Opnieuw doden bij explosie in Rusland Vredesproces Baskenland nog nauwelijks op gang Buitenland Efe 'Belgische gifkippen zijn nooit gevaarlijk geweest voor mensen' Dieptepunt relatie Australië/Indonesië Floyd is geen orkaan meer Algerijnen massaal voor Bouteflika li haalt ambassadeur j Spanje voor overleg JAC 17 SEPTEMBER 1999 bbers kandidaat voorzitter WWF Oud-premier Lubbers is kandidaat om het internatio- bëstuur van het Wereldnatuurfonds (WWF) te gaan leiden. y\VF in het Zwitserse Gland bevestigde gisteren Lubbers' lidatuur. „Maar het bestuur moet Lubbers' kandidaat-voor- schap nog officieel bevestigen", aldus een woordvoerder, racht wordt dat Lubbers bij de jaarlijkse WWF-conferentie jwachting zal maken als het nieuwe boegbeeld van de iale milieu- en natuurorganisatie. De WWF-conferentie voor eind oktober gepland. heime ontmoeting Barak en Arafat De Israëlische premier Barak en de Palestijnse presi- Arafat hebben de afgelopen nacht elkaar in het geheim ge- ;en. Onderwerp van gesprek waren volgens officiële Pales- bronnen details voor een definitief vredesakkoord. Vol- Israëlische regeringsvertegenwoordigers zijn de gesprek- zeer succesvol' geweest. De twee ontmoetten elkaar in het van Arafats naaste medewerker Abu Mazen in de stad illah. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Levy )or de radio verrast te zijn door de ontmoeting. „Ik was jp de hoogte. Ik hoorde het op de radio", aldus Levy. te voor Duitse neo-nazi soldaat Een Duitse ex-militair die andere militairen filmde terwijl verkrachtings- en moordscènes speelden en nazi-rituelen len, is gisteren veroordeeld tot een boete van zo'n vierdui- gulden. De rechter zei dat de video-opnamen van de 26- Mike Rueggeberg, die in 1997 in omloop werden ge- t, het imago van de strijdmacht ernstig hadden geschaad, jebergs advocaat voerde met succes aan dat niet het ma in de video's, maar de verspreiding ervan strafbaar was. iten over de video's leidden tot een openbaar debat over dersteld rechts-extremisme in het Duitse legers. np brandt in toekomst levenslang iDi De lamp van de toekomst gaat een leven lang mee. ;eft een onderzoeker van de Universiteit van Cambridge, lumphreys, gisteren verklaard. De basis van de lamp een recent ontwikkeld materiaal, galliumnitride, dat in- ft en veel minder stroom gebruikt dan gewone unpen. Lampen op basis van de nieuwe stof worden nu in verkeerslichten in Londen en Bristol. Galliumnitri- pen zijn klein, gebruiken slechts eenvijfde van de stroom irmale lampen gebruiken en worden, tot nu toe, alleen ge- door het Japanse bedrijf Nichia Chemical Industries. ziliaan roostert vrouw op barbecue ANEiRO Een 34-jarige Braziliaanse bankmedewerker heeft •jarige vrouw met een hamer doodgeslagen en haar ver is op de barbecue geroosterd. Het echtpaar had volgens oriteiten ruzie over de verkoop van zijn huis buiten Curi- hoofdstad van de zuidelijke staat Parana. De vrouw ver- Ie zich met een mes, maar dat mocht niet baten. Forensi- eskundigen moesten een DNA-test op de verkoolde bot- voeren om de vrouw te kunnen identificeren. I-Afrikaan schiet mensen dood intein Een luitenant in het Zuid-Afrikaanse leger heeft n op een legerbasis in de stad Bloemfontein een bloed- ngericht. Zeven mensen werden dodelijk verwond voor- schutter, die verschillende kantoorruimtes binnenliep en wilde weg op officieren en burgerpersoneel schoot, zelf idere militairen werd doodgeschoten. Vijf mensen raak- rond. Het motief voor de aanval is niet bekend, maar de sluit raciale spanningen niet uit. De dader was zwart en chtoffers waren blank. en door bomaanslag in Iran Bij een heiligdom van de sjiietische moslims in de hei- d Mashhad in het noordoosten van Iran is gisteravond ii ontploft. Er vielen twee doden en acht gewonden, id trekt jaarlijks miljoenen pelgrims. In 1994 doodde een nnen het heiligdom 26 mensen. Teheran weet die aan- de gewapende oppositiegroep Mujaheddin Khalq, ie zei er