Financiële positie van Nederlander zeer goed Oorlog om betaal-tv begint in april Economie 'Glasblazen' Topdagen voor bolchry santenkweker Philips schrapt tachtig banen in Winschoten Lichte daling oplage krantei Grote interesse voor veiling van stroomcontracten SEP KVWS en Heijmans bouwen met ruime winst L)DAG 10 SEPTEMBER 1999 eineken zet Little Green Bag in jndam Bierbrouwer Heineken zet het liedje Little Green Ji van George Baker in bij een nieuwe reclamecampagne. De ■endamse zanger spreekt het televisiespotje zelf in. Little ien Bag. de eerste grote hit voor Baker, kent een bewogen leden. Dertig jaar geleden belandde het nummer in de top 10 h de Amerikaanse charts. Enkele jaren geleden kwam het op- u\v in de belangstelling toen het werd gebruikt in de ope- igsscène van de film Reservoir Dogs. Het liedje is ook ge likt in een Japanse whiskyreclame, om Franse deodorant aan brijzen en in Italië om snoepgoed beter te verkopen. opjob bestuursvoorzitter ABN Amro ;hinc.ton-amsterdam Bestuursvoorzitter J. Kalff van ABN jro gaat een internationale commissie van vooraanstaande Jhken leiden. Dat is gisteren bekendgemaakt door het Insti- )lt van Internationale Financiën in Washington. Volgens inge ven is de topjob een erkenning van de vooraanstaande posi- jdie Kalff inneemt in de financiële wereld. Formeel wordt ff voorzitter van een commissie topbankiers uit de hele we- 1. die zich gaat buigen over nieuwe internationale regels voor titaalverkeer. Ook topman C. Maas van de raad van bestuur l ING neemt zitting in de commissie. Celd Voicemail-reclame naar klant' haag» De telefoonrekening kan omlaag. Het geld dat KPN fet door de invoering van Voicemail Actueel moet worden s.tprgesluisd naar de klant. Gebeurt dat-niet, dan gaat de Con- j'j ïentenbond een hartig woordje met KPN spreken. KPN 7': akte gisteren bekend dat alle bellers met Voicemail. bijna 9.3 kwart van de 9 miljoen klanten, vanaf 17 september extra 2j ninatie krijgen aangeboden. Dit kan het weerbericht of een ois jwsbericht zijn, maar ook reclame. De mededelingen komen °4de binnengekomen persoonlijke boodschappen. Voor KPN ij nt de reclame een extra bron van inkomsten, o'.e S:j irtycatering groeit tien procent kt termeer „Nederlanders houden ervan om verwend en ver- 4 j teld te worden", zegt directeur J. Peters van het bedrijfschap b!< eca en Catering. Dat verklaart volgens hem in de eerste its de opmars van het partycateringbedrijf. Het aantal be- i'j i'en groeide in één jaar tijd met zo'n tien procent. Het be- oifschap telde medio juli in totaal 324 ingeschreven partycate- q'; s. Vergeleken met 1994 is er zelfs sprake van een groei met lfi fig procent. 2!: °i NU brengt Roemeense Cosmopolitan k tLEM-BOEKARESTDrie televisiezenders maakten gisteravond e hoofdstad Boekarest opnamen van de lancering van de meense Cosmopolitan. Het glossy blad, dat in een oplage circa 50.000 exemplaren verschijnt, wordt uitgegeven door 1' Haarlemse VNU samen met Hearst Magazine. Met Roe- nse uitgave mikt VNU op de jonge hoger opgeleide vrouw ;oed verdient. De Roemeense Cosmo gaat circa 24.000 Lei en, zo'n drie gulden. En dat terwijl het gemiddelde maand- imen rond de 250 gulden bedraagt. Tal van investeerders ken zich reeds terug uit Roemenië, op Albanië na het arm- 0! and van Europa. Zo niet VNU, dat in het Balkanland reeds PC uitgeeft. „We hebben ruime ervaring in Oost-Europa ijn daarom optimistisch gestemd." anse bazen tegen korter werken Franse werkgeversorganisaties hebben hun leden opge- 5; en volgende maand in Parijs te gaan protesteren tegen de 16. nen van de socialistische regering om de 35-urige werk- te realiseren. Werkgevers verwerpen dit streven als desa- ij is voor de werkgelegenheid. Bovendien vinden zij dat de re- ig zich op deze wijze mengt in hun; eigen bedrijfsvoering. am voor Russische zakenkrant LEM-MOSKOUDe Russische zakenkrant die is opgericht Independent Media, The Wall Street Journal (Dow Jones) inancial Times (Pearson) heeft eindelijk een naam. Het lt 'Vedomosti' en het fclad wordt verspreid in een oplage 0,25.000 stuks. De drie deelnemende partijen investeren in il 10 miljoen dollar (21 miljoen gulden) in de krant. Na een moet de oplage 60.000 bedragen. Het Haarlemse uitgevers- ern VNU is erbij betrokken en heeft een belang van 35 pro- *IGEN I in Independant Media. 