Oecumenisch forum richt zich op pinksterkerk!* f Geloof Samenleving Kerken klem bij restauratie Kinderen van één Vader Bisschopp naar Ron voor gespi h; over abor woensdag 15 september 1999 en; REDACTIE AAD RIETVELD. C VANDAAG j C In de loop van de geschiedenis hebben veel I 0 vrouwen zichzelf uitgehongerd om, naar eigen SEP zeggen, hun intense liefde voor God gestalte te geven. Dat maakte doorgaans veel indruk op hun omgeving. In de vijftiende eeuw, de tijd dat Catharina van Genua leefde, werd al snel gedacht dat men met een heilige van doen had. Tegenwoordig denken de mensen eerder aan een eetstoornis. Maar toentertijd had nog nie mand gehoord van anorexia en was het leven gedrenkt in religie. Catharina schiep met haar langdurige vasten - ze at tijdenlang niets anders dan één hostie per dag - een sa crale sfeer rond haar persoon. Dat werd versterkt door haar visioenen over de lijdende Christus, en haai' werk ten behoeve van de armen en zieken in haar woonplaats Ge nua. Op 15 september 1510 stierf zij op 63-jarige leeftijd. Eerste vrouwelijk priester utrecht Grete Verhey-de Jager wordt zaterdag de eerste vrou welijke priester van de Oud-Katholieke Kerk van Nederland. De 47-jarige diaken, nu nog belast met de zorg over de parochies Oudewater en Schoonhoven, wordt die dag in de kathedrale kerk van Utrecht, gewijd door aartsbisschop mgr. A. Glazema- ker. De oud-katholieke kerken in Duitsland en Oostenrijk wijd den al eerder vrouwen tot bisschop. In Nederland besloot de synode op 31 oktober vorig jaar de vrouw tot het ambt toe te la ten. Grete Verhey is getrouwd en moeder van vier kinderen. Zij is naast haar kerkelijk werk ook werkzaam als geestelijk verzorg ster in het ziekenhuis Hoo-Noord in Blaricum. 'Doodscultuur in Nederland' den haag Abortus na de 24e week, euthanasie voor psychiatri sche patiënten, kinderen die over hun eigen leven kunnen be slissen. Recente wetsvoorstellen op het gebied van abortus en euthanasie getuigen van een 'ongebreidelde doodsdrift', vindt de rooms-katholieke stichting Recht Zonder Onderscheid. „Gaat Nederland ten onder aan een doodscultuur die in de hele wereld haar weerga niet kent?" vraagt hulpbisschop De Jong van Roermond zich af in een folder van die stichting. Volgens De Jong werkt de regering op grond van politieke of financiële motieven en onder druk van allerlei groepen aan wetten die een beschaafd land onwaardig zijn. In plaats van de mogelijkheden voor euthanasie te verruimen, moet de regering investeren in medische zorg om het lijden te verlichten, vindt De Jong. In Ne derland loopt deze zogeheten palliatieve zorg volgens de hulp bisschop ver achter bij omringende landen. Schroder eert joodse leider frankfurt Ignatz Bubis, de in augustus overleden Duitse jood se leider, was een „morele instantie en een pleitbezorger van minderheden en vervolgden". Hij heeft bijgedragen aan een nieuw 'moreel fundament', dat de terugkeer van Duitsland in de volkerengemeenschap na de nazi-barbarij mogelijk maakte. Dat zei bondskanselier Gerhard Schroder gisteren tijdens een rouwplechtigheid ter nagedachtenis van Bubis. Ongeveer 1100 mensen woonden de plechtigheid in de Westendsynagoge in Frankfurt bij. Bubis, die op 13 augustus op 72-jarige leeftijd in Frankfurt overleed, is volgens zijn uitdrukkelijke wens in Israël begraven. Hij vreesde dat zijn graf in Duitsland zou worden ge schonden. Maar in Tel Aviv besmeurde een Israëlische kunste naar Bubis' graf binnen een dag na diens begrafenis met zwarte verf. Hij wilde de vermeende slechtheid