'Noordzee zonder ingrijpen over enkele jaren leeggevist' Erasmus leidt op tot 'konmaster' orte wilde actie bij lading op Schiphol Economie Cybershow in Frankfurt 'Studenten te laks met opzetten eigen bedrijf FNV wil nieuwe afspraak boren naar Waddengas Maxis en A&P-supermarkten in de etalage FNV kader: looneisen hoger I )uitse magneetzweefbaan over één spoor VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1999 >riaheipe De tijd voor de kalebas is weer aangebroken. In het JJoord-Brabantse Mariaheide heeft een verkoper nog een impo- M lerende voorraad in vele kleuren en maten. FOTO ANP JACOB MELISSEN rl (lanten groenteboer naar supermarkt haag De groenteboer verliest steeds meer terrein aan de upermarkt. Volgens het Productschap Tuinbouw kopen nu 72 rocent van de Nederlanders hun verse groente en fruit bij de uper. Drie jaar geleden was dat nog 67 procent. De marktkoop- j? eden met groente vergaat het nog redelijk. Zij verloren in drie iar een procent marktaandeel. De uitgaven voor verse groen- 1 en fruit stegen de afgelopen drie jaar, vooral door de hogere rijs. Een Nederlands huishouden gaf in het eerste halfjaar bij- 300 gulden uit tegen 273 gulden in 1996. 'o ichorsing vergunning fabriekswinkel haag/lelystad Minister Pronk (VROM) heeft de komst van 'ej en 'fabriekswinkel' naar Lelystad voorlopig geblokkeerd. De ^ergunning die de gemeente had verstrekt voor de benodigde ondverkoop is geschorst tot 1 maart 2000. Pronk vindt dat Le- stad zich niet aan de procedures heeft gehouden. De gemeen- heeft geen bestemmingsplan gemaakt voor het gebied waar winkel zou komen. Ook is de vestiging strijdig met de wet. gemeente legt zich voorlopig bij de schorsing neer. Pronk elt zeer strenge eisen aan de vestiging van fabriekswinkels of igeheten factory outlet centers. Het gaat om winkelcentra op edrijventerreinen waar fabrikanten hun producten recht reeks aan de consument verkopen tegen lage prijzen. pi amenwerking van telecomgiganten inden Het Britse telecombedrijf British Telecom heeft samen et zijn Amerikaanse concurrent AT&T een strategisch ver- ind gesloten voor de mobiele telefonie. Dat moet ertoe leiden it over de gehele wereld mobiele telecomdiensten worden J/. ngeboden. BT, dat samen met NS eigenaar is van Telfort, '"•ft samen met AT&T in 17 landen zo'n 41 miljoen klanten. Ze met de samenwerking de concurrentie een stap voor. Het itse Vodafone AirTouch, 's werelds grootste mobiele telecom- idrijf en moederonderneming van Libertel, voert gesprekken it het Amerikaanse Bell Atlantic. iCties dreigen bij waterschappen haag» Zowel leden van de CFO als die van Abvakabo willen ie voeren bij de waterschappen voor een 36-urige werkweek, vakbonden bereikten eerder een principeakkoord met de rkgevers, verenigd in de Unie van Waterschappen. Daarin 'S01 inden geen afspraken over de 36-urige werkweek. Nadat eer- n de CFO-leden het 'akkoord' hadden verworpen, volgden teren de leden van Abvakabo. De achterban eist dat de werk ers alsnog akkoord gaan met de 36-urige werkweek. Intus- i gaan de bonden een landelijke manifestatie voorbereiden, waterschappen tellen ruim 8.700 werknemers. akbonden wijzen plan Gasunie af iingen De vakbondsleden van FNV, CNV en VHP vinden sociaal plan dat Gasunie heeft voorgelegd onvoldoende. De en van FNV Bondgenoten wezen het plan gisteravond af. der stemden de achterbannen van CNV Bedrijvenbond en VHP al tegen. Door de tegenstand loopt de reorganisatie van sunie vertraging op. De ondernemingsraad moet nog advise- lover de plannen van Gasunie, maar heeft gezegd dat pas te c en als er een sociaal plan is. Gasunie wil het personeelsbe- nd met 200 banen terugbrengen naar 1,400. Dinsdag praten bonden weer met Gasunie. Itimatum over bewaking bij Philips iqvenFNV Bondgenoten heeft Philips tot woensdag de tijd jeven alsnog bakzeil te halen in het conflict rond de tachtig makers van vier Eindhovense complexen. Als het concern t bereid is het overleg daarover met de bonden te herope- i, volgen acties, aldus FNV-bestuurder J. Cuperus. Hij sluit irbij niets uit. De bewakers hebben gisteravond op een actie- gadering een eerder voorstel van Philips unaniem van tafel eegd. Het concern wil de bewaking van de betrokken com- xen overdoen aan Randon Beveiliging. FNV Bondgenoten ift becijferd dat de bewakers daardoor ongeveer 25 procent oon achteruitgaan. de afdeling Vliegtuigbela- van Schiphol heeft een staking gisteren enkele voor overlast gezorgd. 