atletes promoveren met een gerust hart Hockeysters Alecto volstrekt kansloos tegen Hurley Wedstrijd van Forescate duurt een seconde te lang Sport Gerben van de Reep oogst bewondering UAV '36 redt het vege lijf eidse waterpoloërs it het bekertoernooi IOK pakt moeizame inst in slotminuten AZC wint Zilveren Sleutels lAANDAG 20 SEPTEMBER 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356461 Iniek kampioenschap voor Leidse vrouwenploeg Dor het eerst in de geschiedenis van de Leidse aüetiek iag volgend jaar een vrouwenploeg uitkomen op het E* logste niveau van de Nederlandse clubcompetitie. 11 oor gisteren op de eigen baan in de Leidse Hout met 'ft lermacht kampioen te worden van de eerste divisie, lui omoveerden de vrouwen van Leiden Atletiek naar de J edivisie. De vooruitzichten zijn uitstekend. letiek wilmar kortleever promotiefinale was gisteren bijna over voor ze begonnen s. Leiden Atletiek had uit de ee voorrondes al de gemid- -2 Ide puntenvoorsprong mee igen nemen naar de eind ig ijd, en bij aankomst op de Mi an bleek ook nog dat de 3: ornaamste concurrent (HAC Imond) zich vanwege afzeg- igen en blessures had terug- nokken. Dat is een ingrijpen- beslissing, omdat de regle- pp, inten voorschrijven dat daar ok in de promotiefinale - di- te degradatie op volgt. Het ,i ent de crisis in de Neder- irc dse vrouwenaüetiek; van de ittien vrouwenploegen in de »er ste divisie waren er dit jaar ft 5 rier die incompleet een wed- 3 jd aan zich voorbij lieten in. Ia de fusie tussen AV Hol- (ft d en De Bataven kent Leiden wa etiek dat soort bezettings- fe iblemen veel minder. De te- 2. keer van springer/sprintster s,e nne van Dorp en de komst j1® werpster Renate Beunder i' Iden zo direct tot de huidige i)6 motie. Al vanaf het eerste 45 lerdeel, een beste seizoens- Digt op de 4x100 meter estafette, t| de toon van de wedstrijd 5 et. Slechts even, na de twee sterkste nummers van Attila uit Tilburg, moest Leiden Atletiek genoegen nemen met de twee de plaats. Maar na enkele lan gere loopnummers gaapte er al weer een gat van duizend pun ten met de Brabantse atletes. De meest opvallende optre dens kwamen voor rekening van Miranda Boonstra en Iris Wullems, die met de combina ties 800/1500/4x400 meter en 400/800/4x400 meter een lood zwaar programma afwerkten. „We hebben alles op alles ge zet", verklaarde ploegleider An- ja Vermond die opstelling. „Veel atletes hadden er geen trek in om volgende week nog een wedstrijd te moeten doen tegen de nummers twee tot en met vier uit deze wedstrijd en de laagste ploegen uit de eredi visie. Je weet nooit wat er dan kan gebeuren. Eén van onze at letes kon bijvoorbeeld al niet." In haar zware programma maakte Boonstra indruk met seriewinst op zowel de 800 als de 1500 meter (2.17,77 en 4.37,28). Wullems scoorde bijna net zoveel punten met., twee tweede plaatsen (60,07 en 2.15,80). In totaal blééf het aan tal overwinningen op zestien onderdelen overigens beperkt tot drie: Boonstra, Erika van de Bilt op de 3000 meter en Renate Beunder met de discus. Laatstgenoemde verbaasde vriend, vijand maar vooral zich zelf met een afstand van 49,11 meter. Die bezorgt de nationaal kampioene en -recordhoudster kogelslingeren ook de zesde plaats op de nationale ranglijst discuswerpen. Scoren deed Leiden Atletiek vooral door een uitstekende be zetting op alle onderdelen, in tegenstelling tot de concurren tie van Attila, GAC Hilversum, Sprint Breda en Lycurgus Krommenie die sterk leunden op enkele toppers. Veel punten verzamelde Yvonne van Dorp met 