OZB Voorschoten gaat fors omhoog Onze leden stoppen alleen als ze niet meer kunnen' Ouderenbonden krijgen adressen 50-plussers niet Gewichtige oogst Regio Gevaarlijke staven Tegenvaller Rijnland Ziekenhuis door hogere personeelskosten voorschoten Tijdens de Week van het platteland laten boeren en tuinders altijd zien wat er gebeurt voordat kip, melk en sla op tafel staan. Zo was het gisteren open huis in de groente- en pompoenkwe kerij van de familie De Koning aan de Veurseweg tegenover kasteel Duivenvoorde in Voorschoten. Daar is een reuzenpompoen gekweekt van ongeveer tachtig kilo. Wat dat inhoudt laten deze kinderen zien. Zij moeten nog vele jaren groeien voordat zij even 'gewichtig' zijn. Als ze ooit al zover (willen) komen. foto loek zuyderduin MAANDAG 20 SEPTEMBER 1999 Stijging van 23,5 procent in twee jaar Ambtenaren adviseren burgemeester en wethouders van Voorschoten de onroerend-zaakbelasting (OZB) in 2000 met 12,5 procent en in 2001 met 11 procent te verhogen. Voor de gemeentelijke leges - voor onder meer paspoor ten - en de afvalstoffenheffing denken de ambtenaren aan een trendmatige verhoging met twee procent. Het rioolrecht kan dankzij de Zalmsnip van honderd gulden gelijk blijven. ei Leden van de Voorschotense duikschool Tibia hebben gis- M leren in de Klinkenberger- n plas in Oegstgeest gevaarlij- ?r ke' betonijzerstaven ontdekt. 6 „Ze steken ook op ondiepere 1 plaatsen uit de bodem. Het is jammer dat er geen geld is om die te verwijderen. We lebben specialisten nodig - op het gebied van opsporing en berging. Dan zouden we rat van deze gevaren kun- ïen weghalen", aldus voor- Ij itter G. Keijzer van Tibia. 1 Veertig leden van de chool haalden gisteren 196 ilo afval uit de recreatiepias. )at lijkt weinig. Toen in sep- ember 1996 met de jaarlijk- e actie werd begonnen, rerd nog 308 kilo naar bo en gehaald. Het jaar daarop 13 kilo. Vorig jaar werd lechts' 106 kilo verwijderd. Toch is Keijzer niet onte- reden. Integendeel. „Het is list een succes dat we min er hebben gevonden." Hij rijst op het plaatsen van af- albakken rond de plas door emeente en provincie. „Dat "leeft duidelijk z'n vruchten ^afgeworpen." voorschoten janpreenen Verwacht wordt dat burge meester en wethouders de ambtelijke voorstellen overne men. De financiële positie van Voorschoten is verder verslech terd. Dit jaar wordt een tekort venvacht van drie miljoen gul den. De jaarrekening van 1998 geeft een nadelig saldo te zien van twee miljoen. Eerder is door B en W al een vacature stop aangekondigd en is beslo ten nog maar mondjesmaat nieuwe plannen te ontwikke len. Vorig jaar, toen al sprake was van een stijging van 21 procent, nam Voorschoten zich nog voor de OZB in 2000 met tien pro cent te verhogen. Met de aan passing van 12,5 procent komt de gemeente enigszins tege moet aan de PvdA, die er in juni voor pleitte deze belasting met twintig procent op te schroe ven. CDA en WD lieten toen weten meer heil te zien in be zuinigingen. Door de OZB fors te verhogen komt Voorschoten dichter bij de norm die door het rijk wordt gehanteerd. Als de verhoging doorgaat moeten eigenaren/ge bruikers voor elke vijfduizend gulden van de getaxeerde waar de van een huis volgend jaar 14,07 gulden betalen. In 1997 was dat 8,60 gulden. De norm van het rijk is 15,63 gulden. „Er is duidelijk sprake van een in haalslag. Voorschoten heeft lange tijd onder de norm geze ten", aldus een woordvoerder. De hertaxatie van de huizen is nog niet in de OZB-tarieven