Tien miljoen voor knelpunt spoor-Nll Rijn Veenstreek Veense postbodes in rode strings Ontvoering in scène gezet Actie met stroopwafels in Leimuiden Voortgezet onderwijs in Alphen slechter dan gemiddeld Alphenaar mishandeld 'Hoogmade geeft hem geen tweede kans' Bromfietser raakt gewond MAANDAG 20 SEPTEMBER 1999 974 Provincie komt Alphen tegemoet De provincie wil een betere aansluiting van de provinci ale weg N207 (de Boskoopseweg). op de rijksweg Nil. Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland hebben daarvoor tien miljoen gulden over. Van dat geld kan bij voorbeeld een tunnel aangelegd worden onder het spoor naar Utrecht dat de N207 kruist. ALPHEN AAN DEN RIJN» SASKIA BUITELAAR De Nil gaat in de toekomst steeds meer verkeer trekken, zeker als het gedeelte tussen Al phen en Bodegraven over vier jaar klaar is. „Nu schiet het niet op als het verkeer steeds voor de gesloten bomen over het spoor moet wachten", zegt woordvoerder J. Disco van de provincie. Onderzoek moet aantonen wat de beste oplos sing is voor het knelpunt. „En of tien miljoen genoeg is. Zo niet, dan moeten we bekijken of anderen belanghebbenden kunnen meebetalen, zoals de NS en het Rijk." De investering past in de uit werking van het collegepro gramma om de bereikbaarheid en mobiliteit in Zuid-Holland te verbeteren. Om dat te bereiken hebben GS de nota 'Bereikbaar heid, Leefbaarheid en Verkeers veiligheid' opgesteld. Daarin staat onder andere dat GS zich willen inzetten voor het hoog waardig railvervoer, zoals de Rijn-Gouwelijn en Randst adrail. Ook willen ze een Stimu leringsfonds instellen om het delen van een auto en bedrijfs- vervoer te bevorderen. Er moet een nieuw fietspadenplan ko men en meer fietsstallingen bij bushaltes en veerponten. Ver der wil de provincie milieu vriendelijk goederenvervoer per rail en over water stimuleren door extra geld in te zetten voor overslag- en knooppunten. Aan knelpunten op wegen in de provincie willen GS in totaal vijftig miljoen gulden uittrek ken. Naast de tien miljoen voor Alphen is er twintig miljoen voor een reconstructie van de N209 in Bleiswijk. Eenzelfde be drag willen GS bestemmen voor de reconstructie van kruispunt Westerlee in De Lier en de Ver lengde Veilingroute in combi natie met een tweede ontslui ting van Hoek van Holland. De Alphense wethouder H. Groen in 't Wout laat via een woordvoerder weten blij te zijn dat de provincie serieus naar het probleem kijkt. Maar voor zon project is meer geld nodig dan tien miljoen gulden, ver wacht de wethouder. „Daarom is het van belang dat de ver schillende partijen samen op trekken", zegt de woordvoer der. Of Alphen bereid is mee te betalen aan de verbetering van de provinciale weg kan hij niet aangeven. Wél dat het een goe de ontwikkeling is voor het ge val de containerterminal langs de Gouwe er komt. Provincie, gemeente en het bedrijfsleven bespreken hoe ze het benodig de geld bijeen kunnen sprokke len. „Maar het is een pluspunt als het vrachtverkeer straks zonder obstakels bij de termi nal kan komen." ALPHEN AAN DEN RUN De politie heeft een onderzoek ingesteld naar een in scène ge zette ontvoering door een be woonster van het Alphense asielzoekerscentrum GTC. De partner van de vrouw en mede bewoner van het centrum maakten melding van een ont voering op vrijdagavond. Toen de politie met behulp van colle ga's uit Kennemerland een ver dachte kon aanhouden, bleek de vrouw de kidnap zelf te heb ben georganiseerd. Ze was uit geprocedeerd en moet terug naar Sri Lanka. Zowel de man als de vrouw wordt vandaag het land uitgezet. LEIMUIDEN/ RUNSATERWOUDE Kinderen uit Leimuiden en Rijnsaterwoude gaan zaterdag met stroopwafels langs de deur. Op die manier vestigen zij de aandacht op het begin van het nieuwe seizoen van de Hobby club Vakantie