y Kunstlever kan mensenlevens PET legt werking hersenen bloo Gezondheid Wie stopt zelfmoordenaar? MAANDAG 13 SEPTEMBER 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGAi Een vrouw vertelde mij, dat haar man leed aan een ma- nisch-depressieve psychose en aan de gevolgen van deze ziekte was overleden. 'Hoe bedoelt U dat', vroeg ik haar. Zij vertelde over zijn drukke en opgewon den buien waarin hij zichzelf als middelpunt van alles zag, de hele wereld aankon en gro- te-soms rampzalige-beslissin- gen nam en over de periodes waarin hij apathisch voor zich uitstaarde, ervan overtuigd was dat hij verdoemd was, tot niets kwam en het liefst in bed lag. Vaak gaf hij dan ook te kennen het leven niet meer aan te kun nen. Zij vertelde mij dat zij altijd bang was geweest dat hij zich eens zou suicideren en hem had gevraagd -voor de kinderen en haarzelf- als hij het van plan was het dan niet thuis te doen. Jarenlang werd hij door een psychiater volgens de regelen van de kunst behandeld en het leek erop dat het goed ging, zijn stabiele periodes werden langer, maar hij suicideerde zich toch. Hij werd een paar dagen later gevonden, hij had zich in het bos opgehangen. Wanneer ie mand haar later vroeg waaraan haar man was overleden, ant woordde zij 'aan een manisch- -depressieve psychose'. Ik had nog nooit iemand zo duidelijk horen uitspreken dat mensen kunnen overlijden aan de gevol gen van een psychiatrische ziek te, zoals aan kanker of AIDS, zelfs nadat zij zijn behandeld. De herinnering aan deze ont moeting schoot mij te binnen toen ik in Italië toevallig het krantenbericht "Wie stopt de zelfmoordenaar?' in de Tele graaf onder ogen kreeg. In het artikel wordt gewag gemaakt van een vrouw die voor de vijfde keer bij het spoor werd aange troffen en weggehaald -éénmaal na een worsteling-, het ver meende falende beleid van De Geestgronden en de frustratie en de wanhoop die dat bij de politie tot gevolg heeft. 'Kan dat tehuis haar niet beter in de ga ten houden?', was de uitroep van de woordvoerder van politie er kennelijk vanuit gaande dat het tehuis er iets aan kon en moest doen. Het is gebruikelijk bij suicides en zelfs bij suicidaliteit -neiging tot plegen van zelfmoord - de behandelaar of de behandelen de instelling nalatigheid te ver wijten, alsof een suicide perse het gevolg is van het feilen van iemand anders. Vaak wordt uit het oog verloren dat degene die zich zelf doodt, het zelf doet en niet door een ander wordt ver moord. Zijn die verwijten dan niet terecht? Moet men van psy chiatrische instellingen niet ge woon kunnen verwachten, dat voorkomen wordt dat psychia trische patiënten zich suicide ren? Het antwoord op die vraag is genuanceerd. Uit epidemiolo gisch onderzoek is bekend dat tien procent van de mensen die lijdt aan schizofrenie overlijdt door suicide. Dit cijfer is opval lend genoeg in alle landen van de wereld ongeveer gelijk. Op grond hiervan moet je wel aan nemen, dat schizofrenie in sommige gevallen een dodelijke ziekte is, waartegen niets te on dernemen valt, wat je er ook aan doet. Dat komt in de rest van de geneeskunde ook voor. Ook een mevrouw van de radio vroeg aan mij of suicides in en door psychiatrische instellingen kunnen worden voorkomen. Ja en nee. Ik ben er geleidelijk van overtuigd geraakt dat iedereen die zich van het leven wil bero ven dat op een keer doet en uit eindelijk dus niet tegengehou den kan worden. Suicide kan wel worden uitgesteld, bijvoor beeld door iemand te isoleren en vast te binden. De roep om dit soort maatregelen hoor je al tijd, maar niet iedereen is zich ervan bewust dat isolatie en vastbinden ondermijnende maatregelen zijn, die je niet lichtzinnig moet nemen. Boven