Kempen ziet af van bezuiniging welzijn Zoeterwoude beperkt stijging van belastingen Rijk vangt tegenvaller op Regio r 'We willen niet in problemen komen' Eerste gesubsidieerde kluunplaats Herrie en stank blijven probleem vuiloverslag VOOF kinderdagverblijf »stgeest vvijdert kers ingjeugd Geluidsbegrenzer tegen herrie Poelmeer J17 SEPTEMBER 1999 973 17 chef erna straatsma, 071 -5356437.plv -chef judy nihof. 071 -5356-1u school krijgt fitness-ruimte ■JAAR Boksschool De Wassenaarse Slag heeft er een limte bij. Die wordt op donderdag 23 september ge loor wethouder E. van Dijk. De fitnessruimte valt onder ■6d- en jongerenwerk en is bedoeld voor Wassenaarse men tot en met 25 jaar, die niet goed kunnen aarden bij de de sportvoorzieningen en -scholen. Met datzelfde doel rig jaar ook de boksschool geopend. In de loop der tijd :eeds meer bezoekers van de school aan, dat zij ook in- ladde voor fitness-activiteiten. Vervolgens heeft de ge- hiervoor een bedrag beschikbaar gesteld. Het VSB- 1 de Wassenaarsche Bouwstichting hebben een bijdrage i voor de inrichting van de fitnessruimte. ifietser gewond bij ongeval puDEEen 16-jarige bromfietser uit Zoeterwoude-dorp itermiddag zijn ruggenwervel gebroken bij een ongeval [iening. De jongen verloor in een bocht de macht over I en botste tegen een tegemoetkomende bus. Zijn ts vloog na de valpartij in brand. De jongen is overge- laar het Leids Universitair Medisch Centrum. eumtoernooi Parabowls pp» De Leiderdorpse Sportvereniging Bowls viert mor- r tienjarig bestaan met een groot toernooi in sporthal de »ams uit negen verschillende gemeenten in de regio ee aan de wedstrijd, die om negen uur 's morgens be- iuurt tot vijf uur 's middags. Bowls is een balspel dat is aan jeu de boules. Tegenvallers niet doorberekend aan burgers zoeterwoude jan preenen Zoeterwoude belast de inwo ners niet extra nu het ministerie van economische zaken geen subsidie geeft voor het opknap pen en ontwikkelen van het be drijventerrein Grote Polder. Ook als de provincie geen bij drage levert, wordt dat niet doorberekend. „We willen die tegenvallers niet op het bord leggen van de Zoeterwoude- naars. In plaats daarvan zullen we de plannen eventueel moe ten aanpassen", aldus WD- wethouder H. van der Kooi (fi nanciën) over de begroting voor 2000. Mede daardoor blijft de stij ging van de belastingen vol gend jaar beperkt tot 7,7 pro cent onroerend-zaakbelasting, iets minder dan vorig jaar. Voor elke 5000 gulden van de ge taxeerde waarde van een huis moet 16,38 gulden betaald wor den: 9,10 gulden voor eigena ren en 7,28 gulden voor gebrui kers. Verder kost een hond straks 90 in plaats van 78 gul den en de tweede 125, tegen 109 gulden op dit moment. De rioolrechten blijven gelijk. Volgende maand bekijkt Zoe terwoude nog of de afvalstof fenheffing omhoog moet. Dat gebeurt bij de evaluatie van an derhalf jaar 'afval wegen'. Zoe terwoude is de enige gemeente in de regio die het vuil weegt en op basis daarvan rekeningen verstuurt. Er was gerekend op 25 procent minder restafval en 33 procent minder gft (groente- fruit- en tuinafval). In werke lijkheid is dat respectievelijk 40 en 50 procent. Dat is lucratief voor de burgers, maar Zoeter woude loopt 40 a 50.000 gulden aan inkomsten mis. Daarom overweegt het gemeentebe stuur het vastrecht te verhogen en de kiloprijs te verlagen. Een eigenaar/gebruiker van een woning van drie ton betaalt in Zoeterwoude volgend jaar 982 gulden aan OZB, ongeveer 380 gulden aan afvalstoffenhef fing (nog zonder de te verwach