niet bij betrokken te zijn geweest. Srebrenica blootgelegd In het Bosnische dorp Suceska, vlakbij Srebrenica, forensische experts gisteren een graf blootgelegd. In het rden de resten aangetroffen van zeven vermoedelijke ffers van de val van Srebrenica, de moslimenclave die in 5 ondanks de aanwezigheid van Nederlandse Dutchbat- rd ingenomen door Servische troepen. Sinds de val van üca worden meer dan 7.000 moslims vermist. Vermoed at zij vermoord zijn. In massagraven zijn tot nu toe circa :hamen aangetroffen. ewerker Bin Laden aangehouden De Turkse politie heeft begin deze week een medewer- de Saudische multimiljonair en terrorist Osama bin La- jehouden. De man, die Mahrez Amdouni zou heten, is iet Turkse particuliere televisiestation ATVop de lucht- ^an Istanbul opgepakt. Bin Laden wordt ervan verdacht ipdracht heeft gegeven tot de bomaanslagen op de Ame- ambassades in Tanzania en Kenya, die vorig jaar au- lan meer dan 250 mensen het leven kostten. Hij staat in nigde Staten boven aan de lijst van meest gezochte per- let land heeft een beloning van meer dan 10 miljoen uitgeloofd voor tips die tot de aanhouding van de Saudi- i. Vermoedelijk verblijft hij in Afghanistan. ihulp van IMF voor Turkije Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) zal Turkije joen dollar (ruim één miljard gulden) aan noodleningen ken voor herstel van de schade van de aardbevingsramp ïgustus. Het totaal aan buitenlandse steun komt daar- tneer dan 3 miljard dollar, zo heeft de Turkse ondermi- financiën gisteren verklaard. Turkije komt op grond inleg bij het IMF in aanmerking voor noodhulp van al 330 miljoen dollar. Maar een IMF-team heeft na in- van de schade geconcludeerd dat de omvang van de 5n verhoging tot 490 miljoen dollar rechtvaardigt. at VS verdubbelt salaris president l0n« De Amerikaanse Senaat heeft gisteren het groene even voor een verdubbeling van het jaarsalaris van de it. van bijna 440.000 gulden naar bijna 880.000 gulden, shoofden van de Verenigde Staten hadden al meer dan ar geen salarisverhoging gehad. De zittende president, ton, profiteert er niet meer van. pa zijn ambassadeur in tse hoofdstad Madrid gegeven voor overleg keren naar Santiago, actie wil het Zuid- pse land protesteren >paanse houding in de n de voormalige Chi- ttator Augusto Pino- 16 leense regering pro- "en de rechtbanken ig met Spanje te de kwestie. Het land Minister: 'Geen verband met ontploffingen in Moskou' In een flatgebouw in de Russische stad Sint-Petersburg heeft zich gisteravond een explosie voorgedaan. Daarbij zijn vier doden en zeker drie gewonden gevallen. Vol gens de politie is de ontploffing veroorzaakt door explo sieven. Maar ook een gasontploffing werd vanochtend nog niet helemaal uitgesloten. sint-petersburg-moskou Rusland is de afgelopen weken opgeschrikt door een serie bomaanslagen op flatgebou wen, waarbij in totaal bijna driehonderd mensen zijn om gekomen. Gisterochtend nog vielen in de Zuid-Russische stad Volgodonsk zeventien do den door een bomaanslag op een flatgebouw. Volgens de minister van bin nenlandse zaken, Roesjajlo, houdt wat in Sint-Petersburg is gebeurd geen verband met re cente ontploffingen in Moskou. Volgens de autoriteiten zijn de eerdere aanslagen waarschijn lijk het werk van Tsjetsjeense separatisten. De politie van Moskou heeft opnieuw twee Tsjetsjenen aangehouden die verdacht worden van betrok kenheid bij twee recente aan slagen in de Russische hoofd stad. In de Russische media doet inmiddels een groot aantal spe culaties de ronde over de ach tergrond van de aanslagen. Zo zou het Kremlin of de Russi sche veiligheidsdienst FSB zelf de bommen hebben geplaatst, om zo de mogelijkheid te creë ren de noodtoestand uit te roe pen. Op deze manier zouden de komende parlementsverkiezin gen in december kunnen wor den afgelast en zelfs de stem ming over een nieuwe presi dent in de zomer van 2000. Pre sident Jeltsin en zijn entourage zouden zo