van de joodse leider aan de kaak stellen. Wereldraad geschokt geneve/rome De Wereldraad van Kerken heeft geschokt gerea geerd op de dood van de secretaris-generaal van de Christelijke Kerk in Oost-Timor. Volgens de Indonesische Raad van Kerken (PGI) werd ds. Francisco de Vasconcelos vrijdag door pro-Indo nesische milities doodgeschoten. De Vasconcelos was op weg van de hoofdstad Dili naar Baucau. Hij zocht een veilig heenko men na meermalen met de dood te zijn bedreigd. Dwain Epps van de Wereldraad prees De Vasconcelos als een moedige kerk leider, die ervoor koos bij de leden van zijn kerk te blijven. Ook twee vooraanstaande rooms-katholieke priesters zijn het slacht offer geworden van de gewelddadigheden van de afgelopen da gen. Het Vaticaanse persbureau Fides schat dat het aantal reli gieuzen in Oost-Timor sinds het begin van de onlusten is gehal veerd. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Akkerwoude-Mur- merwoude, E. Kolkertte Hendrik- Ido-Ambacht; te Houten, H. Zweistra te Leerbroek; te Oost- Souburg (SoW), A.R. van der Deijl te Burgh, die dit beroep heeft aangenomen; te Vleuten, J. Plante te Vianen. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Lisse, H.C. Mijn- ders te Zwolle. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Terneuzen, J J. Ta- nis te Middelburg-Centrum. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEEN TEN Aangenomen: naar Eindhoven, W.H, Munters te Harlingen. geneve anp De voorbereiders van een forum van christelijke kerken en oecumenische organisaties beleggen in september 2000 een bijeenkomst met verte genwoordigers van de evangelische en pinkster kerken. Ze willen daarmee de belangstelling van die kerken voor zo'n oecumenisch forum peilen. Het forum moet een los samenwerkingsver band worden van oecumenische organisaties als de Wereldraad van Kerken en kerken die daarvan geen lid zijn, zoals de Rooms-Katholieke Kerk en de pinksterkerken. Een zogeheten voortgangs commissie is sinds vorig jaar met de uitwerking van het idee bezig. In de commissie zitten vertegenwoordigers van de RK-Kerk, de pinksterkerken en van lidkerken van de Wereldraad als de Anglicaanse Kerk en de Russisch-Orthodoxe Kerk. Het centraal comité van de Wereldraad gaf vrijdag zijn zegen aan het werk van de commissie. Het comité benadrukte tegelijkertijd dat het forum geen alternatief voor of vervanging van de Wereldraad moet worden. Na de lancering van het idee werd gevreesd dat vooral de orthodoxe kerken, die de band tussen de lidkerken in de Wereldraad vaak te benau wend vinden, een meer vrijblijvend oecumenisch forum zouden verkiezen boven hun lidmaat schap van de Wereldraad. Volgens monseigneur John Radano, waarne mer namens de pauselijke raad voor de bi ring van de eenheid van de christenen, m forum niet met de Wereldraad van Keii f eenzelvigd worden. Dat zou de pinkster die zich in het verleden vaak tegen de oec I sche beweging hebben afgezet, kopschu nen maken. „En het doel van het forum om kerken bij de oecumenische bewegin trekken die daar voorheen nog niet be waren." groningen anp Minder subsidies, hogere kos ten: restauratie van kerkgebou wen wordt steeds moeilijker. Bovendien is het subsidiebeleid van de rijksoverheid veel min der effectief dan het lijkt. De subsidies gaan vooral naar pro jecten die zonder overheids steun waarschijnlijk ook wel van de grond waren gekomen. Dat concludeert de Weten schapswinkel Economie van de Rijksuniversiteit Groningen. Volgens de onderzoekers zullen de lasten voor de Nederlandse kerken in 2003 