Kapper en schoenmaker goedkoper ns voor Hoogovens op breiding aluminiumpoot Economie Asielzoekers aan het werk Nieuwe Vopak schrapt 225 arbeidsplaatsen IMF gaat armste schuldenlanden helpen Spaarloonregelingen worden in 2001 aan elkaar gekoppeld Grootste havenkraan jcé zet tweehonderd ^rknemers op straat 'Rabobank fraudeerde sinds '97' Invoeren belasting op spaargeld in buitenland zit muurvast NDAG 13 SEPTEMBER 1999 nttarieven Virgin op EU-lijnen De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Express is van |vanaf november goedkope vluchten uit te voeren vanaf naar Londen, Brussel en Rome. Dat gebeurt tegen tarie- ie zeventig procent onder de marktprijs liggen, meldt het „olad Der Spiegel. De maatschappij van zakenman R. Bran- I zou voor een enkele reis naar Londen slechts 50 euro (111 f en) vragen. Een vlucht naar Brussel kost omgerekend 55 f en en een vlucht naar Rome 168 gulden. mpleet winkelcentrum naar internet rHi. Het Heerlense winkelcentrum Corio Center gaat onli- f 11e 43 winkels uit het centrum zijn vanaf 13 september ook iternet aanwezig. Winkel Beleggingen Nederland (WBN), >r meer eigenaar van panden op Hoog Catherijne en Baby- Den Haag, voorziet de uitspanningen elk van een heuse jle shop. WBN ziet internet als een bedreiging voor echte, ke winkels. Daarom wil het nu het nog kan, de kansen in voordeel keren en de concurrentie voor zijn met het verhu- an gebouwen op de elektronische snelweg. Feitelijk kopen iternet bij de Corio Center-winkels kan pas volgend jaar. wil men proeven doen. Wel kunnen internetters terecht weetjes over aanbiedingen. isen Jacobson in voor vliegveld' l. De Nederlandse zakenman J. Rosen Jacobson zit ach- groep bedrijven die in de race is voor de exploitatie van iegveld van Deurne bij Antwerpen. Dat meldde de Vlaam ant De Financieel-Economische Tijd zaterdag. Rosen Jacob- ooral bekend als de man die het in 1996 failliet verklaar- ikker nieuw leven wil inblazen. Maar 'Rekkofzoals het ct heette, moet nog steeds het licht zien. Een beslissing is dere keren uitgesteld. Rosen Jacobson is de man achter erp Airport Company, zegt de krant. Hij is tevens eigenaar Vlaamse Luchtvaartmaatschappij (VLM), de belangrijk- iruiker van het vliegveld. Deume is een klein vliegveld. In en negentig was er groei, van 150.0000 tot 250.000 passa- Sinds 1996 is er een terugval. wasschandaal Rusland escaleert irt Bij het schandaal rond het witwassen van miljarden trsvan de Russische maffia zijn mogelijk ook Duitse banken ;en. Deutsche Bank liet zaterdag weten de justitie op de te te hebben gesteld van verdachte financiële transacties maken kunnen hebben met de affaire. Deutsche Bank ;rde op een publicatie in Der Spiegel. Volgens dat week- leeft ook Dresdner Bank aangifte gedaan. De autoriteiten bezig met een onderzoek en zijn ten minste één concreet van witwassen op het spoor. Ze vermoeden dat Duitse in zijn gebruikt als tussenstation voor het overbrengen van ;ch maffiageld naar de Verenigde Staten. i Beetle goedkoper en zuiniger Het Duitse autoconcern Volkswagen komt met een model van de 'New Beetle', de auto die is afgeleid van het larische Kever-model. De allernieuwste Kever wordt bijna iille (5.600 gulden) goedkoper dan zijn voorganger, waar- er in Nederland ruim 34.000 gulden voor moet worden eteld. De herintreding van de Kever was vorig jaar een succes in de VS. Europeanen vinden het model een slok- la benzine, te klein en te duur. Met de goedkopere versie W de afzet van de wagen in Duitsland en de rest van Euro- ïnvvakkeren. Het nieuwe model krijgt een 1,6-litermotor en k. Er komt ook een duurdere versie met 150 pk, die ruim ille gaat kosten. Sinds 1998 zijn er wereldwijd 150.000 New es verkocht, het grootste deel in de VS. wil dochterbedrijf verkopen vens krijgt waarschijnlijk oie kans voor uitbrei- i zijn relatief kleine alu- iivisie. Het Duitse con- tat Viag is van plan zijn aluminiumdochter VAW toten als de fusiebespre- ji met Veba slagen, meldt blad Der Spiegel in zijn fe editie. I relatieve belang van de ïiumtak van Hoogovens door de fusie met British dat