Kinderweek. De aanvang daarvan is op zaterdag om 14.00 uur in Het Spant in Leimuiden. Daar treffen de kin deren voorbereidingen voor de lampionnenoptocht die 's avonds om 20.00 uur bij Het Spant begint. Gemeente scoort matig in Trouw-enquête ROELOFARENDSVEEN -* JHHEH ALPHEN AAN DEN RUN» JANNEKE DE JONGE Fluit end lopen de Veense post bodes de post rond te delen. Ie dereen die langs de kant van de weg staat, krijgt wel een brief of een pakketje. Dat fluiten heeft een reden, want op deze zo merse zaterdag lappen de he ren voor één keer de verplichte lange broek aan hun laars. Ge heel in stijl met het rood-bruine poloshirt lopen ze rond in rode strings. Toch is het onwaarschijnlijk dat ze van hogerhand een te rechtwijzing krijgen. De post bodes lopen namelijk mee in het Veense jeugdbloemencorso en dan mag alles. Zaterdagoch tend vormen de versierde fiets jes, de bebloemde karren en de grote praalwagens een kilome ters lang lint door het dorp. Vanwege de werkzaamheden aan de brug in de Stationsstraat wordt het corso omgeleid via het Pastoor Onelplein. Hier door is de route langer dan an ders en dat zorgt ervoor dat er ruimte genoeg is voor alle toe schouwers. De meest imposante wagen is ongetwijfeld die van vrienden groep 't Pleintje. De enorme Toetanchamon torent overal boven uit en in zijn kielzog sleept hij een gouden piramide met zich mee. Iedereen is on der de indruk van de enorme hoeveelheid bloemen waaruit de beroemde farao en zijn graf zijn gemaakt. De bouwers heb ben het zich extra moeilijk ge maakt door ook de tractor vol ledig in te pakken. Het resultaat is, ook volgens de jury, fantas tisch. 't Pleintje krijgt de wissel beker 'met lof van de jury'. De chauffeur, die in het bin nenste van Toetanchamon ver scholen zit, heeft het er maar moeilijk mee. De bochten in de omleiding zijn al krap, maar de ze chauffeur heeft als extra handicap dat hij alleen de weg vóór hem kan zien. Gelukkig heeft hij een aantal Egyptena- ren bij zich dat hem moeiteloos langs alle hindemissen loodst. Zelfs de bocht van het Pastoor Onelplein naar de Narcisstraat Kinderen kaapten heel wat prijzen weg bij het jeugdbloemencorso. Deze jonge prijswinnaar versierde niet alleen zijn skelter, maar ook zichzelf. FOTO LOEK ZUYDERDUIN blijkt niet te krap. Wekenlang sprak het dorp al over deze bocht. De gemeente verlaagde uiteindelijk zelfs de stoep en haalde er een lantaarnpaal uit. Die lantaarnpaal blijkt zaterdag terecht verwijderd. De Egypte- naren halen de bocht maar net, toeschouwers moeten even op zij. Toetanchamon raakt' een paar takken van de bomen, maar schade wordt er niet gere den. De stoet is langer dan andere jaren. De laatste wagens kun nen pas bij de Westmeerlaan vertrekken als de eerste al aan het eind van het Westeinde is. Zo zien de toeschouwers de kinderboekenheld Pluk van de Petteflat voorbijrijden. Dollie de duif zweeft boven Pluks hoofd en achteraan de kraanwagen hangt de kruilevaar in een net. Tussen de bloemen zitten de kleuters van de Mariaschool. Zij krijgen de eerste prijs van de scholen. Het nonnenkoor in de orde van de vrolijke noot is al van veraf te hqren. De nonnen staan te swingen op muziek uit de film Sister Act, maar zijn he laas slecht te zien door de zelf meegebrachte rookinstallatie. Als er daarna plotseling water uit de lucht komt vallen, is niet snel te zien waar dat vandaan komt. Het blijkt een geestelijke met een pleeborstel te zijn, bij wijze van wijwater. Het levert ze de publieksprijs op. Behalve de enorme praalwa gens, die soms evengoed in een carnavalsoptocht zouden pas sen, zijn er natuurlijk de kinde ren. Het Veense corso heet niet voor niets 'jeugdbloemencor so'. Zij hebben bloemen onder de snelbinders of hebben hun skelter in de bloemetjes gezet. Sommigen proberen een klein