dien staat de hedendaagse wet geving het nemen van eindeloze vrijheidsbelemmerende maatre gelen in de weg. Toch zijn er ook mensen die zo'n benadering hebben mee gemaakt en later dankbaar zijn dat zij op deze manier tegenge houden zijn, maar in het alge meen is men tegenwoordig zeer terughoudend, omdat zij meest al niet het beoogde effect berei ken. Vaak wordt het van kwaad tot erger en ontneemt men de patiënt ieder gevoel van eigen waarde. Dat kan de bedoeling niet zijn. Veel psychiatrische pa tiënten zijn, als zij tot zich laten doordringen wat de gevolgen van hun ziekte zijn, op enig mo ment suicidaal. Meestal leidt dit meestal niet tot een suicide en je mag dus aannemen dat de behandeling in dat opzicht is geslaagd en de psychiatrie zijn werk, dikwijls door steun te bie den, naar behoren heeft ge daan. Of het levensgeluk van de patiënt dan ook is toegenomen is nog maar de vraag. De behandeling van mensen met suicideneigingen is altijd zeer moeilijk. Het is voortdu rend een kwestie van wikken en wegen. Elke keer moet de vraag gesteld worden of en zo ja welk risico er genomen kan worden. Steeds komt ook de waag aan de orde of de patiënt in zijn recht op zelfbeschikking moet worden beperkt. Belangrijk bij de beantwoording van die vra gen is de vaststelling of de suici- deneiging beschouwd moet worden als symptoom van een psychiatrische ziekte of niet. Het maakt veel uit of je als be handelaar met iemand praat die lijdt aan een ernstige melancho lie, dus somber is en de waan heeft dat hij door de Duivel be laagd wordt en in de hel terecht zal komen of met iemand die zegt niet meer te willen leven, maar bij wie geen symptomen van een psychiatrische ziekte te ontdekken zijn. Met name in de spoedeisende psychiatrie is de beantwoording van de vraag of suicidaliteit een ziekelijke oor sprong heeft of niet van groot belang. Er moeten immers in korte tijd verregaande beslissin gen genomen worden, bijvoor beeld een opname met inbewa ringstelling in een gesloten af deling. Niemand zal ervan opkijken als de melancholische patiënt wordt opgenomen, maar is het ook gerechtvaardigd om ie mand die zegt zichzelf van het leven te willen beroven zonder dat er een psychiatrische ziekte aan ten grondslag ligt of aan toonbaar is gedwongen op te nemen? Ik denk van niet. Hoe nu verder? Er is een maat schappelijke discussie nodig over suicide en hulp bij suicide, die niet alleen op geleide van incidenten en ranzige kranten artikelen plaatsvindt. Ik durf de stelling wel aan dat sommige patiënten in hun onmacht geen andere manier weten om zich van het leven te beroven dan zich voor de trein te werpen, omdat de politiek huiverig staat tegenover het vrijgeven van menselijke manieren om een eind aan je leven te kunnen ma ken. Zij zijn er natuurlijk wel, maar kunnen -zo lijkt het- pas worden toegepast als hulp bij suicide niet langer als misdaad en een suicide op zich niet lan ger als het falen van een ander beschouwd worden. De politiek zal keuzes moeten maken bij een sterk veranderen de steeds minder op beperkin gen gebaseerde, maatschappe lijke psychiatrische praktijk, maar durft de consequenties van haar keuzes niet aan. Mis schien biedt -naar analogie van de machtiging waarmee iemand gedwongen kan worden opge nomen- een rechtelijke machti ging om tabletten bij de apo theek te mogen ophalen, waar mee op een waardige manier een einde aan het leven ge maakt kan worden, uitkomst. In ieder geval wordt daarmee de rol van de dokters duidelijker. Hij hoeft de zelfmoordenaar niet te stoppen, maar kan hem er bij helpen. Door De Geestgronden wor den jaarlijks duizenden patiën ten behandeld (kliniek 464, deeltijd 100, ambulante contac ten 167.000) en