Leidsch Dagblad Veel doden bij aanslag in Moskou Eerste vredestroepen snel naar Oost-Timor Extra zacht ijsd S Kruijt weigert snel plaats te maken voor opvolger Bleijie mm Rijntaptoe met vele hoogtepunten BEL: 071-5128030 'Asielzoekers aan de slag bij bedrijven' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X ANDAG 13 SEPTEMBER 1999 Q OPGERICHT 1 MAART 1860 lien Iran met dood bestraft MT: VQ enland 3 inland 5 Uur en Kunst 26 lomie 67 'rek van de Dag -2 •ndheid/Strips 28 en Samenleving 10 39,11,12,13,14 programma's 27 t 15 t/m 25 roverzicht 10 lel begint tste offensief Jor behoud je meelfabriek ins Bemhard ■gsjider het mes jr de tweede keer in een f jaar wordt prins Bernhard nenkort aan zijn luchtpijp pereerd. Hetzelfde medi- e team van het Academisch jkenhuis Utrecht dat in mei buisje inbracht, verricht i deze week de tweede ope- ève ingreep. Het team staat Ier leiding van prof. dr. G. dijk. De 88-jarige prins -)Tiet zeker één nacht in het J blijven. Voor de operatie, al in mei voorzien was, dt hij geheel onder narco- Sgebracht. Bij de operatie dt het buisje vervangen r een T-vormig exemplaar de prins meer lucht moet en. indbouw blijft d ïstige vervuiler ndbouw blijft het zorgen- in het milieubeleid. Dat uit de vandaag openbaar taakte 'Milieubalans' van Rijksinstituut voor Volks- indheid en Milieu (RIVM), rigens is de uitstoot van milieuvervuilende stoffen tninderd ondanks een ster- p-oei van de economie. Wat wel toeneemt is de hoe heid kooldioxide uit torstenen en uitlaten, al is toename wel minder ge- den. na 3. 12 Aantasting Sassenheims park Rusthoff heet hangijzer 13 Voorschoten pakt uit na spectaculaire opknapbeurt Schoolstraat 'SA> m 15 Agassi moet diep gaan in finale US Open 17 Scheidsrechter Roelof Luinge helpt PSV een handje PvdA spreekt van 'ernstige complicatie' LEIDEN WIM WEGMAN Het is hoogst twijfelachtig of Wim Bleijie op korte termijn de nieuwe CDA-wethouder wordt in Lei den. De leden van deze partij steunden zaterdag zijn kandidatuur weliswaar met overgrote meer derheid, maar hij kan pas aan de slag als er in de raad een zetel voor hem vrijkomt. Zijn onlangs afgetreden voorganger Huib Kruijt heeft beloofd uit de raad te vertrekken, maar wil dat pas doen als burgemeester Postma weer in functie is. En wanneer dat is, is op dit moment nog niet te zeg gen. Postma is herstellende van een hartinfarct. Huib Kruijt voelt er weinig voor om onder de huidige loco-burgemeester, Tjeerd van Rij, zijn ontslag in te dienen. Hij heeft daar vooral per soonlijke redenen voor, waarover hij op dit mo ment niet wil uitweiden. Kruijt trad onlangs af na voortdurende kritiek op zijn functioneren. PvdA-voorman Ron Hillebrand noemt het be sluit van Kruijt een 'zeer ernstige complicatie'. „Zijn portefeuille - economische zaken, welzijn en financiën - wordt op dit moment waargeno men door PvdA-wethouder Hans Baaijens. Voor even is dat wel te doen. Maar als het maanden moet duren, komt het anders te liggen. Financiën is een zware portefeuille. We kunnen natuurlijk niet hebben dat onze eigen wethouder er straks aan onderdoor gaat." Hillebrand wil op dit moment nog niet zeggen wat de gevolgen kunnen zijn. „Ik ben zeer verrast door dit bericht. Ik wil het eerst eens op me laten inwerken en met de fractie en de andere partijen erover praten." Kruijt zelf heeft niet de indruk dat zijn houding tot extra vertraging leidt. Bleijie kan namelijk pas als raadslid worden geïnstal