49 miljoen gul den hoger zijn dan in 1996. Dat komt doordat de subsidies met 28 miljoen afnemen tot 24 mil joen gulden en de kosten, on der meer door strengere regels, met 21 miljoen oplopen. De spoeling wordt bovendien dun ner, doordat er tot 2003 onge veer 18.000 monumenten bijko men. De vermindering van de sub sidies komt door een nieuwe systematiek, die het Rijk in 1997 doorvoerde. Sindsdien is het beschikbare budget in drieën verdeeld. De helft gaat naar woonhuizen en boerderijen, 30 procent naar kerkgebouwen en 20 procent naar overige monu menten. Dat betekende voor de kerken een forse aderlating. Tot 1997 ontvingen zij nog 60 pro cent van het budget. De onderzoekers hekelen het multiplier-effect dat voor het Rijk een belangrijk criterium is bij het vaststellen van subsidies. Dat houdt in dat het Rijk guller wordt naarmate de eigenaar van een monument zelf diep in de buidel tast. De onderzoekers menen dat kapitaalkrachtige burgers, bedrijven en instanties zo het meeste profijt hebben van de subsidies, en dat het overheidsgeld gaat naar projec ten die zonder steun ook wel van de grond zouden komen. Veel kerkbesturen zitten door de ontkerkelijking krap bij kas. De regels voor het onderhoud van gebouwen worden steeds strenger. Door de Arbo-wetge- ving kunnen veel restauratie- klussen niet door vrijwilligers worden opgeknapt. De ecotax maakt het verwarmen van kerk gebouwen extra duur. De zware eisen aan brandveiligheid zijn in oude kerken nauwelijks toe pasbaar. Ook blijkt het vaak moeilijk om een nooduitgang aan te leggen zonder het monu mentale karakter van een kerk gebouw aan te tasten. Een groot struikelblok is verder het vinden van een economisch le vensvatbare bestemming voor een gebouw, dat niet meer als kerk dienst doet. Ik wil graag vertellen hoe God de aarde heeft gemaakt. God heeft ons gemaakt en de hemel en de sterren. En de dieren, want dat hoort bij de natuur. Ik ben blij dat Hij de dieren heeft gemaakt, want ik hou van dieren. Het is ook leuk dat God de men sen heeft gemaakt, anders zouden wij niet leven en had je niks leuks te doen. Daar moet ik vaak aan denken als ik 's nachts in m'n bed lig. Als ik hier niet was, had ik dit allemaal niet meegemaakt. Dat vind ik raar. Ik vind het wel goed van God dat Hij alle mensen heeft gemaakt, want nu weet Hij van te voren of het een jongetje of een meisje wordt en wat voor ziektes ze krijgen. En Hij weet ook wanneer ie mand dood gaat. Als God dat niet wist, zou Hij niet zo goed kun nen helpen. Bidden vind ik ook wel leuk. Heel vaak vergeet ik dingen, maar dan ga ik gewoon 's nachts even bidden. Dan vraag ik aan God of Daniëlle Bouterse (10 jaar, afkomstig uit Lisse) vertelt over haar geloof de mensen in Kosovo fijn mogen leven. Ik heb ook eens een keer in de laant gelezen dat er een meneer onder een vrachtwagen was gekomen. Dat vond ik zielig, dus daar heb ik ook voor gebeden. Of ik bid voor een mevrouw die onder de trein is ge sprongen. Dat vond ik zielig voor haar kinderen. Ik vraag ook of God mij wil hel pen, want ik heb astma. Soms helpt het als je bidt. Maar ik heb het nog niet zo vaak meegemaakt. Net hoorde ik bij de kindernevendienst dat er heel veel won deren zijn gebeurd. Heel gek. Ik heb nog nooit een wonder mee gemaakt. Ik bid 's avonds als ik in mijn bed lig. Eerst heb ik het licht nog aan. Dan ga ik een boekje lezen of opruimen, want er ligt vaak rommel op m'n bed. Dan doe ik het licht uit, mijn raampje en mijn rolgordijn open en ga naar de sterren zitten kijken. Of gewoon naar de blauwe