eiden Regio CDA-fractie verdeeld over koers Coalitie is tevreden met Bleijie ïlooi weer speelt openingsdag Leidato parten ®S,LEIDEN 'T HONK Verbazing alom over stap Kruijt T Leidató Grote voetstappen in het zand n Laatste offensief Stiel voor behoud hele Meelfabriek t13 SEPTEMBER 1999971 AAN. 071-5356414. PLV -CHEF ANNET VAN AARSEN, 071-5356436 uzie om kat van de buren Een 44-jarige bewoner van de Van 't Hoffstraat heeft ïgifte gedaan van mishandeling. Hij zou zijn 32-jarige buur- ji hebben geslagen. De ruzie tussen de buren ontstond naar ïieiding van een kat die in de tuin van de ander zat. Na een ordenwisseling daarover werd het pleit beslist door het uit en van enkele klappen. inloos geweld op Beestenmarkt )ENDe politie heeft zaterdagnacht twee Leidenaars (26) en i Fransman (20) aangehouden wegens openlijke geweldple- ig op de Beestenmarkt. Het drietal sloeg zonder reden in op n groepje Voorschotenaren dat even daarvoor een eetgele- iheid had bezocht en op een taxi wachtte. ugdige dieven opgepakt en Door oplettendheid van een buurtbewoner greep de po- in de nacht van zaterdag op zondag in de Buizerdhorst ;e jeugdige inbrekers (16 en 17 jaarin de kraag. De vrouw Drde rond 04.00 glasgerinkel bij de kapperszaak, keek naar iten en zag twee jongens wegrennen. De gewaarschuwde po- hield het tweetal staande bij de Ravenhorst. Het ging om jongen uit Leiden en om een uit Oegstgeest. De kassa van capperszaak vonden de agenten later terug in de slootkant. i mooie dag voor de watertaxi pEN» Een mooiere dag was zaterdag nauwelijks denkbaar or de herintroductie van de watertaxi in de Leidse grachten, zon scheen aangenaam, de lucht was mooi heiig en het wa- was prachtig overdekt met kroos - ongetwijfeld een eerbe- invan de natuur aan het thema 'monumentaal groen' van de jnumentendag. Wethouder Alexander Pechtold voer het eer tochtje van de watertaxi zaterdagochtend mee, om het initi- ef officieel in te luiden en om her en der wat provisorische tepalen langs de waterkant te zetten. Pechtold: „De watertaxi ift enkele jaren geleden al gevaren bij wijze van experiment, hebben het nu. in samenwerking met de rondvaartbedrij- I, nieuw leven ingeblazen. We willen nu en volgend jaar kij- i of de watertaxi op een aantal momenten in het jaar in een ïoefte voorziet." foto mark lamers Breedveld beraadt zich op positie De weigering van Huib Kruijt om snel plaats te maken in de raad voor zijn opvolger Wim Bleijie, is niet het enige probleem waarmee het CDA kampt. CDA-raadslid Ruud Breedveld is het namelijk zo oneens met de koers van zijn partij, dat hij zich op zijn positie beraadt. ninklijke weg bewandelen en dit eerst met mijn fractie be spreken. Die fractie komt vandaag bij een om, zoals het in een pers verklaring heet, 'zich over de uitspraak van de ledenvergade ring te beraden'. Volgens CDA- voorzitter Chantal Hoge is het puur een formaliteit. „De frac tieleden waren zaterdag te moe, anders hadden ze het mis schien al meteen gedaan." Maar raadslid Ton van Dijk er kent dat er wel degelijk meer speelt. „We hebben de afgelo pen tijd nogal wat voor onze kiezen gekregen. Dan moeten we weer eens kijken of en hoe we de neuzen in dezelfde rich ting krijgen." Van Dijk wil op dit moment niet zeggen of hij zijn fractie voorzitter steunt of dat hij het juist eens is met Breedveld. „Zo zwart-wit ligt dat niet. Maar voordat ik daar met de pers over ga praten, wil ik het eerst eens met mijn fractieleden be spreken." Marjan de Jonge wil geen commentaar te geven op de kri tiek van Breedveld. „Wij moe ten dat eerst maar in de fractie bespreken." LEIDEN ROBBERT MINKHORST WIM WEGMAN schijnlijk." Mocht het toch zo uitpakken, zijn raadslidmaatschap zou neerleggen ten dan heeft de coalitie een probleem dat al- behoeve van Wim Bleijie. Hij zou vanaf leen het CDA kan oplossen. Een ander bin- vandaag ook geen fractievergaderingen Coalitiepartijen zijn verbaasd over het be- nen die partij zal zijn zetel moeten opge- meer bijwonen." sluit van ex-CDA-wethouder Huib Kruijt ven, oppert Ter Harmsel. om pas