meegenomen. Op dit moment wordt het huizenbestand onder de loep genomen. De resultaten worden in de belastingen voor 2001 verwerkt. Burgemeester en wethouders nemen op korte termijn een be slissing. Op 12 oktober komen de voorstellen naar buiten en op 10 november volgt de begro tingsvergadering. Fiets in brand I nFGSTCEESTDe politie tast in het duister over het brandje dat 11 zaterdagnacht rond drie uur is gesticht op de Lijtweg in Oegst- I geest. Daar werd een brandende fiets aangetroffen, die pal naast een vrachtwagen met aanhanger stond. De politie kon I nog net voorkomen dat het vuur oversloeg naar de vrachtwa- i gen. De fiets raakte onherstelbaar beschadigd. Langer inspraak over uitstallingen voorschoten Inwoners van Voorschoten krijgen van de ge meente een maand langer de tijd om hun mening te geven over de onlangs verschenen ontwerp-beleidsregels voor uitstallingen bij winkels in het centrum. De gemeente wil paal en perk stellen aan het aantal reclameborden en andere spullen, die de winke liers voor hun zaak uitstallen. Gedacht wordt aan een limiet van 75 centimeter vanaf de gevel. Aanvankelijk konden inwoners tot en met 21 september op de voorgestelde beleidsregels reageren. Op verzoek van mensen die dit te kort dag vonden, heeft de ge meente de termijn nu verlengd tot 19 oktober. Rijntamboers haalt oud papier op 7qeterwoudeDrumfanfare De Rijntamboers haalt zaterdag in Zoeterwoude-Rijndijk huis aan huis oud papier en vodden op. Tot een uur 's middags is het ook mogelijk het papier ook zelf naar het parkeerterrein van het multifunctionele centrum De Eendenkooi te brengen. De opbrengst van de actie wordt onder meer gebruikt voor het aanschaffen van nieuwe instrumenten en uniformen. Cursus line dance in Warmond warmond De Stichting Welzijn Ouderen organiseert in het na jaar een cursus 'country line dance' in 't Meerpunt in War- M mond. De cursus, die uit tien lessen bestaat, start op donder- a dagochtend 30 september. W. Vink, die al jaren volksdanslessen rd verzorgt voor de Stichting Welzijn Ouderen heeft een speciaal i country line dance-programma ontwikkeld voor 55-plussers. in Voor de cursus is geen danspartner nodig. Inlichtingen: 0252 - 23 18 05. LSV Parabowls viert tweede lustrum in De Does leiderdorp maarten dessing In de Leiderdorpse sporthal De Does hangt een serene rust. Zo hoort dat als er bowls wordt ge speeld - een balsport die ieder een tot ergenis van de beoefe naars met jeu de boules associ eert. De in sneeuwwitte tenues gehulde sporters rollen be heerst de wedstrijdballen over de groene matten. Dat dat vooral ouderen zijn, horen ze niet graag. „Met bowls rol je en met jeu de boules gooi je.'Dat bowls met jeu de boules wordt vergeleken is tot daar aan toe. Als je maar niet zegt dat het een sport voor ouderen is", zegt Jan Need uit Leiderdorp. De LSV Parabowls viert zater dag in sporthal De Does haar tweede lustrum met een groot toernooi, met negen verenigin gen die de Leiderdorpse club hebben helpen opzetten. De verenigingen spelen niet tegen elkaar. De honderd deelnemers zijn door elkaar gehusseld, zo dat iedere bowler een team met twee vreemden vormt. Door het beperkt aantal matten speelt elk team maar drie wedstrijden van vijfenveertig minuten. „Bowls wordt een ouwelul- t lensport genoemd", zegt Joke Cornelis (72) van de zes leden tellende Roosendaalse Koersbal en Indoor Bowls Club. „Maar dat komt omdat wij alleen over dag in sporthallen terecht kun nen. 