3ox 3 alleen voor sparen en beleggen sparen voor de oude dag Aftrek hypotheekrente blijft intact Lease-auto duurder Belastingstelsel iets groener Binnenland Fiscus minder royaal bij I taf2001 niet één, maar drie belastingstelsels één, maar drie belastingstelsels, dat was de simpel- nanier waarop PvdA-staatssecretaris Willem Ver- id van financiën het plan-2001 kon uitleggen. De ddelde consument krijgt met twee daarvan te ma- ook wel genoemd box 1 en box 3. Box 2 is vooral jelang voor de directeur/grootaandeelhouder van bedrijf en familieleden of anderen die er een ienbelang van vijf procent of meer in hebben. Het EW mensen dat hierdoor wordt geraakt is dus be- >r", zo schetste Ver gisteren met veel hand- n, „werd alles bij elkaar ld en van elkaar afge- en dan kwam de vraag belasting eraf moest." 2001 kijkt de fiscus naar of 'boxen', fermeend en Zalm deze elen van hun plan heb- doopt. >cr 1 herbergt belastbaar in- uit werk en de eigen, woning. Dit wordt hoger naarmate het inkomen is. De oude belasting- [1 zijn - deels flink - ver- naar werken nog steeds de bekende principes, ite box is dus een optel- n onder meer loon, pen- uitkering, een bedrag eigen woning min hy- renteaftrek, inkomen anen of van freelancers, it onderneming en ont- alimentatie. Daar gaan premies, kosten van pvang, persoonlijke af ten en eventuele verlie- is Vermeends ministel- de belasting van sparen >gen. Nu kan men nog gulden rente en dui- [ulden dividend belas- Sf> tingvrij incasseren. Komt er meer binnen, dan gaat daar meestal 50 of 60 procent in komstenbelasting af. Voor de hele rijken was er daarnaast een aparte vermogensbelasting die kapitaal boven de ruwweg 200.000 gulden belastte met ze ven gulden per mille. Dat gaat nu helemaal veran deren door de 'vermogensren- dementheffing' in box 3. Daar onder vallen onder meer on roerende zaken (behalve de eerste, eigen woning), effecten, spaartegoeden en kapitaalver zekeringen (niet voor huis of oude dag), onder aftrek van de schulden hiervoor. Vermeend en Zalm rekenen met een denk beeldig rendement van vier procent, vandaar de naam van de heffing. Het veronderstelde rendement wordt met dertig procent belast, zodat uiteinde lijk een feitelijk tarief van 1,2 procent op vermogen van toe passing is. Iedere burger krijgt daarbij een vrijstelling van 37.463 gulden. Partners kunnen dit bedrag verdubbelen. Het kabinet maakt er geen geheim van dat deze heffing is bedoeld om de rijken en ge bruikers van de belasting om zeilende constructies te treffen. In het nieuwe stelsel dat in 2001 in gaat, wordt er enkele miljar den meer uit het vermogen van rijkeren geperst dan nu. Dat komt omdat de vermogenden niet meer aan de fiscus kunnen ontsnappen - dat is althans de bedoeling. De opbrengst hier van komt ten goede aan alle be lastingbetalers. „De gewone be lastingbetaler gaat erop voor uit", aldus Vermeend, die nog eens vol verve uitriep dat „het afgelopen is met gekunstelde constructies en fiscaal trapeze- werk". Anders dan de naam sugge reert is de vermogensrende- mentheffing geen belasting op het rendement van vermogen, maar puur een vermogensbe lasting. Wie eind 2001 een ver mogen heeft van 137.463 gul den betaalt over een ton 1,2 procent belasting. Groeit het vermogen - door koerswinst op de beurs bijvoorbeeld - in een jaar tijd tot 177.463 gulden dan wordt het over 2002 opnieuw 999|oureus het belasting- ok verandert, één ding tact: de hypotheekren- voor het eerste, eigen larbij hoort nog steeds ilde rente voor lenin- or onderhoud en ver laag aan