De jongste Williams is nu al de beste 1 >e Oranje neemt nieuwe identiteit aan ickeyers grijpen >r derde keer op naast EK-titel Hakkinen woest op zichzelf Sport US OPEN 1999 S i! lllkr Broers Willemsen wereldkampioen kiDAG 13 SEPTEMBER 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -5356463 i ië lost Nederland af 5C>p K heeft Nederland afgelost als Europees kampioen volleybal, ilianen wonnen gisteren in Wenen voor de derde keer in jn negentig het tweejaarlijkse EK. In de finale over vier ,e< refloten door de Nederlander Peter Scheffer, kwam Rus- alle fronten iets te kort. De finalisten van het EK kwa- i'it dezelfde groep. In de eerste ontmoeting (3-1) tussen grootmachten was Rusland nog bij machte Italië te ver- i door veel gebruik te maken van wisselspelers. Die waren iet tot in het oneindige geanalyseerd door de Italiaanse Met de kennis uit die verliespartij kon de Italiaanse sche staf wel een herhaling voorkomen: 25-19,17-25, 22- 30. ,el rands deelt koppositie jand Ton Sijbrands en Edward Boezinski uit Litouwen ha zes ronden in de strijd om de Europese damtitel in izand de eerste plaats. Beiden hebben uit zes wedstrijden punten verzameld. De spanning is groot, want de drie volgers Gantwarg, Getmanski en Wiersma hebben slechts t« mt minder. Sijbrands speelde zaterdag remise tegen zijn rivaal Wiersma. Gisteren was hij te sterk voor de Pool I. Wiersma liet toen tegen de Belg Schalley de kans liggen enjd leider te blijven. tani lichtgewond bij aanrijding De Italiaanse wielrenner Marco Pantani is lichtgewond bij een verkeersongeval in zijn woonplaats Cesenatico. aanrijding met zijn auto moest hij in het ziekenhuis 1/1 n behandeld. Pantani heeft nog niet besloten of hij begin fo ir bij het wereldkampioenschap op de weg in Verona zijn 2jj maakt. Hij ondervindt hinder van een blessure aan zijn ph knie. Sinds zijn uitsluiting uit de Ronde van Italië in juni ani niet meer in actie gekomen. n 90 Formule I-hooligans gewond Bij hevige onlusten rond het circuit van Monza zijn za- tacht ruim 90 Formule I-hooligans gewond geraakt. Het lange tijd onrustig in de omgeving van het circuit. Nadat lvu n autosportfans probeerden een park bij het circuit te g, en, kwam het tot hevige vechtpartijen tussen Duitse en hse supporters. De hooligans bekogelden elkaar met ste- ijzeren staven. Een man raakte buiten bewustzijn. De n zijn lichtgewond. Bli, «cesje voor golfer Derksen ™/u' (evnes Robert-Jan Derksen is gisteren in het met 2,2 i gulden gedoteerde Britse Masters golftoernooi acht- 9.11 geworden. Hij legde de slotronde in Milton Keynes af in jen|J en en kwam daardoor uit op een totaal van 279 slagen. 3< 25-jarige Derksen was het het beste resultaat dat hij 5.2( de Europese toer heeft behaald. Winnaar werd de Ame- j8 Bob May met een score van 269 slagen, negentierf onder 16.5 Schot Colin Montgomerie, die de dag begop met een renh :0ng van drie slagen, moest een slag op hem toegeven. ,!l9 Ir$ ner verslaat Van Moorsel opnieuw £E_i Petra Rossner was na drie zeges in de Ronde van Tiei ind gisteren in de wereldbekerwedstrijd opnieuw te sterk 3"! ontien van Moorsel. De 32-jarige Rossner behaalde in 3,' 1 isse de tweede overwinning in de wereldbeker. Eerder (Oos rde ze in Philadelphia. De wereldbekerwedstrijd begon f g traging door een actie van drie Nederlandse ploegen. De 49.11 en de ploegleiding van The Greenery, Sponsor en 2 4l id