Liverpool buigt in klassieker 'Als Michael niet had gespeeld, was ik gek geworden' Buitenlands Voetbal Belgisch paniek hooligaif MAANDAG 13 SEPTEMBER 1999 Marseille verliest weer parus Olympique Marseille is de vormcrisis nog niet te boven. De miljoenenploeg verloor zaterdagavond met 3-1 bij Montpel- lier en staat na zes competitiewedstrijden op de tiende plaats. In Montpellier zette Dugarry de bezoekers al in de eerste mi nuut aan de leiding. Na de rust was een opleving van tien minu ten voor de thuisclub voldoende voor drie treffers. Delaye scoorde in de 54ste en 62ste minuut, Ouedec in de 64ste. Olym pique Lyon en Auxerre delen de koppositie, met 11 punten. Het onderlinge duel eindigde in 0-0. Zondag is een andere topper, tussen Paris St. Germain en titelverdediger Bordeaux. Monaco speelt zondag uit tegen Rennes. Lierse SK naast Club Brugge brussel Lierse SK heeft zich naast Club Brugge aan kop van de Belgische voetbalcompetitie genesteld. Beide ploegen hebben 12 punten, alleen heeft Brugge de thuiswedstrijd tegen Ander- lecht nog tegoed. Voor dat duel wordt na een verbod van de burgemeester een andere datum gezocht. Lierse won zaterdag avond met 5-1 van KV Mechelen. Een strafschop van Van Meir en een eigen doelpunt van Peytier bepaalden de ruststand op 2- 0. Invallers Van de Weyer (twee) en Huysegems maakten in de tweede helft het niveauverschil duidelijk, in de slotfase kon Ri- bus iets terugdoen. Glasgow Rangers blijft winnen Glasgow Michael Mols heeft zijn totaal aantal doelpunten in de Schotse voetbalcompetitie op zeven gebracht. De Nederlan der scoorde zaterdag twee keer in de thuiswedstrijd tegen Aber deen, die door Glasgow Rangers met 3-0 werd gewonnen. Ran gers heeft in zes wedstrijden nog geen punt verspeeld en staat drie punten voor op Celtic, dat gisteravond de uitwedstrijd te gen Kilmarnock met 1-0 won. Aberdeen was een gemakkelijke prooi voor de Rangers. De ploeg staat stijf onderaan en kreeg gemiddeld drie tegendoelpunten te incasseren. Rangers hield zich keurig aan die trend. Mols scoorde in de 16de en 48ste mi nuut, de Duitser Albertz zorgde kort voor tijd uit een strafschop voor de 3-0. Albertz was in het begin van de tweede helft in het veld gekomen voor Van Bronckhorst, die door coach Advocaat werd gespaard voor de Champions League-wedstrijd tegen Va lencia. Slechte generale Dortmund dortmund Enkele dagen voor de eerste wedstrijd in de Cham pions League, uit bij Feyenoord, heeft Borussia Dortmund een slechte generale repetitie doorgemaakt. In eigen stadion kwam de ploeg zaterdag niet verder dan 1-1 tegen SC Freiburg. Daar bij speelden de bezoekers ruim een helft met tien man. Pas in de laatste minuut stelde Borussia, met verdediger Alfred Nijhuis als invaller, een punt veilig. Bobic scoorde. Overigens kan Dort mund morgen in De Kuip niet beschikken over international Christian Wöms, die tegen Freiburg een spierscheuring in een dijbeen opliep. Koplopers in de Bundesliga na vier speelronden zijn Hamburger SV en Bayer Leverkusen. Bayern München be haalde uit bij MSV Duisburg met 2-1 de tweede overwinning van dit seizoen. Bayern staat na twee zeges, een gelijkspel en een verliesbeurt op de zesde plaats. Verlies voor Helder en Ten Cate Boedapest Trainer Henk ten Cate en de Leidse aanvaller Glenn Helder verloren zaterdag met hun Hongaarse club MTK Boeda pest de beladen stadsderby tegen Ferencvaros met 1-0. MTK staat op de achtste plaats, maar heeft in vergelijking met enkele ploegen boven zich één wedstrijd minder gespeeld. Het was de eerste nederlaag na twee overwinningen en een gelijkspel. Bergkamp met auto naar Florence londen Dennis Bergkamp zal morgen toch meedoen in de eerste wedstrijd van zijn Arsenal in de Champions League, uit