Leiden Regio 'Detailhandel leeft duidelijk weer op' 'Inventarisatie Leidse kerken is belangrijk' )erde deel Leidse jongeren it psychisch in de knoop an Rij verontwaardigd over ultimatum EZH-kwestie 'Waar haal ik mijn recht? Ik ben geen dief of heler' jan bentveld/interieur (UDAG 17 SEPTEMBER 1999 .WIM WEGMAN, 071-5356414. PLV -CHEF ANNET VAN AARSEN. 071-5356436 Jejaarde vrouw (80) beroofd Met het smoesje dat ze geld kwamen ophalen voor Jhööï, maakten twee jongens een 80-jarige bewoonster van de 'rijheidslaan gisteren een nog onbekend geldbedrag afhandig, [oen de bejaarde dame naar binnen liep om wat kleingeld te ,akken, volgde het tweetal haar de kamer in. Terwijl de een iaar aan de praat hield, haalde de ander achter haar rug om relduitde kast. (estolen tijdens afwezigheid fipEN' Toen een Leidenaar na een afwezigheid van een maand érügkeerde in zijn woning, wachtte hem een onaangename -errassing. Uit zijn huis aan de Prinsenstraat waren computer, irinter en schotelantenne ontvreemd. De man heeft gisteren langifte gedaan van diefstal. Kamer van Koophandel verheugd over groeicijfers XN'RUUD SEP idse jongeren in de leeftijd p 15 tot 17 jaar hebben op- lend vaak te kampen met iblemen die hun oorzaak iden in sociale en psychische naken. Bij niet minder dan procent van de Leidse jonge - i in die leeftijdsgroep bestaat vermoeden van psychoso- |e problemen'. Dat blijkt uit leugdmonitor Leiden die imorgen is gepresenteerd, oor de rapportage is onder er onderzoek gedaan naar I gebruik van alcohol en igs, naar spijbelgedrag, vrije- kbesteding en criminaliteit, beeld dat naar voren komt lier en daar zorgwekkend. Zo ren drie van de tien jongeren (sen de 15 en 17 toe dat ze de slopen vier weken minimaal imaal hebben gespijbeld, rlijks krijgt de afdeling Leer taken ongeveer 300 mel en van structurele spijbe- i waartegen moet worden itreden. En daar gaat het omdat de spijbelopvang te; nsen over laat. De wachttijd de jeugdzorg, die de spijbe- weer op het rechte pad moeten helpen, is niet der dan een jaar. aar het gaat om crimineel gedrag, scoren de Leidse jonge ren hoog. Meer dan de helft zegt het afgelopen jaar mini maal één strafbaar feit te heb ben gepleegd. Overigens wor den daar ook kleine vergrijpen als zwartrijden in meegeteld. Ruim een kwart van de jonge ren is ooit door de politie be trapt of opgepakt. Een andere opvallende uit komst is dat in de groep van 15 tot 17 driekwart af en toe, en dertig procent regelmatig alco hol drinkt. Een kwart kan aan gemerkt worden als stevige drinkers. Daarmee vergeleken valt het drugsgebruik erg mee. Twaalf procent heeft de afgelo pen maand hasj gebruikt, ter wijl twee procent zich aan an dere middelen heeft gewaagd. Uit het onderzoek komt ver der naar voren dat .er voor de jeugd maar weinig te doen is in Leiden. Uitgaansmogelijkheden zijn er voor de niet-studerende Leidenaars onvoldoende. De gemeente is inmiddels in ge sprek met de Leidse Welzijnsor ganisatie (LWO) om het aanbod aan jeugdwerk in de wijken uit te breiden. Op stedelijk niveau is het rapport een ondersteu ning van de wens om in de stad een tweede grote discotheek te vestigen. Percentages van klanten naar de verschillende winkelgebieden in de re- giO. tekening bro Vervolg van voorpagina De Kamer van Koophandel reageert juichend op de groei van de detailhandel in de Leidse binnenstad. „Dit is goed nieuws. Leiden leeft duidelijk weer op", zegt