'Medewerkers ambassade betrokken bij kinderhandel' De trein is bepaald geen broodje kaas c Binnenland Foto van het jaar 'Justitie weet te weinig van verstandelijk gehandicapten' Leemhuis legt functies neer ASDAG 15 SEPTEMBER 1999 crde Pers Diensten elderland kwaad op minister De provincie Gelderland is des duivels op minister Ne- In een besloten overleg tussen beide partijen zijn lissaris J. Kamminga en gedeputeerde J. de Bondt hard len tegen Netelenbos over het gebrek aan overleg over ilazen door de minister van de Noordtak van de Betuwe- Netelenbos wil in plaats van de noordtak 24 treinen per et- il richting Twente laten rijden over bestaand spoor tussen en Zutphen. Adviesbureau Railned heeft berekend dat de ieg van de zuidelijke aftakking van de Betuwelijn vanaf Nij- £en naar Venlo gaat 5,5 miljard gulden kosten. mhemmer overleden na vechtpartij Een 53-jarige Arnhemse man is gisteravond overleden en vechtpartij in een woning. De man bleek te zijn bewerkt een scherp voorwerp. Diverse omwonenden uit de wijk enkamp belden de politie dat er gevochten werd in een wo- '.Toen de politie arriveerde stond de voordeur van de wo- open. Binnen vonden de agenten een zwaargewonde man, ,2 orte tijd later overleed. Verder was er niemand in huis. De urtenis trok massale belangstelling uit de wijk. jlmer wil toelage voor leerkrachten rdam Het stadsdeel Amsterdam-Zuidoost wil de leer- iten op de basisscholen in de buurt een extra toelage geven r 00 gulden per maand. Het stadsdeel heeft hiervoor in het r van het grote stedenbeleid bij het ministerie van onder- •en voorstel ingediend. De circa achthonderd leerkrachten •SA twintig basisscholen in de Bijlmermeer zouden onder SU rdere omstandigheden werken dan hun collega's elders, bben zij onder meer veel te maken met kinderen die de landse taal niet of nauwelijks beheersen. Hierdoor ver en veel leerkrachten naar scholen in andere regio's. tl fstal hormoonrunderen voorkomen ;ej iAG_! Twee mannen hebben geprobeerd een inbeslaggeno- 1U] cudde runderen weg te halen van een boerderij in Noord- int. De Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie andbouw heeft beslag laten leggen op de ongeveer hon- uit België afkomstige runderen, omdat wordt vermoed dat iren met groeihormonen zijn behandeld. In de nacht van ig op maandag betrapten de politie en de AID de twee en en op heterdaad toen zij elf dieren wegvoerden, aldus een ;rw Ivoerster van de AID. De AID heeft ook beslag gelegd op iee Jdde in een plaats in Overijssel, afkomstig uit onder ande ek gië. 1S( ^winning Waddenzee uitgesteld AG» De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) is be- m voorlopig nog geen gas te winnen in Paesens Modder- bij Lauwersoog. Op verzoek van het kabinet heeft de ip°jde vergunningaanvraag voor gaswinning ingetrokken, en rl°! n weer een nieuwe ingediend. Dat geeft het kabinet drie 'e'f den respijt. Het kabinet moest uiterlijk 12 september be- 31 over de eerste vergunningaanvraag. De Tweede Kamer I iter dat het Waddengebied voorlopig helemaal met rust gelaten, en het kabinet beraadt zich op de toekomst van ining en -boringen in de Waddenzee. jaar treedt terug als fractieleider ig Leendert Ginjaar treedt terug als voorzitter van de actie in de Eerste Kamer. Hij blijft wel lid van de Senaat, dige vice-voorzitter, Nicoline van den Broek - Laman /ordt zijn opvolger. Ginjaar zegt er de voorkeur aan te ge- g|_r" h de rest van zijn zittingsperiode bezig te houden met )0n enlijke werk van een senator: hét beoordelen van wets- /a(j( llen. Hij