Zuid-Holland gee Ter Aar herkansi Feeërieke armada dobbert door Alphen Jacobus moet inleveren CHDR Vrijwilligers gezocht 'Sluiproute is levensgevaarlijk voor kinderen' Hazerswouds bedrijf kl door strengere milieueii Rijn Veenstreek Afhalen paspoort op zaterdagochtend alphen aan den run» Alphenaren kunnen hun paspoort en rijbe wijs vanaf 1 januari ook op zaterdagochtend ophalen. Vanaf die datum zijn de publieksbalies burgerzaken elke zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur geopend. Het gaat om een experiment om ervaring op te doen voor de formule van het stadswarenhuis, dat in het nieuwe stadhuis een plek krijgt. Daarin komen ook balies van de VW/ANWB en het postkantoor, die ook op zater dag open zijn. Halverwege volgend jaar bekijkt de gemeente of de zaterdagopenstelling een succes is. Over de uitbreiding van de openingstijden met de vrijdagavond in 1997 is de gemeente tevreden. Gemiddeld komen er tachtig bezoekers. Bij Burgerza ken kunnen Alphenaren terecht voor onder meer bevolkingsre gistratie, naturalisatie, geslachtsnaamwijziging en reisdocu menten. Expositie lagere school St. Ignatius alkemade In het Historisch Centrum Alkemade zijn meer dan honderd foto's van de voormalige lagere school St. Ignatius in Roelofarendsveen te bekijken. Op de foto's zijn kinderen te zien uit de periode van 1900 tot 1980. Vaak keert een familie in vier of vijf generaties terug. Bovendien is er in het centrum een compleet schoollokaal uit de eerste helft van deze eeuw inge richt. Het centrum aan de Saskia van Uylenburchlaan 22 in Ou de Wetering is op zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur en op dinsdag van 13.30 tot 16.00 uur. Vrachtwagen kantelt in Alphen alphen aan den run Een vrachtwagen met oplegger is gisteroch tend op rijksweg N11 tussen de Goudse Schouw en de Bos- koopseweg gekanteld. De 57-jarige chauffeur uit Alphen werd met een wond aan de rug naar het Groene Hart Ziekenhuis ge bracht, maar kon daarna weer naar huis. De wagen kantelde door een te hoge snelheid in een scherpe bocht naar links. Het overladen van de lading en het bergen van de beschadigde vrachtwagen duurde tot in de middag. Timmer enige kandidaat voor post van gemeentesecretaris Ter Aar Mark Timmer is de enige kandi daat die burgemeester en wet houders van Ter Aar voordra gen als nieuwe gemeentesecre taris. Het college vindt de veer tigjarige Gouwenaar zonder enige gemeentelijke ervaring unamiem de beste kandidaat. Offcieel moet de gemeenteraad op 23 september kunnen kie zen, maar volgens waarne mend-burgemeester L. Lyklema stellen andere kandidaten daar op geen prijs. Bovendien zegt hij dat er geen sanctie staat op de overtreding van de regel om ten minste twee kandidaten voor te dragen. Timmer is één van de 45 kan didaten die zich telefonisch bij Lyklema meldden voor de va cante stoel van oud-secretaris P. Vonk, die per 1 juli jongstle den eervol ontslag kreeg. Hij was jarenlang werkzaam in het bedrijfsleven. Timmer is nu nog manager bij de Immigratie en Naturalisatiedienst (IND). annette lameuer De hond rent al zwoegend naar boven. Waarheen?", vraagt een jongetje. „De trap op, naar de haven", antwoordt pa. Rond de Heimanswetering staan op dinsdagavond al honderden mensen de tientallen schitte rend opgetuigde bootjes en schepen te bewonderen. Voor de zevende keer organiseert de Watersportvereniging Alphen de jaarlijkse gondelvaart. „Je zult het niet geloven, maar in november beginnen wij al mei voorbereidingen van deze tocht", zegt commis sielid Marlies Janvier. „We moeten allerlei vergunningen aanvragen. In de vakbladen voor de scheepvaart