z 5 'Laatste' IAA sluit eeuw waardig af itadsauto Smart als cabrio olgend millennium in ïankfurt al begonnen imburgse auto's ouder i in rest van Nederland euwe motoren voor Lupo )ercombi Audi Weg en wiel Kleine Audi markante verschijning Opknapbeurt voor Polo, Fiesta en Saxo HUISMAN Storingsvrij schakelen en remmen DAG 17 SEPTEMBER 1999 «epersoons stadsauto l wordt op de internatio- utotentoonstelling van furt in een open uitvoe- epresenteerd. De Smart o heeft een elektrisch be- iaar stoffen dak boven de rkant van het dak. De dakelementen boven de enden dienen handmatig [den verwijderd en kun nen in een speciaal vak in de bagageruimte worden opgebor gen. De Smart Cabrio is uitge rust met dezelfde 0.6 liter tur bomotor als de City Coupé en heeft een elektronisch op 135 km/uur begrensde topsnelheid. Uiterlijk onderscheidt de Ca brio zich van het basismodel door een andere grille en ande re koplampen. eeuw is in de auto- itrie al begonnen. Op de intoonstelling van Frank- M) om precies te zijn. Ueen presenteren vele •n daar hun nieuwe mo- ivoor het jaar 2000 en la- aar ook zijn er de gevol- chtbaar van de vele fusies h ikopen in de bedrijfstak. ft de Volkswagen-groep |ü|en hal nu niet meer vol- VW zelf zit samen met toyce, Benüey en Bugatti hal, een kilometer ver zijn de andere VW-mer- #di, Seat en Skoda samen ebracht. De Ford Motor any bezet een hal met de Ford, Mercury, Lincoln, j, Volvo, Jaguar en Aston En daarnaast zit de - Groep met BMW, Rover, Land Rover, MG en Mini. Dat de fusies in autoland op niet al te lange termijn ook con sequenties gaan krijgen op im porteursniveau mag duidelijk zijn. DaimlerChrysler Neder land is al een feit, binnenkort zitten alle merken van deze groep (Mercedes-Benz, Smart, Chrysler, Dodge en Jeep) in ons land in één gebouw. BMW en Rover zullen over enige tijd ook bij elkaar kruipen om te profite ren van de besparingen die dit oplevert. De merken binnen de Ford Motor Company zijn op dit moment nog versnipperd over allerlei particuliere en fa- brieksimporteurs. Maar dat die situatie na de geslaagde fusie van Daimler en Chrysler door Ford onder de loep zal worden genomen ligt voor de hand. tobedrijf Hamers bv dealer van het jaar 1998 Dealer voor groot Leiden en Duinstreek Dobbeweg 2 2254 AG Voorschoten Tel. 071-5600233 ^ïgers rijden veel meer in ito's dan inwoners van provincies. Van alle au- inwoners van deze pro- ezitten is bijna 45 pro der dan negen jaar. In is bijvoorbeeld niet 30 procent van het iale wagenpark ouder en jaar. t uit een inventarisatie Nederlandse autobezit (Centraal Bureau voor stiek. Op 1 januari ston- )ns land 6,1 miljoen per- uto's geregistreerd. Dat iddeld 388 auto's per inwoners, ofwel één 4 Hl r2,5 Nederlanders, zu Het autobezit is niet gelijkmatig gespreid over het hele land. In Noord-Brabant beschikken dui zend inwoners samen over 428 auto's. Deze provincie gaat daarmee verhoudingsgewijs aan kop wat betreft het autobe- zit. In Flevoland zijn per dui zend inwoners 357 auto's. In Flevoland is het wagenpark relatief nieuw. Het aandeel van oude auto's is er zoals gezegd het kleinst van het hele land en 11 procent van de auto's is minder dan een jaar oud. Al leen Utrecht en Noord-Holland scoren even goed bij het aan deel nieuwe auto's. In Limburg is niet meer dan 5,8 procent van alle auto's jonger dan een jaar. ïgen heeft het motoren van de Lupo uitgebreid benzine-exemplaar en lodiesel. De benzine een 1.4 liter 16-klepper 'pk vermogen. Dit pitti- entje verschaft de Lu- iopsnelheid van liefst meter per uur, terwijl de in 0 tot 100 km/uur in onden kan worden af- Het onderstel van de 116V is aan de hogere is aangepast. De auto (zwaarde remmen ge- ■n banden in de maat e naam RS4 presenteert (supersnelle versie van 'ant. De auto borduurt de S4, maar heeft een Pgevoerde 2.7 liter 6-ci- fbomotor en wordt al- Avant gebouwd, st interessante deel van is te vinden onder (kap, want daar is de tie van de S4 onderge- )eze levert nu echter pk, want de