Abvakabo wil verschil tussen lonen verkleinen Economie Klaar voor de winter Marks Spencer verkoopt Amerikaanse supermarkten Weer onrust bij Smart Gedragscode gokpaleizen moet imago verbeteren Inkomensverschil werk en bijstand soms klein 'Eeuwige verzekeraar' aan de macht bij ING Boeren verwachten uitstekende wijn - 3ENSDAC 15 SEPTEMBER 1999 9 (fferman sluit bedrijf in Hazerswoude TcnswouDE-RUNPUK» Vleeswarenproducent Offerman sluit vol- nd jaar zijn vestiging in Hazerswoude-Rijndijk. De sluiting eft te maken met de overname van Offerman, nu nog eigen- in van het Britse Argent, door de Zwanenberg Food Group. E' ïarnaast heeft de fabriek, waar 75 mensen werken, te weinig tbreidingsmogelijkheden om volwaardig te kunnen blijven oduceren en voldoet het pand niet aan de huidige eisen. Aan 75 werknemers wordt een baan geboden in de Offerman- itigingen in Aalsmeer en Zoetermeer. De productie van ge- okte vleeswaren als boterhamworst en Ardennerham komt in nden van de Zwan-fabriek in Oss. opman Deutsche Bahn moet weg [lun De raad van commissarissen van Deutsche Bahn (de litse spoorwegen) heeft president-directeur Johannes Lude- i ontslagen. Hij moet boeten voor teleurstellende vervoerscij- 5 en aanhoudende problemen met de dienstverlening en de ligheid. De 54-jarige Ludewig was nog maar twee jaar gele- i benoemd. Onder Ludewigs leiding gebeurde vorig jaar juni treinramp bij Enschede. Die droeg ertoe bij dat de gehoopte iei van het spoorverkeer uitbleef. Ludewig wordt opgevolgd or Hartmut Mehdorn. De 56-jarige Mehdorn is nu nog top- tn van Heidelberger Druckmaschinen, 's werelds grootste ikpersfabrikant. utobrandstof morgen weer duurder TfRDAMBenzine en diesel worden duurder. Vanaf morgen e adviesprijs van een liter euro loodvrij 2,32 gulden, een ver- ;ing van twee cent. Super met loodvervanger en ongelode ier gaan met hetzelfde bedrag omhoog naar respectievelijk en 2,38 gulden. Ook diesel wordt duurder. De adviesprijs morgen 2,6 cent hoger op 1,606 gulden per liter. cordis hervat vezelproductie in VS hem» Vezeldochter Acordis van Akzo gaat de productie van cel in Mobile, in de Amerikaanse staat Alabama, hervatten, bedrijf werd in januari van dit jaar stilgelegd in verband met iterk gedaalde vraag naar de vezel door de economische cri- Azië, een van de grote afzetgebieden. De markt herstelt krachtig. Acordis produceerde sinds begin dit jaar Tercel en nog in het Engelse Grimsby. Tercel wordt gesponnen uit oplossing van cellulose uit houtpulp. Het oplosmiddel dt teruggewonnen en weer gebruikt, waardoor de vezel wei- milieubelastend is. De vezel wordt onder meer gebruikt textiel en kleding. lilever verkoopt diepvriesfabriek erdam Unilever verkoopt haar Poolse diepvriesactiviteiten het Duitse Frosta. De Duitsers blijven voor Unilever de Iglo- roducten maken. De diepvriesfabriek in Bydgoszcs is on- leel van de Algida-ijsactiviteiten van het concern. Daaraan Unilever nu alle aandacht geven. De tachtig mensen die in iepvries werken, gaan over naar Frosta. De Duitsers hebben 0 mensen in Polen werken. Unilever heeft vijf fabrieken in ;n, die de diverse producten maken. In totaal werken er 0 mensen. oeilijke tijden voor cacao-industrie irdam De Nederlanse cacao-industrie heeft het moeilijk, wegvallende vraag in Rusland en de crisis in Azië en Brazi- tagneert de afzet en dalen de prijzen van cacaoboter- en ier. De vermalers verwerkten in 1998 nog 4,9 procent meer het jaar ervoor, maar in het tweede kwartaal van 1999 daal- bezetting met 4,8 procent. „Voor het eerst daalte de cho- deconsumptie wereldwijd. Die ging altijd twee tot vijf pro omhoog en zit nu in de min", aldus directeur L.W. Bens van de Nederlandse Cacao Vereniging. Nederland is we- vijd de grootste verwerker van cacaobonen. ljardengevecht verzekeraars Italië in_ï De Italiaanse verzekeraar Assicurazioni Generali kon gisteren een