Felle kritiek op IK^ Hervormde Gemeente ii Katwijk erft acht miljoei Eerste vrouwelijke priester Oud-Katholieke Kerk gewijd Servisch-orthodoxe kerl KFOR chanteert Servië I Geloof Samenleving MAANDAG 20 SEPTEMBER 1999 REDACTIE AAD RIETVELD, 071-5 VANDAAG 20 De populariteit van Sint Eustachius, de heilige van vandaag, is mede te danken aan zijn hob by: jagen. Door de eeuwen heen een geliefde sport. De legende van Sint Eustachius, die de schutspatroon is van de jagers, werd bijvoorbeeld in Fran se kathedralen, zoals die van Tours, Auxerre, Les Mans en Chartres, afgebeeld in grote glas-in-lood ramen. Jagers- held Eustachius leefde in de tweede eeuw en was een vooraanstaand Romeins staatsburger. Tijdens een jacht partij wilde hij een hert doden, totdat het dier zich om draaide. Hij zag dat in het gewei een stralend kruis zat. Terstond bekeerde Eustachius zich. Dat hij en zijn vrouw en kinderen daarmee de marteldood riskeerden, was geen reden zijn bekering stil te houden. Keizer Hadrianus liet er geen gras over groeien en beval hun marteldood. De le gende rond het hert lijkt verdacht veel op die van Sint Hu- bertus. God beslist vandaag over het lot van de mensen in het ko mende jaar. Het is verboden te eten, drinken of seks te hebben, en sommige orthodox gelovigen dragen zelfs geen leren schoenen om te laten zien dat zij de heiligheid van de aarde respecteren. Kortom: het is Jom Kippoer, de grote verzoendag voor de joodse gemeenschap, waarin men ge zamenlijk zijn eigen en gemeenschappelijke zonden be lijdt. Ontevreden homo's weer naar Eijk Groningen De COC-afdelingen Groningen en Friesland spre ken vanavond opnieuw met de aanstaande bisschop Eijk van Groningen over zijn opvattingen over homoseksualiteit. Het COC is bij nader inzien niet tevreden met de uitleg die Eijk tij dens een eerste gesprek heeft gegeven. De afdelingen hebben inmiddels met grote verbazing kennis genomen van de volledi ge tekst van de omstreden collegedictaten van Eijk. Die tekst wijkt op een aantal cruciale punten af van hetgeen Eijk tijdens de eerste ontmoeting heeft gezegd, aldus een verklaring van het COC Friesland. Weer arrestaties Falun Gongsekte peking De Chinese politie heeft opnieuw honderden leden van de onlangs verboden Falun Gongsekte gearresteerd. Dit be richtte het Informatiecentrum voor de Mensenrechten in Hong Kong gisteren. De arrestaties hadden in negen verschillende steden plaats. De arrestanten oefenden in het openbaar hun leer uit, die ideeën van allerlei religies verenigt. Eén arrestant zegt mishandeld te zijn. Falun Gong is sinds juli dit jaar in Chi na verboden, omdat de sekte bijgeloof zou verspreiden. Hon derden mensen zijn opgepakt, onder meer bij massale vreedza me demonstraties. De sekte zegt wereldwijd meer dan honderd miljoen leden te hebben. De Chinese regering houdt het op twee miljoen. Paus verklaart Sloveense bisschop zalig mariborPaus Johannes Paulus II heeft zondag in de Sloveense stad Maribor de voormalig bisschop van de stad, Anton Martin Slomsek zaligverklaard. De Slovenen beschouwen Slomsek (1800-1862) als de geestelijke vader van hun natie. De Paus riep tijdens de mis in Maribor de volkeren van de Balkan op tot vre de. De 'kortzichtige nationale gevoelens' en het egoïsme moe ten worden overwonnen, zei het hoofd van de katholieke kerk. Hij vroeg de Balkan-bewoners 'echt patriottisme' en het samen leven van volkeren te bewerkstelligen. Eten Haagse Hogeschool 'halal' den haag Het restaurant van de Haagse Hogeschool krijgt woensdag als eerste schoolrestaurant in Europa een certificaat van de Halal