Ook vijfde plan Rusthoff sneuvelt Katwijkers wijden nieuw raadhuis in 'Autootjes met een eigen ikje' Lisse wil af vai politiesurveill Duin Bollenstreek T... kg6™ Neem een proefabonnement "7 WEKEN VOOR 38,95 BEL 071-5128030 MAANDAG 13 SEPTEMBER 1999 Landingsbaan vliegkamp is weer als nieuw valkenburg Met het doorknippen van een rood-wit-blauw lint heropende commandant JA Leenders vanmorgen de lange landings baan van het Marinevliegkamp Valkenburg. De baan werd na deze handeling gelijk in gebruik genomen door één van de Ori- ons van de marinebasis. De baan - een van de twee die het vliegkamp heeft - de heeft een lengte van bijna 2,5 kilometer. Tijdens de werk zaamheden is hij drie weken buiten gebruik geweest. Er is 30 ton asfalt van de baan gehaald en daarna is eenzelfde hoeveelheid asfalt er weer op gebracht. De werkzaamheden vielen onder het normale on- derhoudsschema: er waren scheurtjes in de oude asfaltlaag geconstateerd. Fusie Flora en Eelde dichterbij runsburg/eelpe De fusie tussen de Rijnsburgse bloemenveiling Flora en het Agricentrum Eelde is weer een stap dichterbij. De besturen van de organisaties zijn het eens geworden. Het voorstel voor een volledige fusie heeft inmiddels de goedkeuring van de raden van commissarissen en van de aandeelhouderscom missie van Agricentrum Eelde. De leden van de beide coöpe raties moeten nog wel instem men met het voorstel. Lisse wil af van zijn politiesur veillant. Twee jaar geleden werd de surveillant ingehuurd om - met name in het cen trum - dingen te doen waar de politie vanwege capaci teitsgebrek niet meer aan toe kwam, zoals optieden tegen fout parkeren en algemeen toezicht op straat. Burgemees ter en wethouders zien het nut van de surveillant echter niet langer in. B en W willen de overeen komst met de politie verbre ken. Dat kost Lisse wel een af koopsom van 20.000 gulden. Het iissese college geeft vier redenen voor het tussentijds beëindigen van het contract met de politie Hollands Mid den: het effect van de surveil lanten zou nauwelijks merk baar zijn, de surveillanten zijn moeilijk aan te sturen, de poli tie Hollands Midden is op sterkte en het salaris van de surveillant zou effectiever kunnen worden besteed. Burgemeester en wethou ders vinden dat er in het dorp nauwelijks iets te zien is van de werkzaamheden van de surveillant. Zij hebben daar voor volgens burgemeester C. van Zon herhaaldelijk aan dacht voor gevraagd bij de po litie, maar er kwam geen ver betering in de situatie. Boven dien kan de gemeente haar wensen niet direct doorspelen aan de surveillant. Als de ge meente extra aandacht wil vragen voor problemen in het dorp, moet zij eersl pen bij de politie Bollenstreek Noo maakt vervolgens ken met de surveill .vindt die methode oi „Dit werkt vertragei is gecompliceerd" Van Zon aan de raad. De surveillant is geleden ingehuurd, politie Hollands Mi voldoende personee middels is de poliC sterkte. Het Lisses vindt daarom dat 'geacht wordt in su de taken uit te voerei de politiesurveillant verricht.' De 85.000 de surveillant jaari zijn effectiever te staat in het col lef Over hoe dat precie beuren, willen buil en wethouders later stel doen. Op het verbrekei overeenkomst mei Midden, staat een contract tussen poli meente loopt doori 2003 en daarin is opgenomen dat sentijdse beëindigin rius van de surve maanden lang mof talen. Overigens het eenkomt een o van zes maanden, - als de gemeentf september instenii opzeggen van het pas op zijn vroegs1 2000 van de surveill )o: or I Auto achtergelaten na mishandeling hillegomDe politie is op zoek naar drie mannen die zaterdag hun auto achterlieten in een Hillegoms bollenveld. De drie mannen kregen op een bedrijfsterrein om nog onbekende re den ruzie met anderen. Daarbij kreeg een 18-jarige jongen een kopstoot. De drie gingen er vervolgens met hun auto vandoor over het bollenland. Voor een sloot moest de auto stoppen. Het trio ging te voet verder en is nog spoorloos. Leiderdorpers te water in Rijnsburg runsburg» Drie Leiderdorpers (28, 