zijn raadslidmaatschap neer te leg gen als burgemeester Postma weer aan de slag is. Kruijts fractievoorzitter Marjan de Jonge reageert zelfs verontwaardigd. Vol gens haar schendt Kruijt een afspraak. Doordat Kruijt weigert onmiddellijk te ver trekken, kan zijn opvolger Wim Bleijie - die begrijpen dat Kruijt liever wordt toege Verwerkingsproces „Ik ben benieuwd hoe het CDA dit wil re gelen", reageert D66-fractieleider Olaf. De aanstaande wethouder Wim Bleijie zegt dat een 'hele merkwaardige situatie' ontstaat zodra het genezingsproces van Postma wat langer duiut dan gepland. Daarom zou ik het ook niet verstandig Welling. „Niemand weet wanneer Postma vinden. Hiermee rekt Kruijt de crisis. Het terugkeert." Overigens kan Welling best college moet juist zo snel mogelijk weer WIM WEGMAN Volgens CDA-voorzitter Chan tal Hoge waren de leden zater dag in grote mate eensgezind over de opvolging van de on langs afgetreden Huib Kruijt: Wim Bleijie moet hun nieuwe wethouder worden. Terugtre den uit het college is niet aan de orde geweest, meent Hoge. Raadslid Ruud Breedveld meent echter dat het CDA wel het college had moeten verla ten. Hij is het sowieso oneens met de koers die zijn fractie voorzitter, Marjan de Jonge, de afgelopen tijd heeft gevolgd. Vooral haar optreden rond het vertrek van Huib Kruijt - toen De Jonge haar wethouder pu bliekelijk snel liet vallen - is Breedveld in het verkeerde keelgat geschoten. Omdat hij vindt dat Kruijt had moeten blijven en het CDA na zijn af treden uit het college had moe ten vertrekken, is hij 'logischer wijze' ook tegen de komst van Bleijie. Hoewel het voor Breedveld 'zeer ernstige' punten zijn, wil hij nog niet zeggen wat hij pre cies gaat doen. „Ik wil de ko- nog niet in de raad zit - waarschijnlijk pas sproken door iemand met zijn voorkeur, veel later aantreden. „Het afscheid van de raad hoort bij het de grootste oppositiepartij WD vindt dat Stella ter Harmsel, fractievoorzitter van verwerkingsproces. Het is altijd goed als hij het CDA hiermee aantoont nog steeds Groenlinks, heeft moeite om de voorwaar- erover nadenkt van wie hij zijn toespraak geen stabiele partij te zijn. „De andere par- de van Kruijt te geloven. „Ik vind het een krijgt. Dat is zijn goed recht." tijen moeten zich maar goed afvragen of ze merkwaardig verhaal. Ik kan me haast niet Ook Marjan de Jonge 'kan zich iets daar- op deze weg verder willen, of dat ze voor voorstellen, als het waar zou zijn, dat een bij voorstellen'. Volhardt Kruijt echter in een duurzame oplossing kiezen met een terugtredende wethouder zijn partij zo in zijn eis, dan houdt hij zich niet aan de af- partij die wel bestuurskracht heeft. De WD de problemen zou brengen. Dat is onwaar- spraak. „We hebben afgesproken dat hij bedoel ik dan uiteraard." LEIDEN'WIM WEGMAN VERVOLG VAN VOORPAGINA steun. „Het is altijd mijn ambi tie geweest om wethouder te worden." Hij heeft geen voor waarden gesteld aan verbete ring van de samenwerking bin nen het college. Evenmin heeft hij eisen gesteld aan de porte feuille. „De partij vroeg of ik het Wanneer Wim Bleijie komt, mag dan nog onzeker zijn. De coalitiepartijen zijn in elk geval tevreden dat het CDA hem als nieuwe wethouder heeft gepre senteerd. „Hij is een krachtig wilde doen. En ik heb bestuurder, en die kunnen we er altijd bij hebben", meent PvdA-voorman Ron Hillebrand. Gro enLinks- fractie voorzitter Stella ter Harmsel vindt het goed dat het CDA iemand naar voren heeft geschoven met een ruime bestuurlijke ervaring. Overigens tekent zij, net als Hil lebrand, erbij aan dat ze Bleijie niet persoonlijk kent. „Ik kan ook dus geen al te vérgaand oordeel over hem geven." De leden van het CDA heb ben Bleijie zaterdag met over grote meerderheid gekozen. Bleijie zelf is Verheugd over die zegd." Wanneer hij zelf denkt aan de slag te kunnen gaan, kan hij op dit moment nog niet zeg gen. De geplande komst van Bleij ie is aanleiding voor enig stui vertje wisselen binnen het col lege. De nieuwe CDA-wethou- der houdt de portefeuilles fi nanciën en economische za