Lennert Hegie: sober, simpel en stabiel Sport UIT DE DEKKING 'De trainer bepaalt wat er gebeurt, dat is er hier niet bij' Klassement topscorers '98-'$, zij Michael Johnson groot! publiekstrekker bij eer; editie Amsterdam Athl( Vrouwenpoloërs in flitt til ei VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1999 DAG CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET V Lennert Hegie, doelman van Rijnsburgse Boys, speelt met een groot verantwoordelijkheidsgevoel. Hij kiest niet voor mooie oplossingen en zal ook nooit betrapt worden op het uitkappen van een tegenstander. Sober en simpel, maar stabiel keepen; dat is zijn stijl. ,,Ik moet de constante factor in het elftal zijn. Dan ben ik maar een lelijke keeper. Het publiek op de banken krijgen met een mooie actie is leuk, maar de voldoening om de nul te houden, is veel en veel groter." Morgen verdedigt de juridisch medewerker van de gemeente Rotterdam het doel van de Rijnsburgse Boys, dat op Duinwetering te gen Noordwijk speelt. De Rijnsburgse Boys zijn het sei zoen vorige week met een 6-2 zege op SHO glansrijk be gonnen. RUNSBURG GERARD BAAS Vorig seizoen zou het seizoen van Rijnsburgse Boys worden. Na een perfecte oefencampag ne zeiden supporters voor het eerste duel tegen Katwijk op TV-West dat de kampioensvlag al uit de kast kon worden ge haald, maar het liep anders. De Rijnsburgers verloren dat duel en de volgende twee, kansloos. Zo gingen de geelzwarten thuis met 0-4 tenonder tegen SHO, toevallig de tegenstander die af gelopen zaterdag met 6-2 werd opgerold. De bewoners van Middelmors voelen zich kiplek ker. „En dat na een voorberei ding. die verre van ideaal was. We hebben bijvoorbeeld niet een keer in dezelfde samenstel ling gespeeld", vertelt Hegie. „Het verschil met vorig jaar", vervolgt hij, „is de chemie in het elftal. Die is op dit moment bijzonder groot. Het was onge looflijk om te zien hoe groot de uitbarsting van vreugde na elk doelpunt was. Ook het enthou siasme van zo'n jonge jongen als Patrick Heemskerk werkte aanstekelijk op de groep. Rijns burgse Boys is nu meer team dan ik ooit heb meegemaakt." „Dat is geen garantie voor een top-drie plaats. Aan het eind van de rit zullen de kleine dingetjes bepalend zijn voor het kampioenschap, maar je weet pas op het laatst welke kleine dingetjes dat zijn ge weest. De trainer heeft gelijk als hij zegt dat we ons richten op het behalen van 40 punten. Dat zou betekenen dat we vooruit gaan, want het is meer dan het aantal dan vorig jaar. Met 40 punten kun je in de Hoofdklas se A ergens tussen plaats één en plaats acht terechtkomen. Het mooiste voorbeeld vind ik ARC van twee seizoenen geleden. Geen wonderploeg, maar wel degelijk en met heel veel che mie. Spelers wisten wat ze aan elkaar hadden en waren bereid voor elkaar te vechten. Allemaal aspecten, die niet van tevoren voor 100 procent te bepalen zijn. Dus wat is wijsheid in voetbal." De Rijswijker is niet gaan kee pen, omdat hij vroeger op straat bij partijtje-kiezen als laatste overbleef. Zijn plek on der de lat heeft hij zelf gekozen, toen zijn team zonder keeper kwam te zitten. „Weer dat ver antwoordelijkheidsgevoel, want ik heb me toen als 8-jarig jon getje de hele zomer afgevraagd wie nou onze doelman moest worden. Toen besloot ik dat maar te doen." Hegie keepte voor RVC, Feyenoord (hij was in die tijd ook jeugdinternational), Wil helmus en weer RVC voor hij twee jaar geleden de overstap maakte naar Rijnsburgse Boys, de club die hij kende omdat ze ooit het Nederlands elftal op een gelijkspel hielden. Bij RBB, 'een heel normale club waar je jezelf kan zijn', voelde de 25-ja- Lennert Hegie: „Het verschil met vorig jaar is de chemie in het elftal. Die rige Rijswijkse jurist zich gelijk thuis. „Mensen kwamen met een naar me toe om me te leren kennen, dat was een erg leuke binnenkomer. Dat is voor