per jaar vinden er rondom de tien suicides plaats. WOUTER VAN EWUK, psychiater GERARD AKKERMAN Het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam is vergevor derd met de ontwikkeling van een kunstlever. De resultaten bij varkens zijn goed. Nog dit jaar wil het AMC de kunstlever gebruiken bij patiënten die acuut een levertransplantatie nodig hebben. De lever is een uiterst ingewik kelde chemische fabriek. Het orgaan filtert niet alleen giftige stoffen uit het lichaam, maar speelt ook een cruciale rol in de stofwisseling en de aanmaak van hormonen. Zo'n 'fabriek' is niet eenvoudig na te bootsen. Toch zijn ze bij het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam een eind gevor derd. Nog dit jaar willen ze de 'bio artificiële lever' of kunstle ver bij de eerste patiënten tes ten. Zonder lever sterft iemand bin nen enkele dagen. Voor patiën ten die door een medicijnver giftiging of een ernstige leverin fectie acuut een levertransplan tatie nodig hebben, telt ieder uur. Meestal lukt het om bin nen een tot anderhalve dag een donorlever beschikbaar te heb ben. Soms lukt dat niet en sterft de patiënt. Met een kunstlever, waarmee de wachtperiode een tot anderhalve week kan wor den verlengd, zijn levens te red den. Het gaat daarbij al snel om tien tot vijftien patiënten per jaar. Een enkele keer komt de lever zelf weer heel langzaam op gang. Maar dat herstel ver loopt zo traag dat de patiënt alsnog sterft. Met de kunstlever krijgt de patiënt misschien net dat beetje extra tijd dat nodig is om het wel te redden. „Je kunt het zo gek niet verzin nen of de lever doet het wel. Met honderden functies is het een van de meest ingewikkelde organen. Pogingen om de lever na te maken, zijn tot nu toe ei genlijk allemaal mislukt", aldus hepatoloog Rob Chamuleau. Een poging om met behulp van harsen alleen de filterende functie na te bootsen, om zo in elk geval de giftige stoffen uit het lichaam te halen, strandde. Het systeem werkte niet goed en verwijderde ook stoffen die het lichaam juist hard nodig heeft. Chemische fabriek In Amsterdam kwamen ze tot de conclusie dat voor het goed functioneren van een kunstle ver echte levercellen nodig zijn. Hepatholoog Chamuleau van het AMC: „Pogingen om een lever na te maken zijn tot nu toe eigenlijk alle maal mislukt." „De levercellen hebben de che mische fabriek in zich." Bij voorkeur moet zo'n systeem worden gevoed met menselijke levercellen, maar dat is op dit moment niet mogelijk. Er zijn te weinig donoren om voldoen de leverweefsel te leveren. Daarom is gekozen voor var kenscellen. „Varkens hebben een biochemische fabriek die sterk lijkt op die van de mens." Om een falende lever van een patiënt te compenseren, is vol gens Chamuleau een flinke hoeveelheid lever nodig. „Een paar celletjes is niet voldoende. Om effect te hebben, moet je ongeveer 20 procent van een normale lever in een kunstlever stoppen. Dat is al snel 200 tot 300 gram leverweefsel. Met een varkenslever kunnen minimaal twee kunstlevers worden ge vuld en varkens zijn er genoeg." De bioreactor, het hart van de kunstlever, ziet er op het eerste gezicht simpel uit. Het lijkt wei nig meer dan eenx buizenpost koker', maar van binnen ziet het er en stuk vernuftiger uit. In de holle cilinder - ontwikkeld door promovendus Leonard Flendrig - zit om een kem een lange mat gewikkeld waartus sen honderden hele dunne buisjes lopen. De levercellen hechten zich aan de mat en worden via de buisjes direct van zuurstof voorzien. Die zuurstof is nodig om te voorko men dat de cellen direct afster ven. De complete kunstlever is ge baseerd op het principe van de kunstnier, waarbij het bloed buiten het lichaam wordt geleid naar de