niet actief is in het metaal. Daar komt bij dat tste tijd grote fusies zijn condigd in de alumini- gt nche. Wil Hoogovens meedoen, dan zal het analisten moeten uit- govens liet de afgelopen op een buitengewone ]1 elhoudersvergadering door te willen gaan met lium en voor die divisie ambitieuze groeiplannen 'ben. Topman Van Duyne een overname op zeer termijn niet uit. VAW aigte Aluminium Werke) 17.500 werknemers en ■er- en printerfabrikant meer dan tweehonderd Mensen werken, verdwij- '0 banen, bij de verkoop- n" in Den Bosch wordt onbekend aantal ar- laatsen geschrapt, bonden vinden de beslis- |°gal voorbarig. ,,De on- ïdngsraad is nog niet )m advies gevraagd", zegt oordvoerder van de FNV. gaat allemaal in een heel mPo." Volgens hen moet or vvorden gekeken naar Rijke alternatieven, .omzetgroei bij Océ stag- jenorm. In de eerste zes pn van 1998 was het nog i! procent, dit jaar was JPg maar één procent van Pet bedrijf kwam daar- op een omzet van 2,9 Océ wil nu kosten be- P om snel te kunnen om- Lager BTW-tarief om zwartwerken tegen te gaan Een bezoekje aan de kapper wordt vanaf 1 januari ruim tien procent goedkoper. Datzelfde geldt waarschijnlijk voor de rekening van de schoen- en fietsenmaker. De prijsverlaging is het gevolg van de lagere BTW voor deze 'arbeidsintensieve' banen waartoe de Europese minis ters van financiën het afgelopen weekeinde in het Finse Turku besloten. gestreefd. De verwachting is dat het goedkoper maken van het Minister Zalm toonde zich zeer werk, extra banen oplevert die opgetogen over de BTW-verla- bovendien niet 'zwart' maar ging, een zaak waar Nederland 'wit' betaald worden. De rege- in EU-verband jaren naar heeft ring houdt rekening met 250 turku gpd-anp miljoen gulden minder inkom sten per jaar door de BTW-ver- laging. Het gaat voorlopig om een experiment in Europese Unie van drie jaar. Vijf sectoren ko men in aanmerking om overge heveld te worden van het hoge re (Nederland: 17,5 procent) naar het lagere BTW-tarief (zes procent). Het gaat om kleine herstelwerkzaamheden (fietsen, schoenen, kleding); het op knappen van particuliere wo ningen; schoonmaakwerk- zaamheden; hulp in de huis houding en thuiszorg; en de kappers. Elk EU-land mag in maximaal drie sectoren gaan experimenteren met het verla gen van de BTW op voorwaarde dat het geen schade toebrengt aan soortgelijke branches in het buitenland. Zalm heeft een duidelijke voorkeur voor het herstelwerk en de kappers, maar moet hier voor nog met het voltallige ka binet overleggen. De lijst met sectoren kan nog langer wor den. De Portugezen willen ook de horecasector opnemen, maar dit stuit op weerstand bij de andere EU-landen. Deze vrezen fors inkomstenverlies als teveel en omvangrijke sectoren gaan profiteren van de lagere BTW. Over drie jaar moet de EU besluiten of en hoe de definitie ve regeling eruit komt te zien. Het bestuur van de Koninklij ke Algemene Nederlandse Kap persorganisatie (ANKO) zei gis teren in een reactie dat de kap per hierdoor goedkoper wordt. De organisatie verwacht verder een toename van 3.000 tot 4.000 arbeidsplaatsen. De om zet in de kappersbranche zal met ongeveer 115 miljoen gul den toenemen, verwacht de ANKO. Bij de organisatie zijn 6.000 van de 12.500 geregi streerde kappersvestigingen aangesloten. De branche biedt werkgelegenheid aan 35.000 personen. FNV Bondgenoten geschrokken krabbendijke* Een groep asielzoekers wordt op een kar naar de boomgaard van een fruitbedrijf in het Zeeuwse Krabbendijk gereden. De Tweede Kamer discussieerde vandaag over de vraag of asielzoekers mogen worden ingeschakeld om het tekort aan arbeidskrachten in diverse bedrijfssec toren op te vullen. Voor de fruitpluk is inmiddels een speciale regeling van kracht omdat daar de nood het hoogst is. foto anp wim van vossen Grootste financiële problemen opgelost rotterdam gpd Vopak, het nieuw te vormen bedrijf waarin de Rotterdamse opslagconcerns Pakhoed en Van Ommeren opgaan, schrapt in Nederland alleen al 225 ba nen. De twee bedrijven, die nu nog wereldwijd 9.645 medewer kers aan het werk hebben, wil len bij het