mij een verademing vergeleken met het agressieve Haagse sfeertje, waar het resultaat centraal staat en haat en nijd de boventoon voeren. Hier zijn de mensen re- eel, ze venvachten van je dat je je best doet. Meer niet. Ik voel me nu een Rijnsburger en ik denk dat de andere jongens 'van buiten' dat ook hebben. Het is heel gek, maar dat merk je bij de derby's. Dan heb ik ook het gevoel van „Die Kat- is op dit moment bijzonder groot." FOTO MARK LAMER5 wijkers, of die Noordwijkers moeten we pakken. Ze zullen wel eens zien wat wij Rijnsbur gers waard zijn." „Zo'n wedstrijd van morgen tegen Noordwijk is een van de redenen waarom ik voor de Hoofdklasse A heb gekozen. Twee- a drieduizend man en Naam: Glynes Kenepa. Geboren: Op 17 augustus 1963 te: Curasao. Woonplaats: Alphen aan den Rijn. Clubs: Soft- én honkballer bij Thamen, Sparta, Storks en nu softballer bij Alphians. Broers/zussen: 17, zeven broers en tien zussen. Beroep: Hoofd produktie en inkoop. Opleiding: LTS en MTS. Partner: Getrouwd met Ma rion. Kinderen: Drie, Delano, Gide on en Je welly. Lengte: 1,82 meter. Gewicht: 84 kilo. Positie: Catcher. Links/rechtshandig: Rechts. Sterke punt: Catchen, het tac tisch inzicht. Zwakke punt: Nu het slaan. Ik geef op donderdag de dames van Alphians training en kan dus zelf niet trainen. Ik speel zonder te trai nen, het cat chen doe ik op ervaring. Trainers: Bij Alphians Ro bert Maat en nu Stanley Boutisma. Beste trainer: Robert Maat, van hem heb ik het meest ge leerd. Slechtste trainer: De Ameri kaanse trainer bij Sparta, ik ben z'n naam kwijt. Hoogtepunt: De eerste keer winnen van de Europa Cup, vier jaar geleden in Nederland. Dieptepunt: Na vijf jaar bij de Nederlandse softbal-selectie kreeg ik op het laatste moment een telefoontje dat ik niet mee mocht naar de Filipijnen. Dat was zes jaar geleden. Blessures: Ik ben aan beide knieën geopereerd en een her nia. Leukste tegen stander: Dom stad Dodgers. Vervelendste tegenstander: Ook de Dom stad Dodgers. Favoriete club: Alphians. Favoriete sporter: Niemand. Mooiste shirt: Feyenoord. Lelijkste tenue: FC Den Haag. Hobby's: Squashen, hardlopen en soms golf. Krant/tijdschrift: Rijn Gou we en Sportweek. Eten: Antiliaans. Drinken: Shandy. Huisdieren: Nee. Respect voor: Mensen die veel geld in de sport steken en er in verhouding weinig voor terug krijgen. Hekel aan: Mensen die altijd moeilijk doen, maar zelf niets inbrengen. Vakantieland: Curagao. Politiek: Ik heb nog nooit ge stemd. Geloof: Ik ga naar de katholie ke kerk. Mooiste plekje in de regio: Het gebied achter de Zeger- plas. Kampioen van Nederland: Al phians. Degradant: Bevers. De drie duels van 'best-of-fi- ve' Alphians - Thamen dit weekeinde: Twee keer winst en een keer verlies. Toekomst club: Als het be stuur en de vereniging meer beseffen hoe belangrijk het he- rensoftbalteam is, dan een gro te toekomst voor Alphians. Maar als dat niet het geval is... Toekomst persoonlijk: Het is mijn laatste jaar bij Alphians. Volgend jaar ben ik coach bij de Pirates en die spelen ook op TEKST LARS ULRICH FOTO ENGEL LAMEUER Katja Nossik: Russisch tennis wereld van verschil met Nederland In Leiden en omstreken wonen steeds meer buitenlanders en dat heeft ook invloed op de regionale sport. Mensen met een an dere nationaliteit brengen vaak andere (sport-)normen, -waar- den en -beleving met zich mee. Zijn er verschillen en zo ja, zijn daar verklaringen voor te vinden? In de tweede aflevering is het woord aan Katja Nossik. Een Wit-Russische tennister die in Lei derdorp is neergestreken. OVERde GRENS INdeREGIO Ze staat op het punt om de Nederlandse nationaliteit aan te nemen. Katja Nossik (23) kwam rijf jaar geleden als talentje uit Wit-Rusland aan waaien en is inmiddels een be kende naam in het nationale tennismetier. Ze heeft zich tot de 21ste plaats op de nationale ranglijst opgewerkt. Om