Opnieuw zware nederlaag SPD De Belgische kikker blijkt een prins Buitenland RUIM BAAN IN ZUID-HOLLAND In de rij voor betaalbare benzine Britse overgrootmoeder blijkt spion te zijn geweest 71 E-& aftTvl MP yet Nieu' MAANDAG 13 SEPTEMBER 1999 ideerde Pers Diensten RTR British Airways licht passagiers op londen Medewerkers van luchtvaartmaatschappij British Air ways verkopen hun passagiers goedkope reproducties van top merken in luxe-artikelen. De zwendel heeft veel reizigers dui zenden gulden gekost, bericht de Britse krant The Sunday Times Bronnen binnen de luchtvaartmaatschappij hebben de oplich ting bevestigd. Die zou vooral voorkomen op lange-afstands- vluchten uit Londen naar plaatsen als Tokyo, Hong Kong en Singapore. Medewerkers kochten in die plaatsen spotgoedkoop nep-horloge's, zonnebrillen en parfums met merknamen als Raymond Weil, Gucci en Chanel. Aan boord werden de prullen als örginele topmerken verkocht. In de lucht bieden luchtvaart maatschappijen belastingvrije goederen te koop aan. De echte merkartikelen werden door het personeel meegenomen en op de zwarte markt van de hand Dodental Griekenland loopt weer op athene Het dodental van de aardbeving in Griekenland van af gelopen dinsdag is opnieuw gestegen. Het ministerie van ge zondheid meldde gisteren dat 114 lichamen geborgen zijn. Er zouden nog zeker 25 vermisten zijn. De aardbeving had een kracht van 5,9 op de schaal van Richter. In Athene en omgeving zijn gistermorgen opnieuw naschokken gevoeld. Ze hadden een kracht van 4,2 op de schaal van Richter. Organenmaffia actief in Turkije londen In Turkije doen hardnekkige geruchten de ronde dat na de verwoestende aardbeving van 17 augustus de 'orga nenmaffia' actief is geweest. Die zou uit de lichamen van de omgekomen slachtoffers organen hebben verwijderd voor de verkoop. Vlak na de natuurramp, die zeker 14.000 en misschien wel 40.000 mensen het leven kostte, werden steeds meer stoffe lijke resten geborgen die ergens tijdelijk moesten worden on dergebracht, zoals in het slachthuis in Ginarcik. Hulpverleners die daar lijken overbrachten naar koelcellen, ontdekten dat en kele lichamen, vooral van jongeren, netjes waren opengesneden en dat alle inwendige organen, op de darmen na, waren verwij derd. Dit meldt het Britse blad Mail on Sunday. Natuurvoeding slecht voor gezondheid londen Zogeheten natuurvoedingsmiddelen zijn mogelijk slecht voor de gezondheid. Dit blijkt uit een onderzoek dat is verricht in opdracht van de Britse krant The Sunday Times. Een vergelijkend onderzoek heeft uitgewezen dat veel natuurvoe dingsmiddelen aanzienlijk hogere niveaus vet, suiker en zout bevatten dan vergelijkbare 'gewone' artikelen. Een overmaat aan vet, suiker en zout is slecht voor onder meer het hart. De uitkomst van het onderzoek maakt korte metten met de bewe ring van de fabrikanten dat deze natuurlijke voedingsmiddelen beter zijn voor de gezondheid. De krant vergeleek 27 in de win kel gekochte producten met elkaar. Dertien van de natuurpro ducten bevatten meer vet en onverzadigde vetzuren, acht meer suiker en vier meer zout dan 'gewone' producten. «Honderden doden in Uganda .Kampala In het noordwesten van Uganda zijn zaterdag als ge- 'jvolg van twisten tussen stammen ongeveer vierhonderd men den gedood. De meeste slachtoffers zijn kinderen en ouderen. heeft een ooggetuige gisteren gemeld. Veediefstal was ook aanleiding voor de slachtpartijen. Het Ugandese leger gCwam tussenbeide door vanuit een helikopter op de vechtende Igitammen te schieten. Daardoor vielen nog eens 21 gewonden, ral Ertussen missen sterke oude leiders Moskou Als ze mee zouden kunnen doen aan de