leerd als alle kandidaten op de kieslijst boven hem van de zetel afzien. Ook dat lukt niet omdat CDA-kandidaat Güney op een onbekende plaats in Turkije verblijft. Flatgebouw geheel vernield door explosie In Moskou is vanochtend een gebouw van acht verdie pingen geheel vernield door een explosie. Er zijn zeker dertig doden gevallen. Negen mensen zijn zwaargewond naar een ziekenhuis overgebracht. Volgens de geheime dienst FSB is de explosie 'een nieuwe terroristische daad'. Dit zei woordvoerder Aleksandr Zdanovitsj. MOSKOU AFP-Rtr-DPA aanstichters van de stu- enrellen van afgelopen ju- Iran zijn door een Iraanse tbank ter dood veroor- i Dat heeft de voorzitter het Revolutionair Tribu- gisteren bekendgemaakt, ens hem hebben de vier ordeelden banden met ere politieke groeperin- \SSna5 itse oma spion or de Russen 187-jarige Britse overgroot- rier Melita Norwood is in verleden een belangrijke n voor de Sovjetunie ge- st. Zij speelde jarenlang de ,K.ese atoomgeheimen aan de ;n door. Dat blijkt uit het van historicus Andrew, py Ijn boek worden de namen I twaalf spionnen bekend- na 5 ipper goedkoper or lagere BTW ipper wordt vanaf 1 janu- lim tien procent goedko- Datzelfde geldt voor de ig van de schoen- en naker. De prijsverla- EG g is het gevolg van de lagere op deze 'arbeidsintensie- ianen. Hiertoe hebben de 'pese ministers van finan-, dit weekeinde besloten, lgehf 8aat om een experiment drie jaar om het zwartwer- tegen te gaan en banen te ippen. ,r|^.tje Gasfabriek 56 jaar bezorgd (kaartje van de Gemeente- Gasfabriek aan Ensche- N.H. ter Kuile is na 56 eindelijk op de plek van imming. Het kaartje werd jd bij een bedrijf dat in voormalige villa van Ter e is gevestigd. Het zat tus- de gewone post. Ter Kuile t> in de oorlogswinter van 1 een verhoging van het antsoen aan voor enkele PfT In de loop van de ochtend wer den ook in een naburige school explosieven gevonden. Volgens berichten van het Russische te levisiestation NTW was in een kelder van de school, dat in een nabijgelegen flatgebouw is ge huisvest, een hoeveelheid hexo- geen, een explosief, gevonden. De omgeving van het gebouw is ontruimd. Volgens de Russische tv zal het dodental van de aanslag ze ker nog verder oplopen. Naast de doden hebben de reddings werkers delen van uiteengeruk te menselijke lichamen gevon den. In het gebouw dat door de explosie is ingestort, bevonden zich voor de explosie 64 wonin gen met zo'n 120 bewoners. Vijf mensen zijn tot nu toe levend uit de smeulende puinhopen gered, maar de reddingswerkers hebben bijna geen hoop meer nog overlevenden te vinden. In een reactie zei de Russi sche minister van noodtoestan den Sergej Sjoigoe dat de voor de aanslag verantwoordelijke personen 'onmenselijk' zijn. Hij sprak de hoop uit dat niet alle bewoners van het flatgebouw thuis waren op het moment van de aanslag. De Russische president Jel- tsin heeft vandaag strenge vei ligheidsmaatregelen aangekon- Russische reddingwerkers zoeken in de ravage naar overlevenden. Moskou werd vanochtend voor de derde keer in korte tijd opgeschrikt door een explosie. Volgens regeringsfunctionarissen is er sprake van een terroristische aanslag. foto epa yuri kadobnov digd voor alle grote steden in Rusland. Er komt ook een bete re beveiliging voor kerncentra les, brandstofdepots en andere belangrijke plaatsen. De maat regelen volgden nadat Jeltsin een spoedoverleg had belegd met zijn belangrijkste veilig heidsadviseurs en