Internationale zadenbank moet uitroeiing voorkomen In Natura Voortreffelijk muizenjaar Grot van Lascaux moet dicht Waterleidingduinen geven geheimen prijs w WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA Een muizenval is een even vernuftig als eenvoudig in strument. Ik zou wel eens willen weten welke slimmerik hem heeft uitgevonden. Je legt een stukje kaas op een beweeglijk plankje, dat door de muis naar beneden wordt geduwd wanneer hij de lekkernij wil pakken, waarna een staafje losschiet dat tot dan toe een ijzeren beugel neergeklapt heeft gehouden; de beugel slaat om en doodt op slag de muis. Dat is alles. Niet alleen voor mensen, maar ook voor muizen komt het einde meestal onverwacht. Dit kan niet worden gezegd; wanneer er muizentarwe in het spel is. Deze in strychnine of thalliumzout gedrenkte tarwekorrels doden de muizen tamelijk langzaam, zodat ze het einde wel degelijk voelen naderen. De muizenval echter doet zowel genadeloos als genadig zijn werk, net als de guillotine. Ik heb er drie op zolder staan. Muizen vallen bedoel ik. Deze drie moeten een einde maken aan de muizenplaag waarmee dit gedeelte van het huis te kampen heeft. En dat is beslist niet niks, zo'n muizen plaag. Boeken, tijdschriften, kleren: overal wordt aan ge knaagd en alles is vergeven van urine en keuteltjes. Dat er opgetreden moest worden, behoeft geen betoog. Drie vallen dus en een pondje kaas, jong belegen. In een maand tijds oogstte ik zo'n tachtig muizen. Meer dan tien meter muis, meer dan een kilo in gewicht. En dat al leen al op zolder! Ook buiten krioelt het van de muizen, vooral veldmuizen en bosmuizen. Het laatste jaar van de twintigste eeuw kan dus de geschiedenis ingaan als een voortreffelijk muizenjaar. Roofdieren varen er bijzonder wel bij! Uilen en buizerds, valken en vossen hebben beslist geen klagen. En ook de wezel maakt het uitstekend. Het verbaasde me dan ook niet ze steeds vaker door de tuin te zien hollen, die rap pe, bruine beestjes. Razendsnel zijn ze, terwijl ze zich in golvende sprongetjes voortspoeden -waarbij ze soms zelfs wel wat weg hebben van slangetjes- of met gestrek te rug, waaronder de pootjes zo snel bewegen dat je ze niet meer kunt zien. Een enkele keer kon ik er eentje op m'n gemak bewonderen, zoals toen ik het schuurtje na derde waarin het hout voor de open haard wordt be waard. Een wezeltje gluurde voorzichtig om het hoekje, maar trok zijn kopje terug op het moment dat hij mij zag. Ik bleef staan en wachtte. Het duurde maar een ogenblik of daar verscheen het nieuwsgierige snuitje weer, waarin de pientere oogjes waakzaam fonkelden. Nadat voldoende informatie over mij was ingewonnen verdween het koppie om even later opnieuw tevoor schijn te komen. Zo ging het spelletje een paar minuten door. Nieuwsgierig zijn ze, wezels. Kijken en vooral ruiken zijn heel belangrijk. Kan een situatie niet goed genoeg wor den overzien of besnuffeld, dan richt een wezeltje zich op. Terwijl hij op de achterpootjes zit, strekt hij het lijf zo hoog mogelijk. Het is een houding die ook door herme lijnen en trouwens ook door hazen en konijnen dikwijls wordt aangenomen en die 'kegel' of 'mannetje' wordt genoemd. De nieuwsgierigheid zit de wezel trouwens zo ingebak ken dat hij er klakkeloos van uitgaat dat ook de andere dieren met die eigenschap zijn behept. Wil hij een prooi vangen, dan verlaat hij zich dus soms op een list die alles te maken heeft met nieuwsgierigheid. Hij besluipt het slachtoffer tot op een paar meter afstand, waarna hij in eens begint te rollen en te tollen, te draaien en te zwaai en, te springen en te swingen. Dit trekt natuurlijk met een de aandacht van de ander, die uiteraard zijn nieuws gierigheid naar wat er gaande is niet weet te bedwingen en dichterbij komt om de vreemde vertoning van nabij in ogenschouw te nemen. Dat de aanstellerij in Engeland wel 'dodendans' wordt genoemd verklaart zich uit hetgeen