UIT Philidor richt de ogen op de Stevenshof Sport SLOOS sport lAANDAG 20 SEPTEMBER 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 eerste wedstrijd. En deze aanwas zal ook nodig zijn. De clubs in de hoogste klasse worden, op een enkele uitzondering na, flink gespon sord door vooral computerfir ma's. Aangezien Philidor dit al tijd heeft tegengehouden, ver trokken de beste spelers naai de concurrenten. Hierdoor was degradatie naar de derde lande lijk klasse van de KNSB onaf wendbaar. Om weer hogerop te komen zal er een vruchtbare jeugdafdeling moeten komen. Binnen de vereniging wordt hard gewerkt om dit te bewerk stelligen. Zo is er een onder- EI MS VAN DE WEM& krijgt Isportmaieriaal aangjeboden 1 GESPROKEN de beste middenvel der van de hele wereld. Zo'n ka rakter, altijd honderd procent werken. Hij was klein, maar als hij speelde leek hij wel een enor me beer. Van Hanegem was ook een grote, maar met een minde re mentaliteit. Als Willem een half uur goed had gespeeld, vond hij het vaak wel genoeg. Dan was hij toeschouwer in het veld." Eric Gerets tegen een verslag gever van Canal+ over het ge sprek met Lothar Matthaus na afloop van Bayern München - PSV: ,Al die tijd moest ik mijn han den stijf langs mijn lichaam houden, want het liefst had ik hem een klap gegeven. Columnist Hugo Borst in het Algemeen Dagblad: Maar moeten we Matthaus nou kwalijk nemen wat Van der Sar (met Lopez), Staelens (met Kluivert) en Van Nistelrooy (met Van Bommel, vorig jaar halve finale van Amstelcup) ook de den?" Idem: „Je theatraal laten vallen en je opponent een kaart aansmeren is niet chic, maar het is ook niet wezenlijk slechter dan iemand een doodschop of een elleboog stoot geven. Het is onzin dat matennaaierij verwerpelijker is dan iemand de wedstrijd uit schoppen. Een Schwalbe is eng en het hoort niet en toch hoort het erbij. Tweevoudig gouden-medaille- winnaar op de tienkamp, Da ley Thompson tijdens een symposium op Papendal: „Eerste Kerstdag was een vaste trainingsdag. Ik ging ervan uit dat mijn concurrenten dan feest vierden of op vakantie waren. Dat was het moment waarop ik ze pakte. Mart Smeets in Trouw: „Iemand rekende tijdens Flushi ng Meadows in New York uit dat een speler of een speelster die in de eerste ronde zowel in singles, dubbels, als gemengd- dubbels uitgeschakeld werd - ja, uitgeschakeld werd, dus alles verloor -, kon vertrekken met 36.000 gulden aan gage. Voor de moeite dus. Voormalig hockeycoach Roe- lant Oltmans in NRC Handels blad: „Zoveel slechter gaat het na tuurlijk niet met de hockeyers, want ze hebben wel de finale ge haald. En dan vindt zelfs de coach van de Duitsers nog dat Nederland hen de toernooizege cadeau heeft gedaan. De hoc- keyploeg moet dat EK goed eva lueren en dan weer overgaan tot de orde van de dag. De opstelling van PSV volgens de krant Müncher Merkur: „Waterberg; Vogel, Faber, Dirk, Heintze, Iwan, Niki, Van Bom mel, Boufarik, Van Nilmetropo- le, Nilinsel. Volleybalster Riëtte Fledderus over haar eerste trip met het Nederlands vrouwenteam in de Volkskrant: „We hebben in Thailand enorm zitten huilen. Zo van: we willen niet, we vinden er niks aan met al die oude wijven. Ik was ze ventien toen." Henk Spaan in Het Parool: „De Champions League is ge baat bij een winnend Barcelona. De Franse scheidsrechter die Abelardo liet scoren, terwijl de Zweden aan het wisselen waren, zal niets horen van de Uefa. Rij ke mensen krijgen duurdere ca deaus dan jij en ik. Grote clubs zeggen niet eens meer dankjewel voor in de schoot geworpen voordeel. Idem: „Wat Roelof Luinge bij twee on betekenende Graafschap-backs deed, zal hij nooit bij J.P. van Gastel flikken. Of zie je Luinge Winter en Witschge het spelen al belemmeren bij een vrije trap te gen Ajax? Op Luinge is het meest clichématige scheldwoord uit de voetballerij van toepas sing: engerd. Willem Il-coach Co Adriaanse vlak voor het duel met Spartak Moskou op Nederland 2: „We hebben ons voorbereid zo als we dat voorafgaand aan een Europees duel altijd doen. TV-commentator Frank Snoeks tijdens Ajax - Dukla Banska: „Wamberto wordt door de sta dionspeaker uitge- roepen tot Man van de Wedstrijd. Hij zal wel