Luinge helpt PSV een handje Vijvijf I Voetbal «DO Den Haag trotse oper in eerste divisie jïllem II warmt zich op voor Champions League Jan Everse kan eindelijk weer lachen ftANDAG 13 SEPTEMBER 1999 chef willem spierdijk, 071-5356464, plv.-chef janet van dijk, 071-5356463 "ïitesse met 19 man naar Portugal c kchepe Vitesse-trainer Herbert Neumann vertrekt morgen JeT 19 man naar Portugal. Daar stuit zijn ploeg donderdag- tond in het kader van de heenwedstrijd in de eerste ronde van 1 UEFA-cup op Beira Mar. Voor de wedstrijd tegen de Portu- ie tweedeklasser kan de Duitse oefenmeester geen beroep »n op Van den Brom, Ax, Zongo en Fortes. Van den Brom iet nog een schorsing van drie wedstrijden uitzitten. Ax her- Ftilt van een blessure aan zijn achillespees, Zongo kampt met Ichten aan zijn enkel en Fortes is wegens een knieblessure Et inzetbaar. Jproeiers onderbreken duel siJastricht Scheidsrechter Sterk heeft zaterdagavond de com- ^kjtitiewedstrijd MW - Cambuur twee minuten onderbroken ojpdat de sproei-installatie in het Geusselt-stadion in Maas- adifcht plotseling begon te werken. Dat gebeurde in de 42ste mi- ]ut van de eerste helft, bij de stand 0-1. Nadat de watertoevoer Is afgesloten, kon het duel worden hervat. 'orma zes weken uitgeschakeld ^krade Roda JC-speler Gabor Torma is minimaal zes weken ie [geschakeld. De aanvaller raakte vrijdagavond in Alkmaar in 1Weö|competitiewedstrijd tegen AZ (2-1 winst) geblesseerd aan de f/jicerknie. Eerste onderzoek wees zaterdag uit dat de 23-jarige edanln8aar me(^ale band in de linkerknie heeft gescheurd. Mo- Ètier lijk valt de blessure nog zwaarder uit, maar dat moet morgen wijken bij onderzoek in het ziekenhuis. Zaterdag was de knie te te dik om onderzocht te worden. Trainer Sef Vergoossen org iidt voor de UEFA-cupwedstrijd tegen Shaktor Donetsk uit de ftraïne Peter van Houdt achter de hand. De Belg kreeg vrijdag JX He wedstrijd tegen AZ ook een tik te verwerken. Hij onder lid zaterdag hinder van een kuitspier en kon niet trainen. Eer- tal vielen middenvelder Nvgaard (meniscus) en de verdedi- yerJs Vrede (nekkramp) en Senden (kuit) af. Ook zij zullen nog neaafen afwezig zijn. Gerets noemt 1-2 winst bij De Graafschap 'geflatteerd' eredivisie IC biedt fans reisje aan jAAG» SCI een fraaie overwinning op len (3-0) heeft ADO Den zaterdag de koppositie in 3to Divisie ingenomen. De van trainer Rob Meppe- ïeeft tien punten uit vier Dordrecht '90 heeft Vaiiafeens tien, maar speelde al uel meer. nlissaboun, Lievaart en Kal- bezorgden ADO zaterdag oelpunten. Emmen, ook merkt als een titelkandi- leed alweer het tweede s in vijf duels. De ploeg ook twee maal. David oily maakte voor Excelsior met 3-0 gewonnen thuis- rijd tegen Helmond Sport doelpunten, zijn vierde en De Iers international is met de Groningers Mar- rent en Hans Visser top- Madrid Groningen, vierde op één jvan ADO Den Haag, speelt rond uit de topper tegen Êwolle. De Zwollenaren momenteel één punt ach- Groningen. Veendam liet Detitims schieten naast Dor- dooi t '90 op de tweede plaats ideri tien. De ploeg had in ei- d. Df itadion tegen Go Ahead niet voldoende aan een ;loteifprong van 2-0: 2-2. De wc rijd stond onder