Sport Agassi moet diep gaan süjnsburgse Boys speelt als een middenmoter USOPEN 1999 Jimenez schittert op 'monster' El Angliru lijlevens wil weg bij TVM NEW YORK GERTJAN VAN GEEN Twee wervelstormen bedreig den New York de afgelopen tweeënhalve week. 'Dennis' legde de stad een paar dagen voor het begin van de US Open plat, 'Eddie' is in aantocht. In de tussentijd was daar Andre Agassi. Hij liet tot aan de finale een spoor van vernielingen achter, maar had daarmee zo veel krachten verspeeld dat in de eindstrijd Martin bijna kon profiteren. De persoonlijkheden van Agassi en Martin liggen mijlen ver uit elkaar. Een glamourboy tegenover een doodserieuze vakman. De enige overeen komst is hun leeftijd en natio naliteit. Beiden zijn 29 jaar, Agassi is slechts 70 dagen ou der. 'The Vegas Kid' kwam snel, 'Boring Todd' is een laatbloeier. Toen Martin in 1990 voor zijn eerste US Open een wildcard ontving en in de eerste ronde verloor, bereikte Agassi al de fi nale op Flushing Meadows. In de tussentijd sleepte Agas si zich van hoogtepunt naar dieptepunt naar hoogtepunt. Door motivatieproblemen leek de carrière van een van de ta lentvolste tennissers aller tijden een vroege dood te sterven. Nog geen twee jaar geleden be vond Agassi zich op de 140ste plaats van de wereldranglijst. De Amerikaan zeulde kilo's overgewicht mee en moest in de tweederangs Challenger- toemooien zijn tennisleven weer richting geven. Agassi had er weinig fiducie meer in, maar een ongekende wilskracht hielp hem over het dooie punt heen. Hij comple teerde op Roland Garros zijn 'Career Grand Slam' (winst in Melbourne, Parijs, Londen en New York) als eerste speler na Rod Laver. „Als iemand me had verteld dat ik in 1999 dit alle maal zou bereiken, had ik hem gezegd te stoppen met het ro ken van zijn hasjpijp." Na de verloren finale op Wimbledon mocht hij zich zelfs weer de beste van de wereld noe men. Zijn zege op Kafelnikov in de halve fi nale beteken de een her- overing van die positie op Sampras. Nu hij de titel heeft gewonnen, kan het niet anders of hij laat zich aan het eind van het jaar ook kronen als 's werelds beste. Kafelnikov leek, na het terug trekken van Pete Sampras en de opgave van titelverdediger Pa trick Rafter in de eerste ronde, de enige die Agassi kon stop pen. De US Open eiste meerde re slachtoffers - Bouttier, Gam- bill, Moya, Santoro, Larsson en Norman haalden het einde van hun laatste wedstrijden niet - maar het uitvallen van de twee toppers bombardeerde Agassi tot de te kloppen speler in New York. Ook de taaie Martin moest ondervinden dat Agassi dit jaar absoluut de beste is. Agassi werd geconfronteerd met acht breekpunten, maar verloor niet één keer zijn opslag, cruciaal voor het verloop van de vierde en vijfde set. „Ik kan me niet herinneren dat ik ooit eerder in een vijfsetter geen servicegame heb verloren", aldus Agassi. In zijn tweede optreden in een Grandslam-finale - vijf jaar geleden was Sampras hem de baas geweest in Australië - be wees Martin evenwel geen deurmat te zijn, die zo maar even uitgeklopt kon worden. Hij speelde in New York zijn beste tennis ooit, al beleefde hij een paar benauwde momenten op weg naar de finale. Martin kwam in de vierde ronde tegen Andre Agassi is blij met zijn vijfde Grand Slam-titel. Greg Rusedski terug van 4-1 wonde was het feit dat Martin achter in de vijfde set, nadat hij naar de vierde plaats op de we al 0-2 in sets had goedgemaakt, reldranglijst stijgt, zijn beste Tegen Agassi zat een dergelijke klassering in zijn carrière ooit. miraculeuze ontsnapping er Voor Agassi kan het niet be niet in. Enige pleister op de ter. Zijn vijfde titel in tien fina i/\AANDAG 13 SEPTEMBER 1999 IÉF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 Jose Maria Jimenez werd gis teren een held in Spanje, maar relativeerde zijn zege in de achtste etappe van de Vuelta als eerste. De helletocht naar de