met twee ütgeruste V6-motor is tot liefst 380 pk. Stan- «ft de auto een hand- ilde 6-versnellingsbak 'reekt vanzelf dat Audi «eft voorzien van per- 1 vierwielaan drijving. RS4 heeft een aange- erstel met grote licht gelen om plaats te ,ajt grotere remschij- 'ering en demping zijn "ten de auto is iets ver- 'af februari 2000 zal ^ons land leverbaar 185/55 op 14 inch wielen. De turbodieselmotor in de Lu po 1.4 TDi is een nieuwe 3-ci- linder machine. Deze is voor zien van Volkswagens pomp- verstuiver inspuitsysteem, waardoor de motor bijzonder veel trekkracht biedt, liefst 195 Nm bij 2.200 toeren. Het maxi male vermogen van de diesel motor bedraagt 75 pk. In 12,3 seconden kan de Lupo 1.4 TDi vanuit stilstand naar 100 km/uur accelereren en als top snelheid geeft Volkswagen 170 km/uur op. Het gemiddelde verbruik van de Lupo 1.4 TDi bedraagt 1 op 23,3. De Lupo 1.4 16V kost 30.725 gulden, de turbodiesel staat voor 30.900 gulden in de prijs lijst. Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos 5,1 |\|k n iidag irdag' irdag' LeicfcnTel.: 071 -568 06 REDACTIE PETER L< Zoals verwacht gaat ook Audi zich weer in de kleine klasse begeven. Maar de auto waar mee de luxe VW-dochter dat doet, mag toch redelijk verras send worden genoemd. Vroeger had Audi het model '50' in de showroom staan, een kloon van de Volkswagen Polo. Op de autotentoonstel ling van Frankfurt presenteert Audi nu een model onder de A3, dat logischerwijze A2 gaat heten. De nieuwe auto is een uitwerking van het studiemo del AL2 dat twee jaar geleden op de Duitse tentoonstelling debuteerde. Het uiterlijk van de A2 ver toont opmerkelijk veel ken merken van die studie en is op zijn zachtst gezegd nogal on conventioneel vormgegeven. Het is een soort spacecoupé, hooggebouwd en slechts 3,82 meter lang, die toch ruim plaats moet bieden aan vijf personen. De beenruimte ach terin zou opvallend groot zijn door een speciale voetenruim te onder de voorstoelen. Hij heeft een forse achterruit die een stuk doorloopt in het ge ribbelde dak. Als extra kan de A2 ook worden voorzien van een geheel glazen dak. Net als het studiemodel AL2 is de Audi A2 grotendeels opge bouwd uit aluminium, waar door hij veel lichter is dan zijn concurrenten. Het scheelt maar liefst 43 procent in ge wicht vergeleken met de con ventionele bouwwijze in staal. De A2 weegt slechts 895 kilo gram. De forse gewichtsbespa ring heeft als voordeel dat de auto aan relatief lichte moto ren genoeg heeft. Voorlopig denkt Audi aan een versie met een 1.4 liter 75 pk benzinemo tor en een even sterke 1.4 liter 3-cilinder turbodiesel. Deze diesel is extreem zuinig en zou een verbruik van bijna 1 liter op 25 kilometer kunnen halen. Overigens staat er ook een zo geheten 3-liter versie op het programma, die 1:33 rijdt. Belangstellenden moeten nog wel even wachten, want de kleine Audi komt pas in de tweede helft van 2000 bij ons op de markt. Met de A2 gaat Audi vooral de Mercedes A-klasse beconcurreren. Prij zen zijn nog niet bekend. De laatste autoten toonstelling van Frankfurt dit millen nium staat bol van de 'primeurs'. Het lijkt wel of de autoindu strie nog even alles uit de kast wil halen om deze eeuw op een waardige wijze uit te luiden. Op deze pagi na een kleine selectie van de belangrijkste nieuwtjes op de IAA (16-26 september). Peugeot 607 Het nieuwe topmodel van Peu geot wordt de 607. De strakge- lijnde limousine volgt de 605 op die inmiddels alweer negen jaar oud is. Met de 607 breekt Peu geot definitief met de vertrouw de vormgeving van weleer en gaat een beetje de futuristische kant op. In feite zou de 607 niet eens herkenbaar zijn als Peu geot, als die leeuw niet fier tus sen de koplampen in de grille zou prijken. Die koplampen lo pen overigens ver door in de spatborden, nog verder dan bij de 206. De 605-opvolger is een forse auto: 4,87 meter lang en 1,83 meter breed. Die flinke maten worden voor het oog nog ver sterkt door de forse overhang van de carrosserie voor en ach