30 en 32 jaar oud) zijn zater dagmiddag met hun auto in de sloot langs de Vinkenweg in Rijnsburg beland. De 28-jarige bestuurder verloor de macht over het stuur bij een wegversmalling. De drie slachtoffers zijn voor onderzoek naar het ziekenhuis vervoerd. Mishandeling na voetbalwedstrijd lisse Een 16-jarige Lissenaar is zaterdagmiddag mishandeld na afloop van een voetbalwedstrijd op een veld aan de Achterweg in Lisse. De jongen kreeg over het verloop van de wedstrijd ru zie met de nog onbekende daders en werd bij de keel gegrepen. Directie Buijze Pers gehalveerd Directeur L. Buijze (48) van de in Noordwijk gevestigde huis- aan-huisbladuitgeverij Buijze Pers trekt zich per 1 december terug uit het bedrijf. Zijn broer J. Buijze (45) wordt dan direc teur. Tot dusverre vormden de twee samen de directie van Buijze Pers. Over de opvolging van zijn broer wilde J. Buijze vandaag nog geen mededelingen doen. Voor het personeel van de uit gever verandert er volgens hem weinig, 'hooguit in positieve zin'. Wat de vertrekkende direc teur L. Buijze gaat doen, is niet bekendgemaakt. Herinrichting Gouverneuriaan Sassenheim moet weer uitgesteld De herinrichting van de J.P. Gouverneurlaan in Sassen heim moet opnieuw worden uitgesteld. Rabobank Tey- lingen is niet bereid de strook grond voor de voordeur af te staan voor de aanleg van parkeerplaatsen. Daarmee is de ook de vijfde - luid bejubelde - variant in de kwestie- Rusthoff van tafel geveegd. De grond is nodig om ruimte te maken voor de aanleg van parkeerplaatsen, onderdeel van een vijfde inrichtingsplan voor de Gouverneurlaan dat op brede maatschappelijke steun kan rekenen. eenkomst geweest. Burgemees ter F. Buddenberg had niette min 'de indruk dat het wel zou loslopen'. Volgens algemeen directeur N. van Leijen heeft de Rabo bank echter nooit toezeggingen gedaan. ,,De gemeente heeft wel een heel vreemde strategie gevoerd met het bekendmaken van het plan. Ik kwam terug van vakantie, en tot mijn stomme verbazing stond heel Sassen heim er al over te juichen. Wij hebben echter in een vroeg sta dium, op 22 julli, bezwaar ge maakt." Waarom B en W het plan toch in de raadscommissie ver der in procedure hebben ge bracht - eind augustus verga derde de raadscommissie er over - is onduidelijk. De Rabo bank zegt de grond zelf hard nodig te hebben voor de huidi ge functie: fietsenstalling, par keerplaatsen en de ontvangst van de ruim 200 bezoekers per dag. „Ons belangrijkste argu ment is de veiligheid. De auto's komen vlak langs de deur te rij den, terwijl het bij ons vrij druk is wat wandelend verkeer be treft. We hebben er ook bijvoor- sassenheim peter van egmond Vier eerdere varianten voor de inrichting van de Gouverneur laan, in meer of mindere mate ten koste van Park Rusthoff, sneuvelden deze zomer in de gemeenteraad. Eventuele aan tasting van het park is in Sas senheim een heet hangijzer. Een vijfde plan, in de loop van de zomer uitgewerkt, leek aan alle belangen tegemoet te ko men: parkeergelegenheid dicht bij het centrum en beperkte aantasting van het park. Toen zowel winkeliers als actiegroe pen voor behoud van het park hun steun aan het plan hadden betuigd, ging eind augustus ook de politiek overstag. De bevesti ging van het plan in de ge meenteraad, komende dinsdag, leek daarme een formaliteit. B en W waren er bij het pre senteren van deze vijfde variant vanuit gegaan dat ze de grond van Rabobank Teylingen kon den kopen. Op de stoep voor de bank zouden dan parkeerplaat sen komen, de stoep zelf zou verlegd worden naar het terrein van de Rabobank zelf. Er is ech ter nooit een schriftelijke over- beeld twee geldautomaten." Burgemeester Buddenberg zit wel in de maag met het her haalde uitstel in de Rusthoff- /parkeer-kwestie, toch al een zeer slepende aangelegenheid. „Vervelend? Dat kun je wel zeg gen. We hebben een variant uitgedokterd waar andere groe peringen het mee eens waren. En dat heeft de nodige moeite gekost." De gemeente werkt inmid dels al aan de opvolger van de gesneuvelde variant