vindt dat hij daar door het fractievoorzitter- lcj te weinig aan toekwam. Ginjaar is sinds 1981 lid van de jerljKamer. Sinds 1997 was hij voorzitter van de WD-fractie. aam prehistorisch jagerskamp Bij het Limburgse Posterholt is een prehistorisch np ontdekt. Het terrein is no'g vrijwel intact en niet of flijks verstoord door latere bewoning, een zeldzaamheid jerland. Volgens het Rijksmuseum van Oudheden is het rzo'n 9000 jaar oud. De vondst van enkele voorwerpen fop dat in het kamp werktuigen werden gemaakt, huiden h schoongemaakt en hout, been en geweien werden be- jVolgens het museum hebben de jagers er lange tijd ver- 1 De opgraving is onderdeel van een onderzoeksproject fe vroegste bewoning van het Vlootdal. ortservice minderjarige meisjes De politie heeft in Zuid-Limburg een escortservice met jarigen opgerold. Vier verdachten (17,19, 29 en 61 jaar) aangehouden. De politie kwam de bende op het spoor jften van enkele meisjes. De verdachten zijn, waar- k enkele maanden geleden, met twee escortbureaus be- speciaal met het doel minderjarige meisjes in de pros- e kunnen exploiteren. Het ging meestal om meisjes die waren weggelopen of in een internaat wonen. De re- onderzoekt of er nog meer meisjes geronseld zijn. De :hten hun slachtoffers onder de deelnemers aan hun lortlessen. I 1 ?ift' it. es over vierdaagse schoolweek ler wil meer tijd voor mestplannen SLi Het tempo waarin de mestplannen moeten worden de v voerd, verdeelt de Tweede Kamer. Precies de helft van de d, die wil boeren meer tijd geven. WD, CDA en RPF/GPV en vordl iden het onhaalbaar om het mestoverschot voor 2003 werken. Op voorstel van minister Brinkhorst van land- esloot het kabinet vrijdag dat het mestoverschot voor ïg moet zijn. De regering wil de maximale hoeveelheid iet gieen akker of weiland flink verlagen. Als reden stelt tiekei >rst dat Nederland niet voldoet aan de Europese nitraat- in vel l. Voorzitter G. Doornbos van land- en tuinbouworgani- herki O-Nederland noemt de bereidheid tot vertraging een signaal. De LTO gaat de Tweede Kamer en Brinkhorst oudelijk commentaar geven op de mestplannen. De lederïndt dat de aanpak niet zo en niet zo snel kan. ebbt DU hl| bert DRTStaatssecretaris Verstand van sociale zaken heeft ^ant Stuurgroep Dagindeling een advies gevraagd over de 31 fi 'Se sch°0'week. Verstand vindt dat er bij de discussie r te weinig overleg en onderlinge afstemming is geweest le ouders en schoolbesturen. De staatssecretaris wil dat tie van de schooltijden wordt onderzocht in relatie tot anse schappelijke ontwikkelingen. Ze zegt te begrijpen dat an niet het probleem van de kinderopvang kunnen oplos jir volgens Verstand moet het ene probleem niet met het aar )robleem worden opgelost. Werkende ouders dreigen in de knel te komen doordat hun kinderen plotseling in de week vrij krijgen door de kortere werkweek van le- de tv. ben inator onterecht in boeien in et 7R e#L: De Gelderse politie heeft de Leidse SP-senator Van 11 onrechte in de boeien geslagen. Dat antwoorden de ■Js Korthals (justitie) en Peper (binnenlandse zaken) op le| ran SP-Tweede Kamerlid Kant over de aanhouding van edrei te Kamerlid in juli. De politie heeft zich niet aan de ei- zo'n ^ies gehouden zo constateren de bewindslieden. De als d e van Nederlands jongste senator (19) en vier mede die als 'Groen Front' nabij het Pannerdenskanaal actie legen de aanleg van de Betuwelijn was volgens Kort- hee >ePer wel gerechtvaardigd. De actievoerders bevonden ticht )artteulier terrein, dat enkele dagen eerder was voor- Ie