Leidsch Dagblad •i Zorgen over voedsel met medicijnen Schrik zit er goed in bij flatbewoners York legt het dagelijks leven in Hong Kong stil eMatic Man opent vuur tijdens kerkdienst Ambtenaren lijden onder crisis op Leids stadhuis Hoog bezoek Potje voor 'rampge vallen' biedt Pieterskerk hoop TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 1 INDERDAG 16 SEPTEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Benieuwd I oiplein igedoopt in oiplaza stma niet bij idens Ontzet 3 [emeester PosCma zal defi- ef niet aanwezig zijn bij de ing van Leidens ontzet herstel van de hartaanval hem deze zomer tijdens vakantie trof, zal ten min- Biog enige weken in beslag en. Dat heeft loco-burge ster Van Rij laten weten het bestuur van de 3 Octo- Qj Vereeniging. 4kaan Floyd eikt vasteland j :eikt 1 rkaan I ikett. vaar mooiste SieMatic keukenideeën- ooit gemaakt. Met informatieve en, praktische tips en ideeën. 144 pagina's. Haal het in onze room. Gratis. 't Liefst een SieMatic Ukencenter Leiderdorp Meubelplein 9 a s' dak bij Mijnders Meubelen 'el. 071 - 541 26 15 NR. 42107 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 18 Katwijks huis decor voor jeugdfilm Johnny ATB 21 Kwart eeuw passie en nostalgie bij Paard en Rijtuig Trijntje Oosterhuis maakt muzikale flashback in Leiden Veertig bewoners Alphense Dianwntstraat na brand geëvacueerd Floyd heeft vanoch- het vasteland van de r rikaanse staat North Ca- ia bereikt. He't aantal eva- J in de VS ten gevolge van omst van Floyd is inmid- opgelopen tot meer dan nüjoen. Volgens de des- ligen van het orkaancen- i is Floyd sinds gisteren ifgezwakt. zien af van ten loketten IS ziet er onder druk van tentenorganisaties en renbonden van af om alle tn op de NS-stations te in. Er komt wel een on- )ek naar de toekomst van ketten en dan met name minder dan twintig tjes per dag worden ver- ALPHEN AAN DEN RUN JANNEKE DE JONGE Aan de muur in de gang hangen een paar zwartgeblakerde, ondefinieerbare vodden. Het moet de plek van de kapstok zijn, waar de bewoners hun jassen hadden hangen. Ook van de rest van de inboedel is weinig meer te herkennen. Het is allemaal zwart, nat en modderig. Een half gesmolten stof zuiger in de gang herinnert er aan dat het huis in grote haast is verlaten. Bij de brand die gisteren in de flat aan de Diamantstraat in Alphen woedde, brandde één woning volledig uit. De bewoners van de veertig omringende woningen werden geëvacueerd. Een aantal van hen werd op gevangen in het Scala College. Behalve de volledig uitgebrande flat werden vermoe delijk nog drie andere appartementen tij delijk onbewoonbaar. De politie zoekt nog naar de oorzaak van de brand. De bewoner van het huis op de vijfde verdieping hangt mismoedig en totaal apa- tisch over de balustrade. Hij kan nauwelijks reageren - ook al omdat hij geen woord Ne derlands spreekt - en kijkt wanhopig uit zijn ogen. Al zijn bezittingen zijn die och tend door de vlammen verteerd. Slechts één slaapkamer lijkt nog intact, maar ook die inboedel is niets meer waard nu alles is doordrenkt van het water en een indrin gende rooklucht. Zijn woning is niet de enige waar schade is, wel de enige waar het vuur heeft ge woed. Het huis direct boven de uitgebran de flat, op de zesde verdieping, is eveneens onbewoonbaar. Het balkon is er slecht aan toe, er bestaat instortingsgevaar. De twee bewoners nemen het zekere voor het onze kere. Voor een reactie hebben ze nauwe lijks tijd. Ze kunnen nog net de sleutel aan de buren geven ('Dan kunnen jullie de mensen van de verzekering erin laten') en vertrekken voor een paar dagen. Pagina 21: Soppend tapijt en natte was ia 2: Commentaar lefproces hoge W drinkwater Duinwaterbedrijf Zuid- ind begint een proefpro- igen de overheid over het BTW-tarief dat gebrui- iioeten