Fout kost Rijnwoude ruim drie ton Rijn Veenstreek 'De Beatrixbrug moet er komen' Als een fokker na een actie stopt, is ons doel bereikt' Scholieren struinen door 'Middeleeuwen' Eis van 16 maanden voor langdurige incest VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1999 Langeraarse Strooploop gaat niet door langeraar De traditionele Strooploop in Langeraar gaat van avond niet door. Tijdgebrek bij de organisatoren was er de oor zaak van dat gymnastiekvereniging Advendo haar hardloopeve nement afblies. Daardoor moet Langeraar het dit jaar doen met de braderie, die morgen begint. Aanhoudingen in Oude Wetering oude wetering Met de aanhouding van dertien verdachten heeft de politie het onderzoek naar verschillende geweldsdelic ten in Oude Wetering afgerond. Het gaat om vier gevallen van openlijke geweldpleging tussen april en de gondelvaart op 28 augustus. Eén van de verdachten van ongeregeldheden bij jeugdsocieteit 't Farm is in bewaring gesteld. Ook zeven andere verdachten van geweldsdelicten in Oude Wetering zijn voorge leid voor de officier van jusitie in den Haag. Zij kregen een dag vaarding mee naar huis. De overige vijf verdachten kunnen een proces-verbaal of een schikkingsvoorstel tegemoet zien. Overval op snackbar in Atlas alphen aan den rijn Bij een gewapende overval op een snackbar in winkelcentrum De Adas in de Alphense wijk Kerk en Zanen is gisteravond geld buitgemaakt. Een gemaskerde man bedreigde de snackbarhouder met een vuurwapen. Toen deze een onbe kend geldbedrag had afgegeven, verliet de dader de zaak. Een uitgebreid buurtonderzoek heeft nog niets opgeleverd. Gewijzigde busroutes door jaarmarkt alphen aan den rijn In verband met de opbouw van de kermis is vanaf zondag 12 september de Thorbeckestraat in Alphen aan den Rijn afgesloten. Het busstation De Vest vervalt hierdoor tij delijk. De omleidingsroute voor de buslijnen 75, 77, 169 en 197 is tot na de jaarmarkt als volgt: Willem de Zwijgerlaan - Lijster laan - Bloemhofstraat - Van Boetzelaerstraat (retour via Van Lennepstraat). Vanaf dinsdag 14 september 18.00.uur rijden de bussen vanwege de opbouw van de jaarmarkt helemaal niet meer via de Lage Zijde. Ze gaan dan van de Willem de Zwijger laan rechtstreeks over de Julianabrug naar de Prins Bernard - laan. Het centrum is vanaf dat tijdstip overigens voor al het au toverkeer afgesloten. PAK boos over selectieprocedure voor gemeentesecretaris Ter Aar De verhouding tussen opposi tiepartij PAK en het dagelijks bestuur van de gemeente Ter Aar is grondig verstoord. Het Progressief Akkoord trok zich onaangekondigd terug uit de selectiecommissie voor een nieuwe gemeentesecretaris. Volgens A. Visser, gisteravond tijdens de gemeenteraadsverga dering als enige van de drie- persoons fractie aanwezig, voelt het PAK zich buitenspel gezet. Waarnemend-burgemeester L. Lyklema noemde dat argument 'kletskoek'. Volgens hem ver loopt de selectieprocedure ge heel volgens de regels. Het steekt het PAK dat zijn fractievoorzitter E. Kraak niet nauwer bij de secretariskeuze is betrokken. Namens de fractie voorzitters van CDA, Gemeente Belangen, WD en PAK nam CDA-voorman A. Otto zitting in de selectiecommissie. Pas na dat die haar voorwerk had ver richt, konden de andere fractie voorzitters kennismaken met de uitgekozen kandidaten. Kraak liet toen namens het PAK uit protest verstek gaan. Lyklema benadrukte gister avond dat de gang van zaken democratisch en conform de gemeentewet is. Ook Otto kon geen begrip opbrengen voor de handelwijze van de oppositie partij. ,,Naar de kandidaten toe vind ik het onfatsoenlijk om weg te blijven",zei Otto. „Zij rekenen op een onderhoud met vier fractievoorzitters en zien er dan maar drie." De drie overgebleven kandi daat-opvolgers voor secretaris F. Vonk hadden' afgelopen woensdag ook een onderhoud met vertegenwoordigers van de ondernemingsraad, het mana gementteam en burgemeester en wethouders. Het college doet volgende week dinsdag een voordracht. De