Leidsch Dagblad Leids college schuift CDA aan de kant Woubruggenaar niet welkom in Hoogmade Troepenmacht begint vredestaak in Oost-Timor Tranen met tuiten op levensliedfestival Verpleeghuisartsen: voorstel over euthanasie gaat te ver Twijfels over deelname skaters als medicijn bij volgende Dam tot Damloop Ult de handel TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEE OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 12 Rijnsburg begint met aanleg bedrijventerrein Klei-Oost [uzie over nieuw elastingstelsel PvdA en WD verschillen mening over de belasting vermogen zoals die in het euwe belastingstelsel is ge- geld. De PvdA vindt dat rijke ensen te weinig belasting er hun vermogen moeten Iragen. De WD is het daar- volstrekt oneens en be- ht de PvdA van inbreuk op tregeer-akkoord. pna3 ouwproductie imt op gang aantal nieuwe woningen Jt nog steeds. Dit jaar wer- tot eind juli 27.800 huizen louwd, achthonderd min- dan dezelfde periode in 18. De NVB constateert uit I lerzoek dat het tij vanaf nu keren. De rest van dit jaar ic t het aanbod aan nieuwe lil ringen flink groeien. |la i113 5- lir di oedkanker velt a lisa Gorbatsjov ;a Gorbatsjov, de vrouw de voormalige Sovjetleider haël Gorbatsjov, is van gen in een ziekenhuis in nster overleden. De 67-jari- ni Gorbatsjov leed al geruime aan acute leukemie. Ze v< rf uiteindelijk aan een ld [stilstand, injuia 7 Sic rtij Schroder uï jgt weer klap öder heeft gisteren op- °F iw een electorale dreun ge- 1 ;en. Bij de deelstaatverlde- en in het oostelijke Saksen v de grootste regeringspar- nb oor de vijfde maal op rij Tie eruit. De CDU blijft in Sak- ed aan de macht. Grote win- ht(waren de voormalige iSti imunisten. PvdA, D66 en GroenLinks kiezen voor WD De PvdA, D66 en GroenLinks in Leiden hebben het CDA aan de kant geschoven als coalitiepartner. Zaterdag avond hebben de drie overgebleven collegepartijen de WD uitgenodigd voor gesprekken over de vorming van een nieuw college. Een eerste bijeenkomst met de libera len heeft vanavond plaats. LEIDEN ANNET VAN AARSEN De partijen verwachten binnen een maand een nieuw college te kunnen presenteren. „We hadden geen vertrouwen meer dat het huidige college - met het CDA aan boord - de klus kon klaren", verklaarde PvdA- fractievoorzitter R. Hillebrand gisteravond. „Het CDA is daar voor te verzwakt. Doorgaan be tekent dat we waarschijnlijk op grote problemen züllen stui ten." De drie overgebleven coalitie partijen hebben er bewust voor gekozen om direct de onder handelingen met de WD te be ginnen. Een onderzoek naar andere mogelijke collegesa menstellingen was niet aan de orde. „We hadden opnieuw een informatieronde kunnen hou den, zo goed als we ook de op tie om verder te werken met het CDA hadden kunnen openhou den, maar je kunt niet van twee walletjes blijven eten", aldus Hillebrand. O. Welling (D66): „Bovendien is het voor de stad van belang.dat we snel door gaan." S. ter Harmsel (Groen Links): „We kiezen voor de vari ant waarin we het meeste ver trouwen hebben." Fractievoorzitter M. Schultz van de WD verklaart dat ze de uitnodiging van de drie partijen om te gaan praten van harte heeft geaccepteerd. Over het wensenlijstje dat de WD straks op tafel zal leggen, wil ze nog weinig kwijt. „Ik begrijp dat voor de PvdA, D66 en Groen Links het huidige beleid uit gangspunt is. Met een deel van het collegeprogramma kunnen we goed leven, maar er zijn ook punten waarin we ons niet kun nen vinden. Er zal een nieuw stuk op tafel moeten