eiden Regio )66 trekt an CDA- ortefeuille 'Wil het echte CDA nu opstaan?' Burgemeester Postma gedotterd in LUMC Bejaarde Leidse populier populair in diergaarde Blijdorp MISDAG 15 SEPTEMBER 1999 yim wegman, 071-5356414. plv -chef annet van aarsen. 071-52 Vervolg van voorpagina rdA is de enige partij binnen de coalitie die wil na- ;n over een college zonder het CDA. D66 kan zich oorstellen dat de christen-democraten straks een ire portefeuille krijgen, maar wil geen afscheid ne- En Groenlinks wil zo snel mogelijk 'weer normaal et werk'. De kandidaat-wethouder van het CDA, W. beseft hij door het opstappen van Breedveld min- vertellen krijgt in het college, maar hij wil toch een g wagen. robbert minkhorst Verwijdering in beeld. Dissident R. Breedveld (links) en CDA- fractievoorzitter M. de Jonge. FOTO TACO VAN DER EB oman it nu eenmaal geen gro- jnd opzetten dan je ge waar kunt maken, k denk dat er ook met einere fractie nog wel blijft om iets van onze te realiseren. Ook met ieën houden we een ire meerderheid over. We er alles aan doen om de tvbaarheid, geloofwaar- en solidariteit te ver- verklaarde Bleijie van fractievoorzitter R. Hil- zegt dat hij de komen- :k, waarschijnlijk zater- lag met zijn fractie aten over de vraag of er voldoende vertrouwen net het CDA verder te ij is geschrokken van de keling binnen het CDA lopen dagen, en vooral "itsing van Breed- ïnen de partij. „Met een één of twee zetels klei- lebben we ook nog wel lerderheid in de raad. crapper, maar nog wel de. Aan de andere kant e afvragen of het CDA, ik na de gebeurtenissen ifgelopen dag voldoen de gezag en uitstraling heeft om de klus met het college te kla ren", meent Hülebrand. Het vertrek van Breedveld is voor D66-leider O. Welling aan leiding om met de andere par tijen te gaan overleggen over een kleinere portefeuille voor het CDA Hij ziet geen reden om te praten over een coalitie zonder het CDA Het probleem lag niet bij de partij, maar bij Kruijt, vindt Welling. Met een kleiner zetelaantal zou de nieu we CDA-wethouder minder ta ken moeten kunnen krijgen, oppert hij, 'want dat geeft beter de verhoudingen in de coalitie weer'. Fractievoorzitter S. ter Harm- sel van Groenlinks voelt uiterst weinig voor een andere samen stelling van de coalitie. De sa menwerking met de christen democraten kan wat haar be treft gewoon worden voortge zet. Hillebrands twijfel over het gezag en de uitstraling van een kleiner CDA, want zonder Breedveld, deelt Ter Harmsel niet. „Je houdt een stabielere partij over zonder Breedveld." De steun van Ter Harmsel en Welling zal CDA-fractievoorzit- ter M. de Jonge deugd doen, want zij laat weten dat het 'erg jammer zou zijn' wanneer aan de samenwerking een einde komt. „We hebben de vorige periode al een coalitie gevormd, waarin we vruchtbaar hebben samengewerkt. Kwa partijpro gramma's en uitgangspunten vormen we ook nu met elkaar LEIDEN RUUD SEP VERVOLG VAN VOORPAGINA „Ik zou bijna willen vragen: wil het echte CDA nu opstaan?" WD-fractieleider M. Schultz vraagt het zich hardop af wanneer zij in de gemeenteraad de verwarrende po sitie probeert te schetsen waarin de Leidse christen-democraten zijn beland. R. Breed veld bedenkt zich geen moment en staat op, tot verbazing van de andere aanwezi gen. Maar de boodschap is duidelijk: Breedveld mag dan gisteren uit de fractie zijn gezet, hij ziet zichzelf als de ware verte genwoordiger van het christen-democra tisch erfgoed. Eerder op de avond heeft fractievoorzit ter M. de Jonge uitgelegd waarom Breed veld geen deel meer uitmaakt van de CDA- fractie: Hij heeft zich niet willen verzoenen met de uitspraak van de meerderheid van de leden dat het CDA: de partij wil zonder verdere mitsen en maren met W. Bleijie als nieuwe wethouder in het college blijven. „Dat heeft ertoe geleid dat hij zich buiten de fractie heeft geplaatst. Hij maakt geen deel meer uit van de CDA-fractie", aldus De Jonge. Voor Breedveld was het 'onaanvaardbaar dat de coalitie op deze wijze doorgaat zon der harde voorwaarden en afspraken