gemeente raad wijdt op 23 september een extra vergadering aan de secre tariskeuze. Geen subsidie voor bejaardenwoningen door te late melding Als gevolg van een administratieve fout moet Rijnwoude de Stichting Landelijke Katholieke Bouwcoöperatie voor Bejaarden (LKBB) ruim drie ton betalen. Deze schade claim komt overeen met de misgelopen rijkssubsidie voor de bouw van negen bejaardenwoningen door de LKBB in Hazerswoude-Dorp. runwoude marieta kroft De gemeenteraad stemde gis teravond morrend in met de betaling van het bedrag. Tege lijkertijd besloot, de raad een gerechtelijke procedure te be ginnen tegen verzekerings maatschappij Centraal Beheer in de hoop dat de weigerachtige maatschappij de schade voor de gemeente alsnog vergoedt. De LKBB vroeg via de ge meente begin jaren negentig om subsidie bij VROM voor de bouw van de huizen. Deze ken de de subsidie toe, maar trok die weer in toen bleek dat de gemeente het ministerie te laat had laten weten dat de wonin gen klaar waren. Het gemeente bestuur probeerde via de Raad van State het toegezegde subsi diebedrag alsnog te krijgen. Maar die stelde de gemeente in het ongelijk. Vervolgens pro beerde Rijnwoude geld terug te krijgen via Centraal Beheer. De ze weigert omdat de polis deze schade niet zou dekken. Onverwacht De schadeclaim van de LKBB was een onverwachte aanvul ling van de raadSagenda. De ge meenteraad moest snel een be sluit nemen over de ingediende claim, omdat de LKBB anders ook nog een rentevergoeding zou eisen. Bovendien dreigde de LKBB naar de rechter te stappen. Het gemeentebestuur besefte na raadpleging van de eigen advocaten, dat het daar geen schijn van kans maakt om onder de claim uit te komen. Naar aanleiding van een vraag van D66'er H. Gerritse antwoordde burgemeester M. Boelen dat hij maatregelen heeft genomen om termijn overschrijdingen voorkomen. WD-fractievoor- zitter J. van Wieringen opperde de suggestie om de minister van VROM te vragen of het vasthouden aan data wel een goed beleid is. „De doelmatig heid is er immers niet mee ge diend." Maar volgens Boelen heeft dat geen zin. „Ik heb vaker dis cussies met ministeries gehad hierover, maar je verliest het al tijd. Datum is datum bij hen." Ondernemers Rijnwoude: Koudekerk moet een tweede brug over de Oude Rijn krijgen, ook als herinrichting van de in dustrieterreinen Hoogewaard in Koudekerk en de Gnephoek in Alphen onhaalbaar zou zijn. De aanleg van de circa vijftien miljoen gulden kostende Bea trixbrug staat bovenaan de wensenlijst van de onderne mers van Rijnwoude, zo bleek gistermiddag tijdens een dis cussiebijeenkomst in 't Anker in Hazerswoude-Rijndijk. Wethouder F. Uljee onder schreef de wens, evenals C. Broeksma, directeur van de Ka mer van Koophandel van Rijn land. Tot verrassing van velen schaarde ook WD-statenlid en oud-gedeputeerde K. Nolten zich achter de Rijnwoudse on dernemers. „Het is onverant woord dat de Koudekerkse brug de enige brug voor Koudekerk over de Oude Rijn blijft." Zijn uitspraak ontlokte burgemees ter M. Boelen de opmerking: „Jij bent de eerste provinciale bestuurder die dat erkent in 25 jaar." In opdracht van de gemeen ten Rijnwoude, Alphen aan den Rijn, de provincie Zuid-Hol land, twee ondernemersvereni gingen en de Kamer van Koop handel, onderzoekt een extern bureau de haalbaarheid van de vestiging van meer bedrijven op de industrieterreinen aan de Hoogewaard in Koudekerk en de Gnephoek in Alphen. Ook de aanleg'van twee bruggen, de Beatrixbrug en een nieuwe ver binding over de Heimdnswete- ring, wordt meegenomen in het onderzoek dat anderhalve ton kost. Het bureau presenteert de resultaten begin oktober. Maar voor de ondernemers staat nu al vast dat de Beatrixbrug er moet komen. Nolten raadde de onderne mers en de gemeentebestuur ders aan om voor de financie ring van de brug een Public Pri vate Partnership op te zetten. Met een private financierder wordt de kans immers groter dat de brug er komt. Een. andere heikele kwestie die