praalwagentje te maken. De Veense girls, compleet met biki ni en palmbomen, laten weten dat ze niet naar Ibiza gaan, maar in de Veen blijven. Als de wagens de route heb ben afgelegd, zoeken ze een plekje ergens in het dorp. De bemanning vecht om het hardst wie de beste muziekin stallatie heeft en gaat vrolijk door met feesten, want het bier is nog niet op. In verband met de verhi van het politiebureau Centrum van de Wilhel laan naar de Prins Bernai is het politiebureau vanaf gesloten. En niet vanaf dag 22 september, zoals litie vorige week meldde, maandag 27 september nieuwe bureau aan de Bernardlaan 8 voor het open. '<02 Kinderkoor Kerk en Zan ALPHEN AAN DEN RIJN ;9 v In de Alphense wijk Kerk nen komt een nieuw koor van Collegium Voc jq der leiding van Yvonne begint het koor op dins oktober met repeteren school De Fontein aan d( Wereld 45. De repetitie van 16.00 tot 16.45 uur. Tweetal opgepa voor mishandel ROELOFARENDSVEENy De politie heeft vrij da een 25-jarige man uit Oui j jj tering en een 18-jarige Roelofarendsveen aa den die worden verdac mishandeling. Een man en zijn vriend uit arendsveen kregen in ee aan het Noordplein een denwisseling met een mannen. Er ontstoni vechtpartij. De twee verc verlieten het café en k\ even later weer terug, wa over en weer weer flinl geslagen. De 22-jarige de grond en werd to schopt. Hij liep een blai en schrammen en bulten gezicht op. Ook had pijnlijke schouder en vei een stukje van zijn vo Zijn vriend liep een blo lip op. De politie heeft nog in onderzoek. Leidsch DagbladABCHIliVI'N ALPHEN AAN DEN RUN ANNET VAN AARSEN De gemeente Alphen aan den Rijn scoort volgens dagblad Trouw, dat jaar lijks een onderzoek doet naar de kwali teit van scholen in het voortgezet onder wijs, slechter dan gemiddeld als het gaat om schoolprestaties. Trouw vergeleek - behalve 1151 scholen door het hele land - ook 32 gemeenten met van iedere schoolsoort (vbo, mavo, havo en vwo) drie opleidingen. Alphen eindigde hier bij onder de middenmoot. Andere ge meenten uit de regio kwamen niet op het lijstje voor. Volgens de Alphense wethouder F. Dales is het slechte 'rapportcijfer' voor zijn gemeente geen reden tot grote be zorgdheid. „Ik haal er mijn schouders voor op", zegt hij. „Ik ken het Ashram College, het Groene Hart Lyceum en het Scala College goed. Minstens zo belang rijk als zo'n onderzoek van Trouw vind ik dat het scholen zijn waar de sfeer goed is en waar de leerlingen kunnen toeven in een prettig onderwijsklimaat." Dales is overigens behalve wethouder ook voorzitter van het bestuur van het Scala College. Deze school drukte hoogstwaarschijnlijk het gemiddelde van Alphen in het Trouw-onderzoek. Behalve voor de vbo-opleiding (hier scoorde het Scala bovengemiddeld) scoorde de school voor de drie overige opleidingen beneden het gemiddelde. Het Groene Hart Lyceum en het Ashram College kregen voor hun vier opleidin gen telkens het predikaat 'gemiddeld'. Trouw keek daarbij vooral naar de be oordeling die de onderwijsinspectie on langs gaf. Het schooladvies dat leerlin gen op de basisschool kregen, het per centage leerlingen dat zonder vertraging klas drie bereikte en het percentage leer lingen dat zonder vertraging het diplo ma haalde, speelden daarbij een rol, net als het gemiddelde eindexamencijfer. Het verschil tussen het Scala en de an dere twee scholen baart Dales als be stuursvoorzitter enige zorgen. „Er is een goede verklaring voor de scores, maar hoe denken de ouders van toekomstige leerlingen erover? Velen van hen willen weten hoe een school het doet. Die laten de lijstjes van Trouw misschien meewe gen in de beslissing naar welke school ze hun kinderen sturen." Het bestuur voerde over dit mogelijk negatieve effect onlangs al overleg met de directie van het Scala College. Vol