LV C gaat verbouwen n* Tien jaar Galleria Propitia: een ntoonstelling met 'kermiseffect' 'Zuid-Afrikaans is eigenlijk vele talen Cultuur Kunst Passie en professie DAG 17 SEPTEMBER 1999 h rijsdam. 071-5356444. plv chef caroline van overbeeke 071-5356440 ostons' paneel voor de rechter ^fr/boston Een Nederlandse rechter moet bepalen wie idschapje op paneel van de zetiende-eeuwse kunstenaar rie met de Bles toekomt. Het paneeltje bevindt zich in het seum of Fine Arts in Boston. Dat wil het aan Nederland :nken, als dat met eigendomsbewijzen op de proppen komt. ederland is onenigheid over de vraag wie het kunstwerkje ,ehoort. De kleindochter van verzamelaar Koenigs denkt dat iaar toekomt, maar volgens het ministerie is het door Koe- ooit overgedaan aan collega-collectioneur Goudstikker. Vo- aarwees OCW de claim van de erven Goudstikker op een al van diens kunstwerken af, omdat er geen juridische dslag was ze terug te geven. De Goudstikkers waren het niet mee eens en spanden een rechtzaak aan, die 18 okto- lient in Den Haag. instcollecties op internet prdam» De Mondriaan Stichting gaat culturele instellingen uleren digitale media te gebruiken om hun publiek beter te ideren. De stichting stelt daarvoor in totaal 900.000 gulden hikbaar. Bijna zestig instellingen hadden een aanvraag voor iidie ingediend. Daarvan zijn er zeventien gehonoreerd. Zo angt de Stichting Volkenkundige Collectie Nederland 000 gulden om de collectie van het Museum van Volken- de in Rotterdam onder meer op internet te ontsluiten. Er >n zowel beschrijvingen als afbeeldingen te zien zijn. nser Lemaïtre geëerd [richt Gérard Lemaitre krijgt op 9 oktober tijdens de Ne- ndse Dansdagen in Maastricht de - eerste - Prijs van de rlandse Dansdagen. Het gaat om een bedrag van 25.000 _en, ter beschikking gesteld door de Stichting Cultuur en Be- Maastricht. De in 1936 in Parijs geboren danser Lemaitre is atste jaren actief bij het Nederlands Dans Theater III, ge- door de oudere garde. n' lerlandse filmmaakster krijgt pluim igeles Het Amerikaanse vakblad voor de amusementsin- ie Variety heeft de Nederlands-Marokkaanse regisseuse ïli iajebli Ouazzani als enige niet-Amerikaanse uitgeroepen is n van de tien meest veelbelovende scenarioschrijvers, zani debuteerde vorig jaar met de bekroonde documentai- het huis van mijn vader', waarvoor ze ook het scenario ef. Ze brengt volgens de Variety-jury 'een nieuw, wereldlijk lectief dat zo vaak ontbreekt in Hollywood'. Ouazzani i sinds haar elfde in Nederland. De documentaire 'In het van mijn vader' gaat over Ouazzani's breuk met haar va- ezet zich in de film af tegen Marokkaans-islamitische hu- staferelen. uwe single Paul de Leeuw Ei Paul de Leeuw heeft een single opgenomen met Fer- iLameirinhas. 'Naar het Zuiden' werd door de Portugese [geschreven, die met Rob Chrispijn de tekst schreef. Bo en zingt Lameirinhas - in het Portugees - mee. De single lijnt maandag, maar is zaterdag al op radio te horen. Het e nummer op de single, 'Geef mij de zomer', is een tekst cda De Munnik. Beide nummers zijn voorlopers van euw album, 'Stille Liedjes', dat op 11 oktober verschijnt. oofde Van Gogh onder de hamer Een door de nazi's geroofde tekening van olijfbomen iet Alpilles-gebergte (L'Olivette) van Vincent van Gogh is donderdag te zien bij het veilinghuis Sotheby's in Lon- lat wil het in december veilen, maar kon woensdag nog atum noemen. De verkoop gebeurt op verzoek van de ei- sse, een erfgename van de in een concentratiekamp om en joodse kunstverzamelaar Max Silberberg. De waarde iVan Gogh wordt geschat op ruim 11 miljoen gulden. De me kreeg de tekening van de stichting Pruisisch Cul- it, die in Berlijn zeventien musea beheert. j> kw SANDRA SPIJKERMAN Tien jaar Galleria Propitia Te 2 okt 1999, Galleria Propitia Nieuwe Rijn 93 en het Cen- Wende Kunst (groot werk), he Kerkgracht 19-21, Leiden. 