Tactisch schaakspel in Kuip L liini<< De Johan Cruyff University trapt af Sport helden op jezelf mag Dk niet bij tafeltennis Wouters vindt Dukla Banska 'middenmoot eerste divisie' IENSDAG 15 SEPTEMBER 1999 981 chef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef janet van dijk. 071-5356463 tafeltennisballetje weegt n gram of twee. Drie mis- han n, hooguit vier. Zeker is met zo'n balletje geen 1 V3[|lcwaad kunt doen, al zou willen. Dat is één. Ilen doet geen pijn. den op jezelf al helemaal is twee. OJ zal Scylla-speler Martin ijn, volgens zijn aanvoer- rard Bakker junior een irdige jongen, binnen in schorsing mogen ver- [hij zei zaterdag in de Kompetitiewedstrijd te- pystad (1-6 verlies voor j) na een verschrikkelijke ^r 'lui' tegen zichzelf en |en miste, van drie meter n tafeltennisballetje de jkrechter, die hem even por een gele en een rode pad gegeven. P van Rijn, die in 22 jaar pnis nog nooit een offi- paarschuwing had ge il. heeft nergens spijt tftoch, Van Rijn zou de pde keer raak willen i'ge jammere is dat ik ■hijnlijk twee wedstrij- 'wrsing krijg. Maar iïc woep gaan, want ik wil l' de bond aankaarten Oor een man die scheids rechter is. Altijd moet hij mij hebben. „In mijn werk als bouwkundig opzichter moet ik zoveel ge duld hebben. Iedereen wil dat ik direct hun problemen oplos en daar verliezen mensen wel eens hun goede manieren bij. Maar ik durf eerlijk te zeggen dat ik een van de geduldigste mensen ben die er rondlopen. Vandaar dat ik niet opzie te gen een beroepszaak. Als ze bij de tafeltennisbond mijn ver haal horen moeten ze daar wel begrip voor hebben. Scylla-aanvoerder Gerard Baicker junior kan dat laatste beamen: „WatMartin deed, is zo ont zettend begrijpelijk. Heb jij wel eens gezien dat een voetballer geel kreeg als hij na een gemis te kans zichzelf uitschold? Dat doen ze misschien veel slim mer en als ik de kranten goed lees, zijn ze ook veel beter in het molesteren van de scheids rechter." Bij de NTTB, de tafeltennis bond, worden geen uitspra ken gedaan over tuchtzaken. Wel meldde de bond dat het aantal molestatiegevallen van scheidsrechters in de laatste jaren stabiel, 1 ven. >V wil topduels om 13.00 uur ichen» PSV zou het een goed idee vinden om de 'traditio- Ttégën Ajax en Feyenoord voortaan om 13.00 uur zondag- Jdag te spelen. „Nu werken we deze wedstrijden donderdag- ind af. Dat vind ik niks", zei voorzitter Harry van Raaij giste- tijdens een persconferentie. Van Raaij heeft het idee al voor del aan burgemeester R. Welschen van Eindhoven. „Hij id het een goed plan. Op dit tijdstip is de openbare orde veel ti te controleren. Ik denk ook dat de fans enthousiast zullen eense spits voor PSV ihoven PSV heeft de 18-jarige aanvaller Dennis Mortensen Denemarken voor 4,5 jaar vastgelegd. De jeugdinternational i FC Kopenhagen komt per 1 januari 2000 naar Eindhoven. ,enzo zeker vier weken uitgeschakeld Btfrdam Stanley Menzo is tenminste vier weken uitgescha- ÏTDe keeper van Ajax heeft problemen met de meniscus in ch| linkerknie. Hij ondergaat deze week een operatie. Als zijn H stel lang gaat duren, zal Ajax volgens trainer Jan Wouters een 0T uwe doelman aantrekken. Naast eerste doelman Fred Grim 1 ft Ajax met Serge van den Ban alleen nog een jeugdkeeper. lOtf JJ i'eggeefstunt' bij Roda Zk UtLi Niets is Roda-bestuurslid Nol Hendriks te dol om een d gevuld stadion te krijgen voor de Europacup-wedstrijd te- Sjachtjor Donetsk. Wie vandaag in zijn textielzaak iets e pt, krijgt bij de kassa een gratis ticket voor dit duel. Natuur- loopt de zakenman dat die stunt hem niet alleen geld kost, zijn bedrijf ook extra omzet bezorgt. Hendriks geeft maxi- duizend kaarten weg. Iedereen die een kassabon bewaart in augustus of september krijgt bij zijn textielzaal en bij twee kaartjes. De actie geldt vandaag en morgen. ker wint tijdrit Rheinland-Pfalz üenberg Erik Dekker heeft gisteren in de Ronde van nland-Pfalz de tweede etappe, een individuele tijdrit over *lQmeter, gewonnen. De Drentse profwielrenner legde de nd af in 21 minuten en 54 seconden. In 1991 was Dekker dfcfwinnaar in de ronde. Ploeggenoot Mare