gens Dales is het zaak om binnenkort tijdens de voorlichtingsdagen de doel stellingen van de school duidelijk te be lichten. „Het Scala College hecht niet zo aan een goed rapportcijfer van Trouw. Wij vinden het belangrijk dat de leerlin gen het best mogelijke studieresultaat halen. Om dat te bereiken mogen ze er wat ons betreft een jaartje langer over doen. Op deze manier loop je als school risico om slecht te scoren in een onder zoek als dat van Trouw. Maar de peda gogische gedachte achter deze werkwij ze blijft een goede." Volgens Dales is het verschil het Scala en bijvoorbeeld het Groene Hart Ly ceum dat de laatste school hogere eisen stelt als leerlingen van schoolopleiding willen veranderen. „Iemand die van havo naar vwo wil, moet als gemiddeld cijfer bijvoorbeeld een 6,5 hebben, ter wijl dat op het Scala bijvoorbeeld een zes is. Iemand die van mavo naar havo wil, moet op het Groene Hart Lyceum datzelfde hoge cijfer hebben. Met ge middeld een vijf kim je er niet van havo naar vwo overstappen. Veel leerlingen staan op deze school voor de keuze als ze willen veranderen: of blijven zitten in de opleiding die ze hebben gekozen, of van school veranderen. Op die manier zie je leerlingen binnenkomen op het Scala omdat daar de eisen lager zijn." Onderwijs-directeur R. van Hoff van het Groene Hart Lyceum neemt afstand van de redenering van Dales. „Ik weet niet eens of die regelingen precies zo werken als hij zegt", zegt Van Hoff. „Maar zelfs als ze kloppen, dan gaat het om zulke kleine aantallen dat ze geen wezenlijke invloed hebben op het gemiddelde. On ze school zit in het Trouw-onderzoek trouwens dicht tegen een plusje aan. Verder vind ik dit onderzoek wat vlakker dan dat van vorig jaar. De beoordeling van de onderwijsinspectie speelt een grote rol en die kenden we al." SASSENHEIM - Veel plezier gisteravond bij de 'natte' onderdelen, zoals het boegsprietloper Sassenheimse najaarsfeesten. Een van de deelneemsters verliest haar evenwicht en duikt in de Charbonlaan. SCHIPHOL/DEN HAAG - Vele duizenden belangstel lenden, zwaaiend en juichend, waren er vanmiddag getuige van dat rond 13.50 uur gezagvoerder Pim Sierks van Transavia de Boeing 707 van Air France op de landingsbaan van Schiphol neerzette. Het al lerlaatste bedrijf van het gijzelaarsdrama kwam daarmee tot een - gelukkig - einde. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Van der Stoel, was ter be groeting van de moedige bemanning aanwezig. De bemanning zal in de loop van de dag door koningin Juliana op Huis ten Bosch ontvangen worden. ,,On- [s bitterheid is omgeslagen in vreugde, nu de Japan se terroristen in Damascus door de politie zijn over genomen." Dit heeft premier Den Uyl vanmiddag in de Tweede Kamer gezegd tijdens een korte verkla ring. Dinsdagavond, bij het vertrek van de Boeing van Schiphol was de dankbaarheid van de regering van de levens van de gijzelaars vermengd met bitter heid. "Op dat moment leek het er op alsof de mis daad onbestraft bleef. Nu is er vreugde", aldus de premier. iuan LEIDEN - De directie van de Hawa-Houtteclv g| timmerfabriek aan de Hoge Morsweg heeft het bedrijf te sluiten. De dertig werknemers slag aangezegd. Volgens de directie hebben gunstige financiële resultaten tot het sluiting geleid. Voor het merendeel van de mers is vervangende werkgelegenheid Tien werknemers kunnen worden geplat Verenigde Houthandel BV, die naast de briek is gevestigd, zes man bij Padox in drie man bij IBB/Kondor, het concern timmerfabriek deel uitmaakt. Met de nemers zal nog moeten worden gesproken wijze waarop het ontslag zich zal voltrekken, werknemers van 45 jaar en ouder is een afvli regeling gecreëerd, waarbij na sluitingsdata en at W.W.