Sportvelden Jacobswoude geprivatiseer Rijn Veenstreek 'Als het dorp op stelten staat, hebben wij onze zi Radio Rijnwoude delft het onderspit Tweeënhalf jaar celstraf geëist tegen drie Polen Jacobswoude heeft 'achteruit geboeu Bewoners Kaageiland vechte plaatsing vuilniscontainers ai SP wil openheid over verkoop kabelbedr Kunstwerk bij zwembad De Hoorn moet weg VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1999 Akkoord grondverkoop woondienst jacobswoudeDe stichting woondienst Aarwoude kan de grond voor haar nieuwe kantoor in Woubrugge van de gemeente ko pen voor 250 gulden per vierkante meter. De gemeenteraad in Jacobswoude heeft dat gisteren besloten. Alleen de WD vond dat bedrag te laag en wilde dat de woningstichting 350 gulden per vierkante meter zou gaan betalen, omdat burgers ook veel meer voor grond moeten betalen. Burgemeester W. van Beek wees echter op het verschil tussen prijzen die burgers betalen en -lagere- prijzen die bedrijven doorgaans betalen voor grond. Treinen vertraagd door wisselstoring alphen aan den run/leiden Treinreizigers tussen Leiden en Al phen aan den Rijn, Leiden en Gouda ondervonden vanmorgen vertraging vanwege een wisselstoring. Door de storing, ter hoogte van het enkelspoor bij Zoeterwoude, kon het spoor niet snel genoeg worden gewisseld om ook de extra spitstreinen naar Gouda te laten rijden. Die vielen daardoor uit. De storing begon om 6.45 uur en was om 8.15 uur verholpen. Reizigers hadden een vertraging van maximaal een half uur. Politiek kiest voor bestaande omroep runwoude natasja augustinus Radio 916 blijft de komende vijf jaar uitzenden in Rijnwoude. Gisteravond stemde de com missie algemene zaken in met het voorstel van het college van burgemeester en wethouders om voor continuïteit te kiezen. Hiermee is de toekomst voor de nieuwe zender Radio Rijnwou de zeer onzeker geworden. De gemoederen liepen gister avond hoog op. WD en D66 stemden voor continuïteit en dus voor nog eens vijf jaar Ra dio 916. Maar de PvdA en SGP/RPF wilden de enthousias te groep vrijwilligers van Radio Rijnwoude een kans geven om te laten zien wat zij de gemeen te te bieden hebben. Het CDA had uiteindelijk de doorslagge vende stem. Ook zij kozen voor zekerheid en stemden opnieuw voor Radio 916. Het Commissa riaat voor de Media moet uit eindelijk besluiten of het het advies van Rijnwoude over de zendmachtiging overneemt. Radio Rijnwoude was teleur gesteld, maar laat het hier niet bij zitten. ,,Het is nog niet hele maal voorbij. Het Commissari aat voor de Media zal niet erg onder de indruk zijn van de ar gumentatie van de meerder heid van de commissie", aldus J. Bethlehem, voorzitter van Ra dio Rijnwoude. Een van de re denen voor de WD, D66 en CDA om voor de al bestaande radiozender 916 te kiezen is dat het risico op een eventuele bij betaling van de gemeente klei ner is. Radio 916 is al zeven jaar zelfstandig en heeft nooit om een bijdrage van de gemeente gevraagd. Radio Rijnwoude heeft de Rabobank als hoofd sponsor, die 45.000 gulden heeft toegezegd. C. de Best (PvdA) vindt het zeer spijtig dat zo'n enthousias te groep vrijwilligers niet wordt gestimuleerd in de gemeente. ,,De medewerkers willen er zo graag iets moois van maken. En de meerwaarde van Radio Rijn woude is dat die omroep een bijdrage kan leveren aan het dichter bij elkaar brengen van de vier kernen in deze heringe deelde gemeente." Een samenwerking tussen beide omroepen is op niets uit gelopen. De suggestie van H. Gerritse (D66) om vrijwilligers van Radio Rijnwoude een aan tal uur per week zendtijd te ge ven werd dan ook gelijk aange nomen door Burgemeester Boelen. Boelen wil daarbij wel bemiddelen. Voorzitter P. Aalbers van Ra dio 916 was niet echt enthousi ast. „Het is zeker bespreekbaar. Maar wij willen mensen die wel enige journalistieke aanleg heb ben", aldus Aalbers. Radio Rijn woude vindt twee uur per dag zendtijd ook geen oplossing. „Wij hebben een heel andere muziekkeuze en willen ons niet in alles houden aan de voor waarden van de programma raad van Radio 916", aldus Bethlehem. De