top van El Angliru, vooraf in de Spaanse media tot bui tenaardse proporties opge klopt, was een aansprekende aanvulling op zijn erelijst. Het kampioenschap van Spanje, behaald in 1997, vond Jime nez eigenlijk net even mooier. Met die opmerking nam hij veel Vein de magie weg van El Angliru: 'het monster', 'de hel' en wat voor benamingen ver der al verzonnen zijn voor de berg, die voor het eerst in de Ronde van Spanje was opge nomen. Natuurlijk, het was koud, het regende, het was een zware klim met een stuk waar het stijgingspercentage 23,5 bedroeg. Maar Jimenez, die koploper Pavel Tonkov vlak voor de finish achterhaal de, oogde na afloop fris. Hij droeg zijn zege op aan Marco Pantani, de Italiaan die ge kweld door blessures en een slechte moraal moest afzeg gen voor de Vuelta en afgelo pen week ook nog gewond raakte door een auto-ongeluk. Het slechte rijden van Ba- nesto-kopman Alex Zülle don derdag gaf ploeggenoot Jime nez de kans voor eigen succes te gaan. Hij deed dat met ge voel voor tactiek. De Rus Pavel Tonkov mocht als eerste de lange ontsnapping van zijn landgenoot en TVM'er Sergei Ivanov ongedaan maken. Ach ter Tonkov verzamelden zich de favorieten. Fernando Es- cartin was daar al niet meer bij. De Kelme-renner, één van de favorieten voor de eindze ge, viel in de afdaling van de Alto de la Cobertoria en moest opgeven. Olano was daar ook geval len, in het spoor van de Belg Van de Wouwer. De ONCE- renner zat wel weer snel op de fiets, maar moest de echte klimmers, Jimenez en Heras, laten gaan. In het spoor van Jan Ullrich beperkte Olano de schade ten opzichte van Jime nez. De 28-jarige Spanjaard liet eerst Heras achter en klopte uiteindelijk Tonkov omdat hij het aankomstparkoers beter kende. De streep lag net na een bocht. „Ik heb Pavel con tinu in het vizier gehad. Ik had geen haast hem te achterha len. Ik was overtuigd van me zelf', verklaarde de winnaar. Jimenez won 1 minuut en 44 seconden op Olano maar staat in het algemeen klasse ment nog altijd ruim vijf mi nuten achter op zijn landge noot. In de Pyreneeën zal on getwijfeld een nieuwe aanval volgen. Vorig jaar reden bei den nog voor Banesto. Jime nez won vier etappes in de Vuelta, maar verloor de lei derstrui twee dagen voor het einde in de tijdrit aan Olano. De Nederlanders, vrijwel al lemaal uitgerust met een ex treem klein verzet (39 x 27), overleefden de uitputtings slag. De Groot en Boven gin gen een keer onderuit, maar haalden binnen de tijd de fi nish. De anderen slaagden daar net zo in. „We wisten wat we konden verwachten. Voor ons is het alleen een kwestie van op tijd binnenkomen", keek Aart Vierhouten terug op een frisse dag in Asturië. De heroïek lag ver achter winnaar Jimenez, die dansend en schijnhbaar moeiteloos El An gliru bedwong. Vierhouten had de dag anders ervaren. „Ik heb nog nooit zo moeten sleuren als vandaag." Krajicek terug in top tien mfwvork» Richard Krajicek is door zijn kwartfinaleplaats op de US Open gestegen naar de negende plaats op de wereldrang lijst. Op de nieuwe lijst, aangevoerd door Andre Agassi, klom de Nederlander drie plaatsen. Patrick Rafter verloor 1008 punten door zijn opgave in de eerste ronde en zakte van de vierde naar de twaalfde plaats. Tommy Haas staat voor het eerst in zijn car rière in de top tien. Akerboom in Hall of Fame inTTERDAMTon Boot, Kees Akerboom en Cees van Rootselaar zijn door de Holland Basketbal Week (HBW) benoemd in de HBW Hall of Fame. Het drietal behoort tot een lijst van zeven tien oud-deelnemers aan de HBW, waarvan de Joegoslavische international en drievoudig winnaar van de NBA met de Chica- Bulls Toni Kukoc de meest illustere is. De nieuwe uitverkore nen zijn de enige Nederlanders in de Hall of Fame. Boot leidde !ra fcijn teams (Den Bosch, Den Helder, Leiden, Oostende en Am- Z0( sterdam) naar tien landstitels. Van Rootselaar was sinds de vier- jjo de HBW, in 1985, veertien