Inzet vredesmacht in Oost-Timor mag Brits spionageschandaal breidt zich uit naar Frankrijk Florida overgeleverd aan de hand van God M. Lr Buitenland ie Lange mars 'Verwilghen drijft mee op stroom Vlaams Blok' Hensdac 15 SEPTEMBER 1999 geruchte Noord-Ierse protestant vrij fASLi Johnny Adair, een van de beruchtste protestantse para- litaire leiders in Noord-Ierland, is gisteren vrijgelaten. De 34- jige Adair werd in 1995 tot zestien jaar cel veroordeeld. Hij is jgelaten op grond van het akkoord van Goede Vrijdag. Adair BrU eerst een kogelvrij vest aan voor hij in de auto stapte die bij 5 Maze-gevangenis in Belfast voor hem klaarstond. Adair was der van de paramilitaire Ulster Freedom Fighters in de wijk ankill in Belfast. Hij zou opdracht hebben gegeven tot de jord op zeker dertig katholieken. De IRA probeerde hem in 93 uit de weg te ruimen. Daarbij kwamen negen mensen om, iar Adair bleef ongedeerd. Tijdens een proefverlof in mei •rleefde hij opnieuw een aanslag. ijf doden door noodweer Spanje drid» Noodweer in Spanje heeft vijf mensen het leven ge- 5t. Vooral het noorden van het land werd maandagnacht en teren zwaar geteisterd. In Cuenca bij Madrid verdronk een stoor, nadat hij in zijn auto door een watermassa was meege- ^foird. In een paar uur tijd is in die regio 45 liter regen per vier- J ite meter gevallen. Door het noodweer viel de stroom uit en pen kelders vol. Bijzonder slecht was de situatie in de regio igon. Bij een verkeersongeval tijdens een onweersbui met he- e hagelbuien kwamen daar een 49-jarige en een 64-jarige d uw om. Negen mensen raakten gewond, van wie sommige istig. In Teruel ten oosten van Madrid werd een 58-jarige her door de bliksem getroffen. In de badplaats Santander werd i automobilist door een omvallende boom gedood. ugar-daddies' zijn grote aids-bron 'Sugar-daddies', oudere mannen die seks hebben met ge meisjes, dragen aanzienlijk bij aan de verspreiding van in Afrika. Dit is de conclusie van een onderzoek in vier Afri- ïse steden dat de VN-organisatie Unaids gisteren in de ibiaanse hoofdstad Lusaka heeft gepresenteerd. Van de sjes tussen 15 en 19 jaar is zo'n 15 tot 23 procent geïnfec- Id met hiv, het virus dat aids veroorzaakt. Onder hun man- Sjke leeftijdgenoten is dat percentage slechts 3 4. Van de inen boven de 25 jaar is 26 tot 40 procent hiv-drager. „De ermijdelijke conclusie is dat meisjes door oudere mannen den besmet", zegt Peter Piot, directeur van Unaids. Aan het berzoek hebben duizend mannen en duizend vrouwen in elk ide vier betrokken steden meegewerkt. latste Bosnische koning herbegraven Onder grote belangstelling zijn gisteren de stoffelijke res- van de laatste koning van Bosnië herbegraven. Het lichaam koning Stjepan Tomasevic, die werd gedood toen het Os- rnse keizerrijk in 1463 zijn land innam, was sinds 1995 in atië ondergebracht om het te beschermen tegen de Bosni- oorlog. Stjepan bekeerde zich in 1461 tot het katholicisme, uil daarvoor erkende de paus Bosnië als onafhankelijke Nog steeds beschouwen Bosniërs van verschillende etni- achtergronden de vorst als een van de belangrijkste figuren iun vaderlandse geschiedenis. Het stoffelijk overschot ligt n een glazen kist in de kerk van Jajce, 75 kilometer ten rdwesten van Sarajevo. In die stad stond het koninklijk pa- nojlstraf voor 'talkshowmoordenaar' iac Een rechtbank in de Amerikaanse staat Michigan heeft jgenaamde 'talkshowmoordenaar' Jonathan Schmitz giste- ot 25 jaar cel veroordeeld. De rechter achtte Schmitz schul- jan de moord op een vriend, die hem in de Jenny Jones- had verrast met de mededeling een oogje op hem te heb- en hem te betrekken in zijn seksuele fantasieën. De recht- bevestigde daarmee een vorig vonnis, dat wegens vorm- in ongeldig was verklaard. Eerder al veroordeelde een tbank Warner Bros., de eigenaar van het televisiestation dat iow uitzendt, tot het betalen van 25 miljoen dollar schade- e v(peding aan de familie van het slachtoffer, Scott Amedure. Jnitz schoot Amedure drie dagen na de opnames dood in PrQ*s huis. De dader voelde zich door Amedure's bekentenis 4^1 schut gezet. Het betreffende