Kabinet maakt noodplan ziekteverzuim in de zorg Varkensboeren willen meer tijd voor sanering Binnenland Zonder proces aan de schandpaal genageld Luxe woonboot Deel GroenLinks mijdt Ridderzaal Op dronk Rotterdam helpt Turkse stad bij wederopbouw IDAC 17 SEPTEMBER 1999 elstandscommissies op de schop tHAAO» Staatssecretaris Remkes (volkshuisvesting) gaat de standscommissies aanpakken. Ze moeten objectiever en tzichtiger gaan werken. De vergaderingen van de commis- worden openbaar, en leden mogen niet langer dan vier jaar blijven. Op deze manier wil Remkes een einde maken aan toenemende kritiek op de commissies die de plannen om dakkapel of een schuur te bouwen beoordelen. De manier nop dat gebeurt roept de sfeer op van achterkamertjes waar- jen clubje onaantastbaren met een gevoel van esthetische erioriteit eigen ontwerpoplossingen aan derden opdringt, rijft Remkes aan de Tweede Kamer. ins Bernhard maakt het goed put/den haag Het gaat goed met prins Bernhard, die giste- üThet ziekenhuis in Utrecht een nieuw buisje in de keel >gom zijn ademhaling te verbeteren. „Hij heeft een goede ht gehad en is goed geluimd", aldus hoofddirecteur E. Brou- rsvan de Rijksvoorlichtingsdienst. Het is nog niet bekend ineer de 88-jarige prins naar huis mag. Hij zal naar verwach- nog enkele dagen in het ziekenhuis moeten blijven, zeker het oog op zijn hoge leeftijd. rkeerschaos bij Market Garden d {gena In en rond Nijmegen is een verkeerschaos ontstaan )e rde 55e herdenking van Operatie Market Garden, de gealli- e opmars tegen de Duitsers in 1944. De herdenking is ge- den in het centrum van de stad, dat was afgezet voor het :r. Op de snelweg naar de stad stonden kilometerslange fi- ïZf £en aantal bestuurders probeerde te ontsnappen door op g; nelweg te keren en als spookrijder terug te rijden. Hun staat 30 hoge boete te wachten. Andere automobilisten krijgen een Curing omdat ze achteruit rijdend over de vluchtstrook of de berm terugkeerden naar de afslag. in< iderzoek Nigeriaanse meisjes iaag» Er komt een onderzoek naar de mogelijke betrokken- 1 van medewerkers van de Nederlandse ambassade bij de (kei van Nigeriaanse meisjes naar Nederland. Dit heeft het sterie van buitenlandse zaken laten weten. Uit een onder van Terre des Hommes bleek deze week dat zeker vierhon- Nigeriaanse meisjes sinds 1996 Nederland zijn binnenge- d ai (keld en in de prostitutie zijn beland. De ambassade speelt en ens Terre des Hommes een belangrijke rol bij de mensen- iog (kei. Handelaren die de jonge meisjes onder valse voor- jde iselen op het platteland ronselen, betalen duizenden gul- do voor een visum naar Nederland. Dat bedrag betalen zij ou Ie Nigeriaanse Immigratiedienst, die nauw contact heeft rlai Nigeriaanse ambtenaren van de ambassade. leiding voor uniformberoepen ipgi ingen Vrede Veiligheid, zo heet de nieuwe mbo-oplei- Inlii die jongeren voorbereidt op een beroep in uniform. Van- de studie, een project van het ministerie van onderwijs, Sdloningen van start gegaan met circa zestig leerlingen. De fine e is voor jongeren die graag politieman, beveiligingsbe- of soldaat willen worden, maar dat niet kunnen vanwege er ti vooropleiding, een verkeerde uitstraling of gebrek aan mo- e. In een jaar worden de studenten klaargestoomd voor de die ze moeten doen voor functies bij politie, marine, land- i acftit of beveiliging. )odj esl> itale trapveldjes voor de jeugd doe wg_i Minister Van Boxtel (grote stedenbeleid) wil in de pra n 'digitale trapveldjes' inrichten. Vroeger verzamelden de ieti ren zich in hun vrije tijd op voetbalveldjes. Nu moeten er wo en komen waar kinderen vertrouwd kunnen raken met de 1, ee uter, vindt Van Boxtel. De trapveldjes moeten ervoor zor- at kinderen geen achterstand oplopen als ze thuis geen uter hebben. Hij verwees naar een project in de