lisdom prijst rouwen in e Bijstand 'We hebben toch allemaal een ïen minicomputer in het slakkenhuis van je oor Leiden Regio ONDERZOEK M30ZH3CIN0 ENSDAG 15 SEPTEMBER 1999 CHEF WIM WEGMAN. 07 V5356414. PLV.-CHEF ANNET VAN AARSEN. 071-5356436 r dse vrijwilligersorganisatie vraagt steun in P Stichting Steunpunt Vrouwen in de Bijstand, een se vrijwilligersorganisatie die zich inzet onder ande- het vlak van armoedebestrijding, is gisteren gehul- in Rotterdam. Het Diaconaal Pastoraal Centrum het bisdom heeft een werkboek 'Zeven Daden van .^hartigheid' samengesteld waarin de werkwijze van eidse vrijwilligsters met name wordt genoemd. De mochten het eerste exemplaar van het werkboek itvangst nemen. f RDAM/LEIDEN zonder giften kunnen wij ons werk niet goed doen." De vrij willigsters vertrekken binnen kort weer met een grote groep mensen, voornamelijk vrouwen en kinderen, naar Blitterswijck voor een korte vakantie. De stichting zelf betaalt een ge deelte van de reis uit giften en ook de gemeente levert een bij drage, zodat de kosten voor de deelnemers zo laag mogelijk ge houden zijn. „Velen kunnen Daden van Barmhartig- brengt de parochianen, aasten in nood willen hel- "Js op ideeën hoe ze dat aan en pakken. Dit alles onder emer 'geef de hongerigen n en de dorstigen te drin- „Dat is zelfs in deze tijd evend vaak hard nodig, teeds", verklaarde Connie één van de vrijwilligsters et steunpunt. Zij en haar zich hun laatste vakantie niet eens herinneren. Het lijkt mis schien een luxe maar het is hard nodig dat ze er even uit kunnen. Even niet meer denken aan de narigheid", meent het steunpunt. 's krijgen jaarlijks meer ier vragen om hulp. „We ren iedereen te helpen, ozeer vanuit een geloofs- liging maar gewoon om- moet." Steunpunt Vrouwen in st itand greep gelijk de gele- a id te baat om om steun te ,Want zonder steun en (Steunpunt Vrouwen in de Bij stand, Leiden, rek.nr. 56.62.22.469.) Muziekgroep Club 58 Voor de muziekgroep van Cen trum Club 58, De Blauwvrolijke Sleutels, worden vrijwilligers gezocht. Centrum Club 58 or ganiseert en ondersteunt vrije tijdsactiviteiten voor mensen met een verstandelijke handi cap. De groep oefent op dins dag van 19.45 tot 21.15 uur in het clubgebouw aan de Gabriël Metzustraat 4. Informatie is te verkrijgen bij Astrid v.d. Berg, telefoon 071-5230800. LEIDEN PETER GROENENDIJK „Natuurlijk geloof ik erin. Die vrouw voelt gewoon meer dan jij en ik." Mevrouw Vreeswijk (64), al jarenlang trouw bezoek ster van de Leidato, heeft zo juist een sessie ondergaan bij paragnoste Leny. Deze helder ziende doet naar eigen zeggen voorspellingen op het gebied van geluk, huwelijk, werk of studie, gezondheid en nog veel meer. „Ze voelde even aan mijn trouwring, en wist toen van al les te vertellen. Bijvoorbeeld dat ik binnen twee jaar een nieuwe flat heb." Zij wilde echter niet alles weten. „Wanneer ik ziek word, hoef ik niet te horen. Dat merk ik dan wel. Maar dat van dat flatje, dat geloof ik wel." Mevrouw Vreeswijk heeft het zoals altijd prima naar haar zin op de Leidato. „Het is gezellig, en je steekt van alles op. En er gebeurt altijd wel iets onver wachts: een sessie bij een hel derziende, of aangesproken worden door een journalist... Mijn man zal opkijken, als ik hem dat vertel!" Toch vond zij de beurs vroeger leuker. „Toen was het nog gezelliger. Je kon toen ook gratis van alles proe ven. Er stond bijvoorbeeld een bakker. Joh, dat rook toch zo lekker... Ja, als ik iets mocht ver anderen aan de Leidato, zou ik die bakker weer terughalen. Maar ja, ik stam uit een bakkersfa milie." I 4^ Tijdens I haar rondje over de r beurs wordt hier staan... Dat koop ik toch niet, en