leiding lerman van Dijk, die pas voor 2000 n ho eidsv istrij in Bi in Cl envoudig heeft Willem II rden in de zijn eerste wedstrijd van het seizoen floot. De arbiter had de grootste moeite gehad de coo- pertest goed te volbrengen. Van Dijk had een paar pogingen no dig om te slagen. TOP Oss - NAC 1-3 NAC behaalde uit bij TOP Oss een zege, 1-3. Archil Arveladze trof twee maal doel. Als goed- makertje voor de forse neder laag onlangs tegen ADO (3-0), had NAC aangeboden voor de driehonderd meereizende sup porters de reiskosten te vergoe den. Voor zo'n 7500 gulden nam NAC de fans mee naar Oss. Supporters van TOP hie ven spreekkoren aan ten faveu re van de afgelopen week op non-actief gestelde trainer Lex Schoenmaker. Diens vervan gers op de bank, Doeke Huls huizen en Jan Peters, konden de morrende fans niet stil krij gen met een aansprekend re sultaat. Niet alleen de suppor ters zijn het overigens oneens met de bestuurlijke maatregel contra Schoenmaker. De spe lers schakelden een dag na de maatregel de WCS in. Haarlem verloor uit bij RBC met 2-1 en beëindigde het duel met tien man. Doelpuntenma ker Strobbe viel vlak voor tijd uit met een forse knieblessure. Op dat moment had Haarlem al zijn wissels reeds gebruikt. De topclubs zijn het meest welkom in de provincie vlak voor een Europa Cup wedstrijd. Dan willen de vedetten hun dure benen nog wel eens sparen en krijgt de tegenstander de kans op een lik-op-stuk- beleid. Zo ook in Doetin- chem, waai' PSV gister avond tegen De Graaf schap een vermoeide en soms lamlendige indruk maakte. Op de valreep stak scheidsrechter Luinge de nieuwe koploper van de eredivisie echter de hel pende hand toe, 1-2. poetinchem albert geesing De al sinds jaar en dag meest omstreden arbiter in het betaal de voetbal haalde zich ander halve minuut voor tijd de gram schap op de hals van heel de Achterhoek. Bij een stand 1-1 gaf hij PSV een vrije trap na een overtreding van Frankel tegen Kolkka, die even daarvoor geel had gekregen voor een ver meende 'schwalbe'. Luinge duwde de protesterende Fran kel en Louhenapessy van zich af en bood Kolkka de kans om de bal tussen de twee spelers door in de ruimte te spelen op Luc Nilis. Die kans liet de Belg zich niet ontnemen. Het helse fluitconcert op de Vijverberg kon Luinge niet de ren. Op zich viel er niet eens zoveel aan te merken op de snel genomen vrije trap. Alleen: sneu was het wel voor De Graafschap. Dat vond ook PSV- coach Eric Gerets. Hij noemde de winst licht geflatteerd, maar was er niet minder gelukkig mee. „Deze zomer in Spanje hebben we ons op eenzelfde manier twee keer in de luren la ten leggen." ROTTERDAM ANP Sparta-trainer Jan Everse kan eindelijk weer eens lachen. De Rotterdammers behaalden thuis tegen het onthutsend zwakke FC Utrecht (3-0) de eerste zege van het seizoen. De voormalig international kon na de martelgang van vorig sei zoen en de eerste twee neder lagen tegen Willem II en Hee renveen wel een succes gebrui ken. De aanhang scandeerde ook voor de eerste keer de naam van Everse in positieve zin. De supporters zagen een strijdlus tig Sparta met Usta als uitblin ker en Marbus met twee doel punten als trefzekere spits. Everse