'Als we nu niets doen, kunnen we over twee jaar sluiten In de grote danszaal van het LVC wordt straks alles strak, modern en bijdetijds. Volgend jaar gooit het Amster damse architectenbureau Studio di Architettura, dat ook de restauratie van het Amsterdamse Paradiso op zijn naam heeft staan, voor een bedrag tussen de twee en drie ton de grote zaal in de revisie. Die wordt opgewaar deerd tot een danceclub/concertpodium rijp voor het nieuwe millennium. leiden pablo cabenda De vloer wordt vernieuwd, het dj-bordes wordt voor een deel gesloopt en verandert in een publiekstribune die het dans- publiek ten volle kan benutten om te kijken en bekeken te wor den. Er komt een nieuwe bar en voor de toiletten komt een muurtje om die aan het zicht te onttrekken. Verder krijgen zo wel de vj als de dj hun eigen hok aan de zijkant van de zaal om, zoals dat 'hoort' in een danceclub, warm contact te houden met het publiek. Een fikse facelift kortom, voor het LVC met als sleutelwoord: ruimte. De publiekstribunes die langs de kant staan, verdwijnen en de capaciteit van de zaal wordt met vijftig vergroot naar zo'n vijfhonderd bezoekers. In de eerste weken van janua ri 2000 moet het concertpodi um de oude veren hebben afge schud en voorzien van een nieuw verfje moeten vorm en inhoud weer meer met elkaar overeenstemmen. Want dat het LVC een jeugdig en modern popcentrum is, is te lang on dergesneeuwd geweest volgens voorzitter Fons Delemarre en directeur Ruud Visser. ,,Er werd vaak genoeg tegen ons gezegd dat er nooit iets werd opgeknapt in het LVC, ter wijl dat heel erg nodig was. Maar we zijn dit jaar al begon nen. Alleen de eerste fase van het project, de grootscheepse verhuizing van de kantoren, was natuurlijk onzichtbaar voor het publiek." Delemarre benadrukt dat de veranderingen die worden doorgevoerd broodnodig zijn. „De afgelopen jaren hebben we ons publiek alleen gebrekkige faciliteiten kunnen bieden. En dat merk je gewoon in de be zoekersaantallen. De vloer is op sommige plekken letterlijk tot op de draad versleten, de wc's doen het niet naar behoren en je mag best zeggen dat wij als één van de weinig clubs in Ne derland nog de sfeer van een oude gribus uitstralen. Als we willen overleven moeten we meegaan met je tijd. Het pu bliek gaat tegenwoordig heus niet meer in spijkerbroek op de grond zitten als het niet schoon is. En we hebben de grootste moeite om het hier schoon te kunnen houden." Plannen voor de verbouwing bestonden al sinds maart 1998 toen het LVC een convenant sloot met de gemeente. Maar keiharde afspraken over finan ciën bleven uit. Pas later in het jaar zegde wethouder van cul tuur A. Pechtold een extra sub sidie van 50.000 gulden per jaar toe tot de verhuizing naar een ander pand aan de Breestraat een feit is. Met dat 'overbrug gingskrediet' hoopt het LVC de verkrotting een halt toe te roe pen. Met de nadruk op 'hoopt'. Want de gemeente is nog niet over de brug gekomen met het 'wachtgeld'. Delemarre: „Wat mij betreft smartegeld. Ook al hebben we nog niks gezien, we zijn alvast begonnen. Want we zijn het zat om steeds maar achter een ge meente aan te hollen die ons al tien jaar lang aan het lijntje houdt. Ik heb al heel wat wet houders meegemaakt die zei den dat er wat zou gebeuren met het LVC. En nogmaals: als je nu niets doet dan kwijnt het hier weg." Directeur Ruud Vis ser van het LVC doet daar nog een schepje bovenop. ,,Als we nu nog wachten kunnen we over twee jaar sluiten." Maar zover is het nog niet. Sterker nog, als het aan