100 van de 2.200 perso- leden verzetten zich tegen lannen van KLM om de wijze en de roosters bij de ling te veranderen. M zegde de stakers toe met de bonden te gaan n. De gesprekken richten vooral op de voorwaarden Beroepsvissers in binnenwater krijgen meer mogelijkheden De Noordzee dreigt in enkele jaren te worden leeggevist. Tal van commerciële vissoorten zitten op dit ogenblik zelfs onder de kritieke grens. Zonder drastische ingrepen is in de toekomst een rendabele visvangst niet meer mo gelijk. Het visserijbeleid van de Europese Unie is uitgelo pen op een faliekante mislukking. Het primaire doel, een duurzame exploitatie van de visbestanden, is verder weg dan ooit. stationeerde Shotton maakte korte metten met het Europese visserijbeleid. Het idee dat vis serij moet zorgen voor voeding, werk, welvaart en sociale stabi liteit is op dit moment niet meer dan een abstracte theorie. „De zee is niet de broodtrom mel van de wereld. De arme landen kunnen de vis domweg niet betalen. Het is een luxe voedsel voor de rijken." De Amerikaanse hoogleraar Jon Sutinen deelde de kritiek. De visserijeconoom, verbonden aan de Universiteit van Rhode Island acht een fundamentele Die sombere geluiden klonken op het Nationaal Visserij Forum in Urk. Visserijdeskundige Ross Shotton van de FAO, de Voed sel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, toon de zich gisteren zeer pessimis tisch over de situatie in de Noordzee. Vooral de kabeljauw bevindt zich in gevaarlijk viswa ter. „Die kan binnen enkele ja ren zijn opgevist. Maar ook voor veel andere soorten ziet het er op de Noordzee slecht uit." De bij de FAO in Rome ge wijziging noodzakelijk. Staats secretaris Faber van visserij be aamde dat de EU niet heeft kunnen voorkomen dat een aantal commerciële visbestan den de afgelopen tien jaar een historisch laag niveau heeft be reikt. En andere bestanden be vinden zich dicht bij zo'n ni veau". Niettemin roemde zij de verdiensten van het Nederland se beleid: het heeft gezorgd voor continuïteit en stabiliteit in de hele sector, oordeelde zij. De staatssecretaris stuurde gisteren een beleidsbesluit naar de Kamer waarin staat dat be roepsvissers in het binnenwater ook andere vissoorten dan pa ling mogen vangen. Daarvoor zijn wel afspraken met sportvis sers noodzakelijk. Als zij er bin nen twee jaar niet uitkomen, moet er arbitrage komen. De Kamer had Faber in maart al om die mogelijkheid gevraagd omdat er onenigheid wordt ver wacht. Sportvissers hebben in het verleden soms forse bedra gen betaald aan het beroep om hun rechten op wit- en roofvis af te kopen. Binnenvissers zijn nu bijna geheel afhankelijk van visrecht op aal terwijl de palingstand langzaam maar zeker achteruit gaat. De vissoort is opgenomen in de categorie 'gevoelig' van de beschermende Rode Lijst van Zoetwatervissen. Faber komt de beroepsvissers ook met andere maatregelen te gemoet. Ze wil de pakkans van visstropers verhogen. Ook komt er actie tegen hengelaars die hun vis verkopen in overleg met de landelijke sportvisserij- organisaties. De staatssecretaris onderneemt geen actie tegen aalscholvers. Als de visetende vogels binnen beschermde na tuurgebieden blijven, is er niets aan de hand. „In andere gebie den kan dat anders liggen". Frankfurt De bezoekers van de 58ste internationale autotentoonstelling IAA in Frankfurt, die gisteren is begonnen kunnen onder meer op de stand van Bosch driedimensionale video's bekijken in speciale kunststof 'cyberhelmen'. Meer dan 1.200 exposanten uit 44 landen stellen er tot en met volgende week zondag hun nieuwe producten tentoon. Meer nieuws over de IAA op de pagina Weg en Wiel. FOTO AP AXEL SEIDEMANN Ybema wil naar 50.000 starters per jaar den haag anp Jaarlijks 50.000 nieuwe onder nemers die het aandurven een eigen bedrijfje te starten. Dat