aan steeds betere toernooien mee te doen, heeft ze geld nodig dat ze nnder meer verdient door les te geven op park De Mun- nik. En daar gaat het er heel anders aan toe dan dat ze zelf als tiener in Wit Rusland was gewend. „De trainer bepaalt. Alles. Hij is de man waar het om draait. Wat fanatisme be treft, gaat het er misschien nog niet zo anders aan toe, maar hier heb je met ouders te ma ken die ook hun zegje willen doen. Een wereld van verschil." Volgens Nossik hoeft de alles overheersende rol van de trai ner, een Raspoetin die zijn pu pillen drilt, niet per definitie slecht te zijn. Een strenge leer meester is in het voormalige Oostblok doodeenvoudig meer geaccepteerd dan in het vrijge vochten Nederland waar auto riteit per definitie dient te wor den afgedwongen. „Recreanten bestaan in Wit Rusland niet. Je tennist om te presteren, om wat te bereiken, anders niet. Hier wordt de jeugd veel min der hard aangepakt. De sfeer is relaxt en je proeft hier en daar de verwendheid. Ook niks mis mee, want daardoor is het ten nis in de breedte in Nederland heel goed ontwikkeld, maar aan de andere kant is het mis schien ook een verklaring waarom er maar drie of vier Nederlandse vrouwen in de top 100 van het mondiale tennis staan en wel tien Russinnen." Als 14-jarige was Nossik twee de van haar land bij de junio ren. „Daar heerst een heel an der systeem. Je hebt in de hoofdstad Minsk drie grote tennisscholen. Die beschikken over relatief weinig banen en die zijn nog van slechte kwali teit ook. Hoe beter je speelt, hoe hoger je komt, hoe beter de banen waar je op mag spe len en dat is op zich al een sti mulans. Mijn jongere zusje Tanja heeft misschien iets meer talent dan ik, maar ze is ook af en toe een beetje lui. Daarom zit ze net niet bij de beste groep van haar leeftijds categorie en kan ze dus ook niet van de beste trainingsfaci liteiten gebruik maken. Daar om laat ik haar steeds vaker overkomen. De mogelijkheden in Nederland zijn oneindig veel beter, alhoewel het resultaat dus niet navenant is." Vijfjaar terug kreeg de oudste Nossik een uitnodiging om aan de Nederlandse competitie deel te nemen. Een uitstapje dat naar meer smaakte, ook al omdat ze aan een Hollands vriendje bleef 'hangen'; De Munnik-beheerder Rob Ver steeg. Een reeks blessures stond een doorbraak in de weg. Twee zomerseizoenen geleden maakte ze, in het regionale B- circuit, haar rentree en sinds dien ging het louter bergop waarts met de Leiderdorpse. Ze klom naar een plaats net bui ten de nationale top 20 en hoopt binnenkort via satelliet- toernooien ook op de wereld ranglijst te klimmen. „Een po sitie in de Nederlandse top-10 mag op grond van mijn recente resultaten reëel worden ge noemd. Daarna ben ik van plan verder te gaan. Ik heb daarvoor De zussen Katja en Tanja Nossik. niet meer zoveel tijd omdat ik 'al' 23 ben." Nossik denkt dat als ze in Wit- Rusland was gebleven en ge vrijwaard zou zijn geweest van de diverse blessures, ze nu al naam zou hebben gemaakt. „Dan zou ik daar misschien tweede achter Natalia Zvereva zijn geweest, hebben deelgeno men aan de Fed Cup en zo ver der zijn gekomen. Tenminste, dat zou de verwachting zijn ge weest afgaande op de resulta ten in de jeugd. Vrouwentennis is natuurlijk heel wat anders en als junior was ik echt een sof tie. Ik kan mezelf pas de laatste tijd als een takkewijf opstellen." Wat het tennisniveau betreft had ze dus beter in haar vader land kunnen blijven, maar haar verblijf in Nederland heeft ook positieve kanten. „Ik heb hier echt meer zelfvertrouwen ont wikkeld en ik ben mentaal ster ker geworden." Op de vraag of het voor haar zusje nu beter is Leidsch Dagblad vlak achter de goal een lekkere drukte. Met zo'n duel ben ik meestal de hele week bezig. Ik probeer me de wedstrijden van vorige seizoenen te herinneren om te bedenken wat me te wachten