zeker niet op een beurs. Maar ja, het is wel aardig om naar te kijken." De stofzuiger zonder zak trekt onze aandacht. Een mém de monstreert hoe dit apparaat stuivers opzuigt, waarna deze zo uit het ap- mevrouw Vreeswijk aangesproken door verkopers. Over stofzuigers, bruisbaden, elektrische haar den... Wordt dat niet vervelend? „Nee hoor, het is best leuk. Kijk eens, die mensen moeten hun waar verkopen. Dan moet je een beetje brutaal zijn. En als ik het niet hoef, loop ik gewoon door." Wel zijn veel producten tegenwoordig erg duur. „Kijk hier eens, een raar strijkijzer, twee keer zo duur als een gewo ne. Dat hoeft een gewoon mens toch niet? En die meubels die komt geen stofzuigerzak aan te pas. „Maar als je dat met stof doet, vliegt het toch alle kanten uit?", merkt mevrouw Vreeswijk op. „Nee hoor", zegt de man. „Het valt er zo uit. Geen pro bleem." Mevrouw gelooft er echter weinig van. „Hij weet het mooi te vertellen. Maar als ik dat ding thuis gebruik, zit ik on der het stof. Ze weten het leuk te brengen, maar ondertus sen..." Zij heeft vandaag toch al iets gekocht: een korte broek. „Mooi tien gulden goedkoper dan in de winkel. Kijk, dan ben je toch niet voor niks geweest!" DOOR ONHO HAVERMANS Jan de Laat is hoofd van het audiologisch centrum in het LUMC reis lar het front der wetenschap, dat is het streven van de Stefciiversiteit Leiden. En met succes. Niet zeiden brengen ls vi ïidse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de proi acht. Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen erde an een inzichtelijker samenleving. In Otiderzoek houdt aa i dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het vooi L Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Jan de Laat. .ppt de ontwikkeling van de|k en taal is het zaak zo mogelijk te testen of een ;oed hoort. Een baby die te brabbelen, bootst im- geluiden na. Kinderen en jaar oud moeten al en- 'oordjes kunnen zeggen, en doof of slechthorend tan leren praten en hoe r die training begint, hoe Tot dusver onderzoeken nsulatiebureaus het ge- )ij baby's van negen den. In het LUMC is ech- test ontwikkeld voor borenen. szorg gaat die nieuwe 3159! iek binnenkort ergens in dse regio uitproberen, chijnlijk in de Bollen- Een jaar lang worden al t's in de eerste drie le- Jeken getest", zegt Jan de ENTEIyioofd van het Audiolo- Centrum van het LUMC. erwachten dat bij onge- vee procent van de ba- hoorproblemen worden stateerd. Die komen dan iet ziekenhuis voor een rige test om eventueel PERJJ|rverlies te meten in en sterkte (decibel- ijnda* bytest is gebaseerd op de ip CAS cking van de Britse ge- eskundige Kemp, die in en Vaststelde dat het oor niet geluiden opvangt, maar uitzendt. Door een klein Joontje in de gehoorgang :n e n zakken, worden die ge- gemeten. „Het effect rerij een echo en is dan ook mpecho genoemd", al- Laat. „Geluid dat het oor ingaat, resoneert in het binnenoor en komt dan weer terug. Als je dat kunt meten, weet je voor 99 procent zeker dat het gehoor in orde is." De oto-akoestische-emissietest (oto betekent oor) is volgens De Laat beter dan de gebruike lijke proef bij negen maanden oude kinderen. Die meet sub jectief de reactie van het kind, terwijl nu objectief het gehoor kan worden getoetst. „Er is één nadeel: als het geluid niet te rugkomt, weet je nog niet zeker of het kind doof is. Dan is na der onderzoek nodig. Maar an dersom geldt wel dat het ge hoor goed is als het geluid te rugkomt. De apparatuur luis tert erg nauw, maar die hebben we nu, dus we kunnen begin nen. Als blijkt dat een kind werkelijk doof is, moet het le ren praten, niet alleen met ge- hoorapparatuur met behulp