Het dak op met Lianne TV- WEER Gedoogbeleid Schiphol BIG BROTHER: raar gedoe 106 Management volgens de methode Basil Fawlty Hoofdpijn m vm VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1999 COMMENTAAR Schiphol produceert opnieuw te veel lawaai. De problemen spitsen zich deze keer toe op één punt in de buurt van Amstel veen. Op deze plek is de toegestane hoeveelheid vliegtuigherrie voor het lopende jaar opgesoupeerd. Minister Netelenbos (ver keer) wil de overschrijding gedogen, zoals zij al eerder soortge lijke overtredingen heeft goedgekeurd. De milieubeweging stapt waarschijnlijk weer naar de rechter. Netelenbos verzekert dat er binnenkort echt een einde zal ko men aan haar gedoogbeleid. Ze werkt aan een nieuwe geluids zone waaraan Schiphol zich wél strikt moet houden. Nu knijpt ze af en toe nog een oogje dicht omdat-omwonenden geen extra hinder zouden ondervinden van de overtredingen. Niet zonder reden staan milieu- en omwonendenorganisaties sceptisch te genover de mooie belofte van Netelenbos. Zij herinneren zich hoe de politiek na jarenlange discussies toch besloot tot de aan leg van de vijfde baan. Op het eerste gezicht doet Netelenbos een moedige stap door het maximum-aantal huizen in de nieuwe lawaaizone te verla gen van 15.000 naar 12.000. Schiphol verwacht met pijn en moeite binnen de aangescherpte norm te kunnen blijven. Maar de luchthaven waarschuwt ook alvast dat aanhoudend slecht weer kan leiden tot een hogere geluidsbelasting van de omge ving. In dit winderige en regenachtige land hoefje geen zwartkijker te zijn om te vrezen dat Schiphol de nieuwe 'harde' grens van 12.000 huizen op een dag zal overschrijden. Maar opnieuw ge dogen is dan absoluut uit den boze. Het kabinet moet op dat moment de rug recht houden en de wet handhaven. Ook al is de aangepaste lawaaizone slechts een tussenoplossing totdat een realistischer systeem van milieunormen is uitgedacht. Het aanzien van de politiek is door het jarenlange zwalkend beleid rond Schiphol al genoeg geschaad. Om kijkers te trekken menen sommigen in W-land dat program ma's steeds sterkere prikkels moeten bevatten. Dat zal dan wel de verklaring zijn voor het omstreden BIG BROTHER-project van Veronica. Negen personen (vijfmannen en vier vrouwen, in leef tijd uiteenlopend van twintig tot veertig) laten zich honderd da gen vrijwillig opsluiten in een 'huis' zonder W en telefoon en worden daar dag en nacht bespied door 24 camera's. In de slaap kamers wordt met infra-rood licht gewerkt opdat er toch maar niets zal worden gemist. Er is wel een 'dagboekkamer' waar je in je eentje even kunt praten met iemand van buiten, als je bij voorbeeld ziek bent of een probleem hebt. Wie het best bij de kijkers in de smaak valt, mag aan het eind een kwart miljoen opstrijken. Voor wie daar zin in heeft, kan het negental op internet 24 uur gadeslaan. Op W maakt Veronica dagelijks een verslag van wat er zich in het appartement heeftaf- gespeeld. Al na een week bepalen de spelers zelf wie de eerste is die moet vertrekken. Een onzinnig gedoe, als u her mij vraagt. Het doet me denken aan laboratoriumtesten met ratten en andere knaagdieren. Wie een beetje nadenkt, leent er zich niet voor. Maar ja, de w, hè. Ge zien de geldprijs zullen de deelnemers zich wel moeten profile ren. Met het rustig in een hoekje zitten met een boek kom je niet ver in de kijkersgunst. Dus wacht ons de nodige aanstellerij/uit slover ij. De producent van dit fraais heeft er op gewezen dat de deelne mers zijn geselecteerd door klinisch psychologen. Ja, zo gaat het in Holland: omdat er een stel doctorandussen aan te pas is geko men moeten we het zeker allemaal in orde vinden. 