programma is nooit uitgezon- iten ramptoestel negeerden alarm |lf ps aires De piloten van de Boeing die twee weken geleden gentinië crashte, luisterden 46 seconden naar het alarm lt® zij besloten de start af te breken. Dit blijkt uit een analyse le vlieggegevens van het toestel. Tegen de tijd dat de pilo- eageerden, had het vliegtuig te veel snelheid en ontstond bngeluk dat 67 mensen het leven kostte. Het toestel reed i de omheining van het vliegveld en vloog op een aangren- je golfbaan in brand. „Wat gebeurt er in vredesnaam", B k de piloot toen het alarm in de cockpit 11 seconden loeide. rol ie nieuwe leden Verenigde Naties I 5 I IR ork« De Verenigde Naties hebben gisteren bij de opening iet vergaderjaar van de Algemene Vergadering drie nieuwe aangenomen. Het gaat om de staten Nauru, Kiribati en ;a in de Grote Oceaan. De drie nieuwkomers brengen het d leden van de volkerenorganisatie op 188. Tonga, een ko- rijk met 100.000 inwoners, is de grootste van de drie, die al- de buurt van Australië liggen. Het enige land dat bezwaar te tegen één van de kandidaten was China, wegens de en die Nauru onderhoudt met Taiwan, dat door China als ige provincie wordt beschouwd. Van de 192 onafhankelij- ïden in de wereld zijn nu nog maar vier geen lid van de 'witserland, het Vaticaan, Taiwan en Tuvalu. ïor chtzak doodt Griekse onderminister verst De Griekse onderminister van buitenlandse zaken ik 41 diotis is gisteren omgekomen toen zijn vliegtuig boven ,n n() ïenië in een luchtzak kwam. Dit hebben de Roemeense au- ïiten na de landing van het toestel in Boekarest bevestigd, liegtuig van de Griekse regering, onderweg van Athene de Roemeense hoofdstad, kwam onderweg in een luchtzak 3>rtte van ruim 6.000 meter naar ongeveer 900 meter hoog- t s inzittenden - Kranidiotis, zijn zoon Nicolas, twee journa- een agent en een mecanicien - kwamen hierbij om. Vijf J e van de dertien inzittenden raakten gewond. Volgens f i eense media hadden de slachtoffers hun veiligheidsgordel m. De Griekse delegatie was op weg naar een vergadering >p| alkanlanden in Boekarest. ■Jjjpuw zwemt van Jamaica naar Cuba De Australische Susie Maroney (24) is als eerste mens v maica naar Cuba gezwommen. Zij had daarbij veel last 'kaan Floyd. Door de onstuimige zee raakte de kooi be- die haar tegen haaien moest beschermen. De record- ister, die in 36 uur een afstand van 190 kilometer had afge- 'erd bij haar aankomst toegejuicht door zo'n driehonderd en. Maroney heeft kneuzingen opgelopen, omdat zij tij- tiaar oversteek door anderhalf meter hoge golven tegen de ikooi werd geslingerd. Die kooi is overigens ontworpen "e Cubaanse president Fidel Castro. Hij had Maroney vo- f voor een privé-diner uitgenodigd, nadat zij van Mexico uba was gezwommen. lans parlement veroordeelt Franco Voo het eerst is afgelopen nacht bij een stemming in >aanse parlement de fascistische Franco-dictatuur veroor- Bij de stemming in een commissie onthielden slechts en den van de regerende centrum-rechtse Volkspartij van Eer Aznar zich van stemming. Franco kwam in 1936 in op- tegen de democratisch gekozen linkse regering van de re- ik en ontketende een burgeroorlog die het land verwoest- 1939 capituleerde Madrid en proclameerde Franco de inning. Zijn bewind duurde tot zijn dood in 1975. Volgens schattingen zijn tijdens de oorlog meer dan een half !n mensen om het leven gekomen. WASHINGTON-LONDEN Rtr De Russische geheime dienst had halverwege de jaren zeventig agenten werken op de redacties van de toonaangevende Franse dagbladen Le Monde en L'Express en bij het Franse staatspers- bureau AFP. Dit staat in het boek dat volgende week verschijnt over de KGB, geschreven door de Britse historicus Christopher Andrew. De historicus basseerde zijn boek op docu menten van Vasili Mitrokhin, een KGB-archiva- ris die het omvangrijke spionnenbestand van de Sovjetunie het land uitsmokkelde. In tien jaar tijd wist de inmiddels 77-jaar oude KGB-officier meer dan 300.000 geheime documenten met de hand te kopiëren en, veelal in zijn sokken, mee te smokkelen naar zijn datsja. In 1992 liep hij met zijn enorme