hoofdkantoor in Rot terdam, en de terminals Neder land in de toekomst verder gaan met ruim 2.200 werkne mers. Dat is ongeveer tien pro cent minder dan het huidige aantal werknemers. De Vopak-leiding moet zich nog buigen over de vraag waar de banen precies verloren gaan. Bij de aankondiging van de fu sie werd al gesteld dat er enkele tientallen arbeidsplaatsen op het nieuwe hoofdkantoor zou den verdwijnen. FNV Bondgenoten is ge schrokken van het grote aantal banen dat wordt geschrapt. Be stuurder A. Koster zegt wel blij te zijn dat er nu meer duidelijk heid is. ,,Er hing al een tijdje iets in de lucht maar verder dan dat kwamen we ook niet." De bond eist dat er niemand ge dwongen de poort uitgaat. De ze week wordt er gesproken over een passend sociaal plan. De Europese Commissie gaf vrijdag haar goedkeuring aan de fusie. Wel eist de commissie opslagterminals in Rotterdam en Antwerpen van de hand worden gedaan. Pakhoed is het met het Zaandamse opslagbe- drijf Koole al eens over de ver koop van een terminal in Per nis. Verder zoekt Vopak naar kopers voor de opslagtanks voor olie en chemische produc ten in de Botlek. Pakhoed is 's werelds groot ste distributeur van chemische producten met distributiecen tra op 37 plaatsen in Europa en 130 in Noord-Amerika. In de tankoplag heeft het bedrijf 37 terminals in Europa, Noord- Amerika en Azië. Ook heeft het bedrijf een vloot van 37 sche pen, waarvan 13 chemicaliënt- ankers. Van Ommeren heeft een wereldwijdnetwerk van 56 terminals. Tevens heeft het een bedrijf met 137 tankers en tank- containerschepen onder haar hoede. den haag anp den haag gpd noteerde over 1998 inkomsten van 5,7 miljard Duitse mark. De onderneming heeft fabrieken in Hongarije, Thailand, de Filipij- nen en Mexico. Ook heeft VAW belangen in aluminiumsmelte- rijen in Australië en Canada. Dat Veba en Viag gaan fuse ren, lijkt nu wel zeker. De pre mier van de Duitse deelstaat Beieren, Edmund Stoiber, zei zaterdag in de krant Die Welt binnen twee weken een ak koord te verwachten. Beieren heeft een belang van 25 procent in Viag. De twee conglomeraten zouden op basis van hun omzet in 1998 (142 miljard gulden), de grootste industriële onderne ming in Duitsland vormen na DaimlerChrysler. Maar volgens Der Spiegel zullen ze belangen met een omzet van 75 miljard afstoten. Behalve VAW (Vereinigte Alu minium-Werke), zouden onder meer Veba-dochter Stinnes (transport) en staalhandelaar Klöckner Co in de etalage ko men te staan. Veba en Viag wil len zich concentreren op ener gie (vooral elektriciteit), chemie en delen van de telecommuni catie, aldus Der Spiegel. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaat de armste landen helpen met kwijt schelding en verlichting van hun schulden. Op stapel staat een steunpakket van onge veer zestig miljard gulden. Dit meldt het vandaag gepubliceerde jaarverslag van het fonds. Op 26 en 27 september komen ver tegenwoordigers van de 182 lidstaten in Washington bijeen om een oficieel besluit te nemen. Uganda, Bolivia, Burkina Faso (het vooormalige Opper-Volta), Guyana, Ivoor kust, Mozambique en Mali komen in aan merking voor kwijtschelding voor in totaal dertien miljard. Benin en Senegal kunnen waarschijnlijk binnenkort ook profiteren van dit hulpprogramma. Het IMF wilde de extra schuldenverlich ting eerst financieren uit de verkoop van een deel van zijn goudreserves. Dat zou on geveer 2,3 miljard gulden opbrengen. On verwacht haakten de VS onder druk van de goudlobby - de staten Nevada en Arizona en de goudmijnexploitanten - af. Door een 'boekhoudkundige truc' ko men de benodigde miljarden alsnog be schikbaar. „Eeen deel van de goudreserves wordt tegen een iets hogere prijs geboekt. Daarvoor is de goedkeuring van de rege ringsvertegenwoordigers niet nodig", aldus een IMF-woordvoerder. Uit het jaarverslag van het fonds blijkt verder dat de grote financiële problemen van vorig jaar verleden tijd zijn. Het fonds staat er sinds enige maanden weer een stuk sterker voor, doordat de toegezegde bijdra gen van de lidstaten flink zijn gestegen. Eind april vorig jaar