'Het idee is een zo leuk mogelijk programma te maken', aldus de producent. Ach, hou toch op. Wie kan er na veertien dagen nog leuk zijn in die omstandigheden? Nee, het wordt pas 'interessant' als er gela zer in de tent komt. Men mikt natuurlijk op een soort reality-so ap. In een lang uitgesponnen uitzending werden we gisteren voorge steld aan cle deelnemers: Karin, Sabine, Tara, Bianca en Mauri ce, Ruud, Willem, Martin en Bart. Ze vonden het allemaal een uitdaging, nee, een super-uitdaging en hartstikke spannend, 'grens i 'erleggend In een speciaal koffertje nam soigneur Ruud een walkman mee, massage-olie en de bijbel voor moeilijke dagen. Sabine: dagboek, cd's en haar springtouw. Ze zal de kroeg heel erg missen. Mauri ce hield het bij cd's, boeken en gewichten. Tara zager wel tegen op: drie maanden zonder seks, 'maar des te heftiger zal het daar na zijnGoed, dat weten we dan. Vooruit maar met de geit. Weer fraai weekeinde De eerste helft van september is buitengewoon warm geweest. De gemiddelde temperatuur over het tijdvak 1 tot en met 15 september is in De Bilt definitief uitgekomen op 18.6 graad te gen normaal 14,5. In deze eeuw was het alleen in 1949 nog iets warmer met gemiddeld 18,7. September 1949 is uiteindelijk ook de warmste maand van de eeuw geworden met gemiddeld 17,2. Op de tweede plaats staat 1947: over de eerste 15 dagen gemid deld 18,1; de hele maand kwam uit op 16,8 graad. Hoewel voor september 1999 een hoge klassering statistisch ge zien voor de hand ligt is het uiteraard geen uitgemaakte zaak dat de nazomermaand in de prijzen gaat vallen. Een verkilling tijdens de laatste week zou een hoge notering in de weg kunnen staan. Een opmerkelijke prestatie kwam voor rekening van 1961. Tot de zestiende bedroeg het maandgemiddelde 15,8 graad: over de hele maand kwam september uit op 16,4 graad en dat betekende een derde plaats. Aan de voorzijde van een sterk activerende depressie ten westen van de Britse eilanden gaat de wind morgen uit het zuiden tot zuidoosten waaien. Meer dan windkracht 4 wordt evenwel niet verwacht. Verder laat de zon zich overdag geregeld zien, valt er geen regen en stijgt de temperatuur tot 21 graden. Op zondag komt het frontensysteem van de depressie dich terbij maar het wordt wel avond (mogelijk pas maandag) voor regen en buien tot Nederland kunnen doordrin gen. Het kan dus nog best een aardige dag worden met middagtemperaturen die weer een fractie hoger zijn dan zaterdag. Kortom het vierde fraaie week einde ligt in het verschiet. Na de regen van woensdagavond (in Gronin gen viel 39, in Bloemendaal 15 mm) bleef het gisteren overwegend droog. Vooral tijdens de middaguren kwam de zon tevoorschijn en werd op veel plaatsen de 20 graden bereikt en overschreden. De Bilt noteerde alweer de 25ste warme dag (maximumtemperatuur bo ven de 20 graden) in successie. jan visser M IT.I.FNNITTU Eerste Nederlandse schoorsteenveegster 'geen breitype' Ze is geen breitype. Zo ziet ze er ook niet uit. Sinds de kinderjaren heeft Lianne van Leeuwen al belangstelling voor techniek. Reparatieklusjes in huis doet ze zelf en ooit haalde ze een metsel- diploma. Op een bouwmarkt heeft ze een parttime baan. En nu is ze ook nog eens gediplo