10,78 meter hinkstapsprin- gen, 5,55 meter verspringen en haar aandeel in de 4x100 meter (51,33). „Mijn beste versprin gen in drie jaar", stelde de voormalige sportvrouw van Lei den vast. „Een mooi einde van het seizoen, op dit niveau wil ik het volgend jaar oppakken. Met een vijftiental jaren Leid se competitie-ervaring kent Van Dorp de betekenis van de pro motie het best, omdat ze ook na een overstap van een paar jaar naar het hoog aangeschre ven Haag Atletiek nooit op het hoogste niveau actief was. Na dat die ploeg vorig jaar kampi oen werd van de eerste divisie, keerde zij terug naar Leiden. Volgend jaar gaat het voor Van Dorp dan toch gebeuren, misschien krijgt het succes wel meteen een vervolg. Met het puntentotaal van 16.482 zou Leiden Atletiek dit jaar ook al meteen vierde zijn geworden in de landelijke finale van de ere divisie, op een paar honderd punten van nummer drie Rot terdam Atletiek. „En dat terwijl De grote inspanningen van onder anderen Miranda Boonstra (midden) werden beloond met het kampioen schap en promotie voor de vrouwen van Leiden Atletiek. foto taco van der eb we niet eens op compleet wa ren", was de verraste reactie daarop van enkele atletes die inderdaad Donna DeWitt en Saskia Engels geblesseerd langs de baan hadden zien staan. En de atletiekunie introduceert volgend jaar op het hoogste ni veau van de competitie nog een extra voordeeltje met de nieuwe onderdelen polsstokhoogsprin gen en kogelslingeren. Zoals zo vele verenigingen moet Leiden Atletiek voor het eerste num mer atletes opleiden, maar met Beunder in de gelederen kun nen zo een paar honderd pun ten worden ingeboekt, want geen enkele van de andere atle tes in de nationale top-10 komt uit voor een eredivisionist. Het had zo mooi kunnen zijn. Twee dorpelingen op het hoog ste ereschavot. De organisato ren van de Ronde van Hillegom kregen gistermiddag de podi umplaatsen waar ze op hadden ingezet, maar niet de klasserin gen die zij voor ogen hadden. De plaatselijke favorieten Ger- ben van de Reep (neo-amateur) en veteraan Ton van Eijk wer den immers 'slechts' derde. Tot volle tevredenheid van het thuispubliek, dat wel. Een supersnel en veilig rond je, fraai weer. Ingrediënten voor een geslaagde plaatselijke wie lerronde. Toch was daarvan juist geen sprake. Althans niet bij de wedstrijd voor elite-ren ners en neo-amateurs. Pijnlijk klein was het aantal starters: 29. Weliswaar viel op de dag zelf nog een handvol bijschrijvers te noteren, maar van de 32 voor inschrijvers verscheen niet ie dereen aan het vertrek. Het voorgeschotelde Hil- legomse asfaltparcours - Meer- laan, Weerlaan, Valckslootlaan en Prinses Marijkestraat - was breed en kende ruime, goed neembare bochten. Alleen daarom verdiende de organise rende Lissese wielervereniging RTV De Bollenstreek een groot deelnemersveld. Of het nu van wege de weinige coureurs was, de naburige kermisactiviteiten of niet, in ieder geval slaagden ook de slagerszonen Gerben (19) en Peter (24) van de Reep er niet in om veel toeschouwers op de been te krijgen. De jongste telg, die - net als zijn broers André en Peter - vol gend jaar voor de Van Vliet/We- ba/Gazelle-ploeg uitkomt, was wel tot in de slotfase smaakma ker. Hij maakte deel uit van de kopgroep van zeven renners, die al vroeg in de koers wegre den. Peter van de Reep viel met materiaalpech uit, Gerben had tot twee ronden voor het einde zicht op de zege. Jan Schilder uit Zwaagdijk plaatste echter met succes een demarrage Achter de solist klopte Marcel Alma (Harskamp) de