Mentale veerkracht j bezorgt Tempo zege Blitz domineert het duel van de nieuwkomer Volleyballers RVV en NOVO snel uitgebekerd Sport Sporting Trigon bluft de landskampioen af Schakers Oegstgeest maken droomstart 2" MAANDAG 20 SEPTEMBER 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356 LEIDEN MICHEL VAN GENT Acht minuten voor het eindsig naal begonnen de supporters van Sporting Trigon te zingen dat Deetos korfbaJles kreeg. De landskampioenen uit Dor drecht konden in elk geval wat betreft instelling en strijdlust wat leren van de Leidse korfbal lers, die op dat moment met 16-11 voor stonden, om met 19- 14 te zegevieren. Binnen een kwartier was de toon gezet van het duel tussen de debutant en de landskampi oen. Bianca Joustra (2), Chantal van Duijn, Diana Hoppenbrou wer en Tim van der Horst zorg den voor een 5-1 voorsprong. Het achttal van Peter Schallen- berg liet zich namelijk niet im poneren door de status van de tegenstander of door het ach- terverdedigen. „Wij hadden Deetos van tevoren uitvoerig gefilmd en vastgesteld dat het echt geen wereldploeg is. Van daag hebben wij ze ook op alle fronten overklast, qua mentali teit, inzet en spelvreugde", stel de Schallenberg vast. Zijn selectie acteerde bijzon der gedisciplineerd. De aanval speelde zorgvuldig de bal rond om het achterverdedigen van Deetos te ondopen en de ver dediging ging vol overgave de sprongduels onder de paal aan. Dat was voldoende om de te genstander af te bluffen, uitge zonderd Dennis Voshart. De in- ternaüonal was de enige uit blinker aan Dordtse zijde. Hij hield zijn ploeg met vijf goals tot 9-6 in de race, maar daarna sloeg Trigon een gat met goals van Tim van der Horst (2) en Wendy van Hooven (12-6). Even leek het erop dat Spor ting Trigon weer een inzinking zou krijgen zoals in de eerste thuiswedstrijd tegen Nic. De aanval begon te veel te 'breien' voor de paal en verloor zodoen de aan verrassing en snelheid. Bij 14-11 bracht een lepe om- draaibal van Diana Hoppen brouwer echter uitkomst, waar na de zege niet meer in gevaar kwam. Trainer Ben Crum van Deetos vond het eindresultaat niet ver rassend: „Wij weten wat Spor ting Trigon kan brengen en dat brachten zij ook. Het is qua speltype geen aanwinst voor de hoofdklasse. De heren spelen een specifiek spelletje en zij hebben twee vrouwen met een goed schot. Wij zaten vandaag niet in de wedstrijd, omdat wij veel blessures hebben en niet zo gewend zijn om op gewoon gras te spelen." Crum 'vergat' zijn collega Pe ter Schallenberg te feliciteren met de overwinning. De Trig- on-trainer kon alleen maar glimlachen om de verklaring van de voormalige bondscoach. „Deetos straalde geen enkele bezieling uit. Het is echt onbe grijpelijk dat een ploeg met zo'n beleving vorig jaar lands kampioen is geworden. Maar dit zijn bonuspunten voor ons, het is belangrijker dat wij vol gende week bij AKC ook goed presteren." De korfbalclubs uit de Leidse regio lijken na drie speel ronden eindelijk hun draai op het veld gevonden te heb ben. Pernix, Tempo en KZ Leiden behaalden de eerste overwinningen, zodat alleen Crescendo, Madjoe en Fluks nog op nul staan. Crescendo kwam vanwege de festiviteiten rond het vijftigjarig bestaan niet in actie te gen De Danaïden. Alfred Lambooy van Sporting Trigon troeft Dennis Voshart van Deetos af, een typerend beeld voor de wed strijd tussen beide clubs. foto loek zuyderduin VOLLEYBAL CHRIS