Wauters, winnaar 53y de eerste rit, verdedigde zijn leiderstrui met succes. De Belg 1 in 22.09 tweede. Maandag was de rituitslag nog andersom iest en pakte Dekker de tweede plaats, op achttien tellen Wauters. Inclusief bonificaties bedraagt de voorsprong van elg op de 29-jarige Dekker nu nog zeven seconden. etzky strijdt tegen artritis into* IJshockeylegende Wayne Gretzky gaat de strijd aan jewrichtsontsteking. De 38-jarige Canadees stopte in april, kampt nu met de lichamelijke gevolgen van de topsport. zky voelde jarenlang pijn in spieren en gewrichten, weet die le hardheid van het ijshockey, maar hoorde onlangs van de iren dat er een vorm van artritis was geconstateerd. Ge- itsontsteking treft meestal ouderen. Gretzky heeft zich :n als woordvoerder van de Stichting voor Artritis Patiën- Noord-Amerika opgeworpen. „De ziekte verdient meer icht", aldus Gretzky in een persverklaring voor de Canade- levisie. i Basten tegen Gullit op de golibaan Marco van Basten en Ruud Gullit, het gouden aanvals- jïan Oranje tijdens het EK '88, treffen elkaar vrijdag en za- g op de golfbaan. In Tilburg heeft dan de tweede editie van European Seniors Tour plaats. De onlangs bij Newcastle ld opgestapte Gullit maakt zijn debuut tijdens het celebri- ernooi. Van Basten maakte er vorig jaar al naam. Ook de malige tennisvedetten Betty Stöve en Tom Okker gaan in jrg op herhaling. derzoek naar campagne Atlanta Het Internationaal Olympisch Comité wil weten of er ;evan onregelmatigheden is geureest bij de campagne van ita voor de nominatie van de Olympische Spelen in 1996. JDC, dat het schandaal rond Salt Lake City zopas afrondde, I het Amerikaanse Olympisch Comité (USOC) gevraagd te :oeken of door leden van het IOC de gestelde regels zijn reden. Is dit inderdaad het geval dan komt de ethische nissie van het IOC onmiddellijk weer in actie. „Sporters weten meer van de sport dan welke voorzitter dan ook. Want voorzitters zitten al tijd op de tribune. En in bijna elke sportbond komen ruzies voor, omdat ze elkaar niet be grijpen. En zo moet ook de clubsponsoring goed geregeld worden, want daar heeft ook niet iedereen verstand van." Neem een paar understate ments van Johan Cruijff en ie dereen zal begrijpen hoe broodnodig de Johan Cruyff University is. In april had Cruijff het al aangekondigd, gisteren was het zover. Aan de Hogeschool van Amsterdam (HvA) mocht de nummer veertien gisteren de officiële aftrap verrichten. Op de hbo-opleiding, die van wege de internationale allure tot university is omgedoopt, beginnen de eerste 37 topspor ters hun opleiding commercië le economie. Na vier jaar zijn ze klaargestoomd voor een be leidsfunctie in de sportwereld. De opleiding is bestemd voor sporters die actief zijn in de hoofdklasse van hun sport bond. Omdat de opleiding slechts twee dagen per week omvat, is het mogelijk die te combineren met hun sportieve carrière. Volgens Ron Bor- mans, lid van het college van bestuur van de HvA, wordt maximaal rekening gehouden met de trainingsprogramma's van de studenten. Zo kan het lesprogramma bijvoorbeeld ook doorgaan tijdens wedstrij den in het buitenland. Vorig jaar ging de eerste Jo han Cruyff University van start in Barcelona. Vanaf oktober zijn dat er in totaal tien. Naast die in Amsterdam en Barcelo na komen er nog acht bij in Spanje, zoals in Madrid, Sevilla en Palma de Mallorca. En denk maar niet dat er gespijbeld is op de opleiding in Barcelona, weet Cruijff uit ervaring. „Waar een gewone school 15 tot 20 procent absentie heeft, was dat hier maar hooguit vijf procent. De drijfveer van die sporters is zo verschrikkelijk mooi. Ze er varen die school als een com petitie. Niemand is er afgeval len. Ja, je hebt nu eenmaal de beste en slechtere leerlingen, daar is niks-an te doen. Maar hier is ook een sociale compe titie. De witte schapen trekken de zwarte schapen vooruit." Het aangepaste studiepro gramma kost de HvA twee ton per jaar. Daarvoor wordt ge zocht naar sponsors. Cruijff: „In Spanje werken we met vier grote sponsors die aan de sporters worden verbonden. Als die bedrijven slim zijn, pik ken ze die mensen er