is het doel dat staatssecretaris Ybema van economische zaken zich heeft gesteld. Hij komt met voorstellen om de hobbels weg te nemen die jonge starters nu tegenkomen als ze een bedrijf willen beginnen. Zo worden de administratie ve lasten voor starters terugge bracht. Er komt op drie plaat sen in Nederland bij wijze van proef een bedrijvenloket, waar ondernemers met al hun vra gen terechtkunnen. En eerder werd al bekend dat een deel van de Vestigingswet wordt in getrokken. Startende onderne mers zijn hierdoor niet langer verplicht om een vestigingsdi ploma te hebben. Uit onder zoek is volgens Ybema gebleken dat deze laatste maatregel al leen al 1.600 startende onder nemers extra oplevert. Ybema constateerde gisteren dat het bij te weinig Nederlan ders opkomt om een bedrijf te beginnen. Ze zijn eerder ge neigd na te denken over het be drijf waar ze in dienst willen treden. Dat moet veranderen, vindt de staatssecretaris. Hij wil dat het ondernemerschap snel ler als alternatief wordt gezien voor het werknemerschap. Slechts zeven procent van de Nederlandse studenten besluit drie jaar na zijn studie om een eigen bedrijf op te zetten. Dat is veel minder dan in andere lan den. In Europa ligt het gemid delde op tien procent en in de VS zelfs op negentien procent. Daarom moet er volgens Ybe ma in het onderwijs meer aan dacht komen voor het starten van een bedrijf. Naam: Stan Valckx Leeftijd: 35 Beroep: profvoetballer bij PSV Eindhoven Burgerlijke stand: gehuwd Kinderen: één Auto: Mercedes C-klasse Hobby: motorrijden Voetballer Stan Valckx is inmid dels een van de oudgedienden in de Nederlandse competitie. Al hangt zijn loopbaan nu aan een zijden draadje, op advies van de medische staf van PSV (clubarts Van den Hoogen- band) moet hij vanwege een ka potte linkerknie zijn voetbal schoenen aan de wilgen han gen. Hij begon zijn profcarrière ooit bij VW in Venlo en heeft er inmiddels zo'n negen seizoe nen bij PSV uit Eindhoven op zitten met tussendoor een uit stapje naar Lissabon. Als inter national ging hij mee naar het Wereldkampioenschap in de Verenigde Staten waar hij spits Romario bewaakte in het duel Brazilië-Nederland. Sinds een jaar of tien is Valckx ook motorduivel, ten minste in zijn vrije tijd én bij mooi weer. Zijn laatste grote aankoop is dan ook een Harley Davidson. „Ik heb in die tien jaar alle merken al gereden en altijd een Harley in mijn achter hoofd gehad. Ik denk dat je als motorrijder uiteindelijk bij dat merk uit komt." Echt hard gaat Valckx niet op zijn machine. „Ik heb ook ooit een echt snelheidsmonster ge had", zegt de prof. „Na een klein tikkie gas zat ik al boven de 100 kilometer. Ik heb hem maar snel weer in de stalling gezet. De motor heb ik vooral voor rustige ritjes op zonnige dagen. Dan rijd ik met wat vrienden door de Kempen. En zo af en toe rijd ik er ook mee naar de training. Maar nu wordt het weer herfst. En dan berg ik hem op tot het volgende voorjaar." De beste aankoop die Valckx ooit heeft gedaan is zijn huis in Valkenswaard. „We waren al heel lang op zoek naar een wo ning in deze plaats", zegt de voetballer. „We woonden in een appartement en kregen een FOTO GPD ROLAND DE BRUIN kind waardoor we wat groters wilden. Dat was erg moeilijk. We hebben zelfs even overwo gen om naar België te trekken. Maar ineens liepen we tegen ons huidige huis aan." Valkenswaard heeft volgens Valckx vele geneugten. „Ten eerste komt mijn vrouw hier vandaan en kom ik er ook al een jaar of vijftien. Maar daar naast ligt het vlak bij mooie bossen, België en Eindhoven. Voor mij ligt het dus heel cen traal. Het huis zelf ligt tegen een meertje aan en wordt aan de voor- en de achterkant om geven door bossen." De slechtste aankoop was voor zijn kind, een badje. „Ik kreeg dat ding niet met mijn mond opgeblazen", zegt Valckx. „Mijn wangen stonden op ploffen. Ik moest daarom een pomp gaan kopen. Maar de volgende ochtend was de lucht er alweer uit, lek. Ik heb de hele zomer iedere dag staan pom pen. Volgend jaar koop ik een nieuwe." Als tip geeft Valckx het beleg gen mee. Zeker voor voetballers die na afloop van hun carrière nog willen genieten