ken, die zijn voorganger Kruijt ook al had. Het CDA moet wel zijn echter afstaan aan de PvdA. Wethouder Hans Baaijens ont fermt zich daar voortaan over. In plaats van welzijn, krijgt Bleijie nu 'integraal veiligheids beleid' (was van Baaijens) en toerisme (was van D66-wethou- der Alexander Pechtold). Om D66 niet met lege handen ach ter te laten, krijgt Pechtold de verantwoordelijkheid over het Grote-Stedenbeleid (was van Baaijens). Volgens Hillebrand is voor de portefeuille-wisseling gekozen onder meer vanwege persoon lijke voorkeuren. „Kruijt had grote belangstelling voor wel zijn, Bleijie meer voor het vei ligheidsbeleid." Verder sluiten verschillende onderdelen nu meer aan. „Toerisme en econo mische zaken horen wel bij el kaar. Hetzelfde geldt voor wel zijn, zorg en onderwijs." Melanie Schultz, fractievoor zitter van oppositiepartij WD, is ongelukkig met de verdeling. „De PvdA krijgt zo wel erg veel macht. Ze hadden al de combi natie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting en krijgen nu ook de combinatie onderwijs, zorg en welzijn." Aan de andere kant vindt ze dat juist D66 er bekaaid is afgekomen. „Ze heb ben toerisme moeten afstaan. Daar krijgen ze dan wel het Grote-Stedenbeleid voor terug, maar daarvoor zijn alle plannen al gemaakt. Kortom: Pechtold mag de ideeën van Hans Baaij ens uitvoeren." Pechtold zelf is het daar niet mee eens. „Ik sta toerisme dan wel af, maar ik hou leuke pro jecten als het Japanjaar en het Von Sieboldhuis. In het Grote- Stedenbeleid valt de komende jaren nog heel wat te verhap stukken. Ik denk zelfs dat het heel goed is dat ik straks zaken mag doen met een minister die mijn partijgenoot is. Kortom, ik vind juist dat ik er heel plezierig ben uitgesprongen." mooie weer zorgde gisteren voor le- toelen tijdens de officiële opening de Leidato. Veel genodigden lieten afweten en de evenemententent bij oenoordhallen raakte pas vol toen lende bezoekers van de beurs wer- toegelaten. De meeste standhou- maakten van de rust gebruik om stand op orde te krijgen of om een itje te maken met collega's. H. de Erkelens, een van de directrices de Leidato, bekeek de tegenvallende >mst van de zonnige kant. „Ik ben heel blij met de mensen die wel ge ien zijn. Voor echte Leidenaars is de te dag van de Leidato toch iets waar 'moet zijn." f de eerste dag bleek maar weer F 5 dat een duidelijk beeld van de Lei- datobezoeker moeilijk te schetsen is. Van gezellig slenterende, gezette dames tot de bezoekers op jacht naar de gratis hapjes en drankjes. „Het is een divers publiek, waaronder een groep vaste be zoekers die meerdere dagen komt", ver telt De Jong-Erkelens. „De ene dag voor een kopje koffie met de dochter en later nog eens met een vrien din." Hoewel vrijwel dage lijks producten via commercials op televi sie met de telefoon te bestellen zijn, denkt De Jong-Erkelens dat dat niet ten koste gaat van de bezoekersaantallen van de Leidato. „Veel mensen zien een beurs bezoeken als een gezellig uitje. Ze ko men vaak voor de sfeer, dat is de meer waarde van een beurs." Om de beurs die 199 meerwaarde te geven zijn er de hele week activiteiten. Zo is er een horecage deelte op de beursvloer, waar een zan ger optreedt en zijn er kookdemonstra ties. Bovendien is er een talentenjacht voor zangers en een modellenwedstrijd. Voorzitter R. Mantel van de Leidse Vereniging voor In dustrie benadrukte tijdens zijn openings praatje dat het tegen woordig niet meevalt om een beurs te or ganiseren en de stands te bemannen. Hij maakte van de ge legenheid gebruik om zijn ideale par keerbeleid in Leiden te schetsen. „Zou het niet mooi zijn als mensen in de toe komst hun auto bij de Groennoordhal- len kunnen zetten en dan met busjes naar de binnenstad worden vervoerd?" niimiuri zei hij vlak voordat hij Jan Vayne aan kondigde. De pianist wist tijdens het mini-con cert geroutineerd zijn beide handels merken te etaleren. Terwijl de rechter hand vingervlug improviseerde op een romantisch thema, gleed de linkerhand door zijn lange, weelderige haar. En zo als het hoort