verkiezingen, z Efouden de overleden Sovjet-leiders Brezjnev en Andropov bete- 3 kansen hebben gehad om Ruslands volgende president te -'orden dan welke levende politicus dan ook. Dat bleek uit een Justeren gepubliceerde opiniepeiling. Uit de peiling bleek dat rezjnev en Andropov 12 procent van de stemmen zouden heb- gekregen als er dit weekeinde verkiezingen waren gehou- ?n. Voormalig premier Jevgeni Primakov, die tot dusver wordt wschouwd als de sterkste kandidaat in de presidentsverkiezin- '1 n van volgend jaar, zou met slechts 10 procent als derde zijn fëindigd. De huidige Russische oppositieleider Zjoeganov, een Qpirimunist, kreeg volgens de peiling 7 procent van de stern en, evenveel als oud-dictator Stalin. je N: Taliban misbruikt vrouwen ivis'MABADDe speciale onderzoekster van de Verenigde Naties t V? geweld tegen vrouwen, Radhike Coomaraswamy, heeft gis- uni^n scherpe kritiek geuit op de Afghaanse Taliban. Volgens de en rgezant maakt het religieuze leger van de Taliban zich op iet ye schaal, systematisch en met officiële goedkeuring schul- bla(jaan misbruik van vrouwen. Coomaraswamy noemde met ditié16 het ministerie van deugd en ondeugd, dat een 'hatelijk' latie'id tegenover vrouwen voert. Het betreffende ministerie mta:digde wetten uit die vrouwen verbieden arbeid te verrich- pr den naar school te gaan. Daarnaast moeten alle ramen op de Dat nipdenverdiepingen zwart worden geverfd om te voorkomen taal/oorbijgangers binnen een vrouw zouden kunnen waarne- tij,. Ook moeten vrouwen de allesverhullende burqa dragen ch Daidigc10gen ze niet naar buiten zonder een mannelijk familielid, ms 0*ie. der aantallen dodert in Sri Lanka ctBJnali mbo* Door gevechten tussen Tamil Tijgers en het leger van zensmk3 zijn gisteren zeker 160 doden gevallen. Dat heeft het eëterie van defensie meegedeeld. Het leger begon in het 33 budeten van het land een offensief tegen de guerrillastrijders. ior tévechten in het noorden maakten een einde aan een m etf-het-vuren, dat zo'n negen weken heeft geduurd. Sinds -bitieÊgin van de gewapende strijd van de Tamil Tijgers in 1972 f 441. Tohet politieke geweld in Sri Lanka aan circa 55.000 mensen l-ï oWen gekost. De guerrillastrijders willen in het noorden en t ccrmiin^ van Sri Lanka een onafhankelijke staat stichten. k Al mi500 ehele mobilisatie in Tsjetsjenië i" u-grozny De Tsjetsjeense president Maschadov heeft za- 77 de algehele mobilisatie afgekondigd. Hij doet dit in ver- U Vnet het geweld in de buurrepubliek Dagestan. De presi- 88 f gde uit dat de maatregelen een gevolg zijn van de span- Q f tussen Moskou en Grozny. Dezelfde dag riep de presi- 99C islamitische vrijwilligers uit zijn republiek op zich terug ten van het strijdtoneel in Dagestan. Hun aanwezigheid f 111rl yen maar onheil over Tsjetsjenië kunnen afroepen, zo 1 l\rde hij. Rusland beschuldigt de Tsjetsjeense autoriteiten e activiteiten van moslimrebellen te gedogen. Zij gebrui- itsjenië als uitvalsbasis voor hun aanvallen in JUSDJUJVJSN EÊ_ TenER wrJCJ NCTELLITjGEN lanen in Dieten studerend en werkzoekend Zuid-Holland Ionbei, zaterdag 30 en zondag 31 oktober 1999 advies idvoert jbrin. li „<van imatie over de beurs en het presenteren van - 2-,r"lc*nSedrijf of onderwijs instelling tijdens deze bedri beurs: O.G.Z.b.v. B Kiezers maken korte metten met bezuinigingsbeleid Duitse regering De Duitse kiezers hebben het beleid van de regering van de sociaal-democratische bondskanselier Schroder opnieuw afgestraft. Bij verkiezingen in de deelstaten Thürin- gen en Noord-Rijnland-Westfalen heeft de partij veel stemmen verloren. De nederlaag betekent dat het voor Schroder nog moeilijker wordt een