komen. Wat wij willen, valt in het ver kiezingsprogramma van de WD terug te lezen." Daarin staat onder meer dat de libera len de gemeentelijke belastin gen slechts met de helft van het inflatiecijfer willen verhogen. Schultz: „Dat zou voor ons een punt zijn om eens intensief over te praten." Daarnaast wil de WD twee wethouders leve ren. De andere partijen zijn be reid om hiervoor het college met één wethouder uit te brei den. CDA-ffactievoorzitter M. de Jonge is 'zwaar teleurgesteld' in het besluit van de PvdA, D66 en GroenLinks om de samenwer king met haar partij op te zeg gen. Desondanks doet zij het CDA opnieuw in de aanbieding, voor het geval PvdA, Groen Links, D66 en WD er niet uit komen. Als de gesprekken met de WD mislukken, komen wij weer in beeld." leiden De Tissues, 13 man/vrouw sterk, bezingen de lotgevallen van een veel te klein hondje dat jammerlijk aan zijn einde komt. Het koor had gerekend op tranen met tuiten en deelde tijdens de finale van het levensliedfestival, afgelopen zaterdag in de Leidse Schouwburg, zak doekjes uit. In een tot de nog gevuld theater streden 18 acts om de 'Mary Bey Bokaal'. Winnaars waren De Stoep uit Amersfoort en De Rodondendrons uit Zuidveen. De eerste act won met 'De Vissiever- koopster' de Mary Bey Bokaal (en 3500 gulden) voor het nieuwe le venslied. FOTO HENK BOUWMAN HET WOORD IS AAN Raquel Lopes Of we verdrietig zijn hangt niet af van onszelf, maar of we gelukkig zijn, wel. >13° F "W| kans óp~„ regëtv "721° "722° ,J721° 40% 40% 40% 20% 30% 30% Veerdienst tegen files bij Amsterdam AMSTERDAM ANP De veerboot van Flevo Ferries die een dienst tussen Amster dam en Flevoland gaat onder houden, is vanochtend in Lely stad van wal gestoken. Minister Netelenbos van verkeer en wa terstaat was aan boord. De veerdienst is bedoeld om het autoverkeer op de A6 en Al tij dens de spitsuren te ontlasten. „Voor automobilisten is vervoer over water een prima alternatief voor in de file staan.", aldus Netelenbos. HOOGMADE JANNEKE DE JONGE Een groep inwoners van Hoogmade is fel tegen de komst van een 26-jarige Woubruggenaar naar hun dorp. Afgelo pen zaterdag heeft één van hen het toe komstige huis van de man zelfs beklad met de leus 'Hier geen criminelen'. De gemeente Jacobswoude heeft de Woubruggenaar de woning in Hoogma de toegewezen vanwege problemen met zijn huidige buren. „Maar wij hebben geen zin in de sores van een ander dorp", zegt Carla Bennes, die drie hui zen van het toekomstige onderkomen van de Woubruggenaar vandaan woont. „Wij hebben al problemen genoeg. Woubrugge houdt zijn probleemgeval len maar lekker zelf." Donderdag al stuurde zij de gemeente een handtekeningenlijst met daarop 31 handtekeningen van protesterende om wonenden. „Ik ben in één ochtend drie straten langsgegaan en iedereen die thuis was, tekende gelijk. Als ik wat meer tijd had gehad, zouden dat dus nog veel meer handtekeningen zijn geweest." Bennes voert deze actie overigens onder haar meisjesnaam. „Ik schaam me niet voor deze actie, maar ik heb een eigen bedrijf en ik wil niet de gebeten hond zijn." Wethouder M. Dambrink is onaange naam verrast door de handtekeningen actie en het bekladden van het huis. „Ik vind dat de omwonenden te snel reage ren. Dat stelt me teleur zegt ze. Dam brink laat weten dat de huisvesting van de Woubruggenaar in Hoogmade ge woon doorgaat. „We hebben op basis van goed afgewogen argumenten beslo ten dat hij daar opnieuw mag beginnen. Ik heb er wel vertrouwen in dat dat lukt in een nieuwe omgeving." 