bod van 27 miljard gulden aan op branche- ot INA, die onderhandelt over een fusie met San Paolo- de grootste bank in het land. INA bestempelde het bod als "g. Generali noemde gisteren als motief het concentratie- in de internationale verzekeringsbranche. Het bedrijf is ootste verzekeraar in Italië en de enige met grote belangen it buitenland. Op de Europese ranglijst staat Generali op de e plaats, achter het Duitse Allianz en het Franse Axa. Het lie-inkomen bedroeg vorig jaar 71,5 miljard. INA is ook ac- de banksector. weesp Ondanks het mooie weer en de tropische temperaturen van de afgelopen weken wordt er bij Viking al weer hard gewerkt aan de ko mende winter waarin het voor het bedrijf niet hard genoeg kan vriezen. Dan kan er tenminste weer volop worden gereden op de schaatsen die op dit ogenblik in groten getale worden geproduceerd. foto anp cor mulder Ahold één van de gegadigden Het Britse warenhuisconcern Marks Spencer wil af van zijn supermarkten in de Amerikaan se staat New Jersey. De keten Kings Super Market, met 25 za ken, is daarom in de etalage ge zet. Een van de gegadigden is Ahold, dat al in New Jersey ac tief is. De waarde van de zaken wordt geschat op zo'n 410 mil joen gulden. Volgens Marks Spencer past de ontwikkeling van regio nale supermarkten niet meer in de toekomstplannen van het concern. Een andere Ameri kaanse poot, Brooks Brothers, blijft wel behouden. Deze keten is evenwel over heel de VS ver spreid, maar ook in Hongkong en Taiwan. M S is al enige tijd bezig met een reorganisatie van zijn activiteiten, zowel in Europa als in de VS in verband met tegen vallende resultaten. Ahold nam in maart dit jaar de keten Path- mark Stores over voor 3,5 mil jard. Die is actief in de agglo meratie New York en ook in het noorden van New Jersey. Ahold heeft altijd gezegd verder te wil len groeien in deze regio. Een woordvoerder van Ahold liet weten dat elke interessante optie wordt bekeken. Hij teken de er bij aan dat Kings Super Market misschien een te kleine vis is. „We zijn op zoek naar ke tens met een omzet van meer dan zes miljard gulden". In au gustus diende zich nog zo'n buitenkans aan. De keten Han- naford Brothers, vooral aanwe zig in het noordoostelijke deel vyi de VS werd toen voor de neus van Ahold weggekaapt door het Belgische Delhaize. Ahold vond de prijs (7,5 mil jard) te hoog. Centen en procenten bij komende CAO-onderhandelingen De onrust heeft opnieuw toege slagen bij de fabrikant van het modieuze stadsautootje Smart. Directeur Lars Brorsen van MCC, dochter van Daimler- Chrysler die de Smarts van de band laat rollen, is onverwacht opgestapt. Volgens het moeder bedrijf waren er meningsver schillen over de te voeren stra tegie in de toekomst. De problemen komen voort uit de introductie van een nieuw Smart-model. Dat moet plaats bieden aan vier in plaats van aan twee passagiers. De on enigheid zou zich vooral toe spitsen op de vraag of andere autoconcerns ook welkom zijn bij dit nieuwe project. Geruch ten gingen dat het Franse Peu geot Citroën een deel van de nieuwe Smart gaat leveren. Het rommelt al langere tijd bij MCC. De Smart, die eind vo rig jaar werd geïntroduceerd, is niet het succes geworden waar op was gehoopt. Dit voorjaar vergrootte DaimlerChrysler de druk door een verkoopresultaat van 80.000 stuks te eisen. On duidelijk is of MCC dit haalt. Volgens de fabrikant zijn er tot eind augustus 65.000 afgezet. De aanloopverliezen zouden al tot rond 900 miljoen gulden zijn opgelopen. Brorsen was vanaf 1997 in dienst bij MCC. DaimlerChrys Ier heeft razendsnel op zijn ver trek gereageerd door tijdelijk Jürgen Hubbert te benoemen. Hij is al directielid bij het Duits- Amerikaanse autoconcern. De ambtenarenbond Abvakabo FNV wil de verschillen tussen hoge en lage lonen verkleinen. Tijdens de komen de CAO-onderhandelingen wordt daarmee een voor