'Toe maar borsten, ga maar zingei Jessie De Bellis rommelt zich door recital zonder structuur Lakenhal weigert werk van Leidse kunstenares 'We zullen ze even bij elkaar blazen Cultuur Kunst Dice en Draztik Measurez naar finale Grote Prijs Vijf genomineerden voor Zilveren V Zhang Yimou wint Gouden Let MAANDAG 13 SEPTEMBER 1999 Toneelgroep Stan/De Koe wint prijs amsterdam Toneelgroep Stan/de Koe heeft de Grote Theater- festivalprijs van het Nederlands-Vlaamse theaterfestival gewon nen voor haar voorstelling 'My dinner with Andre'. De prijs, een bedrag van 50.000 gulden, werd gisteravond toegekend in de Amsterdamse poptempel Paradiso. Volgens de jury ontstond er tijdens de voorstelling 'My dinner with Andre' een gevoel van saamhorigheid tussen spelers en toeschouwers. „De spanning werd drieëneenhalf uur stevig vastgehouden. De voorstelling liet fictie en werkelijkheid naadloos in elkaar overlopen." Het toneelstuk 'Stiefmoeders!' van Paul Pourveur werd onderschei den met de Taalunie Toneelschrijfprijs. Deze prijs bestaat uit een bedrag van 20.000 gulden. Van der Aa wint Gaudeamus Prijs amsterdam Michel van der Aa heeft gisteren in Amsterdam de Gaudeamus Prijs gekregen voor zijn compositie 'Between'. De prijs wordt ieder jaar uitgereikt aan het eind van de Gaudeamus Muziekweek. Er is een bedrag van 10.000 gulden aan verbonden en een opdracht voor de volgende muziekweek een compositie te schrijven. De jury selecteerde het werk van de componist uit ongeveer 400 inzendingen uit de hele wereld. muziek recensie hans keuzers Grote Pnjs van Nederland, halve finale R &B/Hip Hop met Charlotte Coppola Band, Draztik Measurez, Sons of Mogh, Dice, Samiro. Cezien. 10/9, LVC, Leiden De Charlotte Coppola Band, het eerste bandje van de halve finale R&B/Hip Hop, heeft al een tijdje haar funky- en jazzy ritmes laten horen als in het LVC plotseling het licht uitvalt. Twintig minuten krijgt iedere band en in eerdere Grote Prijs-edities kwam het wel eens voor dat een band die tot het gaatje ging geconfronteerd werd met een volumeknop op nul en een donker toneelbeeld. Dit keer blijken echter techni sche problemen. De Coppola's blijven in het donker hardnek kig doorspelen en besluiten het optreden in het teruggekeerde felle tl—licht. Zangeres Charlotte Coppola heeft een prachtige geschoolde stem en laat hem met lekkere uithalen soms flink raspen. Vooral de vocale één-tweetjes met de achtergrondzang zijn heerlijk. De band is eigenlijk een buitenbeentje tijdens deze prijs. Coppola hip-hopt twee hele kleine stukjes en de rest van de sound valt niet geheel binnen het R&B genre. Na meer dan drie kwartier heeft de technicus de juiste stoppen te pakken, is er weer volop gekleurd licht en kan Draztik Measurez naar lust rap pen. Dj Code Red legt een heer lijk zwaar groovend tapijtje on der de vier Rotterdamse hip- -hoppers, maar de raps over tuigen niet en zijn absoluut niet pablo cabenda Het Stedelijk Museum De La kenhal weigert een foto te ex poseren van de Leidse kunste nares Astrid Beumer op de ko mende tentoonstelling Verza meld Werk'. Het gaat om een opname van een gebruikte tampon die deel uit maakt van een serie van vijf zelfportret ten van de kunstenares. Met de andere vier foto's, wat con ventionelere naaktportretten van Beumer, heeft het muse um geen moeite. Zes dagen nadat Beumer de vijf foto's had ingeleverd bij het museum, liet de conserva tor moderne kunst, R. Wolt- hoom, afgelopen week telefo nisch