flat een ^ek en talrijke verbodsborden, e kee 'ord' utrecht Fotograaf Marco Hofste (30) van het Utrechts Nieuws- blad/Amersfoortse Courant is de winnaar van de GPD-foto van het jaar. Hij kreeg zijn prijs voor een fotoserie over de verhuizing van het Wilhelmina-kinderziekenhuis in Utrecht. De foto, waarop te zien is hoe een negen weken te vroeg geboren baby wordt gewassen, werd door de jury als beste foto gekozen uit een totaal van 134 in zendingen. Het is de bedoeling dat Hofste het geldbedrag van 5.000 gulden gebruikt voor een fotoreportage die zal worden verspreid onder de bij de GPD aangesloten dagbladen, waaronder deze krant. FOTO GPD MARCO HOFSTE Honderden Nigeriaanse meisjes in Nederlandse prostitutie den haag anp Medewerkers van de Nederlandse ambassade in Nigeria zijn betrokken bij de smokkel van Nigeriaanse meisjes naar Nederland. Dat stelt de organisatie Terre des Hom mes in een rapport over de handel in Nigeriaanse meis jes. Volgens het onderzoek zijn sinds 1996 vierhonderd Nigeriaanse meisjes Nederland ingesmokkeld en in de kinderprostitutie tewerkgesteld. selen op het platteland ronse len, betalen zes- tot tiendui zend gulden voor een visum voor Nederland. Dat bedrag betalen ze aan medewerkers van de Nigeriaanse Immigratie dienst, die in nauw contact staan met de Nigeriaanse amb tenaren van de Nederlandse ambassade. Die stellen in ruil voor geld een valse visumaan- vraag op. De aanvraag wordt in Nederland behandeld en het visum wordt naar Nigeria ge stuurd. Het visum is nodig om De meisjes vragen na hun aan komst in Nederland asiel, maar verdwijnen vrij snel uit de spe ciale opvangcentra. Het aantal minderjarige Nigeriaansen dat op dit moment in Nederland in de prostitutie zit, wordt geschat op drie- tot vierhonderd. Van daag heeft Terre des Hommes een onderzoek hierover aan de Tweede Kamer gepresenteerd. Handelaren die de jonge meisjes onder valse voorwend de incheckbalie te kunnen pas seren. Aan boord van het vlieg tuig worden de documenten vernietigd. Volgens M. Hoogendoom van Terre des Hommes is dit verhaal door verschillende handelaren bevestigd. „Maar ook Nigerianen die naar Ne derland gesmokkeld zijn, ver tellen hetzelfde", aldus Hoo gendoom. Volgens haar moet het ministerie van buitenland se zaken een grondig onder zoek instellen naar de mogelij ke corruptie bij de Nederlandse ambassade in Nigeria. Een woordvoerder van bui tenlandse zaken zegt desge vraagd dat het ministerie pas gisteren van het rapport op de hoogte is gesteld. „Het is ons nog niet duidelijk tegen wie de beschuldigingen precies zijn Zelden een veroordeling bij seksueel misbruik den haag anp Commissaris van de koningin in Zuid-Holland, J. Leemhuis- Stout, heeft per september het voorzitterschap neergelegd van twee landelijke bestuursraden. Het betreft de Raad voor de fi nanciële verhoudingen en de Raad voor het openbaar be stuur. Volgens haar voorlichter heeft het terugtreden niets te maken met de Ceteco-affaire. De zegsman geeft aan dat Leemhuis al in mei haar ontslag heeft aangeboden, omdat ze zich wegens tijdgebrek niet vol ledig kon inzetten voor beide raden. Begin juli kwam de Cete co-affaire pas in de publiciteit. Duidelijk werd toen dat vanwe ge een mogelijk faillissement van handelshuis Ceteco de pro vincie mogelijk een investering van 47,5 miljoen gulden kwijt is. Daarnaast werd bekend dat Zuid-Holland voor 2,3 miljard gulden aan het bankieren was. leiden onno havermans Politie en justitie weten te wei nig van verstandelijk gehandi capten. Daardoor worden mensen