'ername VNU VS vertraagd Gl I, iir Pr Amerikaanse mededin ne ^autoriteiten onderzoeken refNU door de overname van grote mediabureau Niel- niet een te dominante F ktpositie opbouwt in de 0V Het Haarlemse uitgevers lem moet aanvullende in latie verstrekken. Het bod circa 5,3 miljard gulden le aandelen Nielsen is om J(1 reden verlengd. Een VNU- rf(t rdvoerder verwacht dat de Tname met enige vertra- alsnog doorgaat. INDAAG 30 PAGINA'S Op eerste dag ruim 2000 soldaten en militair materieel gearriveerd in hoofdstad Dili Op het vliegveld van Dili landden vanmorgen de eerste Australische militairen van Interfet. FOTO REUTERS DILI ANP-Rtr-DPA-AFP Interfet, de multinationale troepenmacht voor Oost-Ti- mor, is zijn vredestaak begon nen. De voorhoede kwam van morgen in alle vroegte aan in de voormalige Portugese kolo nie. Op de luchthaven van de hoofdstad Dili landden acht transportvliegtuigen met aan boord enkele honderden mili tairen uit Australië, Nieuw-Zee- land en Groot-Brittannië. Aan het einde van de dag zullen er al 2.000 soldaten in Oost-Timor zijn. Binnen een week moet de vredesmacht zijn aangegroeid tot 3.200 man. Voor de kust van Oost-Timor liggen acht oorlogsschepen van Interfet, die de haven van Dili in de loop van de dag zullen binnenvaren. Aan boord zijn manschappen van de vredes macht en militair materieel, waaronder pantserwagens. In donesische militairen hebben de haven beveiligd. De samen werking tussen hen en Interfet verloopt tot nog toe zonder problemen. De vredesmacht moet de rust herstellen in Oost-Timor, dat wekenlang het toneel is ge weest van geweld in verband met het referendum waar een meerderheid van de bevolking zich uitsprak voor een onaf hankelijke staat. Pro-Indonesi sche milities hebben duizen den mensen gedood en hon derdduizenden op de vlucht HILVERSUM ANP De commandant van Inter fet, de Australische generaal Peter Cosgrove, heeft de pro- Indonesische milities nogmaals opgeroepen de wapens neer te leggen en 'ons uit de weg te gaan'. Anders zal de vredes macht geweld gebruiken, aldus de generaal. De Australische regering staat in nauw contact met de Oost-Timorese oppositieleider Xanana Gusmao, die zich nu in Darwin bevindt. Gusmao wil in Australië een regering in bal lingschap vormen. Na massale valpartij in IJtunnel SmeerkcUlS <—7 A RUSWUK ANP De verpleeghuisartsen vinden dat de ruimere euthanasiewet geving de deur open zet voor het doden van dementerende bejaarden. Voorzitter Theeuwes van de Nederlandse Vereniging van Verpleeghuisartsen (NWA) heeft grote moeite met het ge wicht dat daarin wordt toege kend aan eerder opgestelde wilsverklaringen dat iemand euthanasie wil als hij of zijn ernstig gaat dementeren. „Wij denken dat het omge keerd moet zijn", zei Theeuwes gisteren voor de televisie. „Een specialist of verpleeghuisarts moet zo goed mogelijk voor de menterenden zorgen en alleen in een uitzonderlijk geval tot euthanasie overgaan. Bijvoor beeld wanneer er sprake is van ondraaglijk lijden volgens de regels binnen de wet." Volgens Theeuwes is de wil van het moment belangrijker dan wat in het verleden op pa pier is gezet, ook al was .dat toen een weloverwogen en uit drukkelijk verzoek. „Het is moeilijk de wil van het moment bij dementerenden te recon- struren. Er zijn voorbeelden ge noeg dat iemand geniet van het simpele feit dat de koffiejuf frouw langskomt, of de zuster fluitend op de kamer verschijnt. Als diegene een briefje in het dossier heeft zitten, gaan we