bioreactor, die het zui vert waarna het gezuiverde bloed weer terugvloeit naar de patiënt. Er zijn inmiddels ver scheidene proeven gehouden met varkens waaruit blijkt dat de overlevingstijd zonder lever - normaal maximaal dertig uur - met een kunstlever kan worden verdubbeld. „We hebben een varken gehad dat met een kunstlever 72 uur bleef leven." Aan het gebruik van varkenscel len zijn wel enkele nadelen ver bonden. Omdat het dierlijk weefsel betreft, is de kans op af stoting groot. Chamuleau ver wacht dat de patiënt het maxi maal een tot anderhalve week volhoudt met een kunstlever. Dan heeft het lichaam zoveel antistoffen aangemaakt dat de patiënt grote problemen kan krijgen met overgevoeligheids reacties. Een tweede, niet te onderschat ten nadeel is het gevaar van in fecties. De vrees bestaat dat door het gebruik van var kenscellen infecties uit het die renrijk worden overgedragen op mensen. Volgens Chamu leau zijn de nodige voorzorgs maatregelen genomen om dat risico zo klein mogelijk te hou- foto gpd/marco okhuizen den. Zo worden de voor dit doel gebruikte varkens speciaal ge fokt door het Instituut voor Dierhouderij en Diergezond heid (IDDLO) in Lelystad. Risico mag De dieren worden zo gefokt dat ze vrij zijn van een grote reeks potentieel schadelijke ziekte verwerkers zoals bacteriën, pa rasieten en virussen. Toch blijft er altijd een klein risico be staan. „We kijken alleen naar virussen die we kennen en slui ten die uit, maar er kunnen ook virussen zijn waar we het be staan niet van weten." Het risi co dat overblijft, vindt Chamu leau aanvaardbaar. „Bij behan deling van mensen die op het punt staan om dood te gaan, mag je soms enig risico ne men." De oplossing voor de toekomst blijft het gebruik van menselijke levercellen. Dan is het pro bleem van de afstoting en het overbrengen van dierlijke virus sen opgelost. Patiënten kunnen dan langer veilig aan de kunst lever liggen. Voorlopig zit dat er nog niet in. Pogingen om in het laboratorium menselijke lever cellen te kweken zijn tot nu toe weinig succesvol. Tot het ge bruik van menselijke cellen mogelijk is, beschouwt Chamu leau de kunstlever met var kenscellen als beste oplossing. Dodelijke geurobsessie Een 16-jarige Britse jongen is overleden aan een ban nadat hij maandenlang buitensporig allerlei soorten rant had gebruikt. De jongen was geobsedeerd door chaamsgeur en bespoot zichzelf minstens twee keer dag van top tot teen met kunstmatige geurstoffen. B: sproeien kwam steeds een dosis propaan en butaan bloed. Deze drijfgassen zijn de jongen uiteindelijk fa worden. Tijdens de lijkschouwing werd in zijn bloed Lei( tien keer dodelijke dosis gassen aangetroffen. Volger vader bespoot zijn zoon zich zo overdadig met spraj 'D de overige gezinsleden het beneden in de keuken kó goeie proeven in het eten. v ilanne Depressie en stoppen Veel mensen stoppen voortijdig met het slikken van tidepressivum. Naast sociale en praktische belemmi komt dit door het optreden van bijwerkingen en hei ven van resultaat. Ook mensen die zich beter gaanv zijn geneigd om hun medicijnen niet langer in te ne van Abrupt stoppen met een antidepressivum kan leider aseffe soms ernstige ontwenningsverschijnselen. Het weer en, zij: slikken heft dit meestal weer op. Wat betreft aard en Planbi heid van deze verschijnselen is er groot verschil tus: soorten antidepressiva. Bij een snelle afbouw van di sieke antidepressiva zoals TCA's is de kans op ontw ronks ningsverschijnselen 40 procent. Bij SSRI's zoals Seri Fevarin komt dit effect minder vaak voor, maar best tussen de middelen onderling behoorlijke verschillc sortert onderzoek blijkt bijvoorbeeld dat bij het stoppen va 3 fluoxetine en sertraline