weten dat De Lakenhal de tamponfoto van te weinig kwaliteit acht en te provoce rend vindt. Beumer zegt dat de gewraakte foto wat haar betreft een etshetisch en kunstzinnig verantwoord por tret is dat past in de sfeer van haar andere werk. Ze is het niet eens met de opvatting dat de foto alleen maar dient om te provoceren. „Mijn werk is misschien confronterend, maar nooit provocerend." Beumer meent dat de serie foto's incompleet is zonder de tamponfoto en heeft besloten om de hele serie terug te trek ken. Ze heeft het museum per fax laten weten waarom de fo toserie wel in z'n geheel geëx poseerd zou moeten worden, maar heeft daarop geen reac tie gekregen. Flora Band en Adest Musica in Luxemburg grevenmacher annette van der elst Varkentjes aan het spit, braad worsten, veel moezelwijn en een stralende zon. Dat was de achtergrond waartegen de Rijnsburgse Flora Band dit af gelopen weekeinde optrad in het Luxemburgse Grevenma- cher. De showband speelde er op het plaatselijke wijnfeest, traditiegetrouw gehouden één week voordat de oogst begint. Ook Adest Musica uit Sassen- heim was van de partij, naast korpsen uit België, Duitsland en Groningen. „We willen alleen echt goede showbands van topkwaliteit", vertelt organisator Robert Wampach. „Grevenmacher is de wijnhoofdstad van de Moe zelstreek en ons feest is het grootste van alle wijnproduce- rende stadjes in Luxemburg. We zijn de enige met show bands en een folkloristische op tocht. Dit jaar is het nog specia ler, we organiseren het wijn feest voor de vijftigste keer. chef jan rijsdam, 071-5356444, plv chef annet v Opening van het Leids theaterseizoen met Karin Bloemen OEI in balans. Rapper Baba van de Sons of Mogh begint met een heftige imitatie van James Brown. De band mixt blanke soul, rap en funk in een lekker mengelmoesje. Gitarist Tho laat als enige van de avond zijn gi taar flink scheuren. De vier rappers van Dice la ten met met hun strakke, har monieuze raps zien dat er maar één band aanspraak maakt op een plaats in de finale. Al free- -stylend worden de felle raps staccato de zaal in geslingerd. Na weer een 'licht aan, licht uit' sessie besluit de in het wit geklede Samiro de eerste halve finale. Ondersteunt door twee synchroon dansende swinggirls hip-hopt Samiro Zarouali zijn Nederlandstalige raps. Met 'Gooi je handen in de lucht' brengt hij de problemen tussen Marrokaanse jongeren en de politie in Amsterdam op ludie ke manier onder de aandacht. Op dat moment heeft hij nog kans op een plaats in de finale, maar in de tweede helft laat hij zich ondersteunen door twee andere rappers die door zwakke raps het feestje voor Samiro be derven. Niet alleen de toeschouwers en bandleden zijn na het ver uitgelopen programma moe, maar ook de jury kiest pijlsnel Dice en Draztik Measures voor de grote Paradiso-finale. Vooral de laatste band krijgt wel heel veel krediet van de jury. Het lijkt er op dat het enthousiasme voor het podium meer wordt meegewogen dan de kwaliteit op het podium. Draztik Measu rez doet in deze vorm in de fi nale mee voor de denkbeeldige spek en bonen. In het duister van de Stadsgehoorzaal klinken de dreigende klanken van Mussorgski's 'Nacht op de kale berg'. Petra Unger, de directeur van de Stadge- hoorzaal, stepperdestept de bühne op en gooit een pakketje in een olievat. 