raad neemt op 30 septem ber een definitief besluit. Voor ontvoering, zware mishandeling en beroving landgenoot in Hazerswoude-Doip den haag/hazerswoude-dorp marieta kroft Het was nooit de bedoeling geweest van de drie Polen (33, 23 en 21 jaar) om hun landgenoot op die vrijdag de 18de juni in Hazerswoude-Dorp zwaar te mishan delen, te ontvoeren en te beroven. Het enige dat zij wilden, zo verklaarden ze gisteren bij de Haagse rechtbank, was het geld opeisen dat zij van hem tegoed hadden. In totaal ging het om zo'n vijf tien mille. „Maar wij werden bang toen hij zijn pistool op ons richtte", zei één van de verdachten. „Toen hij schoot, merkten we dat het om een gaspistool ging. We werden kwaad, wilden het pis tool afpakken en toen ontstond er een vechtpartij." Officier van justitie R. Bos geloofde daar helemaal niets van. Hij sprak van 'zeer ernstige strafbare feiten' en eiste tegen alledrie tweeënhalf jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Volgens Bos had het drietal de actie, die nog dezelfde ochtend door de politie in Zoeterwoude werd beëindigd, zorg vuldig voorbereid. „Het slachtoffer ver loor het bewustzijn, brak zijn rug en heeft twee weken in het ziekenhuis gele gen. Hij is er nog steeds niet bovenop." De officier van justitie erkende dat het slachtoffer dat in Nederland Polen aan het werk helpt, tegenover de politie niet meteen eerlijk is geweest. „Eerst ontken de hij dat het pistool van hem was, later trok hij die verklaring in. Verder wordt hij verdacht van ambulante handel met Polen, de handel in gestolen auto's en handel in drugs en amfetamines." Bos vond dat dat in deze rechtzaak niet ter zake deed. Ook het feit dat de jongste van de drie verdachten binnenkort gaat trouwen en zijn vriendin al zwanger is, deed niets aan de feiten af. Evenmin was de officier van justitie hij bij de bepaling van de eis gevoelig voor de brief van de Poolse Katholieke Missie te Amsterdam. Een pater vraagt de rech ter daarin om clementie voor de 33-jari ge verdachte. „Hij is een goed gelovig mens, met een groot gevoel voor recht vaardigheid", schrijft hij. Rechter K. Brunner merkte daarop fijntjes op dat 'dat gevoel van rechtvaardigheid hem nu wel flink in de problemen heeft ge bracht'. Hij had als enige geen schuld, maar besloot de andere twee te helpen. De drie advocaten van de verdachten pleitten allemaal voor een lagere straf. „Natuurlijk is het normaal dat als je geld van iemand krijgt, je naar de rechter stapt", zei advocaat T. Ponsioen. „Deze jongens lopen dan echter de kans dat ze het land worden uitgezet. Daarvan pro fiteerde die man. Hij is het die thuis hoort achter de tralies en niet deze drie." De drie verdachten betuigden in hun laatste woord allemaal hun spijt. „Ik smeek u om genade, ik wilde geen kwaad doen", zei de ene. „Houd reke ning met onze cultuur", vroeg de oud ste. „In Polen is deze aanpak de enige manier om het geld terug te krijgen." De rechter doet op 30 september uit spraak. Jacobswoude heeft het niet goed gedaan met de opstelling van de jaarrekening over 1998. Dat zeggen de fractievoorzitters van coalitiepartijen CDA, WD en Gemeentebelang, naar aanleiding van een controlerapport van accountantsbureau VB Deloitte Touche. Daarin worden flink wat adviezen gegeven voor verbetering. Vooral WD- fractievoorzitter J. van Dam zei geschrokken te zijn van de uitkomsten. „Ik heb in de twintig jaar dat ik hier zit nog nooit zo'n vernietigend rapport gelezen over jaarstukken", zei hij. Van Dam noemde bijvoorbeeld de opmerking in het rapport dat een aantal vorderingen van de gemeente uit 1995 nog open staat. „Er zijn toch bureaus om die zaken te innen", zei hij. Fractie voorzitter van Gemeentebelang F. Witteman vindt dat de gemeente 'achteruit geboerd' heeft. Hij vindt dat de commisie algemeen bestuur en financiën zich moet bezinnen op verbeteringen. Volgens burgemeester W. van Beek geven de fractievoorzitters met hun reactie een verkeerde indruk van het rapport. De jaarrekenii sloot met een positief saldo van bijna immers onvoorwaardelijk goedgekeurd d