genoot na afloop Luc Nilis is uitzinnig van vreugde nadat hij PSV op 2-1 heeft gebracht. Het deed Gerets vooral deugd dat Nilis de maker van de win nende treffer was. „Hij heeft zich laten gelden als een echte aanvoerder. Hij heeft zich te pletter gewerkt en voortdurend gaten getrokken." Twee weken geleden tegen Fortuna (Brug- gink) kwam PSV ook al op de valreep aan de winst. „Ik hoop", zei Gerets op de Vijver berg, „dat ze er geen gewoonte van maken de wedstrijd pas op het einde te beslissen." Vergeleken bij Nilis viel Van Nistelrooy volledig uit de toon. De winnaar van de zilveren schoen maakte een apathische indruk en verloor bijna elk per soonlijk duel. Hij werd een kwartier voor tijd gewisseld voor Bruggink. Tot ergernis van Gerets schoot die wissel Van Nistelrooy in het verkeerde Van Nistelrooy was niet de enige dissonant bij PSV. Dat gold voor de halve ploeg. Er sloop na de 0-1 van Khokhlov steeds meer gemakzucht en nonchalance in het spel. De warmte en het feit dat een aan tal spelers vorige week buiten landse verplichtingen had, wil de Gerets maar gedeeltelijk als excuus aanvoeren. Pas na rust gooide De Graaf schap de schroom van zich af en verscheen het in een kwar tier vaker op de helft van PSV dan in de drie kwartier ervoor. Niet in het minst door de ver rassende gelijkmaker kort voor rust, ontstaan uit een snelle counter. Viscaal stuurde op rechts Meerdink de diepte in, in het centrum stond Roelofsen klaar om de bal in de hoek te schuiven. „Na rust", gaf Gerets toe, „was er van klasseverschil geen sprake meer." En kreeg De Graafschap net zoveel kansen op de overwinning als PSV in de eerste 45 minuten. Het mooiste moment ontstond bij na halverwege toen doelman Waterreus gestrekt naar de hoek moest bij een schot van 40 meter van Issah. Het was met een de laatste daad van de Gha- nees. Hij hield er kramp aan over en moest per brancard van het veld. De Graafschap: Olyslager; Nok, Issah (70. Tchangai), Vreman en Frankel; Meerdink, Den Turk, Lindenbergh (61. louhenapessy) en Turpijn; Viscaal (75. Emam) en Roelofsen. PSV: Waterreus; Wielaert, Dirkx, Faber en Heintze; Stinga (46. Bouma), Van Bommel, Vogel en Khokhlov (66. Kolk ka); Nilis en Van Nistelrooy (75. Brug gink). Bram Marbus scoort tweemaal voor Sparta zichtbaar van de overwinning, maar knikte ook instemmend toen zijn collega Mark Wotte de instelling van FC Utrecht hekelde. De strijdlust die er te gen FC Twente en NEC wel was, ontbrak nu volledig. „We wonnen toen omdat er een sterk collectief in het veld stond. Tegen Sparta lieten en kele spelers het totaal afweten en dat is onacceptabel. Wie bij Utrecht speelt moet strijd leve ren, wij kunnen geen enkele ploeg in de eredivisie onder schatten", merkte Wotte geïrri teerd op. Hij zag FC Utrecht vooral verdedigend knoeien. Het cen trale duo Van der Gaag/Van Schoonhoven had de grootste moeite overeind te blijven. De kopsterke Sparta-spits Marbus was een plaag voor Van Schoonhoven. Zijn vervanger na rust, Robbemond, deed het nauwelijks beter. De voormalig aanvaller van Go Ahead Eagles profiteerde in de 34ste minuut van geknoei achterin bij de Utrechters (1-0). In de tweede helft kopte