aan de beurt zijn." foto henk bouwman steuningscommissie in het le ven geroepen om het schaken te promoten. Diverse activitei ten staan al op het programma, variërend van een Sinterklaas schaaktoernooi voor de jeugd met als hoogtepunt een simul- taanwedstrijd tegen de Goed heiligman zelf, tot een studen- tentoemooi in maart. De secre taris ziet de toekomst in ieder geval zonnig tegemoet. „Geloof mij maar, over tien jaar ziet de ze club er heel anders uit." JEROEN BAL» Naam: LSC Philidor. Oprichtingsdatum: 6 januari 1919. Ledenaantal: 90, van wie zo'n 35 jeugdleden. Contributie: senioren 210 gulden, junioren 105 gulden en studenten en 65-plussers 185 gulden. Ledenaanmelding: Peter Vö- ge (071-5131028). Hoogtepunt: de jaren in de hoogste afdeling. Dieptepunt: de dramatische terugloop van het aatal leden halverwege de jaren negen tig- PVALLEND AANWEZIG im: Florencio Cornelia, ftijd: 18 jaar. nplaats: Leiden, b: UVS. oep: scholier op het Holt- college. encio Cornelia scoorde af- ipen zaterdag maar liefst keer in het duel tussen Al en Spijkenisse Al (10- len dag later viel hij ver- istelijk in bij de hoofd- ht, die met 5-1 verloor. nl ijl t keer, dat is niet mis. ik zit de laatste tijd ge- lekker in mijn vel. Verder ik eerlijk toegeven dat tenisse niet zoveel voorstel en vergeet niet, ik ben al b Bi bjaars A-junior, dus fysiek ik wat sterker dan sommige wat nstanders." chii Lu d je nu definitief naar het n oi te elftal overgeheveld? idet dacht dat dat aan het begin seizoen al zou gebeuren, it de trainer dacht daar an- over. Ik heb het idee dat het n Argon wel aardig ging, inks het verlies. Ik ken de nstanders niet, maar ik ge niet dat ik, behalve ervaring lurlijk. nog wat tekort kom. te fysiek niet." ma rom gaat het nou zo slecht sluit Ie la werd een vierde, vijfde :htei voor mogelijk gehouden laar geloven we nog steeds Ec/jf. Veel doelpunten wor- door een gebrek aan con vex ittatie weggegeven. Daar n H( we aan werken. t op Alph nten die zich nadrukkelijk st tifesteerden, bleven in het iden niet lang bij UVS. zit dat met jou? had al een uitnodiging om Z stage te lopen. Dat is niet le ui' &gaan. Mijn vader (de in :punie" bekende zanger Bonny inlo Hlia, red.) vond het beter heel k voorlopig bij UVS bleef. Ik doel dat ik na het afgelopen einde wel definitief aan de dmacht zal worden toege- d. Dat zit wel goed. ij de Leidsche Schaakclub Philidor geloven ze er weer '11. Na een reeks degradaties en een schrikbarende terug- t iop van leden, kruipt de vereniging langzaam uit het j al. De gerenommeerde club, die jarenlang met spelers 5 Is John van der Wiel en Jeroen Piket in de hoogste klas- e van Nederland om de prijzen streed, had halverwege e jaren negentig nog maar 60 leden. Vooral de terug- iop van het aantal jeugdspelers deed de secretaris Peter ,s öge pijn.Het hebben van veel jeugd is zo belangrijk. lp die leeftijd zijn ze nog erg leergierig en kunnen ze o og wat bereiken." Om de jonge leden wat meer wed- _Y! rijden te laten spelen is enkele jaren geleden een regio aal grand prix-circuit opgezet, bestaande uit acht toer- ooien. Afgelopen zaterdag organiseerde Philidor het ;rste toernooi van het jaar. CLUB van de WEEK LSC Philidor 'C m half twee zitten eindelijk I alle jonge schakers op hun aats en kunnen de wedstrij- n beginnen. Bij de oudere ideren gaat het er zeer pro- isioneel aan toe. Ernstige ge- k :hten staren, soms moede- os, naar het bord. De jongste tegorie zit er wat meer ont- K'c annen bij. Natuurlijk, winnen iet doel, maar minstens net belangrijk is het om zo hard zo mooi mogelijk op de klok 37 slaan. Bovendien worden de .lagen stukken niet vergeten, ze moeten netjes gegroe- erd staan. Binnen een paar LA minuten zijn er al een paar uit slagen bekend. Na het gevecht op het bord kan er weer 'ge woon' op de vloer worden ge stoeid. En ook hier gaat het er fair aan toe. Opvallend is, dat een behoorlijk aantal meisjes aan de wedstrij den meedoet. „Het is jammer, maar een groot deel van die meisjes raak je weer kwijt", vol gens Vöge. „De puberteit is een cruciale fase. Veel kinderen ha ken dan af. En van de 10 die doorgaan zit er misschien één meisje bij. Ik weet echt