omstreden pakket bezuini gingen van ruim 30 miljard gulden door de Bondsraad (de Duitse Eerste Kamer) te krijgen. moest Thüringen zich wegens de 'Grote Coalitie' geregeld van stemming onthouden in de Bondsraad. Bij de gemeenteraads- en burgemeestersverkiezingen in Noord-Rijnland-Westfalen ver loor de SPD voor het eerst in decennia haar koppositie aan de CDU in Keulen, Essen, Dort- erfurt-düsselporf dpa-afp-anp In de voormalige Oost-Duitse deelstaat Thüringen kreeg de christen-democratische CDU de absolute meerderheid in het deelstaatparlement. Tot nu toe regeerde daar een 'Grote Coali tie' van CDU en SPD. De ex- communistische PDS krijgt er voor het eerst in een deelstaat parlement meer zetels dan de SPD. CDU-premier Vogel, die sinds 1992 regeert in Erfurt, toonde zich verheugd dat Thü ringen zijn stemmen in de Bondsraad nu kan uitbrengen voor het oppositionele CDU/CSU-kamp. Tot nu toe mund en in de regionale hoofd stad Düsseldorf. De SPD behaalde landelijk gezien met 33,9 procent van de stemmen haar slechtste resul taat sinds 1946. De CDU haalde het beste resultaat binnen sinds de Tweede Wereldoorlog, met 50,3 procent van de stemmen. De regering-Schröder heeft de ondankbare taak een pakket bezuinigingen door te voeren van ruim 30 miljard gulden. Dat heeft in Duitsland tot grote pro testen geleid. Daar komt bij dat over de ombuigingen binnen de SPD grote verdeeldheid be staat. Een week geleden kreeg de regering daarvoor bij verkie zingen in twee andere deelsta ten de rekening gepresenteerd. De partij verloor haar absolute meerderheid in Brandenburg en Saarland. De opkomst bij de verkiezin gen van gisteren was met 55 procent overigens laag. Vele traditionele SPD-stemmers in het rode bolwerk Noord-Rijn land-Westfalen zijn gisteren thuisgebleven. Komende zon dag zijn er in deelstaat Saksen verkiezingen en ook dan moet de SPD rekening houden met verliezen. Chileense politie doodt twee demonstranten santiago afp-dpa De Chileense politie heeft twee betogers gedood bij de herden king van de staatsgreep van Au- gusto Pinochet precies 26 jaar geleden. Bij de coup kwam de socialistische president Salva dor Allende om het leven. Het kwam zaterdag in de hoofdstad Santiago de Chili tot ernstige rellen toen betogers botsten met de politie. De ongeregeld heden braken uit vlak bij de be graafplaats waar oud-president Allende ligt begraven. In het centrum van de hoofdstad ver zamelden ongeveer 10.000 de monstranten zich om de coup van 11 september 1973 te her denken. Demonstranten wierpen bij de begraafplaats barricades op. De politie probeerde de vooral jonge mensen te verspreiden met traangas. Ten minste drie personen liepen daarbij ernsti ge verwondingen op. Vrijdag arresteerden de autoriteiten al 71 tegenstanders van ex-dicta tor Pinochet. Pinochet zelf vier de de dag, ten tijde van zijn dic tatuur een officiële feestdag, in zijn buitenhuis in Londen. Hij wacht daar onder huisarrest de behandeling van een Spaans uitleveringsverzoek af. Spanje wil hem berechten wegens mis daden tegen de menselijkheid. Tijdens Pinochets bewind 'ver dwenen' duizenden Chilenen. Belgrado Automobilisten in Belgrado duwen hun auto's naar een van de weinige benzinestations waar de benzine nog voor officiële prijzen wordt verkocht. De prijs van de benzine op de zwarte markt is de afgelopen tijd enorm gestegen door de slechte economische toestand in Joe goslavië. foto reuters» ivan milutanovic Spionnenboek veroorzaakt voor verschijnen al een hoop ophef londen anp Al voor het verschenen is, heeft het boek van de Briste historicus Christopher An drew voor de nodige beroering gezorgd. Afgelopen weekeinde lekte