Tennissers Adegeest luiden de noodklok Voorschoten pakt uit na opknappen Schoolstraat kick Gondelvaart geeft een Regio zet het verstand op nul en dan ga ik' 13 SEPTEMBER 1999 De Stichting Tennispark Adegeest zit in de problemen. Het clubgebouw is aan het verpauperen en 'in de toilet ten zijn wij letterlijk door de vloer gezakt', schrijft voor zitter N. Laagland in een brandbrief aan de gemeente. Over kleedkamers en douches beschikken de tennissers nog steeds niet. Laagland vraagt de gemeente dringend om een financiële bijdrage. Het gaat volgens hem om 'een relatief klein steuntje in de rug' van twee ton. voorschoten JUDY NIHOF Met de gemeente is de club al enige tijd in overleg over finan ciële steun. Maar de tennissers zien de bui al hangen nu de ge meente heeft aangekondigd, dat ze het subsidiebeleid voor sportclubs wil 'heroverwegen'. ,,Wij zijn helaas bekend met mogelijke consequenties van dergelijke heroverwegingen: vo rig jaar werden wij onprettig verrast toen steun voor de aan leg van douches en kleedka mers door u werd ingetrok ken", aldus Laagland. Het liefst zou de club zelf de aanleg van kleedkamers en douches bekostigen, maar dat is onmogelijk door de strop van vorig jaar. Bij de aanleg van warmond maarten dessing De bemanning van SS De Ade laar kijkt verbaasd naar de an dere boten op de wateren bij Warmond. Feestelijk verlicht zijn ze en soms uitbundig ver sierd, zoals het Vikingschip dat wordt voortgeroeid door jonge ren in juten zakken, met een Noorse helm op hun hoofd. „Ik heb nog nooit zo'n vrolijke boel gezien", zegt roerganger Arie Schoorl. „Daar hoef je dus niet voor naar bet Zuiden te gaan." De live hoempapamuziek over- schalt de klassieke opera in zijn stuurhut. Het is een eindeloos lint roei boten, vletjes, sloepen en sle pers die zaterdagavond tijdens de Warmondse Schippertjesda- gen proberen in het Guinness' Book of Records te komen. Of de 163 bootjes voldoende zijn voor de vermelding 'langste gondelvaart' is echter de vraag. Want op dezelfde avond wordt in Maasbracht ook een record- poging gedaan. Een jury buigt zich na afloop over de resulta ten en maakt over twee weken de uitslag bekend. „Ik vermoed dat wij langer zijn", zegt coör dinator Theo van der Niet in Warmond. „Het kan ook dat hun gondelvaart overdag was. Dan kunnen we er allebei in. Zij als daggondelvaart, wij als avondgondelvaart." Van der Niet heeft een reeks boten bijeengebracht met een totale lengte van 1711,61 meter. Het kleinste schip meet 3,10 meter, het grootste 32 meter. Dat is de salonboot Olympia uit Leiden, waar op het dek een bruiloft wordt gevierd. nieuwe voetbalvelden van de naburige SV Voorschoten '97 kwamen de kunststof tennisba nen van Adegeest onder water te staan. Aan herstelwerkzaam heden is de club volgens Laan- gland ongeveer een ton kwijt geweest. Laagland voert verder aan dat de tennisclub vanaf de oprich ting - tien jaar geleden - slechts 1250 gulden heeft gekregen van de gemeente, en dat terwijl Adegeest meer moet betalen aan de gemeente dan andere verenigingen. „Een voorbeeld: Tennispark Adegeest betaalt jaarlijks 17.000 gulden veldhuur voor acht tennisbanen terwijl Forescate slechts 4500 gulden veldhuur betaalt voor 15 ten nisbanen." Als er niet snel iets gebeurt Op de stoomsleper De Ade laar, 'het pronkstuk' volgens de organisatie, zijn ze niet zo geïn teresseerd in het record. De vierkoppige bemanning uit Be verwijk ziet de gondelvaart ge woon als een goede gelegen heid om met