stonden de 'quota' op 413 miljard gulden, nu beloopt het totale bedrag 593 miljard gulden. Nederland neemt hiervan, als één van de rijkere kleine landen, ongeveer 14,5 miljard gulden voor zijn rekening, 4,8 miljard meer dan vorig jaar. Bovendien heeft ons land zich verplicht 6,2 miljard gulden extra bij te dragen in een acuut noodfonds. oplevert. Het bedrag dat maxi maal mag worden gespaard in de spaarloonregeling gaat waarschijnlijk met zo'n 200 gul den omlaag naar 1.500 gulden per jaar. Wel wordt het makke lijker het gespaarde bedrag op te nemen. En het valt, zonder dat er voorwaarden aan ver bonden zijn, vrij na vier jaar Meer dan twee miljoen werk nemers maken gebruik van de spaarregelingen. Dit succes kost de schatkist te veel" geld, vindt het kabinet. De ingrepen zijn onderdeel van het belas tingplan voor de 21e eeuw, dat minister Zalm en staatssecreta ris Vermeend morgen openbaar maken. De premiespaarregeling en spaarloonregeling worden in 2001 aan elkaar gekoppeld. Op geteld mogen werknemers dan niet meer sparen dan een be drag dat lager zal zijn dan wat nu maximaal is toegestaan. Staatssecretaris Vermeend (fi nanciën) wil met de maatregel een half miljard gulden per jaar besparen, zo bevestigen bron nen in Den Haag. Een werknemer kan in de premiespaarregeling jaarlijks maximaal 1.138 gulden van zijn nettoloon opzij zetten. De werkgever kan dat verdubbelen, wat hem een belastingvoordeel Beleggingsadviseur wil rehabilitatie via kort geding ~den vinden beslissing voorbarig schakelen van de productie van analoge kopieerapparaten naar Het Venlose bedrijf maakte de digitale machines als een van de eersten, maar inmiddels is er een heftige concurrentie strijd losgebarsten op dat vlak. Daardoor verdient Océ er min der geld aan. „De prijserosie is enorm", zegt een woordvoerder van de onderneming. „Het gaat allemaal sneller dan wij hadden verwacht." De geruchten over een moge lijke reorganisatie brandden los toen bestuursvoorzitter J. Ho- vers plotseling vertrok. Hij stap te twee weken geleden, een krappe anderhalf jaar na zijn aantreden, zonder nadere ver klaring op. Volgens bronnen binnen het bedrijf had de raad van commissarissen het ver trouwen in Hovers opgezegd vanwege de teleurstellende be drijfsresultaten. Vandaag was er opnieuw overleg tussen Océ en de bonden. maasvlakte Bij containeropslagbedrijf ECT op de Maasvlakte tillen medewerkers van kranenbouwer Nel- con het tilmechanisme, de zogeheten kat, van de grootste havenkraan ter wereld op zijn plaats. De mega- kraan, die bestaat uit een onderstel van ruim veertig meter hoge poten en een giek met een reikwijdte van 61 meter heeft als primeur een volledig onafhankelijk meebewegende bestuurderscabine op rails. De kraan kan tegelijkertijd twee containers met een gewicht van maximaal 77 ton tillen en verplaatsen. Met uitge klapte kraan wordt het gevaarte hoger dan de Domtoren in Utrecht. foto anp ton borsboom doetinchem erik meuleman De beleggingsafdeling van Ra bobank Doetinchem heeft zich al sinds 1997 schuldig gemaakt aan ernstige onregelmatighe den en frauduleus handelen bij beleggingen voor derden. De interne accountantsdienst van de bank was hiervan op de hoogte en bracht een vernieti gend rapport uit aan de directie van Rabobank Nederland. Niettemin werden de praktij ken voortgezet. Pas een jaar la ter werden de activiteiten stop gezet. Dat gebeurde naar aan leiding van de affaire rond be leggingsclub D'n An was, waar bij een groep Achterhoekse be leggers miljoenen guldens ver loor. Dat stelt een voormalige 35- jarige senior beleggingsadviseur van het Doetinchemse kantoor. De man spant een kort geding aan tegen de bank, omdat hij ten onrechte is 'geslachtofferd' om de aandacht af te leiden van 'falend toezicht'. Rabobank Ne derland zegt dat het verhaal van de adviseur sterk gekleurd is. Rabobank Doetinchem raak te begin oktober vorig jaar in opspraak toen bleek dat door 'foutieve beleggingen' tientallen miljoenen guldens van de be leggingssociëteit D'n Anwas waren verspeeld. Het bestuur van de beleggingsclub kwam met de Rabobank