Dele marre en Visser ligt blijft het LVC gewoon open tijdens ver bouwingen. „Kan iedereen zien hoe we vorderen en delen we gewoon regenjassen uit als de verf nog nat is." Enige maanden geleden eer- scheen 'Passie of professie. Gale ries en kunsthandel in Neder land' van Truus Gubbels. In haar studie, waarop zij in Am sterdam is gepromoveerd, be handelt Gubbels het ontstaan en de ontwikkeling van de Neder landse galeriewereld sinds 1945. Truus Gubbels kent als voor malig Amsterdams galeriehoud ster de praktijk van galeries. Voor haar boek heeft zij ook gebruik ge maakt van de documentatie die aanwezig is bij instellingen als de Boek manstichting en het Rijksbu reau voor Kunsthistori sche Documen tatie. Het boek bevat een schat aan informatie en voorziet zonder meer in een lacune. Helaas is haar aandacht voor Leiden wel heel be scheiden. Van de Leidse gale ries noemt zij alleen Stelling, als voorbeeld van een op actuele kunst gerichte galerie buiten de grote steden in de randstad. Over de geschiedenis van Leidse galeries valt misschien geen boek te schrijven als dat van Truus Gubbels, maar een aardig artikel voor bijvoorbeeld het Leids Jaarboekje zit er zeker in. Het ligt voor de hand om te denken dat de toegenomen be langstelling voor kunst en de grotere koopkracht een gunstig klimaat voor galeries scheppen. De werkelijkheid is anders. Nog altijd worden de galeriehouders gedreven door de passie voor kunst; het is een hobby, want met hun professie kunnen zij zelden de kost verdienen. Geen wonder dat veel galeries na eni ge jaren verdwijnen. Truus Gubbels vraagt zich zelfs af of er niet sprake is van een 'stille marginalisering' van galeries. In Leiden zien we dat het aantal galeries afneemt. Tegen deze achtergrond is het des te bewonderenswaardiger dat de Leidse Galleria Propitia van Maria Tillema nu al tien jaar bestaat. Propitia (Nieuwe Rijn 93) is gespecialiseerd in grafiek en werk op papier. De jubile umexpositie wordt thans zowel in de Galleria Propitia als in het Centrum Beeldende Kunst (voor het grotere werk) gehouden. Nog steeds ziet Maria Tillema kans bij een expositie een 'hon- derdguldenprent' uit te brengen. Voor de speciaal voor het jubile um vervaardigde prent van Ger- rit Albers is honderd giüden ei genlijk een spotprijs. Door de te rechte nominatie voor de Zilve ren Veer 1999 krijgt ook de Leid se galerie Sidac Studio wat meer publiciteit. CEES WAAL morfose on dergaan van arme indu striestad naar welvarende cul tuurstad. Het gemiddeld inko men in Leiden is nu zelfs hoger dan gemiddeld in Nederland. Bij nogal wat Leidenaren is er genoeg geld om in kunst te kun nen investeren. Het is absoluut niet zo, dat alle kunst zo duur is. Evenals in de Gouden Eeuw het geval was, zouden Leidse kunstenaars en hun bemidde laars van hun beroep moeten kunnen leven. In het kader van de Open Mo numentendag trokken Leide- naars vorig weekeinde massaal langs historische gebouwen en tuinen. In het weekeinde van volgende week, 25 en 26 septem ber, kan er weer een aantrekke lijke tocht door de stad worden gemaakt: de Leidse Kunstroute, clie langs diverse galeries en ate liers voert. Truus Gubbels wijst erop, dat galeriehouders zich ook wel eens te weinig inspannen om hun klantenkring te verbreden. Van de deelnemers aan de Leidse Kunstroute kan dat niet worden gezegd. Leidenaren kunnen het initiatief van de kunstroute steunen door massaal op te ko men. Maar niet alleen kijken, ook eens wat kopen. Kunste naars en galeriehouders kunnen dan hun passie en professie (een beetje beter) combineren. ide kunst recensie ja dat is het. Maar wel e kermis. Galeriehoud- ria Tillema geeft duide- dat de jublieumten- ling voor