ex-junio renkampioen van Nederland in de strijd om de tweede plaats. „Ik zat mét een ploegmaat van voren. We hebben de anderen flink gesloopt", aldus Schilder. Die tactiek had Van de Reep eveneens willen toepassen, maar dan samen met zijn broer. „Als broers rijd je nu eenmaal niet tegen elkaar. Met Peter erbij was het een hele an dere koers geworden." De beste kandidaat voor de zege bij het criterium voor cy closportieven en veteranen kon eerder op de dag gemakkelijker worden aangewezen. Pascal Vergeer won dit seizoen im mers niet alleen de Ronde van Noordwijkerhout en de Boule vard Ronde in Katwijk aan Zee. De 28-jarige Warmonder bleef afgelopen zaterdag ook al ieder een voor tijdens de Ronde van Voorhout. Daar kwamen schaatsmarathoncrack Ruud Borst (Leiderdorp), Erwin van Diest (Oude Wetering) en Ton van Duijvenbode (Noordwijk) respectievelijk als vierde, vijfde en zesde over de meet. Wielerjunior Ewoud van der Kooij heeft laat in dit voor hem goed verlopen seizoen nog een overwinning bijgeschreven. De 18-jarige Leiderdorper van de Zundertse wielerclub Diana stuntte met een solo-aankomsi in Berkel en Rodenrijs. Eveneens succesvol was Swift-troef Suzanne de Goede De 15-jarige Zoeterwoudse schreef de tweede en laatste klassieker voor nieuwelinge-dames op haar naam. In de Ruiner Omloop (55 kilometer) bleef de eerstejaars onder meer de leden van de ju niorenselectie van oud-topren ster Monique Knol voor. de degradatiefinale van de rste divisie heeft AAV '36 af- ling naar de regionale eerste isse weten te voorkomen. ,^nl iordat drie ploegen na af- jgingen automatisch degra- erden, streden de Alphena- met Achilles-Top (Sittard) av Haarlem om twee plaat- in de eerste divisie. Haar was duidelijk de zwakkere ploeg van deze drie. Achilles tekende voor het overgrote deel van dé overwinningen, maar ook Ruud van Maurik (110 meter horden en hink- stapspringen), Paul Boere (ko gelstoten en -slingeren), Milco Braak (discuswerpen) en Peter van Marrewijk (1500 meter) zegevierden op hun onder deel. Hordenloper Van Maurik verzamelde daarbij de meeste punten. eerste echte krachtmeting de Leidse waterpoloërs, de zul4te ronde van de nationale Mi ;r, is uitgelopen op een de- ie. De Zijl/LGB verloor met van Polar Bears en LZ 1886 de mindere van Branden- (10-9). ;t verlies van De Zijl/LGB n Polar Bears was te voor- Omdat de Leidenaars ook eens vijf basiskrachten en, was de equipe van Ja- Spijker zonder al te veel il ls naar Ede afgereisd. Met Belt in de basis hield De LGB nog lang uitzicht op redelijk resultaat; tot in de Ie periode bleef de schade 6-3 beperkt. Vervolgens e Polar Bears op toeren, eller kwam tot stilstand op Spijker was niet verbaasd: was voor ons geen eer te \"i" alen. De ploeg valt niets te rijten. In de competitie iten we er weer staan." Spij- in de laatste periode ,ai|sr. dkeeper Ashley Taffijn wat speelminuten. Goals Zijl/LGB: Twan Martijn, Bas Meegdes, Paul Belt, Arno van Haastert. LZ 1886 verloor van Branden burg, waar Robert Havekotte de grote man was. De in de natio nale selectie teruggekeerde Bilt- hovenaar was op de midvoor- plaats voor de LZ-verdediging niet af te stoppen. Pressing of zone, het leverde eenzelfde re sultaat op; een scorende Have kotte. Van de tien Branden- burgse treffers nam hij er negen voor zijn rekening. LZ 1886, zonder de geblesseerde Frans Langerhorst, kwam goed uit de startblokken. Tjerk Cramer zorgde voor 0-2. Hierna begon de Havekotte show. De Leide naars kreeg wel kansen maar mistte er te veel. In de laatste periode leek