langer aan de macht kunnen blijven. Het Kremlin en de FSB hebben deze geruchten naar het rijk der fabelen verwe zen. Ook wordt er gespeculeerd over het spoedige ontslag van premier Poetin, krap een maand in functie, en zelfs het vertrek van president Jeltsin zelf. Premier Poetin verklaarde gisteren dat de autoriteiten in staat waren om het terrorisme een halt toe te roepen, maar hij kondigde geen concrete maat regelen aan. President Jeltsin zei de grens met Tsjetsjenië be ter te zullen beveiligen. De pre sident wil geen transportver bindingen meer tussen de op standige republiek en de rest van de Russische Federatie. Reddingswerkers banen zich een weg door het verwoeste fiatgebouw in Volgodonsk, in het zuiden van Rusland. Zeker zeventien mensen vonden de dood bij de bomaanslag op het gebouw. foto ap sergei venyavski Britten geven informatie over spion Garbo londen dpa De Britse geheime dienst M15 heeft vandaag telegrammen ge publiceerd van Juan Pujol Gar cia, bijgenaamd Garbo. Deze Britse dubbelagent misleidde de Duitsers over de geallieerde invasie in Normandië op 6 juni 1944. Garbo, die als Arabei voor de Duitsers werkte, poogde in opdracht van de Britten Berlijn ervan te overtuigen dat de inva sie in Normandië slechts een afleidingsmanoeuvre was. De echte landing zou verder naar het noorden plaatsvinden. Drie dagen na het losbarsten van het offensief meldde Garbo aan de Duitsers dat de echte invasie strijdkrachten nog altijd in Groot-Brittannië waren. De dubbelagent zorgde ervoor dat de nazi's hun tankdivisies niet onmiddellijk naar Normandië stuurden. „Uit de vermelde be richten blijkt dat het wat de huidige aanvallen betreft, om een grootscheepse operatie gaat die echter als afleidings manoeuvre dient, om zo veel mogelijk reserves daarheen te lokken, opdat elders met gega randeerd succes kan worden toegeslagenschreef de dub belagent op 9 juni 1944. Milities willen gebieden niet opgeven brussel anp De dioxinebesmetting in België heeft geen schade opgeleverd voor de volksgezondheid. Zelfs als iemand dertig tot veertig zwaar vergiftigde kippen of eie ren zou hebben gegeten hoeft hij zich nog geen zorgen te ma ken. Dat schrijven onderzoekers van de Franstalige Katholieke Universiteit van Leuven en het Belgische ministerie van land bouw gisteren in het Britse we tenschappelijke tijdschrift Na ture. Een van hen, de toxico loog prof. A.Bemard, heeft dit ook verklaard tegen de Belgi sche parlementaire enquête commissie die het dioxine schandaal onderzoekt. In Nature stellen de deskun digen dat bij de dioxinecrisis, die in februari uitbrak, veevoer verontreinigd is geraakt met vijftig kilo pcb's en één gram di oxines. Kippen en kuikens wer den er ziek van, maar varkens en koeien ondervonden er geen hinder van. En voor de mens was het risico minimaal. Ber nard kent in de afgelopen vijftig jaar 23 dioxinebesmettingen bij pluimvee. Volgens hem heeft geen ervan medische gevolgen gehad voor de mens. De dioxinecrisis heeft België vele miljarden franken gekost en ook grote politieke gevolgen gehad. Op de vraag of er alleen maar sprake was van nodeloze paniek antwoordt Bernard in het dagblad De Standaard„De prijs was zeker te hoog, maar ik wil ook niet zeggen dat het alle maal nutteloos was. Je merk imago is ook wat waard, net als de zuiverheid van het voedsel. Wat er niet in hoeft, mag er niet inzitten, gezond of niet." Een woordvoerder van de Europese Commissie zegt in een reactie dat ook zeer kleine risico's voorkomen moeten worden als de volksgezondheid in het ge ding is. DARWIN-JAKARTA ANP-DPA-AFP-Rtr De betrekkingen tussen Indo nesië en Australië worden met de dag slechter. De eilanden staat kondigde gisteren aan dat het het vier jaar oude veilig heidspact met Australië opzegt wegens de opstelling van het buurland in de kwestie-Oost- Timor. Australië leidt de vredes macht waarvan de eerste mili tairen waarschijnlijk het ko mende weekeinde de vroegere