volgt. Is het slachtof fer dermate gefascineerd dat hij de kritische grens over schrijdt, dan ontpopt Pipo de Clown zich als de Grote Boze Wolf. Hij bespringt bliksemsnel de prooi om hen met een enkele beet in de nek te doden. Deze sprong is de gebruikelijke wijze om toe te slaan. Ook muizen, rat ten, jong wild en zo nu en dan een konijntje worden door een nekbeet om hals gebracht. Grotere prooien, zoals volwassen konijnen of hazen wor den soms in groepsverband bejaagd. Daarvoor verzame len zich een aantal wezeltjes om er met z'n allen op uit te gaan. Deze jachttechniek wordt ook in gezinsverband gebezigd. Moeder wezel trekt regelmatig met haar jon gen het veld in om samen een buit te bemachtigen. Jonge wezels had ik in weer een ander bijgebouw dan de houtschuur. Ik deed de deur ervan open, stapte het schemerduister in en stond oog in oog met een klein, dun wezeltje. Het was overduidelijk een jonkie, dat niet alleen bleek te zijn, aangezien ik overal geritsel en ge friemel hoorde en bovendien de korte alarmkreetjes van de moeder. Dat het gezin het er goed van nam werd aan getoond door een ferme portie dode muizen die achter een tegen de wand geplaatste oude deur was bijeenge bracht. De aanblik van deze voorraad bracht me in een uitstekende stemming. Hulptroepen in de strijd tegen de muizen was me immers meer dan welkom! THEO SCHILD KAMP NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT In Kenya worden op grote schaal en ongecontroleerd bos sen gekapt. Door mensen die zich op de opengevallen plek ken willen vestigen en het land gaan cultiveren en door niets en niemand ontziende hande laren, vaak de boswachters zelf, die veel geld verdienen aan het plunderen van Kenya's natuur lijke rijkdommen. Om te voor komen dat hierdoor op een ge geven moment ook alle zeldza me planten verloren gaan, heeft het Britse Royal Botanie Gar dens (Kew Gardens) een zaden bank ingericht die zo veel mo gelijk zaadjes van 's werelds unieke flora wil verzamelen. Behalve Kenya zijn ook Zuid- Afrika, Egypte, Brazilië, Austra lië en de Verenigde Staten bij het project betrokken. "Het is te verwachten dat de plundering van wilde planten gewoon doorgaat en in plaats van daarover alleen maar te klagen, leek het ons beter in ac tie te komen", aldus dr. Roger Smith van Kew Gardens. "Het project is ook bedoeld om de komst van het nieuwe milleni- um op milieuvriendelijke wijze te vieren." Rond het jaar 2050 zal volgens de conservator twintig procent van alle plan tensoorten zijn uitgestorven als de huidige vernietiging onge breideld doorgaat. Het project dat de bio-diversi- teit in de wereld zo veel moge lijk wil beschermen, kost tach tig miljoen pond en houdt in dat zaadjes van zeldzame plan ten in de betrokken landen worden verzameld en naar de zadenbank in Engeland worden gestuurd waar ze worden ge conserveerd. Kenya telt volgens de deskundi gen ongeveer 6000 planten soorten, een aantal dat als ge volg van een snel groeiende be volking zwaar onder druk staat. Officieel is 10 procent van Ke nya beschermd gebied (wild parken, nationale parken en bossen)maar de overheid geeft steeds meer land vrij voor landbouwactiviteiten en huis vesting. De natuurgebieden worden daardoor steeds klei ner. "Daar steeds meer land wordt gecultiveerd, worden zeldzame plantensoorten met uitsterven bedreigd en wordt de diversiteit aan planten in Kenya uiteinde lijk kleiner en kleiner", meent Paul Muthoka van de National Museums of Kenya. "Als we ons niet serieus met natuurbe houd gaan bezighouden, zullen toekomstige generaties een groot gedeelte van onze unieke flora nimmer te zien krijgen." Hoewel Kenya wel degelijk ei gen instituten heeft om planten zowel binnen hun eigen habitat (in de natuur) als daarbuiten (in de instituten) te bescher men, zijn de lokale inspannin gen volgens de deskundigen ui terst marginaal. "Pas als na tuurbehoud een essentieel on derdeel wordt van het over