ter. Het nieuwe vlaggenschip van Peugeot (voorjaar 2000 in de showroom) is voorzien van een groot aantal (technische) hoog standjes. Bijvoorbeeld in negen standen instelbare schokdem- De flinke afmetingen van de Peugeot 607 worden nog versterkt door de vrij grote overhang van de carrosserie voor en achter. Skoda Fabia De Tsjechische Volkswagen- foto peugeot pers, controle van de banden spanning, noodrem-assistentie en elektronische stabiliteitsre- geling. Maar ook: gelaagde rui ten rondom, airbags aan voor-, zij- en bovenkant, een automa tisch dimmende binnenspiegel, automatische ruitenwissers, au tomatische inschakeling van dimlicht en een automatische parkeerhulp die met geluidssig nalen waarschuwt hoe groot de afstand tot een obstakel is. Er zullen om te beginnen drie goeddeels nieuwe motoren be schikbaar zijn: twee 4-cilinders (benzine/diesel) en een V6. Prijzen zullen vermoedelijk bij zo'n 70.000 gulden beginnen. -dochter Skoda gaat het gat vullen dat al enige tijd tussen de Felicia en de Octavia zit. De leegte wordt vanaf december opgevuld door de 3,96 meter lange Fabia. Het is de eerste au to die binnen het VW-concern (onder meer Volkswagen, Audi, Skoda en Seat) gebruik maakt van het nieuwe concemplat- form AO. Op deze basis zullen binnen niet al te lange tijd ook de opvolgers van de huidige VW Polo en Seat Ibiza worden gebouwd. De Skoda Fabia heeft een dwarsgeplaatste motor, voorwielaandrijving en stan daard ABS. Voor de aandrijving is er keuze uit twee benzinemo toren (beide 1.4 liter) en een 1.9 SDi-diesel. Te zijner tijd zullen er nog drie motoren bijkomen. De uitsluitend als 5-deurs lever bare Fabia zal naar verwachting scherp geprijsd zijn en kan dus een geduchte concurrent wor den in de drukbezette klasse waar auto's als de VW Polo, Opel Corsa, Peugeot 206, Re nault Clio en Fiat Punto zich ophouden. Renault Scénic RX4 De Franse autobouwer Renault heeft zijn Mégane Scénic ver nieuwd om hem nog aantrek kelijker te maken in het seg ment van de zogeheten midi- MPV's, de wat kleinere ruimte wagens. De Scénic, die nu al leen nog die naam draagt, was de trendsetter in deze klasse en inmiddels is de concurrentie enorm toegenomen. Op de IAA presenteert Renault een nieuwe versie van deze au to, waarin de gebruiksmogelijk heden verder uitgebouwd zijn. Zo heeft de Scénic RX4 een ver hoogd onderstel en permanen te vierwielaandrijving. Aan de buitenkant zijn ook diverse on derdelen aangepast waardoor de auto er stoerder uitziet dan de normale. Aan de achterkant bijvoorbeeld zit een reservewiel op de achterklep. Die klep is voor deze variant opgesplitst in een naar boven open te klap pen achterruit en een naar links te openen 'onderdeur'. De Renault Scénic RX4 wordt leverbaar met een 2.0 liter ben zinemotor (140 pk) of een 1.9 li ter common rail diesel (105 pk). Hij komt op 7 maart 2000 in Nederland op de markt. Seat León In Frankfurt presenteert Seat een nieuw hatchbackmodel voor de middenklasse, ge naamd León. Deze 5-deurs au to heeft veel overeenkomsten met de Toledo, maar krijgt een eigen plekje in het Seat-gamma. Net als de Toledo staat de nieu we Seat op het platform van de Volkswagen Golf 4. De León is met een lengte van 4,18 meter zo'n dertien centi meter korter dan de Toledo en heeft vier portieren en een gro te achterklep. Hij wordt iets sportiever gepositioneerd, het geen onder meer blijkt uit het topmodel, de 1.8 20V Turbo Sport. Deze versie is uitgerust met een 180 pk sterke 1.8 liter turbomotor gekoppeld aan een 6-versnellingsbak en perma nente vierwielaandrijving. Dit rappe topmodel maakt duide lijk dat Seat steeds meer 'het Al fa Romeo van Volkswagen' wordt. Voorts zijn er benzinemotoren vanaf 1.4 liter en diverse turbo diesels beschikbaar. Welke mo toren in Nederland geleverd worden is nog niet bekend. De nieuwe Seat krijgt een complete basisuitrusting mee en zal rond februari/maart 2000 in ons land op de markt worden gezet. De Skoda Fabia komt er ook als sedan en als combi, foto