moeten er advertenties geplaatst worden. Al het andere scheepvaartver keer moet tijdelijk worden ge weerd." Janvier en de andere commissieleden Leo Duyns en Lies Zevenhoven vergaderen één keer per maand. „Je moet goede afspraken maken wan neer en tot hoelang een brug openstaat. De ambulancedienst wordt ruim van te voren op de hoogte gesteld waar de zieken auto wel of niet langs kan rij den." Dit jaar doen 39 schepen mee. Veel meer is niet verant woord, aldus Janvier. Aan de lange kade bij het Gal joen liggen de versierde scheepjes lieflijk te dobberen. Het weer is zwoel, en af en toe voel je een drupje regen. Kinde ren kijken bewonderend naar in stru 2 voor de meest orii Maar vanaf de wal andere jury het oor< mooiste schepen. Sjoerd en Roel 1 Bultman, Basten Sto 1tjï Wesley Demoed stale hun kleine boot Op de vraag of ze d maal inpassen ant van hen gevat dat ook snorkels bij zj IMS Zelf gemaakt zeg ,ani )at w ipbi Ui Verlichte gondels dobberen op de Heimanswetering. de vlaggetjes, bloemstukken en de slingers van feestverlichting. Vanaf verschillende boten klinkt muziek en maar liefst ze ven orkesten varen straks in de feestelijke parade mee. Langs de route, die vanaf de Hei manswetering via de Oude Rijn naar de Gouwsluis voert, zijn foto encel lameijer veel huizen verlicht. De jury op de boten reikt twee prijzen uit: voor de mooiste verlichting en trots. Hij laat de papier maché en Ze zien er niet zo dig uit. Even later zichzelf behoedzaf'0.01 boot. Burgemeester tuft voorbij met ziji 'ae: het défilé is het daJoeI trossen worden Als we eenmaal maakt hebben, valfoP1 ning van me af", Trots blikt ze in boten zijn versierd soorten bloemen, prijkt een lichtgevei ander heeft een*'- witte eend als feeërieke armada richting Koningin Het is nu helem Daar gaat het een de lucht in. Hoewel rook dan vuur. Niet iedereen is de open brug. „Pff, met hun bootjes" een dertiger. Korz< met zijn vriendin Alpha Romeo en omkeert. OR opnieuw monddood oude wetering janneke de jonge Zorgcentrum Jacobus in Oude Wetering moet drie van de 33 arbeidsplaatsen inleveren. Dat Het Centre for Human Drug Research (CHDR) houdt zich bezig met onderzoek naar en ontwik keling van geneesmiddelen, in samenwerking met het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). De afdeling Maag-, Darm- en Leverziekten van het LUMC en het CHDR zoeken voor wetenschappelijk onderzoek naar de werking van het maag-darm kanaal: Gezonde, niet-rokende mannen en vrouwen tussen 18 en 45 jaar oud. Voor deelname aan het onderzoek ontvangt u een vergoeding. Bent u geïnteresseerd in deelname? Of wilt u eerst meer informatie? Bel 071 -524 64 97 Of bel 071 - 524 64 35, op werkdagen tussen 09.00 en 17.00 uur. U kunt vragen naar mevrouw I. Kamerling. Ons onderzoekscentrum is makkelijk bereikbaar per auto en openbaar vervoer. Zernikedreef 10 (Bio Science Park) 2333 CL Leiden. E-mail: recruit@chdr.nl Uitgebreide informatie over lopende onderzoeken vindt u op onze internet-site: http://www.chdr.nl adviseert het bureau Gouwe Consult in zijn formatierapport, dat bestuur en directie van Ja cobus gisteren overhandigden aan de Ondememersraad (OR). Volgens OR-lid Petra van de Wereld is inkrimping van het personeel onmogelijk. „Het af gelopen jaar hébben collega's al zo veel uren ingeleverd. Hoe en waar moeten er nog eens drie vanaf?" De OR is vooral teleurgesteld over het uitgangspunt van van het rapport. „Wij hebben van te voren gevraagd: wat is er nodig aan zorg, wat is onze minimale basis. Dat was ook een vraag •van de ex-bestuursleden." Pas daarna zou er naar de manier van bezuinigen moeten worden