HARTMAN In het landelijk bekertoernooi, waar geëxperimenteerd wordt met het rallypointsysteem, is geen enkele 'Leidse' volleybal- ploeg meer te bewonderen. De mannenteams van NOVO en RW sneuvelden in de voorron de. De vrouwen van RW schre ven wel in, maar kwamen door een tekort aan speelsters niet in actie tegen BS/DOS. Leython (mannen) en Gemini/Kange- roes namen niet eens de moeite om zich in te schrijven voor het toernooi. De mannen van RW konden het in eigen dorp niet bolwer ken tegen Inter Rijswijk, dat uit komt in de tweede divisie. De Rijswijkers hadden al snel door dat RW geen echte bedreiging was, reden waarom ze hun tweede spelverdeler spelritme lieten opdoen. Het Rijnsburgse team, met Erwin de Groot en Richard Verhey als invallers, speelde zeker niet onverdien stelijk. Via setstanden van 20- 25, 23-25 en 25-27 was het niet temin kansloos. In de RW-for- matie ontbrak Kees van de Meent. Taman Saab was niet fit. Toch leverde hij als libero zijn bijdrage. Uitblinker in het Rijnsburgse gezelschap was Je roen Bol. Aanvoerder Ronald Verhey: „Door het midden sloeg hij praktisch alles raak." NOVO moest op bezoek bij Waterlanders, een ploeg die ook in de competitie tot de te genstanders behoort. De Noordwijkers begonnen goed en namen een 2-0 voorsprong in sets (23-25, 23-25). Vervol gens verspeelden ze enkele matchpoints en dolven uitein delijk met 3-2 het onderspit: 29- 27, 26-24 en 15-13. Waterlan ders, getraind door Martin Broere, speelde wat degelijker dan NOVO, dat duidelijk moei te had met het nieuwe systeem. Coach Frans van den Berg: „Het gaat zo gigantisch snel. Binnen de kortste keren zijn er weer een paar punten bij. Het is moeilijk bij te houden, je zit steeds naar het bord te kijken. Aanvallend deden we het niet slecht, verdedigend was het een stuk minder." KORFBAL MICHEL VAN GENT De tweede verdediging van TOP drukte een belangrijk stempel op de uitwedstrijd te gen KOAG. Mirjam de Klein, Li- sette van der Willik, Steven Baart en Jeroen van der Wolf lieten slechts vier doelpunten door in zes defensieve beurten, terwijl zij ook nog zes doelpun ten produceerden. De over- gangsklasser uit Sassenheim bouwde een 8-3 voorsprong op, maar die ging vervolgens toch weer verloren (9-9). Petra van Niekerk en Peter Boeren zorgden voor een nieuw ver schil, waarna twee afstands schoten van Steven Baart 9-13 betekenden. Daarna waren er nog 21 minuten te spelen, waarin genoemde verdedigers slechts een strafworp moesten incasseren. De tweede aanval was te onrustig om meer te profiteren van het goede verde digen, zodat het bij 10-13 bleef. Pernix was in het eerste half uur goed op dreef tegen Snel met scherp aanvalsspel. Sjoerd van der Kooij (3), Saar Karstens, Ineke van der Vegte, Raymond Boerman (2), Robin Arnoldus en André Vanhaelen drukten het overwicht met 11-4 ook in doelpunten uit. De Leidenaars konden dit spel na rust (11-6) niet vasthouden, omdat het af vangen begon te haperen. Zij zagen hun voorsprong dan ook tot één punt slinken (11-10 en 15-14). Bij 16-14 misten de be zoekers een strafworp, waarna de vierde goal van Raymond Boerman (17-14) de doorslag gaf voor een 17-16 overwin ning. De aanval van Tempo draai de in de eerste helft tegen ODO (M) naar vermogen, ook al was er een lengtenadeel onder de paal. Marcel Hanegraaff (6), Maaike Rijswijk, Lydia Vonk, Marcel Haagsman en Edwin Visser vertaalden dit ook in het