betalen op drink- DZH vindt het onzin louchen en toiletgebruik de belasting als luxe beschouwd, ia 9 pector Morse irlijdt in boek ïctor Morse, de hoofdper- uit de detectives van de e schrijver Dexter, is gis- i overleden. In het der- e en laatste Morse-boek [ijkt de politieman, die zij acteur John Thaw ook 'levisiekijkers een begrip worden, aan suikerziekte, ank Lewis namens mij", forse laatste woorden. tNDAAG 28 PAGINA'S inland nland wren Kunst, omie fort worth Drie jonge vrouwen troosten elkaar, nadat een nog niet geïdentificeerde man gisteravond tijdens een baptistische kerk dienst in het Texaanse Fort Worth het vuur opende op de gelovigen. De man doodde zeker zeven mensen en pleegde daarna zelfmoord. Er zijn zeven gewonden, waarvan er vier ernstig aan toe zijn. Zeker drie van de doden zijn tieners. De in het zwart geklede, een sigaret rokende man liep rustig de kerk in tijdens een dienst die door hon derden tienerjongeren werd bijgewoond. Hij vroeg de aanwezigen 'rustig te blijven' en opende het vuur. Tijdens het schieten, riep de man anti-religieuze leuzen zoals: „Wat jullie geloven, is gelul." In Texas, waar veel mensen gewapend zijn, is de afgelopen jaren al herhaaldelijk het vuur geopend in kerken, foto ap ron j. jenkins Inspectie wil snel overheidscontrole De Inspectie voor de Gezondheidszorg is bezorgd over de vervagende grenzen tussen voedingsmiddelen en ge neesmiddelen. De markt voor eet- en drinkwaren op de markt waaraan stoffen zijn toegevoegd die werken als een geneesmiddel, groeit explosief. De Inspectie vindt dat de overheid hierop grip moet hebben. HET WOORD IS AAN Wilhelm Ostwald Men zegt 'dat gaat vanzelf' over dingen waarover men niet heeft nagedacht. 20° den haag gpd Het aantal nieuwe voedings middelen die zouden werken als een medicijn (nutriceutica genoemd), neemt hand over hand toe. De margarine Bene col met een stof die het choles terolgehalte helpt verlagen, ligt al maanden in de schappen. Maar binnenkort zijn ook spe ciaal veredelde spruitjes ver krijgbaar die darmkanker zou den voorkomen. Op dit moment is niet helder wat de overheid kan doen voor de veiligheid en de gezondheid van consumenten die dergelijke producten kopen. Geneesmid delen vallen onder de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Voe dingsmiddelen vallen normaal gesproken onder de Inspectie Gezondheidsbescherming, Wa ren en Veterinaire Zaken (voor heen de Keuringsdienst van Waren). Maar als eet- of drink waren verrijkt zijn met stoffen die als geneesmiddel werken, gaat het dan om voedingsmid delen of om geneesmiddelen? SUPER SALE LAATSTE WEKEN BUFFELLEDER (Jencikova) „Als een stof met een gene zende werking in een pil zit, dan zijn er allemaal regels en procedures voordat die wordt toegelaten", verklaart waarne mend hoofdinspecteur Vree van de gezondheidsinspectie. „Maar als de stof in een vettige substantie in een kuipje zit, hoeven wij die niet te beoorde len." Hij vindt dat er zo snel mogelijk richtlijnen moeten ko men voor de nutriceutica, in Europees of mondiaal verband. Goed overheidstoezicht is vooral noodzakelijk omdat de producten in tegenstelling tot de meeste geneesmiddelen vrij verkrijgbaar zijn en fabrikanten schermen met allerlei claims. „Het aanbod via Internet en 'direct mail' neemt hand over hand toe en de aanprijzingen zijn medisch getint", staat in het gisteren gepresenteerde jaarverslag van de Inspectie. De inspecteur pleit nu voor Euro pese regels voor de nieuwe pro ducten. Genetisch veranderd voedsel hoort daar wat hem be treft ook bij. ir/22» 14"/23° 14721° 20% 30% 60% Sssdft?? 