meerd schoorsteenveegster. Lianne van Leeuwen uit Maarssenbroek is de één van de twee Ne derlandse vrouwen die onlangs voor het officiële diploma 'Gezel Schoorsteenveger' slaagden. millennium nog dagen - dag felst; JJAAGZ stands irzichti worde blijver toenerr dakka irop d£ en clul erioriti Met het vegen van rookkanalen en de technische problemen die komen kijken bij slecht trekkende schoorstenen, was Van Leeuwen al jaren ver trouwd. Haar man Joop heeft als meester schoorsteenveger al vanaf 1991 een eigen bedrijf. Li anne van Leeuwen deed al die jaren de administratie en ver ving haar echtgenoot bij ziekte. Hoewel ze best haar mannetje stond in dit vak, wilde ze er toch eens een cursus voor vol gen. Dat had zo zijn reden. „Het irriteerde me mateloos dat ik toch veel vragen van klanten over de technische aspecten en de noodzaak van het vegen, soms niet goed kon beantwoor den. Dat is niet goed voor je be drijf, maar ik vond het zelf ook zo dom. Mensen verwachten van je dat je al per telefoon een oplossing voor een probleem biedt." De cursus vond ze leuk. Samen met een vrouw uit Rotterdam zat ze twintig dagen tussen mannelijke collega's, die er geen enkele moeite mee had den. „Ze keken nauwelijks vreemd op", zegt ze. „Het blijft een mannenwereld, maar dat deerde ons juist weer niet. Die bepaalde moppen die je elke dag hoorde, daar konden wij wel tegen." Dat het schoorsteenvegen toch echt een vak is, werd van Leeu wen tijdens de cursus des te meer duidelijk. Ze vond het niet eenvoudig allerlei berekeningen te maken over de uitstoot van kwalijke gassen, metingen te doen, veeglijnen voor verschil lende schoorsteentypes en ver vuilingen samen te stellen, pro blemen van lekkende kanalen op te lossen en veel te leren over dakbedekkingen en dak constructies. „Mensen denken nog vaak dat een schoorsteenveger een on geschoolde arbeider is, die er even een borstel doorheen ragt", legt ze uit. „Maar er komt heel veel bij kijken. Een slecht trekkend rookkanaal, door wat voor oorzaak dan ook, kan koolmonoxide-vergiftiging tot gevolg hebben. Je hebt dus een grote verantwoordelijkheid je werk deskundig te doen." De schoorsteenveegster en haar man Joop zien zich in het be lang van hun beroep nog bijna elke dag bevestigd. Mensen, hebben er volgens hen geen idee van wat ze met het onjuis te gebruik van een open haard in de schoorsteen kunnen aan richten. „Bij het vegen komen we van alles tegen", zegt Van Leeuwen. „Resten van melk pakken, plastic, peuken, snoep- papiertjes, kranten, noem maar op. Maar dat is link." Een open haard is geen ver brandingsoven voor huisvuil. Doordat het afval onvolledig verbrandt, ontstaat door een chemische reactie met roet een afzetting tegen de schoorsteen- wand, die in de brand kan vlie gen. Creosool of glansroet, heet dat in het vakjargon, en dat valt niet te vegen. Daar komen die schoorsteenbranden van. En vuur is de enige oplossing om van dat creosool af te komen. Maar wie een keer per jaar de schoorsteen laat reinigen en slechts droog hout in de open haard stookt, hoeft niet bang voor brand te zijn. Maar is de gediplomeerde gezel binnenkort ook dagelijks op de daken te zien? En denkt Lianne van Leeuwen dat de klanten niet gek zullen opkijken wan neer zij met haar tengere pos- tuur met kogel, ketting, touw en borstels Voor de deur staat? „Ik zal mijn man bij tijd en wijle helpen", zegt ze. „Maar dan staat hij boven en ik beneden bij het rookkanaal om het roet op te vangen en de boel schoon te maken. Bovendien ben ik in verwachting van ons tweede kind, dus mij zie je voorlopig niet op het dak." Of de schoorsteenveegster echt geaccepteerd zal worden is nog maar de vraag. Toen ze Joop een paar maanden geleden ver ving wegens rugklachten, werd ze enkele tientallen keren door de klanten weggestuurd. 