de burge meester van Moskou. Vorige week donderdag kwa men bij een aanslag op een flat gebouw al 94 mensen om het leven en raakten er meer dan tweehonderd gewond. Naar aanleiding daarvan had presi dent Jeltsin voor vandaag een dag van nationale rouw afge kondigd. Een week daarvoor raakten tientallen mensen ge wond bij een explosie in een winkelcentrum. Volgens rege ringfunctionarissen houden de aanslagen verband met de op stand van islamitische rebellen in de Kaukasusrepublieken Da- gestan en Tsjetsjenië. ZOETERWOUDEDe Steltenlopers uit het Belgische Merchtem zorgden zaterdagavond in alle opzichten voor vele hoogtepunten tijdens de vijfde Rijntaptoe in Zoeterwoude. Op het parkeerterrein van De Eendenkooi traden 35 musici op die werden geflankeerd door veertig lopers. Zij stonden op stelten met een hoogte van één tot ruim vier meter. De avond tevoren waren de Belgen pas teruggekeerd uit China. Van een jetlag was niets te merken. Pagina 13: 'Ik zet mijn verstand op nul, en dan ga ik'. foto taco van der eb JAKARTA-AUCKLAND ANP-AFP-Rtr-DPA De internationale gemeenschap wil dat er zo snel mogelijk vre destroepen in Oost-Timor wor den gestationeerd nu de Indo nesische president Habibie zijn bezwaren tegen een VN-macht heeft laten vallen. Habibie be zweek gisteren voor internatio nale druk en zei dat zijn land bereid is een VN-macht te aan vaarden. Ook het Indonesische parle ment stemt in met een snelle komst van een internationale vredesmacht naar Oost-Timor. De leiders van de verschillende partijen hebben dat in een ver klaring laten weten. Wel wil een hoge commissie van het parle ment dat Australië, Nieuw-Zee- land, de Verenigde Staten en Portugal niet deelnemen aan de VN-vredesmacht in Oost-Ti- mor. Volgens de commissie zijn deze landen in de kwestie- Oost-Timor niet neutraal. De Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië hebben al laten weten dat het niet aan Indonesië is om te bepalen wie in de vredes macht zal zitten en wie niet. Australië zei vandaag dat de eerste VN-troepen deze week al naar Oost-Timor kunnen. „We zijn bereid snel te handelen", aldus premier John Howard in Auckland op de top van landen rond de Stille Oceaan, APEC. Het land heeft in de stad Dar win al 2000 man klaarstaan die elk moment kunnen vertrek ken. Darwin ligt op een uur vliegen van de voormalige Por tugese kolonie. Indonesië zelf denkt dat niet eerder dan volgende week de eerste VN-troepen kunnen ko men. Minister van buitenlandse zaken Alatas zal hierover in New York besprekingen voeren bij de Verenigde Naties. Hij zal er onder andere een ontmoe ting hebben met VN-secretaris- generaal Kof! Annan. De Oost-Timorese onafhan kelijkheidsleider José Ramos- Horta heeft aangedrongen op een spoedig vertrek van het In donesische leger. „Als het leger zich nog een beetje schaamt, moet het Oost-Timor zo snel mogelijk verlaten", aldus de Nobelprijswinnaar voor de Au stralische radio. Het Indonesi sche leger is ervan beschuldigd met de gewelddadige milities te hebben samengewerkt. In de voormalige Portugese kolonie zijn door de geweldda digheden van de pro-Indonesi sche milities duizenden men sen op de vlucht geslagen of weggejaagd. De VN-missie in het gebied, Unamet, zegt dat in de hoofdstad Dili nu tiendui zenden mensen verblijven die van het platteland komen. De omstandigheden waarin zij nu leven zijn onmenselijk, aldus de VN-missie. Pagina 2: Commentaar LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 /Vog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Dag Hammarskjöld Ais we allemaal aan de veili ge kant blijven, scheppen we een wereld van uiterste onveiligheid. 