scoreverloop met 6-1, 7-3, 9-4 en 10-7 (rust). Na de paalwisse- ling raakten de geelhemden da nig in de verdnikking, resulte rend in 13-14 na 52 minuten. Zij toonden echter in deze cru ciale fase aan voldoende men tale veerkracht te bezitten. Maaike Rijswijk maakte in de tegenaanval weer gelijk, waarna doelpunten van Margriet Lem- kes, Marcel Haagsman en Mar cel Kerseboom de volle 17-15 winst opleverden. Fiks liep bij Oranje Nassau(A) zijn eerste verliespunt op met een 17-17 gelijkspel, wat was toe te schrijven aan eigen falen. De formatie van Anke Heederik zat niet in de wedstrijd en speelde zonder felheid en scherpte. Saskia van der Does (3), Theo Vreeken (2), Tineke de Visser, Henrik Hooimeijer en Matthijs de Visser zorgden na rust (8-8) wel voor een behoor lijke voorsprong (10-13 en 13- 16). In de resterende dertien minuten ging het echter bijna helemaal mis door matig verde digen. Uiteindelijk moest een doelpunt van Vreeken twee mi nuten voor tijd zelfs nog het punt redden. Saskia van der Does was goed voor vier goals; zij vervangt voorlopig Lennie Anholts (knieblessure) in de ba sis. Poulegenoot Madjoe had in beide helften tegen VEO een zwakke start en dat bleek door slaggevend voor het derde ver lies op rij. Jan-Pieter Sip (3), Janneke Veldhuizen (2) en Peter Star wisten een rappe 4-0 ach terstand nog weg te werken, maar in het eerste kwartier rust werd het 10-6. Trainer van der Water zette Mariska vensbergen en Klaas Star in de aanval weer op gan pen. Zijn selectie wist ind daad tot 11-9 terug te kon met nog drie minuten te ga Hierna ging de verdediging risico's nemen om balbezit verkrijgen, met averechts res taat: 13-10. Tijdens de eerste helft Fluks zonder meer het be van het spel tegen Thor(H). nald van Drongelen (3), Pe Both (2) en Alexandra Bra zetten hun club dan ook mei 3 stevig aan de leiding. De dediging vertoonde ecl steeds meer mankementen, als gebrek aan organisatie overtuiging. Zij gaf wel erg makkelijk schoten en door! ken weg, zodat er na 8-8 vijf gengoals op rij volgden (8- Ramses Duindam bepaalde verliescijfers op 9-13. Ook Velocitas liet het na goed begin lelijk afweten te, j1 Luno. Iris Janssen, Elsbeth Jj Mooij, Arjen Bakker, Rer.j Glasbergen, Emanuel Vlagij en André Wallinga zorgden jL 4-4 voor een 10-5 voorspri (j( Het achttal van Jeroen Hun zakte in de resterende 32 mj| ten ver weg. De aanval geen druk meer geven schoot meer bij toeval dan doordachte acties. Dat spe de tegenstander danig in kaart, want deze bleef doorgaan met doelpunten ken: 12-14 eindstand. KZ Leiden behaalde een degen 14-8 overwinning Nieuw Flora. De Leiden spelen voorlopig met Kwestro op de plaats van Ai Akse. De nieuweling werd g met vier treffers topscorer men met Mark Zierikzee verdediging incasseerde na rust (9-3) drie goals oj maar herstelde zich na voorbeeldig. Dat gaf de a« alle tijd om orde op zake stellen, resulterend in goal: de topscorers en van Jolanc Boer en Steven Kalkman (T SCHAKEN «JAN BEY De schakers van maakten hun titelaspiraties duidelijk door het sterke HWP uit Zaanstad in de eer ste competitieronde van de landelijke schaakbond met 4,5-5,5 te verslaan. Grootmeester Predrag Nik- olic tekende ook nu weer voor een belangrijke winst partij en deed dit in deen voor hem kenmerkende rus tige stijl tegen Chris de Saeg- her. Het grote Slingerland'- gehalte in dit team bleek van doorslaggevende betekenis: Fred