Mar bus ongehinderd 3-0 in na een hoekschop van Nielsen. Elk- hattabi maakte vlak voor rust 2-0. De Rotterdammers kunnen woensdag thuis tegen De Graafschap de weg omhoog in zetten. Everse blijft echter voorzichtig, zeker gezien de smalle selectie. Sparta zoekt een doelman en een verdedi ger. „Voor de club is de winst heel belangrijk, maar we zijn er nog niet. Ik heb niet eens een vervanger voor doelman Jan sen. Ik heb ook geen rechts back na het vertrek van Jaliens en de blessure van Van der Meer. Marilia speelde daar nu, maar wat moet ik als hij op de training geblesseerd raakt?" Sparta hoopt snel rond te ko men met doelman Timmer van FC Zwolle. De verdedigers Mensah (Ajax) en Veldman (Vi tesse) zijn te duur voor de club. Sparta: lansen; Marilia, Usta, Goos- sen en Van der Unden; Nielsen (83. Kayis), I.angerak (86. Inia) en Zijm; Elkbattabi, Marbus en Den Dunnen (60. Tammer). FC Utrecht: Wapenaar; Vreven (68. Kuyt), Van der Gaag, Van Schoonho ven (46. Robbemond) en Bosschaart; Lucius. Oliseh en Van Mol (45. Groe nendijk); Martel. Dijkhui7.en en John de Jong. Heerenveen - Willem II 24 (1-0). 37. Denneboom 1 0 48. Victoria 1-1, 63. Bombaida 1-2. 82 Gerald de Nooijer 2-2. 90 Sanou 2-3. 90 Sanou 2-4 Scheids rechter Van Egmond Toeschouwers 13.700. Ge|e kaart Gentile (Willem II). mw - Cambuur 1-1 (0-1). 4. Goudmi|n 0-1. 90 Tan*o 1-1 Scheidsrechter Sterk. Toeschouwers 5000 Bij zonderheid. wedstri|d in 42ste minuut eerste helll tw^e minuten gestaakt nadat spcoei-mstallatie in werking wis FC Twente - Vitesse 0-0 Scheidsrechter Braamhaai, Toeschouwers 12.500. Gele kaart: Peiremans (FC Twente) en Van Hooijdonk (Vitesse). Fortuna Sittard - RKC Waalwijk 0-2 (0-1). 29 Hoogen dorp 0-1. 90. Youri Cornelisse 0 2 Scheidsrechter Qe Graaf Toeschouwers 7000. Gele kaart Van der Leegte, Nascimento, Hoogendorp (RKC). Sparta - FC Utrecht 3-0 (2-0). 34 Marbus 1-0,41. Elk- hattabi 2-0, 58. Marbus 3-0 Scheidsrechter: Jol Toe schouwers 5500. Gele kaart Marilia, Langerak, Tarfi- mer (Sparta), Groenendi|k (FC Utrecht) De Graafschap - PSV 1-2 (1-1). 21 Khokhlov,0-1, 4f. Roelofsen 1-189. Nilis 1-2. Scheidsrechter: lumgft Toeschouwers 8750. Gele kaart. Tchangai, Meerdirlk (De Graafschap), Van Nistelrooy, Kolkka (PSV). Programma: woensdag: AZ FC Utrecht, Sparta 0e Graafschap, vrijdag 17/9 Cambuur - FC Twente, zatei- dag: Willem II AZ, NEC - PSV, Den Bosch MW, Feyenoord - Fortuna S zondag: Roda JC - Heerenveen, Vitesse - Sparta, FC Utrecht - De Graafschap, RKC; Ajax. PSV 4 4 0 0 12 14- |4 Feyenoord 4 3 1 0 10 13- 3 A|ax 4 3 1 0 10 14 6 Willem II 4 3 1 0 10 10- 5 RKC 4 2 1 1 7 6 4 RodaJC 4 2 1 1 7 7 6 AZ 3 2 0 1 6 5-, |4 FC Utrecht 3 2 0 1 6 2- 6 FC Twente 4 12 15 5-4 Vitesse 4 12 15 8 9 Sparta 3 1 0 2 3 4-5 Heerenveen 4 1 0 3 3 8 0 Graafschap 3 0 2 1 2 2-3 Cambuur L 4 0 2 2 2 2-9 Den Bosch 3 0 1 2 1 2 -7 FortunaS 4 0 13 1 4-8 MW 4 0 1 3 1 6- 1& NEC 3 0 0 3 0 5 9 eerste divisie ADO Den Haag - Emmen 3-0 (2-0). 3 Boussaboun l 20. Lievaart 2-0, 78 Kalkema 3 U Scheidsrechter. Van Hulten. Toeschouwers 4521 Gele kaart Van Berkuro, Langeveld, Kappenburg (ADO Den Haag). Arts. Slor, V^i Oostrum (Emmen). Telstar - Dordrecht '90 0-3 (0-2). 