Deloitte Touche. Volgens hem gaat de van het accountantkantoor niet over de kt van het jaarverslag, maar over de verslag ervan. „En in dat opzicht zijn er dingen te teren", gaf hij toe. „Het jaarverslag is nu heel cijfermatige opsomming, terwijl zij ren om meer productgegevens op te nen» als het aantal geleverde rolstoelen en p-: aa ten'" id Van Beek zei blij te zijn met het uitvoe Ql complete rapport. Als verklaring voor det viezen die worden gègeven, voerde hij aai eo accountants wellicht de instructie hebben )e| gen om scherper te formuleren dan vof °u Ook D'66 fractievoorzitter P. van Hoesel 0 veerde de uitkomsten van het rapport. „I ref misschien heel scherp, maar als je doorpi 31 de accountant blijkt de kritiek vooral te doeld om te prikkelen. De WD moet doorschieten altijd." persbureau cerberus Bewoners van de Irenelaan op Kaageiland hebben gisteren in een spoedprocedure voor de Haagse bestuursrechter J. Aerts de bouw van twee container units voor huisvuil tegenover hun huizen proberen tegen te houden. Volgens woordvoerder T. Potma van de bewoners be lemmeren de containers het vrije uitzicht over de polder en veroorzaken zij stank. Daarom dragen zij een alternatief aan. Als de containers bij de kam peerboerderij van Vlug worden geplaatst, staan zij dichter bij de zeventien vakantiewoningen op 't Hoekstuk waarvoor zij be doeld zijn. De gemeente is tegen dit al ternatief omdat de vuilniswa gen niet tot de kampeerboerde rij kan rijden. Kampeerboerde rij Vlug is echter bereid de con tainers wekelijks tegen een ver goeding naar de weg te bren gen. „Het is acceptabel voor een proef van een jaar", zei Potma. Rechter Aerts legde Potma uit dat de regeling voor li len van huisvuil niet rc discussie staat. De be hebben immers verzuilt tegen beroep in te steS gemeente is eveneens in gegaan door de plaats de containerunits niet welstandscommissie leggen. „Dat klemt temt dat de bezwaren van it Potma zich juist richter aanblik", zei rechter „Laat ik voorzichtig zijl dat kan een heikel put tn| Hij doet volgende we spraak. alphen aan den run Over de eventuele verkoop van het Alphense ka belbedrijf moet in alle openbaarheid gesproken worden. De Alphense Socialistische Partij wil dat het college van burgemeester en wethouders in de komende raadsvergadering mondeling of vóór 23 september schriftelijk antwoord geeft op de vragen die de fractie daarover vorige week stelde. Alphen is met kabelexploitant UPC in gesprek over verkoop van het CAI-bedrijf. Naar verluidt wil UPC ongeveer 44 miljoen gulden betalen voor de ruim 27.000 Alphense abonnees. Volgens bur gemeester en wethouders zijn de gesprekken met UPC nog in een oriëntatiefase. „In een vertrou welijk overleg met de fractievoorzitters op 2 sep tember hebben we met elkaar afgesproj we zo spoeding mogelijk volledige oper- zaken geven, zodra er iets te melder schrijft het college. „U vraagt daarom naaf kende weg." De SP neemt met dat antwoord geen gen. De fractie wil nu weten of en wanntf einde komt aan die oriëntatiefase. Er minst sprake van de bekende weg, meenl voorzitter G. Harmes. „Het lijkt eerder doolhof waar raadsleden naar hartelust dwalen. Veel van mijn vragen gaan juist' opgehelderde zaken." Hij wil dat het college een aantal alten biedt, zodat de raad een keuze kan makf' wel of niet verkopen van het CAI-bedrijf Binnen jaar eerlijke verdeling van vergoedingen aan voetbalclubs De sportvelden in de gemeente Jacobswoude worden geprivatiseerd. Dat heeft de gemeenteraad van Ja cobswoude gisteren besloten. Er moet binnen een jaar een voorstel op tafel liggen om de vergoedingen die de drie voetbalverenigingen krijgen voor het dagelijks on derhoud van de velden in een betere verhouding tot el kaar te krijgen. jacobswoude marieke de wit velden, WW uit Woubrugge bijna 16.000 gulden voor drie MMO uit Hoogmade krijgt nu en een half veld en S.V. Kic- ruim 13.000 gulden voor drie kers'69 uit Leimuiden bijna 32.000 voor vier velden. MMO kreeg tot nu toe geen geld van de gemeente, Kickers kreeg van oudsher een veel hogere bijdra ge dan