Geduld van hoteleigenaar raakt op Rijn Veenstreek Tienduizenden natte voeten op Alphense jaarmarkt boer op xssie en nostalgie ei Coupépolder lekt nauwelijks vuil water oppend tapijt en natte was daard en Rijtuig: een kwart eeuw op de hoek van de Van Man- dersloostraat. Zij zetten hun ac tie 'Geef Ans een kans', die zij onlangs op de Koudekerkse na- jaarsmarkt voerden, in Alphen voort. De Steenwijkse moet 150.000 bijeenkrijgen voor een laserbehandeling bij een be roemde dokter in de Verenigde Staten. De jaarmarkt is goed voor 393,90 gulden, ongeveer een derde van de opbrengst in Koudekerk (1178 gulden). Als de hemelsluizen 's mid dags om drie uur opengaan, zoeken alle passanten snel hun toevlucht tot drogere oorden. De 'fanclub' van Fransen kan haai' boeltje dan wel inpakken. Eigenlijk waren de onvermoei bare helpers van Fransen niet eens van plan om zich in Al phen te presenteren. Maar toen Herman Redegeld een gratis kraam voor zijn invalide schoonzus kon regelen, kwam het draaiboek weer op tafel. „Herman werkt bij de gemeen te", zegt zijn vrouw Tiny, de zus van Ans Fransen ter verklaring. Dat scheelt toch weer 95 gul den. Jammer genoeg krijgen we hier niet zo veel respons. De meeste mensen komen toch voor wat anders. Voor de kermis bijvoorbeeld, op het Thorbeckeplein, waar een complete schoolklas in een reuzenrad de lucht in wordt ge hengeld. Als drie brandweer mannen in ijltempo hun wagen verlaten, betekent dat niet dat zij moeten uitrukken. Bij een hamburgerkraain houden zij halt om de inwendige mens te versterken. Ook aan de hoge zijde kun nen de duizenden bezoekers te recht voor hun natje en hun droogje. Een meterslange slurf- vormige luchtzak spuwt op ver nuftige wijze zakjes popcorn door de Pieter Doelmanstraat. Freek Buikema en een collega van de buitendienst van de ge meente Alphen staan erbij en kijken ernaar. „Ik heb het hier best naar mijn zin", mompelt Buikema. „Vanwege de jaar markt heb ik vandaag bewust een vrije dag opgenomen. Als ik had gewild, had ik ook kunnen werken. Dan had ik de hele dag, van negen tot vijf, mensen moeten tegenhouden bij de Swaenswijkbrug. Als het tegen zit, sta je daar ook nog op een houtje te bijten. Ik trek op zo n dag liever mijn eigen plan. En dan vanavond als klap op de vuurpijl een optreden van De Kast." Alpheuse sportpenning voor Parel van Aarlanderveen In de stromende regen is triat leet Jan van der Marei op de Alphense jaarmarkt in het zonnetje gezet. Uit handen van wethouder Van der Veen Meerstadt kreeg de Europese kampioen gisteravond tijdens het muziekprogramma op het Sint Jorisplein de sportpen ning van de gemeente Alphen aan den Rijn. Sinds maart woont de voormalige 'Tsaar van Ter Aar' in Aarlanderveen, waardoor hij Alphens ingeze tene werd - en een nieuwe bij- naam kreeg. 'De Parel van Aarlander veen' was al vroeg in de avond van huis afgehaald in een huifkar, waarvan de kap in de stromende regen helaas geslo ten bleef. Bij de plaatselijke muziektent wachtten zijn nieuwe dorpsgenoten Van der Marei op. Het feestvarken was be duusd door alle huldigingen en wandversieringen voor zijn nieuwe woning. De mooiste daarvan was zonder twijfel een schilderij dat door Paul Kerrebijn in opdracht van sponsor Richard Vlasman was gemaakt. VJJR houdt Internetbijeenkomsten De Stichting Vrije Jeugd Re creatie begint op zondag 26 september met internetbij eenkomsten voor jongeren tussen elf en vijftien jaar. Wie wil kan elke zondag tus sen elf en één uur binnen ko men lopen in de Alkeburcht om vertrouwd te raken met het wereldwijde computernet werk. De Stichting VJJR heeft twee computers tot zijn beschik king gekregen. )NDERDAG 16 SEPTEMBER 1999 Centrum te klein voor drommen bezoekers ALPHEN AAN DEN RUN