het toch nog goed te komen. Erik Weijermans en Tjerk Cramer brachten LZ 1886 op 8-9. Wie anders dan Have kotte had.het laatste woord, 9-9 en 35 seconden voor tijd 10-9. Goals LZ 1886: Tjerk Cramer 5, Martijn Laurense, Erik Weijer mans en Jan Langerhorst. (W S wrkte zich in de ereklas- egcr an de rugbycompetitie pas Ie slotminuten langs As- (601 De tienvoudig landskam- n uit Leiden boog een 15- chterstand via een try MLM er van der Walle en de aan- ende conversie van Ewout idron om tot een 22-18 i zege. „We hebben Ascrum >men onderschat", meldde ve Broers vanuit het DIOK- „Ze hebben zestig tot ze- ig procent van de speeltijd [^e helft gespeeld. We zijn ontsnapt aan een neder- Veel meer woorden wilde lamleider niet aan het op- in van de ploeg vuil maken. ;t koppel Van der Walle- riron bracht DIOK na een achterstand (een penalty van Polman) op een voor sprong, die via een tegentry van Ascrummer Visser een penalty van Chaudron en een mooie vijfpunter van Sander Verhoogh kort na rust tot 15-8 werd uitge bouwd. De Amsterdammers hadden hun antwoord klaar via een penalty van Polman, een try van Hage en de conversie van andermaal Polman. Van der Walle en Chaudron pakten tenslotte de laatste mogelijk heid het tij te keren. The Bassets kreeg bij Castri- cum een pak slaag, 41-5. Voor de Sassenheimers blijft het tweede deel van de competitie, de playoffs om de degradatie, het belangrijkste. De DIOK-Athletics onder lei ding van coach Robert Broers waren met 28-10 de meerdere van Haarlem. Alecto had tegen het uit de hoofdklas se gedegradeerde Hurley weinig in te brengen en verloor met 0-5. Forescate moest in de confrontatie met Victoria tien seconden voor tijd de gelijkmaker toestaan (1-1). Roomburg herstelde zich knap na de 6-1 nederlaag van vo rige week door met 1-1 gelijk te spelen tegen AMVJ. Alecto-coach Han Kólleman had een nederlaag tegen het uit de hoofd klasse gedegradeerde Hurley min of meer ingecalculeerd. Hij was dan ook niet teleurgesteld over het verlies, maar wel over de manier waarop. Een aantal speelsters speelde te timi de. Ik had meer strijd van ze verwacht. Het ontbrak ons aan felheid en we misten het vermogen de bal in de ploeg te houden. Dan kom je ook niet aan aanvallen toe. Iedere bal die werd weggewerkt kwam direct weer terug." Twintig minuten hield de Leiderdorp- se defensie stand tegen het Amster damse aanvalsgeweld. Nadat Hurley op slag van rust op 0-2 kwam, was het verzet van Alecto gebroken. Na de pauze moest Alecto nog drie tegen- goals toestaan. Heel lang had Forescate zicht op drie punten in de thuiswedstrijd tegen Victoria. Dominique Lingeman verzil verde een uitgespeelde aanval halver wege de eerste helft. De Voorschoten- se formatie van trainer Patrick Reuser was hockeytechnisch wat minder dan de Rotterdammers, maar compenseer de dat met inzet. Tien seconden voor tijd sloeg een speelster van Victoria van buiten de cirkel het doel in waarbij de bal niet meer werd aangeraakt. De arbiter zag het echter anders en keur de de treffer goed (1-1). Reuser treur de niet. „We hockeyen steeds beter. Resultaten kunnen niet lang meer uit blijven." Roomburg boekte herstel na de 6-1 nederlaag van vorige week. De Room- burgers hielden AMVJ in eigen huis op 1-1. Eerst kwamen de Leidenaars op achterstand door een frommelgoal van de Amsterdamse equipe. Na de thee nam Roomburg het heft in handen. De corner verhouding (12-8) was illustra tief. Liselore Jansen van der Sligte scoorde de verdiende gelijkmaker. Vlak voor tijd had het team van coach Bep