Schilders- inifi Den Haag waar kinderen overdag internetten en oude avonds hun sollicitatiebrieven schrijven. Hij denkt erover )k H ekken onder te brengen bij de brede buurtscholen. heti kin 'TriiuGHet CDA bepleit een nieuw stelsel van ziektekosten- euze ;eringen. Een vaste premie moet in de plaats komen van va) lomensafhankelijke ziekenfondspremie. Mensen met een ïkomen krijgen daarbij een zorgsubsidie. Het plan 'Naar menselijke maat in de gezondheidszorg' is vandaag gepre- in H|erd. Iedereen kan kiezen of hij zich particulier verzekert te- ektekosten of zich aansluit bij het ziekenfonds nieuwe let plan borduurt voort op het CDA-voorstel de kosten wonen, zorg en kinderen elk aan een maximumpercentage et inkomen per huishouden te binden. Wie daarboven kan een subsidie krijgen. Het plan sluit ook aan bij de om mensen meer keuzemogelijkheden te geven. Vlementair onderzoek WAO' jjtslj Fractievoorzitter Rosenmöller van Groenlinks zal k ide week tijdens de algemene beschouwingen pleiten n |je ïen parlementair onderzoek naar ziekteverzuim en ar- ongeschiktheid. Het aantal arbeidsongeschikten neemt teeds toe. Dat toont aan dat maatregelen die tot nu toe enomen, zoals de privatisering van de Ziektewet en de QPj niet hebben gewerkt. Het parlementair onderzoek moet n ye leggen wat de oorzaken zijn van het slechte functioneren et huidige beleid en uitmonden in 'een pakket maatrege- ior mensen die al jarenlang langs de kant staan', aldus Ro- A presenteert zorgplan e bro öller. Betere arbeidsomstandigheden en begeleiding personeel nodig ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Oiensten Het kabinet werkt aan een noodplan waarmee het grote aantal verpleegkundigen dat arbeidsongeschikt wordt, kan worden verminderd. Ziekenhuizen en andere zorg instellingen moeten zich meer inspannen om het ziekte verzuim onder hun personeel te beperken. Zieke werk nemers moeten veel beter worden begeleid en de ar beidsomstandigheden moeten worden verbeterd. den haag gpd In de eerste helft van dit jaar steeg het netto aantal uitkerin gen op grond van de Wet Ar beidsongeschiktheid (WAO) met ruim 9.000. Deze stijging is voor een groot deel toe te schrijven aan werknemers in de zorgsector. Volgens staatssecre taris Hoogervorst van sociale Kamer twijfelt over resultaat Klimaatnota den haag anp De Tweede Kamer vraagt zich af of de klimaatmaatregelen van minister Pronk (Milieu) wel vol doende opleveren. De bewinds man denkt snel meer doeltref fende maatregelen te moeten nemen tegen de opwarming van het klimaat door afvalgas- sen uit schoorstenen en auto- uitlaten. Uit de schriftelijke reacties van de fracties op de Klimaat nota bleek gisteren dat nogal wat twijfels bestaan over een aantal voorstellen van Pronk. Zo wil de minister dat kolen centrales snel overgaan op gas. D66-Kamerlid Augusteijn her innert Pronk eraan dat deze mogelijkheid in 1998 nog veel te duur was. De WD vreest de gevolgen van sluiting van ko lencentrales: misschien moet er dan meer stroom uit Duitsland worden geïmporteerd die is op gewekt in bruinkoolcentrales, en dat is juist slecht voor het milieu. Twijfels zijn er ook over de 'schone lucht' die Nederland in het buitenland denkt te kunnen 'kopen', en over de verdeling van de lasten binnenslands. Mogelijkheden om het vracht vervoer minder vervuilend te maken, krijgen volgens WD en CDA nauwelijks aandacht. PvdA-Kamerlid Crone wil dat Pronk en minister Jorritsma (economische zaken) meer maatregelen nemen om het energieverbuik in te dammen. De economische groei is zo sterk dat de voordelen van energiebesparing en zuinig energiegebruik teniet worden gedaan. Het Centraal Planbureau heeft ook al gewaarschuwd dat in de Klimaatnota van Pronk nogal wat maatregelen staan waarvan de opbrengst (erg) on zeker is. Nederland wil in 2010 