TIM BROUWER DE KONING Toegegeven, de Van Manders- loostraat in Alphen aan den Rijn is minder ruim dan de Breestraat in Leiden. Maar ver der heeft de Alphense jaarmarkt op de derde woensdag van sep tember van Alphen wel wat weg van de 3 oktober-viering in de Sleutelstad. Drommen mensen schuifelen file-gewijs langs kraampjes op zoek naar vertier. Als het weer meezit, gedragen zij zich als makke schapen. En gaat het regenen, zoals in de loop van de middag, dan hok ken zij samen onder alles wat maar als afdakje dienst kan doen. Gek genoeg is het rustig bij de hoogste vorm van vermaak, de bungee jump. Drie zetbazen van Capac zitten zich te verve len in een schuilplaats bij de Swaenswijkbrug aan de Prins Hendrikstraat. Waren zij met zijn vieren geweest en in het bezit van een spel kaarten, dan hadden zij de hele dag kunnen klaverjassen. Liever nog hadden zij veel meer klanten begroet dan de vijf die zich tot nu toe aan een aangelijnde sprong vanaf vijftig meter a honderd piek hebben gewaagd. Een verklaring voor de stilte hebben zij niet.Al vind ik deze plaats aan de rand van de jaar markt een stuk slechter dan een vorige keer bij het winkelcen trum", zegt één van hen. „Maar uiteindelijk is het een probleem voor de organisator", zegt een ander. „Om vijf uur zit onze taak er contractueel op. Ons geld hebben we dan verdiend. Al is het natuurlijk wel zo, dat we volgend jaar weer met deze attractie op de jaarmarkt willen staan. Dan kun je beter een drukke dag hebben gehad. We kunnen als het moet 25 perso nen per uur laten springen." Aan de overkant van de Oude Rijn, in de eivolle Raadhuis straat, wint Aad Turnhout van sportschietvereniging Alphen heel wat meer zieltjes. De voor zitter van de club vraagt zijn Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw, bollen- en irteelt kenmerken de streek rond Leiden. Iedere oer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te ellen. Dat gaat vaak verder dan technische details de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht idere kant van het leven op het platteland. In deze y V er"1g staat Ab van der Vliet stil bij een kwart eeuw j ard en Rijtuig, een vereniging voor eigenaren en J& liefhebbers van postkoetsen. onds' rj( ereniging Paard en Rijtuig iet als de jaarmarkt in Al lan den Rijn een kwart )ud. Vandaar dat de stoet 'aalf antieke postkoetsen 'vereniging gisteren goed n dial, in het overladen jaar programma. „Zoiets is ■ediorfioit vertoond in Neder- zegt Ab van der Vliet. Hij eer dan vijftien jaar voor- 'an de vereniging die de irganiseerde ter gelegen- ïn haar 25-jarig bestaan, ir bracht de melkboer voof ssen aan huis met paard je com ;en. De meelboer reed Fond net meel en veevoeder ;ei dial oeren in de omgeving, dn ooi genwoordig met paard !en rijdt, doet dat meestal msxv T0epsmatig maar als ..Veel leden werkten if met paarden en wor- I van de vereniging uit [ie", zegt Van der Vliet, rei (03 hij verkoop-directeur bij nzinestation in Alphen. paarden zijn altijd mijn geweest. Ze zijn mooi, Ik geniet ervan als een lampend en zwetend draf voor de kar zijn ir Vliet beschouwt de 'etsentocht als een hoog tepunt in de geschiedenis van de vereniging, die verder weinig ups en downs kent. Een lid ken de iemand met zo'n antieke koets en toen die rond ging bel len, had hij de andere elf koet sen snel bij 'elkaar. „Want het is een kleine wereld." Niet alleen de koetsen zijn ingehuurd, maar ook de paarden en de be rijders in klederdracht. Het is daardoor een feestje voor de le den geworden, want die hoeven nu niet de hele tijd bij hun paard te blijven. De vereniging heeft ongeveer veertig 'rijdende' leden en iets meer dan honderd leden die geen paard en rijtuig hebben, maar komen kijken of