Feed and Food Inspection Association (HFFIA). Daarmee voldoet het voedsel dat op de school wordt bereid of ficieel aan de islamitische spijswetten. Volgens de school hech ten de vele allochtone studenten waarde aan deze officiële hal- al-verklaring. De exploitant van het hogeschoolrestaurant heeft een medewerker in dienst die de maaltijden halal bereidt. Millenniumgroet voor Israël nukerk De organisatie Christenen voor Israël is een kaartenac tie begonnen om de inwoners van Israël persoonlijk te groeten ter gelegenheid van het jaar 2000. Op de kaart verontschuldigen de gelovigen zich voor hun houding tegenover het joodse volk. Bij de nadering van het jaar 2000 groeten de christenen Israël „met schaamte en verootmoediging voor de hoogmoedige zelf verheffing, die christenen en kerken zo vaak ten opzichte van Israël hebben laten zien". De afzenders zeggen dankbaar te zijn voor het Woord van God, „dat we via Israël ontvangen heb ben". Israël behoort op grond van de bijbel aan het joodse volk toe, meent Christenen voor Israël. Op de voorkant van de kaart staat een tekst uit het bijbelboek Amos die deze opvatting on dersteunt. „En Ik zal hen in hun land planten en zij zullen niet meer worden uitgerukt uit hun land, dat Ik hunlieden gegeven heb, zegt de HEERE uw God." utrecht anp De Oud-Katholieke Kerk in Ne derland heeft sinds zaterdag haar eerste vrouwelijke priester, de 47-jarige Grete Verhey-De Jager. De oud-katholieke aarts bisschop van Utrecht, A. Glaze- maker, wijdde haar tot priester tijdens een viering in de St. Ger- trudiskathedraal in Utrecht. Verhey werd in oktober 1996 de eerste vrouwelijke diaken in het kerkgenootschap, dat in Nederland ongeveer 8000 leden telt. De moeder van vier kinde ren was vanaf 1993 pastoraal werkster in de parochies in Ou dewater en Utrecht. „De priesterwijding van Ver hey houdt een bijzondere ver antwoordelijkheid in voor de kerk en haar bisschoppen", zei Glazemaker in zijn preek. Het besluit om het ambt open te stellen voor vrouwen is volgens hem breed gedragen door de synode, maar het wordt tegelij kertijd binnen en buiten de kerk aangevochten. Glazemaker beschouwt die moeilijkheden als een „blijven de opdracht om elkaar te zoe ken en nabij te zijn." De bis schoppen hebben het besluit met een goed geweten geno men, zei hij. „We kunnen pas tores niet uitsluiten van de zen ding om sacramenten te bedie nen alleen omdat zij vrouwen zijn", aldus de aartsbisschop. In oktober 1998 sprak de sy node van de Oud-Katholieke Kerk zich in overgrote meerder heid uit voor de openstelling van het ambt voor vrouwen. De twee bisschoppen stemden hier van harte mee in. Aan het be sluit ging ongeveer tien jaar dis cussie vooraf. De Oud-Katholieke Kerk in Nederland ontstond als reactie op de concentratie van de macht in de Rooms-Katholieke Kerk bij de paus. Met de verkie zing van een eigen bisschop was in 1723 de breuk met Rome een feit. Na de afkondiging van het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid in 1870 zochten katholieke afscheidingsbewe gingen uit verscheidene landen contact met elkaar in de Unie van Utrecht. Wereldwijd zijn er ongeveer 500.000 oud-katholie ken. Kerken verdeeld over vredesvraagstukken utrecht anp Secretaris-generaal B. Plaisier van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft zaterdag felle kritiek geuit op het Interkerkelijk Vre desberaad. Bij de opening van de 33-ste vredesweek in Utrecht verweet hij het IKV te veel een eigen weg te gaan. Als het IKV zijn draagvlak wil behouden, dan moet het dich ter bij de kerken komen te staan. Het