uit dat een inmiddels 87 jaar oude overgrootmoe der, Melita Norwood, jarenlang voor de Russen spioneerde. Het boek van Andrew, dat deze week verschijnt, onthuld de identiteit van een twaalftal mensen die jarenlang voor de Sovjet-Unie hebben gespioneerd. An drew schreef het boek op basis van de kopieën van duizenden KGB-dossiers, die naar buiten zijn gebracht door Vasili Mitrochin, een in 1992 naar het westen overgelopen KGB-archivaris. Zaterdag werd bekend dat Norwood, die van de Sovjet-geheime dienst KGB de codenaam Hola had gekregen, in de jaren dertig en veertig de Britse atoom geheimen aan Moskou verraadde. Nor wood werkte indertijd als secretaresse bij de British Non-Ferrous Metals Re search Association, waarvandaan het Britse atoomonderzoek werd gecoördi neerd. Zij fotografeerde alle papieren die haar bureau passeerden en speelde de kopieën vervolgens door aan de Russen. Norwood zei zaterdag er geen spijt van te hebben. Zij had het j te voorkomen dat een nieuw systeem, dat veel had gedaan om gewone mensen te voorzien van eten, betaalbare prijzen en een onderwijs- en gezondsheidssys- teem. zou worden verslagen'. De Britse regering ligt nu al onder vuur over het besluit van het ministerie van justitie om geen vervolging in te stellen tegen Norwood. Volgens het mi nisterie 'is het te laat om een strafrech telijke procedure te starten'. Het minis terie van binnenlandse zaken zei niet te zijn gekend in het besluit. De kritiek op de regering kan alleen maar toenemen als er meer namen van Britse spionnen bekend worden. Het boek bevat niet alleen voor Groot- Brittannië interessant nieuws. Volgens de KGB-archieven werd het gerucht dat de Amerikaanse inlichtingendienst CIA achter de moord op de Amerikaanse president John F. Kennedy zat, door de KGB de wereld in geholpen. In haar po gingen om een verband te leggen tussen de moord op Kennedy en de CIA finan cierde de KGB volgens Andrew het eer ste boek dat in de VS over de moord ver scheen, Oswald: Assassin or Fallguy. Ook schreef de dienst een door Lee Harvey Oswald, Kennedy's moordenaar, onder tekende brief aan een CIA-agent. De verloving van de Belgische kroonprins Filip (39) met de dertien jaar jongere Mathilde d'Udekem d'A- coz heeft in België de laatste spoortjes twijfel over zijn aanspraken op de troon uitgewist. De uitverko ren aanstaande prinses is volgens royalty-deskundi gen geknipt voor haar nieuwe taak. Maar geldt dat ook voor de prins zelf? brussel paul koopman correspondent „Is die olifant van u?", vroeg prins Filip aan de direc teur van een circus, dat zijn tenten had opgeslagen in Brussel. Van een maatschappelijk assistent in een drugscentrum wilde hij weten: „Hebt u veel zieken op uw zaal?" De Belgische astronaut Dirk Frimout stond met zijn mond vol tanden, toen de kroonprins hem re torisch voorhield: „In de ruimte is er geen protocol." Het stellen van de juiste vragen is een kunst die Filip Lodewijk Maria, Hertog van Brabant en Prins van Bel gië, maar met moeite onder de knie heeft gekregen. Se dert de prins vanaf 1989 door het Hof schoorvoetend aan het volk werd blootgesteld, groeiden zijn publieke optredens binnen de kortste keren uit tot ware dijen kletsers. Al bij zijn vuurdoop ging het fout. In Hawaï woonde de prins de herdenking van de honderdste sterfdag bij van de inmiddels zalig verklaarde pater Damiaan. Na cjit eerste officiële optreden was een fotosessie gepland. Journalist Van Raak herinnerde dit zich in een inter view met het weekblad KNACK: „Hij liep op verzoek zonder mokken door de branding. Wij riepen: trek uw schoenen uit! Maar nee, je zag hem denken: dat kan ik niet maken. Hij liet nog liever zijn schoenen verrot ten." Moet deze onbeholpen en wat trieste figuur de volgen de koning van België worden? Het antwoord op die vraag luidt sinds afgelopen weekeinde ondubbelzinnig: 'ja!'