meerij den bij tochten. Iedere maand van maart tot eind oktober or ganiseert één van de leden een rit. De Pinksterrit, een barbecu- erit, een picknickrit. De 'Snert- rit' is de laatste rit van het sei zoen, waarbij na afloop rogge brood, spek en erwtensoep worden gegeten. Het startpunt van een tocht is altijd op de parkeerplaats van voetbalclub ARC in Alphen, het eindpunt bij de organisator van de rit. Die maakt ruimte in zijn schuur voor de paarden en vrolijkt het geheel op met een barretje, Toor vraagt gemeente om snelle uitbreiding Hotel Toor in Alphen aan den Rijn heeft burgemeester Schoof in een brief gevraagd snel met een voorstel te ko men over de uitbreiding van het hotel bij het NS station. Eigenaar Cees Toor probeert het al sinds 1995 met de ge meente eens te worden over een uitbreiding van tachtig hotelkamers en evenveel parkeerplaatsen. SASKIA BUITELAAR Hij vindt dat de gemeente zich niet langer kan verschuilen achter een gebrek aan tijd en aandacht vanwege het nieuwe stadshart. „Nu heb ik de toe zegging dat het uitbreidings plan in december wordt mee gestuurd met het Masterplan voor de ontwikkeling van het stationsgebied", zegt Toor. „Om die datum te halen is drin gend overleg nodig. Maar ik zit nog steeds te wachten op een reactie op de gedetailleerde te keningen die ik op 12 juli heb ingeleverd." De politieke partijen steunen zijn klachten over de trage be sluitvorming van de gemeente, weet Toor. „In de commissie vergadering vorige week zeiden die het ook onaanvaardbaar te vinden dat een ondernemer zo lang op toestemming moet wachten." In een brief vraagt hij hun deze week opnieuw om druk op het college uit te oefe nen, zodat er snel een voorstel komt. De uitbreiding is al jarenlang dringend nodig. De zestig ka mers die het hotel telt zijn voortdurend volgeboekt. „En het zijn de Alphense internatio nale bedrijven die ik moet te leurstellen. Zij kunnen hun be zoekers niet in Alphen onder brengen. Het belang van een groter hotel is er niet alleen voor ons, het is een voorziening voor het Alphense bedrijfsle ven." Toor wordt ondertussen een beetje kriegel van de opmerking van het gemeentebestuur dat hij de uitbreiding op zijn eigen terrein moet zien te realiseren. „Ze weten dat dat onmogelijk is. Een aanbouw naast het hotel kan nét. Maar zelfs als die op poten boven de parkeerplaats komt, is er te weinig parkeerge legenheid voor alle gasten. Een ondergrondse parkeergarage is niet haalbaar. Dan moet ik 400 gulden voor een kamer gaan vragen, dat kan niet in Alphen." Dus heeft hij ruimte nodig in de directe omgeving van het hotel. „Als ik op mijn dak sta, zie ik maar liefst 80.000 vierkan te meter braakliggende grond rondom het station. Wij hebben slechts 1400 vierkante meter nodig. Bovendien is het voor nachtparkeerplaatsen, dus we kunnen die plekken eventueel delen met een buurbedrijf dat alleen overdag parkeerruimte nodig heeft." Ook de reactie van de ge meente dat er overleg over de kwestie gaande is, kan hij on derhand wel dromen „Zo gaat dat al jaren, maar ondertussen komt er niets concreets." Hij is ervan overtuigd dat de uitbrei ding er ooit komt. „Maar ik zié niet in waarom het allemaal zo lang moet duren." De gemeente laat via een woordvoerster weten niet via de pers te willen reageren op op merkingen van burgers. „Er worden gesprekken gevoerd. We hebben afspraken met Toor en daaraan houden we ons. Als meneer Toor niet begrijpt wat voor afspraken dat zijn, moet hij misschien nog maar eens langskomen." Eén van de weinige klan ten van de bungee jump- stand bungelt boven Alphen, waar duizen den mensen langs de jaar markt-kraam pjes schuife len. foto hielco kuipers jaarmarkt-klanten dan ook geen honderd gulden, maar laat ze