ten verhoging) en 130 gulden rioolrecht. De OZB was veel meer geste gen als het hertaxeren van de huizen, dat onlangs is afgerond, in de begroting van 2000 al was meegenomen. In Zoeterwoude zijn de huizenprijzen sinds de vorige taxatie in 1992 gemid deld veertig procent opihoog gegaan. Van der Kooi: „Dat wordt in 2001 een heel pittige aanslag. Niet alleen bij ons, maar overal. Hopelijk ziet het rijk dat ook in en wordt het ba sistarief met dertig procent ver laagd." Omdat Zoeterwoude volgend jaar als kleine gemeente voor het eerst een lager bedrag (215.000 gulden) krijgt uit het gemeentefonds is enerzijds be sloten om wat te bezuinigen (84.000 gulden op het Groenbe- heersplan) en zich anderzijds te beperken tot grote projecten waarvoor eerder al geld apart was gelegd: renovatie van het multi-functionele centrum De Eendenkooi, het veranderen van de Noortbuurtseweg, aan leg van een fietstunnel onder de Dr. Kortmannstraat als onder deel van het zogeheten Slinger landpad, herinrichting van het dorpscentrum en het verder ontwikkelen van het industrie terrein Grote Polder. Zoeterwoude steekt zelf een miljoen in het bedrijventerrein. Drie miljoen moet komen uit de verkoop van grond ten be hoeve van kantoorachtige ge bouwen. Verder wordt gere kend op een bijdrage van de provincie, die het licht nog op groen moet zetten voor de wij ziging van het bestemmings plan. Afhankelijk daarvan wordt bekeken in hoeverre de plan nen (het aanpassen van wegen, voet- en fietspaden, vervanging van de bluswatervoorziening en het riool, het aanleggen van een busbaan, betere bewegwijze ring en het veranderen van openbaar groen in parkeergele genheid voor de bedrijven) kunnen worden uitgevoerd. zoeterwoude Zoeterwoude heeft gekozen voor een 'degelijke en sluiten de' begroting. „We willen niet net als gemeenten om ons heen in moeilijkheden ko men", licht wethouder H. van der Kooi toe, doelend op Voorschoten en Leiderdorp. „Er komen zoveel zaken op ons af, dat we niet al te veel extra willen uitgeven. Een uit zondering zijn de bibliothe ken. Die krijgen 30.000 gulden meer voor het uitbreiden van hun bestand, maar dan moe ten ze wel samengaan. Verder doen we voorzichtig." De ge meente heeft een licht over schot voor de periode 2001- 2003 en de algemene reserves bedragen 4.874 gulden. In het collegramma staat dat dat mi nimaal vier miljoen moet zijn. Dat de OZB iets minder stijgt dan vorig jaar, terwijl Zoeterwoude 215.000 gulden minder krijgt uit het gemeen tefonds, schrijft Van der Kooi toe aan het 'goed besteden van de negen ton die in 1997 extra van het rijk kwam om de pijn tot 2001 te verzachten. „We hebben dat niet in één keer uitgegeven, maar in het egalisatiefonds gestoken. Elk jaar hebben we er 225.000 gul den van gebruikt. Daardoor valt de schade mee." A beleidt eu alleen de mond ude'jan preenen thouder H. van der i Zoeterwoude haalde nd tijdens de raadsver- onverwacht fel uit :tievoorzitter M. Ates *DA. „U heeft het wel er een schoner milieu ;roen en natuur, maar rop aan komt geeft u U beleidt duurzame Heen met de mond." er Kooi ergerde zich èit dat de christen-de- niet instemden met ^onale windplan en twee windmolens wil J langs de A4. „Wij zijn «gelijk voorstander van ~ne energie, maar deze molens horen in een 'andschap. Niet hier in 1 iude bij oude boerde- gaan ten koste van de het landschap", aldus beerde op die manier epartijen WD en Pro- 'oeterwoude op ande- iten te brengen. Enke len geleden twijfelden an het nut van wind- n vroegen zich af of de overlast