die zich seksueel ver grijpen aan verstandelijk ge handicapten bijna nooit ver oordeeld. Dat blijkt uit een boek dat de Leidse onderzoe kers P. van den Bergh, J. Dou- ma en J. Hoekman vanmiddag hebben gepresenteerd. Honderden verstandelijk ge handicapten zijn jaarlijks be trokken bij zedendelicten, soms als dader, vaker als slachtoffer. Veel gevallen wor den niet bij politie en justitie gemeld. Gebeurt dat wel, dan wordt met een kwart niks ge daan. Van de rest komt slechts de helft voor de rechter, wat in niet meer dan vijftien procent leidt tot veroordeling van de dader. Politie en justitie weten vaak niet wat ze aanmoeten met de verklaringen van verstandelijk gehandicapten. Net als kinde ren geven zij vaak een ander verslag van wat er is gebeurd wanneer ze hun verhaal vaker moeten vertellen. Ze denken dan dat hun eerste verhaal 'niet goed' was. Om dat te onder vangen worden kinderen door gaans verhoord in een studio, waar meteen een video-opna me van het verhoor wordt ge maakt. Bij verstandelijk gehan dicapten gebeurt dat meestal niet, zo ontdekten de onder zoekers van de afdeling ortho pedagogiek van de Universiteit Leiden. In hun boek Zedenzaken en verstandelijk gehandicapten pleiten ze voor het aanstellen van officieren van justitie met deskundigheid op het gebied van zedenzaken waarbij ver standelijk gehandicapten be trokken zijn. Ook moeten poli tie en justitie het overleg over dit onderwerp verbeteren. Pra ten met de zorginstellingen kan de drempel bij het melden van delicten verlagen. De onderzoekers interview den ambtenaren van politie en justitie en analyseerden 135 dossiers van verstandelijk ge handicapte slachtoffers. Daar uit blijkt dat driekwart van de daders zelfs niet verstandelijk gehandicapt is. Meer dan de helft van de daders is familie of komt uit de kennissenkring van het slachtoffer, een op de drie werkt in de zorgsector of is me debewoner. De Optiotrein van Lovers langs het perron. De ouderwets comfortabele Belgische rijtuigen zijn gisteren werkloos geworden. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER JUR ENGELCHOR haarlem rien polderman Het was zo'n aardig idee. Doen alsof de trein een broodje kaas is. Niet goed? Ga ik volgende keer naar een andere kraam. Zo'n jaar of twee hadden de treinreizi gers tussen Haarlem en Amsterdam de keus tussen de treinen van de NS of, twee maal per uur, die van Lovers Rail Optio. Die keus bestaat sinds gisteren niet meer. De NS hebben weer - als van ouds - het alleenvertoningsrecht op de oudste spoorwegroute van Nederland. Lovers houdt het voor gezien. Aan de service heeft het niet gelegen. De Optio-conducteurs waren altijd het toonbeeld van vriendelijkheid, kaartjes werden voor de normale prijs gewoon in de trein verkocht. Lovers accepteerde zelfs de kortingskaart van de concurrent. Je fiets kon voor slechts een rijksdaalder mee. Koffie was altijd snel te krijgen, en in de zachte banken van de ouderwetse Belgische rijtuigen was het ontspannen wegdoezelen. Dat comfort was trouwens paradoxaal genoeg juist ook gelegen in het feit dat slechts weinigen er gebruik van maakten. De poging om marktwerking te krijgen op de rails was van begin af aan tot mis lukken gedoemd. Het idee was nog on voldragen, te ideologisch gekleurd, on voldoende getoetst aan de mogelijkhe den en onmogelijkheden van het spoor. De vorige minister van verkeer en water staat, de WD-er Annemarie Jorritsma, reageerde in 1996 te gretig op het initia tief van Lovers. Nog voor de vraag was beantwoord of het bestaande Neder landse