri 1[( de Erasmus Universiteit gens Joosse hebben oog rsje vaak te weinig inzicht in u dividuele omvang van d schermingsmechanisnu schele kinderen. Daardc t. gaan ze na een operatie dubbel zien. Joosse wijs dat van tevoren goed mi worden gemeten hoe gri het onderdrukte deel va beeld van het schele ooj Als de juiste omvang be is kan veiliger worden gi reerd. In zijn proefschril Joosse hiertoe aanwijzir in mond- en keelholte e j darm), in beweging blij* s e( verband met darmkanh beschermen tegen de z< ,av (huidkanker). Een ande rer gelijkheid is het vroeg o ecjg ren van kanker door (be j, kings)onderzoeken, ofd zelfonderzoek. Ook woi sinds een paar jaar erfel heidsonderzoek gedaan betrekking tot borstkanl darmkanker, want een i ke belasting verhoogt dl op het ontwikkelen erva voorbeeld is het van tev weghalen van de borste vrouwen die een defect ben in het BRCAl-gen. Te weinig bescherming Wat doen Nederlanders om de kans op kanker te verkleinen? Niet genoeg, afgaande op de cijfers. Vierendertig procent van hen rookt, 61 procent eet onvoldoende fruit, ongeveer de helft beweegt niet genoeg, de helft beschermt zich onvol doende tegen de zon, 23 pro cent van de vrouwen doet niet mee aan het bevolkingsonder zoek naar borstkanker en 40 procent niet aan het bevol kingsonderzoek naar baar moederhalskanker. Soms schatten mensen hun 'gezond gedrag' niet goed in. Recent onderzoek naar zonnen laat zien dat meeste ouders zich zelf en hun kinderen wel be schermen als ze op het of in het zwembad zijn. tijdens fietsen of wandf knc wordt er veel minder of bescherming gelet. In gemeen denken mense ze zichzelf goed besche n E tegen zonnestraling, ter the; niet het geval is. Hetzell geldt voor gezond eten pre de mensen die te weini zaa groenten en fruit eten.i liep de overgrote meerderhi is ze dat juist wèl doen. Vt eer mensen schatten hun r luci op het krijgen van kani daardoor te laag in. Zei htij het goed te doen en zie En reden om hun gedrag tl stei anderen. u z z E L Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Inwendig orgaan; 4. vrucht; 7. tennisartikel; 9. halsdoek; 10. raap; 11. drinkbakje; 13. heldendicht; 14, naakt; 17. hatelijkheid; 18. uiachtige plant; 19. verbouw; 21. rijwiel; 24. koppelriem; 26. bloeiwijze; 27. grondsoort; 29. tros bananen; 30. schakelbord; 32. voorstelling in de slaap; 33. kleur. Verticaal:*!. Wettig; 2. roem; 3. dunne stengel; 4. dorsvloer; 4. voordeel; 6. aardbeikleurig; 8. vogel; 11. kwast; 12. kathedraal; 13. tenen mand; 15. donderen bliksem; 16. gespitste mond; 17. aap met vossenstaart; 19. door water omgeven land; 20. deel v.d. vinger; 22. stremsel 23 deel v.e. dier; 26. zwemvogel; 27 legerplaats; 28. kanaal; 30. wijfjeskanarie; 31. jong schaap. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Pal; 3. kam; 8. er; 9. va; 10. kerk; 12. azen; 14. etage; 16. legertent; 19. re; 20. be; 21. helleveeg; 26. eagle; 27. pand; 29. eren; 31. ja; 32. te; 33. era; 34. Est. Verticaal: 1 Pekel; 2. are; 4 ave; 5. Manet; 7. akte; 8. aagt; 11. regelen; 13. zeebeer; 15. ar; 17. ere. 18. nee; 21. hapje; 22. lade; 23. eg; 24. vlek; 25. genet; 28. aar; 30. ets. OtZD zïÊr X mii_- S- L fer -] ^L7 V ii /l'iH'V'-- M&Js -^£5 I hot

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 28