24 Boogers 0-1, 32 Onyeike 0-2, 78 Schaap 0-3. Scheidsrechter Havet kort Toeschouwers 1760. Gele kaart: Schenkel, Abde(- lah (Telstar), Trustlull, Onyeike (Dordrecht '90). Veendam - Go Ahead Eagles 2-2 (1-0). 10 De Kruyfl I 0, 55. De Kruyff 2-0, 67. Schreuder 2-1 (strafschop), 80, Krüzen 2-2 Scheidsrechter Van Di|k Toeschou wers: 4285. Gele kaart Blaauw (Veendam), Schreudej, Muhlack, Marbus (Go Ahead Eagles) Bijzonderheid He nar (Veendam) mist in de 40e minuut een strafschop. Excelsior - Helmond Sport 3-0 (1-0). 10 Connolly 1 -0. 49. Simr 2-0, 67. Connolly 3-0 Scheidsrechter Oom Toeschouwers 1346. Gele kaart: Connolly (Excelsior), Van Es (Helmond Sport) Eindhoven - Volendam 1-0 (0-0). 88. Van Gils 1-0 (stra) schop). Scheidsrechter Vink. Toeschouwers 1770. Ge le kaart: Van Tuinen (Eindhoven), Persijn, Ravensberg^n (Volendam). RBC - Haarlem 2-1 (0-1). 45. Strobbe 0 1, 48. Pendefs 1-1,79. Hellemons 2-1 Scheidsrechter Gerritsen. Toe schouwers: 2500 Gele kaart Van Helmond, Brupswijk (RBC), Holwijn (Haarlem) Bijzonderheid Haarlem em digde met 10 man, in de 88e minuut verliet Strobbe pjr brancard het veld na een botsing met John Lammert Haarlem had op dat moment alle wissels gebruikt TOP Oss - NAC 1-3 (0-2). 3. Broers 0-142 Arveladze 0-2 53. Arveladze 0-3, 73 De Wijs 1-3 (strafschop)' Scheidsrechter: Temmink. Toeschouwers 2337. Ge|e kaart Plet, Peters, Jordan (TOP), Stewart (NAC) Programma vandaag: FC Zwolle - FC Groningen, WV Heracles, morgen: Haarlem - Excelsior, woensdag: Tel star - ADO Den Haag, zaterdag: Dordrecht'90 Excelsioj, Emmen - WV, Helmond Sp - RBC, Heracles - TOP Oss. NAC Telstar, Volendam - FC Zwolle, zondag: GA Eagles - ADO Den Haag, Veendam - FC Groningen. ADODenHaag 4 3 1 0 10 8- !l Dordr '90 5 3 1 1 10 9 - Excelsior 4 3 0 1 9 IJ- 6 Groningen 4 3 0 1 9 11 7 NAC 5 3 0 2 9 13 9 FC Zwolle 4 2 2 0 8 9 7 Veendam 5 2 2 1 8 10- lt) VW 4 2 117 7 9 Emmen 5 2 1 2 7 9 8 GA Eagles 5 2 1 2 7 8 7 RBC 5 2 0 3 6 7- -£ Helmond Sp 5 2 0 3 6 6 - l|D Eindhoven 5 2 0 3 6 2-9 Telstar 4 1 1 2 4 5-6 Volendam 5 1 1 3 4 5-0 TOP 5 1 1 3 4 4 10 Haarlem 4 0 1 3 1 3 - 17 Heracles 4 0 1 3 1 2- 7 'f-., unnen inschieten voor de rijd tegen Spartak Mos- Jwoensdag in de Champi- ;e st League. De Brabanders zaterdagavond door Hee- en geen strobreed in de 2-4. Geheel tegen rhouding in nam Heeren- - n de 37ste minuut wel de ranae g yja een voorzet van Pmeuiela zorgde Denneboom n aaI Ie openingstreffer. Psy;; le pauze hield Co Adri- een donderspeech. Hij minstens twee voltreffers jn team. In de 48ste mi- UPP° zat Adriaanse al handen- nd naast het veld toen voorbereidend van Bombarda, de gelijk- intikte. Een kwartier la- Tam het gewenste tweede e int toen Bombarda, ge- ingedekt, door Arts werd speeld. De Argentijn liet an Vonk kansloos. v( em II besloot het duel en te sPelen- Maar jninuten voor het einde nog een koude douche, ropbal van Gerard de tr zorgde voor de gelijk- Van paniek was geen bij de Brabanders. Adri- nze® paste, wat achteraf bleek, Juden wissel toe. Hij ver is var iombarda voor Sanou. In id. zuivere minuten en vier een %n m blessuretijd maakte Vf"t^'er uit Burkina Faso twee e..V7? lnten- De laatste voltref- 15 de mooiste. Hij