Portugese kolonie binnentrek ken. Indonesië heeft de afgelo pen dagen herhaaldelijk ge waarschuwd voor geweld van pro-Indonesische milities tegen Australische militairen. De pro-Indonesische milities willen de door hen gecontro leerde gebieden niet opgeven. De leider van de Aitarak-militie, Eurico Guterres, wil Oost-Ti- mor opdelen tussen de VN-vre- desmacht en zijn eigen troepen. Als het aan hem ligt, houden zijn milities de controle over acht van de dertien districten in Oost-Timor. De VN-troepen zouden genoegen moeten ne men met de overige vijf. Inmiddels is Indonesië in af wachting van de komst van mi litairen van de internationale troepenmacht in Oost-Timor begonnen met het terugtrekken van soldaten uit het gebied. washington-hong Kong Een huis is verwoest na een bezoekje van de orkaan Floyd. De orkaan die gisteren over delen van de Verenigde Staten raasde, is inmiddels nog maar een 'tropische storm'. Het aantal dodelijke slachtoffers van Floyd is volgens sommige bronnen vier, volgens andere zeven. De materiële schade was gisteravond nog niet nauwkeurig in kaart gebracht. Ook aan de andere kant van de wereld was er orkaange- weld. De orkaan York heeft gisteren het openbare leven in Hongkong ontwricht. Een man werd door rondvliegend puin gedood, drie mensen worden vermist en zeker 493 mensen raakten gewond. foto »ap» bill caldwell Volgens militaire woordvoer ders in Jakarta zouden onge veer 5.000 man, onder wie ve len van Oost-Timorese komaf, zijn weggehaald om confronta ties met de vredesmacht te voorkomen. Het totaalaantal troepen dat Jakarta in Oost-Ti mor heeft gelegerd, ligt tussen de 12.000 en 15.000. Het eerste vliegtuig met hulp goederen voor de vluchtelingen in Oost-Timor is vandaag ver trokken. De Indonesische rege ring gaf gisteren haar toestem ming voor de voedseldropping. Volgens de VN-coördinator voor humanitaire hulp in Oost- Timor bestaat de eerste vlucht uit dekens en voedsel. ALGIERS ANP-AFP-Rtr Een overweldigende meerder heid van de Algerijnse bevol king heeft zich gisteren in een referendum uitsproken vóór het beleid van president Bou teflika, dat na zeven jaar bloedi ge burgeroorlog vrede en ver zoening moet brengen. Minis ter van binnenlandse zaken Sel- lal zei vanochtend dat 98,63 procent van de stemmen vóór het plan is uitgebracht. De op komst onder de 17,5 miljoen kiesgerechtigden was 85,06 procent. De kiesgang verliep zonder ongeregeldheden. Bouteflika had zijn politieke lót verbonden aan de uitslag van het referen dum. Hij dreigde af te treden als het volk zich donderdag niet massaal achter zijn vredes- en verzoeningsplannen zou scha ren. Als de bevolking dit wel deed, dan beloofde Bouteflika naast vrede en veiligheid ook sociaal-economische vooruit gang en een harde aanpak van de corruptie. Daarvoor zijn drastische maatregelen nodig, want, con cludeerde hij gisteren zelf, 'ie dereen is bang en alles is ziek in dit land.' Het beleid van Bou teflika omvat onder andere am nestie of strafvermindering voor 'bekeerde' moslimextre misten die geen bloed aan hun handen hebben. MADRID DANIEL WOOLLS wil voorkomen dat de ex-dicta tor vanuit Groot-Brittannië wordt uitgeleverd aan Spanje waar hij voor een rechtbank zou moeten verschijnen. Ma drid heeft alle Chileense ver zoeken de zaak in der minne te schikken tot op heden afgewe zen. Het terugroepen van een am bassadeur wordt gezien als een van de zwaartse diplomatieke middelen. De traditioneel goe de relaties tussen de twee lan den komt door deze actie onder zware druk te staan. De Baskische afscheidingsbeweging ETA zal nooit haar wapens inleveren bij de Spaanse regering. Dit heeft een woordvoerder van Herri Batasuna, de politieke arm van de ETA, gisteren op de Spaanse televisie verklaard. Dat zou volgens de woordvoerder na melijk betekenen dat de ETA haar ne derlaag bekent en dat is absoluut niet het geval. De beweging wil eventueel wel haar wapens 'neerleggen' of