voor af. Naar zijn overtuiging gooit de fractie door deze toeschietelijke houding opnieuw een fractiegenoot voor de leeuwen. En daaraan wil Breedveld niet meewerken. ,Ik wil en kan het ook niet tot mijn verant woordelijkheden nemen een nieuwe man van het CDA hieraan bloot te stellen", al dus het inmiddels oud-CDA-raadslid. Breedveld gaf al eerder aan dat hij het niet eens is met de lijn die de afgelopen weken door fractieleider De Jonge is ge volgd. Hij meent dat de fractie wethouder Kruijt nooit had mogen laten vallen. Het CDA was als het aan hem lag uit de coalitie gestapt nadat de andere partijen het ver trouwen in Kruijt hadden opgezegd. Onvrede Zijn onvrede met de koers van de fractie had overigens volgens Breedveld niet tot een breuk met de fractie hoeven leiden. Hij was zelf niet van plan om uit de fractie te stappen, al eiste hij wel de ruimte om zijn eigen geluid te laten horen. „Ik had ge hoopt dat ze me zouden toestaan een vol ledig ander standpunt te mogen verwoor den', vertelt hij. Maar ja, zo heeft het niet mogen zijn. De Jonge is duidelijk niet blij is met de manier waarop het meningsverschil met Breedveld nu is geëscaleerd. Zij wijst erop dat Breedveld aanvankelijk helemaal niet van plan was om in z'n eentje verder te gaan. Al gauw nadat bekend was geworden dat het vertrouwen van andere partijen in Kruijt was verdwenen, kondigde Breedveld aan dat hij uit de raad zou stappen. „Hij is later pas op dat standpunt teruggekomen. Dat maakt het alleen maar nog gecompli ceerder", klaagt De Jonge, die beseft dat ze door het optreden van Breedveld weer een stap dichter bij de oppositiebankjes is ko men te zitten. De ex-CDA'er wekt ondertussen de in druk dat er met het afscheid van de fractie een loden last van zijn schouders is geval len. Nu hij geen deel meer uitmaakt van de CDA-fractie komt ook bij hem de kritiek los. Op de fractievoorzitter: „Wie moet nu het christen-democratisch erfgoed gaan verdedigen. Marjan de Jonge? Die heeft in wezen net haar wethouder opgeofferd." Maar hij heeft ook geen goed woord over voor het college van burgemeester en wet houders. „Door de wijze waarop het Leidse bestuur wel of niet met elkaar samenwerkt, door onduidelijke afspraken en miscom municatie, raken wij zulke goeie mensen als Van Bochove en Kruijt kwijt." Binnen het CDA is zijn rol op dit mo ment uitgespeeld, concludeert Breedveld. Maar hoe wil hij van nu af aan iets zien te bereiken vanuit zijn nieuw verworven posi tie van eenmansfractie? „Dat weet ik niet. Daar heb ik nog niet diep over nagedacht." dap )or M. Schultz, de fractievoorzit ter van de WD, ergert zich enorm aan de gang van zaken. „Ik begrijp niet dat het college met droge ogen vol kan houden dat we hier slechts te maken hebben met een wethouders crisis. Het college is ongeloof waardig als het niet erkent dat we in Leiden een collegecrisis hebben." Burgemeester Postma heeft gisteren in het LUMC een dotterbe handeling ondergaan. Daartoe was hij maandag in het ziekenhuis opgenomen. Postma is vandaag weer verder gegaan met zijn herstelprogram ma in het Haagse Bronovoziekenhuis. Volgens gemeentewoordvoerder J. Maat voelt de Leidse burge meester zich goed. „Hij is vanmorgen alweer naar het Bronovo vertrokken. Zijn vorderingen in het herstel moeten uitwijzen wan neer hij zijn werk weer kan hervatten. Daar is nu geen zinnig woord over te zeggen." De dotterbehandeling bleek nodig, tijdens nader onderzoek dat Postma vorige week onderging. Bij het dotteren wordt verstop ping in een bloedvat opgelost door een ballonnetje in het bloed vat in te brengen. Volgens een woordvoerster van het LUMC komt deze behandeling veel voor en is het 'niet gecompliceerd'. Postma werd tijdens zijn vakantie in juli tien dagen met hart problemen in een Frans ziekenhuis opgenomen. Hij bleek een hartinfarct te hebben gehad. oom inpakken? Wat is du bijzonder aan? Een v, zoals die kunstenaar at is pas bijzonder." De merker van Bas Neon clame heeft weinig trek naar eigen zeggen geen i uit te leggen waarom rijf