tegen het Italiaanse Fiorentina. Hij is gistermiddag vanuit Lon den met de auto vertrokken op weg naar Florence. Afstand: 1500 kilometer, reistijd: een kleine twintig uur. Bergkamp over nachtte gisteravond ergens in Frankrijk, waarna hij zich van middag in Pisa bij zijn ploeggenoten zal voegen die met het vliegtuig gaan. De spits heeft sinds het WK in 1994 in Amerika vliegangst. De teleurstelling bij Michael Owen (op de grond) en de fans van Liverpool is groot nadat Manchester United-keeper Massimo Taibi opnieuw een inzet heeft gestopt. foto epa Kluivert scoort in Catalaanse stadsderby Manchester United blijft soeverein koploper in Engeland. De kampioen won zaterdagmiddag voor 44.929 toeschouwers op Anfield Road met 3-2 de klassieker van Liverpool. Uitblinker was de nieuwe doelman van Manchester, de Italiaan Taibi. Het duel kende een waanzinnig verloop, met twee eigen doelpunten van Liver- pool-speler Jamie Carragher en in de slotfase een rode kaart voor Uniteds spits Andy Cole. Cole scoorde ook nog voor zijn ploeg en is met zes tref fers topschutter. Voor Liverpool troffen oud-Willem ITer Sami Hyypia en Patrik Berger doel. Chelsea drukte Newcastle United nog dieper in de ellende via een 1-0 thuiszege. Leboeuf maakte uit een strafschop het enige doelpunt. Trainer Gullit eruit, Bobby Robson erin. Het maakte voor Newcastle weinig uit. De ploeg bleef ge deeld laatste. Tot overmaat van ramp brak verdediger Pearce een been. Arsenal versloeg Aston Villa met 3-1. Bergkamp be diende Suker tweemaal, speelde sterk en mocht een kwartier voor tijd met applaus plaats maken voor Ka- nu. De Nigeriaan scoorde de derde voor Arsenal. Over- mars miste bij een 1-1 stand een kans voor open doel. Joachim maakte een doelpunt voor Aston Villa. Gilles de Bilde was gevaarlijk voor Sheffield Wednes day, maar vond het doel niet. Met zijn ploeg ging hij thuis tenonder tegen Everton: 2-0. Jonk was gebles seerd en Sibon zat op de tribune. Oud-PSV'er Xavier viel in bij Everton. Spanje Rivaldo en Patrick Kluivert bezorgden Barcelona zater dagavond de zege in de derby tegen stadgenoot Es- panyol (3-0). De Braziliaan maakte twee doelpunten, de Nederlander één. Lang bleef het 0-0 in Camp Nou. Rivaldo opende de score in de 71e minuut, een kwar tier later bepaalde de Nederlander de stand op 2-0. Even later was Rivaldo verantwoordelijk voor de derde treffer. Het was de derde achtereenvolgende overwin ning voor de Spaanse kampioen. Rayo Vallecano kwam zondag op gelijke hoogte met Barcelona door de 2-1 thuiszege op Real Sociedad. Real Madrid, dat goed was gestart met zes punten uit twee duels, speelde met 2-2 gelijk bij Athletic de Bilbao. Trainer Van Gaal hield net als in het openihgsduel met Zaragoza de broers Frank en Ronald de Boer op de bank. Bogarde speelde in de verdediging samen met Dehu. Dat duurde maar 35 minuten, toen kwam Frank de Boer de Fransman aflossen. Met Hesp, Reiziger, Co- cu en Kluivert was het totaal aantal Nederlanders in de basis toch vijf. Kort voor rust kregen Figo (Barcelona) en Pocchettino (Espanyol) de rode kaart. Ronald de Boer kwam in de 67e minuut in het veld voor Reiziger, zes minuten later werd Gabri vervangen door Zenden. Roy Makaay scoorde al in de eerste minuut van de wedstrijd Deportivo La Coruna - Valladolid. Het was de Utrechters dragen Michael Mols ook na zijn vertrek op handen Zelden zal een voetballer een heiligverklaring zo dicht ge naderd zijn als Michael Mols. Met de voeten verplichtte de spits de fans van FC Utrecht aan zich. Door als vedette ge woon te blijven, stal hij hun hart. De wederzijdse liefde bleef, ook toen Mols deze zo mer naar Glasgow Rangers ver huisde. Maar liefst 170 Utrecht se supporters hadden er zater dag een dagreis voor over om hun