de ondernemers, de Kamer van Koophandel en de wethou ders Geenjaar en Uljee aansne den, was het wegennet in Rijn woude. Dé aanwezigen maken zich zorgen over de verwachte grote toename van het autover keer over de Hoogeveenseweg en de Gemeneweg na openstel ling van rijksweg 11de aanleg van het Bentwoud en de nieu we aan Benthuizen grenzende woonwijk Oosterheem in Zoe- termeer. Ze kritiseerden het op treden van de rijksoverheid en de provincie die 'van alles ver zinnen, zonder zich af te vragen waar het verkeer naar toe moet'. Nolten was het eens met hen en vond dat Nederland een voorbeeld moest nemen aan het buitenland waar eerst een weg wordt aangelegd en dan pas een woonwijk. Ondertun neling van de Gemeneweg in Hazerswoude kan een groot deel van het verkeersprobleem wegnemen. Net als bij de Bea trixbrug is ook hier het pro bleem wie de miljoeneninveste ring moet betalen. alphen aan den run Geen Middeleeuwers maar schoolklassen over spoelen de straten en woningen van het archeologische themapark Archeon in Alphen aan den Rijn. Gewapend met een speurtochtfor mulier en hedendaags schrijfgerei struinen ze door de Middeleeuwen, de Romeinse tijd en de prehistorie. In het sober ingerichte huis van de hout- en beenbewerkster zoeken de tweedeklassers van een middel bare school uit Woerden steun bij elkaar om hun aantekeningen op te krabbelen en over te schrijven. De excursies voor scholieren zijn een doorslaand succes, zegt direc teur J. Veldman van het park. Dit seizoen ontving Archeon maar liefst 35.000 leerlingen, uit alle delen van het land. Vooral voor de kinde ren tot twaalf jaar heeft het park veel te bieden, omdat ze in de ver schillende tijden kunnen ontdekken hoe de mensen vroeger leefden. „Oudere kinderen vervelen zich sneller. Het is zaak dat we de scholen voorbereiden, zodat de leerlingen weten wat hen te wachten staat. Volgende week komt er een schoolklas in stijl verkleed, dat maakt het een stuk spannender." Overnachtingen doen het ook goed, zegt Veldman. Daarom ver bouwt Archeon deze winter één van de huizen in de Romeinse tijd tot slaapgelegenheid. Volgend seizoen kunnen dan 25 tot 30 kinderen overnachten in het park en nóg beter de sfeer proeven van het leven in vroeger tijden. foto loek zuyderduin De Hoorn opent buitenbaden Oud-activist Kocera over beweegredenen Dierenbevrijdingsfront alphen aan den run» saskia buitelaar Frank Kocera, de mediawoordvoerder van het Dierenbevrijdingsfront en tevens oud-activist: „We gooiden brandbommetjes en maakten ons met een uit de voeten. Meestal werd de brand pas ontdekt, als wij allang in de trein zaten." foto marklamers marieta kroft Voor het Dierenbevrijdings front is de tijd van praten voor bij. Harde acties zijn nodig, al dus DBF, om een einde te ma ken aan de gevangenschap van dieren. Brandstichtingen bij slachthuizen zoals onlangs bij Domburg in Bodegraven, bom meldingen bij McDonald's, ver nielingen in bontwinkels en de bevrijding van nertsen uit hun kooien zoals twee weken gele den in Zwammerdam. Als het aan Frank Kocera ligt, groeit die lijst de komende tijd verder aan. Volgens het lid van de Supporters Groep Animal Libe ration Front (ALF), tevens oud activist, is dit de enige manier om een signaal af te geven aan de maatschappij. „Maar de ac tievoerders willen vooral eco nomische schade toebrengen aan de eigenaar van zo'n be drijf. Veel nertsenfokkers bij voorbeeld stoppen na zo'n ac tie. Dan hebben we ons doel bereikt." Amsterdammer Kocera (28) reisde naar aanleiding van de nertsenbevrijdingsactie in Zwammerdam af naar het Leidsch Dagblad om de nood zaak daarvan uit te leggen. Hij kent de daders niet en weet dus niet namens wie hij praat. De voormalige dierenbevrijder gaat er echter vanuit dat ze dezelfde beweegredenen moeten heb ben als hij tot enkele jaren gele den had. Kocera heeft sinds zijn twin tigste al zo'n dertig („Volgens de rechter") acties tegen die renleed op zijn naam staan. Zo stichtte hij met zijn compagnon