's Avonds is iedereen in de hal altijd bezig met handbal, squash en wat ze allemaal ook spelen. En als wij overdag spe len, tja, dan moeten al die jon geren werken." Iedere bowler onderschrijft deze verklaring: als het jongeren mogelijk wordt gemaakt om mee te doen, ko men ze wel. Zoals in Haarlem, waar de bowlsvereniging 's avonds speelt. Met hun fanatisme bewijzen Jan Need, Joke Cornelis en alle anderen dat hun sport geen aardigheidje voor ouderen is. Ze doen fanatiek hun best om de ballen zo groot als struisvo geleieren de juiste curve mee te geven om hem zo dicht moge lijk bij de jack (het kleine bal letje) te krijgen. „Het is toch een sport. Als je niet speelt om te winnen, kun je net zo goed niet spelen", meent Cornelis. Ze draagt haar lidmaatschap badge van de Nederlandse In- door en Outdoor Bowls Bond en speldje van een wedstrijd in ballen de juiste curve mee te geven om ze zo dicht mogelijk bij de jack foto henk bouwman Spelers doen hun best om de grote (het kleine balletje) te krijgen. Engeland met trots. Joke Cornelis en haar man weten veel van hun sport af. Zo zijn ze geabonneerd op een En gels bowls-blad en nemen ze elk jaar in januari alle wedstrij den van het WK op die de BBC uitzendt. „Een halfjaar later kij ken we daar dan weer naar. Om te zien hoe de toppers als Eddie Thompson spelen. En welke bal ze gebruiken, want vergis u niet: er zijn ontzettend veel soorten ballen. De gewichten kunnen verschillen, en de ma nier waarop ze aangesneden zijn. De ballen zijn asymetrisch. Ze rollen allemaal anders." LSV Parabowls is nauw ver bonden met De Does. Niet al leen liggen de wortels in de sporthal, de leden spelen er ook elke woensdagmiddag. Met de mogelijke verdwijning van de hal door de A4 is de toekomst van de club onzeker. „Er komt wel een nieuwe hal in De Bloe- merd. Maar die komt eigenlijk in de plaats van Op Dreef', ver telt voorzitter Aad Pleij. „Waar moeten wij dan heen?" Uiter aard hoopt hij het beste, want: „We hebben nog nooit een lid gehad dat met bowls ophield omdat hij geen zin meer had. Altijd omdat hij niet meer kon." Na acht uur onafgebroken bowls heeft 'team 26' de meeste punten gescoord: Joan Mooi- man, Bertha Raes en Leiderdor per Dick van der Voort. Joke Cornelis blijft door een 3-3 ge lijkspel in de laatste wedstrijd in de subtop hangen. Aad Pleij heeft door al het geregel en ge praat niet best gespeeld: hij heeft meer verloren dan ge wonnen. Jan Need eindigt in de middenmoot. Zijn team wordt 15-de van de zesendertig teams. 'De bonden wordt groot onrecht aangedaan afke van der toolen De ouderenbonden in Leider dorp krijgen van de gemeente definitief geen adressen van 50- plussers. De bonden willen die gegevens hebben om leden te werven. De commissie voor be roep- en bezwaarschriften heeft de gemeente gelijk gegeven in haai' besluit hieraan niet mee te werken. Voorzitter C. Reinders Volmer van een van de drie ou derenbonden, de ANBO, is ui termate verbolgen over dit ad vies. De gemeente weigerde eerder dit jaar de adressen te verstrek ken, omdat daarmee de privacy van de inwoners wordt ge schaad. De drie plaatselijke bonden, die zijn verbonden in de Onderling Samenwerkende Ouderenbonden (OSO), maak ten bezwaar tegen die beslis sing. Ze snapten niet hoe het verstrekken van adressen van 50-plussers inbreuk kan maken op de persoonlijke levenssfeer. Temeer omdat ze genoegen na men met adresstickertjes, des noods zonder de namen. De bezwarencommissie heeft het bezwaar van de ouderen bonden op