Tae Bo: trappen en stoten op pittige muziek IV WEER Kinderbijslag moet blijven Humberto Tan is best geklede Nederlander WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1999 COMMENTAAR Maar liefst 21 jaar duurde de politieke discussie totdat in 1941 uit eindelijk de Duitsers de knoop doorhakten en kinderbijslag in Ne derland invoerden. Een beperkte bijslag, want hij gold pas vanaf het derde kind en dan alleen voor kinderen tot 15 jaar. Pas bijna een kwart eeuw later werd de bijslag uitgebreid tot alle kinderen in het gezin. Heel af en toe laait de discussie erover even op. Over de principiële vraag óf de gemeenschap moet bijdragen in de kosten voor kinderen en of zo'n bijdrage in het welvarende Nederland van 1999 nog wel nodig is. Tegenstanders van kinderbijslag kunnen zeker met enig recht aan voeren dat het krijgen van kinderen een vrije keuze is van twee in dividuen, die daarvoor dan ook de volledige verantwoordelijkheid moeten dragen. Maar daar staat tegenover dat de gemeenschap als geheel er een groot belang bij heeft dat voldoende mensen die keuze voor kinderen maken. Een gemeenschap zonder voldoende nieuwe aanwas komt immers snel in grote problemen. Maar de keuze voor kinderen is lang niet meer zo vanzelfsprekend. Carrière en andere geneugten van het leven winnen het steeds vaker van de lusten en lasten van het ouderschap. In die zin is kinderbijslag nu juist méér op zijn plaats dan in de tijd van de grote gezinnen waar in hij werd ingevoerd. Tóen was kinderbijslag een meer dan welkome bijdrage aan de smalle huishoudportemonnee. Tegenwoordig, stelt voormalig WD-staatssecretaris van sociale zaken Linschoten, zijn die porte monnees zo goed gevuld dat de kinderbijslag wel kan verdwijnen. Linschoten heeft zeker gelijk dat er een groep zeer goed verdienen de huishoudens is die de schouders ophaalt over de kinderbijslag. Maar bij het overgrote deel van de 1,8 miljoen gezinnen waar de 6,3 miljard gulden kinderbijslag binnenkomt, is dat geld een ui terst welkome en soms vrijwel onmisbare extra bron van inkom sten. Huishoudens met kinderen, zo geven alle CBS-statistieken aan, moeten ondanks de kinderbijslag vaak woekeren met de centen. Afschaffen van de kinderbijslag is zo ingrijpend dat er zwaarwe gende redenen voor moeten zijn. En die zijn vooralsnog eigenlijk niet te bedenken. De discussie over de kinderbijslag kan daarom maar beter terug naar waar hij voorlopig nog thuishoort: in de ijs kast. Therapeuten Buienactiviteit neemt toe Eerdere te optimistische berichten ten spijt is de septemberzomer aan het aftakelen. Mede door de afwezigheid van atmosferische dynamiek bleven we gisteren al in wolken steken; vandaag en morgen hebben we van doen met een passerend front dat de overgang markeert naar min der warme oceaanlucht. Onder invloed van dat systeem vallen er vooral vanavond buien die van onweer vergezeld kunnen gaan. Morgen trekt het front langzaam naar het oosten weg. Aan de achterzij de klaart het geleidelijk weer op maar met middagtemperaturen tot 20-21 graden is de meeste warmte uit de lucht. De wind is overwe gend zwak en zuidelijk van richting. Op de nadering van een volgend storingsgebied komt er morgenavond aan zee iets meer wind. In de nacht van donderdag op vrijdag worden opnieuw enkele buien ver wacht. Deze kunnen van onweer vergezeld gaan. Ondertussen wordt op de Atlantische Oceaan een omvangrijke en vooral ook hele diepe depressie klaargestoomd. De druk in het centrum zakt in het weekeinde naar ongeveer 960 hPa. Op de nadering van de fronten van het lagedrukgebied wordt in het weekeinde een toenemende zuidoostelijke wind verwacht. Deze voert opnieuw warme lucht aan maar of we weer op het niveau van 25 graden zullen gaan uitkomen is twijfelachtig. Verder is het op zaterdag op de meeste plaatsen droog met gere geld zon. Op zondag eri maandag neemt de buienacti viteit sterk toe en na het weekeinde gaan de tempera- turen zakken tot rond 19 graden. Vanwege de hardnekkige bewolking, waaruit later ook wat (mot)regen viel, is de temperatuur