staat. Je leest de ver slagen nog een keer, je bekijkt eventueel beelden van TV West. Dan ga je op rustige momenten even een beetje voor je uit zit ten denken. Hoe gaan de cor ners, wie zijn er sterk in de lucht en wat kan je van de spit sen verwachten. Nou zal ik met dat laatste niet ver komen, want van Patrick van Dam kun je al les verwachten. En met Lucas ten Brinke van Noordwijk e-mail ik iedere week over de wedstrijden die we gespeeld hebben, want ik ken hem nog van het Nederlands Studenten- elftal. Deze week heb ik helaas weinig aan hem gehad. Noord wijk draait blijkbaar niet zo en dus liet hij niet het achterste van zijn tong zien." Lennert Hegie gaat bewust om met zijn taken als doelver- dediger. Niet alleen zijn voor bereiding verraadt een boven gemiddelde gedrevenheid, ook als de wedstrijd is gespeeld gaat hij op zoek naar verbetering. Hegie staat open voor kritiek, omdat hij weet dat daarmee in het vervolg fouten kunnen wor den voorkomen. Zo kan hij een betere doelman worden. Stre ven naar perfectie is voor hem zo belangrijk dat hij niet be grijpt dat andere spelers zo slecht met kritiek omgaan. He gie vindt sowieso dat er in een voetbalteam veel meer gepraat moet worden. Ook bij Rijns burgse Boys. „Voetballers zijn erg slecht in het toegeven van hun fouten. Ik vind het juist heel goed als ik op een fout at tent word gemaakt. Dat be schouw ik als een leermoment, een mogelijkheid om jezelf te verbeteren. Als een selectie meer met elkaar praat, weet ie dereen veel eerder wat je aan de ander hebt. Dat zouden voetballers veel meer moeten doen. Als je in de top speelt, doe je toch alles om jezelf te verbeteren?" Doelpuntenmaker van de week: Doelp. Jelle Kleijn (TAVV) 04 1) Jelle Kleijn (TAVV) 04 04 2) Raymond Buis (RBB) 02 02 3) Jimmy Simons (RBB) 02 02 4) Marcel de Bruin (Leiden) 02 02 5) Niels Karremans (V'schoten '97) 02 02 6) Alex Barendse (RCL) 02 02 7) Benjamin Mieremet (RCL) 02 02 8) HansTurenhout(SJC) 02 02 9) Pito Poulina (UDWS) 02 02 10) SachaTuit (Meerburg) 02 02 Wout Bergers stelt voor de topscorer van de week een T- shirt beschikbaar. De winnaar kan deze prijs ophalen bij een van de vestigingen van Wout Bergers Sport na ontvangst van de waardebon. De topsco rer van de maand ontvangt een paar voetbalschoenen. Voor de drie topschutters van het seizoen 1999/2000 zijn aantrekkelijke prijzenpakket ten beschikbaar gesteld. De coördinatie vanhet topscores- klassement is in handen van Wim van Duivenbodt matie dagelijks tusseÖ8-jai en 14.00 uur, tel. 071-5 vaaru mer ileek outir AMSTERDAM ANP De Amerikaan Michael Johnson is de grote publiekstrekker van de Amsterdam Athletics, op 4, 5 en 6 augustus in het gereno veerde Olympisch Stadion. De organisatie heeft de wereldre cordhouder op de 200 en 400 meter als eerste atleet vastge legd voor het nieuwe evene ment dat moet uitgroeien tot een klassieker. Het is de bedoeling dat hij de 400 meter loopt. „Over drie of vier jaar moeten ,yvg jpgén adem woïden genoemd piet; de grote atletieksteden", aldus or ganisator Rob Pauel. Het festijn in het Olympisch Stadion is een initiatief van de vereniging Pha- nos. Deze uit een fusie onstane club wordt straks de bewoner van het complex dat in mei offi cieel wordt geopend. Pauel en Jos Hermens van het manage- mentsbureau Global Sports Marketing hebben vol enthou siasme de organisatie op zich genomen. „Bij het begin van de renovatie droomden wij al van een fantastisch atletiekevene- ment. Dat komt nu heel dicht bij", glunderde Pauel. Ook de Koninklijke Nederlandse Aüe- tiek Unie (KNAU) heeft mede werking toegezegd. „Dit is een mooie impuls voor de Neder landse atletiek", lichtte KNAU- directeur Arie Kauffman toe. In tegenstelling tot de een daagse wedstrijden van de Gol den League of de Grand Prix zijn de Amsterdam Athletics over drie dagen verspreid. Pau el: „We hebben