Bacchus negentig jaar taboe in Blauwe Kruis TV Het Gesprek van de Dag IIITIÏ Kasteel 'Heren van Selwerd' gevonden in Groningen 110 MAANDAG 13 SEPTEMBER 1999 COMMENTAAR Snel vredesmacht Oost-Timor Toch nog vrij onverwacht zijn president Habibie en de Indonesi sche legertop akkoord gegaan met de komst van een internationa le vredesmacht in Oost-Timor. Na weken van moord, intimidatie en terreur van de kant van pro-Indonesische milities en geregelde troepen lijkt nu eindelijk het tij in het voordeel van de Oost-Timo- rezen te keren. Habibie moest publiekelijk toegeven dat zijn mili tairen er niet in slaagden de bevolking te beschermen, laat staan uitvoering te geven aan de uitslag van het referendum. Habibie wijt het (gebrek aan) optreden van zijn soldaten in Oost- Timor aan psychologische factoren. Algemeen wordt aangenomen dat hij hier spreekt over de angst voor gezichtsverlies. De Indone sische militairen zouden de uitslag van het referendum, waarbij driekwart van de bevolking zich uitsprak voor onafhankelijkheid, als een klap in het gezicht hebben ervaren. Een waarschijnlijker verklaring is dat de Oost-Timorezen gebruikt zijn als afschrikwek kend voorbeeld voor afscheidingsbewegingen elders in de archi pel. Dat Habibie en legerleider Wiranto om zijn is niet zozeer te dan ken aan een moment van bezinning als wel een gevolg van de enorme internationale druk. Vooral president Clinton heeft Indo nesië de duimschroeven flink aangedraaid. Waarschuwingen van het IMF en een bezoek van een delegatie van de Veiligheidsraad deden de rest. Habibie, die in eigen land zegt te streven naar een democratisch rechtsstaat en economisch herstel, kan zich dom weg geen internationaal isolement veroorloven. Het is nu zaak dat een internationale vredesmacht onder leiding van Australië zo snel mogelijk naar Oost-Timor vertrekt. Elke dag vertraging is voor de bevolking van Oost-Timor er nog altijd één te veel. De milities zijn nog niet ontwapend. Het is bovendien niet uitgesloten dat de Indonesiërs de snelle komst van buitenlandse troepen diplomatiek zullen traineren. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties mag dat niet laten gebeuren. Het knikje van Marga Nagekomen zomerbericht: Marga van Praag is terag, compleet ver nieuwd. Ach Marga! Geen kwaad woord kan ik over haar horen. Philip Freriks? Blijft slordig. Pia Dijkstra? Houdt interviewvrees. Harmen Siezen? Altijd netjes, maar routineus. En Marga? Geheel ongeschikt natuurlijk, maar wat ik al zei, geen kwaad woord over mijn lippen. Onze liefde dateert van de tweede uitzenddag van het Jeugdjour naal, die oase van liefdevolle informatieve televisie voor het hele ge- tin. Met rubberlaarzen diep in het maaiveld deed Marga verslag en sprak de bij ons inmiddels gevleugelde woorden: „Archeologen - dat zijn mensen die oude dingen zoeken in de grond - hebben een Ro meinse stad gevonden. "Jarenlang was zij de enige die politici wist te verleiden tot het uitspreken van een begrijpelijke Nederlandse zin. Een jaar of zes, zeven geleden ging ze naar het grote-mensen-jour naal, als een schooljuf die opeens college moest geven. Ze bleef wie ze was. Draai de knop van het geluid af kijk naar Marga en je weet wat er in de wereld aan de hand is. Die ogen, die lippen, die schou ders! Bij Marga vertellen ze van aardbevingen, verliefde prinsen en onnavolgbare kabinetsbesluiten. Het liefst zag ik haar om tien uur. Even een hakkeltje bij de Dow Jo- nesindex, snel naar het weer en dan