gisteren niet overal meer aan de 20 graden toegekomen. Op Val kenburg werd maximaal 19,7 en op Schiphol 19,8 graad gemeten. Bloemendaal kwam nog wel uit op 20,2 graad en in het zuidoosten van het land regi streerde Hoensbroek de dertiende zomerse dag op rij met maximaal 27,0 graad. Hele zware buien vie len er in Spanje, plaatselijk werd 120 mm afgetapt. jan visser Nieuwe bewegingsrage gaat Nederland veroveren Een nieuwe bewegingsrage staat op het punt Nederland te veroveren: Tae Bo. Het is een com binatie van technieken uit de vechtsporten Tae Kwon Do, boksen en karate, uitgevoerd "op pittige muziek. „Het is echt fantastisch. Het appelleert aan oerdriften van de mens. Dit wordt een blijvertje", meent directeur Henk Harm van Sportacademie Nauwelaerts de Agé in Over- veen. Hij ontdekte Tae Bo in Amerika en introduceert het nu in de Lage Landen. Als de dood voor spinnen? Maakt niet uit, er is vast wel ergens een therapeut voor te vinden. Benauwd voor mannen in lange regen jassen? Geen nood mevrouwtje, gaat u maar even liggen. Panisch voor een reisje met een vliegtuig? Zieleknijpers genoeg die u daar van willen afhelpen. En datzelfde geldt voor rijangst. Ja rijangst, bang om achter het stuur van een auto te gaan zitten. Waskracht van de VPRO, 'keiharde werkelijkheids-tv' met een enorme knip oog, besteedde er gisteren aandacht aan. Daar zat het angsthaasje dan achter het stuur. Met therapeut Jan Voerman naast zich. De therapie? met rustige stem zeggen dat ze vooral goed uit haar doppen moest kijken. Ja, zo kan ik het ook. Een therapeut van niks. Maar daar ging het Waskracht eigenlijk niet om, zo bleek snel. Het ging vooral om de duizend verkeersdo den per jaar in Nederland - de reden waarom sommige mensen bang zijn om te rijden - waar nu eindelijk eens iets aan moest ge beuren. Niet door massaal therapeuten in te schakelen voor de be handeling van brokkenpiloten, maar door van hogerhand in te Nou, streven naar vijftig procent minder doden in 2010. Volgens Waskracht nog altijd vijfhonderd te veel. Kon de minister niet stre ven naar nul doden per jaar? Nou, dat was toch wel erg moeilijk, vijftig procent was al zo ambitieus, zei Netelenbos. Directeur Tanis van TNO dacht daar anders over. De technische constructies konden zo gemaakt worden dat een auto 'optimaal veilig' kon functioneren. Maar ja, dan moest de mens wel geheel uitgeschakeld worden, want negentig procent van alle ongelukken waren te wijten aan menselijk falen. Gelukkig kon dat ook zei Ta- nis. Probleem was alleen dat de mens dat niet wilde. Die wilde toch het liefst zelf op een gaspedaal trappen. En bovendien zou zo'n nieuwe auto peperduur zijn. Terug naar Netelenbos. Hoeveel geld wilde zij in verkeersveiligheid steken? Hoeveel een mensenleven waard was in het verkeer? Een morbide vraag vond ze, maar goed. Ze had het over een afweging van kosten en baten. En na enig aandringen kwam ze tot ongeveer ongeveer één miljoen gulden. Echt waar. Eén miljoen. Dat schreeuwde om een toelichting. Maar die kwam niet, Netelenbos vond het wel genoeg zo. Ook Waskracht stond met zijn mond vol tanden. Eén miljoen! Is er ook een therapeut in de zaal voor dat soort stompzinnige uit spraken? wil buys Tae Bo is een bedenksel van de Amerikaanse Tae Kwon Do- kampioen Billy Blanks. Sinds ongeveer een jaar is het een hit in de Verenigde Staten. Toen Henk Harm er tijdens een va kantie aan de overzijde van de Aüantische Oceaan kennis van nam, was hij meteen enthousi ast. ,,Het oergevoel zit er in, het is een beetje stoer. Onze oerbe hoeften zijn seks, voedsel en lijfsbehoud.Bij die laatste be hoefte sluit Tae Bo heel goed aan. Het heeft alles te maken met pit hebben, met een goede houding. Iedereen denkt toch in z'n hartje: ik wil niet zwak zijn. Tae Bo helpt daarbij." Instructeur André Simonse on derschrijft dat van harte. ,,Ie- I dereen wil zichzelf toch een j beetje etaleren, goed voor de dag komen. Dat herkennen mensen in Tae Bo. En met oer- drang heeft het ook te maken, I ja. Als je een leeg blikje op I straat