voor dit nieuwe concept gekozen om alle lief hebbers te bedienen." De vrijdag en zaterdag komen vooral in het teken te staan van de Nederlandse atleten. In voorrondes kunnen zij probe ren zich voor de wedst iml ie be ickej ten lame spek dern kvva zondag te plaatsen, wordt de grote inten klapper." Ook willen di satoren op de eerste gen een landenwedsti tienkampers houden. De organisatie stre een evenement op he van de Golden League seizoen bestond uit ze gala's. Van het totale van zo'n drie miljoen j een derde uitgetrokken deelnemersveld. „Wev compact houden", ali mens. „We gaan uit va onderdelen op een ht niveau." Het geld moi worden gebracht door1 en entreegelden. Het biedt per dag plaats 22.000 toeschouwers, koop van de toegangs begint in februari. Met de Adriaan Pai morial in Hengelo hai land al een groot inten evenement op het pro iee^ De organisatie van de dam Athletics geloofi plaats is voor nog strijd. Pauel: „We g ook niet beconcune APM heeft ons zelfs df se voor de organisatie: den." Ook Kauffman n(jee geen problemen. „Op( m der is gezorgd voor goe ding. De APM in het b het jaar, de Papendal rorjg het midden en de An Athletics aan het einde Ook voor een ovei der is de organisatie n Atleten klagen dit sei het programma te vol S6 mens: „Er zijn altijd den die afvallen en men. Ik hoor alleen m tieve geluiden over tief." ide er ht „De ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS om zich hier te vestigen, of het strengere tennisregime in Wit- Rusland te ondergaan, moet Nossik even diep nadenken. „Puur voor het tennis zou je zeggen, blijf maar thuis. Maar er zijn nog zoveel andere zaken die meespelen. Misschien wordt ze ook wel verliefd op een buitenlandse jongen. Dan zal ze ook snel weg zijn." LEIDERDORP LOMAN LEEFMANS PRATO ANP Het Nederlandse vrouwenteam heeft zich in de Italiaanse plaats Prato geplaatst voor de finale van het toernooi om de Euro pese titel waterpolo. In de halve finales bleef Oranje met 8-7 de baas over Rusland. De periode standen wEiren 2-2 0-1 3-2 3-2. Tegenstander in de eindstrijd is Italië, dat met 6-5 van Hon garije won. Het duel tussen Ne derland en Italië in de voorron de eindigde in een gelijkspel. Marjan op den Velde was met drie treffers topscorer bij Ne derland. Karin Kuipers scoorde twee keer. De overige doelpun ten kwamen op naam van Ellen van der Weiden, Daniëlle de Bruin en Gilian van den Berg. Nederland bereikte voor de zesde maai in de historie de EK- finale. Viermaal werd de natio nale ploeg winnaar, in 1985 (Oslo). 1987 (Straatsburg), 1989 (Bonn) en 1993 (Leeds), in 1991 (Athene) was Hongarije te sterk. De kwaliteit van het spel te gen de Russische vrouwen was niet best. „Maar winnen met slecht spel is ook een kwaliteit", stelde bondscoach Jan Mens- ink. Hij zei er eerlijk bij dat hij tijdens de wedstrijd een paar keer het gevoel had dat het wel eens verkeerd kon aflopen. Nederland begon passes en wist niet van situaties te profiteren.! veai „We hadden vooral vei pooi met de fysieke druk vai e's sinnen, normaal juist i ste wapen." Keepster der Boon hield Nedf !n Ri die fase in de wedstriji reng dediging deed het Heg toch goed, want de Rnt's konden slechts twee laan I ren uit tien overtalsitu; rpnc De vinnige Ingrid l ker werd gemist in de en bij de uitvallen. Ze naar Nederland gereis pie huwelijk van haar brought wonen. Op den Velde van de weinige spee Nederland, die aan 1 e'en male niveau toekwam speelde een belangrijke' de slotfase door eerstn tekenen en na een g» ni8c' ook de winnende trefif°ns duceren. Over de finale zei „Tegen Italië wordt I> di een tactisch steekspel. *Wa wedstrijd ondanks ht°°r^ spel tegen Rusland "1"or trouwen tegemoet om technisch beter is dai sinnen. Dat ligt ons r 'osei vendien is Leyendekk: 'top weer bij. Dat scheelt lijk."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22