dat geruststellende af scheids knikje. Een overgetelijk gebaar, alsof ze zeggen wilde: Lieve Wil, het was vandaag weer verschrikkelijk in de wereld, maar ga maar rus tig slapen, ons kan niks gebeuren. Die Marga is niet meer. Dat mag niet in het grote-mensen-journaal. Van de zomer is ze zoekgeraakt op de cursus nieuwslezen voor be ginners. Haar ogen, haar lippen, haar schouders zwijgen nu en wie het geluid aanzet om te horen wat het nieuws is, hoort een kleurloze stem zijn best doen de bazen te behagen. Weg is het afscheidsknikje. Weg is Marga. Ze was zichzelf al die jaren teveel geweest. Ik wil haar terug. MENSELIJK De Japanse modeontwerper KENZO TAKADA hangt zijn kle dinglijn definitief aan de wilgen. De succesvolle ontwerper heeft laten weten dat hij in oktober met pensioen gaat. Kenzo vertel de het Japanse persbureau Kyo- do dat hij zijn tijd verder wil be steden aan het maken van rei zen. Ook wil Kenzo, die de zestig al is gepasseerd, meer samen zijn met zijn vrienden. Hennessy Louis Vuitton, die in 1993 het bedrijf van Kenzo overnam, ver telde dat de vrouwenlijn wordt overgenomen door de Franse ontwerper GILLES ROSIER en de mannenlijn door de Deense ontwerper ROY KREJBERG. De laatste modeshow van Kenzo Collection is in Parijs op 7 okto ber. Kenzo was de eerste Japan se ontwerper die zijn creaties op de internationale catwalk show de. Daarna volgden landgenoten als YAMAMOTO (55) en ISSEI MIYAKE (61). Tijdelijk minder warm Smeltende sneeuw op IJsland, regen en kilte in Ierland (gisteren lokaal krap 10 graden), maar wij kunnen terugkijken op een on vergetelijk weekeinde. Vooral zaterdag was een dag om in te lijs ten. De thermometers bereikten in onze regio waarden tussen 28 en 30 graden. In Bloemendaal aan Zee werd het 29,8 graad, op Schiphol 29,4 en op Valkenburg 28,3. Gisteren werd de warmte getemperd doordat achter een zwakke storing de wind naar westelijke richtingen ruimde. De stranden kregen in de middag ook enige tijd te maken met mist en lage wol ken van zee en gisteravond viel uit overtrekkende wolken wat lich te regen. De maximumtemperaturen van afgelopen zaterdag zijn op veel plaatsen voor het laatst bereikt in september 1973. Op Schiphol was het zelfs de warmste septemberdag sedert 1949. -De uiterste waarden lagen in het oosten en zuiden van het land boven de 30 graden: zowel op zaterdag als zondag. In Hoensbroek werd zondagmiddag 31,8 graad geregi streerd; in oostelijk Groningen ruim 31 graden. De Bilt staat inmiddels op zeven zomerse dagen. Een aantal dat voor het laatst in 1949 werd overtroffen. Vandaag in het oosten opnieuw een zinderende dag. Bij ons is het niet meer zo warm en vanavond ontstaan langs een vrijwel stationair koufront enkele regen en onweersbuien. Het front bepaalt ook morgen het weerbeeld. In het algemeen is er vrij veel bewolking en met name later op de dag neemt de kans op een re gen of onweersbui weer toe. De temperaturen stijgen tot maximaal 22 graden. De wind is meest zwak tot matig uit noordelijke richtingen. Op woensdag keert de warmte weer terug (opnieuw zomers warm dus) doordat de wind tussen hogedruk boven Scandinavië en lagedruk ten zuiden van ons land uit het oosten gaat waaien. Tegen het einde van de week neemt de warmte af (koel wordt het zeker niet!) en door toedoen van uiüopers van depressies gaan van tijd tot tijd buien vallen. Uitbaters laatste alcoholvrije hotel-restaurant stoppen ermee „Je moet niet denken dat we wereldvreemd zijn hoor!" Emmie