niet hoe we dat kunnen veranderen. Laatst kregen we bij Philidor een onderzoek van de gemeen te over het gebrek aan vrouwen in besturen van verenigingen. Ik zou heel graag een vrouw in ons bestuur zien. Dat zou dan namelijk betekenen, dat we überhaupt een vrouwelijk seni orenlid hebben." Het senioren ledenbestand van de vereniging ziet er inderdaad een beetje eenzijdig uit. Allemaal mannen van meestal middelbare leeftijd. Dat uit zich volgens Vöge ook in de sfeer binnen de club. „Be grijp me niet verkeerd, het is hier erg gezellig hoor, maar af en toe zou er best wat meer pit in mogen zitten." ouder spelen de E- en F-junioren hun Sindsdien zijn de Philidorianen niet erg honkvast gebleken. Vanaf de oprichting verhuisden de leden, de borden, de stukken en de klokken liefst 18 maal. Ruimtegebrek, faillissement van de uitbater of geluidsover last van aangrenzende panden waren menigmaal de boosdoe ners. Door de opening van het Denksportcentrum vorig jaar heeft de vereniging voorlopig weer een vaste stek. Een deel van de jeugd oefent nog in het pand van de Lorentzschool, dat wegens succes is aangehouden als speelruimte. In het Denksportcentrum ziet Vöge grote mogelijkheden om de club nieuw leven in te bla zen. De schaakvereniging Op Eigen Wieken kent een grote toestroom van jonge leden om dat ze in de Merenwijk zit. In de Stevenshof, vlakbij het Denk sportcentrum, ligt eenzelfde aanwas klaar om wakker gekust te worden. En het is zo leuk om die jongens en meisjes te zien spelen. Vorig jaar bij het Grand Prix-toemooi deed er een licht spastisch meisje mee en elke keer als ze gespeeld had, kwam ze naar me toe en kneep zacht jes in mijn hand. Nou dan smelt ik weg." VRIJWILLIGERvan de WEEK Ah Smit Hij is 73 jaar en nog lang niet van plan om op te houden. Ab Smit schaakt al vanaf zijn negende en is nu ruim 38 jaar lid van Philidor. Ik heb het schaken van mijn vader geleerd, we hadden thuis geen schaakstukken, dus we speelden met halma poppetjes. Op die poppetjes zaten papiertjes waarop stond wat het poppetje voorstelde. Sindsdien is hij volkomen verslaafd aan het 'spelletje'. Na eerst zijn heil gezocht te hebben bij TAVENO en VTL kwam Smit in 1960 via een vriend bij Philidor terecht. Heel lang was hij de mo tor van het tweede tiental binnen de club. Sinds een jaar of vier speelt hij echter weer in het eerste. Het is misschien bij gebrek aan beter dat ik er weer in zit, maar ik ben nog erg fanatiek. Het komt vaak voor dat ik de match winner ben. Smit is al jaren de externe wedstrijdleider van de club. Dit houdt in dat hij bij thuiswedstrijden moet zorgen dat alles goed ver loopt. Hij zorgt dan voor de indeling, de klokken, het papier en kij kt of er zich geen onregelmatigheden voordoen. Bovendien heeft hij een deel van de jeugd onderzijn hoede. In het denksportcentrum kunnen kinderen vanaf 18.30 uur te- j recht, waar Smit wat van zijn enthousiasme hoopt over te bren- I gen. „Het is zo leuk om te doen. Je leert logisch na te denken, bent compleet verantwoordelijk voor wat je doet en de sociale contacten zijn natuurlijk ook prettig. Afgelopen zaterdag werd het eerste van Philidor in De Lier met j 6,5 -1,5 door de plaatselijke W5C afgedroogd. Ab Smit behaalde op zijn bord een van de drie remises. foto hielco kuipers Leiderdorp, september 1999. Skatebaan De Bioemerd. FOTO STEFANIE UIT DEN BOOGAARD „Op den 6den januari 1919, des avonds ten 8 ure kwam een 12tal personen bijeen in een lo caal van het Volkshuis, daartoe uitgenodigd door de heeren L. Bierinasz en G. Bosscha, zeer goede bekenden uit de Leidsche Schaakbeweging, om te geraken tot de oprichting en instand houding van een volksschaak club in Leiden. Zo onstond volgens de notulen van de oprichtingsvergadering de Leidsche Volksschaakclub. Na het vertrek uit het Volkshuis en een slechte ontvangst bij een Haagse vereniging, een 'volks club' was immers minderwaar dig volgens de residentiebewo ners, besloten de leden in 1925 de naam te veranderen in Leid sche Schaakclub Philidor, naar de beroemde Franse musicus Onder toeziend oog van een enkele en schaakmeester uit de 18de eeuw.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25