het eerste huis. jt ik is na 2001 wel lager de inkomstenbelasting bctra en verhoogde hy- jn waarvan de aan- fan boten, auto's en buizen wordt gefinan- Ijn niet meer aftrek- i* ALEX BOGERS 'etaris Vermeend van wil dat de hypothe ek na 2001 alleen mikt waarvoor hij no- aanschaf en verbete- het huis waarin de ilichtige woont. Men- fte laatste jaren profi- 'an de overwaarde van of de lage rente, om irdelig extra te lenen, J2001 de volle mep be- renteaftrek bij con- krediet wordt mo- al afgebouwd. Ver- ook hierin rigoureus: geen overgangsrege- staatssecretaris vindt >en al geruime tijd van en op de hoogte kon- omdat het kabinet de den al in een eerder bekend maakte, ks het feit dat de aftrek lijft, wordt het netto voor iedereen minder, te maken met het la- :f van de inkomstenbe- waartegen de hypo- te in de toekomst ^trokken. Wie nu bij- vijftig procent in- )elasting betaalt, krijgt »cus vijftig procent van potheekrente terug, nog maar 42 pro- profiteren daar- van het nieuwe be- I dan kopers. Zij heb- het voordeel dat hun J nbelasting daalt dank- tarieven. Maar ze heb- last van de aftrek van theekrente tegen een fef. Ook mensen met inkomen en een lage c hebben dergelijke Zij krijgen een hoger >men, maar de lagere nt minder hard aan. itaalverzekeringen, die "nden aan het eigen Vermeend onbelast, ijstelling is in de wet öfd", schrijft de etaris in een toelich- nieuwe Wet inkom- ting 2001. Daardoor mogelijk via onder A spaarhypotheek de af te betalen. In de otheek spaart de ko- ende de looptijd van J^la leek de prijs van de 1 elkaar, waarna hij de in één keer aflost. ^mgrijkste verschil met belastingplan is dat de lengte van de verze kering is opgerekt tot 20 jaar, dat was 15 jaar. De onbelaste uitkering blijft gebonden aan een maximaal belastingvrij spaarbedrag van 267.751 gul den (121.500 euro) per persoon en het dubbele voor gezinnen. Huizen die duurder zijn dan deze maxima, zullen deels an ders gefinancierd moeten wor den. Hypotheken boven de grens hebben niet het voordeel van belastingvrij sparen in de kapitaalverzekering, maar daarvan kan de rente wel wor den afgetrokken. De uitkering van de kapitaal verzekering moet aan het einde van de looptijd van dertig jaar precies de waarde van het huis zijn. Zo niet dan betaalt de ko per over het meerdere voortaan een vermogensrendementhef- fing van 1,2 procent. Als de overwaarde van het gespaarde bedrag tenminste niet opnieuw wordt ingezet voor de aankoop van een nieuwe duurdere wo ning. Mocht één van de partners tussentijds overlijden, dan houdt de ander partner wel het belastingvrije deel van de over leden partner in de kapitaalver zekering. Het blijft dan twee keer 121.500 euro. Vermeend stelt in het belastingplan wel als voorwaarde dat de spaar- verzekering bij overlijden tot uitkering komt. Dat vergt een overlijdensrisicoverzekering. Gehuwden met twee wonin gen die apart leven mogen niet de hypotheekrente van beide huizen aftrekken. „Partners met meer dan één woning, die als hoofdverblijf kan worden aangemerkt, komen slechts voor één van die woningen in aanmerking voor de eigenwo- ningregeling", stelt Vermeend. „Zij moeten in dat geval samen bij de aangifte kiezen voor wel ke woning zij de faciliteit wil len." Voor mensen die verhuizen heeft Vermeend meer clemen tie. Hij weet dat er bijna altijd overlap zit tussen de aankoop van een nieuw huis en de daadwerkelijke verhuizing door verbouwingen en het niet tijdig kunnen verkopen van het oude huis. In die periode mag de huiseigenaar twee hypotheken aftrekken. Trucs