. Want met de bekendmaking dat prins Filip na 39 jaar vrijgezellenbestaan in het huwelijk treedt met de Belgische Mathilde d'Udekem d'Acoz (26) is in één klap een eind gekomen aan de speculaties dat niet Fi lip, maar zijn zuster Astrid (gehuwd, moeder van vier kinderen) de troon zou bestijgen. Want Mathilde d'Udekem d'Acoz is volgens vriend en vijand geknipt voor haar taak. In het meertalige en fe derale België is het Hof één van de belangrijkste klod* ders cement die het land nog bijeenhouden. En in Ma- - b G32StieB LE SOIR ü'AECTM.IAKlTOPiX ggj Mathilde JU- i£ 3 Alle Belgische kranten meldden het afgelopen weekeinde het nieuws van de verloving van kroonprins Filip. Zijn ver loofde Mathilde d'Udekem d'Acoz zou 'geknipt' zijn voor het koninginneschap. foto epa thilde kunnen zowel Walen, Vlamingen als Brusselaars zich herkennen. De jonge vrouw woont en werkt im mers in Brussel, is opgegroeid in Wallonië, komt uit een Vlaamse adellijke familie en is ook nog eens per fect tweetalig. Bij een inderhaast belegde fotosessie zal het Hof vandaag ook nog haar andere kwaliteiten uit meten: Mathilde is - zo meldde de Vlaamse en Waalse pers verguld - een 'beminnelijke, aantrekkelijke ver schijning'. Van Mathilde wordt verwacht dat zij prins Filip van zijn wat harkerige imago zal verlossen. Haar oom Hen ri, burgemeester van Poperinge, kreeg vrijdag voor de VRT-televisie al de vraag voorgelegd of Filip in haar ge zelschap wellicht zal kunnen 'openbloeien', '...net als koning Albert, dankzij zijn vrouw Paola'. De prins als kikker, het is een beeld dat in België in het collectief bewustzijn gegrift is. De waarheid is, dat prins Filip al lang niet meer de schutterige onbenul is waar velen hem voor verslijten. „Hij gaf een sportieve ongedwongen indruk. De stijf heid van vroeger was weg", noteerde De Morgen drie Doodstraf voor aanstichters rellen Teheran, teheran afp-anp-dpa Een Iraanse rechtbank heeft vier aanstichters van de rellen., in Teheran, in juli dit jaar, ter dood veroordeeld. Het vonnis van twee van hen is al door het i hoogste gerechtshof bekrach- tigd. De andere twee veroor- deelden wachten nog op het' definitieve vonnis. De voorzitter van het Revolu- tionair Tribunaal van de Iraan se hoofdstad, Golamhossein.; Rahbarpur, heeft dit gisteren in| een interview met de krant Jomhouri Eslami gezegd. Vol gens hem hebben de vier ver- oordeelden banden met 'zekere' politieke groeperingen'. Dit is; de reden dat het vonnis niet! eerder openbaar is gemaakt.' Rahbarpur zei niet om wie het;' ging. J In juli gingen studenten in,. Teheran massaal de straat op, om hervormingen te eisen enf steun te betuigen aan de pro-C gressieve president Khatami. Bij! gewelddadige botsingen met de! politie en conservatieve tegen-Jj standers raakten tientallen», mensen gewond. De hervormingspogingen van president Khatami worden te--C gengehouden door conservatie- ve Iraanse politici, onder wie; veel hoge geestelijken. Vooral;; de rechtbanken gelden als bol- werk van de conservatieven. Rechter Rahbarpur zei in hcC interview ook dat er voldoende!; bewijs bestaat in de zaak tegen'; dertien joden die van spionage!; worden verdacht. Twintig Irani-!; ers, onder wie de dertien, wer-$ den in juni gearresteerd op ver-I; denking van spionage voor Is-I) raël en de VS. Op spionage staat!; in Iran gewoonlijk de doodstraf.!; In internationaal verband is; pressie uitgeoefend op Teheran; de gearresteerde joden vrij tc.; laten. Van