40% 40% 20% Weer doden bij aanslag Rusland MOSKOU ANP-AFP-Rtr Een bomaanslag op een flatge bouw in Volgodonsk in Rusland heeft vanmorgen zeker veertien mensen het leven gekost. Er zijn ten minste 115 gewonden. De bom zat in een vrachtwagen die voor het flatgebouw was ge parkeerd. In de afgelopen week zijn bij aanslagen op flatgebou wen meer dan tweehonderd mensen omgekomen. De auto riteiten verdenken Tsjetsjeense en Dagestaanse separatisten. Pagina 7: 'Grens Tsjetsjenië dicht' VOETBAL OP TV VANAVOND 18.20 uur Ned 3: live UEFA Cup, Roda JC - Shaktor Donetsk. 20.25 uur Ned 3: live UEFA Cup. A|ax Dukla Banska Bustrika. 23.00 uur Ned 2: Studio NOS, UEFA Cup, Beira Mar - Vitesse (samenvat ting). of en Samenleving16 rek van de Dag2 ngen22 15,17,18,19,21 'programma's13 ik/Strips11 leiden «marun krampvoor het personeelsbeleid. Van Vegten. verklaart dat de ondernemingsraad deze en an dere klachten al in mei van dit jaar heeft geuit. Dat was nog voordat externe adviesbureaus alarmerende rapporten schre ven over het reilen en zeilen van verschillende ambtelijke diensten. Over de gemeentese cretaris, de hoogste gemeente ambtenaar, schrijft Van Vegten dat 'het gewicht van diens functie' onvoldoende is om het ambtelijk apparaat te sturen. De ondernemingsraad her haalt in zijn schriftelijke verkla ring de oproep deze problemen te onderkennen en dringt aan op een onderzoek. Volgens Van Vegten dreigt het ambtelijk ap paraat anders vast te lopen waarna een nieuwe reorganisa tie noodzakelijk wordt. wim koevoet Leidse gemeente-ambtenaren gaan zwaar gebukt onder de crisis in het stadsbestuur. Dat laat de voorzitter van de onder nemingsraad, P. van Vegten, in een schriftelijke verklaring we ten. Volgens Van Vegten gaan recente uitlatingen van 'een aantal Leidse bestuurders' ten koste van het imago van Lei den, waaraan de medewerkers 'een gevoel van onrust en on behagen' overhouden. Ook staat hun motivatie op het spel. Een oorzaak van de misère is volgens Van Vegten het ontbre ken van een eensluidende visie op de manier waarop het amb telijk apparaat moet worden ge organiseerd. Hetzelfde geldt volgens de ondernemingsraad leiden Voorzien van een natje en een droogje in het Leidse restaurant Lokaal van Verre spraken premier Kok en staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, M. Vliegenthart (links) gisteren met verte genwoordigers van Leidse organisaties over scho lingsprojecten en arbeids integratie. De bewindslie den bezochten diverse in stellingen om te kijken wat Leiden doet om mensen te helpen bij hun 'weg terug naar zelfstandigheid en werk'. Kok was vooral zeer onder de indruk van de mo tivatie en samenwerking van de Leidse instanties. Wethouder J. Laurier (werk) gaf een toelichting op de plannen. Pagina Lei den: 'Mensen aan het werk krijgen is een cadeautje' foto henk bouwman leiden «hans jacobs staat daarbij niet alleen. „Ker ken en kastelen zijn bodemloze putten. Als je met de voorkant klaar bent, moet je weer aan de achterkant beginnen", weet Ri chel. Om voor de 'kanjerrege ling' in aanmerking te komen moet aan een aantal strenge voorwaarden worden voldaan. „Extra geld voor de Pieters kerk? Dat klinkt fantastisch", is de eerste reactie van de Leidse monumentenwethouder Alexander Pechtold. „Maar ik houd natuurlijk wel een slag om de arm. Ik ben pas echt blij als er definitief een besluit is gevallen." De Pieterskerk vol doet in elk geval aan die strenge voorwaarden, zegt Pechtold. „De kosten van de nodige res tauratie ligt met tien miljoen ruim boven de de twee miljoen. En het regelmatige onderhoud is ook dik in orde." Directeur T. Boon van de Pie terskerk houdt ook een slag om de arm: „Als dit werkelijk door gaat, is dat geweldig natuurlijk. Maar eerst zien en dan geloven. Er zijn vaker regelingen ge weest. Daarbij ging het ene ten koste van het andere. Dat schiet niet op. Maar vooralsnog klinkt het goed. We wachten af." Pagina Leiden: Leiden wil on derzoek