'We wachten wel tot Joop beter is', kreeg ze te horen. „Dat warén allemaal vrouwen", zegt ze een tikje verontwaardigd. „Mannen lieten me zonder problemen binnen en boden me een bak kie koffie aan. Ik voelde me door mijn eigen soort behoor lijk in mijn hemd gezet. Maar ja, vrouwen en technische be roepen, dat is nog steeds een taboe." Maar dat weerhoudt Lianne van Leeuwen niet om over een tijdje de opleiding voor installa teur te volgen. Sleutelen doet ze nu eenmaal liever dan punni ken of borduren. taco slagter Moslims zijn volgens de Britse tv-maker en humorist John Cleese gelukkige mensen. Vijf keer per dag nemen ze tijdens het gebed de tijd om na te den ken en het leven te overwegen. „Dat zou ook voor ons ontzet tend goed zijn", aldus Cleese. De Britse komiek is naar Neder land gekomen om enkele hon derden managers via een work shop aan nieuwe ideeën te hel pen voor de bedrijfsvoering. Achter het katheder van de voormalige Jaarbeurs Congres zaal presenteert John Cleese zich niet als 'minister of Silly Walks' of als hoteleigenaar Basil Fawlty maar als management- goeroe. Maar dan wel met dat hele aparte gevoel voor humor waarop Cleese en z'n Monty Python-collega's het patent hebben. Het maken van zo'n 27 trai ningsvideo's leerde Cleese dat vrijwel alles is terug te voeren tot drie belangrijke lessen, waarvan de eerste luidt: Neem voor beslissingen de tijd. Te genspeelster Jamie Lee Curtis in de film 'A fish called Wanda' nam geheel volgens de Ameri kaanse cultuur van dynamiek en daadkracht steeds snelle be slissingen, vertelt Cleese, om vervolgens daar later op terug te komen. De conclusie van Cleese: Eerst nadenken, dan beslissen. Tweede les van Cleese is: Neem je tijd om iets goed voor te be reiden. Zonder agenda kun je net zo goed niet aan een verga dering beginnen. Anders wordt het net als in de tijden van Monty Python toen vergaderin gen het karakter hadden van 'een tamelijk woeste vorm van therapie'. Als derde les houdt Cleese zijn toehoorders voor toch vooral goed te luisteren. Probeer je te verplaatsen in de ander om er achter te komen wat ze precies willen weten, zegt de Britse ko miek. Leidinggevenden moeten hun ondergeschikten het gevoel geven dat ze metterdaad ge hoord worden. John Cleese staat niet te juichen bij alle nieuwe technologische uitvindingen. „Het gevaar is dat een uitvinding ons gebruikt in plaats van andersom", zegt Cleese. Alle opslag van kennis in computers leidt volgens Cleese tot een enorm verlies aan geheugen bij de mens. „Kijk eens wat mensen vroeger allemaal wisten." Cleese wijst erop dat de laatste vijftig jaar enorm veel uitvin dingen zijn gedaan om van al les en nog wat sneller te kun nen doen en tijd te besparen. „De uitkomst is echter dat we nu minder tijd hebben dan ooit. We kunnen alles veel en veel sneller, maar we hebben 'Hoofdpijn', schreef metableticus J.H. van den Berg eens. 'is het twijfelachtig voorrecht der getalenteerden. Dan moet ik wel heel getalenteerd zijn, want ik heb ontzaglijk veel hoofdpijn geleden. Zoveel zelfs dat mijn moeder het onverantwoord vond dat ik naar de middelbare school zou gaan. 