van training: aankijken, met een spiegel naar de eigen mond laten kijken, gebarentaal en voorwerpen aanwijzen. Herhaling maakt de meester." Behalve op de spraak- en taal ontwikkeling bij kinderen, richt het Audiologisch Centrum zich op revalidatie van slechthoren den. Voor dove mensen is een binnenoorimplantaat cochle- air implant) mogelijk: een ap paraat wordt in het slakken huis ingebracht dat geluid niet akoestisch, maar elektrisch versterkt. „Daarin activeren 22 polen de gehoorzenuw. Die mensen kunnen weer geluid horen, maar woorden verstaan lukt nog niet. In het slakken huis zitten tien- tot twintigdui- Oordag in LUMC dijkje in de keuken van open dag, waarop bezoekers Audiologisch Centrum hun gehoor kunnen laten tèt LUMC is mogelijk tij- testen, de 'oordag' op 30 okto- Meèr informatie over ge- hooronderzoek, plus een ac- kenhuizen in heel Ne- tuele vraagbaak, is te vinden nd houden dan een op internet: www.cyberear.nl Audioloog dr. Jan de Laat. zend haarcellen, maar die 22 elektroden zijn het maximum haalbare, dus je hebt een enor me reductie. Er wordt veel geld besteed in het onderzoek om dat te verbeteren." Vooralsnog is een implantaat alleen mogelijk voQr doven. Wie nog een beetje hoort, zal alleen schade ondervinden van gesleutel in het binnenoor. „Die duizenden trilhaartjes hebben allemaal de functie zo als van een fietsdynamo: ze zetten mechanische trillingen om in elektrische energie op de gehoorzenuw. Wij doen nu on derzoek naar de mogelijkheid om elektroden niet in het bin nenoor, maar in het weefsel er om heen aan te brengen. Dan beschadig je de haarcellen niet, dus kan het ook nuttig zijn voor mensen met ernstig ge- hoorverlies. Nu is het nog toe- FOTO HIELCO KUIPERS komstmuziek, maar ik ver wacht dat het in de komende tien jaar voor een kleine groep mensen zinvol zal zijn." Ook nieuwe technieken wor den in het LUMC aan onder zoek onderworpen. Digitale hoortoestellen bijvoorbeeld. „Spraak verstaan is een kwestie van tuning, de juiste frequentie van hoge en lage tonen vinden. In het slakkenhuis vallen de trilhaartjes die wapperen bij de hoge tonen als eersten uit. Als je het geluid harder zet, wordt het niet beter, de geluidsver vorming blijft. Het gehoorap paraat moet de ruis onder drukken en de spraak onder scheiden. Dat gebeurt door een klein computertje van zo'n vijf millimeter doorsnee, techniek die komt uit de ruimtevaart." Nieuw is ook het draadloze mi crofoontje, dat in verbinding staat met een gehoorapparaat. „Helaas vergoedt de verzeke ring alleen de conventionele, akoestische apparatuur, niet die dure computergestuurde apparaatjes. Dit kost een paar duizend gulden, dus ik ver wacht dat dit vooral nuttig is voor mensen die in hun be roep vaak in grote gezelschap pen verkeren. Op een vergade ring, tijdens een rondleiding of een receptie vraag je de spreker het microfoontje te hanteren. Op verzoek van de fabrikant hebben wij dat bij ongeveer twintig patiënten uitgetest en het werkt goed." Nederland telt twintigduizend doven en een a anderhalf mil joen slechthorenden. De Laat maakt zich vooral zorgen over gehoorverlies bij jongeren, vaak het gevolg van harde mu ziek in de disco of op de walk man. „Dat gehoorverlies is soms nog dramatischer dan bij ouderen, want alleen de hoge re frequenties gaan verloren. Dat steile gehoorverlies maakt het bijvoorbeeld moeilijk om iemand te verstaan in geroeze moes. Bij ouderen gaat het ver lies doorgaans geleidelijker, waardoor een gehoorapparaat vaak beter werkt. Gehoorbeschadiging neemt toe, zo blijkt uit onderzoek van TNO. „Per jaar krijgen 26.000 jongeren problemen", aldus De Laat. „Harde muziek op je walkman