spoorwegnet zich leent voor con currentie, had Lovers Rail al een vergun ning. De sceptici kregen gelijk. Al na en kele seizoenen was de strandtrein naar IJmuiden ter ziele, de Optio-dienst was van meet af aan zieltogend, de treinen van Lovers naar Den Haag en in het Gooi gingen nimrrier van start. Weg was echter het belastinggeld, dat inmiddels in de opknapbeurt van de IJmuidense lijn was gestoken. Dat de verschillende kaartjes van Lovers en NS een probleem zouden zijn, was te voorzien. Een reiziger op het perron wil doorgaans maar één ding: zo gauw mo gelijk een trein die hem snel naar zijn bestemming rijdt. Hij blijft niet wachten tot er een langs komt die hem bijzonder bevalt. Daarom veroorzaakte de Lovers- trein ergernis: met je NS-kaartje kon je er niet in, met je Loverskaartje kon je niet met de NS-trein mee. Voorspelbaar was ook dat NS niet wens ten mee te werken aan het uitwisselbaar maken van de kaartjes. 'We gaan het on ze concurrent niet gemakkelijker maken de krenten uit onze pap te vissen', was de redenering. Om dezelfde reden wa ren de NS Lovers niet behulpzaam bij de zoektocht naar treinen met ATB (auto matische treinbeïnvloeding). Dit brengt ons bij een technisch en fi nancieel probleem, dat marktwerking in het spoorwegwezen bemoeilijkt. Trein en spoor zijn vervlochten tot één com plexe en peperdure techniek. Een bedrijf moet het perspectief hebben op een langdurige concessie, alvorens zij kan investeren in kostbare locomotieven en treinen vol elektronica, afgestemd op de baan waarop dat materieel moet rijden. Zonder zo'n garantie voor de lange ter mijn worden dergelijke investeringen een te groot financieel waagstuk. Een overheidstoezegging in die sfeer staat echter wel op gespannen voet met de principes van de vrije marktwerking. Opdeling van het spoorwegnet over ver schillende maatschappijen zou ook een vorm van marktwerking opleveren. Maar de samenhang in de dienstrege ling zou dan in het gedrang komen, met allerlei ongerief in de vorm van slechte aansluitingen en een chaos aan kaartjes. Dat heeft Den Haag niet gewild. Daarom is de opdeling beperkt gehouden tot een aantal regionale lijnen, naast het lande lijke 'kernnet' waarop de NS blijft rijden. Lovers, dat in de Randstad een rond gaande forensentrein op dit kernnet had willen zetten, werd niet toegelaten. Ge vreesd werd dat daarmee de inkomsten van de NS zo sterk zouden worden afge roomd, dat de kwaliteit en de continuï teit van het spoorwegwezen in het ge drang zouden komen. Zo raakte Lovers het perspectief kwijt op een winstgeven de bedrijfsvoering en haakte af. Een en ander wil niet zeggen dat markt werking bij het spoor voor eens en altijd is uitgesloten. Nog een paar jaar bijvoor beeld, en de nationale chipkaart waar mee je in alle openbaar vervoer terecht kan, is beschikbaar. Het irritante pro bleem van de verschillende kaartjes is dan van de baan. Een landelijke maat schappij die alle materieel verhuurt aan verschillende concurrenten zou het be zwaar wegnemen van de dure investe ringen voor de lange termijn. Rest nog een kwaliteitsbewaking van overheids wege met spijkerharde eisen inzake dienstregeling, continuiteit en aanslui tingen. De vraag blijft echter of het al met al toch niet handiger zou zijn om het gehele openbaar vervoer toe te ver trouwen aan een democratisch gecon troleerd overheidsbedrijf. De NS bij voorbeeld. gericht. Als blijkt dat er wat fout is, dan ligt het voor de hand dat er maatregelen vol gen." Volgens Terre des Hommes gaat het bij de meisjes in de