13*/24° 14*/23° 13"/23° 20% 30% 20% 40% 30% 40% Miljoenen voor nieuwe weg in Haarlemmermeer HOOFDDORP ANP Minister T. Netelenbos (Ver keer) geeft definitief 65 miljoen gulden voor de aanleg van de provinciale N22-Noord in de gemeente Haarlemmermeer. Dit heeft de minister maandag laten weten aan het Regionaal Orgaan Amsterdam. De N22 in het westen van Haarlemmermeer loopt tussen de A205 bij Haarlem en de N207 tussen de A4 en Hillegom. De weg krijgt een belangrijke rol bij de bereikbaarheid, ver keersveiligheid en leefbaarheid van de regio. Door de groei van Schiphol zijn de wegen in de Haarlemmermeer steeds druk ker geworden. Daar komt bij dat een andere noord-zuid-ver binding, de Spieringweg, autol- uw wordt, omdat deze wordt doorsneden door de vijfde start- en landingsbaan van Schiphol. Het door Netelenbos be schikbaar gestelde geld is alleen bedoeld voor het noordelijke deel van de N22 tussen de A205 en Hoofddorp. Voor het zuide lijk deel van de N22, tussen Hoofddorp en de N207, is de fi nanciering nog niet rond. Circuskassa 0900-202.12.12 (60 cpm) «a Pleidooi MKB-voorzitter De Boer HILVERSUM ANP MKB-voorzitter De Boer en minister De Vpes van Sociale Zaken hebben het afgelopen weekeinde ieder hun eigen oplossingen gelanceerd om toch mensen te krijgen voor de momenteel ruim 80.000 moeilijk vervulbare vacatures. De Boer borduurt voort op het in de Kamer positief ont vangen idee van De Vries voor een arbeidsplicht voor asiel zoekers. De Boer wil dat bedrijven asielzoekers, die vaak jaren lang wachten op een defintief besluit over hun aanvraag, ge woon in dienst kunnen ne men en het daarbij horende loon betalen. Hoeveel de over heid hen daarvan vervolgens wil laten houden, vindt hij verder een zaak voor het rijk. Hij wil al de komende maan den via uitzendbureaus ar beidspools van asielzoekers opzetten en is daarover in ge sprek met staatssecretaris Co- hen van Justitie. De Boer be nadrukt dat al dan niet wer ken geen enkele invloed zal of mag hebben op het verkrijgen van een verblijfsvergunning. De Vries zette gisteren voor de televisie net als zijn voor ganger Melkert vooral in op het aan de slag houden van oudere werknemers. De Vries: „De mentaliteit van 'die moe ten na hun 55ste eigenlijk maar weg', is desastreus voor de arbeidsmarkt." De afgelo pen jaren is al het een en an der in gang gezet. Oudere werknemers die in deeltijd werken, houden sinds enige tijd hun opgebouwde pensioenrechten. Verder wor den veel (collectieve) VUT-re- gelingen omgezet in (indivi duele) vroeg-pensioenregelin- gen. Daarbij moeten werkne mers zelf sparen voor een ver vroegd uittreden en krijgen ze meer pensioen naarmate ze langer blijven werken. De Vries vindt dat werkne mers ook na hun 65ste moe ten kunnen blijven werken. „Ik zou het prettig vinden als men daarmee wat soepeler was. Je ontneemt mensen veel als je ze hun werk ontneemt." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam. Adres: - Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: l Per maand Per kwartaal Oautomalisch (f. 96.90) l automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro If. 97.90) Leidsch #§S Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /clop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1