25 megaton zogenoemde 'broeikasgassen' (onder meer kooldioxide) minder uitstoten dan in 1990. Dit moet om aan internationale afspraken te vol doen. HS HAP HÊ-T OOK. AWPEgS KOMMEN f(2g-S£NTE bar1 ■£- med 'P£! zaken is te vrezen dat de ra ming van het kabinet (maxi maal 930.000 arbeidsonge schikten in 2002) wordt over schreden. Samen met minister Borst van volksgezondheid laat Hoogervorst onderzoeken hoe het grote ziekteverzuim onder het personeel van zieken- en verpleeghuizen kan worden aangepakt. Het kabinet wil extra geld uit trekken om initiatieven te on dersteunen van werkgevers in de zorg die het WAO-probleem aanpakken. Er zijn volgens Ho- gervorst genoeg voorbeelden van verpleegtehuizen waar dankzij een alerte bedrijfsarts of een beter werkrooster het per soneel minder en minder lang durig afwezig is wegens ziekte. De staatssecretaris vindt dat andere instellingen van die aanpak kunnen leren. De oorzaak van de proble men ligt in het personeelstekort in de zorg. „Door de hoge werkdruk vallen mensen uit, waardoor de werkdruk nog ver der toeneemt. Het is een vicieu ze cirkel die moet worden door broken. Alle werkdrukproble men in de zorg zouden kunnen worden opgelost als het ziekte verzuim met een paar procent zou verminderen." Volgens Hoogervorst is de oplossing op korte termijn niet te vinden in het aantrekken van extra perso neel. „Daarvoor is de arbeids markt te krap." Hoogervorst vindt dat veel overheidsinstel lingen, dus ook in de zorg, te gemakkelijk omgaan met het WAO-probleem. „In grote orga nisaties worden de kosten van ziekteverzuim makkelijker afge wenteld op het budget. De WAO-premies zijn hierdoor de laatste jaren enorm omhoog ge gaan en daardoor is het mana gement wakker geschud." enschede harry gerritsma In Enschede zijn duizend affi ches met foto's verspreid waar op een 23-jarige inwoner van de stad met naam en toenaam van verkrachting wordt be schuldigd. De man wordt niet verdacht van een dergelijk mis drijf. De affiches zijn gemaakt door de vader van een meisje (14). Hij zegt dat zijn dochter door hem is verkracht. De be schuldigde heeft de vader aan geklaagd wegens smaad en las ter. De politie Twente wil niet op deze zaak ingaan, maar keurt dergelijke acties in 'het alge meen' af. „Het is kwalijk en ook gevaarlijk wanneer niet is be wezen dat een delict is begaan. Dan kun je niet iemand in het openbaar aan de schandpaal nagelen", aldus een woord voerder. Onlangs werden ook in Rotterdam duidelijk herkenbare foto's verspreid van een vrouw die werd aangemerkt als 'kin- Amsterdam Deze drijvende woning is het prototype van de watervilla's die een plaats krijgen aan het 'steigereiland', één van de eilanden waaruit de nieuwe Amsterdamse wijk Uburg zal bestaan. De villa is tot 4 oktober te bezichtigen aan de Oostelijke Handelskade. Voor deze luxe woonboten moet tussen de half en twee miljoen gulden worden neergeteld. Het idee is afkomstig uit Canada. FOTO ANP ROBBERT SLAGMAN derverkrachtster De vader is ervan overtuigd dan de afgebeelde man zich aan zijn dochter heeft vergre pen. „De affiches zijn een waar schuwing en hulp om kinderen tegen dit soort mensen te be schermen", stelt de vader. Het OM in Almelo heeft nog niet besloten of de vader voor smaad en laster wordt vervolgd. Nadat die aangifte van ver krachting van zijn dochter had gedaan, werd de aangemerkte man aangehouden. Enkele da gen later kwam hij wegens ge brek aan bewijs vrij. Op de affiches staat: „Ik heb een paar dagen vastgezeten voor verkrachting. Maar als je je maar lekker dom houdt en alles blijft ontkennen ben je zo weer vrij! Wanneer je dit leest en iets weet bel dan de politie in En schede want ik ben toch een gevaar voor Kleine Meisjes. Afz: diverse mensen, die bang zijn voor herhaling met andere kin deren." Actie: straffeloos