is niet erg, maar doe het met mate en als je een keer last krijgt, doe het dan de vol gende keer niet meer. Als je merkt dat je oren gaan toete ren, is het eigenlijk al te laat. Het begint met oorsuizen of een fluittoon na een avondje stappen en pas later blijkt dat je een gehoorbeschadiging hebt opgelopen. We moeten blijven waarschuwen." De Laat pleit ervoor dat men sen bij enige twijfel hun gehoor laten testen. „Je zou ook eisen kunnen stellen aan disco's, dat ze net als fabrieken maatrege len moeten nemen als het ge luid boven de 85 decibel komt bijvoorbeeld. Dan moet je oordoppen in. Maar ik weet niet of dat goed is. Van auto mobilisten mag je eisen dat ze een gordel dragen, anders zijn ze een gevaar op de weg. Maar je mag blijkbaar wel je eigen gezondheid in gevaar bren gen." Het hoogtepunt van de dag is echter toch de sessie bij para gnoste Leny. „Het is wel span nend om te horen, wat zo ie mand voor je ziet in de toe komst. We hebben toch alle maal een aura, tenslotte, en ik wil wel weten hoe die er bij mij uitziet." De paragnoste komt over als een normaal persoon. „En dat is ze natuurlijk ook! Ze heeft alleen een gave. Een gla zen bol? Nee joh, dat is hartstik ke uit de tijd." Eindelijk overzichtelijk HYPOTHEKEN iel Paul Planjer 071 516 24 62 WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl MEERBURG Kinderen in de leeftijd van 6 t/m 12 jaar die willen le ren jongleren kunnen vanaf donderdag in buurthuis Matilo, Zaan- straat 126, kennismaken met de diverse onderdelen hiervan. Het gaat om gooien met drie, vier of vijf ballen, kegels, ringen of stui terballen. Een jongleur vertelt ook wat cascade, klauwworp, multi plex of pofpof is. De lessen worden gegeven van 16 tot 17 uur. Voor acht lessen zijn de kosten 65 gulden. Informatie: telefoon 5412515. PROFESSORENWUK De Vereniging Vrienden van het Polderpark Cronesteyn verzorgt vrijdag, in het teken van de week van de duis ternis, een excursie in polderpark Cronesteyn. Aan alles wat in de natuur met duisternis samenhangt wordt aandacht besteed, bij helder weer ook aan de sterren. De excursie duurt ongeveer 1,5 uur, begint om 20.30 uur op de hoek Kanaalweg en Melchior Treublaan en deelname is gratis. BURGEMEESTERWIJK Bij 'De Zonneboom' beginnen in september enkele cursussen. Op woensdag van 19.30 tot 22 uur een cursus ei gen meubelen ontwerpen en maken. Kosten 440 gulden exclusief materiaal. 'Tussen figuratief en abstract' is een schildercursus met Agnes van Gent. Deze cursus wordt op dinsdag gegeven van 9.45 tot 11.45 uur en kost 395 gulden. Joost Poel verzorgt een cursus boetseren op donderdag van 10 tot 12 uur. Kosten 395 gulden in clusief materiaal. Op vrijdag van 10 tot 12 uur leert Jana Hogen- doorn-Loose 'de Egyptenaar in je zelf kennen'. Informatie bij het opleidingscentrum aan De Laat de Kanterstraat 5, telefoon 5123137. VREEWIJK De activiteitenbegeleiding van het zorgcentrum voor ouderen 'Groenhoven' aan de Witte Rozenstraat 21, is op zoek naar spullen voor de rommelmarkt. In goede staat verkerend ma teriaal kan morgen van 10 tot 11 uur, maar ook op enkele andere dagen worden ingeleverd. De opbrengst komt weer geheel ten goede aan de bewoners. Nadere inlichtingen worden gegeven door Paula Petri, telefoon 5120745. MEERBURG Bij verschillende computercursussen op vrijdag in buurthuis Matilo zijn nog enkele plaatsen vrij. Er zijn cursussen voor kinderen, beginners en ook voor internet. Informatie bij het buurthuis, Zaanstraat 126, telefoon 5412515. DE CAMP In het nieuwe seizoen verzorgt K&O een cursus hoeden maken. Vanaf 25 september brengt Martina Smit-Rihova van hoe- denatelier Capita Selecta in acht