bedenken met de 'ver- huisclementie' lijkt onmogelijk. De woning die door een ver huizing tijdelijk leeg staat, mag de eigenaar in die tijd niet ver huren. Hij mag hem ook niet aanhouden in de hoop dat de prijs stijgt. „De voorwaarden zijn dat de woning die leegstaat geen andere bestemming heeft, zelfs niet tijdelijk, dan om op korte termijn als eigen woning te gaan dienen", schrijft de staatssecretaris. De oude wo ning moet van Vermeend daadwerkelijk te koop staan. Als de eigenaar de woning ver huurt, kan hij geen gebruik meer maken van de hypo theekrenteaftrek en moet hij de vermogensrendementheffing gaan betalen. Wie een tweede woning heeft, gaat belasting betalen over dat huis. Vanaf 2001 moet de waarde van de woning opge teld worden bij het vermogen. Over het vermogen betaalt de eigenaar 1,2 procent vermo gensbelasting. Toch blijft aan de tweede woning een voordeel verbonden. De lening die de ei genaar ervoor aangaat, is na melijk aftrekbaar van het ver mogen. Bij verhuur blijven de inkomsten daaruit onbelast. Huiseigenaren met een kan toor in huis kunnen ook in het nieuwe belastingstelsel niet alle betaalde hypothecaire rente af trekken. „Ruimten die ter be schikking zijn gesteld voor een onderneming maken geen deel uit van een eigen woning", stelt het plan. „Wanneer een gedeel te wordt gebruikt voor een on derneming moet de waarde voor het hele pand worden ge splitst in een waarde voor de ei gen woning en een waarde van de rest." het hele vermogen - min het heffingsvrije bedrag - belast. Dat is dan inclusief de koers winst. Als beleggingen in waar de dalen heeft de burger pech. Hij betaalt over zijn lagere ver mogen toch de 1,2 procent be lasting. Spaarloonregeling wordt soberder DEN HAAG GPP De spaarloonregeling, een door staatssecretaris Vermeend aan gemoedigde regeling om een deel van het salaris buiten de greep van de fiscus te houden, is sinds de invoering in 1994 onder werknemers een door slaand succes. De regeling kost de overheid jaarlijks al ander half miljard gulden. In het re geerakkoord werd vorig jaar af gesproken deze faciliteit een half miljard goedkoper te ma ken. In het nieuwe belastingplan is die afspraak verder uitge- werkt: in 2001 worden de maxi mumbedragen voor spaarloon en premiesparen in elkaar ge schoven tot ten hoogste 1.500 gulden. Hoe dat maximum wordt bereikt, zullen werkge vers en werknemers zelf moe ten uitmaken. De werknemer mag het na vier jaar vrij vallende (belasting vrije) bedrag geheel naar eigen inzicht besteden, onder andere om zijn pensioen aan te vullen via een fijfrenteconstructie. Hij mag het ook binnen de termijn van vier jaar belastingvrij opne men. Maar dan moet het be drag besteed worden aan stu diekosten, verlofsparen, starten van een eigen bedrijf of de fi nanciering van de eigen wo ning. Zelf sparen voor de oude dag wordt fiscaal aanmerkelijk minder royaal behandeld dan onder het huidige belasting stelsel. Opnieuw wijst staats secretaris Vermeend op de cal culerende rijken, die door fis caal voordelige constructies opeen te stapelen ('doet u mij maar vijf fijfrentetjes van vijf tig mille') 's rijks inkomsten uit het lood hebben getrok ken. „Door deze handel in af trekposten werd een heel nieuw stelsel noodzakelijk." DEN HAAG RAYMOND PEIL Sparen, ook voor de oude dag, zal onder het nieuwe belasting regime in toenemende mate plaatsmaken voor beleggen. Dat is geheel in lijn met eerdere stappen van Paars 1 en 2 om sociale voorzieningen en uitke ringen te versoberen en meer aan de burger zelf over