Erik brand in diverse slachthui zen en in een circus. Bij een slachthuis in Schiedam richtte hij voor tweeënhalf miljoen gul den schade aan. Ook was de slachterij in Leiden eens zijn doelwit. „Of die actie is gelukt, weet ik niet", zegt Kocera. „Ik heb er niets van teruggelezen in de krant en de politie liet er nauwelijks iets over los. Ik wacht niet lot ik zie dat de vlammen het gebouw uitslaan. Wij gooien brandbommetjes en maken ons meteen uit de voe ten. Meestal zitten we al in de trein voordat de brand wordt ontdekt. Voor Kocera kwam er een einde aan het veldwerk na zijn arrestatie in maart 1996. Ne gentien maanden zat hij vast zonder ook maar enig berouw te tonen. Na zijn vrijlating in oktober 1997 durfde hij de draad niet meer op te pakken. „Ik ben bekend bij de politie en zou binnen de kortste keren weer achter de tralies worden gezet." Hij besloot de strijders tegen gevangen dieren op een andere manier te helpen en kwam bij de Supporters Groep van het ALF. Met zo'n vijf andere vrijwilli gers zorgt hij voor financiële ondersteuning en rechtsbij stand van gearresteerde DBF- leden. Verder treedt hij naar buiten als mediawoordvoerder. Ook schrijft hij voor het blad van de Supporters Groep van het ALF dat begin dit jaar het licht zag. Daarin staan versla gen van dierenactivisten, mel dingen van arrestaties en de lijst met voltooide acties in de hele wereld. De bevrijding van nertsen vindt Kocera één van de beste acties. Twee weken geleden liet een cel van het DBF er ruim 4000 ontsnappen uit de kooien van de fokkerij van Verboom uit Zwammerdam. Op zo'n 200 na werden ze allemaal weer gevan gen en teruggestopt in de kooi. Kocera: „Zo'n actie heeft met een effect. Alle fokgegevens lig gen door elkaar. Zo'n actie zet de eigenaar tientallen jaren in zijn werk terug. In Engeland zijn als gevolg hiervan nog maar dertien nertsenfokkerijen over. Ooit moeten dat er een paar honderd zijn geweest." De farm van Verboom is sinds begin dit jaar het vierde doelwit van nertsenbevrijders. Daarvoor was het zo'n tien jaar stil. Kocera kan dat niet verkla ren. „De mensen worden weer wakker. Ik hoop dat het in Ne derland dezelfde kant uitgaat als in Engeland, waar duizend mensen voor een doel gaan." Opening van de kooien bij Verboom wekte grote irritatie bij burgmeester Nico Schoof van Alphen aan den Rijn en de Nederlandse Vereniging van Fokkers van Edelpelsdierer. (NFE). De NFE loofde vijftien mille uit voor een tip die leidt tot opsporing van de daders. De politie heeft tot op heden geen spoor kunnen vinden. Kocera is daar blij om. Met voldoening stelt hij dat het voor de politie moeilijk moet zijn om een vin ger achter het DBF te krijgen. „Iedereen die dieren bevrijdt of de eigenaar economische scha de toebrengt zonder 'mensen en dieren in gevaar te brengen, kan de actie namens het Die renbevrijdingsfront opeisen. Het DBF bestaat uit vele los van elkaar opererende cellen." De kritiek op deze manier van actie voeren laat Kocera koud. Wim Verhagen van de NFE sprak twee weken geleden bij het zien van de ravage in Zwammerdam van een 'crimi nele actie'. Hij zei dat niet al leen de eigenaar van het bedrijf, maar ook kippen en eenden in de omgeving - als loslopende nertsen zich op hen storten - slachtoffer kunnen worden van zo'n actie. De nertsen worden overreden, sterven de hongers dood of ze worden weer gevan gen en komen bij vreemde die ren terecht met de kans op ge vechten of inteelt. Kocera: „Dat nertsen na hun bevrijding de hongerdood sterven is een fa beltje. De dieren zoeken alle maal een eigen plekje. Binnen hun territorium eten ze andere dieren op. Maar dat is toch de natuur. En als ze sterven, ster ven ze tenminste in vrijheid." Van een criminele actie is volgens Kocera geen sprake. „De mensen die dit doen, to nen medegevoelens voor de dieren. Het is niet nodig om dieren in gevangenschap te houden. Gelukkig loopt de bontindustrie op haar laatste benen, maar mensen moeten ook beseffen dat we heel