Slingerland moest al snel een remise toestaan, maar Caroline Slingerland (pionwinst) en haar vriend Anne Reedijk kwamen bei den tot de volle winst. Hier door kon Thomas Willemze, met een remise in een moei lijk toreneindspel, de match winst pakken. In de tweede klasse ging een sterk tweede team van het Leidsch Schaakgenoot schap, over de Lange Rokade heen. De term 'walk-over' was hier volledig van toepas sing. Het leek lange tijd een 8-0 overwinning te worden en met de uiteindelijke 6,5-1,5 kreeg Lange Rokade zelfs nog iets te veel. De naar het tweede team afgedaalde Machiel de Heer wist een paardeindspel met pluspion niet te winnen en ook Eelco Kuipers moest een remise toestaan. Het derde halfje kwam van Raoul van Ketel. Linda Jap scoorde wel een vol punt. AAS ging maar net met 3,5-4,5 onderuit tegen het sterke Tal. Een verrassende winst heeft er lange tijd inge zeten na goede winstpartijen van Ad van der Berg en Ben de Leur. IM Harmen Jonk man verloor het vorige sei zoen alleen van Tal-kopman Wubbink. Dat gebeurde nu weer. De Alphense Schaak Club treft het niet met zijn inde ling in de derde klasse C. Van alle derde klassen heeft ASC de hoogste ELO-tegenstand. Het team heeft bovendien de pech dat het drie nieuwe spelers moet inpassen. Dat drietal verloor in de eerste ronde zijn partij vooral door onervarenheid op KNSB-ni- veau. Met daarbij de absentie van Dennis Helvensteijn is de nederlaag van 2,5-5,5 te gen Almere snel verklaard. Voorschoten daarentegen kan bogen op een schat aan ervaren KNSB-spelers en kwam met 4,5-3,5 goed voor de dag tegen het VAS (Veree- nigd Amsterdamsch Schaak genootschap). Voorschoten kwam snel op een beslissen de 3-2 voorsprong door winstpartijen van Jan Bey (stukoffer), Chris Gerritsen (matvoering) en Marcus Driessen (stukwinst). De winst werd door de plusre mise van Frans Erwich en een vestingremise van Erik Bongers veilig gesteld. De Zwarte Pion uit Lisse kwam ook tot een 3,5-4,5 matchwinst tegen Amstel veen IV. Hier kwamen Jan Bakker, Guus van Dijk, Aad van der Poel en invaller Eric Paul van der Weijden tot winst en kon Richard Godijn met zijn remise een winstbij- drage leveren. Nieuwe man Eduard Sanosian ging door de vlag. LSG V boekte met 5-3 een belangrijke overwinning op het tweede team van de Lan ge Rokade, een team dat in het rechter rijtje thuishoort. LSG III had een derby uit te vechten tegen het gepromo veerde Leiderdorp en zoals veel van dergelijke ontmoe tingen eindigde ook deze wedstrijd in en 4-4 gelijkspel. Dit op papier voor de derde klasse te sterke LSG-team herbergt een aantal spelers dat plotseling last had van een blundervirus. Het kop mannen gevecht tussen Gert Michiel de Niet en Paul Tals- ma eindigde te elfder ure in een winst voor Talsma. Voor Leiderdorp kan dit match- punt belangrijk zijn in de strijd voor handhaving. LSG IV won met 6-2 van rivaal DBC. Philidor Leiden bereikte een half jaar geleden tegen WSC in het Westland nog een 4-4 gelijkspel, maar nu ging het volledig mis. Piet Bakker gaf een kwaliteit weg in een remisestelling, Pieter Pouw doorzag een tactische grap niet en Frank Zeven offerde de dame voor drie lichte stukken, hetgeen niet genoeg was voor winst. Slechts drie halfjes nam Philidor mee naar Leiden. LEIDEN JORIS ZANDBERGEN Blitz won zijn eerste wedstrijd in de promotiedivisie. In Voor schoten werd Jugglers met 77- 52 aan de kant gezet. Coach Sid