louter formele gron den afgewezen, zonder op de privacy-kwestie in te gaan. De gemeente blijkt geen reglement te hebben voor het wel of niet verstrekken van persoonsgege vens van inwoners aan derden, terwijl dat er wel hoort te zijn. Zolang dit 'gat' in de plaatselij ke verordening voor persoons registraties niet is gedicht, mag de gemeente in feite aan nie mand persoonsgegevens ver strekken. De gemeente is nu op advies van de bezwarencom missie bezig de onvolledige ver ordening aan te vullen. Reinders Volmer van de AN BO laat het er niet bij zitten. Hij onderzoekt samen met het hoofdkantoor van de bond de juridische mogelijkheid om als nog zijn gelijk te halen. „Wij zijn zeer ontevreden over hel advies. De bonden wordt groot onrecht aangedaan. Er zijn ge noeg gemeenten waar het ge woon wel gebeurt." Lokkertjes nodig om medewerkers te werven afke van der toolen Onverwacht hoge personeels kosten hebben ervoor gezorgd dat het Rijnland Ziekenhuis af gelopen jaar minder geld heeft overgehouden dan de bedoe ling was. Het regionale zieken huis, met vestigingen in Leider dorp en Alphen aan den Rijn, heeft een positief saldo van twee ton, terwijl was gerekend op een half miljoen. De leiding wijt de hogere per soneelslasten voornamelijk aan de verhoging van de lonen en de invoering van de 36-urige werkweek. Maar ook de kosten die het ziekenhuis maakt om personeel te werven en te be houden, hebben een rol ge speeld. Er is een te krap aanbod van personeel in vergelijking met de vraag. Ziekenhuizen zijn niet alleen meer geld kwijt aan activiteiten om medewerkers te werven, ze moeten ook met lokkertjes komen, zoals goede kinderopvang en interne oplei dingen. In het aantal patiënten is vo rig jaar geen grote verandering gekomen. De bezoeken aan de poliklinieken zijn vorig jaar toe genomen met 5,3 procent. De hoeveelheid klinische patiënten nam af met 0,7 procent, dat komt overeen met het landelij ke beeld. Het Rijnland Ziekenhuis be vindt zich middenin een aantal belangrijke ontwikkelingen. De hoofdvestiging in Leiderdorp wordt uitgebreid, terwijl in Al phen aan den Rijn wordt ge werkt aan een intensievere sa menwerking met verpleeghuis Oudshoorn. Daarnaast is samenwerking met de twee andere ziekenhui zen in de regio, het LUMC en het Diaconessenhuis, een 'speerpunt'. Zo loopt er een project om de patiënten op te splitsen in klanten voor topkli nische zorg (door het LUMC) en die voor routinematige zorg (door de andere twee zieken huizen), en om zowel de ambu lancediensten als elkaar op de hoogte te houden van het aan tal beschikbare bedden. In Warmond zijn politici als echte zeilers wel gewend om overstag te gaan. Toch blijft het wennen als ze plotseling volledig van koers veranderen. In Leiderdorp denken burgemeester en wethouders gewoon recht- toe-recht-aan te kunnen blijven varen, hoeveel stormen van protest er ook opsteken tegen de aangekondigde stijging van de OZB met 32,5 procent. De komende weken moet blijken of deze gelegenheidszeilers onder druk van achterbannen, oppositie en de 'gewone' burger niet een knieval maken en veranderen in 'abseilers'. En in Voorschoten moet een 'naïef' raadslid alle zeilen bijzetten om zichzelf te blijven. Politici zijn regelmatig 'bezorgd', soms 'teleurgesteld' of 'boos' en af en toe schrikken ze ergens van. Meestal moet je daar niets achter zoeken. Loopt het allemaal wel los. Is het niet meer dan een oprisping. Maar vorige week trapten we er weer eens in. 