heilige in een vreemd godshuis te zien. De volksheld gaf de bedevaarders met twee treffers tegen Aberdeen (3-0) waar ze voor kwamen. Dat Michael Mols in Utrecht op een voetstuk is geplaatst, is simpel te verklaren. Reist naar Glasgow een dwarsdoorsnede van de bezoekers aan Galgen waard van Bunnik-side tot bu sinessclub af, de uitleg is van iedereen hetzelfde. „Michael is de enige wereldvoetballer die ik ken, die geen 'kak' heeft gekre gen," zegt de 26-jarige Utrech ter Thierry van Bagsem. Het woordgebruik mag soms an ders zijn, de boodschap zeker niet. Voor Mols is het wéér zo'n dag waarop hij zich afvraagt waar hij het toch allemaal aan verdient. De offers van zijn vol gelingen volgen elkaar steeds in overtreffende trap op. Een handtekeningenactie om hem in Galgenwaard te houden. Een afscheid om kippenvel van te krijgen. Een eigen supporters club met een toepasselijk on derkomen, het Ibrox House. Opmerkelijk, die club werd pas opgericht toen Mols al afscheid had genomen, maar telt inmid dels wel duizend leden. Uniek is het volgende hoofd stuk. Het is waarschijnlijk nog nooit vertoond dat 170 fans een dag onderweg zijn om een vertrokken vedette te zien. En pittig is het. Met slaap in de ogen verzamelen de fans zich om 05.30 uur in het Ibrox House. Met de bus naar Schip hol, vliegen naar Manchester, Onder het toeziend oog van 170 fans uit Utrecht viert Michael Mols een van zijn doelpunten in de met 3-0 gewonnen thuiswedstrijd tegen Aberdeen. foto rtr door een file vijf uur in de bus naar Glasgow. ,,Als Michael niet had gespeeld, was ik gek geworden," zegt Renata de Groot. De 23-jarige Benschop- se reist in haar uppie naar Glasgow. „Mijn vrienden zou den meegaan, maar die hebben net een huis gekocht. Ik heb even getwijfeld, maar ik wilde dit niet missen. Wat ik met Mols heb? Niets, Michael heeft iets met de bal. Maar dit zou ik voor geen enkele andere voet baller doen. Waarom? Gewoon, omdat hij altijd sympathiek is gebleven." Het draait allemaal om één man. Hoewel? Organisator Ge orge Duncan (40) volbrengt een andere kruistocht. De op z'n twintigste van Glasgow naar Utrecht verhuisde Schot wil de Mols-supporters liefde voor de Rangers bijbrengen. Hij wil hen deelgenoot maken van zijn 'geloof. Bijna vijf uur lang strooit hij tijdens de bus reis naar Glasgow met clublie deren. Onwennig gegiechel is zijn deel. Maar, weet hij, zijn momen ten moeten nog komen. Op de heilige grond van Ibrox Park zullen de Utrechters zich zeker laten bekeren. En die kunnen daar nauwelijks onderuit. Prachtig is de samensmelting van Schots blauw en Utrechts rood en wit. Met open monden bekijken de Rangers-fans de uit de bus stappende bedevaar ders. „Bij ons worden voetbal lers nooit vergeten," legt Duncan uit. „Maar de club gaat boven alles. Iemand achterna reizen zullen ze hier nooit doen." Belegerd worden de Utrech ters. Een uitwisseling van sjaal tjes, petjes, shirtjes, handdruk ken en omhelzingen volgt. Weer die Schotse liederen, maar nog steeds wennen aan elkaar. De Rangers-fans bieden Utrechter Van Bagsem onge twijfeld grof geld voor zijn ori ginele shirt. Zijn tante naaide voor hem namelijk een half shirt van FC Utrecht en een half shirt van Rangers aan el kaar. En Mols? Die staat op het veld te wachten op zijn vrien den. Door die file vlakbij Glas gow is de wedstrijd al twee mi nuten onderweg als de Utrechtse fans een plek vinden op de tribune. „Ik heb maar even mijn krachten gespaard," grapt Mols. Tijdens het duel heeft Duncan zijn momenten van glorie. Natuurlijk wordt Mi chael Mols meteen luid toege zongen. Een staande ovatie van de Rangers-fans volgt ogenblik kelijk. Door toedoen van de verloren zoon die niet terug keert maar juist wordt opge zocht, worden twee suppor- terskemen