gratis schieten met lucht drukpistolen. „En deze stand kost ons ook al helemaal niets", zegt de kleine Alphenaar stra lend, „omdat we voor een druk kerij staan van één van onze le den. Verder presenteren zich hier niet zo veel verenigingen. Ik weet alleen dat de muziek vereniging Con Brio een eindje verderop staat." Tussen het commerciële ge weld van kleding-, worst-, broodjes- en wat dies meer zij- kramen zijn stands zonder winstoogmerk met een lanta rentje te vinden. De Alphense vrienden en vriendinnen van Ans Fransen uit Steenwijk staan ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR Uit de Coupépolder in Alphen aan den Rijn lekt nauwelijks vervuild water, sinds de gifbelt zeven jaar geleden is ingepakt. De kwaliteit van het grondwa ter dat eruit stroomt, is in de meeste gevallen goed. Dat staat in het jaarverslag van de nazorgwerkzaamheden 1998. Het Hoogheemraadschap van Rijnland bemonstert het grondwater dat uit de stort stroomt regelmatig en heeft geen opmerkingen over de kwaliteit ervan. Het water zou, wat Rijnland betreft, op de Kromme Aar geloosd kunnen worden. Hoe het komt dat er soms toch een lichte over schrijding van de streefwaarde wordt gemeten, is niet duide lijk. De streekcommissie, de gemeente, de provincie en de golfclub onderschrijven deze conclusies uit het jaarverslag. Ze maken zich overigens wel zorgen over het onderhoud van de gifbelt, die van boven en aan de zijkanten is inge pakt. Daarvoor zorgen name lijk zowel beheerder Promeco als de gemeente en het water schap De Oude Rijnstromen. Het waterschap wil een aantal taken van de gemeente over nemen. Maar omdat dat nog niet formeel geregeld is, valt het onderhoud aan de sloten tussen wal en schip. Zo wijst Promeco er al jaren op dat de kwaliteit van de oe ver van de Kromme Aar te wensen overlaat, waardoor de omheining in het water hangt. In overleg met de betrokken instanties heeft Alphen beloofd de oever te herstellen. De deelnemers aan de postkoetsenparade laten zich niet kennen als tijdens hun presentatie in het Burgemeester Visserpark de regen neergutst. foto hielco kuipers het ringsteken, waarbij de leden gezeten op hun rijtuig met een stok op de ring van een klos tussen twee palen mikken. De grote wisselbeker gaat naar het lid dat alle ritten meerijdt, bij alle ringsteekwedstrijden aan wezig is en dan ook nog eens de meeste ringen steekt. De maandelijkse tochten trek ken veel bekijks. Maar 'gezien worden' vinden de leden, be halve bij het ringsteken, niet zo belangrijk, ook al hebben som migen een antiek rijtuig van te gen de 25000 gulden. De gezel ligheid en het rijden door de natuur zijn belangrijker. Het maakt ook niet uit wat voor rij tuig iemand heeft om lid te mo gen worden. Het enige memo rabele conflict in de geschiede nis van de vereniging ging over die vraag. Sommige leden von den dat alleen antieke rijtuigen mochten meedoen, maar die mening deelde de meerderheid niet. „De vereniging staat open voor iedereen met een pony en een karretje." De gemiddelde leeftijd van de leden ligt vrij hoog: rond de veertig. Maar er zijn ook jonge ren van vijftien die meerijden. Die hebben dan een vader die lid is. Als ze wat ouder worden, haken ze soms weer af. „Je hebt meisjes van 13 die altijd in de manege te vinden zijn. Maar als ze dan 18 zijn en verkering heb ben is het helemaal over. Was het dan een passie voor paar den of iets anders?", vraagt Van der Vliet zich rethorisch af. Hoewel hij erkent dat de ver eniging te kampen heeft met vergrijzing, denkt hij niet dat dat gevolgen heeft voor het voortbestaan ervan. Mensen met een passie voor paarden zullen er altijd zijn en ouderen hebben nu eenmaal meer tijd voor een vereniging dan jonge ren. MARIEKE DE WIT