van hun centen. Zelf belegt hij al een aantal jaren. Hij zoekt altijd een aantal goede aandelen uit voor rendementen op de lange ter mijn. Met een klein deel van de centen speculeert hij onder meer met opties. Maar zijn be leggingen zijn vooral bedoeld om minder belasting te betalen. „Als je te veel spaargeld op de bank hebt, betaal je belasting over de rente. Beleggingen zijn nog steeds belastingvrij", aldus Valckx. den haag anp De FNV wil dat er een nieuw moratorium (akkoord tussen staat en olieconcerns) komt voor het boren naar gas in de Waddenzee. De komende vier tot vijf jaar moet worden afge zien van het recht op boren om de effecten van gaswinning op bodemdaling te onderzoeken. Als compensatie zou de over heid actiever moeten worden om de oliemaatschappijen te helpen de marginale gasvelden op zee te exploiteren. Vakbondbestuurder M. Neesen denkt dan aan een snel lere vergunningverlening. Nu wachten volgens hem maat- schappijen al 21 maanden op een vergunning. Dat wachten kost de bedrijven miljoenen guldens. Hij wil ook dat de overheid via Energie Beheer Nederland (EBN) gaat deelne men in de exploitatie van de marginale gasvelden op zee. In het vorig moratorium had den de oliemaatschappijen be loofd tijdelijk af te zien van nieuwe activiteiten op het Wad. De NAM wil'nu proefboringen doen om aan te tonen dat het gas er ook echt zit. Daarna wil de maatschappij het gas vanaf het vasteland winnen. De mi lieubeweging maakt ernstige bezwaren. Het kabinet moet nog een beslissing nemen maar een Kamermeerderheid is tegen boringen. Laurus - Super De Boer en Edah - zijn geïnteresseerd waaronder de wijzigingen wor den doorgevoerd. Volgens vak bond De Unie erkent KLM de onderbezetting en hoge werk druk. „Op een aantal plaatsen zullen er dan ook mensen bij komen, zo heeft KLM toege zegd", aldus een woordvoerder. Door de werkonderbreking werden vliegtuigen niet volledig gelost en geladen, wat leidde tot problemen bij de afhande ling van vluchten. Een aantal toestellen moest zelfs zonder bagage vertrekken. baarn anp Supermarktketen A&P krijgt een nieuwe ei genaar. Het Duitse concern Tengelmann, de huidige moeder, wil de voormalige Her mans-winkels verkopen. Naar kopers wordt nog gezocht, maar Laurus (Super de Boer, Edah) heeft al laten weten geïnteresseerd te zijn. Tengelmann is in Nederland eigenaar van de 125 A&P-supermarkten en zes Maxiswinkels, die onlangs zijn omgedoopt tot A&P-hypermarkt. De Nederlandse koe pel heet nog steeds Hermans Groep, hoe wel die naam niet meer voor de winkels wordt gebruikt. Volgens directeur W. Pijper van de Hermans Groep wil Tengelmann zich concentreren op de prijsvechters on der de supermarkten, terwijl A&P een su permarkt met gemiddelde prijzen is. De be langrijkste prijsvechters in Nederland zijn nu merendeels Duits: Aldi en Lidl. Vroeger had de Hermans Groep wel een keten van lageprijzenwinkels onder de naam Prijs- slag, maar de ruim dertig vestigingen zijn twee jaar geleden verkocht aan de Basis- markt (onderdeel van Laurus). Een ander probleem voor de Duitsers is het markt aandeel van 3,5 procent in Nederland dat nauwelijks nog is uit te breiden. Marktleider Ahold zegt de ontwikkelin gen nauwgezet te volgen, maar heeft zelf geen grote ambities om in Nederland uit te breiden. Ahold heeft al diverse malen ge steld dat het vooral wil groeien in de VS en landen in Zuid-Europa. Heel duidelijk is Dirk van den Broek (Di- gros, Bas van der Heijden). „Geen belang stelling", zegt D. van den Broek jr. gedeci deerd. Hij denkt dat Tengelmann in Neder land te hoog heeft gegrepen. De supermarkten van A&P hebben een omzet van 1,7 miljard gulden. Over het re sultaat heeft familiebedrijf Tengelmann zich nooit uitgelaten, maar het is volgens Pijper wel positief. De verkoop moet voor het einde van het jaar zijn afgerond. Voor het personeel zou de transactie geen gevol gen hebben. utrecht anp De kaderleden van FNV Bond genoten vinden de looneis van 0,5 tot 1 procent bovenop de inflatie te laag. Volgens voorzit ter H. Krul is bij de ledenraad plegingen van de afgelopen we ken duidelijk geworden dat het kader aanstuurt op een