'Ik verzet me tegen een God als lieve vader Geloof Samenleving Van Beek versus Kuitert VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1999 redactie aad rietveld, 071 VANDAAG TT Op 8-jarige leeftijd werd de opvoeding van Hil- degard van Bingen (1098-1179) in handen ge legd van de kluizenares Jutta van Spanheim, van wie ze een gedegen opleiding kreeg. Na een aantal jaren verzamelden zich meer vrouwen om Jutta en Hildegard en stichtten ze een Benedictinesseklooster in de buurt van Bingen. De omschrijving van haar mystieke visioenen inspireerden ook veel mensen buiten die kloos termuren. Zelfs nu nog, meer dan negenhonderd jaar na haar geboorte, heeft ze een trouwe schare bewonderaars. Er is zelf de laatste tijd sprake van een 'Hildegard revival'. Vooral in new age-kringen is deze Duitse mystica tegen woordig populair. Eind vorige eeuw werd ze op handen gedragen door conservatieve Duitse nationalisten, en ook menig feministe heeft zich kunnen spiegelen aan deze sterke middeleeuwse vrouw. Hildegar d heeft zich onder scheiden als schrijfster, leidster van de benedictijner ab dis, componiste, helderziende, kruidenkenner en raad geefster van keizers, pausen en geleerden. Haar feestdag is 17 september. Kerken bezorgd over sociale minima Hilversum De kerken zijn bezorgd over de gevolgen die het nieuwe belastingstelsel heeft voor mensen met een uitkering. Die gaan er verhoudingsgewijs veel minder op vooruit dan an dere groepen, aldus secretaris ds. Ineke Bakker van de Raad van Kerken. Juist voor de minima had aan het begin van het nieuwe millennium iets gedaan moeten worden om hun achterstand weg te werken. De grootste zorg hebben de kerken over de vraag welk principe achter de herziening van het belastingstel sel steekt. Volgens Bakker komt het beginsel dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen, minder goed uit de verf. De rijken komen er beter af dan de armen, vat Bakker haar indruk samen. 'RK-Kerk heeft zichzelf afgebroken' roermond Er komen zoveel allochtonen met een ander geloof ons land binnen, dat het tijd wordt de eigen christelijke identi teit te verdiepen. De viering van 2000 jaar christendom is daar een mooie gelegenheid voor, vindt hulpbisschop De Jong van Roermond. Hoewel er in ons land sprake is van een groeiende belangstelling voor religiositeit, hebben vooral jongeren onvol doende kennis van het rooms-katholieke geloof. Daar ligt een taak voor de kerk, zei De Jong. De Rooms-Katholieke Kerk heeft volgens De Jong door een teveel aan zelfkritiek zichzelf afgebro ken. Nu is het tijd om de rijke katholieke traditie opnieuw onder ogen te zien. „Daarvoor hoeven we ons niet te schamen." Paus naar Slovenië vaticaanstad/mariborPaus Johannes Paulus II brengt zondag een bezoek van negen uur aan Slovenië, waar hij de zaligverkla ring van de negentiende-eeuwse bisschop Anton Martin Slom- sek van Maribor bijwoont. De Slovenen beschouwen Slomsek als de geestelijke vader van de natie. Het wordt de 88-ste bui tenlandse reis van de paus en zijn tweede naar Slovenië. In 1996 bracht een driedaags bezoek aan dat land. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Ede, K Santingte Alphen aan den Rijn; te Gronin- gen-Zuid (SoW), rnw. G.R. Peet oom, kandidaat uit Groningen, die dit beroep heeft aangeno men; te Vries (SoW), J. Hermes te GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepbaar gesteld: K.F. Dwars- huis, Borneostraat 5, 8022 PA Zwolle. Tel 038 4530790. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Doetinchem/Velp, P.J. Weij, voorheen Geref. predi kant te Sint Jansklooster; te Heerde, P.J H. Krol te Kampen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Enkhuizen, A.J Gunst te Benthuizen; te Terwol- de-De Vecht, P. Melis te Gene- muiden. De Stichting Leidse Lezingen bestaat dit jaar tien jaar, en organiseert daarom op maan dag 27 september een bijzon dere bijeenkomst, waarin de theologen, A. van de Beek en H. Kuitert voor het eerst in de bat tegenover elkaar gaan staan. Beide hoogleraren schreven, bijna tegelijkertijd, een boek waarin ze tegenge stelde standpunten innemen rond het vraagstuk 'was Jezus mens of God'. Het thema van de dag luidt dan ook 'Jezus bij hoog en laag'. De discussie staat onder leiding van A. Spij kerboer. Daarnaast zullen zes andere theologen hun com mentaar geven op de conclu sies in de boeken van Kuitert en Van de Beek. De dag begint om 9.30 uur in de Hooglandse Kerk te Leiden, en duurt tot ongeveer 16.30 uur. Belang stellenden moeten zich van tevoren opgeven bij drs. N.C. Smit, tel: 0180-661382. De kosten bedragen f 65,- waarbij lunch en een speciaal uitgege ven bundel met de lezingen van die dag zijn inbegrepen. God is al machtig. De vogel tjes, bloe metjes en de liefde, komen van Hem, maar ook Auschwitz, Oost Timor en onge lukken. Het is geen populair standpunt, dat weet kerkelijk hoogleraar te Leiden, prof. dr. A. van de Beek (1947). Hij be hoort niet tot de 'mainstream' in theo- logenland, die zegt dat God louter ver antwoordelijk is voor de liefde'. In dikke boeken legt Van de Beek uit wat de waar de is van orthodoxe dogma's, waarom het christelijk geloof staat of valt met de belijdenis van de godheid van Jezus, en dat het christendom niet bedoeld is voor de verbetering van de wereld. „Het is niets, en het wordt ook niets met onze we reld", is één van zijn uit spraken. Volgens hem ver oorzaken juist ideolo gieën met de preten tie de wereld te willen verbeteren veel leed. Dergelijke inzichten hebben Bram van de Beek, die is opgevoed in de 'zware' Gerefor meerd Bond, maar overstapte naar de 'gewone' hervormde kerk, de nodige be kendheid bezorgd. Van 1970 tot 1981 was hij predikant in achtereenvolgens Lexmond, Vriezen- veen en Raamsdonk. Daarna werd hij be noemd tot hoogleraar in Leiden. De laatste tijd maakt hij naam als tegenstrever van zijn collega hoogle raar Kuitert, die de kranten haalde met zijn opvatting dat Je zus een mens was en geen God. Prof. dr. Bram Oan Beek: „De belijdenis van Jezus als godheid is wezenlijk voor het christelijke geloof." FOTO LOEKZL door ONNO VAN 'T KLOOSTER éDe kernvragen die nu spelen om trent geloof, zoals het mens of God zijn van Jezus, zijn in het verleden allemaal al eens uitvoerig aan de or de geweest, en verwerkt in dogma's. Die dogma's oriënteren je, en spre ken uit waar het werkelijk om gaat. Het accent kan iets anders liggen nu, maar de hardste kno pen zijn al doorgehakt. Het neemt niet de discus sies weg, want geen enkele wetenschapper/theo loog kent de absolute waarheid. Er blijft altijd iets te praten. Maar geloofszekerheid is iets anders dan bewijszekerheid. De eerste heeft ook te ma ken met liefde en vertrouwen. Zekerheid omtrent het houden van je vrouw, is ook geen bewijsze kerheid. Kuitert zegt dat Jezus een jood was en daarom niet gezegd kan hebben dat hij God was. Maar uit Zijn plaats in het jodendom volgt niet automa tisch dat er niet iets unieks is gebeurd. De ge schiedenis bestaat uit meer dan alleen continuï teit. Daar komt bij dat het juist heel joods is om niet letterlijk te zeggen: 'ik ben God'. De naam van God is een geheimenis. Iets dat te groot is om te bevatten en uit te spreken. God is altijd in de verborgenheid aanwezig. De belijdenis van Jezus als godheid is wezenlijk voor het christelijk gelopf. Het diepst van waarde daarin is, dat Hij je heeft 'aangesproken'. Niet zo zeer dat hij je van jouw schulden verlost. Daar zit iets instrumenteels in. Hij betaalt voor je. Dat is hartstikke aardig, zo'n buurman die jé hypotheek voor z'n rekening neemt. Maar het blijft 'een re den', een conditie. Als je moet uitleggen waarom je van je vrouw houdt, kun je allerlei redenen opnoemen: dat ze lief is of knap. Krijgt ze morgen een ongeluk en verminkt ze haar gezicht, dan zie je overmorgen misschien een ander die je knapper vindt. Daar mee wordt ze inwisselbaar, als je louter naar dat soort redenen kijkt. Het wezenlijke