krulde :oude> twintig meter de bal in de lopes r bovenhoek van het al is f nveen-doel i dat nawente - Vitesse 0-0 jpiciër }utten is er niet ge oot 2ijn eerste wedstrijd als u mo ;oach van FC Twente met Een 1 ge af te sluiten. De opvol- nieuv an de deze week naar rten. fcia Mönchengladbach Mariano Bombarda wurmt zich langs twee verdedigers van Heerenveen. vertrokken Hans Meyer zag zijn Aankoop Pierre van Hooijdonk ploeg zaterdag tegen Vitesse wordt veel te weinig in het spel verzuimen het overwicht in van Vitesse betrokken. Niet ver treffers om te zetten: 0-0. liezen lijkt voorlopig belangrij- Vitesse speelt nog lang niet ker dan winnen. Dit met de po- overeenkomstig de ambities vere score van vijf punten uit van voorzitter Karei Aalbers. vier wedstrijden als gevolg. Over het winstpunt in Ensche de mochten de Arnhemmers niet mopperen. FC Twente speelde over de gehele wed strijd agressiever dan Vitesse en kreeg ook de beste kansen. On der anderen De Witte en Peire mans faalden. In aanvallend opzicht kwam Vitesse in het eerste bedrijf niet verder dan een schot van Van den Brom in het zijnet. Ook in de tweede helft domineerde de thuisploeg. In het laatste kwartier stelde doelman Jevric met reddingen op inzetten van Vennegoor of Hesselink, Van der Meyde en Van der Laan het punt van Vi tesse veilig. MW - Cambuur 1-1 Cambuur had in Maastricht met duidelijk verschil moeten winnen, maar liet MW langszij komen: 1-1. Cambuur was nog wel sterk begonnen. Al na vier minuten was het 0-1, door een kopbal van Goudmijn. De be zoekers bleven aanvallen en kregen daardoor opgelegde kansen. Vooral op Robin Nelis- se had de defensie van MW geen grip. Toen Ferrier in bles suretijd de zoveelste kans had verprutst, werd het wanhoops offensief van de thuisploeg als nog beloond. Taiwo kon volko men vrijstaand inschieten: 1-1. Fortuna S. - RKC 0-2 RKC heeft de goede vorm van het begin van de competitie uit bij Fortuna Sittard vastgehou den: 0-2. De ploeg die zich vo rig seizoen ternauwernood via de nacompetitie kon handha ven op het hoogste niveau, staat momenteel na vier duels maar liefst op de vijfde plaats. „Het was voor ons een cruciale wedstrijd, met Ajax en Feijen- oord voor de boeg", zei trainer Martin Jol. „Een compliment aan mijn ploeg, het is de twee de uitwedstrijd die wij dit sei zoen al winnen." Die winst had RKC voorna melijk te danken aan het eigen spel. RKC dicteerde het spel, zeker voor rust. Via Hoogen dorp en Youri Cornelisse be reikte de ploeg uit Waalwijk de voorsprong van 0-2. Op zondag deed een nieuw woord zijn intrede in het Nederlandse taalgebied. Of eigenlijk al op de late zaterdagavond. Vijvijf. Het klinkt als de laatste lettergreep van een tele foonnummer. „Wat zei je daar, vijvier?" „Nee vijvijf!" Je hebt dat wel eens met woorden. De ene dag bestaan ze niet, de andere dag liggen ze iedereen voor in de mond. „Ik heb gisteren geprobeerd je te bellen maar je was steeds in gesprek. „Kan zijn, ik ben wat aan het internetten ge weest. Zelfde geval als vijvijf. Ook zo'n woord dat van de ene dag op de andere een hy pe was. Internetten. We denken bij het woord surfen nog bij uitzondering aan een water sport. Hype