Wassenaar wil meteen een misverstand uit de weg ruimen. Zij en haar man Anton dreven in Gouda 36 jaar het laatste alcoholvrije hotel-restaurant van het land, Blauwe Kruis, eigendom van de Christelijke Beweging voor Drankbestrijding. Binnen kort zetten ze er een punt achter. „Het waren goede jaren." Emmie (58) en Anton Wasse naar (62) stoppen ermee omdat hij kampt met jicht en een ver sleten knie. De eigenaren zijn er niet in geslaagd nieuwe pach ters te vinden voor het elf ka mers tellende hotel in hartje Gouda. Het pand, waar alcohol sinds 1911 taboe is, is inmid dels verkocht. Eind dit jaar opent een nieuwe horeca-on- derneming er zijn deuren. „Wat het voor zaak wordt, weten we niet. Maar wel met alcohol, hè." Dat er straks drank wordt ge schonken, kan het in Amster dam geboren echtpaar wel be grijpen. „Drank is belangrijk voor de winst", zegt de hotelier. Zijn vrouw valt hem bij: „Er wordt wel gezegd: ze eten je arm en ze drinken je rijk. Maar omdat we weinig pacht hoef den te betalen, hebben we toch altijd prettig geleefd hoor." Aanvankelijk was Blauwe Kruis een verenigingsgebouw. Er werd veel vergaderd door gere formeerde en hervormde ver enigingen. Later werden de twee vergaderzalen van Blauwe Kruis ook aan anderen ver huurd. Emmie: „We hebben hier van alles gehad, tot de Boe renpartij en de Socialistische Partij. Maar ook de Vereniging van Plattelandsvrouwen." „De Platte Vrouwen, noemden we die", grinnikt Anton. „En de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Die hadden de firma Bols uitgenodigd om li keurtjes te presenteren. Toen hebben wij natuurlijk gezegd: dat gebeurt niet. Niet in dit ho tel. Dat is toch raar? Dat ze Bols uitnodigden voor een bijeen komst in een alcoholvrij hotel?" Toch zijn de Wassenaars geen scherpslijpers. Dat hadden ze zich ook niet kunnen permitte ren. Anton: „Als we het hadden moeten hebben van geheelont houders, dan hadden we straatkeien moeten eten. Maar gelukkig hadden we genoeg an dere klanten." Blauwe Kruis was in de loop der jaren aanlegplaats voor vo gels van zeer verschillend plui mage. „De hele wereld kwam hier. Van putjesschepper tot advocaat. En natuurlijk toeris ten. Uit Japan, uit Zuid-Ameri- ka, de Verenigde Staten, noem maar op." Toen Gouda nog veel industrie had, waren er ook heel wat vas te klanten, zoals monteurs. Dat waren makkelijke gasten. Om dat ze 's morgens vroeg uit de veren moesten, gingen ze op tijd naar bed. „Behalve op woensdagavond, dan gingen ze tot een uur of half twaalf elders wat drinken." De Wassenaars had daar geen bezwaar.tegen. „Hier hielden we ons natuurlijk altijd aan de regel: geen alco hol. Maar als een gast nou uit de stad kwam met een drank lucht, moesten wij hem dan de toegang ontzeggen? Wel als ie mand zich misdroeg natuurlijk. Maar anders?" „We hebben wel eens Fransen gehad die een zelf meegebrach te fles wijn bij het eten wilden drinken", vertelt Anton. „Daar hebben we een stokje voor ge stoken. Maar als iemand een drankje meeneemt naar z'n ka mer? Je kunt toch moeilijk de tassen van je gasten gaan con troleren." Ook met de christelijke signa tuur van Blauwe Kruis gingen de Wassenaars pragmatisch om. Anton:',,Zelf ben ik van huis uit gereformeerd vrijge maakt, artikel 31". Emmie: „En ik ben katholiek opgevoed. Ik ben gedoopt in de kerk De Lief de of zoiets in Amsterdam- West. Die is allang afgebroken." „Zelf kerken we al jaren niet meer", vertelt Anton. „We heb ben natuurlijk wel respect voor ieders geloof. En