'Het laatste niet aangeharkte stukje Nederland' Eetbare grondbedekkers Rijp en Groen Bijen in strijd tegen perenvuur Schimmel versus luis -ƒ• VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1999 In sommige tuinen staan ze er nog prachtig bij, in andere zijn ze verwelkt of verpieterd. Kortom, ze kunnen eruit, die eenjarigen waarvan we zoveel plezier hebben gehad. Voeg daar dan nog de bolbegonia's en de zomerbloeiende bollen, waarover we het vorige week hebben gehad aan toe en je ziet een toenemend aantal kale plekken in de tuin. Een deel ervan vullen we op met voorjaarsbollen, maar vaak blijft er dan nog het een en ander open en bloot. Zeker in de nieuwe tuinen die vaak met buxushaag- jes in vakken zijn verdeeld. Als een vak tussen de ha gen schoonge maakt wordt, omdat het eenja rig spul zijn lang ste tijd heeft ge had, is er ineens een groot stuk open grond. Waarom zouden we dat niet eens vullen met een eetbare grondbe- dekker. De trouwe lezers van deze rubriek weten inmiddels dat zogenaamd ene zwarte grond in 3002R wezen helemaal niet goed is. Eventuele mest stoffen spoelen uit, de grond slibt dicht en onkruid krijgt een kans. Dus afdek ken die zaak. Dat kan won derwel met gewassen die we te zijner tijd op tafel kunnen brengen. Wat te denken van een portie veldsla? Een heerlijke gezonde winter groente, die van pas kan ko men als onbespoten groen schaars is. Maak de grond goed los, dek af met een laagje compost of goede aarde. Maak er dan geultjes in op ongeveer vijftien cm afstand. Zorg dat de geultjes rond drie cm diep zijn en zaai dan. Zaden komen op anderhalve centimeter van elkaar te liggen. Dat is dicht bij elkaar, maar we kunnen later nog uitdunnen. Druk de grond een klein beetje aan, giet eventueel als het toevallig droog is en wacht op de dingen die gaan komen, dat zijn dan mooie licht groene plant jes die naar alle waarschijn lijkheid iets te dicht op el kaar staan. Dan dunnen we uit, zodat de planten op on geveer tien cm van elkaar komen te staan, zodat ze goed uit kunnen groeien. Als de planten ongeveer tien cm hoog zijn, ongeveer be gin december, afhankelijk van het weer, dan kan er ge oogst worden. Dat moet met zorg gebeuren want het hart van de plant, dat we bij de groenteboer vaak in de hele plant kunnen zien, sparen we bij teelt van ei gen grond. De planten groeien dan weer aan en zo kunnen we doorgaans een paar keer oog sten tot maart of april toe. Dan is het immers weer tijd voor bloem planten, maar wij hebben de grond mooi be dekt gehouden en er ook nog van gesmuld. naar" Wie liever win- terpostelein AARLEM heeft dan veld sla, kan volgens precies hetzelfde recept winterpostelein zaai en. Nu we toch bezig zijn met eetbaar gewassen, geef ik de goede raad om weer eens knoflook in de tuin te zetten. In de buurt van ro zen is het helemaal goed. Er is bewezen dat knoflook de rozen beter doet geuren, hoe gek dat ook moge klin ken en bovendien houdt knoflook ook de gevreesde aaltjes in toom. Koop wel knoflookbollen m een na- tuurvoedingwinkel, zet de teentjes op 10 bij 25 cm uit elkaar en zo diep dat het puntje net boven komt. Denk eraan dat knoflook meestal niet helemaal win terhard is. Dus een afdek- laag als het hard vriest is be langrijk voor een goede oogst en daar is alles im mers om begonnen. REDACTIE MARCOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023- Ruimterust en stilte in getijdenlcindschctp NEL 10 NO! D5 NL I Re£ 35 De- FOKKO BOSKER* De glimlach zit op het gezicht van Shujun gebeiteld. De Chi nese student plantenveredeling