'Een jongen die zoveel hoofdpijn lijdt, moet niet naar een school gaan waar hij zijn hersens voortdurend gebruiken moet', zei ze herhaaldelijk. Gelukkig wou ik zo vreselijk graag naar de HBS dat zelfs de drei ging van hoojdpijn mij niet kon tegenhouden. Maar 't is waar, ik heb op de HBS krankzin nig veel hoofdpijn geleden. Ook toen ik stu deerde viel elke week een dag uit vanwege de hoofdpijn. Toen moest ik in dienst. Zes weken op de hei bij Ermelo. Zes weken géén hoofdpijn. Dat was merkwaardig! Nog had ik de heide niet achter me gelaten, of het hoofdpijnspook doemde weer op. Tientallen jaren heb ik manmoedig aan vaard dat ik een dag per week hoojclpijn leed. Het eigenaardige van hoofdpijn is dat je hele lichaam meelijdt. Heb je kiespijn, dan doet al leen een kies zeer. Heb je hoofdpijn, dan is ook je maag van streek, rommelen je darmen, lijken MAARTEN 'T HART je voeten van lood. Enkele jaren geleden kreeg ik last van hartritmestoornissen. Ik las erover, en begreep dat 't van teveel koffie kon komen. Eerst probeerde ik nog cafeïne-vrije koffie, maar in een medisch tijdschrift kwam ik de opmer king tegen dat ook die koffie de bloeddruk verhoogde en het hart op hol kon jagen. Dus schrapte ik koffie radicaal. Ruim twee weken liep ik rond met barstende koppijn. Ik snakte naar een bakje troost. Maar mijn hart bonkte, dus ik liet liet staan. Zelj's van de geur van koffie raakte ik van slag. Zo verslaafd was ik, heb ik achteraf begrepen. Toen ik die twee weken koppijn achter de rug had ge beurde er een wonder. Twee maanden lang had ik geen hoofdpijn! En toen 't na die twee maanden terug kwam, nam het nooit meer zulke ernstige vormen aan. Ik ben ervan overtuigd geraakt dat koffie m'n le ven lang één van de boosdoeners is geweest. Welis waar kan 't uitstekend helpen tegen hoofdpijn, maar je krijgt het er ook van. Nooit meer koffie drinken, dat is het eerste advies dat ik verstrek aan alle hoofdpijn lijders. Toch was ik er, hoewel ik koffie geschrapt had. nog niet echt vanaf. Toen ontdekte ik iets waar ik nooit over gelezen of geboord heb. Nam ik een pilsje, dan had ik een dag later hoofdpijn. Nam ik tivee pilsjes, dan had ik een dag later dubbel hoofdpijn. Liet ik het bier staan, dan bleef hoofdpijn weg. Deze zomer heb ik mij op zeer warme dagen af en toe weer vergrepen aan een biertje. Als het warm is, en je hebt dorst, is er niets wat daarmee te vergelijken valt. Helaas: de hoofdpijn slaat tegenwoordig meteen toe. Van sommi ge biertjes, een Duvel, bijvoorveeld, krijg je terstond barstende koppijn. Van een Kylian gaat je hoofd ook meteen uit z'n bol. Maar ik heb moeten constateren: eigenlijk is elk merk bier slecht. Het verschil schuilt alleen in de hoeveel heid tijd die verstiijkt tussen de eerste slok en de eerste bonk onder je schedel. Omdat het soms lang kan du ren voor de bierhoofdpijn toeslaat, leg je de link niet tussen pils en pijn. Maar ik ben er zeker van: naast koffie is bier de tweede grote boosdoener. Althans in mijn geval Maar waarom zou 't bij de meeste mensen anders zijn?Mijn advies aan de hoofdpijnlijder is dus: schrap koffie, schrap bier. U zult zien: u wordt een ander mens. En schrijf er geen stukje over, want ook daar krijg je koppijn van, zoals ik nu helaas moet constateren. Nog 106 dagen en hei tëon? 5 nieuwe millennium b: j aan. Reden voor deze ^er d noge het oc irkei om in een dagelijkse terug te kijken op bel; rijke gebeurtenissen