van liefde is dat ze grondeloos is. Je wordt aangesproken, en dat gaat in diepste zin, buiten instrumentele re denen om. Dat geldt ook voor God. In Zijn lijden draagt Hij ons, onconditioneel, met al onze schuld. Ik verzet me tegen een christendom waarin te veel nadruk wordt gelegd op de God van genade. God als aardige en lieve vader, die nergens kraakt. In deze optiek zal Hij nooit de kwade machten die er zijn - de jongens die je pesten - een schop onder hun gat geven. Je kunt Hem niet adresseren als er iets fout gaat en zeggen: 'ver draaid, je zag toch dat ik in de ellende zat. Waar om deed je daar niks aan?' Een gesprek met God daarover aangaan, is zinloos als hij alleen maar die God van liefde is. Werkelijk bevrijding is: je juist niet aan de realiteit onttrekken. De realiteit mag de realiteit zijn. Je hoeft geen blokkade te hebben voor vreselijke verhalen. Ik hoorde laatst dat tientallen kinderen in de buurt van Johannesburg in Zuid-Afrika, ritueel worden vermoord, uit elkaar worden gesneden. Het is absurd en bijna niet te bevatten. Maar ik wil het niet buiten mijn theologie houden. Dat betekent: 'buiten mijn relatie met God'. Als je dat soort dingen niet theologisch mag doordenken, schuift het alleen steeds verder op. En ondertus sen heb ik die kinderen, theologisch gesproken, aan hun lot en de demonen overgelaten. Dan kan ik misschien mijn wereldje nog redden, maar niet hun wereld. Als je zelf kinderen hebt - ik heb er zelf drie: twee jongens en één dochter - is het eigenlijk ondenk baar dat soort dingen niet 'mee te voelen', en uit de realiteit te houden. Datzelfde geldt voor de theologische realiteit. Ik ben opgevoed in de Gereformeerde Bond, waarin men gefixeerd is op de vergeving van je zonden: hoe krijg ik de genade van God? Dat is weliswaar een relevante, maar niet de enige vraag die theologisch van belang is. Voor mij is de vraag belangrijk naar het bestaan van God, het beleid van God. Kun je in deze moderne cultuur nog wel zinnig over God praten. Is er wc varing? Dat betekent dat ik op een andei wagen stel, dan gebruikelijk is binnen formeerde Bond. En daarin lag ook een I ke reden voor mijn keuze uit die kerl schap te stappen. Al heeft dat veel pij; zaakt in de relatie met mijn ouders. Als kind heb ik de. Gereformeerde Bond 'zwaar' ervaren. Het was mijn wereld. E kenheid bij de verhalen in de bijbel vori vensoriëntatie. Dat heb ik nog steeds. D versiteit van bijbelse verhalen, als een omgaan met en vertrouwen op God, he tijd sterk aangetrokken. In die verhaler ringen word je aangesproken. God is present, dat hij ook werkelijk present leven. Ik heb geen zware roepingsverhalen. niet in elkaar. Mijn roeping is gelei groeid, met het rustig afwegen van de i heb ook overwogen wis- en natuurkun logie te gaan studeren. Uiteindelijk hel het predikantschap als hobby nog wel biologie gestudeerd, maar het a is in eerste instantie de theologie fl geworden, vanuit een diep, intuï- tief en onconditioneel gevoel van verbondenheid met God. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Wolkenvelden en mogelijk wat re gen. Op sommige plaatsen ook zon. Maxima uiteenlopend van een graad of 7 in het noorden tot 15 in het uiterste zuiden. Noorwegen: Overwegend bewolkt en perioden met regen. In het midden en noorden ook zonnige momenten. Maxima uiteenlopend van een graad of 10 in het uiterste noor den tot tegen de 20 graden plaat selijk in het zuiden. Zweden: In het noorden vrijwel overal droog en nu en dan zon. Elders bewolkt en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur tussen 10 en 18 graden. Denemarken: Wolkenvelden en vooral in het noorden en westen af en toe re gen. Middagtemperatuur rond 19 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Onstuimig en wisselvallig. Vooral zaterdag flink wat regen. In het oosten droger en soms zon. Mid dagtemperatuur van 15 graden in West-Schotland tot rond 20 gra den in het zuidoosten van Enge land. België en Luxemburg: Vrijdag meest bewolkt en kans op regen. Zaterdag vrijwel droog en ook zon. Middagtemperatuur op nieuw iets oplopend tot om streeks 24 graden op zaterdag. Noord- en Midden-Frankrijk: Geregeld zon en vooral in het westen en midden kans op een bui. Later een stevig aanwakke rende wind. Middagtemperatuur rond 22 graden, maar aan de kusten van Normandie en Bretag- ne iets lager. Portugal: Zonnige perioden. In het noorden later weer meer bewolking, een toenemende kans op regen en veel wind. Middagtemperatuur omstreeks 23. Spanje: Flinke zonnige perioden. In het noorden meer bewolking en voor al in het noordoosten nog kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma uiteenlopend van een graad of 20 langs de Golf van Biskaje tot 3.0 graden plaatselijk in het zuiden. Canarische Eilanden: Geregeld zon en bijna overal droog. Aan de noordstranden soms veel wind. Middagtempera tuur tussen 25 en 30 graden. Marokko: Westkust: bijna overal veel zon en droog. Maxima van een graad of 24 in het noorden tot 30 in het zuiden. Tunesië: Droog en flinke zonnige perioden. Maxima aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden en vooral vrij dag kans op enkele regen- of on weersbuien. Langs de westkust een stevig aanwakkerende wind. Middagtemperatuur tussen 21 graden en 26 graden. Mallorca en Ibiza: Eerst nog wat zon, maar van het westen uit een toenemende kans op een paar fikse regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Italië: Zonnige perioden. Vrijdag vooral in het noorden kans op een re gen- of onweersbui, zaterdag ook elders. Middagtemperatuur onge veer 27 graden. Corsica en Sardinië: Vrijdag zonnige perioden. Zater dag meer bewolking en vooral op Sardinië kans op een bui. Mid dagtemperatuur omstreeks 27 graden. Malta: Zonnige perioden en vrijwel droog. Middagtemperatuur 28 graden. Griekenland en Kreta: In het oosten eerst nog zon. Van het westen uit een aantal fikse buien met onweer en lokaal veel regen. Maxima ongeveer 27 gra den. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden en tot zaterdagavond vrijwel overal droog. Middagtemperatuur uit eenlopend van een graad of 23 in de omgeving van Istanbul tot rond 30 graden aan de zuidkust. Duitsland: Geregeld zon, maar plaatselijk ook een regen- of onweersbui. I.n de nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur rond 22 graden. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en een paar regen- of onweersbuien. In het noordwesten droger en meer zon. Middagtemperatuur om streeks 22 graden. Oostenrijk: Wisselend bewolkt en buien, ook met onweer en lokaal veel regen. Maxima omstreeks 21 graden. ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.19 Zon onder 19.48 Maan op 15.59 Maan onderOO.OO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.50 22.25 09.23 21.58 Laag 05 15 17.34 04.56 17.15 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) nno7 27 23 UO wnwlO 21 16117.0 nl 31 22 00 n4 27 21 8.0 n6 20 12 0.0 wzw5 32 21 0.0 nol 18 11 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071— 5323 50f Familieberichten: 023- 5317 33 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 9 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEf Maandag t/m vrijdag van 8.30 071- 5143 545 ABONNEMENTEI bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van h abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PER PC Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt een toe; aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CAS Voor mensen die moeilijk lezer hebben of blind zijn (of een an leeshandicap hebben), is een s; van het regionale nieuws uit hi Dagblad op geluidscassette be' informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lect INTERNET: Dag v.leidschdagblad.nl redactie.ld@damiate.hdc.nl K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondei feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum- 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14