10.' ïidooi voor minimumloon tieners 106 103 jaag» De jongerenafdelingen van de vakcentrales FNV en 106 willen dat de Kamer haast maakt met de invoering van een 107, mumloon voor tieners van 13 en 14. Die mogen onder be- 103' Je voorwaarden werken. Hierdoor komen er elk jaar circa 109! '00 jonge vakantiekrachten bij. Een wettelijk minimumloon 121, tot nu toe alleen voor jongeren van vijftien jaar en ouder. mgerenorganisaties van FNV en CNV vinden het vreemd 119 uist van de groep met de minste ervaring op de arbeids- 102 ct wordt verwacht dat ze dat zelf met hun werkgever rege- 10; -let ontbreken van een minimumjeugdloon leidt tot lage 119, msten en willekeur in betalingen, zeggen de vakcentrales. 101 ^en ^at voor 13~ en 14_jarigen hetzelfde minimumloon 114' gelden als voor 15-jarigen: 4,11 gulden per uur. Econoom CBS verwacht aanhoudende groei economie Hoewel de Nederlanders hun geld lustig laten rollen is de financiële positie van het gemiddelde gezin zeer ge zond. Ondanks een sterk groei van de schulden, vooral hypotheken, is het gezinsvermogen ongeveer even hard gestegen. Huizen en aandelen vertegenwoordigden be gin vorig jaar een waarde van 1.520 miljard gulden. van de Nederlandse huishou dens de extra uitgaven pro bleemloos dragen. Door de stij gende huizenprijzen en aande lenkoersen groeide het financi ële vermogen maar liefst 38 procent. De totale schuldenlast steeg 42 procent. Inclusief aan spraken wegens pensioen en le vensverzekering vermeldt de balans van de Nederlandse ge zinnen 2.061 miljard gulden aan vorderingen, tegenover 540 miljoen gulden aan schulden. Een forse rentestijging, met als logisch gevolg dalende hui zenprijzen en kelderende aan delenkoersen, kan de gunstige situatie in korte tijd ingrijpend „We leven niet op de pof', zegt dr. S. Keuning, econoom bij het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). „De uitbundige stij ging van de consumptie heeft de financiële positie niet aange tast. Gezinnen hebben in een jaar tijd ongeveer 21 miljard gulden meer uitgegeven, dan hun besteedbaar inkomen is gestegen." De extra uitgaven zorgden voor een extra economische groei van 0,3 procent op in totaal 3,7 procent groei. Volgens de CBS-becijferingen kunnen de financiële reserves bederven, erkent Keuning. „Maar we gaan er niet van uit dat in één keer alle zeven pla gen van Egypte uitbreken." Keuning ziet in de eerste helft van dit jaar geen sombere voor tekenen. De economie groeit al dertien kwartalen achtereen meer dan drie procent. In het licht hiervan is het logisch dat de door de particuliere con sumptie aangevuurde groei ook de komende tijd aanhoudt. Economen van de Rabobank kwamen bijvoorbeeld van de week met nieuwe, hogere groei- voorspellingen (3,25 procent). Ook het Internationaal Mone tair Fonds kwam met zonniger voorspellingen over de econo mie. De Nederlandsche Bank gaat een onderzoek instellen naar de hypotheekverlening en de daar mee samenhangende risico's. Aan de hand van de resultaten wordt bezien of er aanleiding is voor nader overleg over de hy potheekverstrekking met de Nederlandse Vereniging van Banken. Dat lieten minister Zalm (financiën) en staatsse cretaris Remkes (volkshuisves ting) gisteren weten op vragen van Hofstra. Dit WD-Kamerlid maakt zich er zorgen over of sommige hypotheken niet te hoog zijn in verhouding tot het bruto jaarsalaris van de aanvra ger. De bewindslieden denken dat dat niet het geval is. Zij wijzen erop dat de ontwikkelingen op de hypotheekmarkt gelijke tred houden met die op de huizen markt. Het gemiddelde hypo theekbedrag ligt stabiel op on geveer zeventig procent van de marktwaarde van de woning, aldus Zalm en Remkes. Het duo verwacht dat de huizenprijzen zullen blijven stijgen en dat geen sprake is van een 'zeepbe