waar de leden na afloop een borrel met elkaar drinken. Gemiddeld rijden 25 rijtuigen mee met een tocht, maar bij slecht weer zijn het er soms maar tien. Die tien zijn de grootste fanatiekelingen, die proberen 'Gouden Rijder' van het jaar te worden. „Hoe vaker je meerijdt, hoe groter de kans dat je Gouden Rijder wordt. De winnaar krijgt een prijs, bij voorbeeld een paardendeken." Om financieel rond te komen, organiseert de vereniging een paar keer per jaar voor publiek liljoen voor panden Bogerman vrouw staat met haar flj\|onzus en kinderen te dra- de galerij. Ze woont in boven het uitgebrande en is één van de mensen 3-1( ranochtend rond half tien darmnummer belden om i gt ing te maken van de „Ik zag rook door het Eerst dacht ik nog 'er is iglker eentje aan het barbe- maar toen ik naar het bn ging rook het raar. Ik CÉ direct het alarm gebeld." eft de schrik nog in de be- ,Ik hoorde ramen ploffen, dacht dat het gas was." :et nog niet waar ze van heen gaat. Misschien 090 ze naar haar schoonzus e andere kant van de trap. linkerbuurman van de >rande flat loopt te sop- zijn woonkamer. Bij elke lie hij zet, zie je het water jn tapijt omhoog komen, ramen zijn gedeeltelijk vi geblakerd. De buitenste ig is op sommige plekken ilten of gesprongen. Ook er een indringende rook- De man maakt zich zor- im zijn vrouw. „Ze kan zorg jet blijven, ze is vijf maan- wanger." Iemand die de de brand in de flat aan de Diamantstraat werden drie woningen woonbaar. foto hielco kuipers schade komt opnemen stelt hem gerust. „Als u geen onder dak kunt vinden, vergoedt uw verzekering een hotel." Daar is de man blij om. „Maar het blijft een vervelend gevoel", zegt hij als hij opnieuw een voet verzet op het drassige tapijt. De overige bewoners van het betonnen kolos hebben nog ge luk gehad. Normaal gesproken is de eerste brandweerwagen vrij snel ter plaatse, maar duurt het wachten op de tweede wa gen langer, omdat die op vrij willigers draait. Vanwege de jaarmarkt stond op een steen worp afstand een compleet be mande tweede brandweerwa gen klaar. Daardoor kon de brandweer de brand snel blus sen. Hoewel het tegenoverlig gende Scala College opvang bood aan de bewoners, maak ten maar weinigen daarvan ge bruik. De meesten vertrokken naar het speelplein achter de flat om de vlammenzee te aan schouwen. Een paar uur nadat het sein 'brand meester' is gegeven, is vanaf het plein te zien dat de meeste woningen verlaten zijn. Een enkeling loopt rond met zijn verzekeraar. Ónder de uit gebrande woning hangt een volle waslijn na te druppen van het bluswater. ■tcpwoude-oorp De gemeente Rijnwoude legt ruim een mil- b en gulden op tafel voor de aankoop van zes panden van J. en to Bogerman op de hoek van de Dorpsstraat en de Gemeneweg Hazerswoude-Dorp. De commissie ruimtelijke ordening enide hier na vele besloten vergaderingen deze week unaniem iee in. Iedereen is blij met de aankoop van de bouwvallige inden in de entree van het dorp. Twee huizen zijn nog be- m Dond. Eén daarvan komt binnen een jaar leeg. De huurder krr ui het andere huis krijgt van de gemeente waarschijnlijk een >4 jdere woning aangeboden. De zes panden worden gesloopt, at ervoor in de plaats komt, is nog niet bekend. 0! 'rouw gewond bij auto-ongeluk phfnaan den rijn» Bij een ongeluk op de J.C. Hoogendoorn- in in Alphen aan den Rijn is vanochtend omstreeks half acht n 33-jarige vrouw uit Bodegraven gewond geraakt. Zij kwam 10 iet haar auto in de berm. Toen ze naar links wilde sturen, hoot ze door naar de overkant van de weg en kwam ze tegen n boom tot stilstand. De brandweer heeft haar uit de auto be- ijd. De vrouw is met onbekend letsel overgebracht naar het JMC in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21