Bruinsma vond dat zijn team na de nederlaag van vorige week tegen PSV wat goed te maken had. Bleven de centers uit de Voorschotense ploeg toen in de ogen van Bruinsma in gebreke, nu heersten zij on der de borden. „Dat Kees Aan- hanen er nu weer bij was scheelde natuurlijk veel", vond de coach. Net als vorige wed strijd was de grote uitblinker bij Blitz spelverdeler Henk-Jan Pi ket, die met 25 punten topsco rer werd en ook anderen in staat stelde te scoren. „Henk- Jan is een goede schutter met veel ervaring, die het spel goed doorheeft", prees Bruinsma zijn guard. De bezoekers uit Enschede konden tot aan de rust (34-32) nog in het spoor blijven van Blitz. In de tweede helft creëer de de thuisclub goede schoten na de snelle omschakeling van uit de verdediging. Jugglers, net als Blitz nieuw in de promotie divisie, werd tot fouten ge dwongen, waarvan Blitz in een hoog tempo profiteerde. Scores Blitz: Piket 25, Vegter 20 (10 rebounds), Aanhanen 12 (14 rebounds). De mannen van MSV boekten een moeizame thuisoverwin ning tegen Springfield: 87-81. De gasten uit Berlicum hebben aan kwaliteit ingeboet ten op zichte van vorig seizoen. Maar de ploeg straalt deze jaargang meer eenheid uit, waarmee MSV het lang moeilijk had. De Noordwijkers namen wel met een een voorsprong, maar za gen die snel verdwijnen toen Springfield naar een zoneverde- diging overschakelde. Via een heel verre Berlicumse driepun ter in de slotseconde van de eerste helft ging de thuisploeg zelfs met een achterstand de rust in: 42-43. Een sterke opening van de tweede helft bracht MSV weer op voorsprong, waarna het team van coach Burhan Alibe- govic echter terugviel in wissel vallig spel. Twee minuten voor tijd stond MSV veertien punten voor, zodat in de slotfase Springfield nog wat terug mocht doen zonder dat de Noordwijkse zege in gevaar kwam. „Ik heb nooit het idee gehad dat we gingen verliezen, maar er zat weinig lijn in het spel. Dit is een goede les voor Rick Driessen (9) van MSV kijkt toe hoe ploeggenoot Erik Kortekaas aanlegt voor twee van zijn twaalf pun ten in het duel met Springfield. ons, kwaliteit alleen is niet ge noeg, inzet moet er ook zijn", liet coach Alibegovic na afloop weten. Scores MSV: Bart Koek 24 (15 rebounds), Van Leeuwen 17, Roos 12, Kortekaas 12, Jan Koek 10. BS Leiden won in Hoofddorp met 66-52 van Challengers. De Leidenaars, nog zonder Albert Stuijfzand, speelden vooral ver dedigend een goede wedstrijd. De talentvolle, maar onervaren Hoofddorpers werden fysiek stevig aangepakt en konden foto dick hogewoning zich nauwelijks vrijspelen voor goede schoten. Bij Leiden ge beurde dat in de laatste minu ten voor rust (20-37) wel, waar door de voorsprong van de ploeg van coach Ivo Boom snel opliep. In de tweede helft kwam de thuisclub nog even terug tot tien punten, maar een driepun ter van Tim Bakker en twee sco res van Jan Groot zorgden er voor dat de marge groot genoeg bleef. Leiden speelde als een eenheid en verdeelde de scores goed. Scores BS Leiden: Versteegen 14, Groot 12, Hoste 10, Ginjaar 10. De junioren van Blitz werden in Den Helder verslagen met 76-60. De Voorschotenaren konden in de eerste helft de sterke Helderse ploeg nog goed volgen en namen na rust (36- 30) zelfs een 44-51 voorsprong, maar moesten capituleren toen de thuisploeg de spieren aan ging spannen. Van 53-53 werd het 68-53. Blitz was daarmee kansloos. Scores Blitz: Aanhanen 