se cretaris C. Broeksma van de kamer. LEIDEN/REGIO ROBBERT MINKHORST Uit het koopstromenonder- zoek, dat de gezamenlijke Ka mers van Koophandel en de provincie Zuid-Holland lieten doen, blijkt dat Leiden het ver loren terrein van de afgelopen jaren aan het terugwinnen is. Inwoners van de Leidse regio doen weer vaker inkopen in de Leidse binnenstad, de binding met de eigen gemeente en met Leiden is groter geworden. Een trendbreuk in vergelijking met vijf jaar geleden. „Het unieke verblijfsklimaat van Leiden, met z'n historische binnenstad, het grote en diver se winkelaanbod wordt onmis kenbaar meer gewaardeerd", concludeert Broeksma. De se cretaris erkent dat het parkeren in Leiden een gevoelig punt blijft. „Er is inderdaad het nodi ge op aan te merken. De pijn grens bij de consument om naar Leiden te komen ligt ho ger. De andere argumenten vindt de consument belangrij ker dan de wens om met de au to voor de deur te kunnen ko men." De Leidse ondernemers haal- dén het afgelopen jaar een om zet van ongeveer driekwart mil jard gulden. Vijf jaar geleden was dat nog ruim 500 miljoen. De totale omzet in de detail handel van de provincie be draagt zo'n dertig miljard gul den per jaar. In Zuid-Holland zitten ver schillende winkelcentra in de lift. Directeur F. Wigman noemt als verklaring daarvoor de gron dige opknapbeurten en uitbrei dingen van de winkelgebieden. „Er zijn duidelijke lokale ver schillen. Er zijn sterke groeiers omdat er fors is geïnvesteerd. Voor de achterblijvers geldt dat daar te weinig gebeurt om de consument te behagen." Voor Leiden gaat dat argu ment evenwel niet op. Het Aal markt-project, dat miljoenen guldens gaat kosten en dat de binnenstad van Leiden aantrek kelijker moet maken, bestaat al leen nog maar op de tekentafels van projectontwikkelaar MAB uit Den Haag en de gemeente. Wigman plaatste gisteren wel kanttekeningen bij de gunstige cijfers voor Zuid-Holland. De schaalvergroting vertekent het fraaie beeld, maakte hij duide lijk: per vierkante meter winkel oppervlak zijn weinig meer pro ducten verkocht in vijf jaar tijd. Ook hier is Leiden trouwens een buitenbeentje, daar is wel duidelijk sprake van een toena me. Rij nekeboule vard De ondernemers van de Rijne- keboulevard in Zoeterwoude moéten een fantastisch jaar hebben gehad. Er werd voor meer dan 133 miljoen gulden aan meubels, televisies, kam- peerspullen en keukens ver kocht. Dat is een toename van 233 procent ten opzichte van vijf jaar geleden. De stijging zal voor een behoorlijk te maken hebben met de uitbreiding van het winkelareaal. Op de Rijne- keboulevard wordt nu meer omzet gehaald dan bijvoor beeld in het hele centrum van Voorschoten. De Pieterskerk blijft het grootste zorgenkind onder de monumentale kerken in Leiden, foto henk bouwman W» ROBBERT MINKHORST Leidse wethouder T. van Rij is buitengewoon ver waardigd over het ultimatum dat de andere aan houders van de EWR de gemeente hebben gesteld, rillen dat Leiden de EZH-aandelen die ze nu alleen lezit heeft, onder iedereen verdeelt. De gemeente een week de tijd gekregen om akkoord te gaan een compromisvoorstel dat Alphen aan den Rijn teerste week van september deed. snap niets van die handelwijze", zegt Van Rij. een rare manier van doen. Zo ga je niet met el- om. Ik maak veel mee deze dagen, maar dit heb ik nooit meegemaakt. Ze houden zich zo ook niet de afspraak. Ik vind dit heel merkwaardig." eafspraak