-uitkering gedurende zes maanden totP' mm procent van het cao-loon zal worden Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque' /erschrijvingskaart) ter waarde van rijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar M agblad, t.avi Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van W Dagblad aan de Rooseveltstraai 82, U ontvangt de foto binnen drie weken. Een 22-jarige Alphenaar is za terdagnacht door meerdere personen mishandeld in de Al phense Van Mandersloostraat. Hij werd daar geslagen met een stok. De man deed direct aan gifte, waarop de politie in een horecagelegenheid een 22-jari- ge Alphenaar kon aanhouden. Omstanders bemoeiden zich met de aanhouding, maar an deren wisten de situatie in de hand te houden. Vanmorgen hield de politie nog twee ver dachten aan: Alphenaren van 18 en 19 jaar oud. HOOGMADE JANNEKE DE JONGE VERVOLG VAN VOORPAGINA De Woubruggenaar kreeg vori ge week van de politierechter een week gevangenisstraf of dertig uur dienstverlening van wege bedreiging van zijn buren en het veroorzaken van over last. De man is al vaker met jus titie in aanraking geweest. Zo moet hij over een week voorko men voor rijden onder invloed. Bovendien heeft de Woubrug genaar een alcoholprobleem. „Wij hebben absoluut geen trek om zoiets in ons dorp te krijgen", aldus Bennes. De man krijgt begeleiding van het maat schappelijk werk, maar volgens haar kan dat net zo goed in Woubrugge gebeuren. „Het is geen oplossing om hem naar een ander dorp te stuken. Wij willen niet wachten op de pro blemen die hier komen als hij met zijn drugs- en zijn alcohol probleem bij onze kinderen in de buurt komt." Bennes weet niet waar de man, in wiens gezin een tweede kind op komst is, dan wel heen moet. „Het is vervelend voor andere mensen bij wie hij dan bij komt te wonen, maar wij hebben hier ook al problemen gehad met Somaliërs. Nu krij gen we wéér een probleemge zin in ons mik gedouwd. Het verpaupert hier al zo." De pro testerende buurtbewoners wil len deze week met de burge meester spreken. „Hoogmade geeft hem geen tweede kans. Daar hebben wij geen zin in." Een 20-jarige bromfietser uit Hazerswoude-Rijndijk is vrij dagmiddag rond kwart over vijf gewond geraakt bij een aanrij ding met een 48-jarige automo biliste uit Alphen aan den Rijn. De automobiliste wilde vanaf de Molenlaan de Rijndijk oprij den. Zij zag op het naast de rij baan gelegen fietspad geen ver keer naderen en reed het fiets pad op. Het uitzicht aan de ene kant wordt enigszins beperkt door een S-bocht en struikge was. De bromfietser naderde vanuit deze S-bocht. Hij zag de auto rijden, maar kon die niet meer ontwijken. ANNO 1899 Woensdag 20 September LEIDEN - Ten einde met zijn nieuwe concertzaal kennis te doen maken, had de heer H. Hünnekens bestuursleden van verschillende vereenigingen met hun dames uitgenoodigd er Zaterdagavond een kijk je te komen nemen. Hij had er voor gezorgd, dat er bij die gelegenheid van allerlei te doen was: muziek van eenige musici van het 4de reg. infanterie, zang der leden van de werkliedeh zangvereeniging 'Kunst na Arbeid', voordrachten van de Hollandsche cou plet- en Ilederzangeres mej. Lucie en van den heer Nico De Haas in zijn nieuwste en oorspronkelijke ANNO 1974 creaties, tooneelspel, enz. Dat een en ander ir)Cl geest viel, bleek bij herhaling uit het luide apj De opkomst was zeer groot. Den aatlweziger door den heer Ph. RankAJz., directeur van 'K A.', namens den heer Hünnekens het welkom roepen. Hij wees tevens op de groote verbeteri1 welke de nieuwe zaal, vergeleken bij het vorig ar kaal, aanbiedt, zoodat elke vereeniging, welke:ei van kunst zij beoefent, ook die van het schern en s haar uitvoeringen kan geven, want, zeide spr., nieuwe 'concertzaal Du Nord is uitstekend'. SUM slfo Vrijdag 20 september HAZERSWOUDE-RIJNDUK

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14