Wil Vooruit blokkeerden een aantal minuten de Spij- t '55 brug. De teams waren boos omdat ze van organisator iogt geen startbewijs kregen. ing en Koeman zesde Robin Korving heeft tijdens de finale van de Grand $tiek in München de zesde plaats behaald op de 110 me len. De 25-jarige atleet uit Heerhugowaard eindigde in Kueja Koeman werd zesde in de finale van het kogelsto- [23-jarige Amsterdamse bereikte een afstand van 17,86 De Roemeense Gabriela Szabo werd winnares van het %and-Prixcircuit, Bernard Barmasai uit Kenia won het lent bij de mannen. Szabo was dinsdag ook al de sterk- 11? Golden League, goed voor 1 miljoen gulden. Ze voegde .terdag vijf ton aan toe met een zege op de 3000 meter in J Barmasai incasseerde hetzelfde prijzengeld via een (ling op de 3000 meter steeple chase (8.06,93). 'gjWKKAUS label jen d le we 2. is nooit leuk. Zeker een strafballenserie en zk minder als je in de re- •eeltijd (3-3) verzuimd genstander op defini- :erstand te zetten. Het regerend olympisch- Ikampioen Nederland elder ^na'e tegen Duitsland. 3aai 2 en begeleiding dro- ek> r aangeslagen af nadat t pi ïinelt met de zevende *via doelman Ronald Duitsers naar de titel ven daarvoor zag San- er Weide zijn inzet ge- rder Stephan Veen ïostbaar. Hij kon zijn et moeite bedwingen, i er zo dicht bij", ver hij hoofdschuddend, de zilveren plak weg- in zijn broekzak. ..Dit Deze titel had ik nog keer in een EK-finale iteeds er naast grijpen, •ok nog op deze ma- waren veel beter dan en hadden het moe ien. Veertien dagen in Rinds ite EK-titel van Oranje jaix 1 ln 1987. Ronald Jan- Ie be Rues Brinkman wa- Moskou bij. In 1991 ie in 1 -995 (Dublin) moest siisse 1 in eindstrijd bei- buigen voor Duits- Ie laatste editie ver- 'ranje een 2-0 voor- j -2) en moesten even- Jjfballen de beslissing Een zenuwslopende 12 strafslagen bezorg end een enorme ka- lerder Mare Delissen, nt bondscoach, miste :nde strafbal. WENEN EDWIN ALBLAS De rasoptimist Toon Ger- brands had zijn afsluitende be toog kunnen beginnen met de mededeling dat het Nederlands volleybalteam toch al weer drie wedstrijden ongeslagen is en zich zeker weet van deelname aan het volgende EK, maar de bondscoach koos voor een an dere opening. Voor euforie was na de 3-2 triomf op Frankrijk (25-21, 23-25, 22-25, 25-23, 24- 22) en de bijbehorende vijfde plaats geen reden. „Daarvoor hebben we als volleyballand te veel historie. Het was een dra- doelstelling. „Een bijgestelde doelstelling", nuanceerde hij zelf. Toen na nederlagen tegen Frankrijk en Tsjechië duidelijk werd dat Nederland het oor spronkelijk doel - een finale plaats - nooit meer zou berei ken, legde hij de lat wat lager. De boodschap was na de eerste twee groepswedstrijden aangekomen, verduidelijkte Gerbrands. „Dat heeft als een katalysator gewerkt. Als je wint ben je alleen maar bezig met de halve finale en de finale. Zelfs een kleine nederlaag te gen Joegoslavië had dan het lek niet boven water gekregen. Het was een drama, dat valt niet recht te praten.We zijn in het diepst van onze eigen identiteit teruggeworpen. Als we nu nog niet zijn wakker geschud... Maar dat zijn we wel." In alle vroegte (09.30 uur) stond Nederland zaterdag voor de taak om zich te ontdoen van Bulgarije. De Bulgaren legden het hoofd vooraf al in de schoot. Nederland kon enige compassie op dat moment wel gebruiken. Met Frankrijk had Nederland gisteren beduidend meer