luidt, aldus Van Rij, dat alle aandeelhou ders eerst de bevindingen van een commissie van aan deelhouders zouden afwachten voordat wat voor actie dan ook zou worden ondernomen. Die commissie is in augustus ingesteld en behalve Van Rij namen de bur gemeesters Boelen (Rijnwoude), Meerburg (Alkemade) en de wethouders Laurier (Leiden) en Roest (Leider dorp) daar zitting in. „Die commissie is een keer bij el kaar geweest. We hebben toen niet gesproken over de juridische kant van de zaak. De commissie was nog niet uitgepraat." Daar vergist de wethouder zich in, laat burgemeester Boelen namens de andere aandeelhouders weten. „De commissie had alleen maar tot taak om feitenmateriaal te onderzoeken. Alles wat er was, is boven tafel geko men. De commissie had niet tot taak om tot enig resul taat te komen." Leiden en de andere gemeenten bakkeleien over een pakket EZH-aandelen, dat door nutsbedrijf EWR bij Leiden in beheer is gegeven. Leiden stelt dat zij recht heeft op die aandelen, de 23 andere aandeelhouders menen dat de 'koek onder iedereen moet worden ver deeld'. Het compromisvoorstel van Alphen houdt in dat zeventig procent van de aandelen direct naar de nieuwe vennootschap gaat. Van de overige dertig pro cent mogen de aandeelhouders uitmaken van wie de aandelen zijn. Leiden zal binnen een week reageren, zegt Van Rij, maar hij laat niet los of het antwoord 'ja' of 'nee' wordt. Burgemeester Boelen vindt de houding van Van Rij merkwaardig. „Ik begrijp best dat Van Rij een beetje boos is, maar de rest van de regio is witheet om het ge drag van Leiden." HERMAN JOUSTRA Leiden mag dan graag willen dat alle monumentale kerken in de stad een inventarisatie ma ken van de gebreken, dat bete kent niet dat al die kerken in een slechte conditie verkeren. De onderzoeken, waaraan de gemeente bijdraagt in de kos ten, zijn louter bedoeld om een goed beeld te krijgen van de eventuele noodzaak tot restau ratie en de kosten die dat met zich meebrengt. Leiden legt die ei is nu precies een maand Wen, maar Arno van Kam- tn herinnert zich het tele- ontje van de kennis die op de anjegracht woont nog woord nor woord. 'Ze zijn hier voor deur de buitenboordmotor in je bootje aan het losknip- •n', klonk het ooggetuigever- iggortdroog door het mobiel, ieven? Nou nee. Het is poli- rik loop wel even naar bene- m Verbind ik je even door Et één van de agenten.' Op de aag vervolgens van zijn kant at de hermandad in vredes- am aan het doen was met bootje luidde het antwoord wr de telefoon al bijna net zo 'Deze buitenboordmo- is afkomstig van diefstal, Eneer. Komt u maar even ar het bureau Langegracht. Dan kunnen we de zaak daar verder afhandelen.' Dat deed Arno van Kampen. Meteen de andere dag. 'Ik was pissig', zegt de uitbater van braslokaal Slingers aan de Ho- gewoerd. „En dat ben ik feite lijk nog. Om drie redenen. Te'n eerste omdat ze zomaar en zonder wat te zeggen die motor meenamen. Terwijl die lig plaats toch op naam staat en ze weten van wie die is. Geen tijd, heette daarvoor het slappe ex cuus. Ten tweede omdat ik van diefstal of heling ben beschul digd. Terwijl ik direct de aan koopnota kon overleggen van het watersportbedrijf in Bui tenkaag waar ik het motortje heb gekocht. Het is heel verve lend als dat motortje ooit is ge stolen, maar dat is niet door De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. mij gedaan. En ten derde om dat ik mijn