'BAM', synchroon met een explosieve klap van het or kest ontploft er iets. leiden pablo cabenda Daarna volgen nog Roland Hel- mer (LAKtheater en fiets) en Bart van Mossel (Leidse Schouwburg en rollerblades). Allemaal in het zwart als thea terguerrillero's die zich bezon digen aan duistere daden die ons, het publiek, in het onge wisse laten. Maar we hebben gelukkig cultuurwethouder/presentator Alexander Pechtold om ons uit te leggen wat het allemaal bete kent. De drie directeuren lieten overdrachtelijk de oude pro gramma's van de Leidse cul tuurhuizen in rook opgaan. Heel toepasselijk, want we zijn per slot van rekening bij de opening van het Nieuwe Leidse theaterseizoen. Het is een goede gewoonte en een mooie traditie geworden. Aan het begin van het culturele seizoen organiseert de Leidse theatertroika, LAKtheater, Stadsgehoorzaal en Leidse Schouwburg, een avond vol voorproefjes. Wat bescheidener van opzet dan de Amsterdamse Uitmarkt maar niettemin een smakelijk banket van sluiertip jes. En iedereen vindt een gratis avondje Karin Bloemen leuk. Een broeierige zaal is voor zo'n driekwart gevuld met pu bliek dat een avondje gratis van het éen of ander weet te waar- M< es kil nderf Gre nerik. als het moeilijk moet. van Mrs. Einstein Opa' van Annie MTg in de publiekscanon. gezellig rommeltje weer uit. En voor wi c.q. kén meezingen viertje met de tekst i greens van de Lag ('Aan de Amsterdam ten', 'Geef mij maa m[™ dam') ook bijzonde: nn'8e neel als waaier. Karin Bloemen hoopt dat iedereen naar haar show komt want ze heeft per slot van rekening nu twee kinderen te voederen, foto taco van der eb deren. Ook al is men niet altijd even goed op de hoogte van het gebodene. Als de strijkersgroep Nieuw Sinfonietta Amsterdam (binnenkort Nieuw Sinfonietta Leiden) het eerste deel van een Mozart Divertimento heeft ge speeld en er een kleine adem pauze valt, dan is dat voor een goed opgevoed publiek het sein om te applaudiseren. Geeft niets, de altvioliste kijkt verge vensgezind de zaal in. Daarna gaat de driekwarts maat van Dvorak vloeiend over in de walsen van dansgroep Dansend Hart. Twee dames draaien narcistische pirouettes en zwelgen in lila en aquama rijn, terwijl op de achtergrond een Teutoonse (teut van de champagne?) kirt van hopsasa tralala. En alles 'dreht un dreht' dat het een lieve lust is. Gospelzangeres Rhetta Hughes doet er qua feestvreug de niet voor onder. „Ik wil brui ne bonen met spek," slingert ze de zaal in als vertaling van het Zuid-Afrikaanse liedje dat ze net heeft gezongen. De ster uit musicals als 'Bubbling Brown Sugar', Josephine' en 'The Glo ry of Gospel' heeft goede zin en die straalt ze uit. 'He's got the whole world in his hands' gaat moeiteloos over in 'he's got de nieuwe burgemeester in his hands'. Maar als we samen met Rhetta moeten zingen, blijkt dat we nog lang niet het kookpunt hebben bereikt dat Rhetta doet zinderen. Meeklappen gaat nog wel. Maar ons 'Amen' sterft een beetje weg, eerder als een bene pen uitgebracht éxcuusje, dan de gloeiend beleden geloofs overtuiging van Rhetta. Niette min 'you're the best audience Leiden'. Met meezingers in onze eigen taal gaat het ons beter af. Zelfs Als vervanging Vleuten en Van N neemt het jonge met een naam als va vocatenkantoor de 1 waar. 