omgekeerd verwachten we datzelfde res pect." Emmie: „Ik heb er altijd op gestaan de zaak en privé strikt te scheiden. Mijn privéle- ven gaat niemand wat aan. Toen we in 1963 solliciteerden om Blauwe Kruis te pachten van de Beweging voor Christe lijke Drankbestrijding werd trouwens niet eens naar ons ge- Anton: „De boodschap van de beweging hebben we natuurlijk wel altijd uitgedragen. Al die ja ren. En ook in de toekomst zul len we mensen die bij ons aan kloppen met een drankpro bleem proberen te helpen." Na de sluiting van Blauwe Kruis zijn er wel meer dingen die ge woon doorgaan. Zo is Anton van plan 'de luis in de pels' te blijven als raadslid voor Ge meentebelangen Gouda. En zijn haringen, die hoopt hij ook te handhaven. „Het is een beet je een uit de hand gelopen hob by. Iemand uit Scheveningen leerde me 45 jaar geleden ha ringen schoonmaken. En ik ver koop ze nog steeds met veel plezier. Als het hotel straks dicht is, wil ik ergens een stalle tje neerzetten. Dan kan ik ook een praatje blijven maken met de mensen in Gouda voor wie we altijd een aanspreekpunt zijn geweest. Zo, zal ik dan nu maar een harinkje voor je ha len?" RONALD FRISART Tijdens archeologisch onder zoek zijn in het noorden van de stad Groningen de resten van een kasteel gevonden dat toe behoorde aan de 'Heren van Selwerd'. Het gaat om een vondst die voor de geschied schrijving van Groningen zeer grote betekenis is, de belang rijkste van de afgelopen tiental len jaren. Het kasteel werd in de 14e eeuw in opdracht van burgers van Groningen verwoest omdat de bewoners zich gedroegen als roofridders. Met de verwoesting kwam een eind aan de feodale macht van deze Heren van Sel werd. Volgens wethouder H. Pijlman, die de ontdekking aan het be gin van de Open Monumenten dag bekendmaakte, is de vondst te vergelijken met die van het kasteel van de 'Heren van Amstel' in Amsterdam. „Al leen was Groningen al een stad toen dat kasteel nog gebouwd moest worden." De resten van het kasteel, dat rond 1220 werd gebouwd, kwamen tevoorschijn bij werkzaamheden aan de Zer- nikelaan, waar een bedrijven park wordt aangelegd. Vanaf het jaar 1040 was Gronin gen bezit van de bisschop van Utrecht. Diens belangen wer den vanaf 1145 behartigd door de broer van de toenmalige bis schop van Utrecht, die de func tie kreeg van prefect. Toen deze functie vereribaar werd, ont stond er een prefectenfamilie. Een zijtak daarvan noemde zich vanaf de veertiende eeuw Van Selwerd' en bezat diverse kaste len in Groningen. Dat er aan de noordkant van de stad een kas teel van de Heren van Selwerd stond, was al bekend. In het jaar 1357 werd dit kasteel bewoond door Rudolf Prediker, die het gebruikte als uitvalsba sis om schepen op het Reitdiep aan te vallen en te plunderen. De inwoners van Groningen legden hem twee keer een forse boete op. Daarna werd Rudolf gevangen genomen en ont hoofd. De stad kocht het kasteel en brak het tot de grond toe af. Daarmee kwam een einde de macht van de prefecten over Groningen. Nieuwe armoede Als ik Jan Steen was geweest had ik de badkamer meteen weer verlaten om m'n schilderspalet te halen. Nu kijk ik alleen maar gebiologeerd naar mijn eigen huishouden: mijn ene nazaat zit in bad, de andere zit op het toilet heel nadrukkelijk zindelijk te wezen en in het midden doet mijn echtgenote onverstoorbaar de afwas in een veel te kleine wasbak. Van alle drie slaat - en niet alleen vanwege het hete water - de damp af. Ik besluit het scheren nog even uit