wel opweegt energiebesparing. Tij- i politiek café van PZ commissievergadering et energiebedrijf EWR ordelen van windener- kozen WD en PZ als- windmolens. Fractie- r W. Ooijendijk van PZ: ïwe windmolens pas- r in het landschap. Ze stiller. Daarom vinden elangrijk dat ze er ko- het CDA bleef tegen, [an der Kooi uithaalde: het erg vreemd dat u ïord gaat. U hoeft nu Ital te noemen. Alleen én: langs de A4 en de begrijpelijk dat u dit jt inneemt." wilde nog uitleggen het CDA duurzame niet alleen met de Beidt, maar zij werd af- jd door burgemeester nanschap. Ates: „Dit is /een manier van doen. Mij "het een en ander verwe- [c mag niets terugzeg- popmanschap: „Einde volgende agenda- ,ï- r- stompwuk De Stompwijkse ijsclub 'Nut en Vermaak' heeft een pri meur. Vanavond opent de vereniging de eerste gesubsidieerde kluun plaats. De kluunplaats, die vanochtend is geïnstalleerd, moet de vei ligheid van schaatsers vergroten op de Nieuwe Vaart en de Jan Koe- nensloot. De kluunplaats is een centraal punt op de Poldertocht, de bekende toertocht van de ijsclub. Het geld kwam van de provincie en het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Onder de naam 'kwaliteitsimpuls Groene Hart' willen die dit najaar knelpunten in regionale schaatsroutes oplossen. De feestelijke opening van de kluunplaats is vanavond om zeven uur. foto henk bouwman Oegstgeest heeft geen geschikte subsidiemethodiek Wethouder G. Kempen (CDA) ziet geen kans om volgend jaar te bezuinigen op welzijn. Ze heeft daarvoor geen ge schikte subsidiemethodiek. De voorgenomen korting op het budget komt daardoor in ieder geval voorlopig, maar misschien wel helemaal te vervallen. oegstgeest erna straatsma In 1998 besloot het gemeente bestuur van Oegstgeest tot een bezuiniging op het welzijns budget van in totaal 225.000 gulden. Daarvan staat 110.000 gulden nog 'open'. Kempen komt in het voorjaar met een nieuw welzijnsplan. Ze wil dan niet meer alleen kijken naar de mogelijkheid om op welzijns- subsidies te korten, maar ook op accommodaties. Volgens gemeentevoorlichter A. Hofstra is het ook mogelijk dat Kempen volgend voorjaar laat weten, dat de bezuiniging helemaal niet doorgaat. „In de kaderbrief bij de voorjaarsnota zal de wethouder aangeven in hoeverre de bezuinigingstaak stelling alsnog haalbaar is." Het was de bedoeling dat Oegstgeest in 2000 zou gaan beginnen met subsidies op acti viteiten, maar Kempen blijkt niet machte om daarvoor ge schikte criteria te vinden. „Dat blijkt in de praktijk toch heel lastig", aldus Hofstra. „Bij een afdeling voorlichting als de on ze zou zoiets betekenen dat je het aantal persberichten dat wij versturen moet tellen om de hoogte van het subsidiebedrag uit te rekenen." Voorlopig blijft alles bij het oude. Alle welzijnsinstellirigen krijgen volgend jaar een alge meen bedrag, dat even hoog is als de subsidie die ze dit jaar ontvangen. Van een algemene, voor iedereen gelijke korting op subsidies ziet Kempen af, om dat ze denkt dat de consequen ties daarvan te groot zijn. Het zou betekenen dat elke gesubsi dieerde organisatie of vereni ging hel volgend jaar met 6,3 procent minder moet doen. Kempen is de afgelopen twee jaar herhaaldelijk aangevallen door de gemeenteraad, vanwe ge onduidelijke subsidievoor stellen op het gebied van wel zijn. Eind 1998 zette de raad daar tot twee keer toe een streep door. De fracties be klaagden zich over het gebrek aan uitleg. Er moest een nood greep aan te pas komen om te voorkomen, dat de welzijnsor ganisaties in 1999 zonder