uit Wageningen ondergaat gela ten het modderbad waar de personeelsvereniging hem op trakteert. Met z'n veertienen zijn ze afgereisd naar Holwerd voor de overtocht te voet naar de Oerderduinen op Ameland. „Heel mooi, heel bijzonder", prevelt Shujun. „Het gaat heel goed." Hij praat zichzelf moed in. De Chinees zakt steeds ver der terug uit de groep van wad- loopcentrum Fryslan. In zijn land beklimmen de mensen heilige bergen en waden ze niet door slik en water naar een ei land. Zijn lange slobberbroek en de rubberen laarzen die met een koord om de enkels zijn vastge bonden, verraden dat Shujun geen idee had waaraan hij be gon. Jan Draaistra zegt z'n col lega's van het plantenlaborato- rium goed te hebben voorbe reid. De aanbevelingen van het wadloopcentrum, korte broek en hoog sluitende basketbal schoenen, heeft hij bij herha ling genoemd. „Ik heb het hem gezegd. Wel tien keer. Hij zei steeds 'ja'. Maar begrijpen doet hij het niet." Shujun gaat bijna kopje onder in de eerste diepe slenk die zich vlak na het vertrek vanaf de pier bij Holwerd aandient. Het slib zuigt aan z'n laarzen, trekt hem naar beneden. Hij worstelt en blijft boven. In z'n kielzog ploe teren een Spanjaard en Finse, die ook vanuit Wageningen zijn afgereisd voor een dag 'mud- walking'. „It is fun", stamelt de Finse. In haar land lopen de mensen hard door moerassen. Vrijwel net zo gek. Draaistra, die zich op z'n werk verdiept in de lotgevallen van de aardappel, komt uit Ferwert. Het Wad was in z'n jeugdjaren taboe. „We bleven achter de dijk. Alleen toeristen stampten in de blubber rond." Nu is hij bekeerd. Het is z'n tweede tocht. Het zijn de prachtige ver gezichten, het domweg voort- ploeteren door de modder en de ontspannen sfeer onderweg die hem goed bevallen. De groep van het Friese wad loopcentrum telt 37 deelne mers. Toch krioelt het om half acht 's ochtends op de pier van de mensen met rugzakjes, korte broeken en basketbalschoenen. Iedereen heeft zich braaf aan de kledingvoorschriften gehou den. Dijkstra's wadlooptochten en de Noord-Nederlandse Fe deratie vertrekken ook vanaf Holwerd. Ruim tweehonderd lopers maken zich een beetje zenuwachtig op voor de over steek. Want hoe zwaar het wordt, dat weet je maar nooit. De gidsen Willem Lenger, Klaas Eisenga en Marijn Knibbe heb ben haast. Een kort woord van welkom en dan gebaren ze de groep van het asfalt de modder vlakte op. Het maximum per groep bedraagt 140. De deelne mers prijzen zich gelukkig dat het aantal niet wordt gehaald. „Het is wel heel erg massatoe risme", mompelt een deel neemster. Van de gidsen is vooral Lenger weinig gechar meerd van de drukte. Hij ver kiest een route door de kwelder die het dichtst de waterlijn volgt. De andere clubs blijven vlak onder de dijk en gaan pas na een paar kilometer richting Ameland. „Ik wil niet in een lange file verzeild raken", zegt Lenger. Hij gidst al dertig jaar mensen over het Wad. Als jon- Pure commercie past niet bij het karakter van natuurtrips. gen in Harlingen droomde hij ervan aan te monsteren op een boot. Hij werd ambtenaar. Het water bleef trekken. „In het begin was het Wad nog vrij. Verordeningen waren er niet." Tien jaar later had het slijk zo'n aantrekkingskracht, dat het uit de hand liep. In enkele red dingsoperaties moesten ver dwaalde toeristen met hun gid sen uit het wassende water worden gehaald. „Het was altijd ellende." Lenger legt de schuld bij wadloopdorp Pieterburen. Op het Groninger Hoge Land werd de basis voor de populari teit van het wadlopen gelegd, maar de commerciële uitwas