lucht. Dat vind ik altijd gezel- lig. Dan lijkt het net of je God op een wolk ziet zitten. bonn/berlijn/fulda dpa „v\ tvai Een moeizaam bereik tuscompromis van de bisschoppen staat v in Rome opnieuw ter i sie. Bisschop Karl Leh "L hoofd van de Duitsaas Kerk, en drie Duitse k< 'P len zijn bij paus Jol Paulus II ontboden. Kardinaal Joachim ner, aartsbisschop vai len, geldt als initiatie! van de ontmoeting, maakt de voorstande het compromis on Mét de uiterst consei zien, dat de RK-Kerk overheidssysteem vj viesbureau's voor ong zwangere vrouwen si paus zou wel eens ai L kant kunnen staan. De bisschoppen b in juni, op verzoek paus, een beperken toe te voegen aan del ringen die de 270 kaq adviesbureau's kuniJ strekken. Het docunJ vanaf 1 oktober niej gebruikt worden vooi ten plegen van een De ministeries van Ju de Duitse deelstaten^, de nieuwe verklarinj middels goedgekeurd Dyba onthield zich ge bisschop van stei^E Anderzijds dreigde b Franz Kamphaus va Kees v< burg met aftreden paus het compromis Lehmann, voorzitter bisschoppenconferi meende eind juni dat het Vaticaan gaat. Maar dat de van Mainz nu naai moet voedt de twijfel de vijfde keer dat voor gesprekken zelfde onderwerp Vaticaan moet. Lehmanns reis zijn behalve Meisni en I er lar h< dinalen Wetter en Ste liver: De laatste geldt als vi ïidse der van het comproi icht wijl Wetter het verde an ei acht. Het bezoek aa 1 dwa komt vijf dagen vooi L Elk j aars vergadering Duitse bisschoppe rentie. Daar staat meer de verkiezing i de on nieuw bestuur op de k en t Lehmann heeft zich mogi over een nieuwe 1 ;oed I tuur uitgelaten. t te bi geluii :njaa /oord WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Zweden: Rustig en zonnig weer, lokaal kans op mist. Donderdag in het midden meer bewolking en kans op een bui. Kouder met maxima van 12 graden in het noorden tot een graad of 17 in het zuiden. Denemarken: Zonnig en meest droog. Nu en dan in het westen meer wolken. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 18 graden op donder dag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Eerst vooral in het oosten van Engeland regen- en onweersbui en, later vooral in Ierland en het westen van Schotland, plaatse lijk met flink wat neerslag. Woensdag boven Ierland een ste vige zuidwestenwind. Middag- temperatuur van 15 graden in West-Schotland tot 20 graden bij Londen. België en Luxemburg: In het oosten geregeld zon en warm met maxima rond 27 gra den. Naar het westen toe meer bewolking en koeler met maxima rond 22 graden. Verder overal kans op enkele regen- en on weersbuien. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt met ook hier en daar zon en enkele regen- of onweersbuien, in het zuidoosten mogelijk met veel neerslag. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van slechts 18 graden langs het Kanaal tot ruim 25 in het oosten, later in het oosten maxima iets lager. Portugal: Perioden met zon en vooral langs de noordwestkust wolkenvelden en donderdag kans op wat regen. Middagtemperatuur uiteenlo pend van een graad of 19 in het noordwesten langs de kust tot rond de 28 in het binnenland. Spanje: In het noordoosten eerst nog meer bewolking en enkele fikse onweersbuien. Verder zonnig en droog. Donderdag vanuit het noordwesten meer wolken en kans op regen. Middagtempera tuur aan zee uiteenlopend van 18 graden langs de Golf van Bis kaje tot 31 graden of warmer in Andalusie. Zuid-Frankrijk: Hier en daar zon, dan weer wol ken en enkele regen- of onweers buien. In het zuidoosten plaatse lijk met flink