WW. Omdat het college daar niet ineens fors het mes in wilde zetten, besloot het tot de ze regeling voor drie jaar, waar bij Kickers verhoudingsgewijs veel meer krijgt dan de andere twee verenigingen. De raad was unaniem van mening dat dit verschil zo snel mogelijk rechtgetrokken moet worden. Een periode van drie jaar vonden de raadsleden veel te lang. WD-lid A. Kroes zei in Woubrugge, waar hij woont, aangesproken te worden op de ongelijkheid en die dan niet te kunnen uitleggen. „Iedereen moet krijgen waar hij recht op heeft", vond hij. De ene vereni ging moet inleveren, de andere krijgt er geld bij. Hij pleitte voor een regeling waarbij de bijdrage voor een vereniging wordt vast gesteld op basis van het aantal velden en het aantal elftallen dat er gebruik van maakt. C. de Lange van het CDA zei best een jaar te kunnen leven met de verdeling van bijdragen in het voorstel van het college, als dat jaar maar gebruikt wordt om een eerlijker alternatief te ont wikkelen. Wethouder C. Vink (CDA- /openbare werken) legde uit dat het college had voor een termijn van omdat hij de vereniginge tegen het hoofd wilde Het in verhouding met brengen van de bijdrag nogal ingrijpend zijn vo verenigingen en daarom hij hen de tijd geven. Hf volgens hem een mist van de raad dat het coUq komende drie jaar op de zou zitten'. Joop Bakker na 31 jaar weg als voorzitter Oranjecomité oude wetering/roelofarendsveen janneke de jonge Met zijn 56 jaar heeft Joop Bak ker nog nooit het hele Veense jeugdbloemencorso voorbij zien trekken. Niet dat hij elk jaar tijdens de feestweek vlucht naar een ver oord. Als voorzitter van Oranjecomité Juliana heeft hij gewoon geen tijd om mstig langs het parcours te staan. „Ik loop altijd voor het corso, of er achter, om van alles té rege len." Volgend jaar kan hij voor het eerst echt gaan kijken, met zijn vrouw. Na 31 jaar legt Bak ker aanstaande zondag zijn functie als voorzitter neer. Er veranderde meteen heel wat toen Bakker en een aantal andere jongeren eind jaren zes tig lid werden van het comité. Activiteiten werden geschrapt en er kwam een hoop evene menten bij. „We hadden in Lis- se de rolschaatskroegentocht gezien. Daar namen ze op de stoep van het café een colaatje. Hier verklaarden ze ons voor gek: de Veenders rijden zo op hun rolschaatsen naar binnen, op het bier af." Het evenement bleek een groot succes. „Als ik nu een inschrijflijst voor vol gend jaar ophang, is die binnen een uur vol." Bakker belandde in 1968 op 25-jarige leeftijd in het Veense oranjecomité. Toen Bakker se nior besloot het comité te laten voor wat het was, was het de beurt aan zijn zoon Joop. Dat hij het uiteindelijk zou schop pen tot voorzitter, was niet he lemaal zijn plan. Hij aarzelde dan ook een hele tijd toen hij er na elf jaar voor werd gevraagd. Vertrekkend voorzitter Joop Bakker van het Oranjecomité Juliana loopt tussen de muzikanten die deelnemen aan de verenigingenmanifestatie: „Het is de kunst om aardig te blijven." foto marklamers „Tot er één tegen mij zei: 'maar zo erg is het niet. We doen het samen, maar er moet er één zijn die er boven staat'. Dat heb ik altijd voor ogen gehouden." De grootste omslag die de Oude Weteringer heeft meege maakt, is dat de feest-driedaag- se een feestweek werd. Bij het 75-jarig bestaan van de kermis- week wilde de organisatie iets extra's. Nieuwe onderdelen als de biljartwedstrijden en de oranjeloop rolden van de band. „Het slaagde voortreffelijk. Er was ook genoeg belangstel ling", herinnert de voorzitter zich. Maar bij een week moet het ook maar blijven, vindt hij. „Het is duidelijk merkbaar dat dat genoeg is. Als het m' voorbij is, zit het erop, werkt iedereen naar toe." Bakker is er de man ni? om hoog op te geven \i eigen voorzitterskwal! ka; Toch, na enig aandringen va er wat. „Met iemand di va ontvlambaar is, heb je n .T' lijk de poppen aan het d ve Het is de kunst om aai la< blijven. Een hoop mense lm ben natuurlijk drank c gaan een beetje tegen j ri hangen. Als je dan ze! U agressief wordt..." vo De leukste feestweeü weet Bakker niet zo één