sen leiden tot zoveel misstan den dat de overheid wel moest ingrijpen. „Wij spelen niet met mensenlevens", beklemtoont Lenger. Hij prijst de rijksover heid die het tal wadlopers per jaar beperkt tot 50.000. „Dit is een van de mooiste stukken na tuur, het laatste niet aangehark te stukje Nederland. Dat moe ten we zo houden." De wad- loopclubs houden het op 30.000 deelnemers. „Meer klan ten hoeven we niet." Gids Knibbe is gehecht aan het getijdenlandschap. Als dijk ach ter zich laat haalt hij opgeruimd adem. Zandplaten en geulen geven dagelijks een ander reliëf aan het gebied tussen eilanden en kustwerken. „Prachtig toch." Het Wad glimt als een diadeem. Wadloopcentrum Fryslan loodst jaarlijks zes- tot zevenduizend mensen door de slikvelden. Voorzitter Binne Kloosterman vindt het wel mooi zo. „Er bestaat nu een ze ker evenwicht. Al is de gestelde grens van tienduizend in de overeenkomst met het rijk nog FOTO REUTER zo arbitrair." Friesland heeft geen behoefte het quotum he lemaal vol te maken. „We heb ben onszelfbeperkingen opge legd. Ook al zouden we meer tochten kunnen doen, we kie zen ervoor niet verder te groei en." Kloosterman is ook al een ver knocht wadloper. „Voor mij is het de ruimte, de rust en de stil te. Een ander is het vooral te doen om het overwinnen van de zee. Als je vaker gaat, ontdek je dat het er altijd anders is." Hij trekt een scheidslijn tussen de liefhebbers en de deelne mers aan de verplichte school reizen of uitstapjes van de per soneels- of buurtvereniging. „Dëlaatsten zijn alleen met zichzelf bezig en de vraag hoe ze er in hemelsnaam door ko men." Einddoel Engelsmanplaat is voor de beginners, Schiern* nikoog biedt een pittige uil ging aan rustzoekers. Vooi het water weer opkomt, mo een diepe geul zijn doorwas Lenger moest ooit in dichte mist zoeken naar de ondiep „De groep werd onrustig i gon te zinspelen op helike die ons moesten oppikken. Amper 150 meter verderop de doorsteek worden gemai Een gids moet daarom altij kalm blijven en het Wad broekzak kennen. De overtocht naar Amelanc aa vereist weinig meer dan delijke conditie. Wie zich meldt, hoeft niet eerst meti ces een Cooper-test af te lep gen. De deelnemer moet b zichzelf te rade gaan of hij i 9 ruim 10 kilometer in pakwi drie uur kan afleggen. Het! vormt vooral in het begin de wandeling een taai obst Mensen met weinig haken hier alsnog af. Onweer en mist zijn spelbrekers. Ook een west wind die het water opstui geeft voor problemen in natie met hoge waterstand het najaar. In de winter lot hij met andere gidsen. Alle dan is het volmaakt rustig, seizoen stopt in oktober al watertemperatuur te wordt. „De zon die opkom stilte. Onvergetelijk, zo mo het hier dan is." Zelfs Shujun geeft zich nen. „Eerst vond ik het vei schrikkelijk, nu gaat het be Toch blijft het hem een rai dat mensen zich zoveel m getroosten, terwijl de veert de oversteek sneller en coi tabeier maakt. Je ziet hem ken: een beetje vreemd ziji Hollanders wel. 13 Alle Ami uit t (zin Lievi Serii Marl men delt. van i Gett Keni Paul NOS- Netw Actu De ri, .Serie rech: een i in co gers. van c Gert J De Ni weds serie gewo actee nen i Prese Notenschil als afvalverwerker Natuurlijke schimmels kunnen insectenplagen in groente en gra nen de kop indrukken. In Amerika zijn Beauveria bassiana en Pae- cilomyces fumosoroseus met succes ingezet tegen diamantrugmot in broccoli en tegen bladluis in tarwe en gerst. Het biologisch be strijdingsmiddel is ontwikkeld door onderzoekers van het Ameri kaanse ministerie van landbouw in Ithaca, New