vredesberaad is er volgens Plaisier niet mee ge diend als de veelheid van stem men in de kerken wordt ver meerderd met een eigen geluid van het IKV. „De kerken stonden alleen toen ze hun beleid moesten be palen", zei de hervormde top man naar aanleiding van de Kosovo-oorlog. „Het IKV heeft de kerken niet gevraagd om tot een gezamenlijk standpunt te komen." Verder hoorden de kerken alleen via de media wat het IKV deed of zei. IKV-voor- zitter F. van der Meer diende Plaisier meteen van repliek. Kort na het uitbreken van de gewelddadigheden hebben de kerken op uitnodiging van het IKV zich beraden op de situatie. Daaruit is onder meer de ver klaring van de Raad van Kerken voortgekomen, die ook namens de Samen op Wegkerken is uit- gegaan. Verder behoort het tot de eigen verantwoordelijkheid van het IKV meningen te ver kondigen die niet door alle deelnemende kerken worden gedeeld. Het IKV heeft de taak de discussie op gang te bren gen, zei Van der Meer. Eerder had de algemeen se cretaris van de Remonstrantse Broederschap, M. Bosman- Huizinga, impliciet kritiek op de Samen op Wegkerken geuit. „Er zou veel gewonnen zijn als de kerken gezamenlijk zouden DJIl r"' ne optrekken." Tijdens de Ko oorlog hebben de Same Weg-kerken eigen verklap uitgegeven. Plaisier erkende dat de Kosovo-oorlog 'zijn' hun uitgangspunten maa n ten dele hebben waargeu m' Die houden in dat vrede eJ typisch een kerkelijke te dat hierbij zo mogelijk nu dere religies moet wordt mengewerkt, dat dit vani hart van het geloof, na e" dat Christus de bevrijd e moet gebeuren en tensloi 'ee middelen en doelste[ f" dicht bij het Woord van moeten blijven. Ook dominee J. Pos tol stuurslid van de pacifisTUl Doopsgezinde Vredesgro: on kende dat ten aanzien va ovo „de kerken het hebl ten zitten. Wij zijn besd door wat daar gebeurd zij. i va S' ieh- !J- „Zijn Naam zij geprezen met diep ontzag voor alles wat Hij ons toevertrouwd." Met die woor den maakt dominee J. Blom in het blad Om de oude kerk van de Hervormde Gemeente in Kat wijk aan Zee melding van een erfenis van meer dan acht miljoen gulden die de kerk heeft ont vangen. Dominee P. Stam noemt in het blad de naam van de schenkster, wijlen mevrouw Noo- men-Van Vliet van de Boulevard, 'met eerbied en grote dankbaarheid' „Een eenvoudige vrouw, een stille in dèn lan de die leefde naardat zij bezat", zo omschrijft dominee Stam 'tante Nel' Noomen-van Vliet. „Een vrouw ook die langzaam van een min of meer vrijzinnige geloofsbeschouwing naar de gereformeerde is gegroeid. Zij verlangde naar elementair onderwijs uit de Schriften. Mi me onder prediking en pastoraat van voorganger dominee D. Driebergen en vat zelf is zij tot geestelijke verdieping gekome Drie charitatieve instellingen en de keii 'nf gen elk acht miljoen gulden uit de nalaten van mevrouw Noomen-Van Vliet. „Een kend en praktikaal voorbeeld van een niei gen aan geld en goed", aldus Stam. „Wan me prietpraat is een hol ding, maar een cl lijke daad is van Boven. De kerkvoogdij zal de komende tijd, aid; minee Blom, 'zorgvuldig overwegen' wate maal met het geld gedaan kan worden. „De Heere geve de broeders kerkvoogde dankbaarheid, wijsheid en teergevoelighe met deze schenking op een piëteitvolle^ om te gaan." In de Sint Gertrudis-kathedraal in Utrecht wijdde aartsbisschop Glazemaker van de Oud-Katholieke Kerk za terdag voor het eerst een vrouw tot priester. foto cpd BELGRADO 'ANP KFOR dreigt de bescherming van de Servisch middeleeuwse kloosters Decani en het Patriar chaat van Pee op te heffen als de Serviërs zich terugtrekken uit de VN-overgangsraad voor