wapens inleveren den haag anp Minister Korthals van justitie wil in december een grote lan delijke actie houden om ieder een de gelegenheid te geven il legale slag- en steekwapens anoniem en zonder strafvervol ging in te leveren bij de politie. In de eerste maanden van vol gend jaar volgt wellicht een soortgelijke actie voor vuurwa pens. De acties gaan vooraf aan een nieuwe wet, waarin de maxi mumstraf op verboden wapen bezit omhoog gaat van negen maanden naar vier jaar. Voor verboden wapenhandel wordt de strafmaat verhoogd van vier naar acht jaar. De inleveractie biedt geen vrijwaring voor ver volging van misdrijven die met de wapens zijn gepleegd. De meerderheid van Kamer steunt het idee van de Haagse burgemeester Deetman - voor zitter van het Landelijk Plat form tegen geweld - om de be voegdheden van de politie om wapens op te sporen uit te brei den. De Kamer wil dat de poli tie auto's mag doorzoeken op wapens. Als de politie bij een verkeerscontrole nu wapens aantreft in een auto, mag ze die niet in beslag nemen. De ministers Korthals (justi tie) en Peper (binnenlandse za ken) lieten in april weten de be voegdheden van de politie voorlopig niet te willen uitbrei den. den haag* oranjebitter de monarchistische gevoelens maxi maal gaan stromen. Wij bezitten deze gevoelens niet", aldus de volksvertegenwoordigers.,Als te genstanders van erfelijke staatsfuncties zouden wij onwaarachtige deelnemers zijn aan de bij eenkomst." Zij vragen Korthals Altes in de vergadering me dedeling te doen over de reden voor hun absen tie. „Afwezig wegens redenen van principiële aard", luidt daarvoor de traditionele formule. Zes Groen Linksers zullen op Prinsjesdag niet in de Ridderzaal aanwezig zijn. De Tweede-Kamer leden Van Gent, Singh Varma, Vendrik en Van der Steenhoven en de Eerste-Kamerleden Pitstra en Platvoet hebben dat meegedeeld aan de voor zitter van de Verenigde Vergadering der Staten- Generaal, Korthals Altes. „De reden voor onze af wezigheid is dat Prinsjesdag in hoge mate een ceremonieel karakter heeft, waarbij met het rotterdam gpd STEVENHAGEN Chateau Bernones Ruton 1998 Haut-Médoc, Cru Bourgeois 75d i f) 99 GALLGALL op orde te brengen zijn zeer be perkt, doordat al het rijdende materieel verloren is gegaan. De eerste hulp zal bestaan uit een zending tenten. Gölcük heeft daaraan grote behoefte, want de inwoners die door de aardbeving dakloos zijn gewor den, zullen de winter in tenten moeten doorbrengen. Veel mensen wonen nu onder plas tic lappen. Het zal nog vele maanden duren voordat het puin is geruimd en de eerste nieuwe woningen gereed zijn. Gölcük zit dringend verlegen om nog veel meer zaken, mate rieel en immaterieel. Rotterdam heeft veel gedaan aan de hulpverlening. Als een van de weinige gemeenten zette de Maasstad een lokaal infor matienummer op. Bovendien werd het rampenplan ingezet om psychische hulp aan slacht offers te verlenen. De Turkse stad Gölcük, zwaar getroffen bij de aardbeving van een maand geleden, krijgt hulp uit Rotterdam. Het gemeente bestuur adopteert de industrie stad aan de Zee van Marmara en zal helpen bij de wederop bouw. Twintig van de ongeveer 39.000 inwoners van Turkse af komst, onder wie acht kinde ren, zijn bij de aardbeving om gekomen. Een paar mensen worden nog steeds vermist. De Rotterdamse delegatie die Gölcük bezocht om te bepalen bij welke hulp de stad het meeste gebaat is, trof een onbe schrijflijke ravage aan. Zo'n vijf duizend inwoners vonden de dood. Een onbekend aantal slachtoffers ligt nog onder het puin. Ontelbare gebouwen zijn ingestort of zwaar beschadigd. De mogelijkheden om de stad Ook Brinkhorst moet straks water bij de wijn doen den haag lianne sleutjes Het eerste paarse kabinet gooide de beuk erin: er was te veel mest en daar moest snel een einde aan komen. Land