te stellen. Het is twee dagen geleden dat leden van het plaatselijke christelijke mannenkoor onze meubels meenamen voor hun tweede- handsgoederenwinkel en een dag nadat iemand met een grote voorhameionze keuken in puin sloeg. Daarna begon die zelfde functionaris met een kango de pla vuizen weg te boren. Een ander kwam onze deuren uit hun hengels lichten, de vloerbe dekking lostrekken en de trap van zijn be kleding ontdoen. Ook het toilet is - ik weet niet meer door wie - van zijn voetstuk ge haald en prijkt ergens ontheemd halverwege de woonkamer. Toen mijn zoon ook hier be gon te bewijzen dat hij sinds kort zindelijk is heb ik hem op het ontbreken van de afvoer moeten wijzen. DICK VAN DER PLAS Wat er op de benedenverdieping nog van enige waar de was, is óf tijdelijk ondergebracht bij een meubel- restauratiebedrijf óf heeft onderdak gevonden op de tweede etage van ons huis. De helft van onze slaapka mer bestaat uit hoog opgestapelde dozen met keuken gerei, de inhoud van een forse boekenkast, een stereo- -installatie met honderden cd's en genoeg serviesgoed om een behoorlijk lopend filiaal van Van der Valk uit te rusten. Middenin de nacht klinkt er soms gekreun uit de stapel, waarna er een doos scheefzakt en met oorverdovend lawaai zijn inhoud prijsgeeft. Welte rusten. Eten doen we soms in restaurants, vaak in de snack baren een enkele keer pakken we potten en pannen in om in het huis van mijn ouders - die twee weken ergens op een camping staan - weer eens een normale maaltijd te nuttigen. Thuis eten we alleen maar stof Het stijgt op uitbergen puin in de woonkamer, kruipt onder de deur op de overloop, nestelt zich in bedden, op televisies en tussen de luxaflex. Als het 's nachts neerdwarrelt ontwaken we als mummies met bron chitis. Gelukkig is het mooi weer, zegt iedereen die ons zijn medeleven betuigt. Vijfentwintig graden in de scha duw is mooi op de Canarische Eilanden, niet in een onttakelde woning zonder koelkast. Een camping- koelbox houdt op de zolderverdieping een enkele fles melk, wat vleeswaren en frisdrank koel. Maar het aangebroken blikje kattenvoer dat ik 's morgen open draai en in een hoekje van de voorraadkast bewaar, loopt 's avonds op eigen kracht naar buiten om het huisdier van zijn tiveede portie te voorzien. Op de parkeerplaats voor ons huis staat dagelijks een batterij busjes van aannemers, loodgieters, elektrici ens en installateurs, waarvan de inzittenden om het halfuur koffie en roze koeken lusten, naar de dokter moeten worden gebracht omdat ze hun halve hand eraf schaven of nerveus naar huis bellen omdat hun zivangere vrouw al negen dagen over tijd is. Het avondblad duikelt uit de brievenbus direct door een openstaand luik in de kruipruimte waar ik het, liggend op m'n buik, met twee pollepels uit kan op vissen. De voorpagina is doorweekt, het belangrijkste nieuws begint voor ons op pagina 3. Klinisch bericht je over 'de hypotheekexplosie, die ook aan het Bin nenhofvoelbaar is, en sinds enkele jaren in de hand wordt gewerkt door de sterk gedaalde rente.Nog een mooie kop, in weereen andere krant: „Hypotheekgek- te jaagt economie aan. Nieuwe rijkdom creëert zijn eigen armoede. Als ik Jan Steen was geweest had ik het vastgelegd met olieveif. Met woorden blijft het nu een beetje behelpen. Emmie en Anton Wassenaar in hotel-restaurant Blauwe Kruis. Na bijna negentig jaar zal daar straks alcohol worden geschonken. FOTO GPD ROB KEERIS dagen U ISCHE pé Nog 110 dagen en het imlj nieuwe