keer onafgebroken aanwezig op het ^toernooi en heeft alle records van de HBW in handen. Aker boom geldt als Neerlandse beste basketballer ooit. Hij werd on der meer drie keer speler van het jaar. Renstal Minardi denkt aan stoppen De Italiaanse renstal Minardi overweegt zich terug te m rekken uit de Formule 1. In vier seizoenen heeft Minardi geen h üikel WK-punt gescoord. Teambaas Gian Carlo Minardi is in onderhandeling om het team te verkopen. Het Spaanse tele- :ommunicatiebedrijf Telefonica wil nog wel geld steken in Mi- ai ïardi. vid ld™ Autocoureur dood na trainingsongeval interey» De 27-jarige autocoureur Gonzalo Rodriguez uit Jruguay is zaterdag in Monterey (Californië) gedood bij een g ingeval tijdens de training voor een race in de US Cart-serie. De Da lieuvveling had bij een snelheid van 260 kilometer per uur zijn nze oertuig niet meer onder controle en knalde tegen een muur. lodriguez had zwaar nek- en hoofdletsel opgelopen. In de US lart-serie, een opstap naar de Formule I, was het het eerste do- r di elijke ongeval sinds 1996. Destijds kwam de Amerikaan Jeff i sd josnoff om het leven, bij een ongeluk in Toronto. Volgens g Er k uchten zou Jos Verstappen een overgang naar de Cart-serie nijl venvegen. die J'anpheeft een ploeg er aan een ren ner tegen zijn zin vast te hou- 0 oen Blijlevens wil zijn nog den? Kijk maar hoe dat met de i jaar lopende verbintenis broertjes De Boer bij Ajax ver- it TVM laten ontbinden. De liep." Of Van den Bosch een ureur, zaterdag in de massa- gang naar de rechter verkiest int in de Ronde van Spanje om tot contractontbinding te *y nieuw onzichtbaar, kan een komen, laat hij voorlopig in Lejarig contract onderteke- het midden. „In deze fase be- i bij de Italiaanse formatie raden wij ons nog niet over al- ft%i. Zaakwaarnemer Orlan- ternatieven. Laten we eerst van den Bosch wil zo snel maar eens praten." trouKgelijk met de ploegleiding Blijlevens, zelf zwijgzaam I sej i TVM onderhandelen. over zijn toekomst, faalde za- enl VM-ploegleider Cees Priem terdag in de finale van de ze- 1 nomenteel aanwezig in de vende etappe opzichtig. Ter- ilta, maar laat zich over de wijl zijn ploeggenoten in de bu wikkelingen rond Blijle- slotkilometers volop kopwerk brui is niet uit. „Contract is con- hadden gedaan, hield de ct", zegt de manager, die sprinter al op 200 meter voor mende week een telefoontje de finish de benen stil. „Ik ben Van den Bosch kan ver- niet in goede doen. Ik wil de :hten. Priem: „O ja, wie is valpartij eerder deze week niet als excuus aandragen. Ik heb an den Bosch, die onder gewoon slechte benen." er ook de zaken behartigt Van een gebrek aan motiva- de schaatsers Romme en tie is volgens de Brabander Jong, zal namens Blijlevens geen sprake. „Zo zit ik niet in onderhandelingen voeren, elkaar. Dat zou ik alleen al ten roen heeft duidelijk aange- opzichte van mijn ploeggeno- en dat hij weg wil. Wat ten niet kunnen maken." wrdwijk verzuimt teleurstellend Rijnsburg met nederlaag naar huis te sturen: 1-1 niet tegen Henk Wisman Rijnsburgse Boys dat zijn 'g titelkandidaat is. De trai- werd er de afgelopen weken oorlijk boos om. Maar sburg kan opgelucht adem- n, want als de ploeg blijft en zoals het zaterdag tegen ij irdwijk deed, staat Rijns- ;se Boys straks gewoon in niddenmoot. En misschien het elftal de doelstelling dit seizoen: 40 punten. Al- omdat Noordwijk nog niet lampioensvorm heeft, bleef rdag op sportpark iwetering 1 -1 isman was na afloop tevre- met het punt, maar hij zwaar teleurgesteld zijn het vertoonde spel. Niet 'n verdedigend oogde het vlagen chaotisch bij de burgers, ook middenveld anval lieten het behoorlijk ten. Voor het seizoen gaf lijnsburgse trainer al aan de defensie zijn grootste enkind was. Daar is Alfons ort vertrokken. De verdedi- peelde afgelopen jaar niet n individueel sterk, hij ver- e ook een belangrijke rol in rganisatie van de laatste