het 10-jarig van haar galerie er heel uitziet dan de reguliere tt. Die blinken uit in rmonie en een subtiel ht. Dat is bij een diver- •als nu geen haalbare 'erk van maar liefst 26 aars hangt kris kras kaar. Voor grafieklief- is het een fraaie ten- ing. Zeker ook omdat het kleine werk monu- nwerk van dezelfde kun- in het Centrum Beel- anst (CBK) te zien is. ir geleden organiseerde illema ter gelegenheid eerste lustrum een ex positie met 40 x 40 cm werk van kunstenaars van de galerie. Je zelf herhalen is uit den boze, dus moest ze bij het 10-jarig be staan iets anders bedenken. Ditmaal nodigde Tillema 26 kunstenaars van de galerie uit om zowel klein als groot werk te tonen. Het Centrum Beeldende Kunst stelt speciaal voor deze gelegenheid de tentoonstel lingszaal beschikbaar. Daar hangt het monumentalere werk, terwijl bij Propitia van de zelfde kunstenaars kleiner werk te zien is. Het aanbod is gevarieerd. Onder de deelnemers bevinden zich 'oude bekenden' als Ans Zuyderhoudt, Lous Stuijfzand, Frank Porcelijn en Gerrit Al berts en jongere kunstenaars als Marco Juriën. Hoewel ook kleine sculpturen worden ge toond, is Galleria Propitia al tien jaar met name een grafiek- Dat Maria Tillema zich van het begin af aan heeft gespecia liseerd in grafiek, heeft te ma ken met haar grote liefde voor dit vak, of beter gezegd voor al les wat gedrukt is. Of het nu om woord of beeld gaat, dat maakt niet uit. Het draait voor de gale riehoudster vooral om de ge laagde manier van denken die deze techniek met zich mee brengt. Eind jaren '50 heeft ze zelf aan de zaterdagacademie in Rotterdam het vak geleerd. Daarnaast biedt deze discipline volgens Tillema een belangrijke houvast bij de beoordeling. Je kunt immers onmiddellijk zien of iemand de techniek be heerst. Dat haar Propitia voor kwali teit staat, spreekt voor zich. Hoewel de meeste geëxposeer de werken semi-abstract zijn heeft Tillema geen specifieke voorkeur voor een bepaalde stijl of stroming. Vandaar het 'kermis-effect' bij deze jubile umtentoonstelling. Over andere criteria naast de technische kwaliteit, wil zij zich niet uitla ten. Op de jubileumtentoonstel ling is, zoals gemeld, goede gra fiek te vinden. Helaas is dat niet synoniem voor spannend of in teressant werk. Zo laat de ge bruikelijke 'honderdgulden- prent', ter gelegenheid van dit jubileum vervaardigd door Ger rit Alberts, wel erg weinig ruim te voor de eigen verbeelding. Ook de rode harten in de litho's van Fran<;oise Magrangeas of de kleuretsen van Fran^oise Ag- uillard zijn weinig spectaculair. Onorthodoxer zijn de grote li tho's van Ina Brekelmans. Op één daarvan doemt een forse fi guur op uit een donker woud. Het is nauwelijks zichtbaar, zo donker is het groen. Daar ont leent dit werk zijn mysterieuze karakter aan. Ronduit geestig is haar kleinere werk met de be slagkom en garde. En ook de gevallen vogels van Pim de Vroomen trekken de aandacht. De bewerking die de kleine fo to's van dode vogels hebben ondergaan, versterkt het gevoel van triestheid dat hoort bij het vinden van een dood dier. Interessant in dit verband is de tentoonstelling Graphics, die het CBK tegelijk met Tien jaar Galleria Propitia organiseert. Daar is werk te zien van jonge kunstenaars die op een grens- werkelijke vernieuwing plaats, overschrijdende wijze omgaan Bij het zien van bijvoorbeeld de met het begrip grafiek (lees het tijdschriften Merit Judith, het maken van werk in oplage of project Vandestraat van Harold reproductie). Hier vindt daad- Schouten of de plannen ANNO FOTO PR 2000 van Jan Kleingeld, mani festeert zich direct het verschil met de over het algemeen tradi tionele grafiek van Propitia. Dit zijn twee werelden. Feestelijke