bouwminister Jozias van Aartsen trot seerde geheven rieken en woeste boeren en drukte zijn varkenswet door het par lement. Maar de boeren hadden niet lang het nakijken, de rechter stelde de wet buiten werking. Het kabinet kon niet zo maar varkens afpakken zonder vergoeding. Het ministerie had wéér niets in handen om het mestoverschot te verkleinen. Het zag als klap op de vuurpijl minister Hayo Apotheker vroeg tijdig vertrekken. Laurens-Jan Brinkhorst trad aan als der de paarse landbouwminister. Met de rammelende varkenswet kon hij niet veel meer uitrichten. Dus gooide hij het over een andere boeg: de Brusselse mi- lieueisen voor grondwater. Die kent hij maar al te goed, als voormalig Europees topambtenaar voor milieu. De EU-richt- lijnen schrijven voor dat per 2003 een li ter grondwater niet meer dan 50 milli gram nitraat mag bevatten. Op sommige plekken in Nederland is die concentratie vijf keer hoger en dat komt door te veel mest. Als Nederland zich straks niet aan de Brusselse norm kan houden, komt de Europese Unie met boetes van 180 mil joen per jaar. Daar is volgens het kabinet geen speld tussen te krijgen. Dus mag een boer vanaf die tijd niet meer mest produceren dan hij kwijt kan op zijn ei gen land of op dat van anderen. Op ak kerland mag een boer in 2003 nog maar 170 kilo nitraat (stikstof) per jaar kwijt, op grasland 250 kilo. De boeren kunnen het idee van mestaf- zetcontracten billijken. Dat hebben ze zelf ook al eens bedacht. Toch stonden ze vorige week met kwade koppen te genover Brinkhorst nadat deze zijn mestplan had gepresenteerd. Want het kabinet wil volgens hen te veel en te snel. Het plan kost meer bedrijven de kop dan de zesduizend waarvan het kabinet uitgaat, menen de boeren. Wat hen vooral steekt, is dat het kabinet gemaak te afspraken schendt. Eind vorig jaar kwamen de boeren en het kabinet over een dat in 2008 zou worden voldaan aan de Brusselse nitraatnormen. Vijf jaar la ter dan de EU eiste, maar dat zou met wat tekst en uitleg wel geplooid kunnen worden, dachten milieuminister Pronk en toen nog landbouwminister Apothe ker. Brussel bleek daar deze zomer niet ge voelig voor. Daar maakte Brinkhorst op zijn beurt dankbaar gebruik van. Hij ge bruikte de strikte Europese eisen als breekijzer. Na jaren van duwen en trek ken aan het mestprobleem door zijn voorgangers heeft hij nu het tij mee. De boeren beseffen al langer dan van daag dat er iets moet gebeuren. Hun vertegenwoordigers betwisten niet dat zij aan de normen moeten voldoen. Wel keren zij zich tegen de wijze waarop. „Veel boeren hebben het gevoel dat het kabinet een tijdstraject kiest waarvan je je afvraagt: is dat wel nodig", zei LTO- voorzitter Gerard Doornbos gisteren na overleg met Brinkhorst. De boeren vin den dat de minister in Brussel moet on derhandelen over uitstel, dat doen an dere landen ook. Op die manier wordt de schade beperkt en blijven er meer be drijven overeind. De helft van de Tweede Kamer, inclusief coalitiegenoot WD, vindt dat de boeren meer tijd moet worden gegund dan het kabinet wil. Nederland is immers een van de dértien EU-landen die in gebreke blijft als het gaat om de nitraatnorm. Dus moet toch iets te onderhandelen zijn, is de gedachte bij die Kamerleden. Ondertussen hebben diverse juristen al gewaarschuwd dat ook het nieuwe mestbeleid juridische haken en ogen heeft. Net zoals de oude varkenswet. De landbouwminister geeft voorlopig nog geen krimp en houdt vast aan zijn plan. Hij kan ook moeilijk al een week na de presentatie een gat slaan in zijn eigen voorstel. Maar na veel overleg met boe ren en Kamer kan hij dit najaar nog al tijd proberen om Nederlands water bij de Europese wijn te gieten. Zeker als het merendeel van de EU-lidstaten om uit zonderingen vraagt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3