g0 drie. „Ze zijn allemaal eij Ik zeg altijd: als het do on stelten staat, hebben vif Vo zin." Wel herinnert hij zk m( een vervelend incident heeft eens een stel jong koppen van het oorlogs ment afgebroken. Toen! de volgende ochtend ee: nalist aan de telefoon. D rui echt spannend. Gelukkig nis iets maar één keer gebeu; de.1 Na 31 jaar moet er ma uit eind aan komen, vindt! dei moet nu gewoon maar sfi in i er moeten nieuwe mens men." Dat die er komer twijfelt hij niet aan. Bek' L' lende jongeren staan al in Maar helaas, zo werkt h( Net zoals Bakker 31 jaai den werd gevraagd, moe "e] nu uitverkoren zijn wil "0( toe kunnen treden tt lu Oranjecomité. Bakker ze!1131 alweer iets nieuws bedat ®P word voorzitter van de di3e' vereniging. Dat is heel No dan wat ik nu doe, mai sociaal." )e Alphen wil overeenkomst ontbinden alphen aan den rijn annette lameuer De gemeente wil af van het kunstwerk Poetry Garden van Giny Vos bij het zwembad De Hoorn. De kunstenares draait voor de verwijderingskosten op. Als het aan de gemeente ligt zal zij ook tot terugbetaling moeten overgaan van reeds gedane ho noraria. Dit antwoordt het col lege van B en W op de vragen van WD-raadslid L. Harmsma - Sloos. Harmsma trok in juni aan de bel nadat haar alarmerende be richten hadden bereikt over de deplorabele toestand, waarin het kunstwerk van Giny Vos zich bevindt. De metalen mat van het object steekt op diverse plaatsen uit de graszoden om hoog. De grasmat vertoont gro te kale plekken doordat mensen niet de officiële looproute ne men. Een voorstel van de kun stenares om het gras te vervan gen door kunstgras is door het college van de hand gewezen. Bij uitglijden op de kunstgras- mat kunnen brandplekken op de huid ontstaan. In het ant woord op de vragen van Harmsma stelt het college dat zij wil overgaan tot ontbinding van de overeenkomst met de kunstenares. Harmsma hier over: „Het is een kordaat be sluit. Als je de zaak weer op zijn beloop laat, ben je als gemeen te niet meer geloofwaardig." Ze doelt daarbij op eerdere akke fietjes met kunstwerken zoals de Pyramide van Makkink en het Shuttle project. De gemeente heeft diverse malen aangedrongen bij de maakster van Poetry Garden om het kunstwerk volgens af spraken en gestelde voorwaar den te voltooien. Door tegen vallend weer was het kunstwerk nog niet af toen het zwembad in februari 1998 openging. Vos kreeg extra tijd om haar werk zaamheden af te ronden. Op 25 januari 1999 heeft de gemeente Vos een laatste kans gegeven om binnen vier weken met een aanpassing te komen. Het kunstwerk zou op 1 juli jongst leden voltooid moeten, zijn. Nu dit niet is gebeurd, heeft de ge meente juridische stappen on dernomen om de overeen komst te ontbinden. De totale kosten van Poetry Garden, in clusief het plaatsen ervan, be droegen honderdduizend gul den. Kunstenares Giny Vos rea- Van het kunstwerk bij de Hoom steekt op sommige plekken de stalen mat gevaarlijk uit het gras omhoog. archieffoto engel lameuer geert aangeslagen op het voor nemen van de gemeente. „Mijn intentie is om een goed kunst werk af te leveren. Ik heb drie voorstellen gedaan om te ko men tot een oplossing van de huidige problemen. Het lijkt wel of de gemeente per se af wil van het kunstwerk." Een nieuw looppad dwars door het kunst werk, of het gebruik van een beregeningsinstallatie met een onderhoud van drie jaar, of het leggen van een kunstgrasmat zijn de drie voorgestelde alter natieven. Eventuele kosten neemt zij voor haar rekening, aldus Vos. De kunstenares wil er alles aan doen om tot een bevredigende oplossing te ko men. „Niemand had kunnen voorzien dat de grasmat zo kaal zou worden. Je werkt toch met levend materiaal." De kunste nares raadpleegde in de begin fase zowel Arcadis (vroeger Heidemij) als een onafhankelijk landelijk grasveldspecialist. B en W willen nog geen ant woord geven op de vraag van Harmsma of de kunstcommis sie haar werk wel goed doet. Het is nog niet bekend of er een alternatief object komt bij de ingang van zwembad de Hoorn.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18