verzameling informatie over naar Groot-Brittannië, waar hij nu onder een valse naam leeft. „Een meerderheid van de belangrijkste Franse agenten in de jaren zeventig was journalist of betrokken bij de pers", meldt het boek. Mitrok- hins aantekeningen over de gerenommeerde Le Monde - codenaam Vestnik, oftewel boodschap per - identificeren zeker twee belangrijke jour nalisten en talrijke medewerkers die, 'meestal onbewust' door de KGB werden ingezet om in formatie te verspreiden. De Russen wisten tussen 1956 en 1980 ook ze ker zes agenten en twee contactpersonenen te recruteren bij AFP-kantoren in Parijs en het bui tenland. De meest vooraanstaande, codenaam Brok, werd in 1969 gerecruteerd door een KGB'er die zich voordeed als zakenman. De journalist kreeg maandelijks 1500 Franse francs voor zijn infor matie van, zo was hem verteld, het Italiaanse be drijf Olivetti. De toenmalige typemachinefabri kant zou zeer gespitst zijn geweest op 'inside in formation' over het Franse regeringsbeleid. In Groot-Brittannië is er nog steeds veel ophef over Melita Norwood, de 87-jarige superspion- ne, die jarenlang atoomgeheimen aan de Sovjet unie doorspeelde. Vanwege haar hoge leeftijd wordt zij waarschijnlijk niet vervolgd, maar als ze toch de gevangenis in moet, resteert haar nog één wens: de werken van Karl Marx lezen. „We ten jullie dat ik die boeken nog nooit heb gele zen?", zei ze gisteren ietwat giechelig tegen jour nalisten. De 87-jarige Melita blijft nuchter onder alle aandacht en ophef die haar ten deel vallen sinds uit Andrews boek is gebleken dat zij spioneerde. Ze heeft nergens spijt van en denkt rustig na over een eventueel verblijf in de gevangenis. „Ik zou de tijd kunnen gebruiken om andere vrou wen te winnen voor mijn zaak." Ze sluit het communisme nog steeds in haar armen. Leclen Veiligheidsraad stemmen unaniem in met voorstel De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft afgelo pen nacht het groene licht gegeven voor de stationering van een internationale bewapende vredesmacht in Oost- Timor. De leden stemden unaniem in met zo'n macht die in het door pro-Indonesische milities beheerste ge bied de rust moeten herstellen. De inzet van de vredesmacht gebeurt op basis van hoofdstuk 7 van het handvest van de Ver enigde Naties. Daardoor is het mogelijk maatregelen te nemen tegen de wil van de autoriteiten in het betreffende gebied. De vredesmacht staat onder leiding van Australië. De missie zal bestaan uit ongeveer 8000 militairen uit zo'n twaalf lan den. De eerste eenheden staan al klaar in het noorden van Au stralië en arriveren naar ver wachting dit weekeinde in Oost-Timor. Inmiddels heeft een VN- waamemer gemeld dat de ge wapende milities Dili in vracht wagens verlaten. Volgens Colin Steward, een van de twaalf VN- waarnemers die zijn achterge bleven in het gebied, kunnen ze zien hoe de pro-Indonesische milities de hoofdstad verlaten. De situatie in Dili is rustig maar er zijn nog sporadisch schoten te horen, aldus Steward. Hoewel de milities lijken te vertrekken, is niet ieders vecht lust getemperd. De leider van de pro-Indonesische militie PPI beloofde vandaag de harten van de VN-soldaten die naar Dili komen te zullen opeten. Australië wil morgen begin nen met het droppen van voed sel voor de tienduizenden vluchtelingen in Oost-Timor. De Australische luchtmacht moet de hulpgoederen gaan be zorgen. Tienduizenden mensen houden zich waarschijnlijk schuil in onherbergzame delen van Oost-Timor. Volgens hulp organisaties hebben zij nauwe lijks meer te eten. Naar schatting zo'n 200.000 Oost-Timorezen verblijven in West-Timor. Zij zijn volgens de VN onder dwang naar het ge bied gedeporteerd. De VN-or ganisatie voor voedsel en land bouw FAO zei gisteren dat die deportaties nog steeds door gaan. Mannen en vrouwen zou den worden gescheiden. De In donesische minister van trans migratie wil de vluchtelingen over andere eilanden versprei den. Volgens FAO zijn al 7000 mensen vermoord sinds het re ferendum. Spanje tegen arbitrage in zaak Pinochet madrid anp De Spaanse regering heeft een verzoek van Chili om de kwestie