Botman nog enige kansen op de zege, maar geen enkele trof doel. Ook de tweede wedstrijd werd door LOHC in een overwinning omgezet. De Leidse ploeg zegevierde nipt met 1-2 in en tegen Alkmaar. LOHC-trai- ner Martijn Grosmann was buitenge woon tevreden over zijn team, dat col lectief ijzersterk acteerde. „Niemand verzaakte. Ook in de tweede helft niet, toen we het tempo wat opschroef den", aldus de 29-jarige oefenmeester. De Alkmaarders kwamen aanvankelijk nog aan de leiding, maar nog voor de pauze maakte Irene Duwaer de gelijk maker. Na de rust moest Alkmaar af haken, al leverde dat slechts één doel punt voor LOHC op. Charlotte Vint- gens reageerde alert uit de rebound van een strafcorner (1-2). Veel krachtsverschil was er niet tus sen de Leidse Studenten en Dopie. Vorig jaar kwamen beide teams nog uit in de derde klasse. Dopie werd kampioen en de studs promoveerden als nummer twee na beslissingswed strijden. Slechts conditioneel toonde Dopie zich de betere. Na de rust scoorde de ploeg uit Delft twee keer waar de Leidsen op nul bleven steken. „We hebben verloren van een betere ploeg", zei Alphen-coach Jan Smid na afloop van de 0-2 nederlaag tegen As- vion. Bij de club uit Schiedam waren de meeste details van het hockey beter verzorgd. Asvion bracht dat met twee goals tot uitdrukking in de score. Noordwijk verloor met 1-0 in Hei- loo van Terriërs. Volgens Noordwijk- -coach Joop Niezen had de uitslag net zo goed andersom kunnen zijn. „We waren net zo sterk. Alleen scoren zij net wel en wij niet." Het ontbreken van vier basisspelers verklaarde vol gens hem voor een deel het gebrek aan scorend vermogen. Derdeklasser Catwyck won gedeci deerd met 3-0 van Muiderberg. Voor de rust waren beide teams nog tegen elkaar opgewassen en maakten verde digend geen fout (0-0). Na de rust speelde Catwyck sneller en feller. Mui derberg had geen antwoord en moest drie Katwijkse doelpunten toestaan Liesbeth van Duin en Alice van Duin (2x) waren succesvol voor Catwyck. Hisalis was combinerend de meer dere van Purmerend. Na de openings goal van Purmerend gaven de Lissese vrouwen de toon aan. Nog voor de rust leidde Hisalis met 3-1 door doel punten van Celeste Elzendoorn en Monique Vastenhout (2x). Na de rust scoorde Monique Vastenhout nog maals en bepaalde daarmee de eind stand op 4-1. Het publiek was de grote win naar bij de wedstrijd Forescate- Victoria die eindigde in 5-5. Maar de Voorschotense forma tie voelde zich een beetje verlie zer omdat de Rotterdammers pas in de slotseconde langszij kwamen. Alecto en LOHC ver loren beide met 0-1 van respec tievelijk Dopie en Geel Zwart en hebben nog geen punt behaald. Roomburg was in de tweede klasse met 5-0 te sterk voor Al phen. Forescate-aanvoerder Ber nard Thieme was na afloop van de 'grote remise' (5-5) tegen Victoria teleurgesteld. „Als je drie minuten voor tijd met 5-4 voor staat, moet elke bal het veld uit. Helaas zijn een paar jonge spelers nog niet zo erva ren dat ze dat doen. Anderzijds is dit voor hun een goed leer proces geweest." Voor het publiek was het ge nieten. Veel doelpunten en twee clubs die vol op de winst speelden. Nadat de Voorscho tenaren op achterstand waren gekomen, trok Derk Jaap Enge len de stand gelijk. Maar door twee verzilverde counters gin gen de Rotterdammers toch voordelig rusten (1-2). Gertjan Egberink en opnieuw Engelen bogen na de rust de achter stand om in een 3-2 voor sprong. Victoria kwam even la ter weer langszij. De benutte strafbal van Egberink werd door Victoria aan de andere kant