plaatsgrepen op cone ponderende data in gelopen 1000 jaar. De rde 55 week: 13 sep 1974: gij 'eoP/~ ling Franse ambassac q, sep 1949: mysterieuze £en aa moord Schallenberg; sep 1879: HFC opgeri 16 sep 1765: Mozart o door Nederland; 17 1943: vlucht Engelane |Jgj« der De longe; 18 sep 1 stoomloc Tom Thum! j vanm liest van paar nelweg hogeb luring de be 17 SEPTEMBER 1943 Ze zoeken hun vrijheid ai kkeld e de horizon en gebruiken ensTei Hollandse kust als spring kkel. H naar dat verlangen. Tijdei dselen Tweede Wereldoorlog do voor e le honderden landgenote de Nig< poging uit bezet Nederla Nigeria Noordzee over te komen de Jonge is een van hen. eerste luitenant, de eerste van het in Engeland opgi ingen Nederlandse Bureau Inlii gen, besluit op 17 septen 1943 in de haven van Scl oninge ningen een Duitse schne e te kapen om zo militaire ten naar Engeland overi gen. Een van de Duitse b e. In ei kers is snel overmeesterd ander verschanst zich een deur en wordt doodj ten. De overval lijkt gesla maar nitpinHpliilc leriicrpn maar uiteindelijk krijgen machinisten die meedi motoren niet aan de pra n Jonge zal Engeland nieti re halen en in juni 1944 wo en kor ter dood veroordeeld, ee uter, nis dat nooit zal worden voerd. Jan Bruin en Jam uter h Werff beschrijven de mil n Den kaping in hun boek over avonc gelandvaart, maar ook H ekken Jonge vertrouwt zijn ven lende pogingen aan hel toe, een boek dat ook in gels wordt vertaald: 'TriJwm F hant life'. „Een glorieuze eering genis over de genade vai (omen Heer", aldus De Jonge, men met zijn vrouw Ina gelukkig leven leidt in Hi erd. lei Ido-Ambacht. HENK RUIJL* MENSELIJ steeds minder tijd om ergens diepgaand over na te denken". Tijdsdruk is volgens Cleese een van de grootste euvels van onze tijd. „Het leidt tot stereotypen. Want wie niet de tijd krijgt, kan z'n gedachten ook niet open stellen voor nieuwe creatieve ideeën. We komen alleen nog tot snelle, kleine verbeteringen in plaats van op het allesverras- sende idee te komen." Zelf zegt Cleese wel geleerd te hebben die tijd voor bezinning te nemen. Tegelijkertijd blijft hij ongelooflijk veelzijdig en druk met lezingen geven over de hele wereld, het maken van en op treden in films. antoon oosting metU! l°rmei Open-winnaar ANDRE AG ö^er- en de huidige nummer F wereld. Het Duitse persbi DPA meldde het nieuws? ren. Het bureau zegt ziet seren op betrouwbare brc Graf verklaarde woensda? Zeit nog dat haar langdur latie met MICHAEL BAR! gestrand. De Duitse medi culeren druk over haar nii.u. Amerikaanse liefde AgasiVlEjlS Graf zelf doet er het zwijf Agassi was eerder getrou« de actrice BROOKE SHIE Dat huwelijk was voer w. media. De 30-jarige Graf in augustus met tennis.2 22 Grand êlam-toernooi! haalde ze goud tijdensdt pische Spelen in Seoul en een Grand Slam, met zeges op de Australian Open, Roland Garros, Wim bledon en de US Open. Het Turkse popidool TA# ook razend populair int wil zijn dienstplicht aflf zanger dreigt zijn natio| verliezen als hij niet si dienstplicht voldoet, t vocaat kondigde gister# hij een beroep zal doei toekomstige wet die Til ven 25 jaar toestaat tef ling van ruim 16.0001 hun diensttijd te bekoif slechts twee maanden) (27) woont al drie jaarl Vork. (kei va sterie van Ti Nigeri leid: lsvoi eofso Ttjvoorop die ze lac! it of be loe A pi ektekc Iet pla wonen inkc kan ei om m^ een ve °pn pen; Mïrjf We Her JSC we fes

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2