het oude schip uit 1927 te kunnen varen. „De nos talgie geeft een kick", legt ma chinist Bart van Rixel uit. „We varen met een tripelexpansie- machine uit 1925. Een echte handen- en benenwinkel. Je moet alles zelf doen. Kolen op het vuur gooien, de stoomma chine gesmeerd houden, alles." Hoofdattractie van De Ade laar is de toeter - zo luid, dat het pijn aan je oren doet. Steeds verzoekt liet publiek aan de kant schipper en eigenaar Bart van Gulik om te toeteren. Maar als hij met zijn laconieke glimlach aan de hendel trekt, drukt iedereen zijn oren dicht. Het geluid zwelt aan tot een oorverdovend volume. Schapen gaan ervoor op de vlucht en eenden vliegen angstig op. De bemanning lacht erom. Van Rixel: „Het mooiste zijn de kin deren. Die schrikken nog echt." De prijs voor de mooist ver sierde boot zal aan de in Bever wijk als Sinterklaasschip ge bruikte De Adelaar voorbij gaan. Met niet meer dan de mi nimale streng lampjes en vlag getjes legt het schip het af tegen schepen als Keesje. Die heeft voor de boeg een levensgrote pink panter gemaakt, die over het water lijkt te lopen en zo het bootje trekt. Een andere uit schieter is het piratenschip van een groepje kinderen. Een zoeklicht schiet steeds onheil spellend over de doodskopvlag aan de 'deplorabele' accomo- datie vreest de club dat leden vertrekken. De club loopt bo vendien inkomsten mis, omdat de KNLTB vanwege het ontbre ken van douches en kleedka mers geen toestemming geeft voor het houden van 'open toernooien'. Een woordvoerder van de ge meente noemt het heel verve lend dat de club in onzekerheid verkeert. Hij benadrukt dat Adegeest niet meer is gedu peerd dan 60 a 70 andere clubs en projecten, waarvoor subsidie is aangevraagd. „Gezien de fi nanciële situatie van de ge meente is een groot aantal za ken in de ijskast gezet, zoals de aanvraag van scoutinggroep Impeesa, internet voor de buurthuizen en het cultureel centrum." Bij de begroting voor 2000 worden al deze zaken op nieuw tegen het licht gehou den. Wat hieruit komt voor de tennisclub, kan de woordvoer der nog niet zeggen. Over enke le weken weet het college pas er gezien de financiën 'wel en wat er niet kan'. Vervolgens wordt beslist welke aanvragen voor rang moeten hebben. in de mast. Zij zullen uiteinde lijk de tweede prijs krijgen, na het Vikingschip. Over de radio zendt de leiding voortdurend adviezen uit: „De schepen die zich nog op 't Jop- pe bevinden, moeten beter aansluiten. Er valt een gat van ongeveer zestig meter." Het kost de organisatie de grootste moeite om aan de eis van de Guinness Book-juryleden te voldoen en alle boten in een lint te laten varen. Als een groot en log schip als de Eems een boei moet ronden, kluiten alle kleine bootjes steeds weer sa men. Na één rondje door de Spriet naar het Norremeer en terug, dat niettemin uren duurt, me ren de eerste schepen tegen tie nen weer aan. Door de lengte van de gondelvaart zijn de ach terste boten dan net langs Park Groot Leerust gevaren, waar het publiek rijen dik bij het thee huisje staat. Met alle lampions, olielampjes, zoeklichten en vele strengen licht die eenmaal afge meerd blijven branden, veran dert de Gemeentehaven in een betoverende Aziatische haven. Voor coördinator Van der niet is opname in het Guinness' Book of Records uiteindelijk niet eens het belangrijkste. „Het was een mooie, strakke gondelvaart", zegt hij. „Het ging perfect. We hadden er po litie bijgehaald om wildvaarders eruit te halen. Maar we hebben