hogere looneis dan het bestuur had voorgesteld. Maandag maakt de vakcentrale FNV haar definitie ve looneis bekend. De hoogte zal voor een belangrijk deel worden bepaald door het infla tiecijfer waarmee het kabinet in de miljoenennota rekening houdt. Lange tijd gold een in flatiepercentage van 1,5 als richtlijn, maar de afgelopen maand is de inflatie opgelopen. De kans is groot dat het uitein delijke inflatiecijfer hoger uit pakt dan 1,5 procent en waar schijnlijk de 2 procent zal pas seren. De hardere opstelling van de leden komt ook door de berichten dat topmensen in be drijven er in 1998 zo'n acht pro cent op vooruit gingen, terwijl de gewone werknemer met minder dan drie procent ge noegen moest nemen. roen licht voor omstreden project Transrapid 27. X |ü)n dpa/rtr/anp .omstreden magneetzweefbaan tus- 1b i de Duitse steden Hamburg en Ber- i komt er, maar de supersnelle verbin- ag krijgt slechts één spoor in plaats - 1 een dubbelspoor om kosten te be- h. ^en. Dat heeft de Duitse minister van 12; keer, Franz Miintefering, gisteravond J2; klaard in het parlement. J3 )ver het project, de Transrapid, is ja- T 1 getwist. De kostenramingen gingen omhoog. De regeringspartijen P en Groenen kwamen bij de coalitie- iprekingen in het afgelopen najaar overeen de verbinding te bouwen, maar de overheidsbijdrage aan de financiering beperkt te houden tot 6,9 miljard gul den. Volgens Müntefering maakt de keus voor een enkel spoor het voor het bouw- consortium en de Duitse spoorwegen mogelijk de bijdragen te leveren die no dig zijn om het project uit te voeren. Het consortium bestaat uit de bedrijven Sie mens, Adtranz en Thyssen. Aanvankelijk leek een enkel spoor on haalbaar omdat er minder treinen zou den kunnen rijden en het rendement twijfelachtig zou worden. Volgens Mün tefering kunnen treinen straks in tegen- stelde richtingen rijden omdat er wel de len met een dubbelspoor komen. De treinen krijgen snelheden tot 400 kilometer per uur. Minister Müntefering verwacht dat ze in 2006 of 2007 gaan rij den. Nu in Duitsland de kogel door de kerk is, lijkt er ook perspectief voor de aanleg van magneetzweefbanen in Ne derland. Een consortium van Siemens, ABN Amro, HBG en Ballast Nedam pre senteerde in juni plannen om in de Randstad een cirkelvormige baan aan te leggen met een aftakking naar Gronin gen. In Eindhoven leerstoel voor 'het pientere pookje rotterdam-eindhoven anp De Erasmus Universiteit Rotter dam gaat managers opleiden voor de Konmar. Twintig werk nemers van de supermarktke ten begonnen gisteren met een sterk op de praktijk gerichte cursus van een jaar aan de zo geheten Konmar University. Staatssecretaris Ybema van economische zaken zei in het eerste college dat met de ver bintenis wordt vooruitgelopen op kabinetsplannen waarin de opleidingsverantwoordelijkheid bij de onderneming wordt ge legd. De Erasmus Universiteit denkt wijzer te worden van de ze commerciële activiteit, waar voor een aantal bv*s is opge richt. „Het is de eerste keer dat we in zee gaan met een super marktketen, maar het had ook een bank of een accountants kantoor kunnen zijn", zegt prof. dr. P. Akkermans. Het hin dert hem niet dat de super markt de opleiding aanduidt met university. „Het bedrijf mag dat. Die titel is niet beschermd, maar je moet niet denken dat het een univer siteit in onze zin is." Afgestu deerden kunnen zich 'konmas ter' noemen. De Technische Universiteit Eindhoven krijgt een leerstoel die zich gaat bezighouden met Continu Variabele Transmissies (CVT). De leerstoel is vernoemd naar dr. Hub van Doorne, een van de grondleggers van DAF en uitvinder van de variomatic, beter bekend als het 'pientere pookje'. Van Doorne voorzag als eer ste een personenauto van een CVT die werkte met behulp van een riem. Hij legde ook de grondslag voor de huidige me talen CVT-band die door Van Doorne's Transmissie in Til burg wordt geproduceerd en waarvoor wereldwijd steeds meer belangstelling bestaat. De leerstoel is een uitbreiding bin nen het vakgebied aandrijf- en tribotechniek. De familie van Doorne heeft de leerstoel mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9