leconomie'. OUDETONGEBolchrysantenkweker Marco van Noord is op zijn akker in Oude Tonge volop bezig met de 'oogst' van de steeds populairder i/vordende chrysantenbak. Van Noord moet er 80.000 leveren voor een actie die volgende week bij Albert Heijn begint. Van Noord levert zijn chrysantenbollen uitsluitend via de veiling maar wel op contract. „Via de veiling ben je zeker van je centen, van rechtstreekse contracten moet |e het maar afwachten. Dan loop je een groot risico", aldus de kweker. foto anp wim van vossen UPC gaat in 2000 confrontatie met KPN Telecom aan Nederlands grootste kabelex ploitant, United Pan Europe Communications (UPC), be gint in april volgend jaar met de verspreiding van digitale decoders. Daarmee prikte UPC gisteren in feite de begin datum van de digitale oorlog om de kabelabonnee. Andere partijen zullen worden meege zogen in de slag om betaal-tv. UPC gaat met zijn Philips-deco ders de confrontatie aan met KPN Telecom, dat in januari begint met de verspreding van snelle ADSL-modems onder zijn acht miljoen abonnees. Na dat KPN-bestuurder Griffioen vorige week het aanvalsplan van KPN Telecom had gelan ceerd, was het gisteren de beurt aan UPC-topman Schneider voor repliek. UPC heeft dit jaar de totale op brengst van de beursgang in maait (2,5 miljard gulden) er al doorgedraaid en nog eens drie miljard geleend geld aan over names in Nederland, Zweden en Tsjechië. En om op de kabel- poot van Deutsche Telekom (zes miljoen aansluitingen) mee te bieden zijn dit najaar weer miljarden nodig. Een aandeel houderschap van de kabelpoot van France Telecom staat ook op het verlanglijstje. UPC is een van de agressiefste kabelbedrijven in Europa. In korte tijd is een indrukwekkend Europees netwerk bij elkaar ge kocht. Na de netwerken van Amsterdam, Zaanstad, Hilver sum en omstreken (530.000), volgden Eindhoven en omge ving en vorig jaar de Telekabel van NUON in Gelderland en Friesland en GelreVision, wat het Nederlands totaal op 1,6 miljoen brengt. UPC maakt nog steeds grote verliezen. Vorig jaar 563 mil joen gulden, het afgelopen half jaar ook al honderden miljoe nen. Het zijn de enorme com merciële verwachtingen van elektronische handel (e-com- merce), betaal-tv (apart af te re kenen films, voetbal- en boks wedstrijden) die het geld van beleggers en investeerders doen toestromen. Qua daadkracht is UPC voorals nog in Nederland ongeëve naard, al werken met name Castel en Pnem Mega - samen met het Amerikaanse Home (lees: At Home) - aan de digitale slag op de kabel. Ook het vorig jaar door France Telecom ge kochte Casema (1,1 miljoen abonnees) investeert inmiddels fors in decoders. Door de uitvinding ADSL, een- techniek die door het inpluggen van een speciaal modem een standaard koperen telefoon draad omtovert in een super snelle digitale transportkabel, speelt KPN Telecom opeens ook weer mee. Een tientallen miljoenen kos tende proef in Amsterdam heeft inmiddels bewezen dat de tech niek kan wedijveren met de ka bel. Doordat KPN het enige huis-aan-huisnet van Neder land heeft, is het overal de con current van lokale en regionale kabelbedrijven. De UPC deco ders hebben computerkwalitei- ten en kunnen dienst doen als internet-terminal via een mee geleverd draadloos toetsen bord. De Amsterdamse abonnees krijgen de ongeveer 600 gulden kostende decoder plus toetsen bord voor drie gulden per maand. De Haarlemse abonnee betaalt niets doordat de ge meente meesubsidieert en het kabelnet goedkoper verkoopt in ruil voor onmiddellijke digitale aansluiting. RUBRIEK DE UITGAVE VAN Naam: Pauline Dekker Leeftijd: 36 jaar Beroep: tv-presentatrice bij Ve ronica, 'stem van Canal Plus' en financieel adviseur Burgelijke staat: gehuwd Kinderen: één zoontje Auto: VW Golf Cabriolet Hobby: golf, bridge en paardrij den. Staat op het punt een Fries paard te kopen. „Een prachtig ras: solide èn elegant. Komt doordat er ook Andalusisch bloed in zit." „Ik heb écht meer verstand van verzekeren", parafraseert Pauli ne Dekker een bekende Neder landse actrice die op de tv re clame maakt. Ze was omroep- ster van achtereenvolgens RTL, AVRO en Veronica, en is pre sentatrice bij laatstgenoemde omroep, maar ze deed ook een opleiding voor makelaar in on roerend goed, assurantiën en fi nancieringen. „Ik werk nog steeds in deze branche. Bevalt prima", zegt ze. Het presenteren van pro gramma's als 'House for Sale' (over aan- en verkoop van hui zen), 'AutoWeg' (over autodief stal) en, vanaf september. 