lessen de basistechniek van het maken van dameshoeden bij. K&O is te vinden aan de Oude Vest 45. Leidsch Dagblad ANNO 1899 Vrijdag 15 September BINNENLAND - Wordt dit nu niet te veel? Theologische studenten te Leiden hebben een 'smeekbede' gericht aan koningin Victoria, vragende om den vrede met Transvaal te bewaren. Ons volk heeft ook al een adres gericht aan het Engelsche volk, het Nederlandsch Comité voor Transvaal, sprekende 'uit naam van duizenden zijner landgenooten' een adres aan koningin Victoria; de Vrouwenbond voor Internationale Ontwapening aan koningin Victoria en ook aan het Engelsche volk; op de groote vergaderingen, te Rotterdam en elders ge houden, is in moties een beroep gedaan op het En gelsche volk; het Nederlandsche Onderwijzers ge nootschap heeft de zustervereeniging in Engeland met hetzelfde doel aangeschreven. En daarmede is nog niet alles genoemd. Is het dan niet overbodig, dat de Leidsche studen ten in de theologie zich ook al tot de koningin van Engeland wenden? Zonder van den ernst van hun bedoelingen iets af te willen doen, vragen wij ons af of zij nu werkelijk meenen nog eenige invloed te kunnen oefenen, dien de vorige adressen niet gehad hebben? ANNO 1974 LEIDEN - Boerenoptocht in de Leidse Breestraat. De demonstranten deelden gratis produkten aan de om standers uit. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Maandag 16 september LEIDEN - „Uilen komen, uilen gaan, maar de boer die blijft bestaan". Hier rust een boer. hij verdiende geen moer". „Minister Van der Stee, wij willen niet in de W.W.". „Progressief, andermans dief". Voor zien van spandoeken met dergelijke opschriften trok een lange stoet van tractoren met aanhangwagen en personenauto's vanmorgen door de binnenstad van Leiden. Boeren en tuinders demonstreerden weer en deelden hun produkten aan omstanders uit: bossen bloemen, bekertjes melk, appels enz. Op een goed moment vermengden boeren en deelnemers van het 'Spel zonder Grenzen', die vanmorgen op het stad huis werden ontvangen, zich in één tientallen me ters lange optocht. En zo kon het gebeuren dat tv- verslaggever Barend Barendse op een boerenkar be landde. De demonstratietocht begon op de Willem de Zwijgerlaan en maakte om half een halt op het Stadhuisplein, waar de deelnemers van het 'Spel' produkten van de boeren in ontvangst konden ne men. Eerder waren de demonstranten al aan de voor zijde van het stadhuis in de Breestraat langs getrok ken. Een paar boeren gooiden via het bordes appels naar binnen. BARCELONA - Op zijn 23ste verjaardag is Johan Neeskens hartstochtelijk toegejuicht door honderd duizend enthousiaste Catalanen. Neeskens speelde de eerste competitiewedstrijd in Barcelona en hij had bij het publiek wat goed te maken, want in de kranten waren de afgelopen week verschillende arti kelen verschenen, waarin Neeskens als een der oor zaken voor de nederlaag tegen Rio Sociedad van de vorige week aangewezen. "Neeskens kan zich niet aan het elftal aanpassen", heette het. Op zijn ver jaardag had Nees dus iets goed te maken. Hij ver scheen dan ook uiterst geconcentreerd in het veld. Negentig minuten later brachten honderdduizend supporters hem staande een applaus. Nees had tot twee keer toe een penalty benut en was de ziel ge weest van het sterke Barcelona dat zijn tegenstander Malaga met 5-0 vernederde. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque {j£ccn overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te si 1 "-'even, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betali de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie v>

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15