daar helemaal geen last van ge had." De bemanning van De Adelaar kan het beamen. Ook zij hebben boven alles een mooie vaart gehad, waarbij de de recordpoging niet de be langrijkste rol speelde. Resultaat Warmondse recordpoging nog onbekend 'Jreker benzinestation gepakt |1|aar. De politie heeft in de vroege zondagmorgen een 25- flagënaar aangehouden, die even daarvoor had ingebro- U.het benzinestation aan de Rijksstraatweg in Wassenaar. ULnares waarschuwde de politie dat ze verdachte geluiden Ihoord in de zaak. Na een achtervolging te voet werd de EOngerekend. De inbreker had niets buitgemaakt. ;che steltenlopers attractie Rijntaptoe Zoeterwoude 'Vreemd dat er geen korps uit Zoeterwoude is' voorschoten suzanne barbier Het was weliswaar niet de eer ste keer dat een alpinistenclub de dorpskerk had veroverd, maar de afdaling van zatermor- gen was wel een heel bijzonde re. De drie geveltoeristen die onder tromgeroffel langs de historische ldimmuur suisden, gaven het startsein voor het 'weekend van Voorschoten'. Met tal van muziek-, kunst en spelactiviteiten vierde Voor schoten twee dagen lang, dat de opknapbeurt van de School straat gereed is. Een verbou wing die wethouder A. Draijer bij de onthulling van de ge denksteen op het kerkplein 'spectaculair' noemde. Nadat hij de laatste gele klinker in de nieuwe bestrating had geslagen liet hij de Voorschotenaren we ten dat ze best een beetje trots mogen zijn op het resultaat, ook al heeft het allemaal lang geduurd. „De klus is geklaard: we hopen dat u net zo tevreden bent als wij." Helemaal af is de School straat nog niet, vinden H. van de Boogaardt, voorzitter van de Centrum Winkeliers en archi tect J. van Kleef. „Als het aan ons ligt wordt de hele straat zo snel mogelijk autovrij. De win keliers ervaren nu al dat minder parkeerruimte niet ten koste van hun omzet gaat. In de plaats daarvan moeten er aan de randen meer parkeerplaat sen komen." Verder vinden de ondernemers dat de Gevers- Tientallen Voorschotenaren namen zaterdag een sprong in het diepe. school op korte termijn een winkelbestemming moet krij gen, zodat het gat in de 'winkel- wand' wordt gedicht. De Schoolstraat gaat er binnenkort ook een stuk groener uitzien. In het najaar wordt een twintigtal lindes geplant en krijgt de kas tanjeboom van de Gevers- school een plek op de kop van de winkelstraat. Hoewel een enkeling een blik foto taco van der eb wierp op het nieuwe plein in Belgisch hardsteen, had het aanwezige publiek zaterdag toch vooral oog voor de waag halzen die aan de dorpskerk bungelden. Onder begeleiding van alpinismebedrijf Base Camp uit Rotterdam namen tientallen Voorschotenaren de sprong in het diepe. Wethouder Draijer bleek niet te vermurwen voor het abseilen. „Ja, ik ben gevraagd, maar heb absoluut bedankt voor de uitnodiging. Ik sta hier nog te wachten op de eerste winkelier die naar bene den komt." Vooral jeugdige dapperen lie ten zich afzakken langs het glas in lood, al was het vaak met knikkende knieën en trillende handjes. De brede grijns na de beklimming maakte plaats voor aarzeling bij elke stap die in structeur Erwin uitlegde. Je klimt per slot van rekening niet dagelijks over de afrastering van de kerktoren, zestig meter hoog. „Is dit niet gevaarlijk" klinkt het op de valreep. Waar op de geruststelling volgt: „Je zit helemaal vast, en als je te snel gaat staat beneden een teamlid om je af te remmen." Oké, dan is het goed. Ook Su zan doet het 'gewoon voor de