pon mobiel De midi-MPV Scénic nu ook als stoere terreinwagen, foto Renault De Seat León is een sportieve afgeleide van de Toledo, foto pon car FIETSSTROOK Op de autotentoonstelling van Frankfurt zijn naast 'het echte nieuws' ook vele kleinere ver nieuwingen te zien. De VW Polo bijvoorbeeld krijgt na een looptijd van vijfjaar een opknap beurt. Niet alleen optische aanpassingen aan voor- en achterkant en interieur maar ook nieu we motoren. De nieuwe Polo heeft een Bora-ach- tig frontje. Als concurrent van de Polo krijgt ook de Ford Fiesta een flinke facelift. Het gaat daarbij vooral om een uiterlijke opfrisser, de zoveelste van het in wezen eigenlijk al tien jaar oude mo del. De nieuwste Fiesta vertoont duidelijke fami lietrekken van de succesvolle grote broer Ford Focus. Ook een andere concurrent krijgt een op knapbeurt, namelijk de Citroën Saxo. ITet interi eur maar vooral ook het uiterlijk is stevig aange pakt met onder meer een nieuwe neus en uitge bouwde wielkasten. BLIK IN HET VERLEDEN 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Het Britse merk Jaguar heeft door de jaren heen heel wat tot de verbeelding sprekende wagens ge fabriceerd. Sommige waren zo extreem van vorm dat het bijna 'rijdende kunstwerken' waren. Een van die uitersten, de tweezitter XK120, werd in 1948 gepresenteerd op de Londense Motor Show. Toen alleen als roadster, maar drie jaar later kwam er ook een 'drop head' (cabriolet) en een 'fixed head' (coupé met vast dak) op de markt. Die laatste (zie foto) had een luxueuzer interieur, bredere por tieren en een hogere daklijn dan de andere versies (in gesloten toestand). Om het helemaal af te ma ken waren fraaie draadspaakwielen als extra ver krijgbaar. Mogelijk was de XK120 fixed head té gewaagd want er zijn tot 1954, toen de opvolger XK140 kwam, slechts enkele duizenden exempla ren van gebouwd. De open versies van de XK120 waren wat populairder. foto hans van weel er met spaken en een velg een compleet wiel van te maken. Fietsgeschiedenis Van 23 tot 25 september biedt het Nationaal Fietsmuseum Ve- lorama in Nijmegen ruimte aan de tiende International Cycle History Conference. Weten schappers uit de hele wereld komen hier bijeen om te bo men over oude en nieuwe ont wikkelingen op fietsgebied. Er staan onder meer lezingen op het programma over mountain bikes en aandrijving. Van 18 tot en met 22 juni vol gend jaar is Amsterdam mid delpunt van de grote fietsmani festatie Vélo Mondial 2000. Na der nieuws over de activiteiten volgt. Versnellingen en een rem passen precies in een achternaaf. Deze techniek voor storingsvrij schakelen en remmen is niet nieuw, maar Shimano heeft de volledig ingebouwde naven nog eens geperfectioneerd. Er zijn naven te koop met drie, vier of zeven ingebouwde versnellin gen. Daar kan een terugtraprem bij of een Inter-M rollerbrake die als handrem aan het stuur werkt. De Nexus Inter-3 is bijzonder geschikt voor jeugdfietsen en zware, degelijke stadsfietsen. Er zit een optimaal werkende te rugtraprem op van het type Po wer Coaster. Het schakelen gaat met een wrijvingsarm systeem, waarvoor nauwelijks kracht no dig is. Van de greep is een grote en een kleine uitvoe ring te koop, omdat de ene fietser grote en de ande re kleine handen heeft. De Nexus 7-Speed is goed toe pasbaar ter vervanging van de kwetsbare derailleur. De scha kelstanden laten zich vergelij ken met tandwielen van de vol gende maten: 13-15-17-20-24- 27-32. Voor het bedienen zijn verstellers beschikbaar met een draaisysteem of met drukknop pen. De fietser kan op het stuur aflezen welke versnelling is in geschakeld. De naaf is te koop met terugtraprem of handrem of zelfs met ingebouwde dyna mo. Diverse fietsmerken hebben de naven in hun assortiment. Ze zijn ook los te koop, maar dan dient de koper of fietsenmaker Achterrem en drie, vier of zeven versnellingen zijn ingebouwd en daardoor vrij van onderhoud. foto's shimano

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25