den Broek had NAVO-baas willen worden brussel anpj Europees commissaris Van dei* Broek is teleurgesteld over hét> feit dat de regering-Kok hem; niet naar voren heeft geschoven'; voor de functie van NAVO-se- cretaris-generaal omdat hij lui is van oppositiepartij CDA. Hij zei dit gisteren in het NPS-tv programma Buitenhof. Van den Broek is bezig aayv zijn laatste dagen als EU-com missaris buitenlandse betrek- kingen. Hij maakte voor het- eerst openlijk duidelijk dat hij; wel secretaris-generaal van de; NAVO wilde worden en dat pre mier Kok had laten weten. Die;! vacature was beschikbaar om-; dat de Spanjaard Solana dit na-;, jaar opstapt. De Brit Robertson^ neemt nu die functie over. Hij is mede teleurgesteld om- dat de regering erover klaagt; dat Nederland bij belangrijke; benoemingen buiten de boot; valt. De NAVO 'is nooit een ge lopen race. Je moet dan wel een*; poging wagen'. Hij zei de in-, druk te hebben dat die poging niet is gewaagd, zoals wel is ge probeerd PvdA-minister Pronk aan een VN-post in Kosovo te helpen. De Fransman Koucfl^ ner kreeg die. jaar geleden, na een informele ontmoeting met de prins. En dom kan de prins - met een blik op zijn gede gen scholing - moeilijk genoemd worden. Sterker: Filip is de eerste telg van het geslacht Coburg-Gotha die een universitaire graad behaalde. Evenals Willem-Alexander is prins Filip van meet af aan met vaste hand voorbereid op de taak die hem wacht. Het Belgisch Hof schermde de jonge prins her metisch af van de buitenwereld, maar om te voorko men dat hij geheel vervreemd zou raken, werd op het paleis van Laken een speciale scoutsgroep voor hem in het leven geroepen. De basis van zijn opleiding werd vervolgens gelegd bij de jezuïeten in Brussel en de Ab dijschool in Brugge. Koning Boudewijn organiseerde daarna een vijfjarig militair intermezzo: Filip haalde in die periode niet alleen zijn rode muts als paracom mando maar leerde ook een F16-straaljager vliegen. Een studie in de VS moest van de jonge prins een man van de wereld maken. Dat leek te lukken. Aan het Tr inity College van de Oxford University liet Filip zich in de lente van 1983 inschrijven als 'visiting student'. Op de Stanford Universiteit, waar hij later afstudeerde in de politieke wetenschappen, noemden zijn klasgeno ten Filip 'Prince', naar het gelijknamige popidool. Een journalist van Story, die hem daar opzocht, viel het op dat de Belgische student erg populair was bij de da mes. Volgens oud-docenten en professoren was Filip allesbehalve een briljant student en slaagde hij voor zijn examens vooral dankzij een enorm doorzettings vermogen. Dat neemt niet weg, dat maar weinig F16- piloten een universitaire graad hebben. Sinds zijn te rugkeer naar Brussel is de leergierigheid bovendien niet gesleten. Als erevoorzitter van de Dienst voor Bui tenlandse Handel ontpopte Filip zich tot ambassadeur voor België, juist in de tijd dat het land door het dioxi neschandaal een vergiftigd imago kreeg. Filip is, zo stelde royalty-journalist Jan van den Berghe onlangs vast, gewoon een laatbloeier. België maakt dezer dagen niet alleen kennis met een nieuwe bruid, maar begint ook zijn kroonprins lang zaam maar zeker met andere ogen te bezien. Dat veel van het prinselijk paar wordt verwacht, moge blijken uit de euforische perscommentaren dit weekeinde. Het huwelijk tussen Filip - de eeuwige vrijgezel - en Mathil de is volgens de Vlaamse en Waalse pers 'made in heaven'. De Franstalige krant Le Soir, doorgaans terug houdend en degelijk, voorspelde: „Dit zal de dioxine crisis in België en het buitenland snel doen vergeten."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5