kick'. Eng? Helemaal niet. Broertje Jaspar wil ook en komt zijn grote zus aanmoedigen. „Iedereen staat te kijkenreali seert 'ie zich na een blik om laag. „Dan zal ze wel snel bene den zijn, want dat haat ze", constateert hij. En inderdaad. Na een voorzichtig begin landt ze met grote souplesse voor de kerkdeur en mag ze haar helde- napplaus in ontvangst nemen. „Gaaf!" de clown genoemd eltenlopers uit het Bel- erchtem. En die naam röirk de Lamper zater- 1 1 op de parkeerplaats iendenkooi in Zoeter- olledig waar. Op een an vier meter en elf ('awel, onder de voet') lij vervaarlijk heen en en toe dreigt hij het m i te lopen. „Ik zet al- j mf irstand op nul en dan ^n 1.500 toeschouwers list dat hij wél '°nsi inen en stelten erbij hten jers vormen in :hten het hoogtepunt ^vijfde Rijntaptoe, die ezet met onder andere rnfare van de Konink- Jitmacht en het Pas- uit Leeuwarden. De Belgen zijn de avond tevoren teruggekomen uit China, waar ze in een veld van 1.500 deelne mers winnaar zijn geworden van een festival. De jetlag zit nog in de benen, het water nog in de knie. Althans bij Jean de Cock. Hij is met 66 jaar de oud ste. „Ik heb in China de Muur beklommen en een beetje te wild gedaan. Eigenlijk zou ik rustig aan moeten doen. De dokter heeft gezegd dat ik beter maar helemaél niets kan doen, maar dat kan ik niet. Anders loop ik op een stelt van 1 meter 50, nu op één meter. Luister ik toch een beetje naar de dok ter." Met enige afgunst kijkt De Cock naar zijn collega's, die hun stelten tegen de muur van de Bernardusschool zetten of een ladder gebruiken om op het gewenste niveau te komen. De Steltenlopers uit Mercht- em, op twintig kilometer van Brussel, bestaan uit 75 leden van 6 tot en met 66 jaar: 35 mu zikanten en veertig lopers. In 1945 is de vereniging opgericht. „Er was bevrijdingsfeest. Ieder een moest wat uitbeelden. Ze vonden het wel aardig om op stelten te gaan lopen. Ter herin nering aan de overstroming in de Middeleeuwen van de rivier de Molenbeek, toen mensen op stelten moesten lopen om niet nat te worden. De Steltenlopers sloegen na de oorlog zo aan dat ze verder zijn gegaan", vertelt Eddy de Smet. Hij stelt zich be scheiden voor als pr-man. Ach teraf blijkt dat hij ook de stelten maakt en de regisseur is. „Ach, geef het maar een naam. Dat is niet zo belangrijk." De Belgen, die zijn gehuld in de nationale kleuren („We zijn Vlamingen, maar dan kunnen we tenminste ook in Wallonië optreden") zijn tegen vergoe ding van 'kosten voor verplaat sing, eten, een pintje en drie honderd frankskes per lid' naar Zoeterwoude gekomen. Voor hun doen zijn de meesten dit maal erg serieus. „In carnavals optochten lopen we echt zo nu en dan het publiek in, maar dat kun je hier niet majcen. Geen probleem hoor. Passen we ons gewoon aan. Hoewel, wij lopen niet zoals een Hollands of Bel gisch korps. Het is toch alle maal wat frivoler." De Smet noemt de muziek oubollig. Dat slaat onder meer op het nummer 'Zak eens lek ker door' als de musici tussen de stelten doorlopen. Het pu bliek vermaakt zich, de Belgen zelf ook. Zelfs de 66-jarige Jean de Cock. „Het leuke van de Steltenlopers is dat je overal komt, dus ook hier en dat je al tijd op vrienden kan terugval len. Nee, niet letterlijk." R. Meijer, voorzitter van de drumfanfare VIOS, dient een protest in bij burgemeester en wethouders van Zoeter woude, omdat geen enkel plaatselijk muziekkorps za terdagavond mocht mee doen aan de vijfde Rijntap toe. „We hebben prima mu