ziet liggen, wat is dan je j eerste reactie? Precies, dat je er tegen wilt trappen. Dat heeft ie- dereen", constateert Simonse. I Trappen en stoten, het strek ken van armen en benen, dat zijn oerbewegingen." En pre cies daar draait het om bij Tae Bo. Nu mensen wat uitgekeken ra- I ken op beweginshypes als aero- bics en callanetics, is er ruimte I voor een nieuwe variant. „Aero- bics heeft het imago dat het iets I is voor gelikte, jonge meiden in hoog opgesneden pakjes. Een I moeder die drie kinderen op de wereld heeft gezet, wil dat niet", weet Harm.Met Tae Bo ligt dat anders. Dat is voor ie- I dereen, ook voor mannen en ook voor mensen die niet meer zo jong zijn." Meer dan aerobics gaat Tae Bo richting sport. Maar Simonse j benadrukt dat het vooral is be- doeld om de conditie en sou- plesse op te voeren. ,,In de vi deo's van Billy Blanks, die je te genwoordig 's nachts ook op de Nederlandse tv kunt zien, wordt erg hoog getrapt. Wie goed getraind is, kan dat na tuurlijk doen. Maar het hoeft helemaal niet. Je kunt net zo goed laag trappen. Het allerbe langrijkste is de coördinatie van lichaamsbewegingen. Laag trappen is dan net zo leuk als hoog trappen. Bij de proefles sen die we momenteel geven, blijkt dat mensen dat snel door hebben en dat ze het leuk vin den." Toch heeft ook Tae Bo enkele beperkingen. Harm: „Trappen en stoten zijn vrij explosieve bewegingen. Die vergen relatief veel techniek, anders krijg je blessures. Wie eraan begint, mag best ongeoefend zijn, maar het is wel belangrijk dat de in structeurs die technieken goed beheersen. "Je moet geen Tae Bo bij een kneus gaan doen." Tijdens zijn proeflessen waar schuwt Simonse de deelnemers bovendien, dat mensen met duidelijke rugklachten zich maar liever niet op Tae Bo moeten storten. „Die kunnen beter fitness gaan doen." Na de les licht hij die waarschuwing toe. „Veel rugklachten komen in de eerste plaats door een slechte houding. In de tweede plaats door overbelasting. En sommigen horen dat liever niet, maar ik zeg het toch: in de der de plaats door sportscholen waar ondeskundige instruc teurs werken. Als mensen aan Tae Bo willen beginnen, moe ten ze daar wel goed op letten. Maar verder is het een geweldi ge vorm van conditietraining. Blijkbaar vindt het publiek dat ook, want het is echt onvoor stelbaar hoe veel mensen zich aanmelden." ronald frisart Humberto Tan krijgt uit handen van Esquire-hoofdredacteur Frank Knoppert de onderscheiding voor de best geklede Nederlander. FOTO FRANK SCHELLEKENS „Hij is exponent van de huidige tijdgeest, waarin een stijlvolle verschijning wordt gekenmerkt door nuchterheid en weinig poespas. Bij hem spat de kwali teit van z'n kleding van het scherm." Rara, over wie hebben we het? Juist ja, Humberto Tan. Hij gaat vanaf nu door het leven als best geklede Nederlander. Die ui terst subjectieve titel kreeg de tv-presentator deze week in de Amsterdamse poptempel Para- diso van de redactie van het modieuze herenblad Esquire. Een uitverkiezing waar Tan als vanzelf heel blij mee is, maar die hij gelukkig ook al direct erg relativeert. „Natuurlijk ben ik trots op deze onderscheiding, maar tegelijk weet ik hoe be trekkelijk zo'n keuze is. In mijn optiek lopen er in dit land wel meer goed geklede Nederlan ders rond. Maar blijkbaar vond men mijn kledingkeuze van dien aard dat ik deze titel ver diende." Ook al ziet hij er op het scherm altijd onberispelijk uit, Tan ont kent dat hij 's morgens uren voor de kast staat alvorens een pak aan te trekken. „Meestal doe ik maar wat. Van een wel overwogen keuze is vaak geen sprake. Uitgangspunt is dat ik er smaakvol uit wil zien. Ik draag vaak donkere pakken, dat wekt vertrouwen. Maar voor de rest niets bijzonders." Hoe bescheiden Tan - die an dere genomineerden als Chris Zegers, Beau van Erven Dorens en Micha Klein achter zich liet - over zijn uitverkiezing is, zo op getogen is Regilio Tuur. De zich tegenwoordig kledingontwer per noemende ex-bokser zegt dat Tan en niemand anders de prijs verdient. „En dat zeg ik niet alleen omdat