te laten. Daarbij blijft fiscaal gesubsidi eerd sparen voor het pensioen beperkt tot 'pensioengaten', in de ogen van Zalm en Vermeend de oudedaguitkering die lager ligt dan zeventig procent van het laatst verdiende loon. Dat gat bestaat bij overigens bij het overgrote deel van de Neder landse bevolking. Een pensioengat zal bij de aangifte wel moeten worden aangetoond. Alleen dan kan er met belastingvoordeel worden gespaard. Dat kan in twee vor men: nu premie betalen en af trekken en later de uitkering be last (onder de inkomstenbelas ting) ontvangen. De meeste lijf rentes en koopsompolissen, die na verloop van tijd een lijfrente garanderen, werken volgens dit principe. De tweede mogelijkheid is sparen van het loon, waar al be lasting over is betaald, en later de uitkering belastingvrij ont vangen. Onder het nieuwe be lastingstelsel mag de doorsnee Nederlander volgens deze rege ling twintig jaar lang sparen, met een maximum van onge veer 270.000 gulden per per soon. Veel (spaar-)hypotheken en levensverzekeringen maken ook gebruik van deze belasting- besparende mogelijkheid. Vermeend en Zalm hebben nu de volgende truc uitgehaald voor deze spaarmogelijkheden: bij wie te veel spaart of meer rendement boekt dan voor het pensioengat of hypotheek no dig is, wordt deze 'overwinst' belast als vermogen. Als ten minste de belastingvrijstelling voor de vermogensrende mentheffing (37.463 gulden) niet wordt overschreden. De verzekeraars hebben al luidkeels geklaagd dat vooral het berekenen van pensioente korten vrijwel onbegonnen werk is en veel te veel romp slomp oplevert. „Buitengewoon defensief', noemde Vermeend deze opstelling gisteren. „Ze hadden al lang nieuwe produc ten kunnen bedenken." Nu al lopende koopsommen, lijfrentes en kapitaalverzekerin gen ontsnappen niet aan de valbijl van Vermeend en Zalm. Vanaf 2001 wordt op het rende ment dat deze spaarcontracten opleveren de vermogensrende- mentbelasting geheven. Alleen voor de kapitaalverzekeringen die de belastingplichtige in zijn hypotheek wil onderbrengen, geldt een overgangstermijn tot 2003. In hun plannen ontzien de bewindslieden 65-plussers, die een leven lang nijver sparen achter de rug hebben. Deze groep mag meer vermogen be lastingvrij aanhouden dan de burger die nog niet aan zijn pensioen toe is. Voor ouderen met een belastbaar inkomen van maximaal 35.260 gulden betekent dit dat zij 52.255 gul den belastingvrij veilig mogen stallen. Gepensioneerden met een inkomen tot 24.792 gulden wordt 22.037 gulden extra ge gund. Hiermee worden AOW- 'ers gecompenseerd voor het feit dat ze in verhouding tot an dere inkomensgroepen in het nieuwe belastingstelsel er netto minder op vooruitgaan. Werknemers moeten meer met de trein naar hun werk. Wie zijn of haar lease-auto (verstrekt door de baas) veel voor privé-doeleind en ge bruikt, moet daar meer voor betalen. In het nieuwe stelsel wordt het reiskostenforfait In z'n huidige vorm afgeschaft Alleen mensen die met het openbaar vervoer naar hun werk gaan, houden een be perkte reisaftrek. DEN HAAG MAIWCE WILBRINK Die reisaftrek is afhankelijk van het aantal kilometers dat wordt afgelegd. Onder de tien kilome ter krijgt de werknemer niets, daarna loopt het op tot een maximum van 3.530 gulden per jaar voor reisafstanden boven de tachtig kilometer. Een van de werkgever ont vangen vergoeding voor woon werkverkeer per openbaar ver voer blijft, ongeacht de reisaf stand, onbelast. Dat geldt ook voor vergoedingen voor car poolen, fietsen en de zogeheten personeelsbus. Vergoedingen