toch niet zeggen: u bent van middag aan de beurt. Daar kunnen we niet aan beginnen. Het reconstrueren van de hui dige wil vinden wij veel belang rijker dan wat vroeger op papier is gezet." Juist het probleem om die wil nog te achterhalen, is voor de ministers Borst van volksge zondheid en Korthals van justi tie reden geweest om het wets voorstel zo te formuleren. Ze denken daarmee tegemoet te komen aan de angst van veel mensen dat ze geen euthanasie kunnen krijgen op het moment dat ze dat willen omdat de arts hun verlangen dan niet serieus (meer) neemt vanwege hun geestelijke aftakeling. Ia, ik wii een abonnement op het I^idsch Dagbl AMSTERDAM GPD-ANP De organisatie van de Dam tot Damloop gaat bekijken of de skeelertocht volgend jaar nog wel deel moet uitmaken van de hardloopwedstrijd. Als er wel weer skaters meedoen, zal er beter gecontroleerd moeten worden. Bestuurslid J. van Hin- te heeft dat gezegd naar aanlei ding van de massale valpartij die gisteren in de IJtunnel voordeed. Ook het aantal deel nemers zal waarschijnlijk min der moeten zijn, aldus Van Hinte. Volgens Van Hinte was er van tevoren een lijst met voor waarden opgesteld waaraan de vierduizend deelnemers van de skeelertocht moesten voldoen. Zo moesten de skaters ervaren zijn, bescherming dragen en moesten hun skeelers voldoen aan de wettelijke voorschriften. Hij geeft toe dat de controle be ter had gekund. Ook waren er volgens hem veel zwartrijders en veel te veel onervaren ska ters. De tekst op het bord bij de ingang van de IJtunnel sprak al boekdelen: 'Let op! Langere remweg i.v.m glad wegdek'. De waarschuwing ten spijt raakten gisteren enkele honderden deelnemers aan de Dam tot Damloop voor inline-skaters betrokken bij een massale val partij in de linkertunnelbuis. Meer dan vijftig skaters raakten gewond, van wie er tien ernstig. Zij zijn overgebracht naar zie kenhuizen in Amsterdam en omgeving. Om half één gistermiddag was het bonte lint van skaters nog onder luid gejuich op de Amsterdamse Prins Hendrikka de weggeschoten. Enkele minu ten later voltrok zich het drama. De snellere skaters namen de tunnel nog zonder problemen, maar toen de grote massa de buis in reed, ging het mis. De ene valpartij lokte de andere uit. In een mum van tijd lag de tunnel bezaaid met slachtof fers. Het Amerikaanse concern Johnson Johnson moet in Nederland zijn cholesterolver lagende smeerkaas onder de naam Benecol van de markt ha len. Dat gebeurt op last van het ministerie van volksgezond heid. De smeerkaas is geba seerd op de nieuwe margarine Benecol van Johnson John son. Net als Becel van Unilever, zou die het cholesterolgehalte omlaag brengen. Die eigen schap wordt ook toegedicht aan de smeerkaas, die sinds enkele weken verkijgbaar is. Johnson Johnson verzuimde echter Volksgezondheid toestemming te vragen om de smeerkaas op de markt te brengen. - Plaat' Tel I.v.m. controle bezorging) 1 Na dc eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) Oacceptgiro (f. 97.90) l automatisch (f. 33,70) I Nr. bank/giro: - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. :en envelop, zonder postzegel. 8 "712141 "4001 1 4" OF BEL 071-51 28030 maandag t/m vrijdag Lekker weekend gehad? Dan bent u zeker helemaal klaar voor de speciale ri]zencircus-koopavonden. Vanavond en morgenavond. En winkelen op een lege maag gaat natuurlijk niet. Varkenshaasbiefstukjes in romige saus met aardappelgarnituur van 14.95 voor 11.50

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1