heidsbeleid, kunnen we de toe komst met meer vertrouwen te gemoet zien", meent Muthoka. Een eerste stap in die richting is Een fragment uit Lascaux. Deze rendiertekening is 17.700 jaar oud. BEN APELDOORN Het om zijn prehistorische muurschilderingen wereldbe roemde grotsysteem van Las caux, in Zuidwest-Frankrijk, wordt vanaf 1 oktober zeker een jaar zelfs voor wetenschappers gesloten. De apparatuur die het microklimaat in de grot kunst matig in stand houdt moet deels worden vervangen, deels opnieuw afgesteld. Het grotsysteem werd in sep tember 1940 bij toeval ontdekt door spelende kinderen die stuitten op een gat in de grond. Bij inspectie ontdekte men honderden muurschilderingen, tussen 14.500 tot 20.500 jaar oud. Omdat de Tweede Wereld oorlog toen al een jaar aan de gang was, werd de ontdekking pas wereldkundig gemaakt in 1946. Vanaf die tijd wilde een toene mend aantal mensen de teke ningen met eigen ogen zien. Het bezoekersaantal steeg tot bijna tweeduizend per dag. Door hun ademhaling steeg ook het gehalte aan kooldioxide (C02) in de lucht. Dat bleek de kleurstoffen in de tekeningen en zelfs het daaronder gelegen rotsgesteente aan te tasten. De Franse Academie van Weten schappen besloot daarom in 1963, tot groot verdriet van zo wel het gemeentebestuur als van de regionale horeca, om de grot van Lascaux definitief voor publiek te sluiten. Inmiddels is door onderzoek vastgesteld dat de tekeningen ook vervaagden onder invloed FOTO CPD/LASCAUX CAVES van het klimaat. In de tijd dat ze werden vervaardigd, heerste in Zuid-Frankrijk een aride, een toendra-achtig klimaat. Gemid deld genomen was het toen veel droger en kouder dan te genwoordig. Begin jaren zeven tig is geprobeerd een kunstma tig klimaat te scheppen dat lijkt op dat van rond 20.000 jaar ge leden. Gekoelde lucht, waaruit C02 was gefilterd werd de grot ingeblazen. Kwaliteit en onder houd van het systeem lieten te wensen over. Vrijwilligers pro beerden de zaak nog enigszins te redden. Dank zij him nood kreten heeft de Academie nu gekozen voor renovatie. Of er voldoende zal worden geïnves teerd om de tekeningen defini tief veilig te stellen, is nog niet duidelijk. de instelling van een groep van deskundigen die wetten moet opstellen voor de bescherming van de natuur. Een van de le den, prof. Francis Situma, vindt dat lokale gemeenschappen meer bij milieubescherming betrokken moeten worden om dat zij de meest directe bewa kers van de zeldzame planten zijn. Bovendien moeten burgers kunnen profiteren van de ex ploitatie van natuurlijke rijk dommen door bedrijven die in heemse planten gebruiken voor het maken van bepaalde pro ducten. "We moeten bio-pira- terij stoppen, iedereen moet kunnen delen in de opbrengst van ons nationale erfgoed." Collega Ben Sihanya van de Universiteit van Nairobi bena drukt dat "we ons niet alleen op conservatie moeten richten, maar ook op het verstandig ge bruik van de natuur". Sihanya meent dat meer milieuorgani saties in Kenya zich daarop moeten richten, zodat mensen weten wat aanvaardbaar en wat bedreigend is voor hun milieu. Zonnecel kan iets goedkoper PETTEN THEO VAN DER KAAU Een paneel met zonnecellen voor de opwekking van elektri citeit kan iets goedkoper wor den geproduceerd. Het Energie Onderzoeks Centrum Neder land in Petten heeft octrooi aangevraagd op een nieuwe re kenmethode om metaalpatro nen aan te brengen op zonne cellen, waarbij de helft minder materiaal nodig is. De plaatjes silicium van een zonnecel worden aan beide kanten afgedekt met metaal, dat de door zonlicht opgewekte stroom transporteert. Tot nu toe wordt met metaalpasta een patroon van uiterst dunne, evenwijdige lijntjes op het sili cium aangebracht. Dat patroon veroorzaakt op een zonnepa neel een rendementsverlaging van dertien procent De ECN heeft ontdekt dat de metaalpasta als visgraatpatroon aangebracht slechts zeven pro cent minder rendement ople vert. „De vraag was of