York. Plaaginsec- ten zorgen jaarlijks wereldwijd voor grote oogstverliezen. Het pro bleem wordt steeds groter, doordat de insecten ongevoeliger wor den voor chemische middelen en zich aanpassen aan biologische bestrijding met bacteriën. Entomoloog John Vandenberg heeft in veldproeven aangetoond dat de mot bezwijkt onder beide schim mels. Maar de bladluis is alleen gevoelig voor de Beauveria schim mel. De schimmels worden wekelijks toegediend in het veld en re duceren de insectenpopulatie plus de vraatschade aan de jonge planten. Het effect is volgens de onderzoekers groter dan van che mische bestrijding. PETER DE JAEGER» Bijen kunnen helpen "bij de be strijding van perenvuur in boomgaarden door een on schuldige bacterie op de bloe sem te brengen. Perenvuur is een bacterieziekte in appel- en perenbomen die grote schade aanricht. De nieuwe methode, bedacht in Nieuw-Zeeland, staat beschreven in New Scien tist van 11 september. Perenvuur wordt veroorzaakt door de bacterie Erwinia amyl- ovora. Deze besmet de bloe men in het voorjaar en ver spreidt snel over de rest van de boom. Normaal wordt infectie voorkomen door chemische middelen gebaseerd op koper, maar die methode is giftig voor de plant zelf. Spuiten met het antibioticum streptomycine mag in Europese landen pas na toestemming van de overheid. Als de ziekteverwekker een maal in het weefsel zit is de boom verloren", zegt Joel Van- neste van het Ruakura onder zoekscentrum in Nieuw Zee land. „We zochten daarom naar een manier om de infectie te voorkomen door al vroeg in het voorjaar in de groeicyclus in te grijpen." De onderzoekers vonden een biologische middel. Een aan het perenvuurbacterie nauw verwante bacterie, Erwinia her- bicola, blijkt onschadelijk voor planten, maar kan de groei van E.amylovora de kop in drukken. De onschuldige bacterie neemt de plek in van zijn 'neefje' op De koolstof houdende schillen van pecan- en amandelnoten zijn na vermaling tot kleine korrels geschikt om afval uit vistanks te filteren of om drinkwater te zuiveren. Hun poreuze oppervlak trekt meta len als lood aan. Ook organi sche verbindingen als tolueen en benzeen, die in oplosmid delen, brandstof en verf zitten, hechten zich massaal aan de korrels. Dat scheelt een hoop vervuiling in het milieu. On der een microscoop zien de koolstofdeeltjes van de noten- schil eruit als pokdalige aste roïden. Maar een gram kan een aanhechtingsoppervlak Andei Serie de re baret Vand. Bangl Austr 1989 Hal S ontmi ter erj er alle krijge Einde. hebben van liefst negenhc derd vierkante meter. Dat een voordeel bij het absoi ren van metalen of chemii liën met een laag molecul Nacht gewicht, zoals benzeen. Ir. vergelijkende studies met commerciële koolstof, zo. uit steenkool, blijkt dat dii van noten vier keer zo goe benzeen kan binden. Bijki mend voordeel van de no schillen boven steenkool ze een nieuwe grondstof UM men. De vondst is gedaan door medewerkers van he Amerikaanse ministerie v landbouw in New Orlean )et Louisiana. Schij laat Slech „Er zijn in ons land hele boomgaarden verloren gegaan aan deze vervelende bacterie". de bloem en produceert een ei wit dat de groei van de lastpak indamt, waardoor de ziekte zich niet kan verspreiden. Het is lastig om' de gewenste bacterie gericht op de bloemen te krijgen. In plaats van de bo men te bespuiten met dit biolo gisch middel besloten Vanneste en collega's om honingbijen te gebruiken voor de verspreiding. Hij vroeg fruittelers een poeder waarin de bacterie zat verwerkt in de bijenkorf te stoppen. De bijen lopen door