eigendom nog altijd niet terug heb. En het er naar uitziet dat dat voorlopig ook niet zal gebeuren. Ondanks mijn aangetekende brieven." Als bewijs dat hij volstrekt te goeder trouw is, laat hij de aan koopnota zien van de Tomos buitenboordmotor model T4NL, serienummer 337285. „Gekocht in 1996. Bij een offi cieel watersportbedrijf. Op het politiebureau vertelden ze dat in 1997 aangifte was gedaan van vermissing. Een jaar later pas! Dat is op zich al raar. Nog eens twee jaar later vervoegde iemand zich op het politiebu reau met de mededeling dat hij zijn buitenboordmotor had aangetroffen achter een bootje in de OranjegrachL Mijn bootje dus. Wel héél toevallig. Hij had er een foto van gemaakt. Maar behalve dat iedereen dat wel kan zeggen dat die buiten boordmotor van hem is, vind ik het vreemd dat de politie niet de moeite heeft genomen om eerst bij mij te informeren hoe de vork in de steel zit. In plaats daarvan hebben ze het motor tje gewoon meegenomen." Van Kampen heeft nog even overwogen om een advocaat in de arm te nemen. „Kijk, ik heb dat ding destijds gekocht voor 650 gulden. De restwaarde an no 1999 is vrijwel nihil. Als ik de zaak verlies, gaat me dat duizenden guldens kosten. Dat is het me ook niet waard. Het gaat me niet om geld. Het gaat om het principe. Ik word nu voor dief of heler versleten. Waar haal ik mijn recht?" „Dat ligt aan de officier van justitie", antwoordt Frank Ver geer, politievoorlichter van Hollands Midden. Die in zijn lijst met in haar ogen noodza kelijke opknapbeurten vervol gens voor aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RD- MZ). Aan de hand van zo'n lijst bepaalt het Rijk eens in de zo veel tijd hoeveel subsidie de verschillende gemeenten jaar lijks ontvangen. In 2001 vindt een nieuwe lan delijke behoefteraming plaats. „Een inventarisatie is dus erg belangrijk", zegt J. Vellekoop van de gemeentelijke afdeling monumentzorg. „Op die ma nier weten we waar we de ko mende jaren aan toe zijn." Van de monumentale kerken is de Pieterskerk er op dit moment het slechtst aan toe, maakten gemeente en de stichting Pie terskerk deze week bekend. Hoewel een diepgaand onder zoek nog moet plaatsvinden, schatten de partijen de kosten van de noodzakelijk geachte re paraties op tien miljoen gulden. Een groot onderzoek van een constructiebedrijf moet uitwij zen, hoe hoog de kosten werke lijk zijn. Volgens Vellekoop is de con ditie van de overige monumen tale kerken en kerken die op de nominatie staan de status van rijksmonument te krijgen in het algemeen redelijk. Zo moet er in de Marekerk nog het nodige worden opgeknapt en verkeert de Lutherse kerk aan de Hoog- landsekerkgracht in slechte staat. „In het restauratieplan zoals dat er nu ligt, wordt al uit gegaan van meer dan 1,5 mil joen aan restauratiekosten." Ook de aula van de begraaf plaats Zijlpoort, die volgens de rijksregels ook onder de noe mer 'kerken' valt, is er slecht aan toe. Hoe slecht, dat moet de gewenste inventarisatie nu uitwijzen. De subsidieregeling voor mo numenten die jaren geleden gold, ging uit van het aantal monumenten in een gemeente. Leiden ontving toen nog 1,8 miljoen per jaar. Sinds de in voering van het landelijke sys teem van behoefteraming, dat in 1997 werd ingevoerd, is Lei den er sterk op achteruitge gaan. De stad ontvangt nu jaar lijks 1,2 miljoen gulden voor het onderhoud en restauratie van de rijksmonumenten. Lastige