op een beurs waren er di rect na het concert gesigneerde cd's in de aanbieding. Veel bezoekers hadden tegen die tijd al de koelte van de beurs hal of de buitenlucht opgezocht. Ondanks de slechte start hoopt de or ganisatie dat deze week zo'n 40.000 mensen de beurs bezoeken. „Ik hoop dat het weer gezellig druk wordt", zegt De Jong-Erkelens. „Maar ik hoop ook dat de standhouders goede zaken kun nen doen. Want daar gaat het natuurlijk allemaal om." kinderen van de Vuurvogel, lom-school vlak bij het sta- i n, zijn een klein beetje te- Is ïrgesteld in de politie. De Bf irke arm had vrijdag even ■pn tijd om voor hen op boe- ïjacht te gaan. De tienjarigen de school, ze zitten in de iep 'olifanten', hadden in de ■ize op het speelterrein de le getuigen gevonden van i misdrijf. i iet zand lagen een dikke f rtemonnee met vakantie- A d, een mooie leren jas, een ibiele telefoon, sleutels, een 'ewijs en nog wat beschei- Uit de papieren bleek dat 'igendom waren van een va- itieganger, die in Rotterdam de trein was gestapt om op liphol een vliegtuig naar Al- licante te nemen. Klaarblijkelijk had een onverlaat de spullen in een onbewaakt ogenblik uit de trein gegrist. Maar waarom de buit nu in het zand op het speelterrein lag, was voor de kinderen een raadsel. Mis schien had iemand de dief in de gaten gehad en had hij de spullen snel van zich afgewor pen. Eén ding wisten de kinde ren wel: haast was geboden. Met een snelle rit naar Schip hol zou meneer, nog voordat hij inliet vliegtuig stapte, ver enigd kunnen worden met zijn eigendommen. „U begrijpt, de hele klas was in rep en roer", zegt de lerares, Jeanine van der Kolff, die juist die dag op school kwam inval len. „We hebben direct de poli- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. tie gebeld. Maar niemand had op dat moment tijd om even langs te komen. De politie vroeg of we zelf de spullen niet konden inventariseren." Dat was allemaal zeer tegen de zin van haar 'olifanten'. „We heb ben gewacht en gewacht. We zouden eigenlijk met zijn allen naar de speeltuin gaan. Maar de kinderen wilden de politie helpen. Misschien hadden de agenten wel belangrijke vragen. En misschien moesten ze eens goed kijken naar de sporen. In het zand stonden hele duidelij ke, grote voetstappen." Het gebeurde niet. „De politie vroeg of we het zelf allemaal niet konden regelen. Het was een grote teleurstelling. Het zou toch goed geweest zijn als de politie op school was geko men, en als die had gezegd dat de kinderen fantastisch werk hadden geleverd. Nu liggen de spullen op school in de kluis. En we hebben zelf het reisbu reau van de meneer gebeld om te zeggen dat alles terecht was. Het komt allemaal wel goed, maar onbevredigend was het wel."" Een woordvoerder van de poli tie kon in het 'systeem' geen enkele melding vinden van het voorval. „Maar het kan best zijn dat er even geen tijd was om de spullen op te halen." BS Leiden De één een paar kilo zwaarder, de ander flink wat grijzer en een derde voorzien van een modieus brilletje - ook voor de spelers van het vroegere Elmex en BS Leiden komt de ouder dom met gebreken. Het was dan ook al weer een jaar of twaalf geleden dat deze oud- topbasketballers elkaar voor Enkele reünisten uit de glorietijd van het Leidse basketbal bijeen. Boven: Hans Heijdeman, Bert Kragtwijk, Luc Campfens en Jim van Dam. Beneden: Fred van der Loo, Nico Bosman en Jan Klerks. foto mark lamers het laatst hadden gezien. Dat was op zo'n zelfde reünie in het clubhuis aan de Boshuizerkade en net als nu georganiseerd door de vroegere teammanager Hans Halvemaan. De glorietijd van de meeste spelers - toen de bomvolle Vijf Meihal op zater dagavond steevast op zijn grondvesten trilde - lag nog een paar jaar daarvoor. Veertigers zijn het nu, een enkeling als Daan van Egmond uitgezon derd. Spelen doen ze niet meer, Hans Heijdeman, John Emanuels, Jim van Dam, Jerry Beck, Emiel Hagens en Bert Kragtwijk. Hoe wel, de laatste moest besmuikt lachen. „Ik durf het haast niet te zeggen," grijnsde Kragtwijk (41) gistermiddag tijdens de