20, Ni- castia 18. De vrouwen van BV Leider dorp werden in Den Helder ge nadeloos afgeslacht: 106-25. Den Helder, vorig seizoen on geslagen landskampioen, leed woensdag in eigen huis een te leurstellende Europa Cup-ne derlaag. De Helderse coach Meindert van Veen waarschuw de vooraf al dat zijn speelsters op scherp stonden en de slech te prestatie recht wilden zetten. Leiderdorp stond erbij en keek ernaar. Waar bij Den Helder schijnbaar elke bal erin viel, kwamen de bezoeksters na de eerste minuut nauwelijks meer over de middenlijn. De thuis ploeg verdedigde keihard over het hele veld, en zette de vele intercepties (Leiderdorp leed 50 keer balverlies) om in makkelij ke scores. Leiderdorp, ge schrokken van de Helderse wervelstorm, raakte het over zicht volledig kwijt en gaf de thuisploeg alle ruimte voor het dodelijke afstandsschot. Vooral international Carla Maas (36 punten) leek niet te kunnen missen. De grootste schade werd voor rust (60-10) geleden, maar ook in het tweede bedrijf liet het nog steeds naar zijn vorm zoe kende Leiderdorp zich makke lijk naar de slachtbank leiden. De Helderse strafexpeditie ein digde pas bij 106-25. Scores BV Leiderdorp: Van der Voort 7. „In de eerste divisie bij de vrou wen zijn de krachtsverschillen dit seizoen wel erg groot", liet coach Hans van Vegten na de overwinning van BV Lisse op Basketiers weten. De cijfers waarmee de ploeg uit Zevenaar verloor (70-29) logen er niet om. Ondanks de ruime winning was Van Vegten echt te spreken over zijn p I11 „Het spel zakte vooral iiPJ eerste helft te vaak in, t(!V1 het initiatief aan de tegen der werd gelaten", was conclusie. Zorgen hoefdf Lisse-coach zich tegen Bi tiers geen moment te m< De overtuigende start, di vijf minuten tot een 15-0 sprong leidde, onderstri dat. Van Vegten miste n goede opening aan Lisse de nodige concentratie di een monsterscore had ku leiden. Vooral vanaf de worplijn liet de thuisclul toen afweten. Direct na de rust (32-14) men de opportunistisch lende bezoekers zelfs tot c punten terug. Na een derpreek van Van Vegten i de thuisclub de draad snel op. Of zoals de coach h< drukte: „Toen zag iedereefcjj licht weer." Voor Basketiei er vanaf dat moment geei m den meer aan. Nog maar z kwamen de bezoeksters oi middenlijn. Een wins e noemde Van Vegten dal c speelsters in de score bijt gen. „In de breedte zijn w( es ker geworden." tr Scores BV Lisse: Van der E cs 17, Marleen Droogh 14, K< va 10, Hemminga 10. >n De meisjes junioren van I. hoppers boekten een ki ;e zege tegen Shooters. In K 4- werd het 72-61 voor de d van coach Rick Driesseite Katwijksen traden aan oi slechts zes speelsters, va et guard Corinda Guyt maa g< inzetbaar was. Toch speel j; thuisploeg scherp en tr Grasshoppers bij rust a ni kleine voorsprong: 35-31 gi bezoekers uit Spakenburj men na tien minuten L tweede helft weer op jto hoogte maar Grassht I hield het hoofd koel en lie ei volgens weer uit. Scores Grasshoppers: De d 18, Bröring 18, De Jong 18 ?u De juniores van BV I pi dorp verloren in eigen hu r 69-60 van Sharks. De I ld dorpsen waren fysiek ni n gewassen tegen de Ooste pi se tegenstanders en vel den om het surplus in sn is uit te buiten. Na rust :oi ging het even gelijk op, m di de slotminuten liep Sharl e' 60-56 uit tot 60-69. 1 Scores BV Leiderdorp: V; d heemen 16, Van KampfD Goudberg 10. -J

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22