ik Humberto zo nu en dan kledingadviezen geef. Humberto is een van de weinige mannen in dit land bij wie pak en persoonlijkheid één zijn. Hij voelt zich zichtbaar goed in z'n kleding. En dat kan lang niet van iedereen gezegd worden." O ja, omdat Tan zich nu Best geklede Nederlander mag noe men, mag hij op kosten van Es quire een maatpak bij de Itali aanse kleermaker Brioni bestel len. De man die ook James Bond (Pierce Brosnan) tot zijn cliëntèle mag rekenen. rens muller Leunstoeldeskundigen Van die boosheid van Thom de Graaf van D66 be greep ik eerst absoluut niks. Dat was natuurlijk v mijn gebrek aan politiek inzicht Wat is het ge- ral? Door de zegeningen van de techniek is ie dereen tegenwoordig deskundige. Ik hoef er mijn leunstoel niet meer voor uit Ik kan ge woon blijven zitten. CNN verzamelt dag in dag uit alle leed van de wereld. Daar ma ken ze hapklare brokken van. Dat verko pen ze aan jan en alleman. Bijvoorbeeld aan de goegemeente in Hilversum. Daar halen ze het labeltje van CNN van de ver pakking, maken van de inhoud min of meer Nederlands, doen net of ze er zelf zijn geweest (óók NCRVl) en serveren dat gr/ uit. Ik eet vervolgens mijn bordje leeg. Op fjG de tiueezitsbank dan wel de slaapbank ge- rJi zeten, maar vooral in de leunstoel. Zo wor den u en ik deskundig en omdat we dat zijn hebben we een mening. Wij zijn dus leunstoeldeskundige geworden en daarop zijn we heel trots. Slechts twee groepen maken daarop een uitzondering. Ui teraard de journalisten. Het journaille houdt HAN MULDER maar wat graag de schone schijn op van 'on the spot' te wezen en er met de neuzen bovenop te staan. En dan natuurlijk de Tweede Kamerleden. Noem die mensen niet leunstoeldeskundig want dat ervaren zij als uitermate grievend. Of om met Thom de Graaf te spreken: 'het aanzien van de volksvertegenwoordi ging is in het geding'. Een ambtenaar had iets uitgeroepen over 'leunstoel- deskundigen' en Thom had de hint begrepen: daar mee moesten hij en zijn 149 collega's zijn bedoeldl Het is intussen allemaal gesust, daar niet van. Of schoon, minister van Aartsen had eerst nog lekker te- ruggejend met een wedervraag. „Thom, waarom voelde je je aangesproken, hoe kom je erbij dat Ka merleden bedoeld waren? Dat heeft mijn woordvoer der nooit gezegd en je weet toch Thom, wiens brood men eet wiens woord men spreekt?" Er was op het Binnenhof voor de zoveelste keer ge morst met afivciswater, maar het was vanzelf weer opgedroogd. Thom is geloof ik niet boos meer. Ik blijf in mijn leunstoel achter met de brokken. Ze zijn niet allemaal hapklaar. Sinds jaar en dag word ik bij nachten ontij, maar vooral tijdens het avondeten, opgebeld door stalkers in een 'call center'. Ze willen me van alles verkopen en willen over de gekste din gen weten, hoe ik er overdenk. In de drukke winkelstraat moet ik op zaterdag een balgooien in de vakken 'eens' of'niet eens', nadat me een simpele stelling is voorgelegd. Bijvoorbeeld: 'vindt u dat Willem Alexander dit jaar nog moet trouwen, of moet hij eerst de tango leren'. Daarop heb ik dan een pasklaar antwoord bij de hand, want in mijn leunstoel gezeten vernam ik van de televisie, dat het een mensenleven duurt om als niet-Argentijn de tango onder de knie te krijgen. Dacht Thom de Graaf soms dat die scheidsrechter Luinge het beter wist dan ik in mijn leunstoel, toen hij PSVdie potsierlijke vrije schop verschafte, waar mee hij De Graafschap weerde eeuwig zingende naaldbossen van de Achterhoek instuurde? En nog wat. Opinieonderzoek jaagt de Haagse politiek op stang. Dit weekend nog. Interview helde war experts in hun leunstoelen. Die hadden zich onwillig uit hun zetel gewurmd en bekend, niet meer D66 te zullen stemmen. Zodoende houdt Thom nog maar 8 van zijn 14 leunstoelen. Mag Thom dan heel even uit zijn krullenbol gaan bij zoveel afhakende krankjorume leunstoeldeskundigen Kenners weten het zeker. Tae Bo is de nieuwe bewegingsrage en staat op het punt Nederland te veroveren. FOTO CPD PHIL NU HUIS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2