Kosovo. Dit zegt de politiek ad viseur van de Servisch-ortho doxe kerk, de historicus Dusan Batakovic. „Het is een duidelijk signaal: de monumenten zullen worden vernield als jullie niet meewer ken", zegt Batakovic. Hij spreekt van chantage. De multi nationale vredesmacht zou de detachementen rond beide kloosters al verschillende keren korte tijd hebben teruggetrok ken. Zonder de aanwezigheid van KFOR blazen Albanese ter roristen de kloosters op, ver wacht Batakovic. KFOR-woordvoerder majoor Roland Lavoie ontkent de aan tijging. „Het is onzin. We ge bruiken de veiligheidsmaatre gelen niet voor politieke spelle tjes. KFOR doet alles om de ker ken te beschermen, maar kan niet altijd overal op tijd zijn." Het klooster Decani en het Patriarchaat van Pee behoren samen met het klooster Graca- nica bij Pristina tot de meest waardevolle Servische culturele monumenten in Kosovo. De beschuldiging van chan tage komt enkele dagen na de publicatie van een boek van de Servisch-orthodoxe kerk - Ge kruisigd Kosovo - over de ver nieling van meer dan vijftig Ser vische kerken en kloosters in de provincie na de intocht van KFOR op 13 juni. Patriarch Pavle, het hoofd van de Servisch-orthodoxe kerk, zegt in de inleiding te ho pen dat het met foto's geïllus treerde overzicht „het geweten wakker schudt van degenen die in staat zijn de misdaden te stoppen." De patriarch gelooft dat „zij die zijn opgestae het ene kwaad, niet slee sieve getuigen zullen bl het andere kwaad da aanwezigheid geschied Hoge kerkfunctio zoals de 'internet-mor der Sava Janjic in Dec ervan overtuigd dat he Bevrijdingsleger UCK tisch probeert voor ee tijd de sporen van de f en christelijke cultuur vo te vernietigen. In diverse gevallen dozers en trucks gebi de stenen van de vern bouwen weg te brengi herbouw onmogelijk Volgens de historicus I past dit in de Albanese listische ideologie, van uit dat Kosovo in deleeuwen toebehooi hun zogenaamde vo de Illyriërs, en dat de altijd slechts bezetters weest." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Finland: Flinke perioden met zon en meest droog. Maxima tussen 11 en 16 graden. Noorwegen: In het zuiden tamelijk veel bewol king, vooral dinsdag perioden met regen en bovendien veel wind. In het noorden meer zon en veel droger. Middagtemperatuur van een graad of 12 in het noor den tot bijna 20 graden plaatse lijk in het zuiden. Zweden: Wolkenvelden en vooral dinsdag met name in het zuiden perioden met regen. Daar bovendien veel wind. Maxima tussen 11 en 18 graden. Oenemarken: Bewolkt en winderig, met vooral dinsdag perioden met regen. Middagtemperatuur rond 19 gra den, dinsdag iets frisser. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Meest bewolkt en regenachtig. In Schotland bovendien veel wind. Dinsdag schijnt af en toe de zon en vallen er buien. Middagtempe ratuur ongeveer 18 graden. België en Luxemburg: Bewolkt en perioden met regen. Dinsdag af en toe zon, maar ook kans op een bui. Maxima rond 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Bewolkt en geruime tijd regen. Dinsdag tijdelijk wat droger en af en toe zon. Maxima rond 19 gra den. Portugal: In het noorden bewolking en af en toe regen. In het zuiden soms zon en waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 16 graden in het noordwes ten tot omstreeks 24 in het oos ten van de Algarve. Madeira: Wolkenvelden, maar meest droog. Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Spanje: In het noorden bewolkt, perioden met regen en veel wind. In het zuiden geregeld zon en droog. Maxima van 20 graden langs de Golf van Biskaje tot bijna 30 in Andalusie. Canarische Eilanden: Vooral op de zuidstranden gere geld zon en droog. Elders meer bewolking en op de noordstran- den eerst nog veel wind. Middag temperatuur tussen 25 en 30 graden. Marokko: Westkust: In het noorden wolken velden en kans op een bui. In het zuiden perioden met zon en meest droog. Maxima van een graad of 23 in het noorden tot te gen de 30 in het zuiden. Tunesië: Maandag in het noorden kans op een stevige regen of onweersbui. Verder zonnige perioden en meest droog. Maxima dalend naar ongeveer 28 graden. Zuid-Frankrijk: Over het algemeen veel bewol king en geruime tijd regen. Vooral in de bergen veel neerslag. Mid dagtemperatuur tussen 20 en 24 graden. Mallorca en Ibiza: Wegtrekkende regen en geleide lijk meer opklaringen. Maxima rond 24 graden, dinsdag iets ho ger. Italië: Half tot zwaar bewolkt en gere geld stevige buien, soms met on weer en plaatselijk heel veel neer slag. Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 28 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt vooral maandag enkele stevige buien, soms met onweer en lokaal met veel neerslag. Middagtempera tuur omstreeks 25 graden. Malta: Af en toe zon en kleine kans op een bui. Maxima rond 27 graden. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog. Maxima onge veer 27 graden. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur tus sen 23 en 28 graden. Duitsland: Bewolkt en perioden met regen. Dinsdag ook wat zon. Middag temperatuur dalend naar 20 gra den. Zwitserland: Veel bewolking en geruime tijd regen, vooral in het zuiden grote hoeveelheden neerslag. In de bergen veel wind. Middagtempe ratuur rond 20 graden. Oostenrijk: Bewolkt en geruime tijd regen, plaatselijk grote hoeveelheden. Maxima omstreeks 20 graden. DINSDAG 21 SEPTEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.24 Zon onder 19.41 Maan op 18.09 Maan onder02.18 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.25 13 55 00.58 13.28 Laag 08.34 21.07 08.15 20.48 Weerrapporten 20 september 08 uur: esa bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront aèk opklaringen hagel lagedruk mist windrichting ft hogedruk zonnig 19 temperatuur „a™ luchtdruk in 1000 hecto pascal 15 6 00 Wenen half be 22 17 0.0 23 18 0.0 13 12 14.0 16 14 19.0 23 16 0.0 27 22 0,6 19 0.0 15 8 0.0 17 11 0.0 Zurich half bew Bangkok half bew. Buenos Aires onbewolkt Casablanca licht bew. Johannesburg half bew. Los Angeles onbewolkt New Orleans hall bew. New York zwaar bew. Tel Aviv onbewolkt L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging. Ma. t/m/ vr. 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-53172 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 92' ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENT! Maandag t/m vrijdag van 8.30 ft 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging*: het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1 betaling. VERZENDING PER POf Voor abonnementen die per post (b worden verzonden geldt ei aan portokosten per verschijndag. :slx ri LEIDSCH DAGBLAD OPCASSE Voorn- hebben of blind zijn (of ei leeshandicap hebben), is een san Uv van het regionale nieuws uit hell d j Dagblad op geluidscassette besef informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectu- INTERNET: v.leidschdagblad.nl E-MAIL: redactie.ld@damiate.hdc.nl 24 17 0.0 21 12 0.0 34 27 0 1 17 10 0.0 27 18 12.0 22 10 0.0 19 17 0.0 29 24 0.0 23 17 0.0 31 19 0.0 N H U I ONGEVALLENDIENST e\* Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond® feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10