zichtig begin gemaakt en eist de bond naast een procen tuele inkomensstijging ook een vast bedrag. Dat blijkt uit de nota 'Centen of procenten' van de bond. Ook de FNV wil de steeds groter wordende inkomensverschillen op deze manier aanpakken. een loonstijging in centen gaan de lagere inkomensgroepen er relatief meer op vooruit. De vakcentrale FNV heeft het voorstel voor een inkomensstij ging in centen ook staan in het CAO-beleid voor het komende seizoen. „Het staat in de nota, maar we leggen het niet cen traal op aan de bonden", aldus een woordvoerster. De aange sloten bonden kunnen zelf be- Volgens Abvakabo FNV neemt sinds 1995 de 'inkomensonge lijkheid' tussen hoge en lage lo nen toe. Dat komt door de ge bruikelijke procentuele loon stijgingen. Bij lage inkomens kan een loonstijging van 3 pro cent 75 gulden betekenen, ter wijl een hogere groep er dan 250 gulden op vooruit gaat. Bij palen of ze een deel van de looneis in een vast bedrag wil len vastleggen. Abvakabo FNV maakt een voorzichtig begin met de nieu we vorm van inkomensnivelle ring door die vooralsnog alleen voor vakantiegeld, eindejaars uitkeringen en andere 'eenma lige' uitkeringen te eisen. Een gunstig gevolg is dat het verschil in inkomen tussen een uitkering en een baan in de la gere loonschalen groter wordt. Maar volgens bestuurder Guus van Huygevoort zitten er risi co's aan een loonstijging in centen. In sommige sectoren werken de meeste werknemers in lagere inkomensgroepen. Doordat deze werknemers rela tief duurder worden, bestaat volgens Van Huygevoort het ri sico dat ze er uit vliegen omdat ze té duur worden. Of het kan werkgevers weerhouden van het scheppen van nieuwe _du- re_ banen. „Dat is niet onze be doeling. Dan bijt je als bond in je eigen staart", aldus de be stuurder. „We richten ons daar om in eerste instantie op de eenmalige uitkeringen." Dat maakt de veranderingen min der groot. Begin dit jaar werd in de CAO voor het gemeentepersoneel al een vast bedrag afgesproken voor de eindejaarsuitkering. „De werkgevers stonden daar toen positief tegenover", aldus Van Huygevoort. Het voorstel van Abvakabo FNV, een van de grootste bonden in Nederland, wordt volgende week aan de le den voorgelegd. Een gedragscode voor onderne mers in de speelautomaten- branche moet het imago van deze bedrijfstak verbeteren. Een toetsingscommissie, onder leiding van oud-Kamerlid J. ten Hoopen(CDA), gaat erop toe zien dat de code wordt nage leefd. .De Vereniging Automaten handel Nederland (VAN), met 335 leden en naar schatting 90 procent van de in Nederland uitstaande speelautomaten nam het initiatief daartoe. Een van de speerpunten is dat gok verslaving tijdig wordt onder kend en tegengegaan. Ander onderdeel van de ge dragscode is dat er alleen ma chines gebruikt worden die de speler een eerlijke kans geven. „De branche wil fors gaan in vesteren in vertrouwen", zei Ten Hoopen gisteren. Het streven is dat over twee jaar de gedragscode volledig in gang heeft gekregen in de auto- matenbranche. Vanaf dat mo ment wordt het onderschrijven en naleven van de code een eis van het VAN-lidmaatschap. Te gen die tijd zal ook duidelijk worden op welke wijze bezoe kers kunnen zien of een vesti ging voldoet aan de eisen van de gedragscode. In de speelautomatensector gaat jaarlijks ongeveer 1,4 mil jard om. ice mail voor N interessant ag fred van essen gpd >sa achter 'voice mail', de telefoon-beantwoorder PN Telecom, tikt steeds In de eerste helft van dit im voice mail al 260 mil der de telefoon op. In kregen bellers 225 n keer voice mail aan de nmiddels hebben ruim niljoen van de acht mil- ibonnees van KPN Tele- >p de huistelefoon voice is gratis evenals het bel- aar de voice mail om en te beluisteren, ïlke keer dat het KPN- >rdapparaat een tele- 'opneemt' betaalt de m* 00r verbinding: een 1,399 lïe starttarief en vervol- 4629 ngeveer