vijf. Die zal waarschijnlijk weinig verschil len van haar voorganger, al is niet duidelijk hoe de gemeente het nieuwe ruimtegebrek wil opvangen. De grond van de Ra bobank ligt dicht tegen de Hoofdstraat, en dat is cruciaal voor de aanleg van parkeer plaatsen dicht bij het winkel centrum. De Rabobank heeft zelf de gemeente inmiddels weer de hand gereikt. „We zijn ons ervan bewust dat we een maatschappelijke functie heb ben. We willen onze 34 par keerplaatsen achter de bank op zaterdagen openstellen voor het publiek, tussen 9 en 18 uur. Want de parkeerproblematiek spitst zich toe op de zaterdag." Als de gemeente, de Rabo bank en de belangengroepen het eens kunnen worden over een nieuwe oplossing, wordt die wat Buddenberg betreft zo snel mogelijk in procedure ge bracht. Dan kan de herinrich ting van de Gouverneuriaan nog dit najaar beginnen. „We willen voor de feestdagen het zaakje klaar hebben." Forse s%ker afvalheffl in Rijnsbgr hoord ii runsburg peter van eq igerekei De inwoners van Rijn gen in 2000 een fUnn's t)i ging van de afvalsto; voor hun kiezen. Het 2 omhoog met 10,5 pro g nog eens 2,5 procei nc correctie bovenop J er, een eenpersoonshuishoui Ir de En volgend jaar 341,40genoot, tegen 302,40 in 1999. soonshuishoudens g gulden betalen, tegggfl fl vorig jaar. „Een heel ging", beaamt burgei portefeuillehouder fij van der Lee. Volgen: aan de stijging naulingop. ontkomen. werd t uit het De stijging is het volg van de uit de pa stortkosten van afva voeren van GFT-afv; a vuilafvoerbedrijf en d gemeente niet wezei zondag maar voor het storteieDorp: afval moet steeds r tafel komen. In 1998 enklui: storten van een ton i forceert taker ikening len d; 'sO gemeente nog 23Ö 2003 zal dat 369 „Deze kosten zijn te beïnvloeden doe meente", stelt Van 1999 hebben we met slechts 3,5 p hoogd, omdat we htfc stond het tij zou keren. Ni r later g we uit onze reserve bedrag moeten putt dat voortzetten. We een keer door de heen moeten bijten.' Vorig jaar wilde Ri nog niet aan, maar men die gestegen degelijk op het bord Rijnsburgers zelf. In 2001 tot en met 2003 hogingen van 6, 5, op stapel. Voor de overige gtlten]o ke tarieven zijn geen ,r[llte anderingen te verw; dg rioolrechten gaan ne j jaar, exclusief ürflat) ?en^er met 15 gulden on' 265,80 gulden. Ook ging is nodig om de gemeentelijke riolen ken. De onroerend zaa (ozb) stijgt alleen i tie mee. Dat geldt hondenbelasting, pai ting, rechten woonsc ges, precariorechten rieven voor het sportaccommodaties .jlten velden. In de meerj Ade ting stond voor al de m nog een stijging van anfare gepland, maar die ]tmac baan. Dit sluit aan o[j geprogramma, waaii' genomen om de stijf gemeentelijke tariei mogelijk te beperken an vie ('awel ij ven len to te lc 'rstarn 'n 1.5( list d Boulevard in Noordwijk één dag het domein van Mini's Er werd allang in gewerkt en de officiële plichtplegingen waren vrijdag al verricht. Maar zater dag was het echte feestje om het nieuwe Katwijkse gemeen tehuis in te wijden. De inwo ners van de kustplaats wilden nu wel eens met eigen ogen zien waar die 28 miljoen gulden uit de gemeentekas waren ge bleven. En op een enkeling na, knikten zij allemaal instem mend bij hun rondgang door het fraai vormgegeven onder komen van het dorpsbestuur. De belangstelling was zelfs zo overweldigend, dat de toer door het gebouw slechts schuifelend kon worden afgelegd. De gemeente nam de titel 'open dag' dit weekeinde wel erg letterlijk: bijna geen deur bleef gesloten. Even rondneu zen in de kamer van de burge meester, een kijkje achter de schennen in de computerruim te of bij de afdeling luchtfoto grafie, alles stond open. In de hal en de gangen presenteer den de verschillende afdelingen zich in kraampjes. Wie zich aangesproken voelde door het gebodene, kon zich aan het ein de van de gang een vacature krant laten toestoppen. Vooral de aansluiting van het monumentale pand uit 1932 op de Scandinavisch ogende nieuwbouw uit '99 oogstte veel lof. Burgemeester B. van Wou- we was mede daarom tevreden dat