'Rooyackers, 1 sen^' Kamps' gaan zich tel dei\ visuele vondsten w' grappenmakerij. Leuker is Karin Blo confronteerd met ei^0"1 microfoonstandaard décolleté spiekt moei „Toe maar borsten, zingen." La Bloemen, visnetcreatie met pers, eufemistisch als een jurk met i brok talent, is nog nerveus. Maar nadat '®r'ar heeft blootgegeven in mer 'Kameleon' (fenP'™ of spontane gekke rde^ een hommage aan ex- haar gigantische org:mense ze over haar traj buurvrouw. Dat leuki1 "'M' dertien jaar lang in e erme' tje van 2 bij 2 woon ®nPa lende in de 'prostii '"Do' ring' moest, en desoi ®fen- carrière in de smartli haar neus voorbij van^ „Want weet je je miers- hebben meegemaakt marT Ze hoopt dat iedi !rf haar show komt, wj ;rikaa ipers werk. ualitf orloo ie pre niste espoi inde maanden niets doen geld goed gebruikt S®*3 heeft per slot van r< 0 twee kinderen te voet e^eer stuur. muziek recensie lidy van der spek Concert: Pianorecital door Jessie De Bellis en Evelina Vorontsova, m.m.v. Alexandra d'Espinoza, mezzosopraan. Gehoord: 1119, Hooglandse Kerk, Leiden. Mozart schreef z'n Pianosonate in C voor vier handen één dag na de dood van zijn vader op 29 mei 1786. Het middendeel (an dante) verwijst al naar de opera Don Giovanni met z'n bruisen de mineurexplosie. Hij schreef deze sonate voor het zusje van een van zijn beste vrienden Gottfried von jacquin. Jacquin was een vlotte betaler en dat kwam goed van pas, want Mo zart zat weer eens in geldnood. Met deze sonate introduceer de de Urugayaanse pianiste Jes sie De Bellis zich in de Hoog landse Kerk. Een wat rommelig recital, als opmaat voor een lange reeks concerten in bin nen- en buitenland met het Russisch Nationaal Philharmo- nisch Orkest. Dit eerste 'grote' optreden had bepaald niet de uitstraling van een professione le happening. Het hele recital verliep ontwapendend stunte lig, en had iets van een goed amateurconcert tussen de sal ondeuren. Met name in de hapsnapperige programmakeu ze. Inplaats van het aangekon digde recital van Jessie De Bellis Solo, had De Bellis een Russi sche collega meegenomen én de Argentijnse mezzosopraan Alexandra d'Espinoza. Zo werden naast de vierhan dige pianosonate van Mozart maar liefst 20 quatre-mains uitgevoerd van Tsjaikowsky uit zijn 'Russische Volksliedjes', pretentieloze, weinig spannen de sfeerstukjes. De 'Song of the Wolga boatsmen' zette er ten slotte nog even de beuk in. Mezzosopraan d'Espinoza zong de overbekende Voi che sapete' (Cherubinbo's aria uit de Nozze de Figaro) en een ui termate dramatische aria 'Adieu förets' uit Tsjaikowsky's opera Jeanne d'Arc. Aan drama en inlevingsvermogen ont breekt het haar geenszins. Ook technisch is d'Espinoza niet de eerste de beste, maar haar stem is wat hard en schraperig. Je zou die klank met een wollen doek willen opwarmen en ver zachten. Opvallend mooi is het klavieruittreksel van deze aria. De Bellis begeleidt voortreffe lijk, beeldend, lichtvoetig en op geen enkele manier overheer send. Alle eer wordt de zang stem toebedeeld. De Bellis' talent komt waarlijk aan het licht na de pauze, in acht delen uit de Spaanse Dan sen van Enrique Granados (1867-1916). Samen met Isaac Albeniz heeft deze componist veel bijgedragen tot het schep pen van een nationale spaanse stijl. Granados spreekt zich hier uit in een eigen stijl, eigen colo- riet en een specifieke harmo niek. De Bellis speelt met opmer kelijk beweeglijke handen, waarin elke vinger nadrukkelijk wordt neergezet. De toetsen worden beroerd als waren het vioolsnaren. Alsof de klank on der haar trillende ronddraaien de vinger extra zou gaan zin gen. Het geeft iets gemanië reerds aan haar spel. Dat neemt niet weg dat Granados ritmisch spannend en zeer krachtig ver beeld wordt in prachtige ex pressieve heldere lijnen en een laaiende dynamiek. Daarom