een an der patroon meer licht zou doorlaten zonder dat het me taal slechter elektronen trans porteert", zegt Teun Burgers van ECN, uitvinder van de nieuwe methode, „Om dat te testen hebben we de computer laten doorrekenen welk pa troon het metaal moet hebben. De visgraat is het gunstigst." Volgens ECN kost deze verbete ring de producent niets, omdat het productieproces niet veran dert. Of de prijs voor de consu ment daalt is de vraag. Silicium is veel duurder dan metaal. Een zonnecel kost twintig gulden, daarin is voor een dubbeltje metaal verwerkt. Dat wordt vol gens de ECN nu een stuiver. tie JjEjM. Megatelling van trekvogels Overvliegende trekvogels worden zaterdag 2 oktober getej FOTO FRANS VANL van lati hui c dtj Honderden vogelaars vormen zaterdag 2 oktober een lii sen de Noordzeekust en de Duitse grens. Ze tellen alle gende trekvogels. De vogelaars bellen hun waarnemin voortdurend door naar Vogelbescherming Nederland De vereniging probeert de getelde vogelsoorten en hun len nog dezelfde dag bekend te maken. Het is de eerste megatelling van trekvogels sinds tien jd p leiding is het honderdjarig bestaan van Vogelbeschermi T derland. De vereniging rekent op honderden vrijwilliger-1 weer en duizenden vogels. Oktober is een toptijd voor trek van het noorden naar het zuiden. De zogeheten Wi wari Birdwatch wordt in hetzelfde weekend ook in tientallen landen ter wereld gehouden. ijki (P) jHdrr Gevaarlijke straling via ozon] :nv. Ier Nieuw-Zeelandse onderzoekers hebben overtuigende a stee zingen gevonden voor een direct verband tussen het di der worden van de ozonlaag in de atmosfeer en een toenan ;t P ultraviolette straling op aarde. Over een periode van tie >or hebben ze een toename van twaalf procent gemeten. Ii elei< tenschappelijk blad Science doen ze verslag van hun of >r k naar ultraviolette straling, en dan met name naar de sd ïiei uv-B straling, dat ze vanaf 1989 in Lauder, een landelijk m i op het zuidelijke eiland van de Nieuw-Zeelandse archj[ urg ben uitgevoerd. Lauder kent geen luchtvervuiling en de zon wordt daaifed weinig door wolken afgeschermd. Al sinds 1985 is beke Ider door de invloed van vluchtige chloor- en fluorhoudend at waterstoffen de ozonlaag, al vanaf 1978, wordt afgebrol ze afbraak werd het eerst waargenomen boven de zuid] :n daar dunner wordende ozonlaag kreeg de naam van 'o Een minder uitgesproken ozongat is boven de noordpt in vonden. De ozonlaag in de atmosfeer houdt in belangrijke mate levende organismen schadelijke uv-B straling tegen. Mi ontdekking van het ozongat boven het zuidpoolgebied stond de vrees voor een toename van de uv-B straling i Of daar ook een direct verband tussen bestond, was nt eerder duidelijk aangetoond. Voor de mensen ter plaat - kent de toename van de uv-B straling een grotere kans kanker, staar en verzwakking van het natuurlijke afwee in het lichaam. Wereldwijd zijn er in 1987 in Montreal, ken gemaakt om het gebruik van chloor- en fluorhoudi koolwaterstoffen aan banden te leggen. De effecten da; zullen naar verwachting echter niet eerder dan halveru ;tre volgende eeuw merkbaar zijn in een geleidelijke toenai len de ozonlaag. Oud glas vervangt asbest Sinds asbest in een kwaad daglicht staat, zijn bouwkut 1 driftig op zoek naar alternatieven voor warmte en gelu Z1J' tie. Duitse onderzoekers uit Stuttgart hebben lichtgewi ten ontwikkeld uit gerecycled glas die asbest kunnen Dit lichte materiaal is waterproof, vuurbestendig en ze voelig voor zuren. Bovendien is het makkelijk te zagen doorboren. Het vezelvrij materiaal, REAPOR gedoopt, bestaat uit de glaskorrels die door verhitting weer aaneen zijn ge Op de piekwaar de kleine korrels elkaar raken ontstaa sterke verbindingen, waardoor aanvullende chemisch middelen overbodig zijn. De gebruiker kan de dichthe "c glasmateriaal zelf kiezen, afhankelijk van de gewenste c sche of warmte-isolatie. Een proeffabriek in Stuttgart i productie