li- nsburgse Boys trok twee ■>'gers aan voor De Kort, Jan Onderwaater (Alphen- *oys) en Brian Brunings i/ffiü SH). Maar Wisman besloot ndelijk om linksback Nor- van Lochem naar het cen- vi i van de verdediging te ha- je Bt Peter Cadel, vorig jaar geze: ^hle man', staat nu links van c er- nelin 'ordwijk toonde in de eer- >3l°J le|h herhaaldelijk aan dat efensie van Rijnsburg de plek is van de ploeg. Lochem is weliswaar sterk - duels, maar opbouwend ït hij ig bij. Laatste n del Noordwijk-speler Wim de Jong vloert Jimmy Simons in het zestienmetergebied. Rijnsburgse Boys zou via de strafschop op gelijke hoogte komen. FOTO KEES VAN HOOCDALEM liteiten heeft, zich een helft lang de zestiende minuut legde Mar- Noordwijk verzuimde in die fa- het apenzuur rende om Geerlig co Kleijn de bal met een lange se door te drukken. De beste Azier, de 'mid-mid' van Noord- trap op het hoofd van Azier, die mogelijkheid was voor Patrick wijk van het scoren af te hou- de bal met het hoofd over de de Jong, die alleen voor Hegie den. ver voor zijn doel staande kee- verscheen. De linkermiddenvel- Dat lukte overigens niet. In per Lennart Hegie lobde. der kon de bal geen vaart en man De Roode speelde voor zijn defensie en vond het niet nodig om daar een verdedigen de taak op zich te nemen. Zo dat 'mid-mid' Wesley Slinger land, die juist aanvallende kwa- richting meegeven. Pas vijf minuten voor rust verscheen Rijnsburgse Boys voor het eerst gevaarlijk voor doelman Korff. Eerst prikte Pa trick Heemskerk de bal net naast, vervolgens struikelde Rijnsburg-spits Jimmy Simons binnen het strafschopgebied over de benen van Wim de Jong. Steve Faber benutte de penalty: 1-1. De tweede helft kende weinig hoogtepunten. Het spel was rommelig en pas in de slotfase zette Noordwijk, dat zonder de geblesseerde Arnold Reinders speelde, aan voor een slotoffen- sief. Spits Patrick van Dam is echter nog niet in vorm en ook Patrick Scheurwater, die in de slotminuut van de eerste helft in het veld kwam voor de ge blesseerd geraakte Rian van der Niet, mist nog wedstrijdritme. En toen pinchitter Jelle Korbee in de ploeg kwam, stond hij als linkshalf vaak te ver van het doel. Alleen Lucas ten Brinke was voor Noordwijk dichtbij een doelpunt. Vrij voor Hegie stifte hij de bal over. Daarvoor had Marco Korff aan de andere kant goed gereageerd op een inzet van Raymond Buis. Noordwijk-trainer Ruud Bröring vond dat er een juiste einduitslag op het scorebord was verschenen. Hij vond wel dat Rijnsburgse Boys laf had ge speeld. „Als je kampioen wil worden, zet je er 20 minuten voor tijd nog een aanvaller bij. O nee, ze willen geen kampioen worden, ze willen 40 punten halen." Noordwijk: Korff; Van Kins, Ten Brin ke, Smit (89 Smits). Van der Niet (45. Scheurwater); Wim de Jong; Azier, Pa trick de Jong; Kleijn (69. Korbee), Van Dam, Van der Laan. Rijnsburgse Boys: Hegie; Roest, De Roode, Van Locnem, Cadel; Buis (77. De Haan), Slingerland, Boer (88. On derwaater); Heemskerk, Simons, Faber (84. Boulayoune). Martin dicht bij stunt in US Open-finale Twee weken lang leed het geen twijfel dat Andre Agassi de nieuwe kampioen op Flushing Meadows zou worden. De Amerikaan beschaamde het in hem gestelde vertrou wen niet, al duurde het bijna drieënhalf uur voordat hij Todd Martin op de knieën had. Zijn landgenoot verzette zich manhaftig, zat even dicht bij een stunt, maar kwam uiteindelijk toch tekort in de fïnie van de US Open: 6-4 6-7 (5) 6-7 (2) 6-3 6-2. les brengt een laatste mijlpaal in zijn carrière dichtbij. Na het winnen van de vier verschillen de Grand Slams en de olympi sche titel, is het jaar als num mer 1 afsluiten het enige dat FOTO REUTERS nog ontbreekt. „Dat zou fantas tisch zijn", meent de Ameri kaan. „Het is me nog nooit ge lukt. Het betekent ook meer voor me dan de titel hier. Het is een heel lange weg geweest."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15