gekeken, aldus Van de Wereld. „Maar in dit rapport staat dat we van 33 naar 30 formatie plaatsen moeten. Dat zegt al weer genoeg over het uitgangs punt. Wij zijn depressief over het rapport." Voor 60 bewo ners, waarvan er 15 intensief verpleegd moeten worden, is dit het minimum aantal perso neelsleden, meent de OR. „Wij zitten al op onze top." Officieel weet het personeel van Jacobus nog van niets. Ge heel in lijn met de gebeurtenis sen de afgelopen maand legde directeur H. van Duin de OR gisteren opnieuw een spreek verbod op. Op het vertrek van vier van de zes bestuursleden eind augustus wilde hij niet reageren. Vervolgens verbood hij zijn personeel gegevens over de financiële verantwoording over 1998 naar buiten te bren gen. Ook nu laat hij niets los over de stand van zaken. De OR is het inmiddels spuugzat voortdurend mond dood gemaakt te worden. „Wij willen zo snel mogelijk de grootst mogelijke openheid hierover. Het personeel is onze ker", aldus Van de Wereld. „Hier hoeft helemaal geen em bargo op. Wij kunnen zelf wel beslissen of we ergens wel of niet over kunnen praten." Toch besluit ze over de details uit het rapport te zwijgen. „Wij gaan eerst met meneer Seriese van de AbvaKabo praten." L. Serie- se ontvangt het rapport pas Verrassende uitkomst van gesprek Ter Aar haalt de volgende eeuw als zelfstandige gemeen te. Dat is de verrassende uitkomst van een onderhoud dat het gemeentebestuur gisteren had met de provincie Zuid-Holland. Het provinciebestuur omarmde een voor stel van Ter Aar om een nieuw onderzoek te laten ver richten naar de ambtelijke en bestuurlijke gang van za ken in de gemeente. Zuid-Holland betaalt zelfs mee aan het onderzoek van het bureau Van Naem en Partners, dat vorig jaar geen toekomst meer zag voor Ter Aar als zelfstandige gemeente. i. >n Volgens het plan van Van Duin moet het bestuur eerst een voorstel maken naar aan leiding van het formatieonder- zoek. Daarna mag de OR van Van Duin reageren. Van de We reld: „Wij wachten daar niet op. Dan krijgen we later weer te ho ren dat de OR niets uitvoert." Koudekerkse verzamelt handtekeningen voor veiliger Dorpsstraat koudekerk aan den run marieke de wit Vanuit haar huiskamer ziet Ada Wille een vrachtwagen voorbij razen door de Dorpsstraat in Koudekerk. „Die chauffeur zou ik wel eens uit zijn cockpit wil len sleuren", zegt ze verbeten. „Je zou ze toch. Aso's." De maximumsnelheid in de straat is vijftig kilometer per uur, maar het verkeer trekt zich vol gens Wille niets aan van die re gel. Levensgevaarlijk, vooral voor kinderen, vindt ze. Daar om is ze een handtekeningen actie begonnen om bij de ge meente Rijnwoude aan te drin gen op snelheidsbeperkende maatregelen. Dat er hard gereden wordt in de Dorpsstraat is geen nieuw probleem. In de jaren tachtig werd de weg verbreed en wer den klinkers vervangen door as falt. Toen is het razen begon nen, zegt Wille. De straat trekt veel verkeer aan, omdat die fungeert als sluiproute voor de Hoge Rijndijk en er een aantal bedrijven fs gevestigd. Omdat de weg net opnieuw is geasfal teerd, zijn de snelheidsrem- mende bloembakken die er doorgaans staan tijdelijk weg gehaald. Maar die bloembak ken lossen het probleem niet op, omdat ze niet overal staan. Wille: ,Als automobilisten de laatste hebben gehad, geven ze extra plankgas op het laatste stuk van de Dorpsstraat. Ze ko men hier soms met tachtig kilo meter per uur voorbij." Wille heeft ongeveer honderd brieven verspreid onder de be- Ada Wille (rechts) houdt haar hart vast als zij met kinderen over de Dorpsstraat moet. foto hielco kuipers studeerde. Volgens haar komen er de laatste