subsi die zouden zitten. Begin dit jaar beklaagden de fracties zich weer over het ge brek aan toelichting bij de hoogte van voorgenomen sub sidiebedragen voor welzijnsin stellingen. WD-raadslid M. van den Brandeler noemde de nieu we subsidies 'nattevingerwerk De raadscommissie welzijn praat op 28 september over het welzijnsplan voor 2000. Het Waterhoentje kan renoveren en uitbreiden f. Zo reageert burge- t. Timmers op de stic- de Vikingjeugd, die de p dagen in Oegstgeest pnden. Ze zegt zich te foorstellen dat mensen fctie 'heel erg' vinden, wil ze de vondst niet Is onbetekenend, politie is contact ge tover mogelijke stappen gemeente kan nemen, al amèrs te hopen dat dit malige actie is geweest, eente zal de racistische l zo snel mogelijk verwij- ostbode vond de afgelo- ek stickers met daarop- :he leuzen en een mar ie Vikingjeugd' op brie sen en bushokjes. Hij de vondst, omdat de verschillende keren op Ne opdoken. den haag/zoeterwoude cerberus Omwonenden van de geplande afvaloverslag aan de Hoge Rijn dijk in Zoeterwoude blijven bang voor geluids- en stank overlast. Ook de gemeente heeft nog een aantal bezwaren tegen de vergunning. Zoeter woude vindt dat er duidelijker voorschriften voor geluids- en stankverspreiding moeten ko men. De oorspronkelijke vergun ning voor de overslagplaats is geschorst, maar op 27 augustus is een zogeheten 'revisiever gunning' verleend. Dat bleek gisteren tijdens een zitting van de Raad van State. Het Provin ciaal Afvalverwijderingsbedrijf 'Zuid-Holland (Proav) heeft de vergunning nodig om contai ners met huishoudelijk en be drijfsafval uit de regio Leiden (Gevulei) op binnenvaartsche pen te kunnen afvoeren. De schepen brengen het bedrijfsaf val naar Dordrecht en het huis houdelijk afval naar de AVR in Rotterdam. Volgens de Proav en de pro vincie Zuid-Holland is scheep vaart veel milieuvriendelijker dan vervoer met vrachtwagens. Volgens Zuid-Holland zijn de eerdere bezwaren tegen de ver gunning, die in 1997 tot een ge deeltelijke schorsing hebben geleid, grotendeels weggeno men omdat het afval nu in perscontainers wordt aange voerd en geen aparte bewerking meer hoeft te ondergaan. Ook worden de deuren van de be drijfshal zoveel mogelijk geslo ten gehouden. Ook bleek gisteren dat er sinds 27 augustus 1999 alweer een nieuwe revisievergunning is verleend, die de huidige, ge schorste moet gaan vervangen. Die vergunning, waartegen de omwonenden ook bezwaar aangetekend hebben, maakt onder meer de aanleg van een tweede insteekhaven mogelijk en drie in plaats van twee afval- afvaarten per dag. Toch wilden de omwonen den, de gemeente en bierbrou wer Heineken de procedure te gen de huidige vergunning voortzetten, omdat die bepa lend is voor de revisievergun ning. Immers, als de revisiever gunning mocht sneuvelen valt de Proav terug op de huidige, geschorste vergunning. Mocht de Raad van State de voorschriften aanpassen dan zal dit zeker gevolgen voor de nieuwe revisievergunning heb ben. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. zoeterwoude jan preenen Dankzij een bijdrage van 410.000 gulden van het ministe rie van volksgezondheid, wel zijn en sport kan kinderdagver blijf het Waterhoentje in Zoe terwoude de plannen voor re novatie en nieuwbouw toch volledig uitvoeren. De Stichting Kinderopvang Zoeterwoude (SKZ) hoeft de verdieping bo- Turks bad en zonnecentrum nieuw in zwembad Fick. Makelaardij ...de juiste instelling telefoon 071 5120006 Fick makelaardij B.V. Doezastraat 21, 2311 CZ Leiden suzanne barbier Het