barbeque in 't Honk van oor tot oor, „maar ik ga dit seizoen weer beginnen. Ze hebben me gevraagd bij BV Lisse. Voor het eerste, ja. Weet jij per ongeluk op welk niveau die spelen. Ik geen idee, nee", aldus de cen ter die zich tegenwoordig na mens de ING-bank vooral be zighoudt met vastgoed. Heel wat anders dus dan destijds het afstopppen van Kees Aker boom, de aartsrivaal van weleer uit Den Bosch. Behalve spelers waren er ook oud-bestuursleden (broers Reekers, Pim Perquin, Hennie Nijssen), fysiotherapeuten (Jan Klerks, Fred van der Loo, Jos Reekers), de verzorger (Luc Campfens), de opperspreek- stalmeester (Nico Bosman) en de teammanager (Hans Halve maan zelf) om verhalen van vroeger op te halen en bij te praten over nu. En uiteraard was er de coach, Ruud Harre wijn. Biertje in de hand, dezelf de grijns, dezelfde mooie ver halen. Met hemzelf ging het wat minder goed. Afgekeurd. Als gevolg .van slijtage. De prijs van de topsport. Hij ging nu wat doen in het begeleiden van spelers. Contracten en dat soort dingen. Of er iemand re centelijk nog wat jeugdig talent had ontdekt? „Misschien is Bert wat", opperde er iemand. „Laten we het maar over vroe ger hebben", concludeerde Harrewijn wijs. ANNET VAN AARSEN AD VAN KAAM wachten. In het uiterste geval kan het zelfs betekenen dat er toch niets terecht komt van de plannen om onderdelen te be houden." Al met al vindt Budel het voorstel een 'gestolde onenig heid binnen het college'. „Hier komen we niet verder mee." En hij vindt het zonde dat nu net de twee panden die het makke lijkst tot apartementencom- plexen zijn om te bouwen - twee molengebouwen aan de westzijde van het complex - op de nominatie staan te verdwij nen. „Daar moet nog maar eens naar worden gekeken." D66-wethouder Pechtold is het op alle fronten oneens met de kritiek van de Stiel-voorzit ter. „We hebben voldoende mogelijkheden om het voorstel te beschermen. Dat hoeft ook niet alleen via de Monumen tenwet. Het kan ook met het bestemmingsplan, om maar wat te noemen. Mijn toezeg ging dat er niet gesloopt wordt, blijft staan - ook al is die niet in het voorstel terechtgekomen. Ik heb mijn woord gegeven en daar hou ik mij aan.' Over de uitkomst van onderzoeken is Pechtold ook niet echt onge rust. „Projectontwikkelaar Van der Wiel heeft het complex voor weinig gekocht. Ik denk heus wel dat hij er wat op kan verdie nen." Pechtold verbaast zich overi gens over de houding van Bu del. „De afgelopen maanden is hij opeens op de lijn van volle dig behoud gaan zitten. Daar voor ondersteunde hij plannen die ook forse ingrepen in de Meelfabriek tot gevolg had den." WIM WEGMAN Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) opent een laatste offensief om alle delen van de Meelfabriek te behouden. In een brief aan de gemeenteraad vraagt Stiel om het voorstel van burgemeester en wethouders te verwerpen, dat de sloop van een flink aantal gebouwen mo gelijk maakt. Dat voorstel is te weinig 'vertrouwenwekkend', meent de stichting. Met het af wijzen van de collegeplannen loopt de raad volgens Stiel niet het risico dat de projectontwik kelaar het hele complex tegen de vlakte kan gooien. De Meel fabriek is sinds het begin van de zomer tijdelijk beschermd door de Monumentenwet. Voorzitter Henk Budel van Stiel vindt het collegevoorstel om verschillende redenen wei nig vertrouwen inboezemen. „Het is een voornemen om ge bouwen te behouden. Maar een echt vervolg zit er niet in. Had het college nu voorgesteld om panden definitief op de ge meentelijke monumentenlijst te zetten, dan waren er tenmin ste nog waarborgen geweest. Maar die zie ik nu niet." Verder mist Budel in het voorstel een toezegging van wethouder Alexander Pechtold in een raadscommissie dat er niets wordt gesloopt zolang er geen volledig plan voor de Meelfabriek is. Daarentegen worden er volgens hem wel al lerlei onderzoeken aangekon digd naar de financiële en tech nische haalbaarheid van herge bruik van de Meelfabriek. „Wat daaruit komt, moet je maar af-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9