een schade vergoeding van 17,7 miljoen gulden overeen. Tientallen particulieren en ook instellingen (recreatie schappen) hebben zich daarna nog gemeld. De schade die de ze groep heeft geleden, wordt wederom op tientallen miljoe nen geschat. De senior-beleggingsadviseur wil binnenkort in een kort ge ding rehabilitatie van zijn per soon afdwingen. Hij stelt dat de Rabobank hem heeft aange steld nédat de problemen in Doetinchem bekend waren. Volgens de Doetinchemmer heeft de bankorganisatie hem willens en wetens in diskrediet gebracht door hem in januari dit jaar als persona non grata binnen de Rabo-organisatie af te schilderen. Hij zou tot de harde kern behoren die schul dig was aan de Doetinchemse affaire. De man liep hierdoor een baan bij Rabo Nijmegen mis, terwijl er al een arbeids overeenkomst was. Deze mon delinge overeenkomst heeft de employé overigens op band vastgelegd. Onder druk van een dreigend kort geding rectificeerde de Ra bo-organisatie eerder een en ander op papier. In die rectifi catie wordt gesteld dat de seni or-beleggingsadviseur niets te verwijten valt. De rectificatie is echter niet binnen de Rabo-or- ganisatie verspreid, dus ook niet richting Nijmegen. „Reden voor ons om een kort geding aan te spannen", aldus mr. L. Smits, die de belangen van de Doetinchemmer behartigt. Woordvoerder E. van Doese- laar van Rabobank Nederland wil geen commentaar geven omdat het over 'privépersonen' zou gaan. Op de rectificatie rea geert hij cryptisch: „Als je iets moet rectificeren, dan moet er iets gepubliceerd zijn". Volgens advocaat Smits en zijn cliënt heeft de Rabo-orga- nisatie de senior beleggingsad viseur welbewust willen slacht offeren in de Doetinchemse af faire. Dat zou zijn ingegeven door de wens om de aandacht af te leiden van zaken, die in tern niet goed zijn gegaan. turku marc peeperkorn correspondent De nieuwe eurocommissaris Bolkestein (fiscale zaken) wacht de zeer zware taak nog voor het eind van het jaar een Europese belasting van minstens twintig procent op buitenlandse spaar rekeningen in te voeren. De mi nisters van financiën in de Eu ropese Unie vragen dat, maar zijn tegelijkertijd tot op het bot verdeeld over de uitvoering er van. Ook de afspraak om con currentievervalsende fiscale lokkertjes voor bedrijven af te schaffen, stuit op groot verzet. „Als Bolkestein dit goed af rondt, maakt hij een fantastisch debuut", adus minister Zalm. Een Luxemburgse diplomaat analyseerde: „Niets is natuurlijk onmogelijk, maar erg waar schijnlijk is een akkoord in de cember niet." De plannen houden de EU al bijna twee jaar verdeeld. Het voornemen om rijke spaarders die hun geld over de grens stal len aan te pakken, stuit met na me op weerstand van Luxem burg. Het Groot Hertogdom herbergt een levendige bank sector waar welgestelden uit België en Nederland zeer wel kom zijn. De Luxemburgse pre mier Juncker maakte duidelijk deze bron van inkomsten en werkgelegenheid niet zonder slag of stoot op te geven. Elk land heeft het vetorecht bij be lastingzaken. Groot-Brittannië ligt dwars als het gaat om het belasten van in het buitenland gekochte obligaties. De Londense 'City' is het centrum van deze 'euro- bond' handel en zou volgens de Britten tussen twintig en veertig miljard gulden aan omzet ver liezen als de EU-belasting op obligatierente een feit zou wor den. Niet EU-landen als Zwit serland azen op deze vette kluif. De Britse minister Brown bood zijn collega's dit weekeinde weinig hoop op een iets soepe ler opstelling. Ook het afschaffen van fiscale voordelen om bedrijven te lok ken ligt moeilijk. Elk EU-land hanteert zulke methodes om bedrijven binnen zijn grenzen te krijgen. Ruim 300 van de voordeelregelingen worden al geruime tijd door de EU-lidsta- ten onderzocht, maar tot nog is geen enkel land bereid als eer ste een regeling op te geven. De bedoeling blijft dat de fi- nanciën-ministers het in no vember eens worden over alle belastingplannen. In december kunnen de regeringsleiders het fiscale akkoord dan officieel goedkeuren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7