'T.V. Woonmagazine' (trends, 'meta morfose'), lijkt dus op het lijf geschreven. Iemand die zich niet laat beetnemen en vol goe de tips zit? „Niet helemaal. Ik was begin twintig toen ik smoorverliefd werd op een Alfa Romeo, een AlfaSud TI en ook nog Qua- drifoglio (Italiaans voor klaver tje vier). Hij maakte zo'n heer lijk geluid, was pittig en snel en had talloze extra's. Ik betaalde er 9.000 gulden voor, maar na een paar maanden ontplofte de motor. Letterlijk. Ik was aan alle kanten gewaarschuwd. Had er ook nog een lening voor afge sloten. Kortom: de slechtste aankoop uit mijn leven." Het beste wat Pauline ooit aanschafte was een vaatwasma- chine. „Een geweldenaar die een einde heeft gemaakt aan foto cpd patricia steur datgene waar ik het meest een hekel aan had. Die ergernis als je s' avonds had afgewassen, koffie dronk, en dan weer mei die kopjes zat. Vreselijk, wal een frustratie. We zijn zo gek op het apparaat dat hij, net als z'n voorganger, een naam heeft Herman." Pauline reist graag én zal de millenniumwisseling doorbren gen in Afrika. De reis is tevens haai- laatste grote uitgave. Eer financieel advies wil Pauline wel geven. „En het gaat om iets echt serieus. Veel mensen heb ben een spaarloonregeling lo pen via hun bedrijf. Maar hei rendement is gering, want dt ingelegde gelden belanden oj een gewone renterekening var de bank. Het zou veel beter zijr als dat geld werd gestopt in eer goed beleggingsfonds. Nu kur je de eerste vier jaar niet aar het gespaarde bedrag komen maar als die periode verstreker is, kun je wel degelijk overstap pen naar bijvoorbeeld een mi: fund, terwijl de spaarloonrege ling gewoon doorloopt.Z< krijg je echt veel meer waa voor je geld." Nog meer tips „Alleen op afspraak." Het is mogelijk direct geit van de spaarloonregeling te la ten storten op een geblokkeer de rekening waarmee kaï worden belegd. In die vier jaa staat het geld vast, maar kaï de eventuele winst wel wordei opgenomen. Philips schrapt tachtig van de 360 arbeidsplaatsen bij de Ligh- ting-fabriek in het Groningse Winschoten. Gisteren lichtte Philips de werknemers en de bonden in. Volgens het'elektro nicaconcern vallen er geen ge dwongen ontslagen. De fabriek maakt speciaal glas voor lampen en beeldbui zen. Veel klanten, waaronder het eigen Philips-onderdeel Componenten, kiezen inmid dels voor goedkopere tv-onder- delen die van ander glas wor den gemaakt. Daarom wil Phi lips de productie helemaal be eindigen. De vakbond CNV Mc taal Elektro reageerde furieu op het nieuws. „Het is de zc veelste keer dal banen verdwi nen zonder dat er iets voor te rug komt", brieste een woorc voerder. De bond maakt zie vooral zorgen over de lijn die d elektronicareus heeft ingeze Die mening wordt gedeeld doe FNV Bondgenoten. Bestuurd» J. Maatje gaat er echter vanu dat Philips de vestiging in Grt ningen voorlopig wil behoudei „Ze steken er vijf miljoen ii Dan heb je toch nog wel redeli ke verwachtingen." Amsterdam anptijd groeiende cijfers zien. H Algemeen Dagblad is de gro ■verliezer. Het aantal kranle daalde met bijna zeven procei tot 370.024. De Telegraaf bli de grootste krant van Nede land met een oplage v< 808.300. Het afgelopen ja steeg de oplage met 5.800. L Volkskrant steeg met rui 2.000 exemplaren riaar 352.8! en NRC Handelsblad kwam 0 procent hoger uit op 271.53 Volgens Cebuco worden p honderd huishoudens 68 kra ten verspreid. Doordat somn ge exemplaren worden doorg geven aan bijvoorbeeld de b ren, stijgt dat aantal naar 81. De oplage van de Nederlandse kranten is in de periode van 1 juli 1998 tot en met 30 juni 1999 licht gedaald ten opzichte van dezelfde periode een jaar eer der. De