veel neerslag. Maxi ma uiteenlopend van 21 langs de Atlantische Oceaan tot 27 graden langs de Middellandse Zeekust. Mallorca en Ibiza: Eerst nog veel wolken en enkele (onweers)buien. Geleidelijk van het westen uit flink veel zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 28 graden, ftalië: Eerst alleen in het noorden sta pelwolken. Later vanuit het wes ten meer bewolking en enkele flinke regen- of onweersbuien, plaatselijk met flink veel neer slag. Middagtemperatuur tussen de 24 graden in het noorden en 30 graden in de omgeving van Rome. Corsica en Sardinië: Eerst nog zonnig en droog. Van uit het westen meer wolken en enkele flinke regen- of onweers buien, mogelijk met veel neer slag. Maxima rond 26 graden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon en droog. Later op donderdag vanuit het westen meer wolken. Maxima op de stranden rond 27 graden, landinwaarts 30. Turkije en Cyprus: Landinwaarts en langs de Zwarte Zee eerst nog wolken en kans op een regen- of onweersbui. Verder zonnig en droog. Middagtempe ratuur tussen 23 en 28 graden. Duitsland: Zonnig, met in de nanacht en ochtend mogelijk mist. Donder dag in het zuidwesten meer be wolking en kans op enkele (pitti- ge)regen- of onweersbuien. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 28 graden in het zuidwesten tot 22 graden in het noordoos ten. Donderdag in het zuiden en kele graden lager. Zwitserland: Eerst nog overal zonnig en droog. Geleidelijk vanuit het zuidwes ten meer bewolking en enkele flinke regen- of onweersbuien, plaatselijk met veel neerslag. Maxima eerst rond 26 graden, donderdag met 22 graden een stuk minder warm. Oostenrijk: Eerst zonnig, warm en droog. Donderdag vanuit het westen meer wolken en enkele regen- of onweersbuien. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.16 Zon onder 19.53 Maan op 14.04 Maan onder23.08 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.30 20.46 08.03 20.19 Laag 04.30» 16.35 04.11 16.16 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) bewolkt s onweer V warmtefront regen sneeuw koufront miü opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: diet Totc ïsulai 'ij bal den. 1 borer szorg 9 iekbi dsert chijnl Een 8.30 y'sin TELEFAX Advertenties 071- 532 3 503 n t Familieberichten: 023- 531/ 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie' 071- 53159! ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 071- 5356230 RUBRIEKSADVERTENf-t Maandag t/m vrijdag v; 071- 5143 545 ABONNEMENTEI|100jl bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van h abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PERK$rverlii Voor abonnementen die per postl worden verzonden geldt ei n portokosten per verschijndag briest LEIDSCH DAGBLAD OP CAS! kkjng Voor mensen die moeilijk lezer gcL,,,, Knhhan r\4 hlinW „in lr\4 nart afï hebben of blind zijn (of leeshandicap hebben), is een sa van het regionale Dagblad op geluidscassette bes informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lect. K wêêêêêêêêêêêêm N H U I Z Warschau onbewolkt Wenen onbewolkt Zurich licht bew. Bangkok licht bew. Buenos Aires onbewolkt Casablanca onbewolkt Johannesburg onbewolkt Los Angeles zwaar bew 11 2 00 25 12 00 27 12 00 34 26 0.0 18 10 0.0 25 16 0.0 24 8 0.0 19 17 0.0 Vancouver onbewolkt n 1 29 24 0.0 25 19 0.0 31 23 0.0 34 27 0.6 22 11 2.0 34 23 0.1 22 11 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 astste geluit uitze oontj zak! gem< Lijkje Audic *et LU de 0 kenhi ind k

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14