één. In de zestiende minuut knalt Mols de Rangers op aangeven van de Argentijn Gabriel Amato op voorsprong. Meteen zoekt hij contact met de Utrechtse maatjes, tussen door met het Bebeto-gebaar ook zijn pasgeboren zoontje Nino betrekkend in dit mooie moment. De Utrechters zijn na lang wachten weer even Europa in en, het moet gezegd, ze kweken in Glasgow louter goodwill. Glimmend van trots ziet Duncan het aan. Zijn reisgeno ten maken zich onsterfelijk met hun gezang: 'If you hate Celtic clap your hands'. Later roepen ze iedereen op om te gaan staan als ze deze aartsvijand echt niet mogen. De Schotse fans volgen en antwoorden met een staande ovatie. Een kind kan de was doen. Mols voltrekt het huwelijk van de nieuwbak ken geliefden door kort na rust voor de tweede keer te scoren. Onvergetelijk, vindt de 17-ja- rige Mark Buis uit Bosch en Duin. Dolgraag wilde hij zijn respect voor Mols onderstre pen, maar hij kon de 580 gul den niet ophoesten. Vrijdag, op zijn verjaardag, kreeg hij van zijn ouders toch het ticket in handen. „Mijn mooiste ver jaarscadeau ooit. Mols is voor mij veel meer dan een goede voetballer. Maar dat zoveel supporters op reis gaan voor een ex-speler, dat verbaast me toch. Geweldig, ook de sfeer in het stadion. Ik ga zeker probe ren om voor de Champions League-wedstrijd van de Ran gers bij PSV een kaartje te krij gen. In het uitvak uiteraard." Juist dat wil Duncan berei ken. Net als de liederen 's avonds tijdens de terugreis naar Manchester. Geïnspireerd door een sloot alcohol zorgen Bunnik-siders voor Utrechtse varianten van de Schotse liede ren. „Ik ben teleurgesteld als vijftig procent van de Utrechtse fans de Rangers als tweede club gaan zien. Dat moet hon derd procent worden. Dit sei zoen wil ik nog een grote reis organiseren. Een heel suppor tersvak, met 550 Utrechters. Geloof me, dat gaat lukken." En Mols? Die doet weinig meer dan in stilte genieten. Hij spreekt op het veld, gaat daar buiten niemand uit de weg. Maar voor een massa zijn ge voelens verwoorden, dat lukt hem ook nu moeizaam. Hand tekeningen uitdelen, op de foto met zo'n beetje iedereen. Dat vindt hij in de Edmiston Suite, het clubhuis van de Rangers waar na de wedstrijd een ont moeting plaatsvindt, geen en kel probleem. Zijn dankbetui ging is kort, meer hebben de fans niet nodig. Opnieuw heeft Mols moeite te begrijpen waar hij het toch al lemaal aan heeft verdiend. „Ik ben een liefhebber, vind het geweldig als het publiek van mijn acties geniet. Dat zoveel Utrechters de moeite hebben genomen om naar Glasgow te komen, betekent dat ze me ook als mens waarderen. Vooral daar ben ik trots op." Persoonlijk toegezongen wordt Mols ook in de Edmiston Suite. Bondscoach Frank Rijk aard, die de spits voor de laat ste twee oefenduels van het Nederlands elftal niet selec teerde, krijgt er flink van langs. En uiteraard klinkt de smeek bede om alsjeblieft terug te ko men naar Galgenwaard. Dat gebeurt de komende vier jaar zeker niet, maar zingend geven zijn volgelingen een oplossing: 'Een tienjarig contract voor Ni no Mols'. Jiti St.Truiden - Aalst 1-5, Moeskroen - Gent 5-2, chelen 5-1, Geel - Standard 0-0, Lommei 2, Charleroi - Genk 2-1, Lokeren- GB Antwerp Stand aan kop: Brugge 4-12 Gent Lierse 5-12 Genk Anderlecht 4-10 Aalst Westerlo 4-10 Moeskroen ielsea - Newcas|l»kASTI Manchester UnitKUlHp 3-2, Sheffield try^ Leeds 3-4. Liverpool - Watford 1-0,Wimbtedorf- Derby!