gistermiddag een po- aan de Leidse Lorentzka- een soort rubber heeft ismeren. „Bel over een :ken maar terug." t kunnen we niet doen, ikele omwonenden zijn ust en willlen ook graag of go wat er aan de hand is. n is gebeld met de re- van de Blauwe Steen. We en op onderzoek uit te -orentzkade breken rond half twee twee mensen net de boel op. Het werk is klaar. Een witte laag (die eruit ziet als een uitgerekt stuk kauwgom) omklemt een stuk van de bast van de boom. Over twee dagen gaat het rubber er weer af, verduidelijkt een van de twee. Een klusje voor dier gaarde Blijdorp uit Rotterdam, dat graag een replica van de boom wil hebben. Gevaarlijk is het niet, vervolgt hij, dus de buurt hoeft zich niet langer zorgen te maken. Rubber is per slot van rekening een product van een boom. Voor details mogen we ons vervoegen bij de baas, op het kantoor van Bas Neon. Die kan, zoals gemeld, geen in formatie geven. Een telefoontje celijn: 305. www len in Kunt u den w bi) s kunt u AH-wï die dj staat I en tot! Een 'rubberboom' aan de Lorentzkade. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Ad van Kaarp en Eric-Jan Berenc met Foris Delemarre, voorlich ter bij Milieu en Beheer van de gemeente, biedt in zo'n geval altijd uitkomst. „Bas Neon vroeg ons of het een mal mocht maken van een karakteristieke boom. Ze gebruiken natuurla- tex, wat voor de boom geen schadelijk product is. Natuur lijk houden we wel scherp in de gaten wat de boom er zelf van vindt." Mocht de populier toch beschadigd raken, dan draait Bas Neon daar voor op, zegt Delemarre. De populier is karakteristiek vanwege zijn leeftijd, zijn grootte en de vorm. Hij is zo'n zeventig jaar oud en dat is een zeer respectabele leeftijd voor een populier. De stam is bij zonder dik, de wortels die al boven de grond beginnen, zijn erg fraai. „Het is een knappe, dat wil zeggen goeduitziende boom. Hij kan zeker nog wel even mee." Verschillende ge meenten in Nederland rekenen op een leeftijdsduur van twin tig tot vijftig jaar voor een po pulier. Leiden heeft in elk geval nog geen plannen om de boom FOTO HENK BOUWMAN aan de Lorentzkade te kappen. Rest de vraag: wat wil de Rot terdamse dierentuin met een replica van een boom uit Lei den? Een woordvoerder antwoordt: „We gebruiken geregeld afgiet sels, voor een natuurgetrouw beeld. De boom wordt een de corstuk tussen echte bomen en planten. De replica krijgt waar schijnlijk een plek in het Ocea- nium, het waterwerelddeel van Blijdorp dat volgend jaar wordt geopend." COMMENTAAR Nieuw college broodnodig De PvdA heeft gisteravond, onder de druk van de dagelijks ver slechterende politieke verhoudingen, het verstandige besluit ge nomen tot serieus beraad over de voortzetting van het nu zitten de college van burgemeester en wethouders. Het is het eerste publieke signaal, dat de grootste partij in de Leidse raad haar verantwo.ordelijkheid neemt voor de fouten die vorig jaar bij de collegevorming zijn gemaakt. Toen bezweken de sociaal-democraten voor de verleiding om na de verkiezingen door te gaan met een ongewijzigde ploeg. Aan dat besluit lagen niet zozeer kwalitatieve, als wel machtspolitieke motieven ten grondslag. De WD is immers om nauwelijks hout snijdende overwegingen buiten het college gehouden. Zo kon de PvdA de eerste viool spelen en bleven drie betrekkelijk onerva ren wethouders - Baaijens (PvdA), Kruijt (CDA) en Pechtold (D66) - binnenboord. Van dit drietal is Kruijt inmiddels met alle bijbeho rend lawaai vertrokken en blijkt de positie van Baaijens er niet beter op geworden. De val van Kruijt heeft een slepende crisis in het CDA blootge legd, die de partij eigenlijk ongeschikt maakt om verder te rege ren. Kandidaat-opvolger Bleijie heeft wél goede papieren. Maar nu de basis in de CDA-fractie is versmald door de uitstoting van Breedveld, moet Bleijie de wijste zijn en zijn partij adviseren de luwte van de oppositie op te zoeken. Het formatiewerk van vorige zomer moet worden overgedaan en daarbij moet de PvdA de hand ook in eigen boezem durven