zijn Hertog Henri en zijn twee kinderen aanwezig." Wampach is niet de enige die warm loopt voor de prestaties van de Flora Band. In het voet balstadion, waar de vijf drum- en showbands zaterdagavond hun programma's ten gehore brachten, beloonde het publiek het optreden van de veertig- koppige Rijnsburgse band met een daverend applaus. Kenne lijk niet ongewoon voor de Rijnsburgers. „Hoe zuidelijker we komen, hoe uitbundiger", aldus secretaris Piet Hemmin- ga. „In Frankrijk gaat het pu bliek vaak op de stoelen staan van enthousiasme. De reacties in Nederland zijn het lauwst, dat valt dan wel eens tegen. Het optreden in het stadion gaf de leden van de Flora Band vleugels. Na het concert en de daaropvolgende parade door het dorp, richting de oevers van de Moezel, speelden ze nog één keer het slotnummer 'we are the champions' van hun Queen medley voor een van de wijn kelders, een biertent in het vo- Een v, De genomineerden voor de Zilveren Veer (v.l.n.r.): Clara Sikking van galerie De Pomp, Ruud Wi y e toneelgroep Het Arsenaal, popfestivalorganisator Willem Gressie, Coby van Royen van Galerie Studio en de voorzitter van de Vereniging Oud Leiden Cees Waal. foto pablo cabenda Cultuurwethouder Alexander Pechtold heeft af gelopen zaterdag in De Waag de vijf genomi neerden voor de regionale cultuurpijs 'De Zilve ren Veer' bekend gemaakt: toneelgroep Het Ar senaal, popfestivalorganisator WElem Gressie, galerie SIDAC Studio, galeriehoudster Clara Sik- Icing en de Vereniging Oud Leiden maken kans op de prijs die 8 november wordt uitgereikt tij dens Het Zilveren Veer Gala in de Stadsgehoor zaal. De Leidse toneelgroep Het Arsenaal kreeg de nominatie onder meer voor hun jaarlijkse openluchtvoorstellingen De Burcht. In de afge lopen drie jaar speelde Het Arsenaal 'Lucifer' van Joost van den Vondel, 'Baeto' van P.C. Hooft en het door artistiek leider Ruud Wessels zelf geschreven 'OntZ'. Met de voorstellingen leverde Het Arsenaal een bijzonder bijdrage aan het culturele aanbod in de zomer, aldus de Zil veren Veer-jury. Leidenaar Willem Gressie is genomineerd omdat hij één van de belangrijkste pleitbezor gers is voor de rock- en popmuziek in de regio. De afgelopen zeven jaar stond hij aan de wieg van festivals als Springpop, Coverbox en Libera tion Rock. Daarmee bood hij bands uit de regio de kans zich voor een groot publiek te presente ren. schrif adres Curry Galerie SIDAC Studio, aan de Hog et pat in hei Leiden, biedt regionale kunstenaars heid om zich te manifesteren. De gal t na leidt daarnaast de exposerende kuns Jew Yc hun pr-activiteiten. Clara Sikking van galerie De Pomp neerd omdat zij van De Pomp een lacteu de cl b is te I factor voor het Warmondse cultuif dat n heeft gemaakt. Al zo'n dertig jaar Sikking maandelijks wisselende expi de aandacht trekken van regionale en nt delijke media. Mede door Sikkings ii ^nder: de restauratie van het dorpsplein in verwezenlijkt en is in het oude raa tweede galerie gekomen. Als laatste in de rij komt de Veren 'den Leiden in aanmerking voor de cultuu >cht di ongeveer 2300 leden is de vereniging! jzen. c grootste en meest actieve vereniging issenu derland. In de bijna honderd jaar vai dient i staan heeft Oud Leiden met uiteenlop dein A viteiten en publicaties aandacht gevi de geschiedenis van de Rijnstreek. Alle genomineerden krijgen dub en maken kans op de cultuurprijs die in November wordt uitgereikt. To tober kan iedereen een stem uitbrenj van de