aanmerkelijk minder klacht treden dan bij andere SSRI's. Time release Het is onzin om multi-vitaminepreparaten met een r,. traagde afgifte van de voedingsstoffen (time release ken, staat in het magazine Fit met Voeding. Volgei blad worden de mineralen met name boven in het, armkanaal opgenomen. Bij time release-tabletten d ®r afgifte in principe het hele maagdarmtraject, zodat werkzaamheid van deze pillen zelfs minder is danv gewoon tablet. eva< one< GERARD AKKERMAN Korf en Vaalburg van het PET-centrum bij het scanapparaat in het Aca demisch Ziekenhuis Groningen. foto gpd/reyer boxem Ontwikkelingen binnen de ge neeskunde gaan razendsnel. Nieuwe vondsten leiden tot be tere onderzoeksmogelijkheden of versnellen het herstel van de patiënt. De PET-scan, waarvan er maar enkele in Nederland staan, verschaft onderzoekers inzicht in de werking van de hersenen en helpt tumoren op te sporen. Felle kleuren, spectaculaire plaatjes. Het ene beeld is nog mooier dan het andere, maar wat ze werkelijk laten zien is vaak veel minder fraai. Willem Vaalburg, hoofd van het PET- centrum in het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG), ontwaart op een van de afbeel dingen een hersentumor met uitzaaiingen. De patiënt is er beroerd aan toe. „Je moet de beelden leren lezen", verklaart hij. Het AZG was het eerste zieken huis in Nederland dat beschikte over een PET-scan (Positron Emissie Tomografie). Anders dan bij röntgenapparatuur of MRI- en CT-scanners kan met PET de werking van bijvoor beeld organen of de hersenen in beeld worden gebracht. Tu moren kunnen makkelijker worden opgespoord, zelfs als ze nog heel klein zijn. Deze tech niek verschaft ook inzicht in de werking van de hersenen. Wat gebeurt er bijvoorbeeld als ie mand angstig is of depressief? Volgens biochemicus Jakob Korf, die veel hersenonderzoek verricht, is met de PET-scan precies te zien waar in de her senen iets gebeurt als iemand bijvoorbeeld bang is. De PET-scan maakt het moge lijk betere diagnosen te stellen. „Is de vergeetachtigheid van een oudere nu het gevolg van dementie of van een depressie? Met de PET-scan is van buiten af te zien wat er op dat moment bij die patiënt in zijn hoofd pre cies gebeurt." Bij de ziekte van Alzheimer zijn sommige delen van de hersenen minder actief. Die delen lichten op de PET- scan niet op. De kans is dan groot dat de patiënt demen teert. Bij PET wordt gebruik gemaakt van radioactieve stoffen. Die stoffen die een grote rol spelen in dat deel van het lichaam waar je als arts meer over wil weten, worden radioactief ge maakt. Voor hersenen is dat bij voorbeeld glucose, voor tumo ren eiwitten. De patiënt zendt vervolgens zelf straling uit die door de camera wordt opgepikt en omgezet in beeld. Die delen van de hersenen waar zich de meeste radioactieve stoffen op hopen, lichten het felst op en zijn op dat moment het meest Depressie in de lift Depressie dreigt uit te groeien tot volksziekte nunn Uit onderzoek blijkt dat van de 800.000 mensen inj die depressief zijn slechts 200.000 behandeld wordi komt mede doordat er vaak onduidelijkheid is over enlgdi zaken en de behandelmogelijkheden van de ziekte. - p, wen zijn vaker depressief dan mannen. Dit heeft m «lingen maken met verschillen in opvoeding, maatschappe |x ind sitie of hormonen. Het kan ook zijn dat vrouwen ei ad Di komen voor depressieve klachten. Een gecombinei ipjex passing van psychotherapie en medicijnen blijkt in Gew meeste gevallen de meest effectieve behandeling. ron(j apotheek werd vorig jaar voor meer dan 230 miljoe dakl aan antidepressiva verkocht, vier procent van de tu ande f gaven aan geneesmiddelen. Het antidepressivum S dsel te wordt het meeste voorgeschreven, gevolgd door Pi varin, Remeron en Efexor. De afgelopen vijfjaar isl tal antidepressiva-recepten via de apotheek met ge 14,2 procent jaarlijks gestegen, namelijk van 2 iniljt cepten in 1994 tot 3,4 miljoen in 1998. Antidepress lUp.