naar gebreken kerken HERMAN JOUSTRA Er is een goede kans dat de Leidse Pieterskerk in aanmer king komt voor extra geld van het rijk. Het ministerie van cul tuur werkt op dit moment sa men met de rijksdienst voor de monumentenzorg (RDMZ) aan een nieuwe regeling die het mogelijk maakt steun te geven voor bijzondere restauraties. „Zeg maai- een extra potje voor rampgevallen", aldus RDMZ- woordvoerder Richel. De Pie terskerk is dringend toe aan een grote opknapbeurt. Daarvan worden de kosten geraamd op tien miljoen gulden. Richel, die aan de plannen heeft meegewerkt, verwacht dat staatssecretaris Van der Ploeg de voorstellen een dezer dagen aan de Tweede Kamer presen teert. „We hebben jarenlang een spaarpotje gehad om bij zondere rampen of extra grote projecten te kunnen betalen. Zo'n potje is er niet meer, maar er is wel behoefte aan", zegt Ri chel. De dienst heeft een voorlopi ge inventarisatie gemaakt van de bijzondere noden. „Het gaat om projecten waarvan de res tauratie meer dan twee miljoen gulden kost." De Pieterskerk HONG KONG PIETER VAN HOVE De straten van Hong Kong zijn bezaaid met omgewaai de bomen en losgerukte reclameborden. Daar tussen door slalommen ambulances en brandweerauto's met gillende sirenes. Verder geen verkeer, op een enkele taxi na. De Victoria Bay, het water tussen Hong Kong- eiland - het financiële centrum - en het schiereiland Kowloon is veranderd in een kolkende massa. Het ge bulder van de tropische orkaan York, met windsnelhe den van 160 kilometer per uur, maakt elke conversatie onmogelijk. Enkele dagen geleden was er al sprake van een voelba re spanning in de voormalige Engelse Kroonkolonie. Zou de ophanden zijnde nieuwe tyfoon net zo ver woestend zijn als de vorige, die enkele weken geleden de stad trof? Gistermiddag werden de bange voorge voelens van de vijf miljoen inwoners van Hong Kong bewaarheid: York mag zich nu al de grootste van de af gelopen zestien jaar noemen. Het natuurgeweld heeft tot vanochtend het leven ge kost aan één inwoner en meer dan 150 mensen raak ten gewond. Drie schepen zijn op de Zuid-Chinese Zee op drift geraakt. Bewoners van dorpjes in de om geving zijn inmiddels geëvacueerd. De verwachting is echter dat het aantal slachtoffers in de loop van van daag sterk zal toenemen. Het overgrote deel van de be volking zit gelaten thuis, voorbereid op het naderende natuurgeweld. Tyfonen als York zijn in dit gedeelte van het jaar, het einde van het regenseizoen, een vaak voorkomend na tuurverschijnsel in Hong Kong. De stad beschikt over meer dan 31 schuilkelders waar inwoners van krotten wijken de tijd kunnen doorbrengen. De overige bewo ners worden ruim van te voren ingelicht over de koers en de windkracht van de stormen. Bij veel winkels en in hotels hangen speciale informatiebulletins waarop de laatste ontwikkelingen zijn te volgen. Desondanks zijn veel bewoners totaal verrast door de enorme kracht van de tyfoon. „De mensen lijken aan de buitenkant zo stoïcijns", zegt de portier van hotel Sangri-La, terwijl hij zich vast moet houden aan een parkeerpaaltje. „Maar zo' n storm laat niemand onbe roerd." De schade loopt inmiddels in de ettelijke mil joenen guldens. De beurs van Hong Kong, de pijler van de economie, is vandaag gesloten gebleven net als alle scholen, winkels, banken, overheidsinstellingen en het nieuw aangelegde vliegveld Chek Lap Kok. Een enkele taxi-chauffeur doet goede zaken en vraagt een veel voud van de normale prijs. Niet ongewoon in een stad waar normaliter alles om de dollar draait. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomarisch ff. Sfi.'io) i i automatisch (f. 33,70) O acceptgiro (f. 97.90) W I Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. lelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1