ziekgezelschappen. Dan is het toch onbegrijpelijk dat niemand hier mag optreden? Burgemeester A. Koop manschap, zaterdagavond een van de toeschouwers, verbaasde zich ook over het ontbreken van een Zoeter- wouds korps. „We hebben voldoende talent in huis." De Rijntamboers speelden gisteren op een festival in De Efteling en haalden daar een eerste plaats. n»jo's botsen op Engelendaal irp Twee automobilisten uit Leiderdorp zijn z pro gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de eer ndaal en de Heinsiuslaan in hun woonplaats. De ene be- 3 1 er, een 30-jarige man gaf geen voorrang aan het verkeer 0U( >r de Engelendaal reed. Hij botste tegen de auto van een genoot, die een hersenschudding opliep. Zelf brak hij «ïpen mishandeld 5 :gei [hoten Een 14-jarige Leidschendammer is zaterdagmid- r fij de Veurseweg in Voorschoten zonder enige aanleiding ideld. Daarbij liep hij een blauw oog en een hersen- nau ling op. De jongen was aan het fietsen met twee vrienden j werd tegengehouden door een groepje jongeren. Eén luit het groepje deelde plotseling een vuistslag uit. et] ;Pj Staken in Warmond aM >n dyp. Verschillende goederen zijn in de nacht van zater- ezelzondag gestolen bij een inbraak in een huis aan de War- •rteJe Dorpsstraat. Met een meegenomen sleutelbos lukte het mffe bestelauto te stelen. Op de Herenweg werd in dezelfde 998feen kluis weggenomen, nadat de deur van een kantoor rforceerd. Gezien het gewicht van de kluis houdt de poli- tkening mee dat de inbraak door meerdere personen is uld|d en dat gebruik is gemaakt van een bedrijfsauto. H's Oegstgeest in brand Kort na middernacht heeft de brandweer zondag pn anaal toe brandende auto's geblust in Oegstgeest. Om e h< i stond een auto in brand op het Arthur Scheldepad. Een Ni rlater gebeurde herzelfde op de Frans Halslaan. De poli ce i een onderzoek in. Straten zijn er nog niet in Starrenburg II. De eerste steen voor deze Voorschotense wijk moet nog gelegd worden, maar nu al lijdt de straatnaamgeving tot verwarring. De politie Hollands Midden gaat vol vertrouwen op weg naar 2000. Een vorige week gedane, grootschalige millenniumoefening is 'naar tevredenheid verlopen'. Het kan geen kwaad dat Voor schoten aan het overigens al uitgebreide aanbod van cursussen nog een nieuwe opleiding toevoegt: het zoeken van straten in tien les sen. De gemeente lijkt klein en overzichtelijk, maar dat is bepaald niet zo. Voorschoten kan groot zijn in het creëren van problemen. Neem de nieuwe wijk Starrenburg II. Er moet nog worden gebouwd, de contouren van straten zijn nog niet zichtbaar, maar de namen er voor zijn er al. Van simpel tot erg ingewikkeld. Vogelkerslaan en Ei kenlaan gaat nog wel. Dat doet denken aan natuur en buitenleven en dat klopt ook wel, op de rand van het buitengebied, tegen Leid- schendam aan. Maar wat te den ken van Rijnenburg. In een toelich ting staat dat het een buitenplaats was aan de Rijn, even links van het Haagsche Schouw. 'Een aangena me en zeer welgelegen hofstede met deszelfs huizinge, steil, koets huis, tuinmanshuis, schuur, schui tenhuis en verdere getimmerten', zo staat in een verkoopakte van 1806. Degenen die zich dat nog kunnen herinneren, en dat wordt veronder steld bij straatnaamgeving, zullen richting Haagsche Schouw rijden. Voor ze erachter zijn dat de straat Rijnenburg zich op een totaal an dere plek bevindt, kunnen ze net zo goed weer huiswaarts keren. Op tijd voor de afspraak zijn ze nooit meer. „Van logica is totaal geen