ste ken. Niet alleen de samenstelling van het college, maar ook de portefeuilleverdeling moet'op de schop. Dat heeft onvermijdelijk gevolgen voor het collegeprogramma, maar de marges in de lo kale politiek zijn ook weer niet zo breed, dat een andere ploeg een totaal ander beleid moet voeren. Zo'n operatie kan binnen enkele weken zijn beslag krijgen. Dat is een broodnodige inves tering in een college dat de stad in elk geval nog drie jaar en mis schien wel vier jaar moet besturen. Leidenaar verdacht van aanranding vorige week thuis met het ver haal dat ze in de buurt van het Joppepad waren aangesproken door een man. Die had hen daar onzedelijk betast. Ze kon den de politie een goed signale ment verschaffen. De zaak maakte nogal wat los op en rond de schoolpleinen in de Merenwijk. Maar vooralsnog zijn niet meer gevallen van aan randing bekend door dezelfde dader. AD VAN KAAM De politie heeft afgelopen don derdag een 52-jarige Leidenaar gearresteerd op verdenking van aanranding van twee meisjes in de leeftijd van 6 en 8 jaar. De man kon worden aangehouden nadat de ouders van de kinde ren aangifte hadden gedaan op het wijkbureau in de Meren- wijk. De twee meisjes kwamen 'Allochtonen betrekken bij vrijwilligerswerk' LEIDEN PETER GROENENDIJK Het is van groot belang, dat al lochtonen meer worden be trokken bij vrijwilligerswerk in Leiden. Zo kunnen zij beter in zicht krijgen in de Nederlandse samenleving, krijgen zij meer contacten en bereiken zij een betere positie op de arbeids markt. Dat zei wethouder Baaij ens gisteren in het stadhuis te gen de leden van de jury van de Co Verhoogprijs voor de Leidse vrijwilliger. De wethouder ont ving gisteren uit handen van juryvoorzitter W. Hettinga de nieuwe vrijwilligersbrochure, waarin Leidenaars wordt opge roepen om kandidaten voor te dragen voor de Co Verhoog prijs. De prijs is in 1993 in het leven geroepen om meer aan dacht te vragen voor vrijwilli gers en het belang van vrijwilli gerswerk. Om de prijs luister bij te zetten, is voor de winnaar nu een bronzen beeldje van de Leidse kunstenaar Piet de Boer beschikbaar gesteld. Nacht van Aadje Bijna een jaar geleden, op 10 oktober, vond in het Antonius- zalencentrum de zogenaamde Nacht van Aadje plaats. Het be trof hier een hommage aan Aad van Delft, de vroegere manager van landelijk bekende bands als The Shoes, Catapult en Boyz Wonder. De avond toen was een doorslaand succes en organisator Simon Platteel wil nu de herinnering daaraan le vend houden. Dit te meer om dat de man om wie het alle maal draaide in de tussentijd is overleden. Platteel is van zins om er een soort van documen taire over te maken. Zelf beschikt Platteel inmiddels over opnamen die die avond zijn gemaakt van de optredens van Catapult en Boyz Wonder. Van The Shoes heeft hij even wel niets op band staan. Maar hij weet voor honderd procent zeker dat er mensen zijn die de band van zanger Theo van Es op die bewuste avond hebben gefilmd. En hij hoopt nu dat deze amateur-cineasten con tact met hem opnemen, zodat hij de videoband kan kopiëren. De documentaire is immers niet compleet zonder The Shoes. „Ik wil het dan sowieso opsturen naar Aads broer in Canada. En misschien is er ook verder nog vraag naar. Nee, het is niet de bedoeling om er iets aan te verdienen. Het gaat er vooral om een stukje Leidse historie voor het nageslacht te bewaren." Wie over filmmateriaal van The Shoes beschikt kan zich mel den bij Simon Platteel, 071- 5120021/06-22340462. ROBBERT MINKHORST AD VAN KAAM Zander Leidenaars is de 3 October-Vereeniging ',^|f lawn' gcen echte Leidse vereniging. De vereniging streeft er naar dat zoveel mogelijk Leidenaars lid worden. Ik word tot wederopzegging lid van de 3 October-Vereeniging voor (minimaal 10 gulden)per jaar. Straat en nummer PostcodePlaats., DatumHandtekening Stuur deze coupon in een open envelop aan: secretariaat 3 October-Vereeniging, Antwoordnummer 10411, 2300 WB Leiden (u hoeft geen postzegel te plakken).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13