genomineerden, onder meer die in deze krant verschijnt of met st< j'^pQ1', die in de culturele centra in Leiden a nokles. gemeenten worden verspreid. Prijswinnaar Venetië was 'niet goed genoeg' voor Cannes venetie pieter van lierop De Flora Band: „Hoe zuidelijker we komen, hoe uitbundiger het wordt." cabulaire van Adest Musica en de Flora Band. „We hebben vannacht nog een tijdje bij een bier...eh wijn tent gezeten en wat gedronken en gegeten", vertelt voorzitter Hans Oudwater. „Die braad worsten gingen er goed in." In de jeugdherberg, waar Adest Musica en de Flora Band waren ondergebracht, ging het ook die nacht nog even door. „De laatste gingen geloof ik om half zes naar bed. Maar nie mand heeft een kater, sommi gen zijn wel wat duf." Het pu bliek dat zondagochtend het concert op het plein bij de kerk bijwoonde, lijkt duffer dan de weinig uitgeslapen Rijnsbur gers. „In Luxemburg komen ze zeker laat op gang", denkt een van de bandleden. „We zullen ze even bij elkaar blazen", zegt Hans Joffers, sinds een jaar tambour-maitre. foto annette v/d elst Zondagmiddag, tijdens de uitgebreide folkloristische op tocht, is de hele bevolking van Grevenmacher en omgeving weer op de been. Alleen de lo kale Chinees, toch midden in het centrum van het stadje ge legen, laat het allemaal gelaten langs zich heen komen en weet van weinig. „Ja, dit zijn de wijn feesten, maar meer kan ik u er niet over vertellen. Onze huis wijn is overigens Italiaans." Zhang Yimou heeft zaterdagavond de Gouden Leeuw gewonnen van het 56-ste Filmfestival van Venetië. De Chinese regisseur ontving deze hoogste bekroning voor zijn film 'Not One Less', die vier maanden geleden niet goed genoeg werd gevonden voor deelname aan het Filmfestival van Cannes. Het is derhalve een uitslag waarover Zhang Yi mou zich wel zeer bijzonder kon verheugen, maar ook voor Alberto Barbera, de nieuwe direc teur van de Venetiaanse Mostra Intemazionale d'Arte Cinematografica, is het een reden om in zijn vuistje te lachen. De Chinese cineast won de Venetiaanse hoofdprijs al eerder - in 1992 met 'The Story Of Qiu Yu' - en op deze nieuwe over winning valt weinig af te dingen. De enige film die met de kwaliteiten van 'Not One Less' kon wedijveren was 'The Wind Will Carry Us', van de Iraanse filmer Abbas Kiarostami. Dit werkstuk De officiële jury, die werd gepn cineast Emir Kusturica, gaf de on( Vl'd nl 1 voor de beste regie aan de film 'Zevi ®be".e- van de ook al uit de Volksrepubliek G stige Zhang Yuan. Dit gevangenisdi tot stand dankzij Italiaans geld en m< cent Marco Müller, de directeur van van Locamo. Als beste actrice werd de Franse N gelauwerd voor haar prestatie in n Franse film 'Une Liason Pornograf ferzicht Frederic Fonteyne. Als beste acteur» 15tot 07 Jim Broadbent onderscheiden voor operette-schrijver William Gilbert in ke Leigh geregisseerde muzikale kon* Turvy'. Een speciale Gouden Leeuw als f 05 Rad was eerder al toegekend aan Jerry Lf^èhtisci jarige Amerikaanse komiek kreeg q2 Ar; dens het slotgala uitgereikt door zijnl"^ Nie Martin Scorsese. Zo kwamen er In het Ma dat de het J 30 Dew, sca. 19.: ient. W namidc iet dal. werd evenwel passend bekroond met zowel de Amerikanen op het erepodium van|i) NieUWc Speciale Juiy-Prijs als de Prijs van de FIPRESCI (de internationale organisatie van filmcritici) waar alle deelnemende Amerikaanseliees. 21" kroond zijn gebleven. loe worde De avo

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 26