- den het meest gebruikt door personen tussen de 4 jaar. n de f en in etwerk voor taat er ït dat moet KPN C, Cas al 68 adersi :pla£ ieik; lte: ste a in I erkers dooi Soop r aan t< iw te actief. Daar gebeurt wat als je bijvoorbeeld praat, bang bent of hevig geëmotioneerd raakt. Een belangrijke toepassing bin nen de psychiatrie is het onder zoek naar het effect van genees middelen tegen depressies. Voor een patiënt is het van be lang de juiste medicijnen te krijgen in zo laag mogelijke do seringen. Tot nu toe was het ef fect van de medicijnen volgens Vaalburg moeilijk te meten. Do seringen zijn vaak afgestemd op de 'gemiddelde patiënt'. „Rea geert een patiënt niet goed op medicijnen, dan besluit de arts vaak de dosering te verhogen. Maar uit PET-onderzoekkan blijken dat de patiënt ongevoe lig is voor dit type medicijnen en andere middelen nodig heeft." Zo is te voorkomen dat de patiënt verkeerde medicij nen krijgt en onnodig wordt blootgesteld aan bijwerkingen. Tegelijk krijgt de farmaceuti sche industrie meer inzicht in de werking van hun medicij nen. Ze kunnen ze dan zo ont wikkelen dat ze precies op de goede plek komen en alleen de kwaal aanpakken waarvoor ze ontwikkeld zijn. Omdat met radioactieve stra ling wordt gewerkt, is PET-on- derzoek aan strenge veilig heidseisen gebonden. De cyclo tron die voor de opwekking van radioactiviteit zorgt, wordt op afstand bediend en van de kelders van huis. De stoffen die krijgt geïnjecteerd drinken, zijn slecht jp ar actief, waardoor de cu- nen enkele minute verdwijnt. De stoft pas aangemaakt a' er is. Alles moet kl< j^g het moment dat de r(jacjlt( injectie krijgt toe» zwar, zijn heel kwetsbaa 19,ja ent iets te laat is o( doet het niet, dan onderzoekweg" burg. Met de twee cami AZG over beschikt Stude 1 identei a lishand zodanii uis ter die al jaarlijks 1500 onde j toy daan. Korf verwat de jaren veel meer gen voor PET. Daa j de techniek steeds >ngen bruikt bij kankeroi voor het opsporen ren. Waar met rön MRI-scans niets te kan met PET vaak worden aangetoi mogelijk om op et tiënt weinig belasl onderzoek te doen fect van bestral inj therapie. „Zo is sn de activiteit van et neemt. Dat kan be voor de vraag of je zware behandeliii gaan. PUZZEL Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welkg van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Hardhorend; 5. wijfjesrund; 7. twisten; 8. boegvlaggetje; 9. Griekse letter; 11. schelpdier; 14. zouteloos; 16. kathedraal; 17. snelheidswedstrijd; 18. jongen; 19. roofdier; 20. lidwoord; 22. kameraad; 25. waterdiepte; 27. vacht; 29. betrekkelijk; 30. korf; 31. draaikolk. Verticaal: 2. Kleur; 3. hol gezegde; 4. tanden en kiezen; 5, schenker; 6. kampeerverblijf; 8. hoffeest; 10. heet; 12. gewest; 13. horizon; 15. knaagdier; 16. torenkraai; 19. stapel hooi; 21. niemendal; 22. treffen; 23. wasstaaf; 24. koningin; 27. koude valwind; 28. ladder. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Tak; 4. act; 7. haard; 10. al; 12. sla; 13. ka; 14. aas; 16. vla; 16. na; 17. tee; 19. af; 20. tra; 21. spa; 22. as; 23. mat; 25. ra; 27. Ate; 28. sta; 29. re; 30. alt; 32. eg; 33. traag; 35. dek; 36. les. Verticaal: 2. Ah; 3. kas; 4. ara; 5. cd; 6. taan; 8. alge; 9. raaf; 11. laatste; 13. klaarte; 17. tam; 18. Est; 22. aard; 24. asla; 26. aagt; 30. ark; 31. tal; 33. te; 34. ge. cor] 'c egenge wori ÖJlan b rKr Hij vi van de, lorzitte 'trips tracht

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 28