over dragen aan een Baskische nationale regering. Maar volgens de woordvoer der is het belangrijkste om een oplos sing te vinden voor de oorzaak van het conflict. Morgen is het precies een jaar geleden dat de ETA een wapenstilstand afkon digde. Na dertig jaar strijd voor onaf hankelijkheid waarbij achthonderd doden vielen. Hoewel de afschei dingsbeweging zich tot nu toe aan het bestand houdt, is niet iedereen in Spanje er gerust op dat de vrede in aantocht is. De bevolking van Baskenland en de rest van Spanje reageerde vorig jaar voorzichtig opgelucht toen de ETA aankondigde een bestand in acht te zullen nemen. De beweging neemt het bestand in acht, maar weigert, zo als de Spaanse regering wil, het ge weld voorgoed af te zweren. In mei voerden de ETA en de Spaanse rege ring voor het eerst sinds 1989 vredes besprekingen. Maar de ETA zegde een tweede bijeenkomst, die in augustus gehouden zou worden, af en schortte de contacten met de regering op. De afscheidingsbeweging beschuldigde premier Jose Maria Aznar ervan de onderhandelingen te willen misbrui ken om stemmen te winnen bij de in maart volgend jaar te houden verkie zingen. Het is onwaarschijnlijk dat de onder handelingen voor de verkiezingen worden hervat. Niemand betwijfelt dat er een kans bestaat op blijvende vrede. De eerste opwinding is echter verdwenen. „We hebben goede redenen om hoop te koesteren", zei de minister van bin nenlandse zaken Jaime Mayor Oreja gisteren. „Maar we weten ook hoe we twijfel moeten herkennen. De ETA heeft de grote beslissing nog altijd niet genomen." De regering gelooft dat de tijd in haar voordeel werkt. Hoe langer de ETA het bestand volhoudt, hoe moeilijker het zal zijn om het geweld te hervat ten, zo luidt de redenatie. Na vijftien maanden zonder moorden - de laatste ETA-moord dateert van drie maanden voor het bestand - voelt de vrede zo goed dat de Spanjaarden en zelfs de Baskische nationalisten het volgens de regering niet zouden pikken als er weer bommen gaan ontploffen. Waarnemers manen de regering ech ter niet ontspannen achterover te leu nen om van de rust te genieten. „De regering vergist zich als ze denkt dat het verstrijken van de tijd het bestand onomkeerbaar maakt", zegt een voor malig lid van de Baskische regionale regering. „De ETA doet vreemde, irra tionele dingen. Het vredesproces heeft meer dan slechts tijd nodig." Volgens hem en andere waarnemers bestaat er tot op zeker hoogte zelfs helemaal geen vredesproces. „Wat we zien is een bijna virtueel vredespro ces", zegt Alfredo Retortillo, hoogle raar politicologie aan de Universiteit van Baskenland in Bilbao. In de eerste ronde van de vredeson derhandelingen, die werd gehouden in het Zwitserse Zurich, heeft de ETA naar verluidt geëist dat de regering het recht van de Basken erkent om over hun eigen lot te beslissen. Voor de regering is dit onbespreekbaar. Op dit punt is het vredesproces blij ven steken. Alles wat de regering heeft aangeboden zijn concessies inzake de behandeling van de ruim vierhonderd ETA-leden die gevangen zitten. „De onderhandelingen zijn gedoemd te mislukken", zegt een andere rege ringsvertegenwoordiger. „Er is hoege naamd geen basis voor een akkoord." De ETA zelf hoopt dat een gevormde brede coalitie van Baskische nationa listische partijen en maatschappelijke organisaties voldoende druk kan uit oefenen op de regering-Aznar om een onafhankelijk Baskenland te realise ren. De politieke tak van de ETA, Herri Batasuna, maakt deel uit van die coa litie, maar ook de gematigde centrum rechtse Baskische Nationalistische Partij. Als de een jaar geleden gevormde coa litie, de zogenoemde groep van Lizar- ra, uiteenvalt zou dat volgens Francis co Lepamendia, hoogleraar politicolo gie in Bilbao, ernstige gevolgen heb ben. „Ik twijfel er niet aan dat de ETA, als Lizarra uiteenvalt, teruggrijpt op politiek geweld", zegt Lepamendia.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7