niet te vergeten. Waar zouden we vandaag zijn zon der het woordje hype? Zondag was de hype ineens vijvijf. Of is het vijfijf? Je vangt een flard van een ge sprek op, hoort het woordje vij vijf vallen en waar je aan denkt is de vrije kiir. Je beeldt je er zo'n spichtig Russisch meisje van net veertien bij in. Wui vend naar de camera. Ze hoopt nog op vijf acht of vijf zeven. Dan komen de cijfers en de tra nen. Vijvijf, vijvijf, vijvijf... het hield nooit meer op. De hele zondag en maandag stonden in het teken van het nieuwe woord vijvijf. Aan wiens gedachtengoed is vijvijf ontsprongen? Aan Harry's? Onwaarschijnlijk. Nederland-België, na een uur spelen werd Stam uit zijn lijden verlost. Het viel de Belgen, die er vier hadden inzitten, op ddt moment (het mo ment van zijn vervanging) voor het eerst op dat Stam ook meedeed. Goed gespeeld Japie", be commentarieerde Harry, die de wedstrijd met de regenjas voor zijn ogen bekeek en geen benul van de score kon hebben. Had Harry nou maar eventjes die regencape op het stoeltje naast hem gelegd, dan was hem mis schien ook opgevallen dat de bondscoach zich gedurende de avond steeds meer als een coach ging gedragen. De handen in wanhoop voor zijn ogen na 0-2, een harde vloek na 3-3, de scheidsrechter uit schelden en de Belgen ervan langs geven na een overtreding („Mafkezen!"), na 3-4 een wegwerp gebaar, uitbundig juichen (opeen manier zoals hij als speler nooit deed) na 5-4, radeloos ijsbe ren na 5-5. Zolang hij maar goedgekleed en cool (nog zo'n woord) voor zich uit staarde en uit beleefdheid nu en dan knikte als keeperstrainer Doesburg het woord tot hem had gericht was hij nog Frank Rijkaard, maar nu hij bevangen door de magere resultaten zijn mystiek heeft verloren, is Frank Rijkaard wat je noemt net een echte coach geworden. Sandor Popovics. Popovics zei altijd na een 0-0 wedstrijd, uit ge- woonte, dat het hem voor het I publiek speet dat het niet 5-5 I was geworden. Hij kon dat heel charmant zeggen en je j was warempel geneigd hem te geloven ook. Sandor schudde nog een grap uit zijn mouw en je was de hele wedstrijd al weer vergeten. Pas nu het echt 5-5 is geworden, zie je de voordelen in van 1-1. Wat betekent deze 'vijvijf, ge sproken in termen of Rijkaard de kerst nog haalt? Ons houvast in bange dagen. Voetbal International, schrijft op de omslag 'Oranje leuk en lachwekkend'. Dat haal je de koekoek! Daar gaat het ons juist om: waren wij nu leuk? Of lachwekkend? Kees Jatistna spreekt in VI zijn overtuiging uit „dat bondscoach Frank Rijkaard voor nog veel meer opmerkelijke uitslagen zal zorgen.Kun je alle kanten mee op. Johan Derksen in VI: „Ik zou deze spelers graag eens aan het werk zien met Louis van Gaal, Wim Jansen. Johan Cruijjf of Co Adriaanse in de dug out. Wim Kieft in VI: „Bij de aanstelling van Rijk aard was iedereen enthousiast - op Co Adriaanse na, die zich nu trouwens erg rustig houdt. Co Adriaanse, vanuit Frankrijk, in V7:„Cinq- cinq? Zijn ze daarvoor een week in trainings kamp geweest?Zeker in Vijfliuizen.... Mijn mening: het kan nog veel gekker lopen dan 5-5. Meer daarover volgende week. Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17