het poeder en nemen dat mee naar buiten, wanneer zij de korf verlaten. Na zeven dagen was ruim 95 pro cent van de appel- en peren bloesem voorzien van de nutti ge bacterie. „De grap is dat bijen worden gebruikt om levende organis men te verspreiden. Ze brengen slechts enkele bacteriën op de bloem waarna de bacterie zich bloemendaal bv. rijksstraatweg wassenaar snel vermenigvuldigt. Dus ook als er geen poeder meer wordt aangebracht gaat de versprei ding van de bacterie vanzelf door", zegt Vanneste. Doelgericht de bloesem behan delen is een eleganter methode dan spuiten met penicilline, meent ook Henk Kemp van het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp. In Neder land komt de ziekte vooral voor bij een extreem warm voorjaar. De ziekte is zeer moeilijk te be strijden, aldus Kemp. „De fruit teler moet in het voorjaar iede re week controleren en direct ingrijpen. Als er drie bomen zijn aangetast lijkt dat niet veel, maar dat kan na drie jaar zijn uitgeroeid tot een hectare. Bij snoeien is ontsmetting van ge reedschap van groot belang om de ziekte niet naar een andere boom over te brengen. Er zijn in ons land hele boomgaarden verloren gegaan aan deze vér- velende bacterie." Volgens Kemp is de aanpak met de bijen een oplossing waar de Nederlandse appel- en pe renkwekers al lang op zitten wachten. Verstand van vijvers Welige algengroei, dode vis sen, slecht groeiende planten; het gaat nogal eens mis met de vijver in de tuin. Vele' boe ken zijn over de juiste aanpak geschreven en vele exempla ren zullen nog volgen. Een op vallende uitgave is echter 'Heldere Vijvers' van Rob Her wig, die vooral bekend is om zijn zeer gewaardeerde tuin plantenencyclopedie. Om te beginnen moet een vijver een aantal eigenschappen heb ben. Dat zet Herwig in vogel- was, i lieuwe Sam Flooi onie Suza vlucht uiteen. Vervolgens men, duidelijk ge'ïllustree it. de stikstofcyclus, de wate e kwaliteit, het plantenond indelig houd en reparaties aan di chapei de. Duidelijk en helder ui d legd. De uitgave is in een dag te lezen, waarna deti acht, met verstand van zaken z e vijver kan aanleggen enb i ren. Rob Herwig: 'Heldere Vij Kosmos-Z&K Uitgevers, Utrecht; ISBN 90 215 340 19,50. eerst >ch ver die I Apparaten die op elektriciteit werken zoals fonteinen, komer p. 20.0^ meeste natuurvijvers niet voor. f071 124.001 wêêêêêê WÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊM u E Cryptogram Horizontaal: 1. Korte videofilm over een sierspeld (4); 4. Alarm met een intens geluid (5); 7. Loofboom (7); 8. Voorbeeldige gek (3); 9. Een kreng van een uitblinker (3); 10 Een horlogemaker is er zestig minuten mee bezig (7); 12. Handen en benen (7). Verticaal: 2. Het eerste schaapje is een heel ander dier (4); 3. De eerste kookt op petroleum (6); 4. Vervelende kerel in een kleverig kledingstuk (8); 5. Genees maar in z'n totaliteit! (4); 6. Blinde genegenheid (6); 9. Ze varen in een Duitse plaats (4); 11Geweldig dat ze achter dit dier komt! (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1 Chelsea; 8. alant; 10. cape; 12. asem; 14. ha; 15. vla; 16. ma; 17. nee; 19. kam; 21. Est; 22. ree, 23. las; 25. aar; 26. ra; 27. aam; 28. es; 30. egel; 32. bent; 34. regen; 36. beteren. Verticaal: 2. Hap; 3. eleve; 4. la; 5. snaak; 6. ets; 7. ach; 9. ama; 11. aanslag; 13. emmeren; 18. Eta; 20. ara; 24. salet; 25. amber; 26. rem; 29. sta; 31. ere; 33. ene; 35. ge. ZSSS Y OA1 h<£&e 1 &/&erj£S J v. STAP 7^/\ /fe: -rW—jU J/-JL XaY oy - - - - -O- - "V- - -O--"

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10