zes cent per mi- i .418 okaal en zeventien cent 67 kaal. Alleen aan start- 3.375jtjes leverde de KPN het halfjaar van 1999 al 26 0.590 1 gulden op. Preciezer 25.S 'N de opbrengst niet be- '9 0 j n, aldus een woordvoer- i,38i Het is onmogelijk na te oe lang de ingesproken 16.01 happen zijn geweest en .099 ndaan is gebeld." Bo- is het aantal extra tele- s - 'Bel je me terug?' - meten. Over voice mail het mobiele net, waar middels ook al drie mil- 'bruikers heeft, zijn nog retoi jfers beschikbaar. probeert het gebruik van tail verder te stimuleren M 3 het uiüuisteren van de Jder de naam Voice Mail gratis informatie zoals richt, 'filmtips' en reela ten af te draaien. Voice •rdt op die manier een Lidio-'internet-portaal'. irjge t 'Onsumentenbond heeft «at KPN de extra inkom- trt voice mail in korting °P de telefoonrekening. s de bond kan er twee per huishouden per "taf. KPN is vooralsnog 1 plan dat te doen. Van de bijstandtrekkers die weer een baan krijgen, gaat driekwart er in inkomen tien tot twintig procent op vooruit. Voor de overige 25 procent maakt het minder uit of zij wer ken of niet, doordat zij met hun uitkering ook het recht op al lerlei aanvullende voorzienin gen kwijtraken, zoals huursub sidie en bijzondere bijstand. Dat blijkt uit een onderzoek van de vakfederatie FNV en de gemeente Rotterdam. Het net to-inkomen van uitkeringstrek kers die een gesubsidieerde ('Melkert'-} of andere laagbe taalde baan aanvaarden, stijgt meestal met zo'n 25 procent. Maar die stijging wordt deels weer teniet gedaan doordat huursubsidie en bijzondere bijstand verminderen, kwijt schelding van heffingen vervalt en de eigen bijdrage voor kin deropvang stijgt. De werkers raken zo weer tussen een der de en de helft van hun meerin- komsten kwijt. FNV en Rotter dam pleiten daarom voor ver ruiming van dat soort regelin gen en het op elkaar afstem men van rijks- en gemeentelij ke maatregelen. Paren met kinderen houden aan het einde van de maand maar de helft over van hun in spanningen in een werkkring: van de 565 gulden boven bij standsniveau raken zij 287 gul den weer kwijt aan hogere ei gen bijdragen en verlies van subsidies. Paren zonder kinde ren leveren gemiddeld 192 gul den van de 570 gulden hogere netto-inkomsten in, eenouder gezinnen 81 gulden van de 270 gulden. Alleenstaanden gaan er door de overstap naar een baan gemiddeld 458 gulden netto per maand op vooruit, maar leveren daarvan 163 gul den in. Op de langere termijn ziet het er beter uit voor de werk willigen. Uit het onderzoek blijkt dat degenen die in 1995 aan het werk gingen, nu dertig procent meer verdienen dan de Bijstand. Wie in 1997 be gon, verdient inmiddels twintig procent meer. Carrière van Ewald Kist leent zich niet voor spannend jongensboek Aad Dullaart van wijngaard 'Stokhemerwingert' in het Limburgse Gulpen-Wittem meet met een refractome- ter het suikergehalte van de druif. foto anp bas rutten maastricht anp De druivenranken op de wijnheuvels van Zuid- Limburg staan er door de lange zomer beter bij dan ooit. De Limburgse wijnboeren verwachten dat 1999 een uitstekend wijnjaar gaat worden. Mathieu Hulst van wijngaard de Apostelhoeve in Maastricht - de grootste wijnboer van Nederland - verwacht eind dit jaar zo'n 40.000 flessen te kunnen bottelen. Niet meer dan in voorgaande jaren, zegt hij, maar de kwaliteit zal beter zijn. „Veel zon en re latief weinig regen maken de druiven minder dik. Dat is beter voor de concentratie van het sap, waardoor de kwaliteit van de wijn erop vooruit gaat", aldus Hulst. Hij denkt al tussen 5 en 10 oktober te kunnen oogsten, drie weken eerder dan normaal. De Apostelhoeve begon 29 jaar geleden met het ver bouwen van wijndruiven. De hoeve heeft nu vier hectare in gebruik op de zuidhelling van de Louwberg in Maastricht. Volgend jaar breidt het bedrijf uit naar zes hectare. De onderneming