Oegstgeestste zwembad Poelmeer probeert met een ge luidsbegrenzer op de muziekin stallatie een einde te maken aan klachten over geluidover- last op vrijdagavond. Omwo nenden klagen al geruime tijd over herrie als op vrijdagavond 'discozwemmen'op het pro gramma staat. Als de klachten aanhouden wil de directie extra geluidsisolatie aanbrengen. „Binnen twee weken zit er in elk geval een geluidsbegrenzer op de muziekinstallatiebe looft manager H. Blok. „Dat is het eerste wat het zwembad in tern kan doen. Voor vergaande isolatiemaatregelen heeft Poel meer meer tijd nodig." De gemeente heeft er, als ei genaar van het zwembad, aan gedrongen op maatregelen te gen de geluidsoverlast. Een woordvoerder van Oegstgeest liet onlangs weten dat er twee mogelijkheden zijn om een ein de te maken aan de herrie: het discozwemmen afschaffen of extra geluidisolatie aanbrengen. Blok zegt het vanzelfsprekend te vinden dat de herrie wordt aangepakt. „Dat zijn we ver plicht. Maar achteraf is het erg jammer dat de huizen zo dicht bij het zwembad zijn gebouwd. ven de uitbreiding niet te laten vervallen. Dat werd wel over wogen, omdat de kosten een half miljoen hoger uitvallen dan gedacht: 1,4 miljoen in plaats van 900.000 gulden. Met de stimuleringsgelden van het rijk voor de periode tot en met 2002 krijgt het dagver blijf aan de Westeindseweg er vier lokalen bij: een voor de ba- bygroep, een voor de peuter- groep en twee voor buiten schoolse opvang. Om voor de subsidie in aanmerking te ko men, moet de SKZ het aantal kindplaatsen met uitbreiden van 65 naar 93. Daarbij gaat het vooral om meer buitenschoolse opvang, waarvoor een lange wachtlijst bestaat. De kans be staat dat de stichting de ko mende jaren nog eens 48.000 gulden extra van 'Den Haag' ontvangt. De SKZ hoopt op 1 december met de bouw te beginnen. Pro vincie en gemeente hebben de plannen goedgekeurd. Gister avond stelde de gemeenteraad zich garant voor een een lening van 1,4 miljoen gulden. „Ei komt alleen nog een avond voor dë buurt. Hopelijk kan ie dereen zich nu wel vinden in plannen, zodat we de nieuw bouw het eerste kwartaal van volgend jaar in gebruik kunnen nemen", aldus penningmeester J. de Goede van de SKZ. Protes ten van buurtbewoners en het verzorgingshuis Huize Em- maus, die bang zijn voor meer verkeer, zijn in het voorjaar door de gemeente verworpen. De Goede stelt tevreden vast dat Zoeterwoude volgend jaar kan volstaan met een subsidie van 83.000 gulden en geen geld hoeft te steken in renovatie en nieuwbouw. In het huidige ge bouw wordt straks voldaan aan alle kwaliteits- en veiligheidsei sen. De Goede: „Het is nu een tochtig en oud gebouw, straks ziet het er prachtig uit." Zwembad Poelmeer heeft binnenkort ook een Turks bad en een zonnebank. archieffoto marklamers Daar is nu niets meer aan te doen." Zwembad Poelmeer krijgt per 1 november een Turks bad. Het bad is een ronde stoomcabine van kunststof met een doorsne de van drie meter. In de cabine is plaats voor twaalf personen. Ook kunnen de zwemgasten binnenkort onder de zonne bank. De prijs van een los kaartje gaat door de extra's niet omhoog. Blok hoopt dat de nieuwe at tracties voor meer bezoekers zorgen. De laatste jaren zag het zwembad de bezoekersaantal len teruglopen. Poelmeer heeft bij andere Sportfondsenbaden een kijkje genomen om een op lossing voor die teruggang te vinden. „Het Turkse bad slaat in andere gemeenten erg aan en wij hopen op hetzelfde." VRIJDAGAVOND: WAD IS LEUK

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17