Pinochet af te laten handelen door een 'vriendschappelijke arbitrage' afgewezen. Minister van buitenlandse zaken Matu tes heeft dat aan de Chileense ambassade laten weten. Chili had begin september in een brief Spanje officieel gevraagd om een 'vriendschappelijke ar bitrage'. De gedachte daarbij was dat de Spaanse rechter Garzon zijn verzoek tot uitleve ring aan Groot-Brittannië zou moeten intrekken. De Chileense oud-dictator Pinochet werd vorig jaar okto ber gearresteerd in Londen en heeft daar nu huisarrest. Zijn gezondheid is slecht. Met het verzoek probeerde Chili de ko mende rechtszaak in Londen over zijn eventuele uitlevering te voorkomen. Die is gepland op 27 september.. De Spaanse regering heeft wel degelijk oren gehad naar het Chileense idee. Maar de grootste oppositiepartij, de So cialistische Arbeiderspartij (PS OE), voelde er niets voor. Ook binnen de rechterlijke macht viel het slecht. Pinochet zelf heeft voor het eerst in het openbaar het ge weld onder zijn bewind be treurd. 'Witwaszaak Rusland veel omvangrijker' londen anp Honderden Russische rege ringsfunctionarissen zijn be trokken bij het zogeheten Rus sische witwasschandaal. De Amerikaanse krant USA Today trekt deze conclusie uit inter views met Britse, Amerikaanse en Russische regeringsfunctio narissen, IMF-werkncmers en onderzoekers die zich bezig houden met de Russische maf fia. Volgens de krant zijn er ster ke bewijzen dat 780 regerings functionarissen geldstromen, waaronder leningen van het In ternationaal Monetair Fonds (IMF), naar de Amerikaanse Bank of New York hebben doorgesluisd. Het zou gaan om bedragen tussen de 20 en 30 miljard gulden. Volgens Amerikaanse media zouden onder meer voormalig minister van financiën Tsjoe- bais, ex-minister Kozyrev van buitenlandse zaken en Jeltsins dochter Tatjana Djatsjenko be trokken zijn bij het schandaal. Tsjoebais en Kozyrev hebben alle beschuldigingen tegenge sproken. Managua Trommel en stokken werden een jongetje in Nicaragua gisteren bijna te zwaar, nadat hij had deelgenomen aan de maar liefst vijf uur durende optocht waarmee het Midden-Amerikaanse land de 178ste verjaardag van zijn onafhankelijkheid vierde. foto afp miguel alvarez Onderzoek verband afkomst en gedrag Het plan van de liberale Belgi sche minister van Justitie Mare Verwilghen om het verband tussen allochtone afkomst en crimineel gedrag te onderzoe ken heeft veel kritiek gewekt. De socialisten en groenen, die samen met de liberalen de re gering vormen, vinden dat Ver wilghen het racisme in de kaart speelt en dat hij 'meedrijft op de stroom van het Vlaams Blok'. Verwilghen verdedigde zijn plan gisteren in een Kamer commissie. Hij zei dat hij de problematiek alleen uit de ta boesfeer wil halen, iets wat vol gens hem in landen als Neder land al jaren geleden is ge beurd. „Grijp deze studie dan ook niet aan om racisme of ras senhaat te prediken", waar schuwde hij. De bewindsman wil voor het onderzoek de Belgische crimi nologe Marion Van San inscha kelen. Zij is aan de Universiteit van Amsterdam gepromoveerd op een onderzoek naar de rela tie tussen crimineel gedrag en culturele patronen bij Antilli aanse jongeren. Volgens Van San is voor sommige Antilli aanse jongeren de stap om ge weld te gebruiken kleiner om dat hun eergevoel sterker ont wikkeld is. In de Vlaamse krant De Mor gen stelt de Leuvense hoogle raar jeugdcriminologie Walgra- ve echter dat het de vraag is in hoeverre de invloed van cultu reel gedrag onderzocht kan worden. „Cultuur is een zeer vaag begrip. Zeker voor alloch tone jongeren die in ons land geboren en getogen zijn en zeer doordrongen zijn van on ze westerse denkbeelden." miami beach marc van veen rennie rupma Barman Frank in hotel The Governor op Miami Beach is er in de nacht van zondag op maandag nog van overtuigd dat de Amerikaanse media een hoop opwinding en paniek ver oorzaken om niets. Nog geen zestien uur later ruimt hij zijn bar leeg. Er gaat zoveel dreiging uit van orkaan Floyd, dat alle hotels op Miami Beach op last van de plaatselijke instanties ontruimd dienen te worden. Duizenden toeristen, onder