zet via restaurants en wijnhandelaren in heel Neder land droge witte wijn af in de varianten Riesling, Auxerrois, Pinot-gris en Muller-Thurgau. Ook andere Limburgse wijnboeren zijn opti mistisch over de kwaliteit van hun product. Wel vreest een enkeling dat er door veel zon en wei nig regen te weinig sap overblijft: er is dan wel kwaliteit, maar geen kwantiteit. Andere wijnboe ren wijzen erop, dat de wijn door de vele zonne schijn minder zuur wordt. En dus smaakvoller. Toch blijft het voor de Limburgse wijnboeren nog even spannend. Hulst: „Die spanning blijf je voelen, tot de wijn onder de kurk zit. Want één hagelbui kan een lelijke streep door de rekening halen." Ewald Kist wordt de nieuw topman van bank/verzekeraar ING. De 55-jarige jurist volgt per 1 juni 2000 Godfried van der Lugt op die dan met pensioen gaat. De honk vastheid van de 'eeuwige' verzekeraar' Kist wordt daarmee beloond. De carrière van Kist leent zich niet voor een spannend jongensboek. De in het def tige Wassenaar van 1944 geboren Kist stu deerde rechten in Leiden en trad daarna op 25-jarige leeftijd in dienst bij Nationale Ne derlanden. Hij is er nooit meer weggegaan. Kist verbleef voor de verzekeraar drie jaar in de VS, maar verdere staat er niets specta culairs op zijn naam. Of het moet zijn deel name aan de Olympische Spelen van 1968 zijn, waar hij als lid van de hockeyploeg vijfde werd. Bij de spannendste episode uit de jonge geschiedenis van de Internationale Neder land Groep was Kist niet betrokken. Onder leiding van de toenmalige topman Aad Ja cobs trok in 1995 een groepje van vier be stuurders naar Londen om de zakenbank Barings over te nemen. Tot verbazing van de financiële wereld slaagden de Nederlan ders er in gerenommeerde Amerikaanse za kenbanken af te troeven. Ook rivaal ABN Amro kreeg het deksel op de neus. ING kocht Barings en de vier bestuurders kraai den in Londen victorie. Aan Kist ging de wereld van de haute finance voorbij. Hij paste in Nederland op de verzekeringen van ING. Uiterst profitabel, maar ietwat saai. Achteraf zal Kist er niet rouwig om zijn dat hij niet bij het avontuur betrokken was. Barings kostte uiteindelijk miljarden meer dan begroot en vorig jaar kelderde de winst van ING Bank dramatisch, mede door wil de speculaties van de Britse aankoop. ING ontkent dat Kist zijn promotie mede te danken heeft aan de slechte prestaties van de bankenpoot. Opmerkelijk is echter dat de Belg Tilmant de tweede man wordt bij ING. Hij heeft het afgelopen jaar puin geruimd bij Barings. Na de bankier Van der Lugt, lag het voor de hand dat nu weer een verzekeraar de lei ding krijgt over het financiële conglome raat. Toen Kist ruim drie maanden geleden werd gepresenteerd als nieuwe vice-voor- zitter van de raad van bestuur en de facto als kroonprins van Van der Lugt probeer de hij niettemin zijn imago als verzekeraar pur sang bij te stellen. „Ik ben sinds acht jaar ook bezig met bankieren. Het beeld dat ik alleen een verzekeringsman ben, achter volgt me." Acht jaar geleden fuseerden Nationale Nederlanden met NMB Postbank. In 1993 trad Kist toe tot de raad van bestuur. Alexander Rinnooy Kan, de voormalige voorman van de werkgeversorganisatie VNO/NCW, gold lange tijd als gedoodverf de nieuwe topman van ING. Vergeleken met Kist heeft hij echter nauwelijks een staat van dienst binnen het bedrijf. Pas in 1994 wisselde hij VNO/NCW in voor de bank/verzekeraar. Kist bekleedde op dat moment een bestuursfunctie bij de werk geversorganisatie. Netwerken gaat de nieu we topman ook verder goed af. Zo is hij be stuurder bij het Rode Kruis en bij het Ver bond van Verzekeraars. Ook bekleedt hij een commissariaat bij Libertel. Door de ve le deelnemingen van ING wordt Kist vanaf volgend jaar één van de machtigste man nen van het Nederlandse zakenleven.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9