moeite. Na de verloren groepswedstrijd (0-3) tegen de Fransen had Gerbrands zich nog verlekkerd aan de Franse knokkersmentaliteit, die hij graag in zijn eigen team zou willen terugzien. Volgens de Haarlemmer is het gebrek aan agressiviteit één van de voornaamste oorzaken van de Nederlandse terugval in het 'nieuwe' mondiale volley bal. De nieuwe puntentelling laat geen ruimte voor een min dere periode in een set. Ger brands: „Wij Nederlanders wa ren een meester in de side-out. We raakten niet in paniek door een achterstand. Maar nu mag je dat niet meer laten gebeu ren. Een set wordt op een paar ballen beslist." Dat was tegen Frankrijk toe vallig een keer anders. Het dreigde voor Nederland ook weer de verkeerde kant op te gaan, maar omdat de Fransen in de vierde set volstrekt onver wacht nog een 17-22 voor sprong uit handen gaven, kreeg de ploeg van Gerbrands in de vijfde set nog een herkansing. Die tiebreak duurde bijna net zo lang als een gewone set. Met Nederland als gelukkige win naar. „Maar we winnen wel", benadrukte Blangé, die de vic torie direct op juiste waarde schatte. „Er is nog een lange weg naar boven, maar aan de andere kant had het ook nog beroerder gekund." Gerbrands: „We moeten ver schrikkelijk hard werken om één of twee plekken naar bo ven te komen en de rest onder ons te houden. Bij de eerste vijftien landen zitten geen lan den waar je met twee vingers in de neus van kunt winnen. We zijn middenmoot geworden en moeten op nul beginnen." Dubbele paleisrevolutie Serena is aanstaande Met haar overwinning op Martina Hingis in de finale van de US Open (6-3 7-6) heeft Serena Williams een begin gemaakt met een dubbele paleisrevolutie. Haar eerste Grandslam-ti- tel is onmiskenbaar de op maat voor een nieuwe pe riode van heerschappij in het damestennis. Het lijkt een kwestie van tijd voor dat de jongste van de Wil liams de nieuwe nummer 1 van de wereld is. NEW YORK CERTJAN VAN GEEN De verhoudingen blijven nog even in tact. Martina Hingis is nog steeds de aanvoerster van de wereldranglijst en de 19-jari- ge Venus Williams staat na de US Open nog altijd een treetje hoger (derde) dan haar ander half jaar jongere zusje. Maar Se rena Williams is haar belofte aan het inlossen. Toen Venus haar entree op de WTA-tour maakte en met superlatieven werd overladen, vertelde ze al dat haar jongere zuster nog veel beter zou wor den. Vader Richard Williams heeft nooit geschuwd de publi citeit te zoeken als het om pro moten van de kwalitéiten van zijn dochters ging. Hij schreeuwt al twee jaar dat Ve nus en Serena ooit de mondiale nummer 1 en 2 zullen zijn. Dat Serena echter eerder dan Venus een Grandslam-titel zou Serena Williams schreeuwt het uit nadat zij in de tie-break van de tweede set een belangrijk punt heeft gemaakt. winnen, kon niemand tot nu toe bevroeden. Venus was in onderlinge duels drie keer de sterkste geweest en zou haar doelen eerder bereiken dan zusterlief. Dat Serena nu de eerste is kwam niet in de plan ning voor. Niettemin lijkt de paleisrevolutie geen spannin gen binnen het gezin op te roe pen. „Wij geloven in familie", zei Serena. „Ik zie niet in hoe mijn overwinning iets kan aan tasten. Tennis is een spelletje en niet het leven. Venus heeft nog heel veel kansen op een grote titel." Met de overwinning van Se rena Williams (waarde: 750.000 dollar) kwam een boeiend ein- foto reuters de aan het