een paar jaar geleden was besloten oni het gemeentehuis op dezelfde plek te houden. In de jaren twintig was de locatie aan de Zeeweg na langdurig touwtrekken tussen de inwo ners van Katwijk aan den Rijn en Katwijk aan Zee uit de bus Het nieuwe gemeentehuis in Katwi gekomen, zo had Van Wouwe uit de archieven opgedoken. Het oude gemeentehuis van het destijds 13.000 inwoners tellen de dorp stond in Katwijk aan den Rijn, maar de inwoners van het zeedorp (met 11.000 ver in trok zaterdag veel bekijks. de meerderheid) vonden dat zij nu aan de beurt waren. De be kende architect H. Jesse velde vervolgens een Salomonsoor- deel. Hij adviseerde het nieuwe raadhuis precies midden tussen de Boulevard en de grens met Valkenburg te bouwen, in wat toen nog landelijk gebied was. Van Wouwe had ook uitge plozen dat bezoekers van de open dag in 1932 een dubbeltje entreegeld betaalden. Anno 1999 mochten de Katwijkers foto dick hogewonino gratis naar binnen. Sterker nog, ze kregen bij de uitgang als ca deau een boompje mee naar huis. Een gemeentewoordvoer ster schat dat zaterdag er meer dan 6.000 mensen binnen zijn geweest. noordwijk marian krugsman Wilhel-Mini-boulevard was gisteren een betere benaming voor Noordwijks drukst be volkte straat. Ruim tweehon derd van deze kleine Britse wa gentjes stonden opgesteld op het trottoir. De toeristen en dagjesmensen, die in de loop van de middag vanwege een dik wolkendek massaal het strand verlieten, konden hun dag meteen een andere invul ling geven. Mini'tjes kijken. De cabrio, het pick-upmo- del, de Mini-bestel en de Mini- stationcar - ze waren er giste ren in Noordwijk te kust en te keur. En allemaal even vrien delijk en bescheiden van uiter lijk. De kustplaats dankte de openluchttentoonstelling aan het feit dat de Konining Wil- helminaboulevard zondag het eindpunt was van de tweede Noordwijk Mini Marathon (NMM). Om elf uur zondagmorgen vertrok de stoet vanuit Ame- rongen. „Het was een heel re laxte marathon", benadrukt organisator Dian van 't Wout. „Het ging er niet om wie het eerst binnen is. Wel hadden we onderweg veertien coördina tiepunten aangegeven waar deelnemers letters konden vin den, die samen het woord 'millenniummini' vormden." Van 't Wout is dik tevreden met het verloop van de mara thon. „Voor de tweede keer is het een groot succes. We heb ben veel deelnemers moeten teleurstellen omdat er gewoon niet meer Mini's op de Boule vard passen. Wel vervelend dat de boulevard niet afgesloten mocht worden. Het is een cha os zo. Mini's op de stoep, veel bezoekers en veel strandver- keer." Roald Rakers uit Almelo le vert ondertussen zijn wed- strijdformulier in. Op zijn T- shirt staat te lezen dat als hij moet kiezen tussen z'n Mini of z'n meisje, de laatste het veld moet ruimen. Of dat echt zo is, laat hij lachend in het midden. Hij slaat zijn arm om de Leidse Madelinde Peterzen. „Mijn vriendin is er niet bij, maar dit is m'n Mini-vriendin. We heb ben elkaar drie weken geleden ontmoet in Engeland, tijdens de Internationale Mini Mee ting." Roald rijdt al elf jaar Mini en zou niet anders meer willen. „Het is een tijdloze auto. Als je 'm niet mooi vindt, pas je 'm aan. Bredere banden, andere velgen, het kan allemaal." Dian van 't Wout knikt instemmend. „Een Mini kun je door die aan passingen een eigen 'ikje' mee- Mini's oogsten bewondering op de boulevard in Noordwijk. foto hielco kuipers geven. Ik ken geen ander mo del auto dat.zo vaak door de eigenaar wordt verbouwd. Het is een auto zonder status. Ei genlijk een cult-auto." Ook Madelinde rijdt Mini. „De jongens hebben gelijk. Een Mini pas je aan jezelf aan. Die van mij is rood maar wordt binnenkort knalgeel gespoten. Veel leuker." De Mini wordt overigns nog steeds geproduceerd en blijft populair. Over het nieuwe mo del, de millenniummini, is het drietal niet erg te spreken. „Hij is groter, breder, ronder en luxer. Dat koekblik-idee is er een beetje af. Voor ons gevoel is het geen echte Mini meer."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12