wie enkele honderden Nederlan ders, moeten een veiliger heen komen zoeken. In de meeste gevallen betekent dat met slechts wat handbagage een plekje zoeken in een van de vele 'schuilkelders', doorgaans in schoolgebouwen. Miami Beach is sinds gister avond een spookstad. De stra ten zijn leeg, op wat bussen en taxi's na. Een groep Nederland se toeristen heeft in The Gover nor te horen gekregen dat het hotel om 18.00 uur sluit. Alles moet van de kamers af, de toe risten moeten zelf maar zorgen voor een tijdelijke oplossing. De hotelmanager is over zijn loe ren. Zoveel vragen en zo weinig antwoorden. „Dit is de hand van God. Niemand kan hier iets aan doen. De toeristen zijn aan zichzelf overgeleverd. Wij hoe ven niets te regelen." De informatie over Floyd wordt al dagenlang uitgebreid door de tientallen Amerikaanse tv-zen ders verspreid; toch zijn de meeste toeristen verrast door de snelheid waarmee de evacu atie wordt opgelegd. De Nederlandse hostess van Hotelplan meldt zich in The Governor om enige orde in de chaos aan te brengen. De enor me menigte die Miami Beach moet verlaten zorgt voor uitpui lende hotels bij het vliegveld. Een schuilkelder van het Rode Kruis is het enige dat Simone de Winter de getroffen Neder landers kan aanbieden. Wanho pige landgenoten proberen te vergeefs nog een ander hotel te boeken. Niemand voelt er im mers voor een paar dagen zon der matras opeengepakt te wor den tussen honderden andere slachtoffers en de tijd door te brengen in een kaal gebouw, waar huisdieren, alcohol en ro ken zijn verboden. Een stel uit de buurt van Am sterdam is net in Miami gearri veerd. De man beroept zich op zijn verzekeringspolis. „Ik heb de duurste verzekering geno men en voel er niets voor om in een schuilkelder weggestopt te worden", zegt hij boos. Hij is teleurgesteld dat de touropera tor geen vervangend hotel aan biedt. Voor Michel uit Dordrech( en zijn vriendin is de vakantie bij na voorbij. De thuisreis staat voor vanavond gepland. De hostess legt uit dat het ondui delijk is of die vlucht wel door gaat. Alle maatschappijen heb ben hun vluchten gisteren en veelal ook voor vandaag afge blazen. Michel vertrekt met zo'n tien landgenoten naar de schuilkel der. De hostess brengt ze weg. Eerst moet er water en voedsel worden ingeslagen. De super markten - 24 uur open - kun nen de enorme toeloop amper verwerken. De schappen raken snel leeg. De manager van The Stormevacuatie op z'n Amerikaans: op de snelweg Interstate 26 bij Charleston in South Carolina stond giste ren een gigantische file. foto ap» Patrick Schneider Governor geeft voortdurend te genstrijdige opdrachten. Kof fers mogen eerst wel, dan weer niet en uiteindelijk wel achter blijven in het hotel. De nacht in de schuilkelder valt Michel niet mee. Het is er druk, er is lawaai en er is geen priva cy. De volgende ochtend blijkt dat de noodverordening nog langer zal gelden. Mokkend schikken de honderden toeris ten zich in hun lot. Boos wor den heeft geen zin, hostess Si mone kan ook geen einde ma ken aan de onzekerheid. Ze heeft zo'n kleine twintig men sen weggebracht, anderen heeft ze gebeld met het dringende advies een veilige plek op te zoeken. Floyd lijkt ondertussen af te buigen en als de voorspellingen kloppen wordt Florida niet door de orkaan geraakt. De tienduizenden mensen die in middels in de schuilkelders zit ten, willen na die berichten weg. Burgemeester Alex Pinelas van Miami Dade County waar schuwde gisteren echter voor te veel optimisme. „Zeker tot woensdag blijft er gevaar." Bubba, werkend in een bar op Miami Airport, begrijpt alle op winding wel. „Op 24 augustus 1992 hebben we hier Andrew gehad. Die heeft toen voor mil jarden schade aangericht. Er vielen veel gewonden omdat ie dereen pas laat reageerde. We hebben ons lesje hier wel ge leerd", zegt hij als alle ramen worden dichtgespijkerd. Hotel The Governor is inmid dels leeg. De achtergebleven hotelmanager laat telefonisch weten dat alles nog op zijn plaats staat. „Uw spullen zijn veilig, maar de hand van God laat zich niet leiden."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7