vrouwentoernooi. In De confrontatie bereikte een het begin van de US Open gooi- ongekend niveau, waaraan Ve- den de familie Williams ener- nus uiteindelijk na drie sets aan zijds en Martina Hingis ander- kramp ten onder ging. Het was zijds met modder naar elkaar, de eerste driesetter in New York Op de baan ging het er nog fel- vein Hingis, die koste wat kost Ier aan toe. een finale tussen de Williams- In de halve finale op vrijdag zusjes wilde voorkomen. Sere- bestreden Hingis en Venus Wil- na op haar beurt had de Wil liams elkaar tot bloedens toe. liams-droom nog levend ge houden en tegen Lindsay Da venport haar vierde driesetter op rij gewonnen. De uitschakeling van Venus door Hingis was het laatste beetje motivatie dat ze nodig had. „Ze was zo te neergesla gen", zei Serena. „Zo had ik haar nog nooit gezien. Dat moedigde me aan om nog feller te zijn." Vrijdagavond laat was ze nog een beetje gaan trainen. Het legde haar geen windeie ren. In een superieure stijl be dwong ze Hingis. Ze paarde kracht aan souplesse en stelde haar spierbundels in dienst van haar speelplan. Venus wil nog wel eens hard slaan om het hard slaan, waar door het effect tegen een super- strateeg als Hingis nihil is. Sere na heeft een verfijndere tech niek dan haar zuster en bleek ook over een veel groter spelin zicht te beschikken. Ze stuurde Hingis van hoek naar hoek en dat is de Zwitserse niet gewend. Williams scoorde 36 winners (inclusief acht aces) tegenover slechts zeven van Hingis. De 57 onnodige fouten (33 meer dan Hingis) waren aan de hoge kant. Williams, lachend: „Wow, kun je nagaan als ik die niet meer maak." Mentaal kon ze eveneens niet geklopt worden. Hoewel ze in de tweede set leek in te storten toen ze op 5-3 twee match points had gemist en Hingis bij 6-5 een setpoint kreeg, knokte ze zich naar de tie-break. Op haar derde wedstrijdpunt dwong ze Hingis tot een fout. Vol ongeloof aanvaardde ze het feit dat ze de eerste Afrikaans- Amerikaanse vrouw werd die de US Open won sinds Althéa Gibson in 1958. „Ik had van haar beste vriendin gehoord, dat ze een opvolgster wilde zien voordat haar tijd voorbij is. Ik ben blij dat ik dit heb kunnen bereiken, terwijl Althéa nog leeft." Het mislopen van de Europe se titel destijds betekende dat Nederland een tussenstop moest maken in Barcelona om zich te kwalificeren voor de Spelen van Atlanta. Door de in Amerika behaalde olympische titel verzekerden de Nederland se hockeyers zich automatisch van deelname aan het volgende olympisch toernooi. In Padua was er gisteren dus alleen voor Duitsland een toegangsbewijs voor Sydney volgend jaar te verdienen. Die wetenschap was voor de ploeg van Paul Lissek voldoen de motivatie om tegen het favo riete Nederland tot het uiterste te gaan om gevrijwaard te blij ven van het olympisch kwalifi catietoernooi in Japan. „Je moet dan een beetje geluk heb ben", bleef de Duitse coach nuchter onder het succes. „De jongens hebben gestreden voor wat ze waard waren. Nederland was beter, maar dat telt niet al tijd in de sport." Met name de wijze waarop Duitsland in de wedstrijd werd gehouden viel bondscoach Maurits Hendriks zwaar. Per soonlijke fouten werden kei hard afgestraft. Toch wenste hij bij niemand de schuld te leg gen. „Vandaag is eigenlijk bijna alles goed gegaan", zei hij. „Dan ligt het veel gevoeliger als je verliest. Een paar momenten van onachtzaamheid hebben ons