prostitutie om drie groepen. De grootste groep betreft meisjes die onder valse voorwendselen naar Europa worden gelokt, met de belofte van werk in een naaiatelier, de horeca of de ver pleging. De tweede groep komt bewust als prostituee naar Ne derland. Zij zien hierin een kans te ontsnappen aan de slechte economische omstan digheden in hun land. Andere meisjes komen naar Nederland om politieke of humanitaire re denen. Veelal komen zij in een centrum voor alleenstaande minderjarige asielzoekers in aanraking met handelaren. Basisvorming komt na 5 jaar niet uit de verf den haag gpd Het aantal lesuren in de basis vorming in de eerste jaren van het voortgezet onderwijs moet omlaag en de verplichte eind toets moet verdwijnen. Dat zijn de opmerkelijkste aanbevelin gen van de Inspectie van het Onderwijs in het vandaag ge presenteerde rapport 'Werk aan de basis: Evaluatie van de basis vorming na vijf jaar'. De Inspectie constateert dat de in 1993 ingevoerde onder wijsvernieuwing nog niet uit de verf komt, maar stelt ook dat het eigenlijk nog te vroeg is om de basisvorming te beoordelen. Er werd een steekproef op 120 scholen in het schooljaar '97- '98 gedaan. Sinds 1993 volgen alle leerlin gen in de eerste jaren van het voortgezet onderwijs, ongeacht welk niveau, de basisvorming. Ze krijgen vijftien vakken en sluiten de periode af met een verplichte toets. De leerlingen moeten niet alleen kennis op doen, maar ook leren om die in de praktijk toe te passen. Om tegemoet te komen aan het groeiend individualisme in de samenleving, werden vakken als verzorging en techniek toe gevoegd aan het traditionele vakkenpakket. Hoewel het nieuwe brede vakkenpakket overal is inge voerd, komen de scholen nog nauwelijks toe aan inhoudelijke vernieuwingen. Dit komt vol gens de Inspectie vooral door de grote hoeveelheid verande ringen die de afgelopen jaren in het onderwijs zijn doorgevoerd. Met name de grote fusiegolf heeft een sterke wissel getrok ken op de schoolleiders en het docentenkorps. Er is veel ener gie gestoken in het op orde krij gen van de financiën en het personeelsbeleid. Strengere norm lawaai Schiphol den haag anp/richard mooyman Minister Netelenbos van ver keer wil de wettelijke boven grens van 15.000 woningen in de lawaaizone rond Schiphol verlagen naar 12.000. Dat aantal staat volgens een woordvoerder van het ministerie expliciet in de aanwijzing voor de nieuwe geluidszone die binnenkort wordt gepresenteerd. De aan passing betekent een aanscher ping voor Schiphol. Het kabinet heeft Schiphol eerder toestemming gegeven om jaarlijks met 20.000 vluch ten te groeien op voorwaarde dat de grens van 12.000 lawaai- belaste huizen niet wordt over schreden. Dat streefgetal had echter geen wettelijke status. Met de vermelding in de nieu we aanwijzing kan de minister straks met sancties optreden te gen een overschrijding van dat aantal. Schiphol verwacht het ko mende jaar binnen de grens van 12.000 lawaaibelaste wo ningen te kunnen blijven. Bij langdurige ongunstige weers omstandigheden bestaat echter het risico dat die bovengrens toch wordt overschreden. Met de invoering van een nieuwe geluidszone wil Nete lenbos een einde maken aan het gedoogbeleid rond Schip hol. De huidige zone voldoet niet. Zo moeten piloten soms over woonwijken vliegen om te voorkomen dat de zone in on bewoond gebied wordt over schreden. De minister gedoogt nu plaatselijke overschrijdingen op voorwaarde dat omwonen den daarvan geen extra hinder ondervinden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3