voor zichzelf uit. Zo simpel is het, zo simpel moet het ook zijn." Simpel houdt Cruijff het ook in de bemoeienis met de JC University. „Het is een beetje doordrijven om zo'n opleiding te beginnen. Maar waar je niet doorheen kan, moet je er om heen." Heeft bondscoach Frank Rijkaard misschien ook nog iets aan deze opleiding, wil een vertegenwoordiger van de massaal uitgerukte media we ten. Cruijff: „Hij moet wel kun nen tellen, dat-ie er elf op stelt." Het zijn andere tijden, duide lijk. Een camera, een handjevol verslaggevers op de persconfe rentie. Niets te vragen, niets te vertellen. Ajax is anders ge wend, is de Champions League gewend. En de eerste UEFA cup-wedstrijd tegen Dukla Banska Bistrica belooft weinig leuks. Middenmoot eerste divisie, schatte trainer Jan Wouters de kwaliteiten van de tegenstander in. En de tegenstander uit Slo wakije speelt een Duits sys teem, had hij gemerkt. Maar verder? „We moeten doen wat we moeten doen", vindt Wou ters. De trainer verlangt een professionele instelling van zijn elftal: een hoog tempo om de zonder twijfel flink verdedigen de tegenstander te slopen. Het is morgen in Amsterdam weinig meer dan een verplicht num mer. Dat vinden de fans kenne lijk ook. Er waren tot gisteren ongeveer twintigduizend kaart jes verkocht voor het Europa Cup-treffen. Zorgen zijn er wel, vooral in de personele sfeer. Maar tegen Dukla Banska mogen de bles sures van Arveladze (schouder), Dani (spierblessure), en Van Halst (kuit) de Nederlandse be kerwinnaar nauwelijks veront rusten. Wouters nam gistermid dag drie extra spelers mee naar het trainingskamp in Callants- oog: O'Brien, Kanu en Chivu, de nieuwe Roemeense links back. nu standaard met gratis kaartjes voor de champions league (als je geluk hebt) Maak een proefrit in een Ford Focus en je maakt kans op twee gratis kaartjes voor een Nederlandse Champions League wedstrijd naar keuze. Kom nu naar de Ford-dealer. expectmore Barcelona pakt winst in slotfase ruswiik anp Barcelona leek de Champions League dramatisch te begin nen toen Novakovic AIK in de 72ste minuut op 1-0 zette. In het slotoffensief kwam Barce lona terug. Eerst door Abelar- do, de vervanger van Bogarde, in de 86ste minuut. In de der de minuut van de blessuretijd zorgde Dani, in het veld geko men voor Kluivert, voor de winst. De eerste speeldag in vier groepen van de Champions League bracht nogal wat schade toe aan de ambities van gereputeerde clubs. Be kerhouder Manchester Uni ted kwam thuis niet verder dan een belabberde 0-0 tegen het defensieve Croatia Za greb. Stam kopte pal voor tijd voorlangs. Arsenal, met Overmars en Bergkamp, scoorde ook niet bij Fiorentina maar omdat deze 0-0 in Florence werd be vochten, kon deze remise wel worden gekoesterd als een goed resultaat. Elf minuten voor tijd miste Kanu een strafschop. De Nigeriaan trapte de bal te slap in, doel man Toldo kon redden. Dina- mo Kiev verloor thuis verras send van het Sloveense NK Maribor: 0-1 door Simundza. Rosenborg Trondheim, uit groep C van Feyenoord en Borussia Dortmund verraste Boavista met 3-0. In Portugal nota bene. Sörensen, Berg en Strand verguldden het gepo lijste computervoetbal uit het hoge noorden. Volgende week ontvangt Rosenborg Feyen oord. Olympique Marseille, 2-0 tegen Sturm Graz, boekte ver wachte winst. Pires en Rava- nelli bepaalden de eindstand al voor de rust. Bayer Lever- kusen kwam thuis niet langs Lazio Roma, 1-1. UITSLAGEN Je kunt met korfbalmanden heel wat meer dingen doen dan er een bal doorheen gooien. Dat hebben deze meisjes bij De Danaïden al jong in de gaten. Alleen vinden de jongens het maar raar dat hun spelgenootjes zo graag door de mand willen vallen. FOTO MARK LAMERS Beenhakker: 'Vier aanvallers, kan dat op dit niveau nog wel?' Op papier had Feyenoord bij zijn eerste optreden in de Champions League misschien wel de meest aanvallende ploeg neergezet in zijn poule. Met Bonaventure Kalou, Julio Cruz, Jon Dahl Tomasson en Peter van Vossen schoof de kampioen van Nederland op een internatio naal podium vier aanvallers naar voren. Maar 90 frustre rende minuten en een moeizaam gelijkspel (1-1) verder, vroeg Leo Beenhakker zich hardop af of je Europees nog wel zo voor de dag kunt komen. rotterdam marcel van der kraan Zo offensief als het strijdplan van Feyenoord oogde werd het in de praktijk nooit. De Kuip trilde bij het eerste avondje Champions League geen mo ment op zijn voegen en werd geen braadpan van opgeklopte emoties en vliegende tackles. Feyenoord-Borussia Dortmund was van de eerste tot de laatste minuut een tactisch schaak spel, waarbij het publiek slechts met moeite z'n ontevredenheid over het gebrek aan amuse ment kon onderdrukken. De uitspraak van Leo Been hakker dat uit spelen misschien wel makkelijker is dan thuis spelen leek wat merkwaardig. Een bijna volle Kuip moet ide aal zijn om op een warme na zomeravond een prachtig hoofdgerecht te serveren. Maar in het meest prestigieuze voet baltoernooi van Europa telt volksvermaak niet. Het draait om punten en om poen. In de poule van Feyenoord was het meest opvallende dat de twee clubs die thuis speel den, gisteravond allebei 60 pro cent balbezit hadden. Behalve Feyenoord dacht ook Boavista in Portugal tegen Rosenborg z'n zaakjes voor elkaar te hebben. De Portugezen werden nog har der dan Feyenoord met de neus op de feiten gedrukt (0-3). Be zoekers graven zich in, wachten op een counter en rekenen zich rijk. Het zal Leo Beenhakker ster ken in zijn ideeën dat aanval lend voetbal in thuiswedstrij den een uiterst moeilijke op dracht is. De coach: „Feyen oord opereerde met vier man die voor de bal uit speelden. In ternationaal is dat tegenwoor dig eigenlijk een wonder. Maar je moet je toch afvragen of je daarmee op dit niveau wel uit de voeten kunt." Minder aanvallers betekent minder entertainment in de ko mende Europese thuiswedstrij den van Feyenoord. Al zullen niet veel ploegen zo geraffi neerd en zo sterk voor de dag komen als Borussia Dortmund. In het eerste bedrijf legde de Duitse topclub het ruim 35.000- koppige legioen het zwijgen op. Darde zij Jurek Dudek bleef Feyenoord, dat zelf twee keer van afstand mocht schieten, overeind. Beenhakker: „De eerste helft was heel matig. Feyenoord speelde slecht, leed veel te veel balverlies en oogde nerveus." Op de linkerflank liep Feyen oord zelfs helemaal vast. Peter van Vossen, Patrick Paauwe en Thomasz Rzasa kwamen geen moment in de wedstrijd. Daar bovenop kwam de chaotische avond van Julio Cruz. De Ar gentijn, bekeken door diverse buitenlandse scouts, had an derhalf uur lang ruzie met de bal. Eén keer deed hij er iets goeds mee. Met zijn omhaal na rust zette hij Kees van Wonde ren voor de keeper, waarna 'Wonderboy' de bal in de bo venhoek prikte: 1-0. Die weelde was aan Feyenoord niet be steed. Amper drie minuten later waren de Duitsers, dank zij Freddie Bobic, al weer langszij. In de tussenliggende seconden verzuimde Feyenoord na een counter om 2-0 binnen te schieten. Beenhakker had het gevoel dat Feyenoord schrok van z'n voorsprong. „Iedereen rende opeens weer achteruit. Dat moesten we nu juist niet doen tegen die Duitsers. Maar het is waar dat de 2-0 er had moeten komen. Dat was een sleutelmo ment in de wedstrijd." Het gros van de Feyenoord- spelers heeft in de competitie en Oranje bewezen thuis te ho ren op een hoog niveau. Daar om was het merkwaardig om te zien dat bijna een half elftal een onvoldoende scoorde. Cruz en Van Vossen zaten in de zwakste categorie (Beenhakker: 'Wat heb ik aan een spits die in zo'n partij mooie hakjes en rare bal len geeft?'). Maar ook Jon Dahl Tomasson, Rzasa en Paauwe bleven onder de maat. Been hakker overwoog om Cruz en Van Vossen in het tweede be drijf te wisselen. „Daar zag ik vanaf, omdat ik voelde dat er niet meer in zat dan een gelijk spel." Feyenoord: Dudek; Bosvelt, Van Won deren. Konterman en Rzasa (46. De Visser); Van Gastel, Tomasson en Paauwe; Kalou. Cruz en Van Vossen (82. Samardzic). Dortmund: Lehmann; Evanilson, Nij- huis (77. Barbarez). Reuter en Dede; Rieken, Stevic (66. Feiersinger), Nerlin- ger en Möller; Bobic (9,0. Herrlich) en fel duel aan met Julio Cruz gaat een Alfred Nijhuis (rechts).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23