-" Braffht ham 1-1. L, Fft te rk Montpellier - Marseille 3-1, Lens - Sedan: Nancy 1-1, Troyes - Nantes 1-0, Saint Etierr ijk V 3-3, Lyon - Auxerre 0-0, Metz - Strasbourg C jF Monaco 2-1, Paris SG - Bordeaux 2-1. Reggina - Fiorentina 2-2, Udinese - Piacerii-g Lazio 0-0, Cagliari - Juventus 0-1, AC Mila 1. Parma - Bologna 1-1, Torino - Venezia Lecce 2-0, Roma - Inter 0-0. Stand aan kop: Udinese 2-4 Lazio Inter 2-4 Torino AC Milan 2-4 Juventus Fiorentina 2-4 Verona vierde treffer dit seizoen voor de Nederlander, die werd overgenomen van het gedegradeerde Tenerife. Hij was het seizoen begonnen met een hattrick tegen Alaves. De Braziliaan Djalminha zorgde zaterdagavond uit een strafschop voor de 2-0. Valencia verloor op eigen veld met 2-0 van Alaves. Trainer Dick Advocaat van Glas gow Rangers zat op de tribune om Valencia, de ko mende tegenstander in de Champions League, te be kijken. Atletico Madrid blijft teleurstellen. Hasselbaink speelde de gehele wedstrijd mee tegen Celta de Vigo (1-1), maar scoorde niet. Italië Na twee speeldagen in de Italiaanse voetbalcompetitie is al geen enkele ploeg meer zonder puntenverlies. Ze ven ploegen leiden met vier punten. Daaronder Inter- nazionale, dat gisteravond bij AS Roma 0-0 speelde. De topper in de hoofdstad werd een bleke vertoning. Bij de bezoekers was Ronaldo ditmaal de uitverkoren man om alleen in de spits rond té dolen. De Braziliaan werd in de 13de minuut van de tweede helft vervangen door zijn grote concurrent, Christian Vieri. Beide spit sen kregen nauwelijks een kans. Juventus ontdeed zich pas laat van Cagliari. Aan voerder Antonio Conté schonk de ploeg van Edgar Da vids en Edwin van der Sar zeven minuten voor tijd de winnende treffer. AC Milan versloeg Perugia met 3-1. Udinese, met de Nederlander Van der Vegt in de basis, klopte Piacenza via treffers van Poggi, Locatelli en Muzzi. Barcelona - Espanyol 3-0, Deportivo - Valla lencia Alavés 0-2, Bilbao - Real Madrid Madrid - Celta 1-1, Malaga - Betis 3-0,1 mancia 3-0, Oviedo - Santander 1-2, Vail; dad 2-1Sevilla - Zaragoza 0-0. Stand aan kop: Barcelona 3-9 Real Madrid Rayo Vallecano 3-9 Malaga Deportivo 3-7 Santander den haac gpd lerrr II '1 Uit vrees voor supports rr zijn dit weekeinde in c sche voetbalcompetities wedstrijden niet dooi t '9C Club Brugge - Anderlimen Beveren - Westerlo. Delstadi burgemeester, die tc«s nie maatregel had besloteifpron dreigd. Zijn huis wotrijd waakt. Negen maanden vooi vang van EURO 2000 duidelijk geworden ho pend het veiligheidsv rond voetbalwedstriji Vooral de paniek in Bi wijst dat een oplossing hooliganisme nog niet VEEN handbereik is. De afgelasting van Cl envo ge - Anderlecht is dr zorgwekkend tegelijk. rj|Cj nieuwde en tot 30.000 voen uitgebreide Brugse st beaCTi tijdens EURO 2000 de zat°. ven van vier EK-duels. en De burgemeester vai ,ejeg( kon de veiligheid van b0ui king tijdens Club Brug n derlecht niet garandf y ingreep moet (opnieue|a den toegeschreven aaijeo lend kaartverkoopsyst (je n achilleshiel voor elke v een ganisator. ^ins Ondanks alle ma jjn te bleek de harde suppo2al van de tegenpartij (An !n(] r toch weer in het bezit t ja komen van kaarten Van wedstrijd. Brusselse t wers moesten worden am j omdat bij de laatste e t de topper aanhangers ngecj sel grove vernielingen Speej ten- an Vi Men kan zich vt erri welke indruk de orga» en van de Lage Landen minu toernooi onderhand fl r nog de Europese voetbal fopf,. ten. België, partner va !r Z0] land tijdens EURO 1 y^ monstreerde het bij c weekeinde op een zeel paste terrein nog altijd in de )Ucjer zijn van gevoelens var|;omb; te machteloosheid, zuiver EURO 2000 is een n en in nement, zo omvangn^,- uj complex dat twee kleit lnten de verantwoordelijkhe s (je lijk niet langer zoude twintj dragen. Het Europe% bc oenschap voetbal is i nveer ooit een Europese aai heid geworden, dat ndwen! tend onder auspicie }Uye, UEFA op groot 2jjn grondgebied zou mofco^ den gehouden. Een »ge af dachte om het nieu«jari d< nium mee te starten, jsia

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16