voor treintaxi en voor een OV- kaart naast een auto van de zaak blijven eveneens onbelast. Als de werkgever een vergoe ding geeft voor woon-werkver- voer met de eigen auto. dan mag dat belastingvrij tot 33 cent per kilometer. Lease-autorijders zijn in het nieuwe stelsel duurder uit. Nu moeten ze twintig procent (als de woon-werk afstand niet meer dan dertig kilometer be draagt) of 24 procent van de ca- taloguswaarde optellen bij hun belastbaar inkomen. In de toe komst wordt de bijtelling 25 procent Behalve als er minder dan 7000 kilometer per jaar wordt gereden. Dan geldt tot 500 kilometer geen bijtelling, tussen 500 en 4.000 een bijtel ling van 15 procent, en tussen 4.000 en 7.000 km een bijtelling van 20 procent. Voor geleaste oldtimers geldt bij het vaststellen van de bijtel ling niet langer- de catalogus- waarde. Het kabinet stelt voor uit te gaan van de economische waarde, als het gaat om auto's ouder dan vijftien jaar. De extra kostenpost voor de huiseigenaren, het huurwaar deforfait, heeft een andere naam gekregen: eigenwoning- forfaiL De te betalen percenta ges zijn hetzelfde gebleven. De schalen zijn wel met een paar honderd gulden opgerekt. Mensen die een woning heb ben die precies tussen de oude en de nieuw schaal invallen kunnen een paar honderd gul den goedkoper uit zijn. DEN HAAG MAURICE WILBRINK In het verhaal waarmee minis ter Zalm en staatssecretaris Vermeend hun belastingplan aan de man brengen, wordt steevast gewezen op de 'ver groening': het milieu wordt ge diend door zwaardere belastin gen op vervuilend gedrag en het belonen van milieuvriende lijk handelen. Maar in de prak tijk stelt dat op de totale belas tingheffing betrekkelijk weinig voor. De heffing verschuift inder daad een beetje naar indirecte belastingen, zoals een hogere BTW en hogere energiebelas tingen, maar erg spectaculair is dat allemaal nieL Overigens is die verschuiving al aan de gang: de ecotaxen nemen deze kabi netsperiode drie jaar lang toe. In 2001 volgt dan de BTW-ver- hoging van 17,5 naar 19 pro- cent. Daarnaast zijn er nu al fiscale voordelen voor ondernemers die milieu-investeringen doen. Burgers worden aangemoedigd te beleggen in groenfondsen; de inkomsten daarvan blijven ook onder het nieuwe fiscale stelsel onbelast Ook de aankoop van energiezuinige apparaten en energiebesparende maatrege len in het eigen huis worden beloond met een premie. In totaal groeien de milieube lastingen onder Paars-2 met zo'n vijf miljard gulden. Een be langrijk deel daarvan wordt ge bruikt om de inkomstenbelas ting in 2001 te verlagen. Het ka- Staatssecretaris Vermeend. binet voert allerlei redenen aan om niet veel drastischer te ver- groenen. Men vreest voor de concurrentiepositie van Neder land. Zo leggen pomphouders in de grensstreek het loodje als de benzineaccijns te ver door schiet. Een ecotax op energie voor grootverbruikers jaagt grote bedrijven de grens over. Burgers steken de grens over naar Duitsland om daar te win kelen. Financiën kijkt met name naar de grote oosterbuur bij foto wfa het vaststellen van de mogelijk heden om de BTW en de ener gieheffingen te verhogen. Duitsland wacht met het verho gen van deze heffingen op de harmonisatie van belastingwet geving in EU-verband. Maar het lijkt er niet op dat dit gevoelige dossier snel wordt afgerond. En het kabinet gaat geen stap ver der dan de relatief bescheiden verhogingen die nu worden voorgesteld. Daarmee is een se rieuze vergroening voor jaren buiten beeld.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5