gecompenseerd door een strafcorner (4-4). Toen kort voor tijd Egberink Forescate op 5-4 zette, leek de winst binnen. Slordig uitverdedigen bracht Victoria in de allerlaatste secon de van de wedstrijd weer langs zij. Volgens Alecto-speler Ri chard Soetens was de 0-1 ne derlaag tegen Dopie onnodig. „We waren zeer aan elkaar ge waagd. Ze scoorden via een ge lukkig stuiterballetje." Al in de eerste helft verzuimde Wynand Hacker Alecto op voorsprong te zetten. Ook na de rust kregen de Leiderdorpers kansen op de gelijkmaker, maar het ontbrak ze aan de vereiste nauwkeurig heid bij de afwerking. Ook LOHC dolf in eigen huis met 0-1 het onderspit. Coach Peter van der Meer vond zijn ploeg tot de cirkel goed spelen. „Qua veldspel deden we het be paald niet slecht. We domineer den het grootste deel van de wedstrijd en hielden de bal makkelijk in de ploeg. Alleen het afronden van kansen gaat ons slecht af', sprak de coach. In de tweede klasse leed Leidse Studenten andermaal een grote nederlaag. Vorige week was Nieuwegein met 4-1 te sterk, nu won Haarlem met 5-1. De eerste helft kon de Leid se ploeg het tempo nog enigs zins bijbenen, maar in de twee de helft wreekte zich de condi tionele achterstand van de stu denten. Volgens doelpunten maker Jasper Luyendijk komt het nog wel goed met zijn ploeg. „We zijn een dieseltje. Het gaat steeds beter en beter. De punten komen vanzelf." De derby tussen Roomburg en AJphen was eenzijdig. De Roomburgers wonnen simpel met 5-0. Roomburg-coach Frank van Nunen kon al zijn jeugdspelers inbrengen zonder dat het spel daar onder leed. Al phen heeft in de persoon van Tom Gunther voorlopig een coach gevonden. „De 5-0 is een eerlijke afspiegeling van de krachtsverhouding. Veel van mijn spelers zijn jong. Ze kun nen dit niveau op termijn wel aan, maar het kost tijd", zei Gunther. Voor Roomburg scoorden Dick van Sprundel en Elroy van Nunen twee keer. Da vid Berg maakte de vijf vol. Noordwijk was met 3-0 te sterk voor Bennebroek. De Noordwijkers speelden volgens trainer Arthur van der Horst niet best, maar wonnen uitein delijk toch eenvoudig. Invaller doelman Bart Italië speelde een sterke wedstrijd en liet zich niet verschalken. Twee benutte strafballen van Lennon Wiarda en een doelpunt van Herman Plantenga betekenden de winst. Catwyck, debutant in de dei de klasse, won ook zijn tweede duel. Zoetermeer werd in eigen huis met 2-4 verslagen. Makke lijk ging het echter allerminst De ruststand was 2-2, mede door goed keeperswerk van Le on Guijt. Wouter de Mol nam beide Katwijkse treffers voor zijn rekening. Na de rust won Catwyck op conditie. Wouter de Mol en Ronald Sieval konden nog scoren. Hisalis verloor teleurstellend met 3-0 in en tegen Weesp. Coach Eldert Michels vond zijn ploeg bij aanvang al nin scherp. Dat vertaalde zich in het verloop van de wedstrijd, waarin de Lissese ploeg overal wat tekort kwam. leiden Tjerk Cramer (3) trof met zijn ploeg LZ 1886 tijdens het tradionele Zilveren Sleuteltoernooi in AZC een sterkere opponent. De Alphenaren wonnen niet alleen de wedstrijd met 8-3, maar ook het door LZ georganiseerde toernooi. De Leidenaars zelf zijn nog lang niet waar ze willen zijn. De confrontatie met de top van Nederland leverde alleen tegen De Ham een 8-8 gelijkspel op. De wedstrijden tegen Polar Bears en AZPC gingen verloren. Dit bracht de ploeg van Rob Heemskerk op de laatste plaats. AZC won al zijn wedstrijden. Eindstand: 1 AZC, 2 De Ham, 3 AZPC, 4 Polar Bears en 5 LZ 1886. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27