presentatie van Komrij's bloemlezing uit de Zuid-Afrikaanse dichtkunst Jyrij ontving het eerste exemplaar van 'De Afrikaanse poëzie in 1000 en enige gedichten' uit han- le Zuidafrikaanse ambassadeur Carl Niehaus. foto mark lamers LEIDEN SILVAN SCHOONHOVEN „Het Afrikaans maakt een inhaalslag. Ja renlang is die taal verboden geweest", stelde auteur Henk van Woerden. Hij was een van de schrijvers die voordroe gen bij de feestelijke presentatie van de nieuwste bloemlezing van Gerrit Komrij. Die ontving gisteravond het eerste exemplaar van zijn De Afrikaanse poëzie in 1000 en enige gedichten' uit handen van de Zuid-Afrikaanse ambassadeur Carl Niehaus. Het is de grootste bloem lezing die ooit uit de Zuid-Afrikaanse dichtkunst is gemaakt is. Gerrit Komrij die de gedichten verza melde en de inleiding schreef, heeft zich in twee jaar de Afrikaner taal meester gemaakt. „Een ongelofelijke prestatie", volgens de ambassadeur. Een taal leren is een levenswerk, maar Gerrit Komrij bleek zich op het standpunt te stellen dat je niet langer dan een jaar over een levenswerk mocht doen. De poëzieavond met receptie en sig neersessie vond plaats in het Groot Au ditorium van het Leidse academiege bouw. Na de presentatie waren er voor drachten van enkele gedichten uit de bundel. Opvallend was hoe de klanken van deze aan het Nederlands verwante taal konden verschillen. Zoals de am bassadeur al stelde: 'Het Zuid-Afrikaans is eigenlijk vele talen ineen'. Uit de mond van Van Woerden klonk het Zuid-Afrikaans ingetogen, nostal gisch, plechtig, misschien wel zoals het Nederlands 200 jaar geleden klonk. Van Woerden las een gedicht van Breyten Breytenbach voor, met wie hij zich ver want voelde vanwege diens 'volstrekt ei genzinnige beleving van heimwee: nos talgie naar een land van herkomst dat steeds meer vervaagde, steeds meer een land van de toekomst werd'. Tom Lanoye maakte van de voor dracht een performance. „Mijn Zuid-Afrikaans is misschien een beetje beschimmeld, maar mijn Nederlands kan ook de dioxine-test niet helemaal doorstaan", waarschuwde hij. Zijn Vlaamse uitspraak van het Zuid-Afri- kaans was luid, scherp en staccato. „Ik ben helemaal verliefd op het geluid van die taal." Hoewel de voordrachten van beide auteurs voor mensen die het Zuid-Afri kaans niet machtig zijn moeilijk te vol gen waren, genoot het publiek van de kleur van de taal. Af en toe verstonden de toehoorders een flard daar waar de klank even aan het Nederlands raakte. Tom Lanoye moest ook af en toe gissen naar de betekenis van een woord. „Maar dat is juist het leuke van Zuid-Afrikaans, het brengt je verbeelding op hol." Voor wie het precies wilde weten was er naast de bloemlezing zelf (goed voor ruim duizend bladzijden), een dunner werkje verkrijgbaar met een lexicon. De ze 'bloemlezing uit de bloemlezing' be vat ook tien gedichten die speciaal door Komrij werden uitgezocht en van com mentaar voorzien. Uitgave van een bundel als deze was tot voor kort ondenkbaar. Het Zuid-Afri kaans is lange tijd een onbekende uit hoek van het Nederlandse taalgebied ge weest. Het was niet politiek correct om met de taal- en letterkunde van dit land bezig te zijn. Alle dichter uit Komrij's bloemlezing, behalve Breyten Breyten bach, zijn dan ook totaal onbekend in Nederland. Niet alleen maar klassiekers, maar ook 'zonderlingen, dominees die het niet konden laten, de stoutste jonge tjes van de klas en een enkele schijt- en schetenrninnaar'. Zuid-Afrikaanse cul tuur wordt de laatste jaren herontdekt. „Want," zo zei Van Woerden na afloop, „de taal heeft zich inmiddels losgezon gen van iedere politieke connotatie."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21