tijd steeds meer stellen met kinderen in de straat wonen. Zelf heeft ze drie jonge kinderen. „Ik durf nau welijks met ze te gaan wande len. straks valt er één van het woners van de Dorpsstraat. Daarin spreekt ze haar zorg uit over het feit dat 'het ooit zo idyllische weggetje een overvol le sluiproute is geworden'. Ze pleit voor een verbreding van het trottoir en het aanbrengen van fietsstroken en obstakels op de weg. Verder wil ze het liefst dat de maximumsnelheid om laag gaat naar dertig kilometer per uur. Bewoners kunnen hun handtekening zetten en met suggesties komen. Morgen biedt ze de reacties aan aan wethouder Geenjaar van Rijn woude. Wille woont al haar hele le ven in de Dorpsstraat, met uit zondering van de tijd dat ze trottoir. Of ze slingeren rond een lantaarnpaal, zo zijn kinde ren. Maar dat is levensgevaarlijk omdat de vrachtwagens zo dicht langs de stoep rijden." Zo'n twintig bewoners heb ben de brief inmiddels terugge stuurd. Suggesties variëren van 'meer blauw op straat' tot het maken van kuilen in de weg. „Want drempels verzakken toch maar", schrijft de bewo ner. „Kuilen kunnen alleen maar dieper worden." Sommi ge bewoners hebben individu eel al bij de gemeente geklaagd, zoals de man bij wie rond kerst vorig jaar een vrachtwagen naar binnen reed. Als de Al 1 eind dit jaar klaar is, vreest Wille nog grotere pro blemen. „De Hoge Rijndijk wordt dan verkeersluw ge maakt, met als gevolg dat de Dorpsstraat nog meer sluipver- keer te verwerken krijgt." Wille heeft al contact gehad met de gemeente over het har de rijden in de Dorpsstraat. „Daar zeggen ze dat ze ermee bezig zijn. Ze willen bijvoor beeld parkeervakken op de weg aanbrengen om de snelheid in te dammen. Maar dat heeft waarschijnlijk niet zo veel zin, omdat de meeste mensen hun auto op eigen terrein parke ren." De gemeente is niet on welwillend, erkent ze. „Maar e moet maar eens actie onderno men worden. Het sukkelt maa door en er gebeurt niets." Voor lichtster Carla de Koninck van de gemeente Rijnwoude zegt dat de situatie in de Dorpsstraat op het moment niet op de agenda staat. Wethouder Geen jaar wil pas reageren als ze morgen de wensen van Wille heeft gehoord. ter aar robbert minkhorst tim brouwer de koning Waarnemend-burgemeester L. Lyklema is blij met de uitkomst van het gesprek op het provin ciehuis. „Ik ben aangenaam Verrast door de opstelling van de provincie", zegt hij, „want ik had er nooit op gerekend dat zij zouden meebetalen aan het on derzoek. Ik kan slechts gissen waarom de provincie in verge lijking met verleden jaar van ge dachten is veranderd. Het zou kunnen zijn omdat er nu een ander college van Gedeputeer de Staten zit, maar het kan ook komen omdat wij onze goede voornemens hebben waarge maakt. Uiteraard ga ik het liefst uit van het laatste." Lyklema juicht het toe dat Van Naem en Partners het nieuwe onderzoek uitvoert. Naar aanleiding van de be stuurscrisis in de gemeente on derzocht het organisatie-ad viesbureau vorig jaar in op dracht van de provincie of Ter Aar toekomst had als zelfstan dige gemeente. De onderzoe kers boden de opdrachtgever vier samenvoegings- en opsplit singsvarianten om de proble men in Ter Aar op te lossen. „Dat bureau kent onze situatie. Hun vorige rapport, ik noem dat de nul-meting, heeft een schrikreactie veroorzaakt bij ons en de provincie. Dat is in mijn ogen geen diskwalificatie van het bureau. Ik durf nu wel te zeggen dat hun rapport niet ver bezijden de waarheid was. Van Naem kan beoordelen hoe ver Ter Aar inmiddels af is van het absolute dieptepunt. Ik heb geen aarzelingen over de uit komst. Ter Aar hangt niet meer als rode lantaarn achter de laat ste wagon van de trein, maar is ook nog niet de beste gemeente van Zuid-Holland. Dat willen wij wel worden." Hoewel herindeling sinds gis teren niet langer de enige op lossing voor de bestuurlijke problemen van Ter Aar is, waarschuwt provincie-woord voerder J. Distelbrink voor al te groot optimisme. „Dat de ge meente voorlopig zelfstandig kan blijven, gaat een stap te ver. .and De discussie over j 1(jei opener dan eerst. 