sprake. Dat wordt zoeken", stelde WD'er Anne Jonk vorige week tij dens een commissievergadering vast. Ze doelde ook op het centrale gedeelte, een eiland, dat maar één naam heeft gekregen: Sterren- borch. „Bezoekers worden alleen maar met nummers geconfron teerd. Dat is toch niet goed?" De pers was niet uitgenodigd om een millenniumoefening van de politie bij te wonen. Een fotograaf kreeg wel toestem ming een plaatje te schieten van het rampoverleg op hoog niveau over het op 'juiste wijze stellen van prioriteiten' bij 'complexe incidenten'. foto loekzuyderduin Kennelijk wel dus, want de straat naam met de vele nummers (van de straat, niet van de bewoners) wordt waarschijnlijk gehandhaafd. Zoals Starrenburglaan en Sterren- borch ook niet tot verwarring zul len leiden. Althans niet volgens wethouder Aad Draijer: „Je hebt dus Sterrenborchl.. O nee, even kij ken." De vraag is of een cursus met tien lessen voldoende zal zijn. Ramp We naderen 2000 en de spanning neemt toe. Wie kan straks onge schonden de hobbel van het nieu we jaar nemen en wie niet? Als je de computerdeskundigen mag ge loven zijn er heel wat netwerken nog lang niet millenniumproof. Burgemeesters en politiekorpsen maken zich grote zorgen over wat hen allemaal te wachten staat op 31 december. Het zijn niet alleen de computers waar ze zich zorgen over maken, maar ook overbelaste telefoonnetwerken en uitzinnige feesten. Voor de zekerheid krijgt vrijwel niemand vrij. Kranten en tijdschriften staan vol met berichten over de problemen die ons mogelijk te wachten staan op oudejaarsavond, maar toch heeft niemand er een idee van hoe we er straks bijzitten achter de olie bollen. Verstoken van licht en ver warming? Of gewoon in feestkle ding met een glas champagne, toostend op nieuwe kansen? Afgelopen week kregen we al even een voorproefje van de millenni umwisseling. In de nacht van 8 op 9-9-99 deden politiekorpsen, pro- .vincies en gemeenten namelijk net alsof het al oudejaar was. Omdat die magische datum ook een lastige hobbel voor computernetwerken heette te zijn. Iets van gemerkt trouwens? Op de redactie van het Leidsch Dagblad merkten we alleen dat er 's ochtends tal van blijde berichten binnenstroomden. 'Millenniumoe fening naar tevredenheid verlopen' kopte de politie Hollands Midden haar eigen persbulletin. Daar zou je je natuurlijk mee tevreden kun nen stellen. Maar het was wel leuk geweest als journalisten zelf bij de test waren geweest. Want wat zegt nou een persbericht over een grootschalige millenniumoefening, die onder meer gaat over het 'op juiste wijze stellen van prioriteiten' bij 'complexe incidenten'? Nagenoeg alle burgemeesters en andere hoge functionarissen van operationele diensten uit het Hol lands Midden-gebied waren getui ge van de oefening. Een oefening die volgens het persbericht als 'zeer nuttig' werd ervaren. De leermo menten' van de bijeenkomst wor den op een besloten vergadering van het regionaal college van de politie, op 16 september, nader uit gewerkt. Zoals gezegd, we hadden graag ver slag gedaan van zoveel positiefs. Maar de pers was niet uitgenodigd. Vreemd, want ook journalisten spelen een belangrijke rol als er op oudejaarsavond dingen misgaan. Maar zo echt mocht de oefening blijkbaar niet zijn. De politie oefent een ramp liever in alle rust, zonder pottekijkers. Sommige leermomen ten stel je liever uit. Tot 31 decem ber. jan preenen erna straatsma

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13