de das omgedaan. Ja, dat mag niet gebeuren, maar ie mand iets verwijten kan ik niet. Mensen maken soms fouten. Ze zullen er zelf het meeste van balen." Het begon allemaal zo mooi in Padua, waar Nederland Duitsland vastzette en verdiend op 1-0 kwam via een strafcor- J 1W1 MONZA RTR/SID/ANP Normaal is hij zo koel als een kikker. Maar de tifosi op het cir cuit van Monza maakten giste ren kennis met een totaal ande re Mika Hakkinen. De Fin was buiten zichzelf van woede. Hij stampvoette, liet zelfs tranen zien. Terwijl hij aan de leiding ging in de Grand Prix van Italië, op weg was het wereldkampi oenschap voortijdig te beslis sen, vloog hij van de baan. Hakkinen gaf zijn Duitse ach tervolger Heinz-Harald Frent- zen de overwinning op een pre senteerblaadje. Frentzen nader de de Fin in de WK-stand tot op tien punten en is plots een seri euze concurrent geworden. Nog erger voor Hakkinen was dat de Ier Eddie Irvine als zesde nog net een puntje pakte. Beide coureurs staan gedeeld eerste met 60 punten. Hakkinen had in Italië een uitgelezen kans Ir vine in de race om de titel de nekslag te geven. De kopman van McLaren- Mercedes was stukken beter in vorm, beschikte over de sterk ste auto en vertrok van pole- position. Irvine startte teleur stellend als achtste en leek na een paar mindere races uitge blust. Hakkinen had alle kaar ten in handen, maar gaf ze zelf weg. In de dertigste ronde vloog hij door eigen falen van de baan af. „Het was mijn fout", gaf hij direct toe. „Er mankeer de niets aan de auto." Hakkinen, vorig jaar wereld kampioen, schakelde bij het in gaan van een chicane per onge luk terug naar de eerste versnel ling. Zijn wielen blokkeerden, waardoor zijn McLaren van de baan spinde. De ziedende Fin smeet zijn handschoenen op de grond en zat vervolgens minu tenlang met tranen in zijn ogen zijn kostbare misser te overden ken. Zoiets was hem dit jaar al eens in San Marino overkomen, op het circuit van Imola. Ook toen lag hij aan kop. Irvine vond het niet erg. „Hakkinen heeft het nu twee maal gedaan, een hattrick zou mooi zijn zei hij. Irvine had verder weinig recht van spre ken. De race draaide geenszins om hem. Frentzen demon streerde zijn klasse en reed in zijn Jordan naar zijn tweede GP-zege van het jaar. Hij won eerder in Frankrijk. Het ge heim? „Ik word gauw vader", verklapte de Duitser. Ralf Schumacher behaalde een knappe tweede plaats. De Duitser had vorige week op Zandvoort al een revival van zijn renstal Williams voorspeld. In Monza bewees-hij de toege nomen snelheid en betrouw baarheid van de wagen. Team genoot Allessandro Zanardi (ze vende) viel net buiten de pun ten, maar lijkt ook het goede spoor te hebben gevonden. Mika Salo stelde met zijn Fer rari ploeggenoot Irvine in de schaduw. De Fin werd derde en klokte ook de snelste ronde. Mogelijk vervangt hij tot hel einde van het seizoen Michael Schumacher, wiens blessure niet zo voorspoedig geneest. Winnaar Frentzen was na af loop blij, ook voor zijn team baas Eddie Jordan. „Voor ons beiden is dit het beste seizoen aller tijden. Ik durf nog niet aan de wereldtitel te denken, maar ik sta nog maar tien punten achter. Als Jordan voor het sei zoen had geroepen dat ik twee races moest winnen, had ik hem verteld dat hij het alleen mocht uitzoeken." Frentzen voorspelde een spannende sei zoensfinale, die nog drie races duurt. „Bij elk team heeft bloed gevloeid. Ze