1 onderzoek bleek |0ri digheid niet reëel ef0( den ook andere m| bekeken." De gemeente zie partnero tuele samenwerkin meenten Alphen Nieuwkoop, Jacol^ Liemeer aan te ga )esI wil Ter Aar eerst door het onderzoe r'P" De politieke Aar reageren ven vooruitzicht van e derzoek. Fractiei van Doorn van coll£ meente opening die de pn ,Er is het afgelope verbeterd in Ter ,dat we recht hel herkansing. Al ha het eerste negat Van Naem he deur nog niet hel<£ zat." Oppositieleidste verbaast zich nai de uitkomst van van gemeente- en stuur. „Dat hele zoek was alleen i om het vorige c( 11 krijgen", zegt def ter van het Progre Kraak maakte deel uit van dat o loor na de uitl rapport van Van 1 trouwen van de van de gemeentel net als haar colle I. Riedel (WD) op! hazerswoude-dorp marieta kroft Het Hazerswoudse bedrijf Windhorst-Van Veen zit klem. De onderneming die handelt in bestrij dingsmiddelen, potgronden en meststoffen mag geen potgrond meer in de open lucht opslaan. Om aan de strengere milieueisen te voldoen moet Windhorst-Van Veen een bijna 3000 vier kante meter grote loods bij het bestaande bedrijf aan de Voorweg bouwen. Het is echter nog aller minst zeker of hij daarvoor toestemming krijgt. Met uitzondering van het CDA heeft de Rijn- woudse politiek grote bedenkingen bij het bouw plan, zo bleek gisteravond tijdens een commis sievergadering. De raad moet eind september of mogelijk een maand later een definitief besluit nemen over de bestemmingsplanwijziging en de grondverkoop die nodig is om Windhorst-Van Veen zijn bedrijf te kunnen laten voortzetten. Als de gemeente raad niet instemt met het voorstel van burge meester en wethouders, raakt de dertig perso neelsleden tellende onderneming zijn milieuver gunning kwijt. De bedrijfsvoering op die plaats wordt in dat geval onmogelijk. Het merendeel van de commissieleden vindt dat de bouw van zo'n grote loods net even buiten de dorpskern een te groot beslag op de open ruimte legt. Ze vinden het ITC-terrein de aange wezen plek voor Windhorst-Van Veen om er naartoe te verhuizen. Bovendien oude plannen om in de Boterp Windhorst-Van Veen is gevestigd, gebied te maken met een Boterpl reerde P. Vorenkamp (WD). M. va vreesde voor precedentwerking. Hl bedrijven in de gemeente die ook] breiden op hun eigen plek terwijl strieterrein thuis horen. Wethouder F. Uljee (CDA/i ning) pleitte voor instemming mei Hij acht het onmogelijk om het] plaatsen. „Dat zou een enorme 1 ing betekenen. Windhorst-Van V« gelopen jaren miljoenen geïnvesf le milieueisen te kunnen voldoen nog maar net in werking getredi komt er alweer aan." Het enkele kilometers verderoj terrein is volgens de wethouder (gedeeltelijke) bedrijfsverplaatsii ge nog beschikbare percelen lig andere bedrijven. En voor prei de wethouder niet bang. „Het hele specifieke situatie." De politici willen bovendien vincie vindt van de bouw van zo' het buitengebied, alvorens ze eei Wethouder Uljee vreest dat als van Rijnwoude nu al twijfelt ov< de provincie zeker nee zegt. lusi ind ;at!£E pcc erdc Ime' a «e' WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1999

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20