gezamenlijke oplage, (proefabonnementen en losse verkoop) daalde met 0,9 pro cent tot 4.482.758 exemplaren. Dat blijkt uit cijfers van Cebu co, de marketingorganisatie van de Nederlandse Dagbladen. De stijging van de oplage van Het Financieele Dagblad springt het meest in het oog, met ruim tien procent naar 55.379. De krant laat al langere Uit binnen- en buitenland is belangstelling om te bieden op importcontracten voor stroom en gas van de SEP (Samenwer kende Elektriciteits Productie bedrijven). Zakenbank Merryll Lynch benaderde bijna 200 be drijven en volgens de SEP wordt uitgegaan van een suc cesvolle veiling. De waarde van de contracten bedraagt enkele miljarden guldens. De importcontracten liggen de Nederlandse stroomsector als een steen op de maag. Te gen de huidige marktcondities zijn ze onrendabel. Door de veiling moet duidelijk worden wat de echte marktwaarde is. Wie een stroomimportcontract koopt, krijgt daarmee gegaran deerd ruimte op het transport net om stroom te importeren. De verwachting is dat de con tracten daardoor meer waard kunnen zijn dan werd aangeno men. Door de liberalisering van de stroommarkt is de rol van de SEP uitgespeeld. De vier in de SEP samenwerkende bedrijven kibbelen over de vraag wie, wel ke SEP-verplichtingen op zich moet nemen. Een commissie onder leiding van oud-Shell- topman Herkströter komt begin oktober met een advies over de verdeling. De inschrijving voor de veiling sluit op 18 oktober. In november moet duidelijk zijn wie de contracten koopt. Ballast Nedam had slecht halfjaar Koninklijke Volker Wessels Ste- vin behaalde in het eerste half jaar ruim 67 miljoen gulden winst. Een stijging van twaalf procent. De bouwer verwacht ook de tweede helft goede re sultaten. De omzet steeg in die periode met twintig procent tot ruim 2,3 miljard gulden. Bouwbedrijf Heijmans heeft in het eerste half jaar een netto winst gemaakt van 32,4 mil joen gulden, zeventien procent meer dan in dezelfde periode van 1998. Ook de omzet steeg en wel met twaalf procent tot 1,2 miljard. Daarmee doen VWS en Heijmans het aanmer kelijk beter dan de concurren ten NBM-Amstelland en HBG. Aannemer Ballast Nedam draaide het afgelopen halfjaar slecht. Het bedrijf maakte van ochtend een winstdaling van 35 procent bekend tot 24 mil joen gulden. Het concern ver wacht dat de jaarwinst een 'aanzienlijke' daling zal laten zien. Heijmans haalt ruim veertig procent van de omzet uit de grond-, weg- en waterbouw. De brutowinst op deze activi teit bedroeg echter maar 27 procent van het totaal. „Het blijft een echte vechtmarkt met lage marges", aldus topman A. van Lith. Toch denkt Heijmans de tweede helft van het jaar nog te kunnen profiteren van de aanbestedingen voor de HSL en de Betuwelijn. „Dat zijn zulke grote projecten dat elke grote aannemer wel een deel van het werk krijgt. Het is te groot voor één bedrijf', al dus Van Lith. Het grote geld verdient Heij mans in de woningbouw. Het bouwbedrijf bezit 450 hectare grond, veelal in de nieuw bouwwijken bij de grote ste den. „Daar bouwen we voor namelijk duurdere koopwo ningen. De vraag naar deze woningen is erg groot", aldu Van Lith. Bij Volker Wessels Stevii gaat het vooral in de bouv goed. Zowel in de woning bouw als de utiliteitsbouw wa de productie bijna een derd hoger. Ook in Duitsland hee: het bedrijf succes. Deze poe van het concern zal naar vei wachting over heel 1999 ee kwart hogere winst realiserei In de infrastructuur hooj KVWS zijn graantje mee te pil ken bij de aanleg van de Beti welijn en de HSL. Ongeve» acht miljoen van de voorbere dingskosten drukken dit ja< op het resultaat. Li Nederland wordt op-dit ogenblik voorzien van het snelste vonfftiunicatiemiddel: de glaskabel. Met een snelheid van vier kilo per uur en onder een druk van acht atmosfeer wordt de kabel een monteur door in de grond aangebrachte buizen 'geblazen', ordt op dit ogenblik gewerkt aan een glaskabelverbinding tus- et Zeeuwse Domburg en de Duitse havenstad Hamburg. foto anp wim van vossen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9