bijkomstigheid is dat de stad jaarlijks niet meer dan dertig procent van het budget mag uittrekken voor de restauratie van kerken. Bovendien dekken de subsidies nu nog maar ze ventig procent van de kosten. In de jaren daarvoor was dat tachtig procent. De eigenaars van de panden moeten dus meer uit eigen zak betalen, of meer geldschieters zien te vin den. Vellekoop. „Op een bedrag van tien miljoen, zoals in het geval van de Pieterskerk, bete kent dat dat de eigenaar 1 mil joen meer op tafel moet leggen dan vroeger." Overigens benadrukt Velle koop dat de kerken niet de eni ge bron van zorg zijn voor de gemeente. Er zijn meer inventa risaties nodig. Leiden telt op dit moment liefst 1124 rijksmonu menten en binnenkort komen daar nog eens circa 200 monu menten bij, bouwwerken uit het tijdvak 1850-1940. Een boot zonder motor is als een schip zonder kapitein. De zaak raakt inderdaad kant noch wal, vindt Amo van Kampenfoto hielco kuipers actieve diensttijd veel te maken had met de watersport en met het opsporen van gestolen bui tenboordmotoren. „Deze zaak ken ik niet persoonlijk. Maar die is in elk geval niet meer aan de politie. Onze taak is het om gestolen goed op te sporen en in beslag te nemen. Daarmee houdt het op. De officier van justitie onderzoekt vervolgens of er voldoende gronden zijn om de zaak aanhangig te ma ken bij de rechtbank. Vindt hij dat, dan krijgt meneer een op roep om te verschijnen. Na het horen van de partijen doet de rechter dan uitspraak. Is de be wijslast niet of nauwelijks rond te krijgen, dan seponeert de of ficier de zaak. En velt daarbij een oordeel over wat er met de buitenboordmotor moet ge beuren." Dat kan dus twee kanten op. Maar wat moet Van Kampen als de uitspraak voor hem ne gatief uitvalt? „Hij kan dan op zijn beurt eventueel de winkel aansprakelijk stellen waar hij de buitenboordmotor heeft ge kocht. Zo'n procedure neemt inderdaad veel tijd in beslag. Schei maar uit. Ik heb gevallen meegemaakt - en dan ging het nog om mindere bedragen dan hier - die zich jaren voortsleep ten." Voorlopig is er een patstelling ontstaan. Daar baalt Arno van Kampen ook van. „Het is prachtig weer geweest de afge lopen weken. De kleine vroeg maar wanneer we gingen va ren. Leg dat dan maar weer eens uit aan die jongen. Wie nou van wie steelt." Zwarte parel Mevrouw De Jong uit Leiden verbaast zich nogal over de commotie die er is ontstaan over.de vondst van een zwarte parel in een mossel. Een vrouw uit Lelystad trof die aan bij een mosselmaaltijd in een restau rant. Het voorval werd breed uitgemeten in de krant en op tv. „Maar meneer, ik heb er al jaren eentje thuis liggenzegt de 69-jarige lachend. „Wat heet, ik heb er een aantal ge had. In allerlei vormen. Alleen de grootste heb ik bewaard. Die zit in een plastic zakje. Volgens mevrouw De Jong za ten er vroeger wel vaker parel tjes in de mosselen. „Ik ben een liefhebber van schelpdie ren. Van kinds af aan. Ik heb veel mosselen gegeten. Maar tegenwoordig tref je die parels niet of nauwelijks meer aan. Hoe dat komt, weet ik niet. Misschien door de kweek. Hoe dan ook, voor mij was het geen nieuws. Dat wilde ik even laten weten." ER KOMT EEN MOMENT IN UW L^VEN DAT U KIEST VOOR HET ALLERBESTE Ervaar de mooiste modellen van Minotti bij: nieuwe rijn 24/2312 JD leiden/telefoon 071 -5134671 Maandag gesloten/donderdagavond koopavond.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13