goed zonder vlees kunnen." Hij neemt zichzelf als voorbeeld. „Ik ben veganist. Ik gebruik he lemaal niets dat van dieren af komstig is, dus ook geen melk. Ik ben fietskoerier van beroep en voel me er goed bij." Intussen gaan in de politiek steeds meer stemmen op om een fokverbod van nertsen in te stellen. Maar volgens Kocera kan het DBF daar niet op wach ten. „De Dierenbescherming is ervoor om zulke misstanden bij de overheid via gesprekken aan de kaak te stellen. Wij denken dat we alleen met radicale ac ties iets kunnen bereiken. De dierenbescherming bestaat im mers al honderd jaar. In die tijd is de bont- en bio-industrie al leen maar intenser geworden." De buitenbaden van zwem bad De Hoom in Alphen aan den Rijn zijn vanwege het voorspelde mooie weer dit weekeinde geopend. Het sei zoen is eigenlijk op 29 augus tus afgelopen. Volgens mana ger P. Vrisekoop van het Sportspectrum bleek vorig weekeinde al dat bezoekers graag naar buiten willen. „Toen hadden we de schuif deuren opengezet en bleek de alphen aan den rijn janneke de jonge Tegen een 54-jarige Alphenaar is gisteren 16 maanden celstraf en 8 maanden voorwaardelijk geëist wegens incest met zijn dochter van haar derde tot haar elfde levensjaar. Officier van Justitie M. van de Plas vroeg daarbij om een zo lang mogelij ke proeftijd, namelijk van drie jaar. Hiermee wil ze de kans op herhaling voorkomen. Boven dien vond ze de 10.000 gulden smartengeld die de dochter vroeg, reëel. Zij achtte bewezen dat de man seksuele handelin gen bij zijn dochter heeft ver richt en dat hij heeft gepoogd haar te verkrachten. De man gaf toe dat hij zich zelf gemiddeld twee keer per week had laten prikkelen. „Dan doe je de volgende keer toch je kleren aan?", vroeg rechter E. Rabbie zich hardop af. De ver dachte ontkende dat het meisje hem oraal had moeten bevredi gen en dat hij uit was op ge slachtsgemeenschap. „Ik kan me dat goed voorstellen, maar ik kan me er niets van herinne- ren", zei hij. Volgens het meisje begon de incest toen zij in 1983, toen zij drie jaar was. De verdachte dacht dat zij ook wel rijf, zeven of acht jaar kon zijn geweest. Nadat haar ouders in 1990 wa ren gescheiden, kreeg de ver dachte minder vaak de kans aan zijn dochter te zitten omdat behoefte om buiten te zwem men groot. Dan moet je niet star vasthouden aan de sei zoenstijden." Vanmiddag heeft het zwembadpersoneel de twee peuterbaden die al leeg waren opnieuw gevuld. Als het zwembad volgend weekeinde de buitendeuren weer opent, moet dat nog maals gebeuren. „Het water koelt 's nachts af tot 12 of 13 graden. Om dat op 22 graden te krijgen, moet je enorm sto ken. Opnieuw vullen is dan goedkoper." zij bij haar moeder bleef wo nen. Een jaar daarna, op elfjari ge leeftijd, trok de dochter aan de bel. Haar moeder zette met een de omgangsregeling stop. Zij had net zo min als haar zoon ooit iets gemerkt. Pas vo rig jaar deed het meisje aangif te, omdat ze bang was dat haar vader dezelfde dingen met an dere kinderen zou uithalen. Na zeven jaar onder behandeling van het RIAGG te hebben ge staan, heeft ze nog steeds socia le problemen. „Ik was eenzaam", zei de Al phenaar ter verklaring van zijn gedrag. „Mijn seksuele relatie met mijn vrouw was niet meer wat ze geweest was. Ik heb te veel gekeken naar mijn eigen bevrediging en niet naar de pijn die ik mijn dochter heb aange daan." Volgens een arts, die een zogenaamde dadersgroep leidt waarvan de verdachte deel uitmaakt, is de man na een jaar therapie nog steeds niet uit de eerste fase van ontkenning van verantwoordelijkheid en baga tellisering. „Het gaat hier om zeer ernsti ge feiten", zei de officier. „Een vader hoort zijn kind te be schermen en niet te beschadi gen." Hoewel de advocaat van de Alphenaar dat ook vindt, achtte hij bepaalde feiten niet bewezen. Hij vroeg een celstraf van zes maanden, die omgezet zou moeten worden in een taakstraf. De rechtbank doet over twee weken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18