zijn allemaal opti maal gemotiveerd." De teleurstelling is groot bij Piet Hein Geeris, Remco van Wijk en Diederik van Weel na de verloren EK-fina le. foto anp ner van Bram Lomans. De 26ste minuut was er een om snel te vergeten. Björn Michel (straf- corner) en Sascha Reinelt zet ten Oranje binnen een minuut op achterstand. Bij de laatste treffer leverde verdediger Erik Jazet de bal knullig in. Lomans bracht vlak voor rust de stand weer in evenwicht. In de tweede helft werd de jacht op Duitsland geopend. Uit een vrije slag van Jeroen Delmee scoorde Teun de Nooij- er 3-2. Nederland domineerde. Het aanvalsspel beloofde veel, maar veel acties strandden in schoonheid. De beslissende tik bleef uit. Duitsland putte daar uit de laatste kracht. Vier minu ten voor tijd bezorgde Christoph Bechmann Oranje een domper. Hij werd op maat bediend door Matthias Wit- thaus na een taxatiefout van Delmee. Dezelfde Bechmann kreeg na twintig seconden in de eerste verlenging alle tijd aan te leg gen voor de golden goal. Hij miste jammerlijk. Het kwam aan op strafballen. De eerste se rie eindigde in 4-4, waarbij 'vrij williger' Sander van der Weide als laatste nemer de kans liet liggen zich onsterfelijk te ma ken. Het betekende een tweede serie, waarbij een misser gelijk beslissend zou zijn. Recordin ternational Brinkman, die nog nooit een strafbal had gemist in een serie, zag zijn inzet gestopt, maar aangezien Jansen ook de bal van Bechmann tegenhield kwam er een herkansing. Oran je greep die evenals vier jaar te rug niet. Bram Lomans legde te slap aan, Sascha Reinelt niet en kon zich vervolgens door zijn teamgenoten laten knuffelen. „We hebben deze loterij verlo ren", zei Veen nadat hij over zijn eerste teleurstelling heen was. „Laten we alsjeblieft niet dramatisch doen. We hebben niet slecht gespeeld. Dan was het veel erger geweest." TAGERIG ANP De broers Daniel en Marcel Willemsen zijn giste ren wereldkampioen motorcross in de zij span- klasse geWorden. Tijdens de Grote Prijs van Zwit serland op het circuit van Tagerig was de derde plaats in de eerste manche voldoende om de titel te kunnen opeisen. De grote rivalen uit Letland, Sergis en Rasma- nis, wonnen de manche. Na afloop van de eerste race moesten de Willemsens nog bijna een uur geduld uitoefenen om zeker te zijn van de we reldtitel omdat de Letten een protest hadden in gediend. Zij waren van mening dat de coureurs uit Lochem een onjuist parcours hadden gere den. Het protest werd afgewezen. Daniel (24) en Marcel (22) Willemsen moesten wel wat zenuwen wegslikken. „Het wachten op de uitslag van het protest was het zwaarste uur van het afgelopen seizoen", zei de oudste van het tweetal. De actie van de Letten werd niet op prijs gesteld. „Sergis maakt zich op deze manier niet populair bij het zijspanvolkje Als het op deze manier moet, dan hoeft het voor mij niet meer." Vlekkeloos verliep de laatste race van het sei zoen niet voor de Willemsens. Bij de start van de eerste manche werden ze ingesloten, later be landden ze in veertiende positie in de afzetting. Daarbij zou een toeschouwer de helpende hand hebben geboden door een touw en een paal op zij te duwen. Die actie werd door Letse suppor ters gefilmd, de videobanden werden later bij de jury gedeponeerd. Die besloot dat er geen sprake was van onrechtmatige hulp van buitenaf.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25