millennium bi aan. Reden voor deze stop om in een dagelijkse s polit terug te kijken op bela °®2 rijke gebeurtenissen d 01 plaatsgrepen op corre jpr ponderende data in di gelopen 1000 jaar. De £ML week: 13 sep 1974: gij; ling Franse ambassad Me sep 1949: mysterieuze ieter moord Schallenberg; ;end sep 1879: HFC opgerii[Pr°i 16 sep 1765: Mozart o door Nederland: 17 st iheic 1943: vlucht Engeland ovei der De Jonge; 18 sep 1 stoomloc Tom ThumtÊü€ liest van paard. )uitsl 13 SEPTEMBER 1974 e8ei Op vrijdag 13 september §aat om 16.28 uur krijgt de ala centrale van de Haagse pir dez een melding: 'Franse ami nte!j( de, Smidsplein 1. Zo snel 'aad lijk alstublieft. Gekke Japa 'ar jj1 Mensen met pistolen'. Hede D woorden die de inleiding den men tot een historische g de v' ling, die pas op 19 sep ten om 13.54 uur zal eindiget fDl de mededeling van Trans gezagvoerder Pirn Sierks i boord van een Boeing 70' land in Damascus'. In de ten 11 sentijd wordt door vier Ni lst^a landse ministers van uur erda< uur gevochten om het lev een van elf gegijzelden, onder -ad z de Franse ambassadeur, I:rdaa ques Senard. De Japanse ie wo mando's die het ambassa P1 bouw hebben ingenomei '8en£ len dat de in Parijs gevanj zittende Yoetaka Foeroey Ml 1 Den Haag komt en eisen i vrijgeleide. Hoe serieus hi maal is, blijkt onmiddellij ?.£?c de agenten die poolshoo; |"pei men nemen worden best en gewond raken. Binnen ac* kamer van de ambassade lc"aa de sfeer angstwekkend. Tiover directeur Groskamp, een slachtoffers, zegt nadien: PCffi re keer als de telefoon gin knalden zij erop los. Noo ons, altijd in het wilde w ^da de gegijzelden vrijkomen trekken de Japanners van Schiphol. In Syrië krijgen commando's een vriendf ontvangst, pas later word Van kamet tot vogelspir! huur bij Bol! gekor van d JI. He ïdboo de v zijn w latei ,.]g< ekenj Op het laatste moment w edam- Pammy Boltini gebeld, f voor een bruiloft diezelfr Ig éC avond een kameel kan re Twee dan, want tussen d ten past maar één persoi meed kosten: 1.450 gulden, ext lerP w BTW, maar inclusief begi °°fdrc ders in extra mooie kosti vervoer en verzekering, fant kan ook, voor 3.500 BTW en voor hetzelfde b ichuüs als de kamelen komt een meinse strijdwagen met den ervoor. Zo laat word lastig, maar Pammy, dot van de inmiddels 79-jarij ni, belooft haar uiterste! doen. Steeds meer mensen prei bij een evenement iets b ders te doen. Ze huren st fYl] een compleet circus mei vlU.1 (kamelen, olifanten, lam krokodillen, tijgers, voge ANp nen, leeuwen en slangen -1" tiesten (clowns, acrobatf ïdbehe jongleurs). Boltini kan if; [e prov meeste gevallen aan die t een 1 voldoen. gulden Pammy bestrijdt dat dei a ^an die zij verhuurt zielig zijl louden „Kom eens kijken in het je was Ze hebben juist plezier,I telijk s veel aandacht en lekkercye aanc jes. Ze mogen ook nooit gouc dan vier uur achtereen v Bie ken." Het 'leasen' van di zou begon al toen Toni Boltim het g, eigen circus nog had. „1 allen bij was het vaak een vriendf jrsp^ z dienst voor collega's. Laf adio-in dacht ik me dat ik er mij g n0g roep van zou kunnen m i dat hij zegt de geboren Haagse, vas verf „Particulieren, sterren, b duidelijl ven en omroepen komei >cherch ons terecht. Een van de hem ei producties waaraan wei en gee^ werken is de opera Aida lupenei hebben olifanten, kame ekregen python, duiven en een f iden. Oi se strijdwagen met paar tegeno' leverd." )ijk, dii JACQUES GELUK I geen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2