van panelen in de systeembouw van kanton bedrijf. Volgend jaar wordt in het nabijgelegen Ilmena nen met de industriële productie van REAPOR. ZANDVOORT THEO VAN DER KAAU Het is bijna niet voor te stellen. Bij Zandvoort, Vogelenzang of De Zilk, waar de wandelaar voor twee gulden een toegangs kaartje koopt tot beschermd duingebied, begon in de mid deleeuwen de wildernis. Nie mandsland zonder gebaande paden, waar je je niet te ver in moest wagen, want het risico te verdwalen was levensgroot. Woeste zandstormen stoven geregeld de dorpen onder. Voor zover het oog reikte strekten blanke duintoppen en diepe dalen zich uit tot de zee. De ka chels en ovens moesten bran den, daarom struinden de om wonenden eeuwenlang de duinranden af om hout te sprokkelen en bomen te kap pen. Hoe moesten de kachels en ovens anders branden. Tot grote ergernis van bosbou wers kregen struweel en bomen nauwelijks de kans om te groei en. Vanaf de zestiende eeuw hadden hoogheemraadschap pen de taak om de gevaarlijk stuivende duinen onder con trole te krijgen. Ambtenaren trokken de duinen in en moch ten boetes uitdelen. Boeren en burgers langs de duinrand dienden van het hout af te blij ven en helm te planten om het zand vast te leggen. Dat was moeilijk voor de bevolking die het niet breed had. Met name het van de buitenwereld geïso leerde Zandvoort was sterk aangewezen op de houtop brengst van de duinen. Uit een beschrijving van de moeizame controle op de hout- roof door de Zandvoorters, die tot in de negentiende eeuw doorging: „Men kan de armoe dige zeedorpelingen zonder eene aanhoudende bewaking niet uit de bosschen weren, alwaar zij, niet alleen hun doode hout sprokkelen, maar al wat hun voor de hand komt, zonder on derscheid hakken, met zooveel roekeloosheid zelfs, dat zij al leen de dikste stengen medene- men en de dunnere takken ver waarloosd op den grond laten liggen; het is eerst bij groot ge brek, of wanneer die takken ge droogd zijn dat dezelve, in bos sen gebonden, worden medege nomen. Dit staat allemaal prachtig be schreven in een nieuw boek over de Amsterdamse Waterlei dingduinen 'Hiëroglyfen van het zand'. De ecologen Mark van Til en Joop Mourik geven een nauwgezette beschrijving van de geschiedenis van het landschap en de vegetatie. Met hiëroglyfen worden de sporen bedoeld die de geschiedenis van het duinlandschap vertel len. Struwelen, bossen, bloe men, grassen en mossen wijzen de weg. Aan de begroeiing is rui bijvoorbeeld af te lei' op sommige kurkdri sen vroeger moerass r\ Planten verraden kal kalkarme grond en van de zee. De schrijvers gaan u op de gevolgen van planten van bos, de scherming, de watei de recente ontwikke r oi vochtige duinvallei! weer minder water' pen. Het boek is totleiëh men met hulp van v »lt( en medewerkers vai im Waterleidingen Ams vijk. zit een klein boekjet uitgezette wandelini orzi vrij onbekende gebii Waterleidingduinen nd Amsterdam Architect! Amsterdam, ISBN 9071 tot 1-1-00 49,50 guldenpaai gulden. ■Hl Cryptogram Horizontaal: 1. Belachelijke verlichting (4); 4. Men kan het hebben zonder het te krijgen! (5); 7. Mysterieus is het onderwijs daar op z'n retour (7); 8. Uitroep zonder medeklinker (3); 9. Verlaagd vrouwtje (3); 10. M'n maat holt snel achteruit (7); 12. Bezorgt kijkers een depressie (7). Verticaal: 2. Probeer te weten te komen wat er aan de hand is! (4); 3. Dat is even een strop voor een Romeinse godin! (6); 4. De gang van een verbitterde babysit (8); 5. Gevleugelde aap (4); 6. Vorstenverblijf waar een knaagdier in kon (6); 9. Men moet dokken om erover te komen (4); 11Spaans water in Brazilië (3). Oplossing van dinsdag: 1gier-grieg-Gering 2. tras-sater-Raster 3. aker-rakel-Orakel 4. sten-sante-Nantes 5. leek-kleed-Deksel 6. knal-laken-Wankel 7. gade-dagen-Agenda 8. knot-knoet-Toekan 9. maat-malta-Etmaal 10. tier-trein-Ratine Gevraagd woord: GRONDWATER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18