'Stop de persen!' rie pen we toen we een persbericht onder ogen kregen van de WD in Leiderdorp. 'De WD is geschrok ken', stond daar zwart-op-wit. 'Hou een plekje open op de voor pagina!', schreeuwden we over de redactie toen we lazen dat de colle gepartij is geschrokken 'van de be groting'. Klare taal. De WD wil het blijkbaar allemaal anders. Crisis in het college! Goed dat we de rest van het pers bericht nog even doornamen, wat erop neerkwam dat de liberalen akkoord gaan met een drastische verhoging van de OZB. De WD staat achter de begroting, lazen we. Met alle begrip voor de onont koombare maatregelen. Natuurlijk. We hadden het kunnen weten: politici schrikken meestal maar heel even. Net zoals ze vaak maar heel even boos zijn. Maar Als echte zeilers zijn de politici in watersportdorp Warmond wel gewend om overstag te gaan. Toch blijft het wennen als ze plotseling volledig van koers veranderen. foto epa nog geen paar uur later stonken we er weer in. In Warmond dit keer. Daar maakte PW-raadslid H. Goudsmit zich tijdens een com missievergadering enorm boos op adviesbureau DHV. Hij veegde de vloer aan met een onderzoeksrap port van dit bureau. Het ontbrak er nog maar aan dat hij er een aanste ker bij hield. 'Een onduidelijk rap port' en 'DHV is in gebreke geble ven', hoorden we Goudsmit roe pen. Na de bel voor de tweede ron de gingen we er dus nog maar eens goed voor zitten. Ach, we hadden het kunnen weten. Met een stalen gezicht sprak Goudsmit plotseling van een 'historisch moment voor Warmond' en een 'overwinning' want: 'er ligt nu een duidelijk rap port'. In de politiek kan woede snel omslaan in enthousiasme. We hadden het kunnen weten. Grauwsluier Nieuwe raadsleden hebben in het begin nog wel eens moeite met de grauwsluier, die over veel ervaren collega's hangt en hen daardoor aan het zicht onttrekt. Nieuwko mers beginnen enthousiast, maar verdwijnen al gauw onder deze spreekwoordelijke hoofdbedekking en komen met reacties en lezingen die uitblinken door mistigheid, ambtelijk woordgebruik en vooral saaiheid. Claudia Regoor weigert echter vooralsnog zichzelf onzichtbaar te maken, terwijl ze toch al ruim een jaar meeloopt in de Voorschotense politiek. Toen ze net haar debuut had gemaakt als raadslid voor de PvdA waagde ze het om de proble matiek op de Leidseweg-Noord aan de orde te stellen. „In m'n naï viteit begon ik erover. Iedereen viel meteen over me heen. Daar was al zo vaak over gesproken. Al vele ja ren. Hoe ik het in m'n hoofd haal de om dat punt weer aan de orde te stellen." Een ander zou het hoofdstuk Leidseweg voorgoed hebben afge sloten. Zo niet Regoor. Onlangs ging ze opnieuw deze drukke straat op. „Het wordt bijna de nagel aan m'n doodskist. Er wordt geklaagd en geklaagd door bewoners, maar er gebeurt niets. Waarom beginnen we alvast niet met een vrachtwag enverbod halverwege de Leidse weg? We moeten niet blijven toe kijken." Opnieuw verbazing en onbegrip. Vooral bij wethouder Aad Draijer: „Zo'n aanpak hebben we juist ja ren gehad in Voorschoten. We moeten niet een klein stukje van de verkeersproblematiek aanpak ken, maar de hele verkeerssituatie onder de loep nemen. De proble men worden verplaatst en dan be gin je weer opnieuw. Alsjeblieft geen ad-hocbeslissingen." Regoor is daarmee weer in de naï viteit teruggekeerd, maar hopelijk niet in de anonimiteit. Het kan geen kwaad als de mist door een frisse wind af en toe verdwijnt. judv nihof en jan preenen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13